Šta je novo?

I7 4790K procesor i Hyper Threading u igrama

Jos jedan primer i video test za Crysis 3.
https://www.youtube.com/watch?v=KzpYOHuSfaM

Crysis 3 je od 4.45s. ...Na pocetku , napravljena je klasicna greska kada se odradjuje testiranje , kako procesora, tako i grafika. Intro i cut scene u igrama su skriptovane tj. unapred graficki predefinisane i u takvim delovima igara, skoro uvek, frame rate je slican , bez obzira na snagu procesora ili grafika.

Mozemo videti da je i ovom delu testa, fps kod I7 i I5 procesora identican. Medjutim, pri kraju scene, kada je intro scena zavrsena i kada treba da se krene u prolaz kroz polje i travu, situacija je drasticno promenjena i sada, .... veci frame rate je na strani I7 procesora sa koriscenjem HT-a.
1.jpg

Iz ovog jednostavnog primera, mozemo videti koliko je bitno izabrati odgovarajuce cpu bound deonice u igrama.
Interesantna stvar je, da sam dobio slican fps i razliku izmedju proceva i kod testiranja koje ja sam obavio , na istoj lokaciji u igri.

3.jpg 2.jpg
 
Poslednja izmena:
Da dodam jos par zanimljivih rezultata za Crysis 3.

Na ovom sajtu su testovi na 1440p rezoluciji. Graficka podesavanja su na Very High ( kao kod mene u testu ) i 4XSMAA. Ja sam koristio jace postavke na 1080p od 4XMSAA. Kartica za ovaj test je EVGA 1080 SC, putanja je isto Welcom to the Jungle. Rezultat je interesantan :

http://techbuyersguru.com/intels-core-i5-6600k-vs-i7-6700k-vs-i7-6900k-games?page=1

Za minimalni fps oko 21% i za avrg. fps oko 15%. Vrlo slicno rezultatima koje sam ja dobio. Verovatno u ovom testu, sa jacim grafickim postavkama od 4XMSAA ( umesto 4XMSAA ) razlika u procentima bila bi manja, ali, .....ovaj bench pokazuje, da cak i na 1440p rezi, sa nekim manjim grafickim setovanjima, I5 6600K procesor na 4.4ghz, daje slabiji perfomanse od I7 6700K na 4.4ghz.....sa ukljucenom HT tehnologijom.
 
Poslednja izmena:
Witcher 3 test. Odradjen je iz same igre bench. Novigrad je najzahtevnija cpu deonica u igri. Putanja koju sam izabrao jeste veliki trg u gradu sa puno ljudi i mnostvom raznih desavanja i traje oko 120s.

Wittcher 3, grafika je sve na Maximum, prvi test je bez HairWorks-a i bez AA postavki :

ON
1.png 2.png

OFF
1.png 2.png

Razlika je za avrg. fps oko 9% i za minimalni fps oko 24% u korist slucaja kada je testirano sa HT. Odlican rezultat.
 
Poslednja izmena:
Witcher 3, test sa ukljucenim HairWorks za sve objekte i 8X AA postavke za obradu, grafika na Maximum :

HT ON
1.png 2.png

HT OFF
1.png 2.png

Razlika je za avrg. fps par procenata i za minimalni fps oko 28%. Znaci, dobijeni su nesto malo visi rezultati za minimalni fps kada je ukljucen Hairworks na maximumu. Izgleda da obrada ovih stvari ide na procesor, pa zbog toga i dolazi do izrazaja HT.

Zasad, najvisi rezultati su za ovu igru. Koliko se secam i testovi za brzinu memorije su pokazali da je Witcher 3 i deo igre u Novigradu najzahtevniji za testiranje pc komponenti. :type:
 
Poslednja izmena:
Inace, moze se videti, koliko se gubi na perfomansama kada se ukljuci HairWorks na sve objekte, plus 8X AA :

OFF HairWorks
1.png

ON HairWorks i 8X AA
1.png

Razlika je za avrg. fps oko 9% i za minimalni fps oko 25%. Toliko se gubi na frame rate-u. Nije bas malo, oduzima dosta fps-a ovaj NV tech.
 
Testovi za Witcher 3 sa nekih stranih sajtova :

http://www.sweclockers.com/test/20862-intel-core-i7-6700k-och-i5-6600k-skylake/15
Novigrad, razlika je za avrg. oko 15% i za minimalni fps oko 20%.

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,50
Novigrad, razlika je za avrg. 26% i za minimalni oko 25%.

http://gamegpu.com/rpg/rollevye/the-witcher-3-wild-hunt-v-1-04-test-gpu.html
Novigrad, razlika je za avrg. oko 22% i za minimalni oko 22%.

Znaci, vrlo slicni rezultati sa onim mojim rezultatima. Razlike u procentima su normalne, jer, nisu koriscene iste graficke kartice, i nisu bas slicne graficke postavke. Verovatno postoji mali uticaj na razlike i izbor putanje za test, jer, u samom gradu postoje deonice koje su manje ili vise procesorski zavisne.

U svakom slucaju, za Witcher 3 mozemo reci da se sa HT ON, dobijaju za oko 20 - 25% bolje perfomanse u cpu zavisnim scenama. Ovaj rezultat je zaista imepresivan i moze doneti veliku fps razliku izmedju ova dva procesora na testu, narocito za kartice iz vise klase.
 
Poslednja izmena:
Svaka ti dala na ovolikom testiranju

Hvala kolega. :)

Imam jos test i za Fallout 4. Mislio sam i da odradim testove za Far cry 4 i Watch Dogs, ali, problem je sto ne znam tacno gde su u igri cpu bound scene, bez kojih je testiranje uzaludno. Vidjam cesto na raznim profi sajtovima, prave osnovnu gresku kod testiranja, ne izaberu odgovarajuce cpu bound scene.

Evo, ovde na ovom sajtu, klasicna greska za ovu Witcher 3 igru. Izabrana je pretezno gpu bound scena i rezultati za proceve ne odslikavaju realno stanje stvari u igri, gde se razlike krecu oko 20 - 25%. :rtfm:...izmedju I7 i I5 proceva.
http://www.techspot.com/review/1006-the-witcher-3-benchmarks/page5.html

Na kraju, kada sumiram rezultate, objasnicu i neke glavne fore kod ovih testiranja grafika i proceva.
 
Poslednja izmena:
Opali Cities Skyline, ako je koja igrica zavisna od CPU-a, to je ta :D Cisto predlog za dalje testiranje :)
 
BF1 multi, majka.
 
Da, sve su to igre koje su cpu zavisne. Narocito, ove MP igre.
 
Bf1 stvarno kida cpu. Kada bi mogao tu da testiras da vidimo sta se desava.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
I deus ex novi je cpu zahtevan mada ga nisam igrao od septembra mozda ga sredili sada i tu mozes da testiras.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Bf1 stvarno kida cpu. Kada bi mogao tu da testiras da vidimo sta se desava.

Nemam BF1 u 'naroodnoj' biblioteci. ;) . Ne igram MP igre. Mozda moze neko drugi da odradi test, ko ima neki I7 procesor. Izaberes 'putanju' ukljucis Fraps i merenja avrg. i minimalnog fps-a i testiras sa HT ON ili OFF i imas rezultat.

Malo sam se i umorio od testiranja, pravo da ti kazem. Mozda, odradim jos ovaj Cities Skyline i Watch Dogs. Recimo, taj ( Watch Dogs ) je mozda i najzahtevniji sto se tice procesorske snage HT-a. Mislim, da uz Witcher 3 i MP i RTS igre, daje najvece rezulatate :
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&sp=nmt4&tl=en&u=http://pclab.pl/art65154-29.html&usg=ALkJrhiLCL8G6OQtHN1_iXaeSYrwRfOH9Q
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,24

Mislim, dobiti na perfomansama za oko 20 - 25%, u Witcheru 3 sa HT ON, nije uopste mali pomak. Dosad je neki prosek izmedju 5 - 25% sve u zavisnosti od scene u svakoj igri, tj. koliko je cpu zavisna.

Znaci, mozemo ocekivati i u drugim igrama slicne rezultate. Verovatno je ovaj rezultrat od oko 25% za W3 igru, neki maximum koji mozemo ocekivati za primenu HT-a. Koliko sam video po testovima na netu, taj W3 je skoro najzahtevniji.
 
Poslednja izmena:
'Nabavio' sam Cities Skyline i Watch Dogs 2. Odradicu sledecih dana i testove za ove igre.

Da postavim test i za Fallout 4. Grafika je na Ultra, plus FXAA i HBAO+ podesavanja :

ON - OFF
1.png 1.png

Razlika je za avrg. fps oko 12% i za minimalni fps oko 8%. Zanimljivo je, da postoji razlika i za maximum fps koja je oko 16%. Prvi put se desava, da je razlika za maximalni fps toliko velika u procentima.

Rezultati su odlicni, za sve parametre u kojima se meri fps.
 
