Šta je novo?

Kvalitetniji Internet do 2020.- praćenje realizacije projekta "All-IP" transformacije

Ja to vidjam svuda u poslednjih par meseci, i u mestima u kojima provereno nema jos optike. Mislim da je to kablovska ili tako nesto, nadam se da gresim svakako :)
 
Liči da je optički
73ed765f3fe10b173de79de7213a4d7a.jpg
 
@akki:
@Gwynbleidd : Ma samo kad "jeste" 5G (ako nisi mislio na 5GHz WiFi) u mestu gde sva 3 mobilna provajdera još uvek nemaju ni 4G signal :d
A i u čitavoj ulici nema ništa od takvih "ukrasa"... samo kabl ide čitavom dužinom i svakih X bandera ostavljen tako višak namotan u krug. Nisam prošao samo zadnjih ~150m te ulice prema mlinu... posle mlina ide pruga pa put ka selu koje je dobilo DSL nedavno.

5G ce se testirati kod nas, vec su potpisani ugovori. 4G i 5G nisu slicni nikako, 5G mora da se stavi na svaku banderu jer mu je domet mali. Pa nema jos, ali mozda pripremaju, ni ja ne tvrdim da je 100% 5G kao sto sam vec rekao da je mozda.

A zasto bas tamo stavljaju ne znam, mozda ima neke veze sa ovim
https://balkangreenenergynews.com/w...-cars-on-the-highway-in-cross-border-traffic/
 
Ma kakav crni 5G kod nas, test je bio u jednoj hali pro forme... miljama smo mi daleko od 5G i za Beograd a kamoli neko selo... a koliko ja znam nijedan operater jos nije potpisao ugovor o projektu 5G mreze, mislim sto je i logicno jer jos uvek nema jasnih naznaka od regulatora u pogledu oslobadjanja spektra, ono sto jeste pusteno kao proba je LoRa sto je dobra stvar ali nema veze sa 5G vec sa IoT... :)

Optika je veoma verovatno jer kazem ni kod jednog drugog tipa kabla nema potrebe za namotajima sem kod optike :)
 
ADSS = All-dielectric self-supporting u prevodu samonoseći optički kabl.
 
Polazna hipoteza čemu služi i gde vodi kabl je opovrgnuta. Bio sam malopre u tom susednom selu. Ne ide nadzemno kabl po banderama za struju posle pruge (a 100% sigurno nije kopano uz put). A i rekoše mi prijatelji da je kopano i proveden je kabl iz pravca Dobrinaca.

Uglavnom imaju VDSL sad (ti prijatelji imaju stari Box4 Crveni sa 3 IPTV risivera, port konfigurisan na 40/4) i zamenjene su i drvene bandere sa betonskim i promenili su im komplet bakarne kablove za fixni po banderama i ka kućama, stavili nove.



Tako da ostaje misterija i dalje čemu služe ovi kablovi po našim banderama.
 
Poslednja izmena:
Rešena misterija :d U pitanju je optički kabl Orion Telekoma koji startuje sa ponudom optičkog neta.
Za sad samo u te 3 ulice gde su već postavljeni kablovi.

Prijatno sam iznenađen, iako nije dostupno u mojoj ulici koja je 4. "krak" raskrsnice, jedini bez kablova.
 
Poslednja izmena:
Sad zovi i trazi da i vama sprovedu kad su vec tu...
Budi uporan, budi dosadan, budi odlucan...
 
Pa nisu tu :D Tj nikakve "majstore" ja nisam video. LOkalni lik koji mi je rekao čiji su kablovi u pitanju (posle sam potvrdio sa Orion support na Facebook-u :p ) reče da su "za početak" u planu samo te 3 ulice gde su već odradili kabliranje.
Ako budem u prilici da primetim da nekog priključuju (tek treba da krenu sa prvim priključenjima... pitanje je koliko će biti zainteresovanih uopšte...) mooožda ću da odem da gnjavim majstore sa pitanjima.

Kako god ja sam pod ugovorom sa Telekomom do kraja aprila 2020. Do tad će se valja i ovde raširiti, s obzirom da se na banderi tj trafou koji je bukvalno na početku moje ulice granaju ti kablovi u 3 pravca... a ja sam druga kuća u ulici.

Do tad ću preživeti sa ovih 50/8 na VDSL-u. Možda se desi još jedno čudo pa i Telekom dođe s optikom.

Imam 11 meseci fore da pokušam da ubedim matorce da otkažu fixni kod Telekoma čim istekne ugovor za VDSL... ali mrka kapa.
 
Poslednja izmena:
Ma sta terence imas da pitas vise sem za koga rade, da smaras emailovima Orion, u centralu da zoves i navaljujes...
 
Kad mi bude trebalo / kad budem slobodan da se "preudam" onda ću. Dotle nemam na osnovu čega da tražim da dolaze.
 
To se sad trazi da bi dosli za 1-2g...
 
Price kako 5G nece skoro, macku o rep. Za 5G je potrebna optika kao osnova, a ona kako se cini sasvim fino napreduje.
 
Optika koja se koristi za razvoj 5G nema apsolutno nikakve veze sa onom koja se koristi za razvoj sirokopojasnog optickog interneta... Uz to 5G se moze raditi i bezicnim prenosom od stanice do stanice ( naravno bice mix sa optikom jer je isplativije ali svakako opticka mreza nije nuzno preduslov za 5G... )

Bilo bi lepo da se uzdrzimo ovakvih pausalnih komentara i da se kvalitet diskusije poveca....
 
Izvini ali pausalni komentar je da je Srbija miljama daleko. Nije. Bosna je ta koja je miljama daleko jer oni nemaju ni 4G. Kao sto sam rekao, za 5G je potrebna optika jer samo opticka infrastruktura dozvoljava karekteristike koje 5G treba da ponudi. Poslednja prezentacije koja je izvedena u saradnji sa Ericssonom je dokazala da je tehnicki izvodljivo pustiti 5G u Srbiji, a od tada je proslo preko godinu dana. Sutra da postave jednu stanicu na Slaviji radilo bi, samo kad bi se drzava smilovala da raspise tender.
 
Uh, ne razumes se a zelis da diskutujes... ok evo redom...

Prvo, miljama smo daleko i sa tehnickog aspekta i sa regulacionog tek. Za 5G nije potrebna optika, moze se raditi i bez, ova opticka mreza koja se radi nema veze sa 5G mrezom i optikom koja ce ici za nju. 4G nije neophodan za 5G, moze se i bez njega, koristice se deo infrastrukture od 4G mreze ali generalno nije potreban kao ni opticka mreza jer se sve moze odraditi putem bezicne mreze.

bilo je do sada par prezentacija gde se postavi jedna mobilna bazna stanica i simulira rad 5G mreze sto je prvo zakonski neregulisano, drugo ostvareno u kontrolisanim uslovima a trece ima veze sa 5G mrezom samo jer je koriscena jedna 5G celija koja nije bila povezana na backbone mreze. Dakle, kao kad bi rekao tehnicki je izvodljivo da Srbija poleti na Mesec jer je testirana raketa koja odleti u vazduh. Godinu dana za toliki tehnicki i regulacioni poduhvat je veoma mali period, pogotovo ako se uzme rad RATEL-a i sposobnost operatera da plate izrazito visoke cene licence, a da ne pricam o uskladjivanju sa evropskim normama gde su tek poceli razgovori.

Mogu da postave 600 baznih stanica na Slaviji, naravno da ne bi radilo jer ne postoji backbone ali opet kazem ne razumes se u materiju. A pre nego sto drzava raspise tender, sto nije ni malo jednostavna stavka, prvo treba osloboditi spektar itd, onda se ide na potpisivanje ugovora, projektovanje mreze, realizaciju, testiranje itd, a to nije bas za sutra, kao sto npr Voice over LTE ne mogu da osposobe...

Iskljucio bih se ovde iz diskusije da ne idemo dalje u off...
 
Izvini ali pausalni komentar je da je Srbija miljama daleko. Nije. Bosna je ta koja je miljama daleko jer oni nemaju ni 4G. Kao sto sam rekao, za 5G je potrebna optika jer samo opticka infrastruktura dozvoljava karekteristike koje 5G treba da ponudi. Poslednja prezentacije koja je izvedena u saradnji sa Ericssonom je dokazala da je tehnicki izvodljivo pustiti 5G u Srbiji, a od tada je proslo preko godinu dana. Sutra da postave jednu stanicu na Slaviji radilo bi, samo kad bi se drzava smilovala da raspise tender.

Da si samo malo guglo video bi da je 5G čak i SAD, Kina, Južna Koreja i Japan još uvek u testnoj fazi u po nekom gradu pušten.
 
U Kaću neki ozbiljni radovi krenuli, nadam se da je kopanje za optiku, probaću da saznam danas šta je u pitanju. Mada vidim da su poskidali sve kontrukcije za autobuske stanice u stavljali brojeve posred puta, ne znam da li to bas sve treba za optiku :)
 
Ipak je menjanje stanica i asfaltiranje puteva[emoji30]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
ma da, realno pola beograda nema optiku a vec je sredina 2019. tako da ovi snovi oko pokrivenosti cele Srbije 2020. su definitivno rasprseni, to je prilicno jasno
ovim tempom i 2022. deluje tek kao "mozda"
mislim da je i ADLS brze napredovao od ovoga, ali ok, tu su imali vec infrastrukturu
 
Ma sta terence imas da pitas vise sem za koga rade, da smaras emailovima Orion, u centralu da zoves i navaljujes...

Danas su išli neki likovi po mojoj ulici i ostavljali flajere sa Orion Telekom ponudom ;) Klasika cene sa sajta -20% popust kao na drugim mestima gde su u skorije vreme "došli". Kabl naravno nisu postavili u ulici :d
Ali ću verovatno da smaram matorog da preko puta u firmi pređe sa neke praistorijske Box4 ponude (na kojoj je UO istekla pre tipa 3 godine ) na Orion Triple (uz priču da se najskuplji [4.000 din sa tim popustom od 20%; sad plaća 3600 za taj Box4 sa 10 Mbps ADSL] najviše isplati xD jer jedino na njemu je neograničen fixni na šta je keva navikla sa Box paketom) ... ako se da ubediti da prebacuje broj fixnog :d
 
Za sta je neogranicen fixni, za sve mreze i sve pozive u zemlji ili samo ka orion mrezi?
 
Uz taj Triple Top paket su neograničeni minuti ka svim fixnim u Srbiji + još određenje zone:

Neograničeni minuta ka fiksnim brojevima u zemlji + EU, USA, CA

Jeftiniji paketi imaju 200 (bez ovih dodatnih država) ili 300 minuta mesečno (sa dodatnim državama).
 
Za sta je neogranicen fixni, za sve mreze i sve pozive u zemlji ili samo ka orion mrezi?

Samo da napomenem, da ne bude dosao mi preveliki racun, orion, a verovatno i telekom naplacuju fiksni ka mobilnom.
A dok neograniceno u Srbiji, USA i CA fiksni ka fiksnom se ne naplacuje.

edit: Videh da je gore @shamanNS to isto opisao :)
 
Poslednja izmena:
Danas su mi bili radnici MTS-a radi uvodjenja optike u kucu. Treci put za mesec dana. Svaka ekipa kad dodje konstatuje da radovi nisu dovedeni do kraja. Crevo u koje treba da ide opticko vlakno je dovedeno do kapije, a treba do same kuce, prva ekipa dodje i kaze da je to trebala da resi predhodna i tako u krug. Danas dodjose neki duduci koji su se cudili kako to da treba da mi dodje optika podzemno !!!? Po njima kako kazu trebala bi bar jedna bandera da ima ispred moje kuce kako bi mogli da izvuku opticki kabal do kuce sa bandere ! Ja ih pitao zar mislite da treba bandera ispred svake kuce ?! Kako li povezuju tek tako slozenu tehnologiju, kada su delovali tako pogubljeno. Dosli iz Beograda do Smedereva da bi kontatovali ono sto je vec dva puta konstatovano. Nece ovim tempom optika skoro, pogotovu kad videh ko je radi.
 
Lepo, tako treba. Još da to sve bude cenovno pristupačno.
 
Nazad
Vrh Dno