Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Posle nekoliko starijih TN panela, zatim par IPS modela (Lenovo l24-10 2k ; uw lg 29um68 ) dosao je red da isprobam VA. Problem je sto ih nisam uzivo vidjeo nidje, a na osnovu onog sto sam procitao svidja mi se sto imaju jaku crnu i slabo ili nepostojece probijanje svetlosti.

E sad...procitao sam temu od pocetka, prakticno mi je teze odabrati sad :( Merkam 24 ili 27 inca, po mogucstvu da moze 75hz i sto manji input lag kao i sto manji bleeding sa strane. Postoji li tako nesto do 35k dinara :D ?? I da, je l ima ko samsung curve modele i kakvo je vase iskustvo sa njima (recimo S24E510C ) ?
 
Imao sam c24f390 i uopste nisam bio impresioniran istim, vratio sam ga posle par dana.

Moj savet pogledaj ka Benq-u i eventualno c27f591 seriji od Samsunga (ili fg70/73 ako budzet dozvoljava).

Za sada meni makar IPS u cenovnom segmentu do 250e deluje kao bolja opcija (doduse ruku na srce c24fg70 u EU moze da se nadje za te novce - konkretno MediaMarkt, verovatno ga ima i kod Madjara, ali iako je delovao odlicno u radnji nisam se usudio da ponovo rizikujem sa Samsugom -> konkretno zbog losije QC-a i probijanja koje VA ne bi trebao da ima)
 
Pa tako nesto i ja razmisljam..merkam benq vz2770h jer vidim da ima odlicne recenzije i da moze do 23pe da se nadje ili da se ispruzim max pa da uzmem c24fg70 za 340e
Bas sam u dilemi

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
^ da, imao sam u vidu i to. Nekako mi dodje sigurica da uzmem benq vz2770h, jedina stavka sto me odbija je sto je skroz bela boja pa mi ne ide uz ostatak konfe. Jedino da skinem postolje i da ga postavim na stoni drzac monitora.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Koliko sam pogledao, benq nema vesa prikljucke [emoji30]
 
Poslednja izmena:
Nema vesa mount, od ovih novih serija pa i malo starijih jedva da ima jedan monitor sa vesa mount opcijom a da nije gaming serija.
 
Pa primetio sam da svi sad pribegavaju nekom ultra slim dizajnu. Ne znam, bas sam se nameracio na dobar va model ali mi se ne daje 340+e za c24fg70(73), bez obzira sto je svuda odlicno ocenjen. Nekako mi previse to za 24'' . Uspeo sam vz2770h da nadjem za 210e pa mi se nekako cini da se on najvise isplati, odlican kontrast, moze do 75hz koliko vidim uz hack a plus je 27 inca.


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
250e je ludacka cena za taj model, u madjarskom MM je 330e:
http://www.mediamarkt.hu/hu/product...or-144hz-1ms-2x-hdmi-displayport-1233430.html

ja i dalje ne mogu da prelomim da kupim ovaj:
http://www.mediamarkt.hu/hu/product...or-144hz-1ms-2x-hdmi-displayport-1233430.html

ono sto me odvraca od kupovine je da sam prakticno prestao da igram igre a ovaj monitor je odlican prevashodno za njih pa onda za sve ostalo. kada bi mi se vratio gaming entuzijazam vrlo rado bih ga posedovao.

Pogledaj tek ovaj pad za c24fg70:

https://geizhals.at/?phist=1502763

226e (ja videh kada je bio 255/259e). Primamljiv model i uzivo izgleda dobro, ali opet nisam pametan da li bih smeo da rizikujem (i da li je uopste primenljiv izvan upotrebe za gaming). U svakom slucaju zadovoljan sam sa IPS-om koji imam u naredne 2-3 godine, a onda bih presao na neki 2k model od 27", po mogucstvu sa VA panelom.
 
Pa primetio sam da svi sad pribegavaju nekom ultra slim dizajnu. Ne znam, bas sam se nameracio na dobar va model ali mi se ne daje 340+e za c24fg70(73), bez obzira sto je svuda odlicno ocenjen. Nekako mi previse to za 24'' . Uspeo sam vz2770h da nadjem za 210e pa mi se nekako cini da se on najvise isplati, odlican kontrast, moze do 75hz koliko vidim uz hack a plus je 27 inca.


Sent from my SM-G920F using Tapatalk

HD rezolucija na 27" i nije neki poduhvat.
A taj Samsung je zaklrivljen, pa ako ne sediš u centru biva veselo.
 
Znam da nije. Imao sam lenovo l24q-10 2k ips. Ono sto je zanimljivo kod njega je sto je glow bio minimalan a uspeo sam da ga oc na 80hz. Mane su bile sto je 2k pa 24inca bar meni bude jako sitno, a 27 kosta oko 37k rsd pa mi je tu izbor bio daleko siri. VA su me zainteresovali iskljucivo zbog jakog kontrasta i malog bb. Ali, koliko vidim izbor je sve tezi i tezi...
Steta sto vojvoda nije vise aktivan na forumu da vidim sta je uzeo od VA i koja bi mu bila sad glavna preporuka.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
A da, izmedju ostalog volim da gledam dosta video sadrzaja, pa je i to dodatni plus za VA.
Sve u svemu, izabracu benq 24 ili 27 inca verziju, videcu sta povoljnije nadjem l. Ipak imaju proverene panele a i jako dobre cene.
 
Poslednja izmena:
Pogledaj tek ovaj pad za c24fg70:

https://geizhals.at/?phist=1502763

226e (ja videh kada je bio 255/259e). Primamljiv model i uzivo izgleda dobro, ali opet nisam pametan da li bih smeo da rizikujem (i da li je uopste primenljiv izvan upotrebe za gaming). U svakom slucaju zadovoljan sam sa IPS-om koji imam u naredne 2-3 godine, a onda bih presao na neki 2k model od 27", po mogucstvu sa VA panelom.

krastavac, 70 je stari model i ciste se lageri, da gadjam 24" isao bih na 73ku za nesto vise novca. generalno, to su jebacki monitori, ko ih kupi uzivace, nema greske osim ako ne bude bas neki tezak fail sa kvalitetom ali ja bih bio spreman da rizikujem. i ja imam solidan IPS i stvarno nemam zamerki na njega ali ovi VA su klasa iznad ako ne i dve. preimum paneli nakrcani najmodernijim tehnologijama, bezobrazluk od monitora.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam video, posto i mene zanimaji ta dva modela, oba imaju freesync u rasponu od 48-72 hz, i ako na specifikacijama pise da su 60hz. Odziv od 4ms bi trebalo da bude dovoljno dobar za igre a dodatni plus je sto imaju vesa prikljucke, sto narocito meni znaci za ovaj crni model jer je high glossy postolje pa bih ga ovako potpuno uklonio. Jedino me brine sto nemam prilike gde da vidim uzivo ta dva modela jer su ipak curved a i bas me zanima kakva je slika.
Cena je fina za ovaj crni c27, moze preko za ~220e pa mi je on nekako pik.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Sta znam u svakom slucaju ne bih gledao monitore manje od 27 inca. Sto se mene tice 2k mi toliko nije bitno a cisto sumnjam da bi mi smetalo 1920x1080 na 27ci evo gledam tv 43 inca fullHD i ne smeta mi ...

A za 2k tu bi trebala jaca graficka, ne bih se bas dodatno otvarao za graficku.
 
Prelomio sam na c27f390. 220e je i zavrsava posao. Javljam utiske kad dodje detaljno o svemu.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Super,javi obavezno kako ti se dopada monitor,obzirom da ces biti mozda prvi i jedini vlasnik takvog monitora na ovom forumu....:)

Ovog Samsunga

http://www.itsvet.com/monitor_samsung_c27f591fdu-pdaa1-31.i?id=6030

izgleda i nema u prodavnici gde je cena na sajtu oko 39 hiljada......vec u drugoj gde je 44 hiljada,sto je po meni previse para za monitor sa 1080p rezolucijom....makar imao malo zakrivljen ekran...
 
Poslednja izmena:
Iskreno za 27cu ne bih dao vise od 200-250e... Pre bih onda isao na 34ku.
 
^ upravo me i velika cena odbila sto se tog monitora tice. Inace bas sam ih uporedjivao, prakticno sem dizajna, zvucnika i vise izlaza, nema neke druge razlike koja bi opradala toliku razliku u ceni. Zato sam se i opredelio za f390. Prakticno sam se najvise dvoumio izmedju benq 2770h i c27, ali je crna boja i vesa prikljicak meni prilicno bitno. Stize u toku sledece nedelje pa cu sto detaljnije odraditi neku moju recenziju.
Malo se i cimam, prvi va panel koji cu imati :)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Zbog ove teme i postova o BenQ VZ2470H kupih isti komada jedan ,) Monitor je prelep, slika odlična a crna duuuboka :) Hteo sam flicker free/pwm free monitor koji ne zamara oči i to sam i dobio.

Jedan savet. Obratite pažnju da podesite Full RGB mod i u podešavanjima monitora i u podešavanjima grafičkog drajvera. Meni je po defoltu slika bila isprana a crna je izgledala kao siva i mislio sam da je monitor feleričan. Kada sam podesio Full RGB, crna se preporodila.
Na linux-u ako koristite intelovu integrušu ova komanda rešava problem:
Kod:
xrandr --output HDMI-1 --set "Broadcast RGB" "Full"
Naziv za output(u mom slučaju HDMI-1) možete videti preko ove komande
Kod:
xrandr -q

U svakom slučaju, preporučujem ovaj monitor. Hteo sam prvobitno Aoc I2481FXH IPS da kupim, ali posle isčitavanja ove teme i guglovanja, odlučio sam se za VZ2470H i nisam pogrešio.

BTW interesantno kako se stvarno o ukusima ne raspravlja, većina ovde se žali kako je monitor bele boje, a mene je to upravo privuklo. Dizajn monitora + mat bela boja + super tanka crna traka oko ekrana = prelep monitor po meni :)

Edit: evo razlike u crnoj kada je i kada nije podešen Full RGB: https://photos.app.goo.gl/qa7BarCieGVRcwGG2
 
Poslednja izmena:
@šnele i ostali koji poseduju VZ2470H : kakva su uglovi gledanja od dole tj. kad npr gledam film sa kreveta pa sam nizi od monitora? Gubi li se dosta u bojama i samom prikazu?

Razmisljam da uzmem monitor uskoro (pon/utorak), do sad sam se dvomio između HP 24es (T3M78AA) i Samsung S24F350FHU, i prosto zaboravio na sjajni VZ2470H, ali sam sad opet nasao ovu temu, procitao od pocetka sve i trenutno mislim da mi je VZ2470H najbolji izbor. Ne igram igre, uglavnom media consumption, blender i programiranje (crna pozadina), kontam da ce VA panel za to biti odlican a necu morati da mislim o glow i ostalim mana IPS-a.
 
Imao sam hp 24es, vratio posle 3 dana. Ogromno probijanje svetlosti sa strane, spor odziv i sem dizajna apsolutno nista mi nije odgovaralo.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Dizajn je stvarno vrhunski, ali je to bilo nedovoljno da ga ipak zadrzim. Takodje nije mogao da se mrdne od 60hz. Mislim da ce ti benq biti bolji izbor i to prilicno.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
@šnele i ostali koji poseduju VZ2470H : kakva su uglovi gledanja od dole tj. kad npr gledam film sa kreveta pa sam nizi od monitora? Gubi li se dosta u bojama i samom prikazu?

Razmisljam da uzmem monitor uskoro (pon/utorak), do sad sam se dvomio između HP 24es (T3M78AA) i Samsung S24F350FHU, i prosto zaboravio na sjajni VZ2470H, ali sam sad opet nasao ovu temu, procitao od pocetka sve i trenutno mislim da mi je VZ2470H najbolji izbor. Ne igram igre, uglavnom media consumption, blender i programiranje (crna pozadina), kontam da ce VA panel za to biti odlican a necu morati da mislim o glow i ostalim mana IPS-a.

Uglovi gledanja su dobri, verovatno ne kao na ips-u ali blizu. Mislim da nećeš imati problema jer monitor možeš jednostavno da tiltuješ na dole kad gledaš film (ako za to postoji potreba). Ja jedino primećujem po horizontali, skroz uz levu i desnu ivicu ekrana da su uglovi gledanja malo lošiji tj slika je ispranija/presijava se. Ali to je minimalno i skroz uz levu i desnu ivicu ekrana, a i ja sam tražio dlaku u jajetu :d

Crna je baš duboka (kad se namesti full rgb range na monitoru i u drajverima). Napravio sam temu za sublime text sa crnom pozadinom i textom u bleđim/ispranijim bojama (pošto je kontrast ogroman između npr crne pozadine i jarko crvene/žute itd) i još jednu sa nekom teget nijansom za pozadinu + bleđi tekst, i to sve ukupno izgleda sjajno :)

Monitor generalno uopšte ne zamara oči (a moje oči su vrlo osetljive na loše monitore), i ima low blue light mod koji koristim uveče i meni je lično stvarno uživanje "buljiti" u ovaj monitor po celi dan :smoke:

Ako ćeš ipak da uzimaš ips/pls, ovde na forumu se preporučuju Aoc I2481FXH i Philips 246E7QDSW pa razmisli i o njima.
 
Uglovi gledanja su dobri, verovatno ne kao na ips-u ali blizu. Mislim da nećeš imati problema jer monitor možeš jednostavno da tiltuješ na dole kad gledaš film (ako za to postoji potreba). Ja jedino primećujem po horizontali, skroz uz levu i desnu ivicu ekrana da su uglovi gledanja malo lošiji tj slika je ispranija/presijava se. Ali to je minimalno i skroz uz levu i desnu ivicu ekrana, a i ja sam tražio dlaku u jajetu :d

Crna je baš duboka (kad se namesti full rgb range na monitoru i u drajverima). Napravio sam temu za sublime text sa crnom pozadinom i textom u bleđim/ispranijim bojama (pošto je kontrast ogroman između npr crne pozadine i jarko crvene/žute itd) i još jednu sa nekom teget nijansom za pozadinu + bleđi tekst, i to sve ukupno izgleda sjajno :)

Monitor generalno uopšte ne zamara oči (a moje oči su vrlo osetljive na loše monitore), i ima low blue light mod koji koristim uveče i meni je lično stvarno uživanje "buljiti" u ovaj monitor po celi dan :smoke:

Ako su blizu IPS onda nece biti problema. Trenutno posedujem monitor sa TN panelom i slika pocne drasticno da se menja posle samo par cm, a tamne scene u filmovima su skroz losa, do te mere da moram da ustanem da bih nesto video. Iz tog razloga sam pitao za kvalitet slike kad se gleda ispod nivoa monitora. Znam da je VA bolji od TN po tom pitanju, samo nisam znao koliko.

Ako ćeš ipak da uzimaš ips/pls, ovde na forumu se preporučuju Aoc I2481FXH i Philips 246E7QDSW pa razmisli i o njima.

Huh gledao sam i njih, vise mi se sviđa AOC, ali nije usao u uzi izbor, zamenio ga Samsung kog sam video kod drugara. Generalno sto vise citam to manje znam. Mislim da cu uzeti VZ2470H, pa ako mi se iz nekog razloga ne svidi zamenicu ga za AOC ili Samsung.
 
Ne znam kojim budžetom raspolažeš ali bih ti od IPS takodje preporučio i:
LG 24MP (68/88) seriju
Asus vz249q
Asus mx259h (lično ga posedujem i odličan 25" 8bit panel ima, nešto bolji od 24" na tržištu)
HP 27es/er/ea ( 24" je praktično Asus gore s'tim stoj je Asus nešto noviji)

Ako pucaš isključivo na VA u tom cenovnom rangu bolje od tog Benq-a nećeš naći (bolji su od Samsunga c24f390) ... Eventualno ew2775zh (imao dam ga na dve nedelje i vratio zbog veličine)

Onaj Samsung Srbija c27f591 deluje dobro mada nisam video uživo nigde.
Takodje njihova gejming serija sa VA panelima, koje sam imao prilike da da vidim uživo, me je dovela u iskušenje da ih kupim ali nisam hteo da rizikujem sa tolikim kešom na VA monitor predviđen za gejming
 
Kod ew2775zh sta ti smetalo - fizicka velicina 27ce ili fullHD rezolucija na 27ci?

Ne znam kojim budžetom raspolažeš ali bih ti od IPS takodje preporučio i:
LG 24MP (68/88) seriju
Asus vz249q
Asus mx259h (lično ga posedujem i odličan 25" 8bit panel ima, nešto bolji od 24" na tržištu)
HP 27es/er/ea ( 24" je praktično Asus gore s'tim stoj je Asus nešto noviji)

Ako pucaš isključivo na VA u tom cenovnom rangu bolje od tog Benq-a nećeš naći (bolji su od Samsunga c24f390) ... Eventualno ew2775zh (imao dam ga na dve nedelje i vratio zbog veličine)

Onaj Samsung Srbija c27f591 deluje dobro mada nisam video uživo nigde.
Takodje njihova gejming serija sa VA panelima, koje sam imao prilike da da vidim uživo, me je dovela u iskušenje da ih kupim ali nisam hteo da rizikujem sa tolikim kešom na VA monitor predviđen za gejming
 
Ne znam kojim budžetom raspolažeš ali bih ti od IPS takodje preporučio i:
LG 24MP (68/88) seriju
Asus vz249q
Asus mx259h (lično ga posedujem i odličan 25" 8bit panel ima, nešto bolji od 24" na tržištu)
HP 27es/er/ea ( 24" je praktično Asus gore s'tim stoj je Asus nešto noviji)

Ako pucaš isključivo na VA u tom cenovnom rangu bolje od tog Benq-a nećeš naći (bolji su od Samsunga c24f390) ... Eventualno ew2775zh (imao dam ga na dve nedelje i vratio zbog veličine)

Onaj Samsung Srbija c27f591 deluje dobro mada nisam video uživo nigde.
Takodje njihova gejming serija sa VA panelima, koje sam imao prilike da da vidim uživo, me je dovela u iskušenje da ih kupim ali nisam hteo da rizikujem sa tolikim kešom na VA monitor predviđen za gejming

Hvala na predlozima, sviđa mi se taj Asus koji posedujes, ali je malo van budzeta sa cenom oko 250 eur na kp koliko vidim, ja uglavnom gledam ove oko 20k rsd.

Kao sto rekoh, sto vise citam to manje znam.
Trenutno sam najvise za BenQ sa VA panelom, ne bi trebalo da imam problema sa IPS boljkama, a dobijam verne boje, pravu crnu i izgleda odlicno iskustvo pri media consumption, sto realno vecinom i radim kad sam kuci.
Na poslu imam 2 IPS (Dell i LG), i oba pate od IPS glow, po danu se jos ni ne primeti toliko (samo na crnoj pozadini), ali nocu bi se sigurno vise primetilo, a kuci sam uglavnom predvece pa je i to jos jedan razlog zasto bih isao na VA.
 
Stigao je VZ2470H!
Prvi utisci su dobri, monitor ima jasnu sliku, lepe boje, lep na izgled, ivice su jako tanke i daju monitoru onaj "moderni" izgled, deluje cvrsto i kvalitetno. Sviđa mi se sto su svi kablovi, pa i adapter beli, te idu savrseno uz monitor, lepo su ukombinovali :D
Nemam nacin da ga 100% tacno kalibrisem, ali sam koristio vrednosti iz testa sto je Duke davno postavio. Slika se nije nesto mnogo poboljsala, jer je kao sto kazu u testu vec dobro kalibrisan iz kutije, al eto.

Mane? Pa mana nema, jedino mozda moja prevelika ocekivanja. Iz testova i citanja na temu VA monitora sam shvatio da crna mora biti crna, i nemojte pogresno da me shvatite, crna je ona, crnja nego na starom TN monitru, ali sam ocekivao da bude crna kao sto su crne ivice oko ekrana. Ali nije bas tako, ipak nocu u potpunom mraku ta crna deluje vise sivkasto i jasno se vidi razlika između ekrana i (crne) ivice. Pokusao sam da namestim u driverima Full RBG, ali nista to nije promenilo. Nisam siguran da li ima jos negde da se podesava, svakako cu pogledati ovih dana. Mada kontam da ne moze ni biti crna ko ivica, jer ipak su iza diode koje sijaju.

Pokusao sam da slikam crnu boju u potpunom mraku da vidite kako izgleda, ali je kamera na telefonu losa i ne vidi nikakvu razliku :/

Mislim nije da kukam na monitor, stvarno je dobar, ali voleo bih da znam da li sam previse ocekivao ili ipak ima jos negde nesto da se podesi :D
Jel kod nekog crna crna kao ivice oko ekrana da nocu bukvalno ne zna gde je ivica a gde pocetak ekrana, i da li je to uopste moguce? :D

I da, Radeon driver kaze da je maximum reported refresh rate 75Hz, ali Windows (8.1) nudi max 60Hz..moracu da se pozabavim time ovih dana.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno