Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

@Chinaski moze li link za taj video koji si postavio?

@Yojinbo koliko sam video AOC Q2577PWQ u Srbiji ga nema, a to je moje mesto kupovine, gledajuci na blic na youtube nekako mi deluje losiji,sam pivot, prikljucici su na strani Dell-a.
 
@Prydz, kako filmovi izgledaju? :) AMA High se i preporucuje za benq va monitore.
 
i ja sam porucio BENQ 24 VZ2470H, sutra stize pa cu preneti utiske. :)
 
Po preporuci ovde na sajtu uzeo sam BenQ VZ2470H, placen je 19990 rsd u radnji na G.

Prvo sto mogu da kazem je to da je kvalitet izrade stvarno vrhunski i da je postolje jako kvalitetno, cak i kada udarite sto primecuju se veoma male vibracije. Boje su za mene ok, ono out-of-the-box, postoje kalibracije na netu ali meni je ok i ovo strandardno, boje nisu ono da iskacu i da upadaju u oci ali ponavljam da su ok. Crna je fenomenalna i ne primecuje se gde se zavrsava ekran a pocinje ova tanka trakica sa strane, bela je takodje bela kao list papira. Sve u svemu na boje nemam zamereke, ali...

Ghosting se nazalost primecuje dok se skroluje, sto je u pocetku kod mene izazvalo nevericu, cackao sam podesavanja i sa AMA na high to nestaje, ali opet ali, kada odem na desktop i lagano kruzim misem primecujem kao neka seckanja ili kao neki cudni ghosting kada je pozadina neki pejzaz, primecuje se kada je i neka druga slika (boja). Da napomenem da nemam graficku vec HDMI ide direkt u plocu (HD4600). Prmetio sam to i na proslom monitoru tako da je mozda i do toga. Mada to se i ne vidi bas uvek mozda 20% vremena. Moguce da je gresku van monitora ali opet moram da napomenem to.

Sto se tice gaminga ovo sto sam probao, par simulatora i nekoliko strategija tu ghosting ne posotji ili ja ne mogu da primetim, fps nisam probao ali planiram uskoro. Takodje da dodam backlight bleed, ne postoji uopste koliko sam ja mogao da vidim. Uglovi gledanja su takodje dobri, kada se gleda sa strane tek kada se bas ode u stranu primecuju se malo slabljenje boja, kao da su isprane ali je to skroz ok ali ne znam ko bi tako ikada koristio monitor?

Sve u svemu jako dobar i kvalitetan monitor osim ovog mog problema sa tim sitnim ghostingom na pocetnom ekranu, tako da savet ako zelite da kupite ovaj monitor pre svega idete u neku radnju i pogledajte uzivo pa tek onda kupovina. Ako se nesto promeni i pogorsa, cekam jos 10 dana pa cu videti sta i kako. Ako sam nesto zaboravio dodacu kasnije, ili ako neko ima pitanje slobodno pitajte.
AMA je Benq-ov naziv za overdrive,i kako si opisao ima vidljiv overshoot tj prenaglasen overdrive da bi dostigao reklamiranu vrednost odziva,uglavnom izgleda kao vidljiv ljubicasti trag iza objekta tokom brzih scena,moze da izgleda i kao seckanje i to posebno u filmovima.
Imao sam jedan benq monitor koji ima iste probleme,a koliko vidim po testovima to je kod vecina njihovih monitora pa me to odbilo od kupovine RL2455 modela,Asus je dosta bolje resio overdrive (tracefree) koji mozes podesiti po zelji u 5 koraka (0-100%)

Evo programa cime se to testira: PixPerAn http://www.prad.de/en/monitore/testsoftware/pixperan.html (izabrati Streaky pictures na brzini 16), ili UFO Ghosting test online https://www.testufo.com/#test=ghosting&background=004040&separation=150&pps=960&pursuit=1
 
Poslednja izmena:
@rammadis, ama high skoro nema problema na vecini benq va modela (gc2870 izgleda i na high ima taj problem), premium vec ima. A bez overdrive va paneli nazalost ne mogu. Tako da nije to nista strasno. Bolje nastelovan overdrive na va ima iiyama, ali su i skuplji monitori. I ne mozes da poredis overdrive na tn, ips i va - nije isto.
 
Poslednja izmena:
@rammadis, ama high skoro nema problema na vecini benq va modela (gc2870 izgleda i na high ima taj problem), premium vec ima. A bez overdrive va paneli nazalost ne mogu. Tako da nije to nista strasno. Bolje nastelovan overdrive na va ima iiyama, ali su i skuplji monitori. I ne mozes da poredis overdrive na tn, ips i va - nije isto.

Upravo jeste isto za svaki panel,overdrive ubrzava odziv izmedju piksela i nema veze sa tipom panela,va je sporiji od ips koji je sporiji od tn,naravno zavisi i o kvalitet panela.
Nisam imao benq vz2470h pa nemogu reci dali smeta,meni licno smetaju vidljivi corona artifakti prenaglasenog overdrive-a,ono kako je Prydz opisao jeste upravo taj problem ali naravno nemoze VA panel bez ubrzanja,samo sto benq treba uvesti opciju "medium" kome smeta "high".
 
Poslednja izmena:
@rammadis, znam ja sta je overdrive, ali upravo zbog razlicite tehnologije panela logicno je da ima razlicite efekte kad je prenaglasen tako reci (mozda gresim ako me logika izdaje). Isto kao sto mrtvi piksel je na tn beo, dok na va i ips - crn.
 
AMA je Benq-ov naziv za overdrive,i kako si opisao ima vidljiv overshoot tj prenaglasen overdrive da bi dostigao reklamiranu vrednost odziva,uglavnom izgleda kao vidljiv ljubicasti trag iza objekta tokom brzih scena,moze da izgleda i kao seckanje i to posebno u filmovima.
Imao sam jedan benq monitor koji ima iste probleme,a koliko vidim po testovima to je kod vecina njihovih monitora pa me to odbilo od kupovine RL2455 modela,Asus je dosta bolje resio overdrive (tracefree) koji mozes podesiti po zelji u 5 koraka (0-100%)

Evo programa cime se to testira: PixPerAn http://www.prad.de/en/monitore/testsoftware/pixperan.html (izabrati Streaky pictures na brzini 16), ili UFO Ghosting test online https://www.testufo.com/#test=ghosting&background=004040&separation=150&pps=960&pursuit=1


Ne ne, nisi ti mene razumeo ja kod brzih scena nemam problem a posebno ne u filmovima, kao ni u igricama, ovo se meni desava (naglasavam) samo na pocetnom ekranu i to kada bas brzo pokrecem kursor misa, u ostalim programima ili bilo sta sto nije pocetni ekran toga nema, mada evo jos uvek postoji taj "problem" koji se resava restartovanjem ekrana posle toga problem ne postoji. Za sada moj OCD miruje :D ali ako ne uspem da resim to trazicu novac nazad pa kako mi uspe (kupio sam preko neta valjda imam 14 dana da mogu da vratim no question asked?)

A ove testove sam sve presao i po meni je sve ok, nije naravno gaming monitor ali naravno moze da se koristi za to ko nije neki bas zahtevni korisnik i igra cs ili sta vec.




Nego, ako budem vracao ovaj monitor, koja je alternativa u IPS kategoriji do 25k?
 
@Prydz, nemoj posle ips da te razocara :) alternativa npr philips 246E7QDSW, lg 24MP88HV (bivsi komsija =DEAD= je testirao https://3dnews.ru/940756/page-2.html#Рабочие параметры), aoc i2475Pxqu, vise modela imas u susednoj temi. Ali cuvena ips panel lutrija se ne moze zaobici u svakom slucaju.
 
Poslednja izmena:
@Caridze ma da to mi je jasno, da neka vrsta lutrije sledi, najbolje cu otici do neke radnje i pogledati neki ips monitor, ja na ovaj model imam samo tu jednu zamerku, sve ostalo je odlicno, tako da verovatno je do hardvera van monitora.

Video sam drugu temu sa IPS monitorima ali kasno :D

Hvala u svakom slucaju.
 
meni se pre neki dan pokvario IPS HP LP2065 :(
kupio sam ga bio 'na slepo' i odmah primetio da je slika bila nekako 'prijatnija' kod starog Samsung VA.
taj HP ima jako sitne piksele (sto bi bila prednost da je 'okvir' piksela manji) i kao da se gleda kroz nekakvu hrapavu mrezu.
razmisljam se da kupim neki VA sa 3D. moze li neka preporuka? ima li neki 4:3?
 
@orange47, pa to je efekat "prljavog/vlaznog" ekrana? Cesta pojava kod svih matiranih lcd, pogotovo kod ips. Gore pomenuti lg takodje u mat, pa isti prolem ima, ne bas tako jako uocljiv kao na starijim generacijama ips, ali... Philips je takodje mat, ali pls (trebalo bi da isti problem ima) - tako da ips uvek treba dobro pregledati. Neko to ne primecuje, nekome smeta. Mene licno glow i pozadinsko osvetljenje kod ips nervira vise od black crush na va.
sm.krystal.800.jpg Gore pomenuti mat lg
sm.krystal.400.jpg Isto ah-ips ali polumat benq PG2401PT vec se jedva primeti, na glosy se ne primeti nista, ali vec ima odsjaj (pa sta ko vise voli)
sm.krystal.400-1.jpg Isto ah-ips, ali jos kvalitetniji polumat dell s2718h - tog efekta nema apsolutno
Tako da to nije bas do ips vs va, vec koja je folija/pokrice korisceno na panelu (mat, polumat, glossy). Skoro svi benq va su polumat, tako da od toga ne pate.
 
Poslednja izmena:
Ne ne, nisi ti mene razumeo ja kod brzih scena nemam problem a posebno ne u filmovima, kao ni u igricama, ovo se meni desava (naglasavam) samo na pocetnom ekranu i to kada bas brzo pokrecem kursor misa, u ostalim programima ili bilo sta sto nije pocetni ekran toga nema, mada evo jos uvek postoji taj "problem" koji se resava restartovanjem ekrana posle toga problem ne postoji. Za sada moj OCD miruje :D ali ako ne uspem da resim to trazicu novac nazad pa kako mi uspe (kupio sam preko neta valjda imam 14 dana da mogu da vratim no question asked?)

A ove testove sam sve presao i po meni je sve ok, nije naravno gaming monitor ali naravno moze da se koristi za to ko nije neki bas zahtevni korisnik i igra cs ili sta vec.




Nego, ako budem vracao ovaj monitor, koja je alternativa u IPS kategoriji do 25k?

Verovatno ce ti vise smetati mane IPS nego VA ekrana,imao 2 IPS monitora i neznam kako ljudi mogu trpiti onaj glow i BLB (volim da gledam filmove i serije noci)...
 
Glow je prisutan na prakticno svakom IPS-u a BLB u zavisnosti kakav primerak ''zapadne''.

I ja gledam filmove iskljucivo u zamracenoj prostoriji pa mi glow ne smeta jer gledam u monitor ''direktno'' i glow minimalan, gledano iz veceg ugla vec moze da bude problem ako se radi npr. o filmu ili igri gde se radnja desava u mraku, onda stvarno moze bedno da deluje i ko to praktikuje treba da preskoci IPS.

Za sada (i u okviru cene koju smatram gornjom granicom za 24'' 1080p) vise cenim prednosti IPS-a od boljeg kontrasta i prikaza crne kod (AM)VA, kada se budu pojavili vrhunski kalibrisani 2k 27'' AMVA za oko 30k din e onda cu mozda preci na takav panel.
 
Poslednja izmena:
Stigao jutros BENQ LED 24" VZ2470H, odlican nemam za sad zamerki. Nemam ovih problema sto je pisao @Prydz. Igre dosta bolje izgledaju od starog TN samsunga, boje su isto lepe. Slika na filmovima je fenomenalna :)
Jos cu ga testirati al to je to, ja zadovoljan :)
I hvala DukeofSerbia na preporuci! :)
 
Stigao jutros BENQ LED 24" VZ2470H, odlican nemam za sad zamerki. Nemam ovih problema sto je pisao @Prydz. Igre dosta bolje izgledaju od starog TN samsunga, boje su isto lepe. Slika na filmovima je fenomenalna :)
Jos cu ga testirati al to je to, ja zadovoljan :)
I hvala DukeofSerbia na preporuci! :)
Jel ide hdmi kabl uz njega ili vga
 
Update stanja najnovije serije Samsungovih gaming monitora, koji su po meni trenutno odlicna ponuda za one koji zele variable refresh rate i HDR. Stigli su u prodaju. Pored ovakvog hardvera, ja nikad ne bi dao pare za napumpane Asus ROG i sl proizvode.



1440p [osim ovog mutantnog ultraultrawide modela koji je double-1080p], 144hz, VA panel, 1ms response time, quantum dot wide color gamut, 600nits HDR, FreeSync 2

C27HG70 - 680e u HU radnjama
C32HG70 - 800e u HU radnjama
C49HG90 - 1300e u HU radnjama

Koliko vidim, kod nas ih jos nema.

Ko hoce sa 22-24" modela da predje na nesto novo, nesto divlje, ovo su odlicni izbori. Ja nazalost i dalje vijam 40-43" VA 4K with "good HDR" segment [kojeg i dalje cini samo 43XD8005 i nista vise], tako da... waiting game continues yet again.
 
Poslednja izmena:
au, ala samsung pravi besne monitore ovo je zlo. ovaj C277HG0 je ocigledno pandan C24FG73 samo je 27". znaci to je to, taman da se presece izmedju njega i C27H711.
 
^ samo da eliminisu bubice koja je imala ta gaming serija sa VA panelima i na konju su.
 
Pre neki dan mi je crko monitor, pa razmisljam koji da uzmem.. Sta mislite o Samsungu C24F390FHU i Samsungu S24E510C?
 
Kako je se pokazao Samsung C27H711?

Vidim da se pojavila i nova serija, pa je ovaj verovatno neko video/koristio? Nema šanse da platim preko 500e za VA 1440p, tako da mi ovaj deluje primamljivo.
 
Hteo sam da kupim BenQ VZ2470H mozda i 27 inca jako mi se svidja . Samo me interesuje posto igram Wot da li cu ja primetiti te probleme crno siva , i vreme odziva (ne znam ni koje vec sve probleme navode ) . Ako znate da sada imam stari samsung 940n (kocka ) 19 inca. Ja te stvari trenutno ne primecujem , verovatno sto ne znam za bolje :) .
Da li sam u ovoj temi trebao da pitam , ako ne obrisite poruku ...
 
au, ala samsung pravi besne monitore ovo je zlo. ovaj C277HG0 je ocigledno pandan C24FG73 samo je 27". znaci to je to, taman da se presece izmedju njega i C27H711.

Meni bi bio taman ovaj od 24", koja je to lova kod nas?
 
Hteo sam da kupim BenQ VZ2470H mozda i 27 inca jako mi se svidja . Samo me interesuje posto igram Wot da li cu ja primetiti te probleme crno siva , i vreme odziva (ne znam ni koje vec sve probleme navode ) . Ako znate da sada imam stari samsung 940n (kocka ) 19 inca. Ja te stvari trenutno ne primecujem , verovatno sto ne znam za bolje :) .
Da li sam u ovoj temi trebao da pitam , ako ne obrisite poruku ...

Ja imam BenQ VA monitor od 27" sa panelom starije generacije od VZ serije i ne primećujem te zezancije dok igram. Plus, WoT nije extra brza igra, još su manje šanse da ćeš registrovati odziv i slično...
U suštini, svakome se razlikuje vid, ako neko baš traži dlaku u jajetu, naći će je...ja ne bih brinuo i uzeo bih taj monitor, dobar je.
 
Hteo sam da kupim BenQ VZ2470H mozda i 27 inca jako mi se svidja . Samo me interesuje posto igram Wot da li cu ja primetiti te probleme crno siva , i vreme odziva (ne znam ni koje vec sve probleme navode ) . Ako znate da sada imam stari samsung 940n (kocka ) 19 inca. Ja te stvari trenutno ne primecujem , verovatno sto ne znam za bolje :) .
Da li sam u ovoj temi trebao da pitam , ako ne obrisite poruku ...

Ja ti preporucujem taj monitor dobar je, nisam primetio nikakve probleme u igrama za ovih skoro mesec dana kolko ga koristim. Najvise igram MMO igre pa i vecinu AAA.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru . Jos jedno pitanje 24 inca ili 27, sedim od 60cm do 75 od monitora . Ne mogu kod nas po radnjama da nadjem 27 inca da vidim kolika ja to velicina . Imaju 24 sto je ok i 32 sto mi je jako veliko ...
 
Meni bi bio taman ovaj od 24", koja je to lova kod nas?

taj jos nije poceo da se prodaje (73), krece vrv tek u septembru zajedno sa C27HG70. kod nas ima za 56k din C24FG70 (bio je na akciji kada sam pisao ovde pre mesec dana za mislim 48k) samo je pitanje da li ce da ga uvezu jer ni ovaj niko ne kupuje pa ce morati da ga rasprodaju u minus. C27H711 vec ima u EU da se kupi. ja cu prelomiti za neki od te dve 27ice, koliko kapiram C27HG70 je brzi a ovaj drugi je lepsi.
 
Nazad
Vrh Dno