Nije direktno vezano za HT on vs HT Off, ali da ne dizem temu o memoriji iz mrtvih :D Testirao sam BF1 1600MHz vs 2600Mhz DDR3 ram na mom i5 i njegovom kloku od 4,4ghz. Razlika je od 20 do 30 FPS zavisno od mape, a zauzece graficke karte se popelo sa 50-70% na 80-99%. CPU je standardno zakucan, ali FPS max varira od 95-100, a ranije je vise isao oko 50-70FPS. Ovo je strasno koliko je pomogao ram.
Nabavio Avexir 2x4GB 2666Mhz CL 11-13-13 T2, ali sam morao da stavim 2600 CL 11-12-13 T1, jer XMP nije bas najstabilniji. Ostaje jos to da se zateze i da napravim fino poredjenje u FRAPS-u, ali preliminarni rezultati su zastrasujuci.
 
Jeste, mogu da se dobiju veliki dobici na perfomansama u igrama, sa brzom memorijim. Ja sam testirao memoriju, na 800mhz razlike. Kod tebe je na benchu, bilo 1.000mhz razlike, plus je BF 1 u MP modu, sto je neverovatno i procesorski i memorijski zahtevno.I, dobijes takve neverovatne rezultate.

Ako ces da meris FRAPS-om, ajd' onda postavi ovaj post i sledece testitaranje u onu temu za brzinu memorije, da bi imali sve rezultate na jednom mestu.

Inace, recimo, kod ovog testa za HT u Fallout 4 igri. Nisam mogao da nadjem, cpu zahtevnu scenu. Ona deonica igre, na pocetku , kada bezis sa zenom i detetom u bunker, nije cpu zavisna. Ali, sto je zanimljivo, jeste memorijski zahtevna i daje dobre rezultate sa brzom memorijom. Mislio sam , da kada je memorijski zavisna scena, da je takodje i procesorski zahtevna. Ipak se pokazalo da nema pravila.Negde je cpu ili memorisjki bound igra.

Za test Fallout 4, koristio sam putanju u Diamond Sity. Slicno je testiranje kao na ovom sajtu, samo malo je duza deonica.
http://www.sweclockers.com/test/23087-intel-core-i7-7700k-och-i5-7600k-kaby-lake/15#content

Kod njih su rezultati, za avrg. fps oko 20% i za minimalni fps oko 16%. Nesto su visi od mojih rezultata, ali, koriscena je jaca gtx1080 kartica i graficka podesavanja su nesto niza, nego kod mog testa. Inace, kod grafickih podesavanja, sto vise koristimo nize postavke, sve vise prebacujemo obradu na procesor i dobijamo bolje rezultate, od slucaja kada su graficke postavke vise.

Kasnije cu postaviti neke testove u kojima mozemo videti, kolika je razlika u perfomansama, kada se koriste razlicite postavke za grafiku.
 
Poslednja izmena:
Da postavim neke testove procesora, gde se moze videti, koliko utice na perfomanse proceva, kada se u testovima koriste razlicite graficke postavke.

Igra je Star Wars Battlefront , test na 1080p rezi, poredjenje grafickih setovanja od Low do Ultra :

1.png 2.png
3.png 4.png

Na Low grafici, razlika izmedju I7 4790K i I5 4690K je oko - 17%.
Na Medium grafici, razlika je oko - 5%.
Na High grafici, razlika je oko - 2%.
Na Ultra grafici, razlika izmedju ova dva proca, prakticno ne postoji. Skoro slican fps.

Vidi se koliko je skaliranje u rezultatima, sa smanjivanjem grafike sa Ultra , na redom manje postavke. Postavicu u sledecem postu, jos jedan test, pa da nesto malo prokomentarisemo rezultate.
 
Poslednja izmena:
Jos jedan test u kojem mozemo videti, koliko graficke postavke uticu na procesorsku snagu.

Fallout 4 igra, Ultra vs Medium :

5.png 6.png

Na Medium grafici, razlika izmedju I7 4790K i I5 4690K je oko 28%.
Na Ultra grafici, razlika je oko 19%.

Razlika izmedju grafickih postavki je oko 9%. U predhodnom postu, u igri SW Battlefront, razlika izmedju Ultra i Medium grafici je oko 5%. U ovoj igri Fallout 4 je oko 9%. Znaci visa je razlika u drugoj igri. Mozemo reci, da i igrama, moze postojati visa razlika sa manjim grafickim postavkama, jer je ta igra verovatno graficki zahtevnija, pa imamo vise razlike izmedju proceva kod testova.

Zbog ovih stvari, ja sam uvek testirao proceve sa najvisim mogucim grafickim postavkama u igrama, jer SAMO tako dobijemo realne i objektivne rezultate u uporedjivanju prefomansa procesora. Da sam recimo, u Witcheru 3, smanjio grafiku sa Ultra na Very High, sigurno bi dobio vecerazlike od 24% koliko sam dobio sa grafikom na Ultra.

Ali, onda ne bismo imali realne rezultate.
 

ODLIČAN test, vrlo jasno sve pokazuje i vrlo lepo su sve testirali, praktično bez greške. Vidi se lepo koliko utiče brža/sporija memorija, overklok, i sve ostalo, na ukupni FPS u igrama.

Dakle nema šta, svako ko kupuje novi komp, ili prelazi sa i3570/3770K, trebalo bi da relativno uskoro pređe na Kaby 7700K.

Šta li bi bilo kad bi i7 imao 16 MB L3 keša, umesto 8 MB ? Tek tada bi bila razlika još veća, u većini slučajeva, naravno.


@ Kasa5033

Ti ako skupiš pare za godinu dana, kupićeš lepo 8th generaciju Core procesora, verovatno će to biti Cofee Lake. I bićeš miran 5 godina !!!
 
A jok, moja sledeca masina ce da bude nesto sa vise pravih jezgru, minimum neki heksa core sa HT ili jace i ddr4 sa preko 3200MHz, 16GB je ok :) Isto M.2 ssd sa NVMe protokolom, to je upgrade :d Ali naravno kako pare dozvole ;)
 
Da, minimum, neki heksa core sa HT ( plus dobar IPC ) i memorija na 3.200mhz , sa odlicnim latencijama, je verovatno logican napredak sa' I7 ( HT ) proceva.
 
Isto i meni, da bi eto osetio neki napredak i da bude koliko toliko futureproof, mora hexa core sa HT, bio on AMD Zen ilu vec neki X290 Intel :) Ici na 4790K ce mi dati benefita, ali koliko dugo jos ? A i kada sam iz prve ruke video sta radi 7600K na 5Ghz sa memorijom na 3200MHz CL15, pa to dere, a tek 7700K. Ali opet prelaziti sa i5 na i5 mi jeh, pored svih dobitaka. Mora nesto sa vise od 4 prva jezgra.

Iz prve ruke 5Ghz i5 i dobra memorija daje skoro 11000 poena u firestrike physics score, 825cb u cinebench i skoro 50GB/s protoka na memoriji.
 
Bratac bez octa core nista,ovo ispod sve smo probali :D
 
Ja planiram na tamo da uzmem 6700k ili 7700k i memoriju neku preko 3000 posto se dosta prica da memorija dosta znaci i nadam se da cu biti miran jedno 5 godina [emoji12]

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ja planiram na tamo da uzmem 6700k ili 7700k i memoriju neku preko 3000 posto se dosta prica da memorija dosta znaci i nadam se da cu biti miran jedno 5 godina

Posto imamo istu karticu, a razlicite proceve ( memorija nam je na istom 2.400mhz ), onda mozes videti, kolika je razlika u nekim igrama, kada se predje na I7 procesor. Plus ako, recimo, uzmes neki 7700K na oko 5.0ghz, gde ce i klok procesora imati odredjeni uticaj na performanse ( imas onu moju temu, o uticaju kloka u gamingu ).

Sto se memorije tice, dosta zavise stvari i od latencija memorije. Ako imas neku memoriju na 2.400mhz i CL11 i neku memoriju na 3.200 i CL16, prevelika je razlika u latencijama , da bi ovih 800mhz razlike u brzini, bili presudni. Za razliku u brzini od 800nhz, dobitak u perfomansama se moze dobiti samo ako je razlika u latencijama u okvirima CL9 za 1.600mhz VS CL10, CL11 za memoriju na 2.400mhz, gde se sa sve visom razlikom izmedju izmedju latencija, dobijaju sve manji rezultati.( takve sam rezultate dobio u onim mojim testovima za memoriju ).

Sa CL11 vs CL16 , razlike verovatno ne bi ni bilo ( na 800mhz razlike ), Na nekoj vecoj razlici od 1.000 - 1.400mhz, verovatno bi se pokazao neki napredak u fps-u, i pri velikim razlikama u latencijama. ( ali ipak treba odraditi testove)
 
Poslednja izmena:
Razlika 2600 vs 3600Mhz ddr4 u igrama de sam ja kao nesto testao zna da bude i po 20 FPS-a,to sam radio sa istom konfom kao kod voki88,samo memara tridenti
 
Jel bolje uzeti brzi ram recimo 2400mhz sa cl11 ili neki 1866/2133 sa manjom latencijom? Za ddr3 pitam.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno