Šta je novo?

Gde kupiti stabilizator napona i koji?

Pazite ovako, nije isto napajati sijalice, šporete, grejalice iii uređaje sa elektromotorima. Za ove druge kao veš mašine i frižidere treba mnogo robusniji uređaj, takoreći industrijski. Oni povuku 3 - 5 puta jaču struju kada se pale nego kada rade ustaljeno.
 
Poslednja izmena:
svesna toga..
zato i gledam uopste da li je moguce u kucnim uslovima..

nekada sam bila na mernoj grupi, pik mi nikad nije bio veci od 12kw pa pretrazujem oko 15kw, za svaki slucaj, ali nesto mislim da nije bas realna/isplativa/moguca varijanta..

nadjoh temu pa glasno razmisljam na njoj..
 
Pa nije isplativo samo zbog veš-mašine. Teško da elektronika na njoj crkava zbog previsokog napona. Elektronske komponente imaju svoje napajanje i svoju regulaciju, ne rade na 220v nego na daleko nižem. Neka neko dobro proveri instalacije i posebno uzemljenje. Većina Srbije pati od niskog napona i jednog herca manje a ne vška.
 
Crkava li stalno elektronika na istoj masini?

Proveriti naravno instalaciju do masine, kako je povazano sve od razvodne table do uticnice ves masine...
 
Treba promeniti mašinu a ne kupovati stabilizator.
Koja je mašina u opšte, i šta joj to crkava?
A možda je i do majstora...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Samo mala korekcija: nije stabilizator nego korektor napona. Jer par kilovata stabilizator bi bio ogroman sa svim namotajima. Teško da bi mogla da ga podignes. Danas imas npr. 3 kw korektore napona, sa naravno, jednim trafoom, koji odrađuje sve preko elektronike.
Mislim da ti učestale kvarove na mašini prvi deo koji majstor još nije popravio pa je samo lečio posledice a ne uzrok. Opet to je pretpostavka jer ne znam o kojoj mašini se radi. Što se tiče napona u našoj mreži, loš je tj. ima tzv. voltage peak-ove često... To šteti elektronici vremenom...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
u pitanju su dve nove ves masine, koje nakon par dana su poludele... tj crkla im eletronika.. jedna gorenje jedna candy.. iz dve razlicite radnje, dva razlicita servisa ustanovljavali kvarove..
drugih problema po gajbi nemam, bio je elektricar pisah vec, sve je proverio, sve svuda ok... ali mi se misao o stwbilizatoru/korektoru pojavila zbog kvara dve nove masine.. jedna za drugom, dosla i treca, takodje nova fabricki zapakovana (hvala zakonu o zastiti potrosaca) pa se brinem da i sa njom nesto ne bude.. dosta mi je vise zezanja oko toga..
 
Poslednja izmena:
obrati se nekom strucnom a ne ovde, ovde ne znaju gde udaraju, jos ce te uvaliti u trosak
 
ma ja sam ovde glanso razmisljala, jer strucni kazu da je sve ok..

nije nemoguce ni da sam toliki maler pa da izvucem dve falicne masine.. :D
 
kod mene je nakon pismene žalbe na napon, donesen iz Epsa uredjaj koji 24 casa meri stanje struje. Na kraju su mi dali izvestaj. Tu se vidi sve.

Sent from my SM-T825 TAB S3
 
Prva dva nisu stabilizatori, već regulatori voltaže, i oni ništa neće raditi dok voltoža ne pređe odrećene granice, npr. kod Apc-a je to:
160 - 270V (Selector Switch set to 220V)
166 - 280V (Selector Switch set to 230V)
170 - 290V (Selector Switch set to 240V)

I da bi oni radili moraš imati baš lošu stuju koja iskače iz tih okvira, neki loš agregat i slično. Znači ponaša slično kao Ups koji ima u sebi regulaciju voltaže.

Dok ti treći su pravi stabilizatori napajanja, koji će konstantno da napon stabilizuju na ciljnu vrednost, vidi uputstva od njih da se ne ponašaju kao ovi gore i kakve su opcije(izlaz 220V vs 230V, tolerancije...)..

Sad zavisi za šta ti treba, i kakva ti je struja?

Sorry što dižem staru temu, ali moram da ispravim ovu dezinformaciju (možda neko pročita kao ja sad i pomisli da je tačno).
Dakle imam APC 1200 (sa drugog linka), on ima tri lampice. Srednja svetli konstantno kad je napon normalan, gornja trepće kad je napon veći a donja kad je napon manji. I to se kod mene dešava da kažem jednom u par dana (bar da ja primetim). Jednom sam merio u takvoj situaciji i napon je bio malo ispod 200V... dakle radi nešto. To je moje iskustvo sa ovim APC.

A evo gledam i uputstvo APC-a i mislim da je prilično jasno:
Acceptable Voltage Range Tolerance pa onda one vrednosti što je Rick napisao. Dakle koliko ja shvatam to je prihvatljiv napon da bi uređaj uopšte radio. Znači napon će biti doveden na normalu (recimo 230V) ako je napon u rasponu od 166 - 280V. Ako je preko, verovatno će iskočiti osigurač, a ako je ispod, isključiće se. Svakako bi morali da napišu koliki je to minimalan napon a koliki maksimalan napon koji može korigovati na 230V zar ne?
Inače tolerancija je 10%, znači ako je napon selektovan na 230V a u mreži je od 207 - 253V tada uređaj neće reagovati i svetleće srednja lampica!
 
Hteo bih samo kolegu Rika da podsetim da je na forumu skaredan termin voltaža (pu pu pu... daleko ga bilo)
najstrožije zabranjen i u par slučajeva oštro i sankcionisan.

Hvala lepo, izražavajmo se pravilno. Nastavite diskusiju.
 
Treba mi jedan stabilizator napona koji bih koristio u selu za TV, video nadzor, možda i neki LED reflektor.
Napon zna da padne i na 120v.

Gledao sam ovaj 2000 - PWAV-20002AK-AZ01B za 6500din?
 
Aj i ja da ozivim temu,a da ne otvaram novu.
Treba mi neki stabilizator napona i da moze da ima noise reduction(pojam nemam o cemu pricam):D ali znam da treba da ima.
Imam problem godinama sa misem probao sam sve sto postoji na internetu potrosio mesece istrazivajuci i na kraju mi je ostalo da je problem do stuje ,napona emi ili sta vec.
Sve sam probao jos to mi je ostalo.
Struja je radjena pre jedno 60 godina i nema uzemljenje tako da mislim da je do struje problem.
Da li bi mi stabilizator pomogao kod toga imam neka dva koja razmatram.
Furman M-10x E ili APC (AP6015A)
E sad da li vredi investirati u to i da li bi to moglo da mi resi problem?
 
Koliko me sećanje služi, za sve APC-ove stabilizatore važi uslov da instalacija ima pravo uzemljenje.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Napajanje koje imaš radi i taj "noise reduction" i ima "EMI filter", samo bez uzemljenja neće puno pomoći, tako da i stabilizator nije rešenje.

Probaj da staviš feritni filter za kabel na kabel miša možda pomogne, dok ne središ struju.
 
Poslednja izmena:
Koliko me sećanje služi, za sve APC-ove stabilizatore važi uslov da instalacija ima pravo uzemljenje.

Sta da rade ljudi gde je instalacija "nulovana", dakle nema pravog uzemljenja...?
 
^

Ziveo sam u zgradi napravljenoj 2000. godine, gde je na tabli gde su strujomeri i osiguraci pisalo "sistem zastite - nulovano".
Nikakvih problema nisam imao ni sa kompjuterima, LCD televizorima ili bilo kojom drugom opremom koja se napaja preko el. mreze.
Ne razumem se dovoljno da komentarisem strujne instalacije, samo iznosim misljenje kako je kod mene radilo. :)
 
^Ziveo sam u zgradi napravljenoj 2000. godine, gde je na tabli gde su strujomeri i osiguraci pisalo "sistem zastite - nulovano".

To se odnosi na samu tablu i ormar koji je u većini slučajeva od metala. U civilne svrhe se uvek ide na klasično izemljenje.

On topic:

Mislim da su ljudi u ovoj temi previše paranoični. Čim vide da sijalica treperi, daj stabilizator, daj UPS, daj korektor, daj ovo, daj ono. Ne radi mi miš, treperi mi monitor, crkla mi tastatura, crkla mi memorija. Ukapirajte da to nije zbog toga što vam je napon sa 220V pao na 190 ili skočio na 240. Koliko vas uopšte ima neki solidan multimetar i koliko vas je zapravo izmerilo mrežni napon? Imam utisak da se kod vas "merenje" svodi na to koliko jako svetli sijalica u dnevnoj sobi i da li treperi. Manite se nagađanja.

Sve što je potrebno je da imate ispravno uzemljenje i neko kvalitetno napajanje. Napajanje vrši sva ta "peglanja" i apsolutno nema potrebe za nekim eksternim uređajima. Čak i ako postoji ogromna varijacija napona, to ne rešavate vi kupovinom uređaja za korekciju, nego zasucite rukave, cimajte EPS da to reši. Čak i ako je jedino rešenje kupovina nekog eksternog uređaja, onda treba uzeti neki APC UPS veće snage. Mustek i ostale polovne jeftine kineske uređaje zaobilazite jer će vas koštati mnogo više.
 
^ "...cimate EPS da to reši...", bukvalno sad može onaj 5 godina kasnije natpis, a ništa neće rešiti... Uvek se iznenadim kad vidim da neki ljudi misle da žive u normalnoj zemlji...
 
Nazad
Vrh Dno