Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Samo BS 2003459 (1e92, 7826-3) na cellmaper.net nisam našao. Podržava Huawei B315 i ostale frekvencije.

Mene kopka zašto jedno sedam-osam telefona i dva 4G modema na isto lokaciji pronalaze ISKLJUČIVO CID 6543-33, band 3.

Мислиш каче се само на 1800? Пошто сад као „суседске" ћелије, сектори, мора бити и оних 800 и у том делу.
Али како ако си на Јулином брду, да хвата ту од факултета Физичког?
 
Мислиш каче се само на 1800? Пошто сад као „суседске" ћелије, сектори, мора бити и оних 800 и у том делу.
Али како ако си на Јулином брду, да хвата ту од факултета Физичког?

Nije ovde poenta 800 MHz ili 1800 MHz nego gde je lokacija Telenor BS 7826-3.:wave:

Da pojasnim malo. Prostorija je dnevna soba, petnaestak metara po horizontali i pedesetak metara po vertikali (17 spratova) udaljena od BS CID 6258, Julino brdo.

Na velikoj polici za TV postoji mestašce gde 4G modemi (ZTE MF831 i Huawei e3372) i pametni telefoni (S4, S6 Edge, Honor 7 lite, Honor 8, Huawei P10 Lite, Zenfone 2, Idol 3) pronalaze samo CID 6543-33, ~ -104 dBm. Što se više primaknu zidu (da ih neko u prolazu ne zakači i da ne padnu sa police) to je signal te bazne stanice sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja slabiji, do -112 dBm.


Na tom mestu na polici i Huawei B315s-22 pronalazi istu baznu stanicu 6543-33, približno -102 dBm, ali kada se primakne bliže zidu (da ne padne) nakači se na BS CID 7826-3, signal oko -95 dBm. Znači to je jedini uređaj koji pronalazi tu BS.

Znači, mene kopka zašto čak sedam telefona i dva 4G modema na isto lokaciji pronalaze ISKLJUČIVO CID 6543-33, a nikako ne pronalaze CID 7826-3 (koju ni cellmaper ne pronalazi).
 
Poslednja izmena:
Па то је чудо невиђено ;)
Сви уређаји хватају ту 6543 која је на 1400 метара даљине, а имаш чак 12 БС у околини које су ближе од ње. Па биће да зеза нешто та БС која је тик поред/изнад тебе.

А та 7826, могу само да нагађам...
Да је рецимо овде (требали су по Рателу скорије да поставе 4Г ту) и удаљена је исто 1400 метара ;)

https://goo.gl/maps/5civwLEouoQ2
 
Poslednja izmena:
Ovde su soliteri različitih visna na brdu - postavljeni po periferiji takoreći kruga i sa ostavljenim prostorom između blokova zgrada da košava, a sada i signal lakše prođu. :)

Vip bazne stanice u spavacoj sobi.png Kako prolazi VIP, na primer.
 
Poslednja izmena:
Znači, mene kopka zašto čak sedam telefona i dva 4G modema na isto lokaciji pronalaze ISKLJUČIVO CID 6543-33, a nikako ne pronalaze CID 7826-3 (koju ni cellmaper ne pronalazi).
Probaj ovo:
- ukljuci Cellmapper i prebaci data na Telenor ako nije
- upali Flight mode
- kroz 4-5s ugasi flight mode
Trebalo bi da i cellmapper prikaze na kratko sve stanice koje se mogu pohvatati sa te lokacije uopste. Jer pri paljenju radija telefoni pretraze sve dostupne signale, i isprobaju sve bazne stanice.

Nije nista cudno da ponegde lose konfigurisu bazne i da se uredjaji kace na slabiji signal. Negde je to greska, jer su zaboravili pri postavljanju novih baznih, a negde je namerno jer su blizu stanice opterecenije ;) Pa neke prebace da se na dalje bazne nakace.
A -100dBm na B20 je jaci signal nego -95dBm na B3 izgleda. Iako je kapacitet mnogo manji :)
 
A -100dBm na B20 je jaci signal nego -95dBm na B3 izgleda. Iako je kapacitet mnogo manji :)

Na toj lokaciji na CID 6543-33, -103 dBm, band 20, max data rate je (dobrano posle ponoći) do 20 Mbps, a na CID 7826-3, band 3, -95 dBm, max data rate je (dobrano posle ponoći) do 40 Mbps.


P.S.
Pripejd telenor karticaje sa Prolećnom 10GB kampanjom (koja ističe danas) je u ruteru.
Za dalje čekam odgovor iz Telenora. Prigovarali smo im nešto i kolektivni i pojedinačno, pa ćemo da vidimo.
 
Poslednja izmena:
Pda, signal je bolji/"jaci" na B20 iako je niza vrednost, ali ima manji kapacitet.

Verovatno je nesto do bazne ili do Telenora sto se tice protoka na B3, treba dosta vise na B3 da moze sa takvim signalom. Ja izvlacim na <-110dBm na VIP, B3 only, vise od toga u garazi :)

Jesi pokrenuo Cellmapper, pa da malo prosetas okolo? Ako mozes jos da forsiras B3-only na telefonu, moci ces sam da utvrdis gde je, barem otprilike ta bazna 7826.
 
Za sada samo šetam Huawei ruter sa Telenorovom karticom po komšiluku :)

I sve su ovo rezultati unutar stanova na prizemlju i na nižim spratovima po soliterima. Rezultati na višim spratovima i u centru sektora idu i do 90 Mbps, CID 6258-2.
 
Poslednja izmena:
Pa pokreni na telefonu kod kuce CM, jeste da ce lokacija bazne biti prilicno neprecizna, ali imaces otprilike ideju gde je, pa prodjes tamo kad imas vremena sa CMom :)
 
Hoću, čim se sa Telenorom dogovorim za Surf+ paket. Ako se dogovorimo uopšte.
 
@alfaunits
Hm, nešto mi se ne sviđa ova varijanta 3g only... Danas sam bio kod filozofskog i vidim da nema data protoka, samo 3g signal... Prebacim na mešano 4g i ostalo i data se pojavi...u čemu je štos? Mislim da sam to primetio još negde u gradu...mts mreža...
 
Poslednja izmena:
Ne bi smelo, mozda je nesto bas los 3G tamo ili je trenutno problem.
Da je VIP, bio bi siguran da je bio trenutni problem, juce su bas nesto debelo zeznuli (ili bili zeznuti).

Kakav je 3G signal tamo?
 
Imam pun 3g signal, ali ne radi data...kako sam prebacio na 4g odmah je krenuo data protok...malo mi je nejasno to oko 3g only, kad nešto ne valja on nema nikakav rollover pa da može da ode na 2g recimo, mozda je stoga ipak bolje staviti na 4g, ako nesto nije ok spusti se na 3g ili 2g...bar obavis posao...
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebao na dobrom 3g da ne radi net, to je do lokacije skoro sigurno.
Da je bas slab signal, onda nije cudno da bas lose radi net, ali ne i da uopste nema protoka.
 

Напокон реалне бројке.
Или приближно стубова оператера (било којих фреквенција, тј. бар са једном) као то писах:

Вип око 1870, Теленор 2070, Мтс 2410. Може бити само нека десетина ± (највише код Мтс-а, најмање код Випа).
 
Poslednja izmena:
U Bukoviku kod Aranđelovca je izgleda pušten 4G za MTS, bazna stanica je najverovatnije na dimnjaku nekadašnje fabrike elektroporcelana FEP, signal dolazi i do Kruševice i varira zavisno od lokacije, od 1 do 3 crte.
 
Вип и Теленор су давно пустили ту. Ал сигнал није допирао ни близу Крушевице; само одозго са брда изнад Даросаве...
 
Pavke, vidi sta sam uradio po Pragu :)
 
Jos jedna bazna stanica pored auto puta koridor11 u selu Liso Polje,jos nemam informaciju koji je operater u pitanju a nisam uspeo da pronadjem dozvolu na ratelovom sajtu
 
Вип и Теленор су давно пустили ту. Ал сигнал није допирао ни близу Крушевице; само одозго са брда изнад Даросаве...

Telenor i Vip odavno imaju 4G bazne stanice na Vaganu iznad Darosave, mislim da Telenor ima i 4G baznu stanicu Bistrici a Vip verovatno i na Kruševičkom Visu pošto su nudili kućni mobilni internet i rekli su da su tamo postavili baznu stanicu tako da oba operatera u Kruševici imaju pun 4G signal, za Mts se malo popravila situacija zbog ove bazne stanice u Bukoviku ali opet nije idealno, ostaje još samo da i Mts pusti 4G sa Vagana iznad Darosave i onda će signal biti dosta bolji.
 
Poslednja izmena:
Вип има на Стубичком вису, на Бистрици и Вагану; имаш на Cellmapper-у.
 
Poslednja izmena:
Мтс од Пожаревца па до на 15-ак км пре Неготина, на око 160 км има само једну 4Г БС пуштену (у Мајданпеку), машала ;)
 
А Теленор и Вип скоро изједначени од Пожаревца до Неготина, односно на смену бољи час један, час други; само Вип на крају бољи можда на једном потезу више, ближе Неготину.
 
Poslednja izmena:
А у западној Србији доста новости, пре свега везано за Теленорове 4Г БС, недавно најављене код Ратела, а сада већином постављене.
У Ваљеву је пуштена и последња, десета 4Г БС, код болнице. А изгледа и Мтс-ова последња, седма, на болници (такође). Вип је још давно поставио на свих својих девет стубова.
У Пецкој, на путу Осечина - Љубовија, Теленор је први пустио 4Г. Такође и на Дебелом брду/Зарожју, Теленор је први пустио, али сигнал није баш нешто. И на Златибору је Теленор поставио још најмање две 4Г БС, отприлике Торник и Водице (Вип и Мтс су још раније поставили своје у том делу).
 
Poslednja izmena:
Telenor je postavio antene na dimnjaku Capitol parka Rakovica, ali bazna stanica nije jos uvek pustena ili je neispravna. Bar nije radila proslog petka, bio sam tamo.
 
Od pet solitera pa do Pere Velimirovića, mts ima 4G samo kada se drži na 4G only. Inače dugo nisam video 3G ikonicu, obično je H+ . Vip kod pet solitera ima čak i 4G+, ali dalje isto bez 4G signala. Jedino telenor ima 4G zato što je na lte 800. Takodje sam primetio da mi mts poslednjih dana pada na H+ na lokacijama gde sam imao 4G bez problema.
 

Prilozi

  • Screenshot_20180519-232741_Speedtest.jpg
    Screenshot_20180519-232741_Speedtest.jpg
    181.3 KB · Pregleda: 56
Poslednja izmena:
Ako VIP ima 4G+, znaci da ima na 800 :)

Ovo za MTS je verovatno dobra stvar najzad... kod MTSa se drzao na 4G i na <-120dBm, pa je veza umela da puca, nije mogao da predje na 3G na vreme za razgovore.
Sestri je na Bulevaru ZDj. u Nisu, blizu Doma Zdravlja pao na 2G. A onda pogledamo, 3G signal -57dBm. Bolje od toga maltene ne moze biti. A 20m dalje pao na 2G :(
 
Мтс је у Горњој Трешњици у Подрињу, направио једну неуобичајену „егзибицију"... Уместо на свом стубу (са 2Г и 3Г), они су 4Г поставили на Теленоровом стубу (где је и Вип накачен), само 1700 метара даље (што је јако мала удаљеност између две БС за те крајеве) са сличним положајем, покривеношћу. Па ако једном поставе 4Г и на свом стубу, биће то само преклапање, а даље преко брда силни квадратни километри непокривени...
 
Nazad
Vrh Dno