Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Inace, LTE-A sam uhvatio danas na Zeleznickoj stanici, azurace se Cellmapper mapa. Nije ga bilo na uglu Sarajevske i Milosa Pocerca. Ulicom Kneza Milosa nisam danas prolazio, ali zato sam odradio Vojvode Stepe, azurirace se. :)
 
Neko od vas, a ja bi rekao Pavke se ne prijavi kada uploaduje pa se ne prikazuje ko je uploadovao :)
Mislim da je Pavke, jer on ima obicaj da se prikaci na drugu mrezu (za koju nema karticu) da bi uhvatio neku BS... i onda se ne loguje pre uploada :)
 
Дешава се, али није због друге картице/мреже, него кад ниси логован; мада некад буде црвена иконица па опет прикаже име; а чини ми се и кад не прикаже име, да урачуна на твом налогу, нисам сигуран, није толико ни битно. Углавном по мало унапређују апликацију/мапе, па је то сад прилично озбиљно...
Неко је око Нове године више од 10 дана аплоудовао Мтс на новобеоградској страни до Старе Пазове, а није било уопште имена.
 
Poslednja izmena:
Znam da se meni desi da mi ne prikaze za neke BS i onda se setim da tacno sam menjao BS i nisam se ulogovao.
Dovoljno je da se uloguje pri startovanju aplikacije, ali cesto se ne uloguje sama, pogotovu ako se menja mreza.
 
Cellmapper uopste nije pouzdan! Nemoguce da u Uscu Telenor nema 4G+! Dakle, kod Google-ovih telefona (Nexus i Pixel) je nemoguce odrediti gde telefon hvata 4G+.
 
Uhvatio sam LTE-A prekoputa Hale Pionir
izmerio sam 107Mbps na Speedtest-u. Ali, zato nema LTE-A na Slaviji, kod Hrama, na Autokomandi, kod Pravnog, kod Poste u 27. marta, u Cvijicevoj, u Nemanjinoj, u Uscu.
 
Ako pod Usce mislis na TC Usce, nema Telenor 4G+. I ja sam merio tamo sa Tln karticom, S7 precizno hvata bilo koje varijante (samo ne moze sa non-MTS karticom da prepozna band za MTS BS), tako da definitivno nema 4G+ u samom TC Usce. Verovatno jer imaju u samom TCu posebnu baznu za njega LTE1800 only, koja dopire i u parking.

CM nije precizan za lokacije, ali budi siguran da nije bilo 4G+ u Uscu tada. Mogao si eventualno uhvatiti stanicu koja je dosta blizu, kada bi mogao telefon da forsiras na dalju BS :)

Slavija ima:
https://www.cellmapper.net/map?MCC=...fiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showBand=0
Telenor nema bas blizu Pravnog ni baznu stanicu cak, verovatno nisu dozvolili nove BS na faksu :(
 
Za sad sam uhvatio LTE-A na Konjarniku, Nbgd na kratko kod tramvajskog mosta (nisam snimao), na Zeleznickoj stanici (nekad ima, nekad nema), kod Hale Pionir danas..
Trenutno snimam potez busa 23 od Pancevackog do Vidikovca, trenutno sam blizu RTS-a na Kosutnjaku i nigde nisam uhvatio LTE-A. Ni u Takovskoj, ni Bulevaru Despota S., ni u Kneza Milosa...
 
^MTS ima na MNOGO mesta 4G+, ceo Nis skoro ima 4G+. Ali Rock prica o Telenoru ovde.


Jedan od problema hvatanja 4G+ je da li je LTE1800 sa te BS jaci dovoljno nego LTE1800 sa bilo koje druge BS. Ako je slabiji, naaravno da se nece kaciti na nju, ali postoji i pitanje KOLIKO je jaci?
Konkretno, 4G+ lokacije su radjene i delimicno zbog kolicine saobracaja na nekoj lokaciji, a ne zbog probijanja samo. Ako je relativno zagusena jedna 4G+ bazna, signal sa ostalih verovatno mora biti bas bas slabiji (lupam... 10dBm? mozda) da bi vas ostavilo na 4G+ BS.

Sto znaci kada prodjete negde, definitivno nije dovoljno samo da postoji 4G+ signal, vec mora biti jaci. A nekada mozda mora biti primetno jaci od ostalih BS, jer je vec primeceno neko opterecenje na toj BS.


