Šta je novo?

Kako spojiti subwoofer na receiver

Shimec

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
2,638
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X3D & DeepCool LS520SE
Matična ploča
MSI B550 Gaming Plus
RAM
2x16GB DDR4 3600MHz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Samsung 860EVO 500GB, Samsung 970 Evo Plus 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Logitech G Pro X Wireless & HyperX Cloud AlphaS
PSU
NZXT C850
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
ASUS VG32VQ & LG CX 65"
Miš & tastatura
Logitech G502 Lightspeed & Redragon Vishnu
Ostale periferije
PS5
Laptop
Dell Precission 7760
Mobilni telefon
Samsung S20FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 47mm
Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Nedavno sam uzeo receiver Pioneer vsx-919ah i set zvučnika Pioneer s-es21tb-t, koji su bez subwoofera. Pošto imam sub od prethodnog sistema Altec Lansing vs3251 za sada bi ga koristio, samo ako bi nekako prokljuvio kako da ga spojim. Reseiver ima izlaz za aktivni sub, ali ja se baš ne razumem kakav je tamo konektor. Na wooferu imam line in ulaz, mislio sam tu da ga spojim ako je ikako moguće. Dakle, najveće pitanje je da li je ovo moguće i ako jeste, kojim kablom?
 
Ne vidim potrebu da se pored tih podnostojećih kutija priključije još i taj sub, koji mislim da neće doprineti nekom boljem zvuku, osim možda samo više bumbaranja u nekom donjem spektru.
Za povezivanje treba napraviti koaksijalni kabl sa činč utikačem na strani pojačala i stereo bananica utikačem 3,5mm na strani sub-a (treba proveriti koji je pol za sub a koji za centralni zvučnik jer su oba na istom utikaču).
 
Razmišljao sam zbog igara i filmova najviše. Možda nisam dobro objasnio. Ne bih priključivao nazad u utikaču za centar i sub, nego napred na AUX ulaz. Ako bi pojačalo iz pre out slalo samo niske frekvencije, onda bi woofer na AUX dobijao samo ono što on i treba da reprodukuje, zar ne?
Moram reći da sam nov u ovome, ali nekako shvatam da bi unutar pojačala došlo do miksanja tako da svi zvukovi ispod određene frekvencije sa svih kanala idu na sub?

Da li bi odgovarao onaj standardni kabl, koji na jednom kraju ima dva činč (beli i crveni) a na drugom kraju 3,5mm?
 
Poslednja izmena:
Da li bi odgovarao onaj standardni kabl, koji na jednom kraju ima dva činč (beli i crveni) a na drugom kraju 3,5mm?
Nemaš gde da ubodeš dva činča (levi i desni kanal), treba ti jedan činč za sub out (mono signal).
Prednji aux ulaz je stereo 3,5mm, iz risivera na sub out imaš mono signal - moralo bi da se negde prespoje kanali.
 
Znam da nemam gde da ubodem, ali ako ubodem samo jedan cinc, prenece samo jedan kanal, zar ne? I na AUX ulazu na sub-u cu dobiti samo jedan kanal ili ne?
 
neće to tako da može, bez male intervencije.

aktivni 2+1 sistem (sub+2 satelita) dobija klasičan line-out signal (stereo). a ono što ide u aktivni sabvufer je LFE (low frequency effects). mono, naravno.

tako da bi najbolje bilo da sa 5.1 pojačala dovedeš LFE kanal (ako je 5.1 komponenta, stvar je jasna. ako ide sa zvučne kartice, onda je to center/sub 3.5mm minidžek)

dakle, taj atec bi mogao da bude aktivni sub (to ustvari i jeste), ukoliko bi mu doveo LFE signal.
 
Poslednja izmena:
dakle, taj atec bi mogao da bude aktivni sub (to ustvari i jeste), ukoliko bi mu doveo LFE signal.
A sad lepo kaži čoveku gde i kako da poveže sub uot (mono činč) sa ovim konkretnim Altecom.
 
taj altek (najverovatnije) kao ulaze ima 3 stereo minidžeka 1-front 2-rear i 3-sub(LFE)/center kao i većina mlatimudija 5.1 sistema.
ukoliko je 2.1 sistem,ima 1 stereo minidžek in.

dakle ubode u taj 3 (ako je 5.1 sistem) ili u line-in (ako je 2.1 sistem) , kabl koji na jednoj strani ima stereo 3.5mm minidžek, a na drugoj 2 činča. jedan od njih (ne znam napamet, gugl iz jor frend) je LFE.

otkači satelite sa sabvufera, jer ionako neće ničemu da služe (niti mogu zbog cutoff frekvencije),
ubodi LFE, izvor zvuka (komp, konzola, dvd... potrebno je da imaš analogni 5.1 izlaz) podesi na 5.1 (ne stereo, jer onda ne dobija LFE signal).
pravilo je i kod izlaza jasno - 1. bananica je front, 2. je rear i 3.ća je LFE/center. treba nam poslednja.

ukratko - LFE mono činč sa stereo 3.5 minidžeka kačimo na zvučnike. potrebna su nam 3,5mm-LRcinch kabla, komada dva.
http://www.winwin.rs/audio-kabl-2x-cinc-muski-na-3-5mm-stereo-muski-hama-48913-4743629.html

ta dva kabla treba povezati činč-činč spojnicom. - pažnja povezujete samo jedan , i ne mešajte boje.
http://www.mgelectronic.rs/utikač-činč-adapter-žž-2x

mislim da sam bio jasan.

Edit- Izgleda da je LFE desni, red, R kanal na sub/centre izlazu.
 
Poslednja izmena:
Izvor zvuka mi je pojacalo, do kojeg je zvuk doveden sa racunara HDMI kablom. Risiver ima izlaz preout, i po uputstvu to je izlaz za aktivni subwoofer ali izlaz na njemu nije 3.5mm dzek nego je valjda RCA izlaz. Sto se ulaza na subwooferu tice, da, nazad ih ima 3 komada, front, rear i center/sub i sva tri su standardna 3.5mm minidzeka. Sateliti su odavno otkaceni od woofera, to mi je naravno jasno.
Dakle, jedino sto treba da uradim je da sa pojacala desnim, ili crvenim kablom za tog izlaza na risiveru dovedem na woofer u center/sub ulaz i to je to.
 
na risiveru naravno nije minidžek nego mono činč. to nam je izlaz sa sub.

36-113-007-03.jpg


3.5mm->2xčinč kabl bodeš u subwoofer/center minidžek audio input, a crveni činč u subwoofer out na risiveru.

u podešavanjima risivera eventualno treba da izabereš active subwoofer i da podesiš crossover frekvenciju.
 
Nazad
Vrh Dno