Šta je novo?

I7 4790K procesor i Hyper Threading u igrama

reviewsrb

Slavan
Učlanjen(a)
20.06.2013
Poruke
3,048
Poena
260
Pre izvesnog vremena sam odradio neka mala testiranja u vezi uticaja HT u igrama.Sobzirom da sam u medjuvremenu stekao odredjeno iskustvo i znanje u testiranju raznih pc komponenti, odlucio sam da odradim jos par testova koji ce se baviti ovom temom tj. koliki je real uticaj HT u gamingu.

Mislim, da je situacija dosta nejasna po ovom pitanju.Deluje kao da ljudi nemaju jasnu i cistu sliku, da li postoje neki benefiti od HT tehnologije i da li u igrama postoji neka razlika u perfomansama, kada se koristi neki I7 ili I5 proc. Pa, postoje razlicita misljenja. Neki tvrde da je sasvim dovoljan I5 procesor i da nema neke velike razlike izmedju procesora koji su u istoj generaciji.

Ja sam oduvek zastupao stanoviste, da sa karticama tipa gtx980, 980Ti, 1070 i 1080 i 390X, R Fury i FuryX treba upariti neki I7 proc. da bi iskoristili grafu u fullu i da bi imali bolje perfomanse od nekog I5 proca. Naravno, glavni razlog bi trebalo da bude ta HT stvar.

Na netu sam pogledao i nasao mnoge testove koji potvrdjuju tvrdnju, da postoje benefiti od HT-a, ali, sobzirom da postoji kod mnogih skepsa oko tih rezultata, resio sam da otvorim ovu temu i postavim neke moje testove.

Toliko za pocetak. U sledecih par postova predstavicu ove moje rezultate i uporediti sa rezultatima sa sajtova za koje sam dosad smatrao da su odlicni sto se tice testiranja proceva. :rtfm:

Bice zanimljivo. Odmah da kazem, kod cpu bound situacija i scena u igrama, itekako postoje benefiti od HT-a.....
 
Poslednja izmena:
Kaby i5-7600K na 5-5.2GHz sigurno ne guši ni jednu od navedenih karti, čak smatram da je u kombinaciji sa brzom DDR4 memorijom bolji za igre od 4790K(4.5-4.8GHz) HT On.

Za kombinaciju starije generacije i5(standardni OC na 4.5GHz) i top grafe(GTX 1070/1080) se slažem sa tobom, poželjan je overklokovan i7, posebno za GTX 1080.

Moj 3570K na 5-5.2GHz(~6600K na 4.5GHz) ne može baš u svakoj situaciji da izađe na kraj sa overklokovanom GTX 1070, ali u 90% slučajeva može, tako da je 6600K na 4.5GHz neki minimum za GTX 1070.

PCBeast je radio testove sa 6600K na 4.9GHz, 3866MHz memorijom i GTX 1080...kaže da CPU nije usko grlo. Zato smatram da Kaby i5 koji lagano ide na 5GHz i preko(teoretski moj 3570K na 5.8-6.0GHz) može sve da tera opušteno.

Kaby i7-7700K na 5GHz je overkill za solo GPU, ali totalno ga podržavam. :)

Svi koji drže i5 na 4.0-4.5GHz ili def, imaju slabije performanse u određenim igrama u odnosu na tvoj i7, to je sigurno. Ovo se posebno odnosi na 980Ti/1070 i 1080 karte.
 
Poslednja izmena:
Procesorski gledano, i7 je bolji od i5 koliko je i3 bolji od pentiuma(stare generacije, bez ht), a to je dosta.

Ako trenutne graficke, igre ili programi to ne mogu da iskoriste, ili su i5 dovoljni za iste, okej. U buducnosti ce sigurno biti razlike, samo je pitanje koliko bliskoj :)


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Da, sve sto ste rekli ima smisla, ali, da prvo postavim moje testove i testove sa nekih sajtova, bice lakse da se sagleda cela situacija.

U svakom slucaju, HT je dobra stvar, ali, prava fizicka jezgra su naravno bolja. Zasto ? Zato sto u nekim igrama HT moze i da nesto malo losije radi,( par procenata ) u odnosu na proc. sa 4 jezgra. Jednostavno takva su ta' virtualna jezgra i u nekim igrama ne odradjuju dobar posao.

Testovi su odradjeni na sledecoj konfiguraciji :
I7 4790K sljaka na 4.8ghz na HT ON i na HT OFF
Memorija na 2400mhz CL10.
Grafa 980Ti na 1.532 - 8.000mhz.

Igre su GTA V, Witcher 3, Crysis 3, Metro 2033 Redux kao cpu bound igre i Tomb 2016 bench koji je gpu bound, cisto da se vide razlike u perfomansama.

Odmah da postavim za Tomb 2016. Benchmark, grafika Very High i SMAA, na 1080p :

HT ON - HT OFF
ROTTR_2017_01_10_13_38_15_364.png ROTTR_2017_01_10_13_55_34_546.png

Prakticno nema razlike u average fps, dok , recimo kod Geothermal Valley minimalni fps je dosta visi kod HT ON postavki. Ne znam da li je do samog testa, da nije neki spajk, ali, uglavnom je bolji minimalni fps kada je HT ukljucen.
U svakom slucaju, test je gpu bound i ne pokazuje prednost na HT ON. To se moze videti i kod ovog testa, gde su I7 i I5 procevi skoro izjednaceni sa 1080 grafom.
http://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/rise-of-the-tomb-raider-v-rezhime-directx-12-test-gpu.html

U sledecim postovima, postavljacu rezultate od najmanjih do najvecih.
 
Poslednja izmena:
Tvoj i7 na 4.8GHz HT Off je praktično 4690K na istom kloku, tj. moj 3570K na 5.2/6600K na 4.5GHz. Već sam napisao moja iskustva na tom kloku sa 1070.

i5-7600K na 5GHz i preko briše patos i kad je tvoj i7 sa HT On, mogu da potpišem...ali nemamo da probamo. :)
 
Zavisi. U principu, bolji je I5 7600K.
Ali, recimo, u igrama i situacijama, koje su cpu bound zavisne u svakom pogledu ( razni proracuni, prepuno Non-player charactera, visoki AI protivnika i slicno ), ipak je osam jezgara ( iako virtulanih ) u prednosti, tesko moze da se nadoknadi sa visim klokom i visim IPC-om.

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&sp=nmt4&tl=en&u=http://pclab.pl/art72389-25.html&usg=ALkJrhiR60aglUUT10GyZHIC2XhgmK_lrA

Takve igre su ovde Watch Dogs i Witcher 3. Vise jezgara dolazi do izrazaja i u MP i RTS igrama itd....
 
Poslednja izmena:
Ti ne shvataš da je 7600K na 5GHz = tvoj i7 na 5.3GHz sa HT Off. :)

Uglavnom, sve što sad radiš na 4.8GHz HT Off je 6600K na 4.5GHz, lakše će biti ljudima koji ovo čitaju da prate i uporede rezultate.
 
Polako kolega @Kolos.

Naravno da vrlo dobro shvatam, da je razlika u IPC tolika, odprilike , koliko si i naveo. Ali, kao da ne citas sta pisem.
Ne moze da se nadoknadi broj jezgara samo sa visim IPC-om i visim overklokom. Kod cpu bound igara i situacija je ovakvo stanje :
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,38
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,49
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,50
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,40
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,44


I5 7600K sljaka na 5.0ghz, dok je I7 4790K na 4.5ghz.
Vidi se da tamo gde je HT u funkciji, ne moze da se nadoknadi visak jezgara. To je tako, sasvim je logicna stvar.
 
Poslednja izmena:
Ti ne shvataš da je 7600K na 5GHz = tvoj i7 na 5.3GHz sa HT Off. :)

Uglavnom, sve što sad radiš na 4.8GHz HT Off je 6600K na 4.5GHz, lakše će biti ljudima koji ovo čitaju da prate i uporede rezultate.

Ili, jos jednostavnije. I7 4790K na HT OFF, je kao neki I5 4670K ( oba ), na istom kloku. :type:
 
Poslednja izmena:
Ja i kolega nenad smo poredili njehov 4790K 5GHz HT on u cinebench R15 i moj na testu i5-7600K 5Ghz i memorija na 3200Mhz Cl16 ( samo xmp upaljen i cashe nisam puno dirao radi na 4Ghz). Moj i5 825Cb, njegov i7 902Cb. Neverovatno :D Ja verujem da je najvise zbog memorije, ali ima i IPC uticaja svakako. Ovo je vec drugi kabu koji lagano ide na 5GHz uz 1.32V, tako da ce pored Zena ovo biti jako zanimljivo. Naravno prava jezgra ce da vuku vise u igrama koje to stvarno traze, dzaba mome i5 sto on to moze malo brze da radi po jezgru, i7 ce da ima prednost kao bar dva jos takva jezgra da ima. Poceo sam da stekam pare za upgrade, mozda za godinu nakupim, da penzionisem haskija :d

Tema je dobra, svaka cast na trudu :)

Ps. Planiram upgrade, a ovamo igram Borderlands 2 i World of Tanks vise od svega, igre lete na fazon GTX 570 stock XD

Posted using my Sljamsung S4.
 
Poslednja izmena:
Pa to sam i napisao, 4670K/4690K na 4.8GHz ili 6600K na 4.5GHz, nebitno.

Hajde radi dalje tvoje testove, pusti Poljake...
 
Valjda smo malo razjasnili kako treba da se gleda kada je I7 4790K na HT OFF. :smoke:

Sledeci test je Metro 2033 Redux, grafika maximum, reza 1080p. :

ON - OFF
2.jpg 1.jpg

Razlika je oko 5% u korist HT.
Nesto drugo je po meni ovde dosta bitnije, a tice se cele price oko HT. To je frame time koji se dobija sa ukljucenim HT.
Ovde se na grafikonu moze videti vrlo lose merenje vremena obrade frejmova za HT OFF :
1.jpg

Kada je HT ON, mnogo bolje je merenje za frame time. Sto se tokom testa i moze vrlo jasno uociti, gde je kod HT OFF, prisutan vrlo veliki i iritirajuci micro - stuttering. Kasnije cu se vratiti na ovu stvar oko frame time merenja.
 
Da malo upotpunim sliku odnosa procesora.I ja sam pratio dok je kolega Nened kidao I7.Odnos je 4790@5,3 u CPU-Z bench isti kao 6700@4,6 U R15 4790@5,1 isti kao 6700@4,5.Sto se tice memorije 3k 3,2k i vise sve je to OK i lepo izgleda.Kad provrtis Aidu brojke su neverovatne.Ali .... 2666 je za gaming.Od FireStrike pa probanih nekih 15-ak igara 2666 je ili ista ili bolja od memorije na 3000.Nigde losija.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Valjda smo malo razjasnili kako treba da se gleda kada je I7 4790K na HT OFF. :smoke:

Sledeci test je Metro 2033 Redux, grafika maximum, reza 1080p. :

ON - OFF
Pogledajte prilog 219230 Pogledajte prilog 219231

Razlika je oko 5% u korist HT.
Nesto drugo je po meni ovde dosta bitnije, a tice se cele price oko HT. To je frame time koji se dobija sa ukljucenim HT.
Ovde se na grafikonu moze videti vrlo lose merenje vremena obrade frejmova za HT OFF :
Pogledajte prilog 219232

Kada je HT ON, mnogo bolje je merenje za frame time. Sto se tokom testa i moze vrlo jasno uociti, gde je kod HT OFF, prisutan vrlo veliki i iritirajuci micro - stuttering. Kasnije cu se vratiti na ovu stvar oko frame time merenja.

Da dodam jos jedan test sa net-a.
U ovom video testu je konfiguracija :
[email protected]
[email protected]
GTX 980@1450
https://www.youtube.com/watch?v=KzpYOHuSfaM

Od 21s. je test za Metro LL, gde se moze videti da je u pocetku fps slican izmedju oba proca, medjutim, od 28s. u benchu postoji razlika u fps-u.
1.jpg 2.jpg

Verovatno benchmark nije bas u celosti cpu bound, nego postoje deonice koje su i gpu bound. Zbog toga , sigurno i u testu za Metro 2033 Redux, razlika u procentima bila bi jos veca, ( izmedju HT on ili off ) , da je test kompletno cpu zavistan.

Dakle, u ovom Metro serijalu igara, mozemo ocekivati dosta bolje perfomanse kada je HT ukljucen.
 
Poslednja izmena:
I jos jedna stavka, treba prziti BF 1 sa i bez HT, to je jedna od retkih igara koja zbog losijeg koda verovatno ne gotivi quad core sa high end kartama.
A drugo, presao sam Metro komplet sve zivo jedno 5 puta i ne vracam se na njega jedno par godina. Jeste dobro kao bench da se uporedi, ali samo za to, pa necemo igrati Metro po ceo dan pa da nam je bitsn svaki FPS.
 
I jos jedna stavka, treba prziti BF 1 sa i bez HT, to je jedna od retkih igara koja zbog losijeg koda verovatno ne gotivi quad core sa high end kartama.
A drugo, presao sam Metro komplet sve zivo jedno 5 puta i ne vracam se na njega jedno par godina. Jeste dobro kao bench da se uporedi, ali samo za to, pa necemo igrati Metro po ceo dan pa da nam je bitsn svaki FPS.

Da, naravno, nije bitno da li cemo ponovo da igramo neku igru.

Sustina stvari je, da vidimo, kako se ponasa HT u cpu bound situacijama, koje postoje u svim igrama, cak i u onima, koje su gpu bound orjentisane.

To je ono sto treba da gledamo, kada uporedjujemo razne igre. Meni je samo bitno, da u svakoj igri ili benchu, nadjem te neke cpu bound situacije i da na tim deonicama odradim testove. U gpu bound situacijama nema svrhe raditi testove.

Evo, recimo, ovde u ovom video testu.
https://www.youtube.com/watch?v=KzpYOHuSfaM

Na pocetku, Tomb 2013. benchmark, koji je 99% gpu bound, fps je identican.
Witcher 2 ( od 1.30s ), testirane su samo intro scene, koje su skriptovane i predvidive, i nema nikakve razlike u fps izmedju procesora.

Dakle, poenta je naci cpu zavisne scene i onda odraditi testove, da bi se dobili realni i objektivni rezultati, koji ce pokazati pravu razliku kod koriscena HT-a.
 
Poslednja izmena:
Hebes 4790k kad ga i5 7600k razbije ko beba zvecku :D
 
Da, narocito taj tvoj primerak na 5.1ghz. :p

Sledeci test je GTA V. Prvo sam odradio benchmark u okviru same igre.

Bench, postavke Very High i 4XMSAA, na 1080p rezi :

ON
1.png 2.png

OFF
1.png 2.png

Odradio sam vise puta bench, ovo su neki prosecni rezultati, kada se sve sabere, razlika je oko 11% u korist HT.
Ovo je uzeto za minimalni fps, avrg. i maxim. fps su uglavnom slicni. I, kada se pogledaju rezultati, skoro uvek, razlike su u minimalnom fps.

Odprilike takvo stanje, se desavalo sa rezultatima i kod testa za brzinu memorije i kod overkloka procesora ( 4.8 vs 3.8 ).
Minimalni fps uglavnom daje najbolje rezultate. Kasnije postavljam test iz same igre.
 