Rafiki, ovo pretpostavljam moze operater da konfigurise BS, ne bira telefon sam, znaci moguce je ovo sto rekoh?:)
 
Cellmapper uopste nije pouzdan! Nemoguce da u Uscu Telenor nema 4G+! Dakle, kod Google-ovih telefona (Nexus i Pixel) je nemoguce odrediti gde telefon hvata 4G+.

Не знам да ли је поуздано то што (не) пише у самој апликацији док мериш „Lte-A", али на мапи после кад видиш да je БС (eNB) и 3 и 20, то је 4G+.

Код мене LG G4 не показује никад ништа нигде, а треба да је 4G+ тел...
 
Ako pod Usce mislis na TC Usce, nema Telenor 4G+. I ja sam merio tamo sa Tln karticom, S7 precizno hvata bilo koje varijante (samo ne moze sa non-MTS karticom da prepozna band za MTS BS), tako da definitivno nema 4G+ u samom TC Usce. Verovatno jer imaju u samom TCu posebnu baznu za njega LTE1800 only, koja dopire i u parking.

CM nije precizan za lokacije, ali budi siguran da nije bilo 4G+ u Uscu tada. Mogao si eventualno uhvatiti stanicu koja je dosta blizu, kada bi mogao telefon da forsiras na dalju BS :)

Slavija ima:
https://www.cellmapper.net/map?MCC=...fiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showBand=0
Telenor nema bas blizu Pravnog ni baznu stanicu cak, verovatno nisu dozvolili nove BS na faksu :(

Али ово се сасвим коси са оним што претходно написах ;) Теленор на Ушћу (као и на сад већ огромном броју БС у Београду, у НС скоро на свим) има обе фреквенције... Једино ако тренутно 800 није у финкцији на Ушћу, није га нико до сад ни хватао са CM, али ја јесам са Нетмонитором раније (и около свугде има и Рател све идентично најавио/објавио дозволе).
Не знам што би иначе Теленор сад редом ишао и на све своје 1800 БС (најмање 100) додавао 800, ако то није и 4Г+. Или има још неки технички детаљ који не знамо или зависи и од телефина да ли ће се увек закачити на обе фреквенције и да ли ће то у показивати преко апликација.
Rock86, хајде погледај нпр. у Жаркову код Максија, сад су и тамо на 1800 додали 800?
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Исто и на Јулином брду на оним восоким зградама и на Чукаричкој падини на брегу изнад Радничке (не знам да ли је Теленор био тако брз или су објаве Ратела мало касниле, углавном све се поклопило).
 
Poslednja izmena:
А сад видим да су пустили и кроз целу Пожешку, око хиподрома, Сајма, Мостара, иду скоро редом. Од набројаних видим у Нетмонитору да сам хватао пет 800, па верујем да су и остале постављене. А тел ми је био са припејд картицам где је истекао кредит, па не може да се качи на 4Г, само показује сигнал и то „рандом" скаче са мреже на мрежу ;) (Само ако ручно изаберем Теленор или Вип онда се дуже задржава на изабраној мрежи, Мтс ретко дуже од пар секунди, али то зависи од модела телефона).
 
Poslednja izmena:
Vidim na mapi da je uhvacen 4G+ u Bulevaru Despota Stefana, u Takovskoj, kod Londona. Medjutim, dok sam snimao, Celmapper nije prikazivao uopste LTE-A.
Nebitno je da li CM to hvata, ako uhvati obe frekv. Mozda se telefon i ne prikaci trenutno na 4G+.

@pavke, skoro sam prolazio, ono kada sam isao za Nis pre 2 nedelje. Nebitno da li je CM hvatao (a nije... imam i sa S7 i sa OP3T Telenor bazne tu hvatane barem 4x). Nije telefon prikazivao 4G+.
 
Meni se CM i telefon ne slazu.

Код мене да. На једном тел, а на другом не могу тренутно да проверим јер је без кредита (а на овом првом не могу да упоредим НМ и ЦМ, јер је нова верзија Нетмонитора која не показује добро ;) на другом се они слажу.)
Вероватно нису ни код свих телефона скале сигнала сасвим подударне (а ако ипак јесу, онда их апликације не виде подједнако добро код сваког).
А још ако упоредимо квалитет везе при истој јачини сигнала које показују два телефона, онда се сигуно некад нађе разлика ;) Плус стално (ситно) варирање сигнала, да би се све то прецизно уврдило, тешко...
И ако је баш мала разлика, до 5 dBm онда је занемарљиво, шта год да је узрок.
 
Poslednja izmena:
Telenor mora da uradi nesto po pitanju gubljanja 2G/3G/4G signala u Univerexport-u na Banjici... I ispred Univerexport-a signal nije bas sjajan... Ne postoji uopste bazna stanica koja adekvatno pokriva taj deo Banjice.
 
Jesi primetio u kom delu UE je to?
Posto vidim da bas puno vecih objekata Idea i maxi-a (oni bas bas veci) umeju oko mesare ili alkohola da maltene nemaju signal, cesto sva tri :)
 
Postoji li neka aplikacija sa kojom mogu proveriti da li moj telefon ima band 20?

Sent from my cool S1 using Tapatalk
 
Postoji li neka aplikacija sa kojom mogu proveriti da li moj telefon ima band 20?

Sent from my cool S1 using Tapatalk

Тешко, али може индиректно на више начина и са више апликација, а и без икакве апл. зависно од тога где се налазиш и коју мрежу користиш...
 
Poslednja izmena:
Telenor, od Uradi Sam (kod Roda centra) do Usca je skoro svugde imao 4G+, 68-com sam isao. Od Brankovog do Zelenjaka nema, tj. negde kod Usca ga i gubi.
Proslog puta kod TC Usca nije imao 4G+. Kod samog Uradi Sam nema 4G+, tek 2 stanica od njega pocinje.

To je SIM Status pokazivao, nemam kako u praksi da probam da li i kako radi, valjda ce se pokazati na Cellmapperu.
 
Telenor, od Uradi Sam (kod Roda centra) do Usca je skoro svugde imao 4G+, 68-com sam isao. Od Brankovog do Zelenjaka nema, tj. negde kod Usca ga i gubi.
Proslog puta kod TC Usca nije imao 4G+. Kod samog Uradi Sam nema 4G+, tek 2 stanica od njega pocinje.

To je SIM Status pokazivao, nemam kako u praksi da probam da li i kako radi, valjda ce se pokazati na Cellmapperu.

https://goo.gl/maps/Ts8zzN7rVJk

И ту има обе фреквенције, и на Танјугу и на Обилићевом венцу и у Краљице Наталије... А зашто нема (или не показује) 4Г+, загонетка је.
 
Telenor objavio dosta dozvola za LTE 800 (negde pored LTE 1800 dodaju i LTE 800 zbog 4G+): http://registar.ratel.rs/sr/reg203?...edinica=6&freqDo=850&freqDoJedinica=6&page=82 .

Бивало је и много више објава током прошлог маја и јуна, али ни сад неким чудом једно 10% њих није постављено (нпр. три од Љига до Горњег Милановца). Док ове за 4Г+ (или барем обе фреквенције на истој БС) јесу све. Тј. те задње видећеш сутра (како рече), да ли су :)
 
Poslednja izmena:
https://goo.gl/maps/Ts8zzN7rVJk

И ту има обе фреквенције, и на Танјугу и на Обилићевом венцу и у Краљице Наталије... А зашто нема (или не показује) 4Г+, загонетка је.
Ako sam dobro procenio gde je ovo, ta BS ne bi ni trebala do Zelenjaka da dopire kao glavna, a kamoli sa na Brankovom sa strane Usca? Ne moze da primi 4G+ signal, ako ima sa neks BS bolji LTE1800, tako su podesili.

Evo i zasto mozda kod TC USce ne hvata 4G+: eNB 6126 je LTE1800 samo, a dok se prolazi kolima/busom mozda i ne uhvati sledecu BS, pa se ne primeti. Takodje eNB 6060 i 6132.
Za TC USce je 6823 za 4G+? Ta se uopste i nece hvatati u Uscu, ako su lokacije pomenutih baznih tacne na mapi.

Sa strane Zelenjaka, 6106 je LTE1800. U sustini nema ni odakle da uhvati 4G+ tacno. Ovo nije hvatao 4G+ kod Usca vec je OSTAO dok nije presao na eNB6326.
 
Poslednja izmena:
На погрешну сам кликнуо, та је на Обилићевом венцу. А мислио сам на другу која је баш на Бранковој и потпуно покрива Зелењак (све то где стају бусеви, до тунела и сл.); а и на ЦМ се то одлично види.
А 6126 на Ушћу је била и 1800 и 800 пре неких три месеца.
Тако да кажем да је загонетка зашто ниси хватао ;)
 
Poslednja izmena:
Pa ako sada nije, kako je tada bila?:)
Nisam hvatao kada se ide od Zelenkaka, a sada je hvatao ka Zelenjaku kada se ide. Ima logike po ovome iz mog prethodnog posta.
 
Nazad
Vrh Dno