Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Кликнем на поруку за измену и она се обрише, „браво" за сајт, праисторијски ;) (преко моб, мобилна верзија)
Poznati bag.

Inace mts jos uvek nije resio pitanje zasto se ne kaci na tu blizu b.s. Kao da sacekam. U medjuvremenu mi je signal na -89dBm jer sam modem stavio na terasu.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Већ 3 године су све Теленорове БС у Ветернику 4Г 800. Али твоја претрага по месту (Ветерник, Нови Сад) је непотпуна, јер њих (Рателовце, лењивце) већ 3-4 године мрзи да у адреси базне станице напишу и име грaда, тј. врло ретко, посебно не за веће градове (не пишу). Тако да ти не покаже за 4Г дозволе ни 30%... Али мапа самих БС у Ветернику што си претходно поставио/направио ти је врло добра (нисам проверио да ли можда нека БС недостаје...)
 
Poslednja izmena:
Конкретно, у самом Ветернику сва три оператера имају по две БС (само не знам да ли је МТС на једној од те две своје поставио 4Г). А овамо на улазу Ветерничка рампа, спортски центар и мало према Адицама, Теленор има 3, Вип 2, а Мтс 4 или 5. Теленорове 2 су 4Г 800, а 3 4Г+. Випова бар једна 4Г+, остале три (бар) 1800. Мтс-ове неке 1800, неке 800, не знам да ли имају комбинација, тј 4Г+. Иначе 2Г 1800 и 4Г 1800 нису никако повазене, али опет Рателовце мрзи да у објавама направе неку видљиву разлику за кориснике. (Као и 2Г 900 и 3Г 900). Мтс има врло мало 2Г 1800, тј. ја још нигде нисам видео у западној Србији, рачунајући пар пута и у БГ (има у Пироту, писаше колега poglavicas), Теленор понегде има 2Г 1800 (можда 20%), Вип нема 3Г 900, Мтс симболично (Пирот опет.)
 
Poslednja izmena:
Већ 3 године су све Теленорове БС у Ветернику 4Г 800. Али твоја претрага по месту (Ветерник, Нови Сад) је непотпуна, јер њих (Рателовце, лењивце) већ 3-4 године мрзи да у адреси базне станице напишу и име грaда, тј. врло ретко, посебно не за веће градове (не пишу). Тако да ти не покаже за 4Г дозволе ни 30%... Али мапа самих БС у Ветернику што си претходно поставио/направио ти је врло добра (нисам проверио да ли можда нека БС недостаје...)

Skontao sam da su vrlo nekonzistentni što se tiče unošenja lokacije, nema nikakvog pravila, da li je prvo mesto pa ulica, ili ulica pa mesto... Pretpostavio sam da ima još mesta koja su zavedena drugačije, zato sam danas i export-ovao csv fajl sa ključnom rečju "Novi Sad", pa ću kad budem slobodan baciti pogled gde ih ima još i dopuniti mapu. I dobar savet za "Veternička rampa" i slične ključne reči gde nije potpun naziv u pitanju.
 
Da konačno okončam što sam započeo jednom za svagda :D

Htedoh posle napisati kako bi bilo dobro da na RATEL-ovom sajtu može da se filtrira po lokaciji (geografskoj širini i dužini), jer time ne zavisim od glupih unosa mesta i adresa, već od samih tačaka na mapi, što je daleko preciznije. Pa mi je ubrzo sinula ideja kako to sam da uradim: isfiltrirao sam bazne stanice sa važećim ugovorom, FB, CP i ograničio frekvenciju od 750mHz-2200mHz da uđu samo mobilni operateri (ne Orion i slični) i dao da mi prikaže stanice iz cele Srbije. Nakon toga sam preuzeo taj CSV fajl (koji je zauzimao nekih 12MB i imao u sebi ~25.000 unosa)i sortirao kolone po geografskoj širini i dužini, obrisao one koje su van kvadranta u kojem je ugrubo Veternik i to je bilo to.

Sunce ti žareno kad sam video šta su sve unosili za mesto i adresu.

Kad sam uneo u pretragu samo "Veternik" izbacilo mi je oko 25 rezultata, međutim kad sam upotrebio presek lokacije, našao sam skoro 70.

Stanje sad izgleda ovako (Da ironija bude veća, danas sam brže i lepše mapirao ovih ~70 u Photoshop-u nego juče što sam se mučio sa onih ~25 u Paintu):
Veternik-bs-mapa[final]
(ok je rezolucija, da se zumirati i pročitati)

mts
(RATEL kaže da mts ne koristi 2G na 1800mHz)
900 (2G ili 3G): 6
2100 (3G): 9
1800 (4G): 4
800 (4G): 3

Ukupno: 22

Telenor
(Internet kaže da Telenor ne koristi 2G na 1800mHz, mada RATEL kaže da koristi)
900 (2G ili 3G): 12
2100 (3G): 6
1800 (2G? ili 4G): 5
800 (4G): 6

Ukupno: 29

Vip
(RATEL kaže da Vip ne koristi 3G na 900mHz)
900 (2G): 1
2100 (3G): 5
1800 (2G ili 4G): 10
800 (4G): 1

Ukupno: 17

Uračunao sam i gornje desne dve BS od Telenora i Vipa, iako su geografski na Novom Naselju, pokrivaju dobar deo Veterničke Rampe, a i njihova lokacija se nalazila na slici pa nisam hteo da ih izignorišem.

Primetio sam da Vip skoro svuda fura "B1 B3 B3" kombo stanica na jednoj lokaciji, što ima smisla budući da na taj način mogu pokrivati i 2G i 3G i 4G, Telenor je najbolje pokriven, dok mts iako ima dosta baznih stanica i na dosta različitih lokacija, one nisu baš najsrećnije raspoređene, deluju nekako razbacano u odnosu na druga dva operatera. To mi je donekle bio utisak i dok sam čitao RATEL-ovo istraživanje, po kojem ispadne da su najbolje pokriveni Telenor, pa su Vip i mts tu negde, iako mts ima više baznih stanica od Vipa i na daleko više lokacija.
 
То ти је одлична идеја са филтрирањем координата...
Такође си добро приметио да Мтс има највише БС, али оне најчешће нису најсрећније распоређене.
 
Telenor u Valjevu dodao tri nove 4G+ BS po ratelu na zgradi Krušika,Novo Naselje i Popučke,postavljena je i jedna nova BS u naselju Popare.

Јел прорадила та у Попарама? Сад и Вип поставља на истом месту (као и на згради МУП-а).
 
Ne znam gde je bazna stanica ali u Višegradskoj konačno ima iole upotrebljiv mobilni net na vipu. Izgleda da je 800mgz jer kineska verzija telefona ne hvata 4g. Istekao mi kredit kod Telenora pa za njega ne mogu da proverim. A od mts-a smo ovde digli ruke zbog lošeg kvaliteta poziva.
6707bee65215666f04008c2447bc62c2.jpg


Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
Vidim da je neki mobilni operater postavio baznu stanicu na Ada Mall-u. Jednu sektor antenu sam video sa nadvoznjaka.
 
Колега alekVS мапирао МТС све од Вршца до Македоније и види се да њихов систем често даје приоритет 800 фреквенцији, уместо 1800 као код друга два оператера...
 
Uocio sam danas neku kao mini baznu stanicu na Maksiju na Petlovom brdu u ulici Milorada Draskovica 20. Sektori su jako mali i kockasti... Ne znam da li je to za mobilnu telefoniju.
 
Trenutno potpuni kolaps Telekoma u Pirotu. Ne radi VDSL, ne radi uplink ExeNeta (Telekom), ne radi mts mobilna mreza. Ne rade neki serveri na HSIA usluzi telekoma. Ne radi ništa.

Ovo pišem sa Vip 4G mreže.

Screenshot_20190705-001128_Phone_Services.png
 
Nekad u toku noći je proradilo... :)

Vip, Telenor i SBB su radili sve vreme.
 
У Љубовији и околини већ два дана нема МТС сигнала! Иако је главни разлог за то невреме, ипак је неславан рекорд (Теленор и Вип нису имали по пола дана).
 
IMG_20190712_134417.jpg

"Полупокретна" МТС базна станица на Златибору, близу језера.

Вип још није поставио 4Г на Тари, а и Теленор је тек ове године... Није фенси планина!
 
Izgleda da sam MTS KT (3G) karticom na S7/N9 može da se forsira 4G-only i da se mapira LTE!
Proveriću opet ovih dana da li mogu druge mreže da se mapiraju, MTS sigurno može.

Jedino što se ne vidi signal, nego je uvek van granica, CellMapper ga vidi kao -141dBm :) Ali nije lose... na Note 9, KT kartica u SIM2 može da mapira MTS 4G, dok primarna mapira neku drugu mrežu.
Može verovatno i MTS prepaid da se koristi.
 
Nažalost na Mi 8 (SD 845) baš nikako neće to da radi.
 

Prilozi

  • Screenshot_20190730-180559_CellMapper.png
    Screenshot_20190730-180559_CellMapper.png
    243.6 KB · Pregleda: 83
Poslednja izmena:
Pa ovo je Exynos :) Note i Galaxy S serija je uvek imala neke boljitke po ovom pitanju.
Isto npr. moze da se bilo cija 4G kartica da se nakaci na druge mreze (ako se forsira 4G-only) i da se one mapiraju. Tako ja mapirah Telenor i MTS ranije.
 
BREAKING! NOVOST! BREAKING!

Vip je uveo 1800+1800 2CA (20+10MHz)! Još nisam video da negde radi 3CA 1800+1800+800 (20+10+10MHz). Ispitaću još.

Da bi ovo uradili, ugasili su i poslednje 1800MHz GSM bazne stanice u Pirotu. Sada i ćelija 4137 emituje "omni" režim na kanalu 2 (900MHz) a bila je GSM 1800 only.

Više ne postoji ni jedna GSM 1800MHz ćelija u Pirotu na Vipu.

Ovo samo pokazuje da se Vip fokusirao na izvlačenje maksimuma iz 4G LTE mreže, a na to da GSM svede na minimalnu meru koja će ostati tu još neko (ne tako kratko vreme) u ovoj vatijanti. Jedino mi je čudno što VoLTE još nikako da aktiviraju.

Zašto sam napisao pod navodnicima "omni" režim, jer Vip nema prave omni ćelije za GSM, već tehnologiju koja se zove Lean GSM. Ukupan kapacitet GSM mreže jeste 3x manji nego što bi bio sa po tri sektora na svakoj BS. Ukupno zauzeće spektra jeste 3x manje, ali je fora što ćelije u takvoj konfiguraciji mogu da "pozajmljuju" kapacitet jedna od druge, što kod standardne GSM mreže nije slučaj.

Čitao sam da konfiguracija Qualcomm modema na nekim telefonima ne podržava 2CA 1800+800MHz, pa ću se pozabaviti malo da "hakujem" Mi 8 - da promenim konfiguraciju i omogućim to. Čisto da vidim hoće li se povezati na 3CA (1800+1800+800).
 
Poslednja izmena:
Jos jedna novost!

LTE 800 sa širinom kanala od 20MHz, na Vipu. Kasnije kad budem van grada testiracu.
 
Koja si ulica? Ja gde god da sam na ledinama sa vip imam barem 40mbps indoor, doduse sa mts sam imao iskljucivo 2g (G) sa konstantnim prekidima signala
 
Poslednja izmena:
Neko je postavio novu baznu stanicu na zgradi u ulici XI Krajiske divizije na Labudovom brdu. Bazna stanica ima 3 sektora. Zgrada se nalazi nedaleko od okretnice 23ke.
Ne znam koji operater je u pitanju.
 
Где тачно? Мтс и Вип већ имају ту на пошти, а за Теленор нема објаве...
 
Nazad
Vrh Dno