Poslednja izmena:
Ozbiljan sam,u cinebench15 7600k na 5.1 je kao 4790k na 4.8 HT ON,znaci ujeda a tek 7700k sto ih ima sa nekim smesnim naponima na 5ghz to je da uzivas :D
 
Ozbiljan sam,u cinebench15 7600k na 5.1 je kao 4790k na 4.8 HT ON,znaci ujeda a tek 7700k sto ih ima sa nekim smesnim naponima na 5ghz to je da uzivas :D

Verujem, taj proc. I5 7600K ce da bidne' odlican za gaming.:type: Mozda nasledi i legendarni I5 2500K po popularnosti. Bice zanimljivo videti da li ce moci neki od Zen proceva da mu parira, ali, vrlo tesko.

Kolika cena bi trebala da bude za ovaj I5 7600 K ?
 
Ozbiljan sam,u cinebench15 7600k na 5.1 je kao 4790k na 4.8 HT ON

Pic or it didn't happen :D
Videh da se Kaby Lake klokuje na 5GHz (najzad!), ali mi je nestvarno da su sa Skylake arhitekturom toliko preskocili Haswell.
U svakom slucaju, svidja mi se 7700K. Samo da mu padne cena na nivo 6700K.
 
Negde sad nadjoh screenshot, 7600K na 5.1GHz i memorijom na 3750MHz u Cinebench-u R15 izvukao 844 poena! JBT :D
Ja sa 4790K na 4.9GHz i memorijom na 2400MHz izvlacim 1002 poena. Potpuni rispekt za overklok potencijal Kaby Lake-a.
 
Pitacu drugara da provrti Cinebench R15, on ima 4690K koji radi na 4.5GHz kod njega, pa neka uskoci neko sa 6600K na 4.5GHz da vidimo razliku. Ja mislim da ne bi trebalo da bude preko 10% razlike clock vs clock :)
Ali 5GHz na Kaby Lake-u samo trazi da mi izvuce pare iz dzepa :D
 
Imam ja 6600k bas na 4.5 pa kada stignem videcu kakav je rezultat pa javljam

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Da, narocito taj tvoj primerak na 5.1ghz. :p

Sledeci test je GTA V. Prvo sam odradio benchmark u okviru same igre.

Bench, postavke Very High i 4XMSAA, na 1080p rezi :

ON
Pogledajte prilog 219264 Pogledajte prilog 219265

OFF
Pogledajte prilog 219267 Pogledajte prilog 219268

Odradio sam vise puta bench, ovo su neki prosecni rezultati, kada se sve sabere, razlika je oko 11% u korist HT.
Ovo je uzeto za minimalni fps, avrg. i maxim. fps su uglavnom slicni. I, kada se pogledaju rezultati, skoro uvek, razlike su u minimalnom fps.

Odprilike takvo stanje, se desavalo sa rezultatima i kod testa za brzinu memorije i kod overkloka procesora ( 4.8 vs 3.8 ).
Minimalni fps uglavnom daje najbolje rezultate. Kasnije postavljam test iz same igre.

Test iz same igre. Putanja koja je najzahtevnija je kroz gradske ulice pune saobracaja i full populacije. Grafika Very High, 4XMSAA i populacija na maximum.

ON - OFF
1.png 1.png

Razlika je u korist HT oko 10% za minimalni fps. Na ovom poljskom sajtu rezultati kod overklokovanih I7 4790K i I5 4690K je oko 7% :
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&sp=nmt4&tl=en&u=http://pclab.pl/art65154-29.html&usg=ALkJrhjgqSHcKxlhbGZqA1xnhFjswBhFxg

Dakle mozemo reci, da u GTA V imamo oko 10% bolje perfomanse sa ukljucenim HT.
 

Prilozi

  • FRAPSLOG.1.TXT
    97 bajta · Pregleda: 25
  • 1.TXT
    97 bajta · Pregleda: 23
Poslednja izmena:
Sledeci test je Crysis 3.

