Šta je novo?

Gde kupiti stabilizator napona i koji?

Ashurbanipal

Poštovan
Učlanjen(a)
13.10.2012
Poruke
13
Poena
54
Pozdrav svima,

već neko vreme hoću da pazarim stabilizator napona, i taman kada sam našao nešto kao ovo
http://www.mustek.de/?product=powermate-1260
nigde ga nema, odavno je rasprodat a Mustek koliko mi se čini nema naslednika po ovom pitanju...
Dalje sam tražio šta nudi APC i našao nešto kao
http://www.itsvet.com/stabilizatori_apc_line_r_le1200i-pdaa1-59.i?id=16
ali meni trebaju šuko utičnice a ne IEC ulazi, sa šuko sam našao samo na nekim ruskim sajtovima od APC-a
I konačno kakve su ove varijante?
http://www.proelectronic.rs/product.htm?category_id=340

Svaka pomoć je dobrodošla...
 
Prva dva nisu stabilizatori, već regulatori voltaže, i oni ništa neće raditi dok voltoža ne pređe odrećene granice, npr. kod Apc-a je to:
160 - 270V (Selector Switch set to 220V)
166 - 280V (Selector Switch set to 230V)
170 - 290V (Selector Switch set to 240V)
I da bi oni radili moraš imati baš lošu stuju koja iskače iz tih okvira, neki loš agregat i slično. Znači ponaša slično kao Ups koji ima u sebi regulaciju voltaže.

Dok ti treći su pravi stabilizatori napajanja, koji će konstantno da napon stabilizuju na ciljnu vrednost, vidi uputstva od njih da se ne ponašaju kao ovi gore i kakve su opcije(izlaz 220V vs 230V, tolerancije...)..

Sad zavisi za šta ti treba, i kakva ti je struja?
 
Poslednja izmena:
Pa treba mi za PC, pošto mi je struja takva da mi sijalica tu i tamo treperi a već mi je otišla jedna RAM memorija a nisam siguran koliko napajanje (Chieftec 750W) to izdržava i dokle će... Mislim taj raspon od 160-270v je takav da će mi ponovo neka komponenta otići ako bude tako varirao napon zar ne? Samo od ove treće grupe neznam kakvi su ulazi, ali verovatno šuko...Nema ni jedna slika sa zadnje strane uredjaja...
A u medjuvremenu sam našao i ovo:
http://energenie.com/item.aspx?id=8724&lang=en
to je ovo kod nas:
http://www.itsvet.com/cenovnik-pda1-59.i?i725=339&option=
 
Poslednja izmena:
Kidnapovacu temu za jedno malo pitanjce.

Monitor kao da mi sasvim malo treperi, nosio ga u servis sa njim sve u redu.
To ne vidim cesto, ali kad prinetim iritira me.

Struja dobra nije, deda sam povezivao, ali sve radi u kuci normalno i nista skuplje od sijalice nije crklo u zadnjih 10god, da kucnem u drvo.

Kada bih uzimao nesto, sta bi meni trebalo za resenje ovog problema sa ekranom? siguran sam da je do struje.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Sad full range napajanje ima obično 100-240V, sad ako tebi ide preko tih 240V do 270V nema efekta. Ako napon pada a napajanje je Full range, napajanje će odraditi posao.

I taj Energenie je isto voltage regulator, kako vidim.

Sad što se tiče crkavanja komponenti, ne rade one na 230V, već na struju napajanja, tako ako je napajenje dobro i full range i imaš uzemljenje, ne bi trebalo da ima problema zbog padova napona u mreži. Sad ti skokovi mogu napraviti problem, ako su česti i visoki.
 
Poslednja izmena:
Kidnapovacu temu za jedno malo pitanjce.

Monitor kao da mi sasvim malo treperi, nosio ga u servis sa njim sve u redu.
To ne vidim cesto, ali kad prinetim iritira me.

Struja dobra nije, deda sam povezivao, ali sve radi u kuci normalno i nista skuplje od sijalice nije crklo u zadnjih 10god, da kucnem u drvo.

Kada bih uzimao nesto, sta bi meni trebalo za resenje ovog problema sa ekranom? siguran sam da je do struje.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Ako ti sve radi normalno vec vise od 10 god,deda je dobro razvukao struju jer da nije,svasta bi tu pregorevalo i izbijalo... vecina smetnji dolazi sa mreze
 
Pre 50 god je deda razvuko struju :D
Pa sta bi meni trebalo da se resim problema?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Može monitor da ti treperi npr od EMI smetnji(elektro megnetne s.) koje dolaze iz mreže ili računara, sad ako imaš uzemljenje u kući iz računara ne bi trabale da dolaze. Možda bolji video kabel sa feritnim prstenovima na krajevima može da reši problem, ili udalji kabel od strujnog ili antenskog ako blizu. Imaš prednaponske zaštite(produžne) koje imaju u sebi EMI filter pa možeš da probaš, ali ako nema uzemljenja onda filter ne radi. Isto i neki Ups-evi imaju Emi filtere. Najbolje da probaš ako ima od koga da posudiš, jer ništa nije sigurno. Ili, da pozovoš nekog električara, koji zna posao, da ispita instalacije i uzemljenje.
 
Iz cele ove diskusije zakljucio sam tebi treba UPS, za racunar i monitor. nesto ovako, bi bilo vise nego dovoljno UPS APC BK500EI 500VA
 
Pitao sam u vezi uredjaja http://www.proelectronic.rs/AKCIJA-STABILIZATOR-NAPONA-SDR-1-000VA-AkcijaSDR-1000VA-3716.htm
i od Proelectronica sam dobio odgovor:
Postovani,
napon i voltaza /prevedeno na srpski/je isto,jer se napon u voltima izrazava,pa se kaze regulator napona,tj.voltaze,u zargonu.
Uuredjaju je ,kao sto pise u opisu,prihvata ulaz od

,,Ulazni napon: 140-260VAC
Ulazna frekvencija: 50/60Hz
Izlazni napon: 220VAC
Izlazna preciznost: ±8%
Efikasnost: 98%''

a izlaz je 220V sto je potrebno svakom elektricnom uredjaju.


Neznam, ima napajanej Chieftec 750C 750W i mislim da je Full Range, pa ću verovatno sve ostaviti kako je -njemu na milost i nemilost. Neznam možda varijacije kada mi sijalica oslabi (preko dana možda i 100-200 i više puta) ne štet toliko...
Hteo sam samo da zaštitim komponente od verovatnih odstupanja napona, e a sad koliko je -to neznam
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

već neko vreme hoću da pazarim stabilizator napona, i taman kada sam našao nešto kao ovo
http://www.mustek.de/?product=powermate-1260
nigde ga nema, odavno je rasprodat a Mustek koliko mi se čini nema naslednika po ovom pitanju...
Dalje sam tražio šta nudi APC i našao nešto kao
http://www.itsvet.com/stabilizatori_apc_line_r_le1200i-pdaa1-59.i?id=16
ali meni trebaju šuko utičnice a ne IEC ulazi, sa šuko sam našao samo na nekim ruskim sajtovima od APC-a
I konačno kakve su ove varijante?
http://www.proelectronic.rs/product.htm?category_id=340

Svaka pomoć je dobrodošla...

U pitanju su korektori napona. Kad bi bili stabilizatori, bili bi ogromni da bi se dobilo npr. 2 kw, jer bi se vezivalo vise trafoa da bi se dobilo 2kw. Kod korektora imas jedan trafo i elektroniku koja odradjuje posao. Ono sto je bitno a to niko ne pominje je odziv korektora napona. Kod nase mreze su cesti voltage peak tj skokovi napona u delicu sekunde, koji su daleko iznad nominalnog. To dosta steti uredjajima vremenom. Ovi treci korektori napona su kineski i u Kini to sve dolazi iz provincije Guangdong. Nisu losi, i vidim da reaguju solidno. Ali sumnjam da su doviljno brzi za voltage peak. Ti skokovi mogu da budu i do 280V. Postoji uredjaj u EPS koji sam postavio kod mene na 24 casa..Meri sve i upisuje na hard disk. Bilo je skokova samo tako.
Edit: inace kod nas je propisana 230V sa +- 10%... Kod mene je uvek 243V zbog blizine trafostanica( pogotovo dignu zimi da bi se do krajnjeg korisnika ispeglalo na 230V)


Sent from my iPad and crappy IOS.
 
Poslednja izmena:
Prva dva nisu stabilizatori, već regulatori voltaže, i oni ništa neće raditi dok voltoža ne pređe odrećene granice, npr. kod Apc-a je to:
160 - 270V (Selector Switch set to 220V)
166 - 280V (Selector Switch set to 230V)
170 - 290V (Selector Switch set to 240V)
I da bi oni radili moraš imati baš lošu stuju koja iskače iz tih okvira, neki loš agregat i slično. Znači ponaša slično kao Ups koji ima u sebi regulaciju voltaže.

Dok ti treći su pravi stabilizatori napajanja, koji će konstantno da napon stabilizuju na ciljnu vrednost, vidi uputstva od njih da se ne ponašaju kao ovi gore i kakve su opcije(izlaz 220V vs 230V, tolerancije...)..

Sad zavisi za šta ti treba, i kakva ti je struja?

I koja je vajda onda ako u rasponu od 160-270V ne reaguje?! Opet negde na ovom forumu sam citao da baš u ovim okvirima reaguje i ispravlja...sad više ništa neznam.
Naprimer APC Back-Ups-ovi 350/500/650 (stariji modeli BEZ AVR) piše u manualu imaju neko Transfer Voltage and Sensitivity Adjustment Capture1.PNG
a noviji kao Back-UPS BX700U Series imaju AVR i rade ovo Capture2.PNG
da li možete da mi pojasnite ovo i koja je bolja varijanta?
Izvinjavam se ako sam naporan, ali svaki put kada mi se na sijalici u sobi smanji svetlost pa se posle vrati na normalu (i tako 500-puta na dan) meni se diže kosa na glavi već...
 
Poslednja izmena:
Potreban je Ups sa Avr funkcijom koja regulise izlazni napon . Apc nigde ne navodi u kom opsegu se ukljucuje Avr, ali obicno je to u vrednosti ne vise od +/- 10% od nominalnog napona. Sto bi reklo da ako je nominalni napon 230V, napon iz mreze padne na ispod 207V on ukljucuje Avr funkciju i povecava napon na izlazu u idealnoj situaciji nazad na 230V, mada je to obicno malo vise ali opet u granicama tolerancije. Isto tako i kad napon iz mreze predje 253V on ga sece nazad na nominalnu vrednost. Opet kazem mozda su kod Apc drugacije vrednosti sto se Avr tice al nema nigde navedeno. Naravno Avr funkcionise samo u odredjenom opsegu, u slucaju bx700 to je, kako su naveli na low sensitivity 140/300V, na sve vrednosti izvan tog opsega prelazi na baterije. Nesto skuplje resenje ali i najidealnije ti je neki Ups sa on line tehnologijom koji ti u svakom slucaju konstantno na izlazu daje 230V sa cistom sinusoidom.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Kod ljudi koji imaju problem sa skokovima struje postoji jeftino redenje a to je varijator... varijator od 250v je 30 din...ako voltaza skoci preko 250, on cepa i najcesce iskoci osigurac na ormaru trafo u kući..Na taj nacin zaštiti uredjaj... Lako se ugradjuje na produzni kabal..Ali kod niskih voltaza gde je potrebno peglanje napona, a da uredjaj zna i da obori napon, preporucujem ovog kineza, koji imam.On na sebi ima tu opciju...da odaberes da li si na mreži, koja ima slabu struju ili jaku struju..godinama mi radi ok...
58a10e98557672bd42b47443c984a255.jpg

Sent from my Note Pro 12.2
 
Poslednja izmena:
Smetnje na monitoru najčešće dolaze od neuzemljenih koaksijalnih kablova kojima sbb šalje svoj signal.

Jedino rešenje je galvanska separacija ili uzemljavanje kablova od samog sbb osoblja. Druga opcija je bolja, jer je to ipak njihova obaveza po ugovoru o kvalitetu usluge.
 
Da li APC Line R LE1200 AVR radi na istom principu kao i AVR u upsu, ili bolje-gore?



Potreban je Ups sa Avr funkcijom koja regulise izlazni napon . Apc nigde ne navodi u kom opsegu se ukljucuje Avr, ali obicno je to u vrednosti ne vise od +/- 10% od nominalnog napona. Sto bi reklo da ako je nominalni napon 230V, napon iz mreze padne na ispod 207V on ukljucuje Avr funkciju i povecava napon na izlazu u idealnoj situaciji nazad na 230V, mada je to obicno malo vise ali opet u granicama tolerancije. Isto tako i kad napon iz mreze predje 253V on ga sece nazad na nominalnu vrednost. Opet kazem mozda su kod Apc drugacije vrednosti sto se Avr tice al nema nigde navedeno. Naravno Avr funkcionise samo u odredjenom opsegu, u slucaju bx700 to je, kako su naveli na low sensitivity 140/300V, na sve vrednosti izvan tog opsega prelazi na baterije. Nesto skuplje resenje ali i najidealnije ti je neki Ups sa on line tehnologijom koji ti u svakom slucaju konstantno na izlazu daje 230V sa cistom sinusoidom.

Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока
 
Pitanje jedno, nema veze sa temom. Imam APC liner 1200VA i ima podesavanje na 220,230,240v. Na koliko je optimalno podesiti? Iz Bih sam, ne znam kolika je jacina u stanu.
 
Pitanje jedno, nema veze sa temom. Imam APC liner 1200VA i ima podesavanje na 220,230,240v. Na koliko je optimalno podesiti? Iz Bih sam, ne znam kolika je jacina u stanu.
230V je nominalna u Srbiji.

Sent from Blackberry Passport
 
Poslednja izmena:
Kako 230? 220V je koliko ja znam..
 
I meni se čini da je 230V. Kod mene je napon nije nikad ispod 230, a uglavnom se kreće bliže 240V. Inače imam Line R 1250 i on nema podešavanje, a piše da je na izlazu 230-240V.
 
Poslednja izmena:
Hm, pa jel bilo negde obavestenje vidim samo po vestima da je napon povecan na 230/400V ? A sajt im je tek uzas..nigde trenutnog stanja mreze i parametara..ili ja ne znam fa gledam...
 
Kako 230? 220V je koliko ja znam..
nije... 230V JE.... da bude još gore propis je 230v +/- 10%
...tako da može do 253V. A većina uređaja je deklarisana na 240V max.... hebo lud zbunjenog...

Sent from my Note Pro 12.2
 
Poslednja izmena:
nije... 230V JE.... da bude još gore propis je 230v +/- 10%
...tako da može do 253V. A većina uređaja je deklarisana na 240V max.... hebo lud zbunjenog...

Sent from my Note Pro 12.2
Da, jutros sam gledao po vestima na netu, međutim na eps sajtu nikakvu informaciju nisam mogao da nađem.. Čak nemaju nikakve podatke ni o mreži i stanju.. Neverovatno..
 
dizem davnu temu, nadjoh je slucajno...

da li bi stabilizatori bo mogli da se postave nakon brojila pa da rade stabilizaciju celokupne struje?

desava mi se na indukciji da u odredjenim delovima dana ne mogu ni na 9 da postignem potrebnu temperaturu, da odlazi elektronika ves masine.., a jedino sto moze da mi padne na pamet jeste upravo struja i napon koji (nedokazano) varira..
 
Valjda si mislio na posle brojila, prema potrošačima ??? Sa druge strane brojila je sve elektrodistribucijino vlasnoštvo. Ulaz mono ili trofazni ?
 
Могло би да помогне ако нађеш неки од више киловати, тешко да ће ови од 500-600W да се носе са машинама, шпоретима и грејалицама. До сада сам виђао да се користе за телевизоре и комп који су једва некакви потрошачи.
 
Osigurač za svaku fazu je 25A standardno. To je 5.5KW. Ako stavljaš posle brojila, onda ti trebaju 3 takva ili barem na fazi na kojoj ti je mašina, ali ne možeš da staviš posle brojila, a da bude manje snage.
Samo obrati pažnju šta je W a šta VA. Nije isto.
 
Poslednja izmena:
nakon, dakle posle, kada kabl od ed prodje kroz brojilo pa dalje se razvodi po daljim instalacijama.. tu sam kao zamislila..

trofszno, odobreno 17.25..
citah tako nesto da za svaku fazu onds ide po jedan stabilizator, samo jedino sto nalazim je po rusiji fakticki, kod nas jedino ove za neke male uredjaje..

mada bio danas elektricar, merio 10minuta je bilo konstantno 235 napon sto kaze da je vise nego ok, a zasto meni strada elektronika na ves masini sam bog zna..
 
Nazad
Vrh Dno