Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Хм, тек сад видех (на ЦМ) да сам ја 6595 1800 хватао још 1. септембра, значи то је још раније постављено.
Сад ће друга тура... ;)
 
Telenor je pustio 4G na 1800MHz i na baznoj stanici na soliteru u Borskoj 70 na Kanarevom brdu. :)
 
Данас ме је стручно лице из МТС-а убеђивало да нам 4G на 800 MHz не треба и да се то ставља само по селима. [emoji3525]
 
Значи подразумева се да сви живе у градовима, да не путују много или у путу не користе 4Г и да не купују 4Г+ телефоне ;) Затим градићи као што су Љиг, Осечина, Мали Зворник, итд. су враћени на ниво села, а делове Неготина, Кикинде и других градова где је Мтс постављао БС само на 800 MHz треба избегавати...
 
Poslednja izmena:
Po selima još 2g nije stigao a kamo li 4g. Izgleda da se podrazumeva.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Значи подразумева се да сви живе у градовима, да не путују много или у путу не користе 4Г и да не купују 4Г+ телефоне ;) Затим градићи као што су Љиг, Осечина, Мали Зворник, итд. су враћени на ниво села, а делове Неготина, Кикинде и других градова где је Мтс постављао БС само на 800 MHz треба избегавати...
Управо и јесам у једном од тих градова. Оближња БС има само 1800 MHz и на неким местима између зграда и у зградама уопште нема 4G сигнала. А имамо и проблема са прекидима везе и пропуштеним позивима. Иначе, нисам неки хејтер МТС-а али сад не знам шта да мислим.
 
Ja sam recimo ITjevac i živim na selu. Koristim 4G na 800MHz na Vip mreži doduše. Mada jedna BS koja ovde "dobacuje" ima 4G+ već. Pa koristim i kombinaciju 800 i 1800. Na mts-u nemam ni kršten 2G, pa sam "preleteo" u drugi tabor. Telenor i Vip ovde imaju sasvim pristojan 4G 800 signal. Zanimljivo da mts ima prilično dobru fiksnu mrežu sa 2 isturena stepena za VDSL i nema korisnika koji su na više od 800-900m od istog ovde.

Ali mobilna mreža, blago je reći raspad.

U Pirotu na Vipu koristim 1800 i 800 (4G+ je na dve stanice već dostupan). Dok kod mts-a u jednom delu (južnom) grada skoro i da nema 4G signala uopšte, a Vip tu ima 4G+.
 
Немој да си тако критичан према Мтс-у, па они ће већ за пар година, ако не и за само годину или експресно за пола године (због аутопута) оспособити ту БС у Ржани, па ћеш имати најбољи њихов (800) сигнал... ;)
 
Ja to znam, i itekako sam zaslužan za to. Ali u ovom trenutku su ubedljivo najgori ovde. Telefon mi je 30% vremena bio bez signala, a dolazni pozivi preusmereni na Vip prepaid u slučaju da sam nedostupan. Sad takvih problema nemam.

Inače znam prilično detalja o toj novoj planiranoj BS. Sve jedno, dok ne vidim ne verujem.
 
Telenor je danas pustio 4G+ na baznoj stanici u Gockoj ulici na Labudovom brdu. :)
 
Vip i Telenor. Valjevo centar. Definitivno prelazim u vip. Jesu li na Vip postpejd i pripejd iste brzine?
7548b23eafdb19ae4edb3cf59bba17a2.jpg


Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Postpaid ima veci prioritet. Uglavnom.
 
Dešava se da pokažu iste brzine (kad je bazna malo opterećena), kad je baš opterećenje veliko, postpaid je odprilike duplo brži od prepaida. Upload je identičan uglavnom.
 
LTE 1800 pokriva slabije za oko 15% u odnosu na LTE 800, signal u stanu mi je bio jaci za oko 15% na LTE 800.
 
Primetio sam da se u Valjevu iz nekog razloga telefon mnogo češće kači na 800mhz i pored toga što ima i 1800mhz signala. Ovo je 99% 800mhz. Kad uhvati 1800 brzine su 50-70 a na 4g+ ide preko 100.
Vip i Telenor. Valjevo centar. Definitivno prelazim u vip. Jesu li na Vip postpejd i pripejd iste brzine?
7548b23eafdb19ae4edb3cf59bba17a2.jpg


Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Telenor je danas pustio 4G+ na baznoj stanici u Gockoj ulici na Labudovom brdu. :)
Много су постали спори са постављањем, али ко чека - дочека ;)
Од оног што сам видео, поставили су по 2-3 и у Железнику и Батајници и по једну у Старој Пазови, Сремској Каменици и Футогу.
 
Poslednja izmena:
Primetio sam da se u Valjevu iz nekog razloga telefon mnogo češće kači na 800mhz i pored toga što ima i 1800mhz signala. Ovo je 99% 800mhz. Kad uhvati 1800 brzine su 50-70 a na 4g+ ide preko 100.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Зависи где си, пошто 1800 за сад имају само на две БС (од 10), ако си нешто даље од оне високе зграде у центру или зграде МУП-а, онда и није чудно.
Сад сам погледао и на Целмаперу што смо хватали ти и ја, и зоне хватања са тих БС/сектора на 800 и 1800 се доста поклапају, а требало би у принципу да су 1800 мало шире, јер их „не ометају" суседне БС. Али нема ту баш правила, понекад се тел закачи па држи 1800 и са две цртице сигнала (иако има и пет на 800), али чешће није тако, него мења БС/секторе/фреквенције и то чешће... А опет ако су довољно густе (1800) БС и без већих препрека, као у НС по главним правцима, онда неће бити озбиљног испадања са 1800.

LTE 1800 pokriva slabije za oko 15% u odnosu na LTE 800, signal u stanu mi je bio jaci za oko 15% na LTE 800.
Одлична процена :)
Ја сам дуго процењивао (због доста осцилација у јачини, посебно при слабом сигналу) у различитим ситуацијама (са разлитих БС), и понекад се учини да су исти, некад да је 800 озбиљније бољи, али то је отприлике то, како си написао...
Штета само што су почетни хвалоспеви о невероватно широком покривању 800 (од стране неких „гласноговорника" оператера, а разрађени од стране медија ;) ), у пракси брзо пали у воду.
 
Poslednja izmena:
Primetio sam da se u Valjevu iz nekog razloga telefon mnogo češće kači na 800mhz i pored toga što ima i 1800mhz signala. Ovo je 99% 800mhz. Kad uhvati 1800 brzine su 50-70 a na 4g+ ide preko 100.
LTE800 ima veci ping uvek. Posto je 16ms ping ovo he pre LTE1800 ili 4G+
 
Primetio sam da se u Valjevu iz nekog razloga telefon mnogo češće kači na 800mhz i pored toga što ima i 1800mhz signala. Ovo je 99% 800mhz. Kad uhvati 1800 brzine su 50-70 a na 4g+ ide preko 100.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Ovo je mereno sa telefona koji ne podržava 800mgz i na njemu je vip postpejd. Danas ću da uplatim kredit na moju drugu sim karticu da proverim brzine. Tu već imam i 1800 i 800. Ako bi moglo ovako da ide na pripejdu super. Savetovah čoveka koji živi u centru da batali sbb i uzme vipov net ukoliko je moguće zbog opterećenja mreže. Koliko nešto čitam oni imaju određeni broj modema koji izdaju za neku lokaciju, ako se broj korisnika popuni, ne daju više. Ne znam jel pouzdana informacija.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Zavisi koliko koristi. Super strana na prepaidu je sto i da ti padnu brzine - ko ih ****, prosto ne uplacujes vise :D
Imas GLobalTel kartice, sada mozes 20GB za 800din valjda uzeti (poglavica to puno koristi), zbog onih bonusa. Nije za kucni net, nego ako hoces ma prepaidu da imas net, a GT koristi VIP mrezu.
 
Primetio sam da se u Valjevu iz nekog razloga telefon mnogo češće kači na 800mhz i pored toga što ima i 1800mhz signala. Ovo je 99% 800mhz. Kad uhvati 1800 brzine su 50-70 a na 4g+ ide preko 100.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Evo ih brzine kod Istraživačke Stanice Petnica. Vip pripejd.
7b8620131f2a825b766ef82625b1f25e.jpg
9f119c2142975881873ee52fc9628b04.jpg


Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Banja Vrujci
d480ca3fff0da699d1d7f7cd6e663688.jpg
decb83ee77e19cbb7205b46271f5dd97.jpg


Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Значи и у Петници Вип пустио 4Г+ (са својом чудном тактиком да поставља већ дуго по великим селима и предграђима, док друга два оператера још немају ниједну изван градова)
 
Poslednja izmena:
А ево ситуација са покривеношћу мало северније, око доње Колубаре, новог (будућег) аутопута, односно између праваца Уб - Обреновац и Лајковац - Степојевац. Иако је терен раван или са благим узвишењима, када се одмакне од БС (којих је сада више због аутопута), често се кубури са добрим сигналом. Сва три оператера су отприлике иста у просеку, евентуално „субјективни осећај" би био да је Мтс за који проценат на првом месту, а Вип за исто тако (мало) на трећем.
Са севера идући, на БС Баљевац/Дражевац, сва три оператера имају 4Г, Мислођин од скоро Вип и Теленор, Велико поље Мтс, Стублине сва три, Бровић Мтс, Бргуле Теленор и Вип, Лисо поље Вип, Радљево сва три, Паљуви Мтс и Теленор, Јабучје сва три, Непричава Мтс, Теленор у плану, не знам да ли су пустили, Каленић (Копови) Мтс има 2Г, вероватно и 3Г и мада је неко овде још давно написао да је пуштен и 4Г, нема га (иако је био пуштен неко време, одавно не ради).
 
Ovo je mereno sa telefona koji ne podržava 800mgz i na njemu je vip postpejd. Danas ću da uplatim kredit na moju drugu sim karticu da proverim brzine. Tu već imam i 1800 i 800. Ako bi moglo ovako da ide na pripejdu super. Savetovah čoveka koji živi u centru da batali sbb i uzme vipov net ukoliko je moguće zbog opterećenja mreže. Koliko nešto čitam oni imaju određeni broj modema koji izdaju za neku lokaciju, ako se broj korisnika popuni, ne daju više. Ne znam jel pouzdana informacija.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока

Uzeo sam ja Vip Knet od prvog, ali je Novi Sad u pitanju.. ja jesam zvao i da pitam, uzeo cak 24h na probu, bila je i ta opcija proslog meseca, ne znam da li ima jos uvek.

Ogranicavaju po lokaciji definitvno, samo sto su meni za moju konkretnu lokaciju u vise navrata rekli razlicite podatke..

Prvi put kada sam i uzeo na 24h da probam u poslovnici mi je teta rekla lupicu sad otprilike, ne secam se tacno.. recimo "21 vec prikljucenih, 40 predvidjeno"; kada sam zvao nakon nekih 10tak dana KC, devojka mi je rekla "28 prikljucenih a samo 30 predvidjeno"; to me malo i pokolebalo, mada mozda ustvari i nateralo da pozurim..
Psiholoski momenat, kao "eto vec sedmoro komsija uzelo, a oni jos smanjili broj predvidjenih korisnika da bi bili sigurni da svima radi OK"..

Kada sam prvog uzimao medjutim, devojka u poslovnici mi je opet rekla "40 predvidjeno".. jeste tih sedmoro korisnika u medjuvremenu uzelo, tu je broj bio isti.
Kako u KC imaju jedan podatak o broju "dozvoljenih korisnika" a u poslovnici drugi, to mi je misterija.

Iskreno, bio je ponedeljak, prvi u mesecu, guzva.. Jedini razlog sto sam uzeo VIP a ne Telekom Knet je bio sto je manja guzva bila u VIPu, obe poslovnice su blizu jedna druge na Bulevaru u NS.. A ja ne volem guzvu:D
 
30 predvidjenih nece moci sigurno po BS, inace bi se zalilo previse. Ni 4G+ ne moze da opskrbi 30*10 u teoriji, a u praksi ne bi proslo ni pod razno.
Jedino da vise baznih moze da pokrije tu lokaciju, pa da se forsiraju bazne... sto ako VIP radi, radi mnogo lose :D
 
Nikako da se seti neko iz VIP da uradi nešto po pitanju VMA. VMA dežura za hitne sredom, VIP je mrtav u Hitnoj kod njih, ne može se nikom javiti šta se dešava, ko je povređen, da li je živ, treba li krv... MTS i Telenor imaju signal.
Meni je ovo ogroman propust za VIP.
 
Pa pisite im na Twatteru ili Fakebooku. Ne PM, nego javno.
 
Nazad
Vrh Dno