Šta je novo?

I7 4790K procesor i Hyper Threading u igrama

Pa, po mom iskustvu, kod onih testova sto sam odradio, recimo, odprilike, memorija na 2.400mhz i CL11, ( sa losim zategnutim latencijama ) , vrlo je blizu po perfomansma u igrama, sa 2.1333mhz na CL10 ( sa srednjim zategnutim latenicjama ).

Na 1.866mhz. mislim, da bi morala da bude na nekih na CL8 sa srednjim letencijama, da bi imala priblizne perfomase sa 2.400mhz na CL11 sa srednje zategnutim latencijama. Odprilike je tako.

Ako uzmes neku dobru memoriju na 2.400mhz koja moze na CL9 i dobrim latencijama, cini mi se, da je za DD3 memoriju, najbolja kombinacija.
 
Poslednja izmena:
Ne bih bas puno para davao na to, prodao bih ovo moje i doplatio 50-60e da uzmem 2*8gb ili zamenio mojih 10gb za 2*4 brze...

Znaci 2133mhz cl 10 ili 2400 cl11 nema neke velike razlike?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ne bih bas puno para davao na to, prodao bih ovo moje i doplatio 50-60e da uzmem 2*8gb ili zamenio mojih 10gb za 2*4 brze...

Znaci 2133mhz cl 10 ili 2400 cl11 nema neke velike razlike?

Da, odprilike je tako, samo zategni latencije na CL10 sto vise i bice slicno.
 
E s tim nisam bas najupoznatiji, za ram sam uvek bio plug&play covek. Dajte neki koristan detaljan artikal na tu temu..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Mislim za zatezanje latencija na ram-u :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Mislim za zatezanje latencija na ram-u :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Na zatezanje latencija sam i mislio. Verovatno postoji neki dobar tutorijal na net-u. Nisam doskora bas nista znao, dok nisam poceo da radim one testove za memoriju, pa sam naucio neke osnovne stvari oko stelovanja u biosu.

EDIT: Pa, imas u onoj mojoj temi o brzini memorije, neke postove oko stelovanja latencija.
 
Poslednja izmena:
Ne bih bas puno para davao na to, prodao bih ovo moje i doplatio 50-60e da uzmem 2*8gb ili zamenio mojih 10gb za 2*4 brze...

Znaci 2133mhz cl 10 ili 2400 cl11 nema neke velike razlike?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

2400 cl11 ce dati malo bolje performanse u odnosu na ddr3 2133 cl10 zbog memorijskog bandwidtha, ima puno price o tome na toms hardware-u, na svakih 266mhz razlike ako je razlika u cl samo jedan uvek je bolje uzeti brzu memoriju sa cl vise za 1.
 
Zahvaljujem na odgovoru.

Link ka diskusiji na tomshardware je takodje dobrodosao.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da, verovatno ce u nekim programima koji su bas memorisjki zahtevni, biti neka razlika 2.400 CL11 vs 2.133 CL10, ali, u igrama vrlo mala, par procenata maximum. Narocito kada se koriste slabije kartice. Zato sam rekao, malo zategne latencije na CL10 i bice okey.

Mora razlika u brzini na memorijama da bude , pa recimo oko 800mhz, i vise , da bi videli malo vise razlike u perfimansama u igrama, od oko 5 - 15% .
 
Poslednja izmena:
Tradesman1 koji je pisao ovaj review i sam kaze da ima razlike u par fps-a izmedju ddr3 1600 i ddr3 2133, tako da je samo pitanje kolika je razlika u fps-u kao sto ti kazes sa vecom razlikom u brzini.
 
Sta vam znace tih par fps-a u game ako nisu desetine u pitanju?
 
Sta vam znace tih par fps-a u game ako nisu desetine u pitanju?

Pa, recimo, mali napredak na visem kloku, malo na vecem IPC, malo na brzoj memoriji, malo na HT i moze dosta da se skupi. Meni licno, posto igram na 60fps lock, svaki frejm znaci. Eto, na testu u Crysisu 3 u istoj sceni fps sa HT je 65f. u drugoj bez je 55f. To je razlika izmedju micro stutteringa i fluidnog gaminga.

2.jpg 3.jpg
 
Poslednja izmena:
55 i 60 fps nemaju apsolutno nikakve veze sa micro stutteringom. Potpuno druga stvar...
 
Ene ga Gamer Nexus bio dokon, pa utvrdili da kada i5 nabije FPS u igri prejo 160, dodje do ogromnog stuttera, dok i7 se kod i7 to ne desava. Zasto se to desava pojma nemaju, ali bitno drzati FPS ispod 160 na i5. Firts world problems :d
 
55 i 60 fps nemaju apsolutno nikakve veze sa micro stutteringom. Potpuno druga stvar...

Mozda nisam dobro objasnio. Mislio sam, kada zakljucas igru na 60fps i zbog minimalnog fps-a, koji se krece oko 50 - 55f., dolazi do micro stuttera. Ovako, kada je otkljucan frame rate, naravno da ne bi trebalo da bude. Mozda samo screen tearing.

U tom smislu, se dobija sa I7 procom, jer, uvek imas taj minimalni fps iznad 60f. i onda igra sljaka fluidno i bez vidljivih anomalija na ekranu.
 
Izvinjavam se što upadam ovako u temu, ali me interesuje koliko dodatna 2MiB L3 keša utiču na performanse u odnosu na i5. Na netu ne mogu nigdje naći uporedni test i5 vs i7 na istom taktu i sa isključenim HT-om.
 
Poslednja izmena:
Upravo u ovoj temi imas dosta testova o tome sto si pitao.
Tl:dr ne igra neku ulogu tih 2mb cache-a.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Da, verovatno ce u nekim programima koji su bas memorisjki zahtevni, biti neka razlika 2.400 CL11 vs 2.133 CL10, ali, u igrama vrlo mala, par procenata maximum. Narocito kada se koriste slabije kartice. Zato sam rekao, malo zategne latencije na CL10 i bice okey.

Mora razlika u brzini na memorijama da bude , pa recimo oko 800mhz, i vise , da bi videli malo vise razlike u perfimansama u igrama, od oko 5 - 15% .

Evo nasao sam link na overclockers.com-u gde je objasnjeno pitanje latencije vs frekvencija od lika johan851 http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/718036-Cas-Latency-vs-Frequency ali evo i da citiram:

1) DDR3 1600 7-9-8-24
or
2) DDR3 2133 9-11-10-28

This might help. CAS latency (and the other timings as well) are in units of clock cycles. So CAS 7 means 7 clock cycles. Clock cycle time is dependent on frequency, so let's figure out how long the interval is for a clock cycle on each.

1) 1600MHz = 1,600M cycles/second = 0.625ns / cycle
2) 2133MHz = 2,333M cycles/second = 0.427ns / cycle

So the timings for each, now expressed in ns, are:

1) 7 - 9 - 8 = 4.38ns - 5.63ns - 5.00ns
2) 9 - 11 - 10 = 3.84ns - 4.70ns - 4.27ns

Shorter intervals are better for timing (less time to wait means it's faster, which is why lower timings are better), so that means that the 2133MHz RAM, despite having larger values for timings, actually waits less. 9 cycles takes less time at 2133MHz than 7 cycles does at 1600MHz.

That makes it easy - the latencies on the 2133MHz RAM are actually faster, *and* the bandwidth is higher as well due to the higher clock speeds. Win/win for the 2133MHz.

Samo je ovde greska u racunanju za ddr3 2133 treba da bude 9 - 11 - 10 = 4.22ns - 5.16ns - 4.69ns za ddr3 1600 je tacno.
 
Nazad
Vrh Dno