Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Иначе Вип понегде за 4Г+, поред 3 сектора 1800, ставе још само један 800 (Ваљево центар, Лазревац - Шопић...), па је то можда та омни...
 
Poslednja izmena:
@poglavicas Их каква збрка... Мислиш да су „рационалисали", уместо три секторске 1800, ставили једну омни (кружну?) 900? Или је та омни била и до сад? Па јел ти сад слабији сигнал?

Dakle, 1800MHz su sektori, 900MHz su verovatno omni.
CID xxxx1 - sektor 1800
CID xxxx2 - sektor 1800
CID xxxx3 - sektor 1800
CID xxxx4 - omni 900

Ovo dokazuje i screenshot koji sam okačio, a iz samog centra grada je (kod zgrade gradske uprave grada Pirota), tu se vidi da su svi CID-ovi na frekvenciji 900MHz:
41364
41404
40884
41384

Dok je CID 41373 sektor na 1800MHz.

Screenshot_20190524-105312_NetMonster.png
 
Takođe, na baznoj stanici u ulici Kneza Miloša u Pirotu izgleda više stvarno nisu aktivni stari sektori na 1800MHz već je aktivan samo jedna omni na 900MHz.

Screenshot_20190524-111421_Chrome.pngScreenshot_20190524-111421_Chrome.png
 
А јел ти код куће сад лошији сигнал са Црног врха или не? Пробао сам сад код мене, чини ми се да се нису ништа битно мењали, има и 900 секторских, има и једно 30% 1800 (Теленор, а посебно Мтс немају ништа на 1800).
 
Poslednja izmena:
Nešto slabiji jeste - oko 2-3-4dB. Idalje je bolji od mts-a.

Samo da završim neke obaveze pa ću malo kolima proći kroz grad da izmapiram novo stanje GSM mreže Vipa u Pirotu. Ali sad vidim, ugasili su skoro sve sektore na 1800MHz i ostavili samo omni na 900MHz. Sve bazne stanice sem 4137 su u novom režimu - bez GSM 1800 ćelija i samo sa po jednom GSM 900 ćelijom.

Situacija je još gora nego što sam mislio. U Pirotu nema više Vip GSM sektorskih ćelija (sem 3 komada u ulici Nišavski odred). Sada su omni ćelije na 900MHz. Svaka BS po jedna.

Verovatno oslobađaju spektar. I u gradu gde je 3G svakako tu, to i nije prevelik problem, ali u selima okolo...

Još jedna stvar koju takođe moram da proverim pre nego što definitivno napišem je da su ostavili informacije o komšijskim ćelijama na 4G mreži kako su nekad bile, pa zbog toga nastaje haos oko prelaska sa 4G na 2G mrežu, dok prelazak sa 4G na 3G radi.

Dakle, kad sam kući na 4G mreži, idalje u neighbour cells vidim 40882 na kanalu 11, iako postoji samo 40884 na kanalu 6. Baš baš neozbiljno ako je tako, i to je razlog neuspešnih prelazaka sa 4G na 2G mrežu na mestima gde ne postoji 3G.
 
gde mogu da pogledam lokacije baznih stanica? Trebaju mi bazne stanice vipa u Zarkovu (Beograd - cukarica)
 
Mts na Vrsackom bregu ima problema sa pozivima. Net na 4G radi super dok za pozive mora manuelno prebacivanje na 2G da bi se pozivi uspostavili. Takodje spustanjem sa brega ima problema sa handover-om stanice i ostane na Band 20 umesto da se prebaci na Band 3 . Zna neko kako se to moze popraviti?

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Da li može "nasilno" da se "natera" modem da koristi 4G+? Kada stavim na Auto nekad "uhvati" 4G+ i brzine su mnogo bolje, a obično je 4G na 1800 MHz. MTS mreža... Modem je HUAWEI B525s
 
Иначе Вип понегде за 4Г+, поред 3 сектора 1800, ставе још само један 800 (Ваљево центар, Лазревац - Шопић...), па је то можда та омни...
Kod europroma na gracu 100mb/s.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Vip je GSM smanjio na minimum. Na svakoj BS je sada OMNI direkcioni režim sa samo jednom ćelijom. Sve se završavaju na 4.

Danas sam poslom bio do Babušnice, tamo postoje samo 2 CID-a. Jedna u gradu, i jedna sa brda "Berduj". Takođe se završavaju na 4.
 
To može biti dosta problematično za sela i mesta koja zavise od 2g ako i ostali operatori krenu da rade isto. I ako to bude imalo utija uopšte. Možda im je u planu da to rade samo na baznim stanicama u gradovima. Koliko god reklamirali taj 4g na 800mhz opet jačina signala nije ni blizu onom od 2g. Telenor je odradio odličan posao sa 3g na 900mhz ali i on je ipak slabiji od 2g ali i osetno jači od 4g na 800mhz.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
To su uradili ne samo u gradskim naseljima i tamo gde postoje blizu bazne stanice u selima...

Dobri primeri su:
- vrh Basara (opština Dimitrovgrad), pokriva 2G, 3G i 4G signalom prilično slabo naseljeno područje. Nema bliskih baznih stanica drugih, pa opet idu sada sa samo jednom ćelijom.
- vrh Berduj (opština Babušnica), pokriva 2G i 4G signalom dobar deo ove opštine (bez 3G signala sa ove lokacije). Takođe sam danas potvrdio da je GSM jedna ćelija u omni režimu.
- Crni Vrh (teritorija grada Pirota), možda naj zanimljiviji pokriva 2G i 4G signalom pirotsku kotlinu (skoro sva naselja istočno, južno i jugozapadno od grada).

Sva ova sela koja pokriva lokacija Crni Vrh kod Pirota gravitiraju ka gradu, ljudi koji tu žive su uglavnom vezani za grad i sela su baš živa za razliku od planinskih (koja imaju svoje probleme, i preširoko bi otišli sa time). U ovim selima živi od 6 do 8 hiljada ljudi, ne mogu tačno da preračunam, ali to je okvirna cifra. Sva ova naselja imaju isti problem. Slabu 3G pokrivenost (izuzetak Telenor), skoro nikakvu 3G i 4G pokrivenost mts mreže, probleme sa mts 2G mrežom (negde od 2014. su problemi). I sad novu situaciju sa Vip mrežom:

Sva ova naselja, svi ovi ljudi, sada su na jednoj GSM ćeliji (CID 40884), primeti se da se mreža toliko "trudi" da telefon prebaci na neku drugu ćeliju iz grada ili sa lokacije "Srećkovac" oko 11km istočno, jer je ćelija na Crnom Vrhu prezauzeta, naročito uveče. Ovo može da prouzrokuje loš kvalitet veze i prekid poziva, mada nije toliko mnogo izraženo da bi samo zbog toga otišao u Telenor, jer mi mts ne pada na pamet.

Ljudi iz Vipa su napravili ogromnu glupost! Potpuno su promenili skoro sve ćelije u Pirotu i široj okolini na 2G mreži i ona je sada potpuno nova, ni nalik staroj (po GSM kanalima u upotrebi, po Cell ID-jevima)... ali NISU uradili sledeće:
- Prilikom prelaska sa 4G na 3G, sa 3G na 2G i sa 4G na 2G, telefon ne radi ništa napamet.
3G na 2G prelaz funcioniše tako što 3G mreža pošalje spisak mogućih GSM kanala bliskih 2G staica, telefon po tom spisku skenira i kaže mreži koja mu je najbolja.
4G na 3G prelaz funcioniše tako što 4G mreža pošalje spisak mogućih kanala bliskih 3G staica, telefon po tom spisku skenira i kaže mreži koja mu je najbolja.
4G na 2G prelaz funcioniše tako što 4G mreža pošalje spisak mogućih GSM kanala bliskih 2G staica, telefon po tom spisku skenira i kaže mreži koja mu je najbolja.

U tom spisku je problem koji mrežu na ovom području sada čini skoro neupotrebljivom.

Stvaran spisak 2G GSM ćelija:
2Gci.png
Spisak "komšijskih ćelija" kada je telefon na 3G (jedva ima signal) i ovaj spisak je ispravan, telefon normalno izmeri signal sa dostupnih 2G stanica:
3Gci.png
Spisak "komšijskih ćelija" kada je telefon na 4G. Ovaj spisak se uopšte ne podudara sa aktuelnim stanjem ne "pogađa" ni jednu jedinu frekvenciju sadašnjih ćelija osim jedne (iz grada na 1800MHz, sa užasnim signalom) koju telefon možda po negde uhvati...
4Gci.png

Kad dođe poziv, a telefon je van zone 3G pokrivenosti, i van zone u kojoj hvata ovu jednu jedinu "zaostalu" 2G stanicu na 1800MHz iz grada (a to je većina svih naselja u pomenutom području), telefon po uputstvima 4G mreže (pogrešnim!), traži 2G ćeliju na koju da pređe, ali je ne pronalazi uopšte, i nema šanse za uspostavljanje poziva.

Pretpostavljam da su ljudi iz Vipa ovo zaboravili da podese (da ažuriraju bazu "komšijskih" 2G ćelija kod 4G mreže, te zato sad 90+% poziva kada je telefon u automatskom režimu mreže na ovom poručju bude neuspešan. Jedino 2G only mod pomaže, ali onda se pozdravite sa inernetom.

Jednom rečju su tolko upropastili mrežu (a može se lako bar ovo poslednje popraviti) da ja nemam reči.
 
To su uradili ne samo u gradskim naseljima i tamo gde postoje blizu bazne stanice u selima...

Dobri primeri su:
- vrh Basara (opština Dimitrovgrad), pokriva 2G, 3G i 4G signalom prilično slabo naseljeno područje. Nema bliskih baznih stanica drugih, pa opet idu sada sa samo jednom ćelijom.
- vrh Berduj (opština Babušnica), pokriva 2G i 4G signalom dobar deo ove opštine (bez 3G signala sa ove lokacije). Takođe sam danas potvrdio da je GSM jedna ćelija u omni režimu.
- Crni Vrh (teritorija grada Pirota), možda naj zanimljiviji pokriva 2G i 4G signalom pirotsku kotlinu (skoro sva naselja istočno, južno i jugozapadno od grada).

Sva ova sela koja pokriva lokacija Crni Vrh kod Pirota gravitiraju ka gradu, ljudi koji tu žive su uglavnom vezani za grad i sela su baš živa za razliku od planinskih (koja imaju svoje probleme, i preširoko bi otišli sa time). U ovim selima živi od 6 do 8 hiljada ljudi, ne mogu tačno da preračunam, ali to je okvirna cifra. Sva ova naselja imaju isti problem. Slabu 3G pokrivenost (izuzetak Telenor), skoro nikakvu 3G i 4G pokrivenost mts mreže, probleme sa mts 2G mrežom (negde od 2014. su problemi). I sad novu situaciju sa Vip mrežom:

Sva ova naselja, svi ovi ljudi, sada su na jednoj GSM ćeliji (CID 40884), primeti se da se mreža toliko "trudi" da telefon prebaci na neku drugu ćeliju iz grada ili sa lokacije "Srećkovac" oko 11km istočno, jer je ćelija na Crnom Vrhu prezauzeta, naročito uveče. Ovo može da prouzrokuje loš kvalitet veze i prekid poziva, mada nije toliko mnogo izraženo da bi samo zbog toga otišao u Telenor, jer mi mts ne pada na pamet.

Ljudi iz Vipa su napravili ogromnu glupost! Potpuno su promenili skoro sve ćelije u Pirotu i široj okolini na 2G mreži i ona je sada potpuno nova, ni nalik staroj (po GSM kanalima u upotrebi, po Cell ID-jevima)... ali NISU uradili sledeće:
- Prilikom prelaska sa 4G na 3G, sa 3G na 2G i sa 4G na 2G, telefon ne radi ništa napamet.
3G na 2G prelaz funcioniše tako što 3G mreža pošalje spisak mogućih GSM kanala bliskih 2G staica, telefon po tom spisku skenira i kaže mreži koja mu je najbolja.
4G na 3G prelaz funcioniše tako što 4G mreža pošalje spisak mogućih kanala bliskih 3G staica, telefon po tom spisku skenira i kaže mreži koja mu je najbolja.
4G na 2G prelaz funcioniše tako što 4G mreža pošalje spisak mogućih GSM kanala bliskih 2G staica, telefon po tom spisku skenira i kaže mreži koja mu je najbolja.

U tom spisku je problem koji mrežu na ovom području sada čini skoro neupotrebljivom.

Stvaran spisak 2G GSM ćelija:
Pogledajte prilog 270383
Spisak "komšijskih ćelija" kada je telefon na 3G (jedva ima signal) i ovaj spisak je ispravan, telefon normalno izmeri signal sa dostupnih 2G stanica:
Pogledajte prilog 270384
Spisak "komšijskih ćelija" kada je telefon na 4G. Ovaj spisak se uopšte ne podudara sa aktuelnim stanjem ne "pogađa" ni jednu jedinu frekvenciju sadašnjih ćelija osim jedne (iz grada na 1800MHz, sa užasnim signalom) koju telefon možda po negde uhvati...
Pogledajte prilog 270385

Kad dođe poziv, a telefon je van zone 3G pokrivenosti, i van zone u kojoj hvata ovu jednu jedinu "zaostalu" 2G stanicu na 1800MHz iz grada (a to je većina svih naselja u pomenutom području), telefon po uputstvima 4G mreže (pogrešnim!), traži 2G ćeliju na koju da pređe, ali je ne pronalazi uopšte, i nema šanse za uspostavljanje poziva.

Pretpostavljam da su ljudi iz Vipa ovo zaboravili da podese (da ažuriraju bazu "komšijskih" 2G ćelija kod 4G mreže, te zato sad 90+% poziva kada je telefon u automatskom režimu mreže na ovom poručju bude neuspešan. Jedino 2G only mod pomaže, ali onda se pozdravite sa inernetom.

Jednom rečju su tolko upropastili mrežu (a može se lako bar ovo poslednje popraviti) da ja nemam reči.

Како није много изражено да би отишао из Випа, ако на крају кажеш да 2Г очајно функционише? :)
 
Na Vrsackom bregu 3G pozivi su ocaj. 4G radi savrseno, a kad treba da se uspostavi poziv prebaci jedva na 3G i posle nekog vremena izbaci iz poziva i ne uspostavi vezu. Takodje handover bazne stanice izmedju frekvencija je ocaj. Npr sad na bregu Band 20 a kad se spustim postoji Band 3 ali tel se ne prebaci. Jel zna neko zbog cega moze doci do ovoga? I kako da resim problem?
Pozdrav.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Jel zna neko kako da resim problem sa handoverom bazne stanice izmedju frekvencija tj. Band-ova? O 4G je rec.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Mts pustio novu baznu stanicu na ETV repetitoru kod Vrsacke Kule.
 
Mts postavio novu baznu stanicu na ETV repetitoru na Vrsackom Bregu.
f92fbdd3497dd971cc8592b70caf9cbf.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Mts postavio baznu stanicu na Vrsackom bregu tacnije na ETV repetitoru kod Vrsacke Kule.
 

Prilozi

  • Screenshot_20190511-143723_Network Cell Info.jpg
    Screenshot_20190511-143723_Network Cell Info.jpg
    464.8 KB · Pregleda: 5
Imam problem sa handoverom frekvencija tj band-a. Npr. posle zavrsetka poziva regularno se prebaci sa 3G na 4G ali na Band 20 i to hvata baznu stanicu od preko 2 km a u blizini postoji Band 3 bazna stanica. Jedino kako sam ja uspeo da resim taj problem je da nazovem nekog pa da se on javi opet ili da restartujem telefon jer ni avionski rezim ne pomaze. Ako ima neko neki drugi i bolji predlog voleo bih da ga cujem. Hvala unapred [emoji5].

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
А јел иначе хвата ту ближу на 1800? (Пошто сам видео код Мтс-а пар пута тај парадокс, да хвата удаљену 800, уместо блиске 1800, што не значи да је то и код тебе случај...)
 
А јел иначе хвата ту ближу на 1800? (Пошто сам видео код Мтс-а пар пута тај парадокс, да хвата удаљену 800, уместо блиске 1800, што не значи да је то и код тебе случај...)
Da,hvata tu blizu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^bas htedo MTS da pitam da li je...

Takve stvari mi se desavaju na MTSu, ali nikada to nije bilo problem, do danas. Naime, u Pojatu je ima 4G+, ali nije radio net dok nisam restartovao telefon..
Mozda je ovog puta i fon zaglupeo?
 
^bas htedo MTS da pitam da li je...

Takve stvari mi se desavaju na MTSu, ali nikada to nije bilo problem, do danas. Naime, u Pojatu je ima 4G+, ali nije radio net dok nisam restartovao telefon..
Mozda je ovog puta i fon zaglupeo?
Nije fon, mislim ne bi trebao. Nije ovo prvi put. Desava se jedno 2 meseca vec.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Da li se zna kad ce operateri pustiti VoLTE?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ne znam kako je sada, ali pre oko godinu i malo jače, operateri su VoLTE uslugu omogućavali samo uređajima kupljenim kod njih.
 
Nazad
Vrh Dno