Opste je poznato da je u ovoj igri najzahtevnija cpu deonica Welcome to the Jungle sa poljanom prepunom trave i drveca. Putanja traje nekih 160s. i mogu da kazem da mi je trebalo skoro pola dana, samo da uvezbam tu 'putanju' tako,..... da u svakom pojedinacnom testu imam takvo idealno kretanje da' bih dobio sto je moguce realnije i objektivnije rezultate.

Crysis 3, grafika Very High i 4XMSAA, na 1080p rezi :

ON
1.png 2.png

OFF
1.png 2.png

Razlika je u korist HT, za avrg. fps oko 17% i za minimalni fps oko 18%. Ovde vec imamo za obe prosecne vrednosti fps-a , slican procenat razlike u odnosu na HT OFF, tj. kao da imamo I5 4670K proc., na klokovima od 4.8ghz i zbog nemanja HT-a, gubimo oko 18% na performansama u odnosu na I7 4790K proc. na kloku od 4.8ghz.

Ovo je vec solidna razlika , koja donosi dosta visi fps u samoj igri.
 

Prilozi

  • 3.jpg
    3.jpg
    387.9 KB · Pregleda: 63
Poslednja izmena:
Sledeci test je Crysis 3.

Opste je poznato da je u ovoj igri najzahtevnija cpu deonica Welcome to the Jungle sa poljanom prepunom trave i drveca. Putanja traje nekih 160s. i mogu da kazem da mi je trebalo skoro pola dana, samo da uvezbam tu 'putanju' tako,..... da u svakom pojedinacnom testu imam takvo idealno kretanje da' bih dobio sto je moguce realnije i objektivnije rezultate.

Crysis 3, grafika Very High i 4XMSAA, na 1080p rezi :

ON
Pogledajte prilog 219315 Pogledajte prilog 219316

OFF
Pogledajte prilog 219317 Pogledajte prilog 219318

Razlika je u korist HT, za avrg. fps oko 17% i za minimalni fps oko 18%. Ovde vec imamo za obe prosecne vrednosti fps-a , slican procenat razlike u odnosu na HT OFF, tj. kao da imamo I5 4670K proc., na klokovima od 4.8ghz i zbog nemanja HT-a, gubimo oko 18% na performansama u odnosu na I7 4790K proc. na kloku od 4.8ghz.

Ovo je vec solidna razlika , koja donosi dosta visi fps u samoj igri.

Kako stoje stvari kod ovog testa na nekim stranim sajtovima.

Na ovom sajtu je odradjena ista deonica igre :
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&sp=nmt4&tl=en&u=http://pclab.pl/art65154-28.html&usg=ALkJrhgg2inPxHipoqV_UZ4dMlL5pgQB2Q

Crysis 3 Welcome to the Jungle razika izmedju klokovanih I7 4790K i I5 4690K je oko 11%. Nesto je manja razlika, ali, u testu je koriscena nesto malo slabija default Asus 980Ti Srix kartica i mozda malo drugacije 'putanje'. Sve u svemu, postoji razlika, koja je preko 10%.

Drugi sajt :
https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i5_7600k_kaby_lake_osiaga_5_ghz?page=0,38

Ovde je razlika na istoj deonici, oko 37% za minimalni fps i oko 33% za avrg. fps. Dosta visa od mojih 18% razlike. Medjutim, u testu je koriscena Asus Strix 1080 kartica, koja je jaca od klokovane 980Ti grafe. Drugo, graficke postavke su na Very High i SMAA, dok sam ja u mom testu koristio 4XMSAA. Ovaj AA je graficki daleko zahtevniji od obicnog SMAA u Crasis 3 igri i znacajno opterecuje gpu. Koriscenjem SMAA vise je opterecen procesor, i zbog te situacije , ( plus nesto jaca grafa ) i mozda nesto malo zahtevnije 'putanje' tokom testiranja, dobijeni su i nesto visi rezultati.

Kada se sve sabere i oduzme, u ovoj igri smo dobili savim dobar boost u perfomansama od oko 15 - 20% sa koriscenjem HT-a.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno