Šta je novo?

Bazne stanice operatera, signali i pokrivenost 4G signalom, mape i aplikacije

Jel mogu ja da nateram modem da se poveže na B.S. koju ja hoću, a ne koju Vip hoće?

D4RY4h-WwAAIp76.jpg:large


(na slici je B.S. na koju me oni kače)

edit: evo 4g+

P3KdL6v.png
 
Poslednja izmena:
da sam ja operater, ne bih dao karticu nikome iz tog naselja. ni prepaid, ni postpaid. i fiksni bi im iskljucio da ih ne zraci.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Telenor pustio 4g+ i u Novom Naselju, Valjevo.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ima još jedan slučaj
https://patak.co.rs/bazna-stanica-nece-biti-postavljena-kod-trece-skole/
Telenor ima sve dozvole za baznu na Poparama,vidim da su nastavili sa radovima...Mts je dodao svoju na Roda marketu preko puta MUP-a u Valjevu.

Има још два случаја да Мтс није поставио из неког разлога, вероватно и сад стоје носачи на кућама: Радничка и Змај Јовина.
 
Probaj da se nakacis :D
Verovatno MTS testira VoLTE?
 
Jedno baš dobro istraživanje u vezi "zračenja" mobilnih telefona:


Ovo treba svi da vide.
 
Па охрабујуће је што се тиче базних станица, али у вези телефона баш и не, тј. ништа није јасније...
 
Mislim da je lepo objašnjeno.

Kod 2G kada telefon pokrene komunikaciju sa baznom stanicom, on krene sa najvećom mogućom snagom da šalje, pa je smanjuje do vrednosti koja je dovoljna za komunikaciju sa BS.
Kod 3G i 4G telefon pokreće komunikaciju sa BS od najmanje vrednosti i pojačava snagu izračenog signala dok ne stigne do vrednosti koja je dovolja za komunikaciju sa BS.

Što je BS dalje i zaklonjenija to je potrebna veća izračena snaga telefona da bi se isti "dobacio" do BS. Zato ljudi koji se protive postavljanju BS blizu njih, nisu baš inteligentni. Dvosmerna komunikacija je u pitanju.

Kao što sam kolko puta do sad napisao. Bio bi srećniji da mi je BS "preko puta" nego kao sad, na nekih 6-7 kilometara. Trudim se i pokrenuo sam proces izgradnje nove BS na 600-700m od moje kuće, a u međuvremenu i promenio operatera, jer je svakako bolje za mene da imam 10dB jači signal kod Vipa u odnosu na mts kući.

Inače iz ličnog iskustva mogu da posvedočim kolko su ljudi neinformisani u ovom pogledu. Na skupu u obližnjem mestu, na koji sam bio povan kao neko ko razume problematiku, bio sam izviždan od ljudi koji su vezano za BS tvrdili "čim čim dalje, tim tim bolje". Čak su me "zamolili" da napustim skup, i pitali koliko sam para dobio od Telekoma.
 
Uopste ne znaci da su ti neupuceni, cak tvrdim da itekako dobro znaju "neke stvari" (i placeni su od odredjenih).
Bucne vodje nikada nisu stvarno glupe :)
 
Mislim da je lepo objašnjeno.

Kod 2G kada telefon pokrene komunikaciju sa baznom stanicom, on krene sa najvećom mogućom snagom da šalje, pa je smanjuje do vrednosti koja je dovoljna za komunikaciju sa BS.
Kod 3G i 4G telefon pokreće komunikaciju sa BS od najmanje vrednosti i pojačava snagu izračenog signala dok ne stigne do vrednosti koja je dovolja za komunikaciju sa BS.

Što je BS dalje i zaklonjenija to je potrebna veća izračena snaga telefona da bi se isti "dobacio" do BS. Zato ljudi koji se protive postavljanju BS blizu njih, nisu baš inteligentni. Dvosmerna komunikacija je u pitanju.

Kao što sam kolko puta do sad napisao. Bio bi srećniji da mi je BS "preko puta" nego kao sad, na nekih 6-7 kilometara. Trudim se i pokrenuo sam proces izgradnje nove BS na 600-700m od moje kuće, a u međuvremenu i promenio operatera, jer je svakako bolje za mene da imam 10dB jači signal kod Vipa u odnosu na mts kući.

Inače iz ličnog iskustva mogu da posvedočim kolko su ljudi neinformisani u ovom pogledu. Na skupu u obližnjem mestu, na koji sam bio povan kao neko ko razume problematiku, bio sam izviždan od ljudi koji su vezano za BS tvrdili "čim čim dalje, tim tim bolje". Čak su me "zamolili" da napustim skup, i pitali koliko sam para dobio od Telekoma.

Па објашњено је, али то ништа не помаже кад многи имају слаб сигнал, а и скоро сви држе телефон уз уво и то одмах након бирања броја...
 
Mobilni net, kartica je ona sa 3 veličine.

Takođe me interesuje, gde se nalazi B.S. 593631 na koju sam nakačen na 3G? Nema na cellmapper.

Чак и да има на Целмаперу, било би то крајње тешко за одредити усред Београда, за 3Г базне и секторе... Овако једино на основу позиција 4Г БС на ЦМ, да прошеташ поред потенцијалних кандидата, па да пробаш закључити са које је.
 
Screenshot_20190512-163513_Settings.jpg Koristim Vip mrežu. Danas, kada sam išao u metro ispod Vukovog spomenika, oko 30 - 40 metara ispod zemlje, gde samo Mts ima domet, a Telenor i Vip ne, pojavio se pun signal, prvi put do sad (ali je potpuno neupotrebljiv, ne može ni da se priča, ni da se šalju poruke). Na opciji "Status sim kartice" piše da je jačina signala -113 dBm 0 asu, a da je stanje usluge "van dometa", a kod opcije "stanje mobilne mreže" piše da je prekinuta veza. Ono što je interesantno, piše da se telefon "prikačio" na Mts mrežu (bez da sam išta dirao). Da li postoji još uvek taj nacionalni roming između Vipa i Mts-a? Ako postoji, zašto je signal neupotrebljiv?

'
 
Па -113 није никакав сигнал на 2Г, вероватно је телефон нешто помешао и тешко да има унутрашњи роминг.
 
Poslednja izmena:
Da, ali znam da je Vip prih par godina bio prikačen na Mts, jer je imao jako mali broj svojih baznih stanica... Kad u blizini nije bilo Vip-ovih baznih stanica, onda su se telefoni povezivali na Mts - ove bs... I to se tad zvalo nacionalni roming. Ne znam šta je u pitanju.
 
Uvođenje 5G u Srbiji – bez debate o zdravlju

https://m.dw.com/sr/uvođenje-5g-u-srbiji-bez-debate-o-zdravlju/a-48717704

„Početkom aprila ove godine, belgijska vlada je odlučila da zaustavi projekat opremanja Brisela mrežom 5G – iz bojazni da mreža ne može da ispuni standarde zaštite zdravlja građana. „Ne mogu da dozvolim tu tehniku ako ne mogu da se održe standardi zaštite od zračenja“, rekla je belgijska ministarka za životnu sredinu Selin Fremo, dodavši: „Građani Brisela nisu pokusni kunići čije zdravlje mogu da prodam zbog profita.“"
 
Poslednja izmena:
Ako je ovo zadnje primer, mi smo ga..... :)
 
Telenor internet u Juznom Banatu je katastrofalan, ne znam da li je neko putovao iz Beograda ka Vrscu/Beloj Crkvi ali ono je tuga, tek kad stignes do grada dodjes do pristojnog signala, a u selima tuga, 4g drzi jednu crtu pa
prebaci na 3G koji je isto neupotrebljiv, obicna pesma na Dizeru nece da se ucita, o instagramu i fb da ne pricamo, ne znam ni sta da im prijavljujem kad se na svakih 500m gubi signal u putu
 
А јел ти подржава тел 800 фреквенцију? Још прошле године је било скоро свуда сигнала, а сад мислим да су и на преосталих пар БС што имају поставили 4Г. Плус равница 100%, тако да други разлог може бити једино да тренутно неке БС нису биле у функцији. (Евентуално иза Банатског Карловца, око места Николинци, можда има неки мањи део пута где је 4Г тако слаб да пребацује на 3Г.)
 
Poslednja izmena:
Imam XS i ne znam sta moze da bude problem sa moje strane, konstantno salta sa 4G na 3G, naravno ne mogu da preterujem da je tako na celoj trasi od BG do VS ali u selima jeste i to mi ometa streaming, ucitavanje slika na Insta i FB itd.
 
Е онда (за почетак) тел сигурно хвата и 800, јер иначе након 10-ак км од Панчева и толико пре Вршца сигурно не би имао мрежу ишта озбиљно. Па сад питање да ли је било неких проблема са мрежом или је комбинација, негде слаб сигнал + тел мало лошије држи на 4Г....
 
Poslednja izmena:
Jedna izuzetno zanimljiva stvar - koju sam primetio (bar u Pirotskom kraju), zbog koje ću vrlo verovatno napustiti Vip.

Uradili su kompletnu reorganizaciju Vip 2G mreže - ovo su moje pretpostavke... i to nije baš pametno odrađeno.
- Kao da su imali nameru da drastično smanje broj ćelija na GSM 900.

Primetio sam sledeće...
GSM Cell IDs više nisu kao pre, sada su - XXXX je broj same bazne stanice
CID XXXX1 - prvi sektor na 1800MHz
CID XXXX2 - drugi sektor na 1800MHz
CID XXXX3 - treći sektor na 1800MHz
CID XXXX4 - omni?! na 900MHz!

Moram ovo još da proučim, ali sam došao do zaključka da su stavili OMNI direkcione antena na 900MHz a da su sektori ostali samo na 1800MHz!

Uraditi ovako nešto možda ima smisla u područjima sa gustim rasporedom baznih stanica (u gradu) i na lokacijama gde su klijenti blizu, pa samo onaj ko ne uspe da uhvati 1800MHz (u podrumu) - samo on koristi 900MHz.

Ali, moj slučaj, BS na brdu, daleko 6km od mene, tri sektora bila 40881, 40882, 40883. Sada vidim - i u gradu - jugozapando od BS 40884 i kod mene u selu (jugoistočno) isto 40884 CID, a od starih (40881, 40882, 40883) nema ni traga. Još hvatam 40904 (Srećkovac na putu za Dimitrovgrad) ranije sam hvatao 40902.
Hvatam još: 41364 - omni?! sa BS u centru grada, i 41372 sektor (1800MHz iz ulice Nišavski odred), kao i 41384 omni?! 900MHz u gradu kod pruge.

E sad, dominantna stanica skoro uvek je 40884 (omni?! sa Crnog Vrha kod Pirota), ona pokriva sela:
- Sukovo, Jalbotina, Petrovac, Vojnegovac, Držina, Veliki Jovanovac, Mali Jovanovac, Veliko Selo, Krupac, Trnjana, Izvor, Poljska Ržana (ovde sam ja), Barije Čiflik, Blato, Kostur...

Samo u Poljskoj Ržani živi ~1400 ljudi + Krupac još ~1300 + Izvor ~600 i ostala mesta još 1500-2000 ukupno kad se sabere. Što znači da su oni imali ~5000 - nisu svi na vipu - ljudi na tri sektorke. Sad smo na jednoj OMNI?! GSM ćeliji...

Mreža se već par dana - bukvalno raspada, jer sva ova mesta nemaju dobru 3G pokrivenost ili nikakvu (ovde nema 3G skoro ni u tragovima). Sve vreme, 4G, sa dva sektora na 800MHz radi sasvim solidno - sporo 10-20Mbps, ali radi. GSM je radio dok ovo nisu uradili.

Staviti područje od ~5000 - bez 3G pokrivenosti i bez VoLTE - ljudi na jednu OMNI?! ćeliju GSM 900 je ludo! Ali ako sam došao do ispravnog zaključka, upravo to su uradili.

Čak mi zbog ovoga nude da odem sa Vipa bez penala, a ja razmišljam gde... sa mts-a sam već bežao, jer oni nemaju problem sa kapacitetom, već je porivenost užasna. Jedino Telenor možda još radi.

Biće update GSM ćelija na CellMapperu, samo da obade podatke koje sam upoadovao. Ko god je ovako smislio, nije razmišljao o ovakvim situacijama.

Još gore što nikako ne vidim CellID 40881, 40882 ili 40883 - pa makar i na 1800MHz - čak ni uz direktnu optičku vidljivost do BS, što verovatno znači da nisu ni aktivni sektori GSM 1800 na Crnom Vrhu.
 
> Čak mi zbog ovoga nude da odem sa Vipa bez penala

Kako si to izdejstvovao? Mene su iskulirali za B.S. izgovorom da "konstantno rade na unapređenju mreže" i da će "situacija na mojoj mikrolokaciji biti veoma brzo rešena", ali "ne možemo da Vam naznačimo tačan datum rešavanja problema" jer "na razvoj mreže utiču eksterni faktori koji nisu u nadležnosti Vip-a"
 
@poglavicas Их каква збрка... Мислиш да су „рационалисали", уместо три секторске 1800, ставили једну омни (кружну?) 900? Или је та омни била и до сад? Па јел ти сад слабији сигнал?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno