»RSS Benchmark sajt

Strana 6 od 27 PrvaPrva ... 234567891016 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 76 do 90 od ukupno 399

Tema: Monitori sa VA panelima

Member
        Na forumu od
        Sep 2003
        Poruka
        91
      2. Moja mašina
        • CPU: Intel i3-6100
        • MoBo: ASUS Z97-C
        • RAM: 2x4GB
        • MON: BenQ VZ2470H
        • HDD: SSD Samsung 850 EVO 256GB, WD green 2TB
        • Case: Chieftec CFT-650-14c
      3. Ja imam BenQ VZ2470H.

Razmišljao sam se 2 meseca šta da kupim, pošto mi je stari dobri Samsung 223BW lagano izdisao.
        Prvo sam hteo da ostanem na 16:10, ali obzirom na ponudu (na kraju samo Dell U2415 mi je dolazio u obzir) i cenu sam odustao. Da je cena kao u Nemačkoj može, ali po ovoj neću
        Pa sam mislio P2414 ili U2414. Odustao zbog IPS-a i krenuo u potragu za nekim VA. Prestao sam poznanicima da pricam zašto mi se ne sviđa slika na njihovom novom LG-u od 49"+ ili zašto mi je na mojoj maloj plazmi (37") slika daleko bolja - gledaju me čudno .
        Ovo je prva "tehnička" stvar koju sam u životu kupio zbog izgleda. Kompjuter mi je u dnevnoj sobi pa se monitor uklapa sa belim stolom. Samo moram da promenim sada i periferije...
        Jedini test kada sam kupovao je već navedeni, sve je lepo i stručno, ali sam zbog ovoga nešto bio rezervisan:
        AMVA is an IPS variation so the VZ's 22ms result is on par.

U svakom slučaju uštedeh ja solidno, plaćen 19,600 din i za tu cenu je neverovatna kupovina.
        Crna je stvarno crna i onaj lažni crni okvir ne smeta odn. ne narušava kontrast. Kada je prikaz crne boje na ekranu često ne mogu da vidim gde prestaje slika i počinje okvir. Postoji "Black crush" u određenoj meri, koji je utoliko izraženiji ukoliko znate da postoji, inače teško da bi neko "normalan" i primetio. Za nekoga ko je prešao sa TN-a gamma shift je bez veze pominjati.

Nažalost ne igram ništa već dugo vremena, pa ne mogu da komentarišem brzinu odziva. Od kada sam ga kupio kopka me nešto da instaliram, čisto da probam, ali mi je integruša na i3-6100 privremeno rešenje već 1,5 god. U normalnom radu i filmovima ne nalazim problem sa odzivom.

Prihvata bez problema osvežavanja do 71Hz, ali preko toga, kada zadam promenu, ništa se ne dešava. Kao da sistem ni ne šalje poruku monitoru da pomeni osvežavanje. Nisam siguran da li je do monitora, win8 ili graf.

Za sada sam prezadovoljan. Ako šta mogu da pomognem, pitajte...
        Menjao getafix : 22.03.2017. u 17:19

Member Avatar korisnika Hector Ruiz
        Na forumu od
        Nov 2005
        Poruka
        1.761
      5. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 4670K @ Megahalem
        • MoBo: ASUS MAXIMUS HERO VI
        • RAM: Corsair Vengeance® — 16GB Quad Channel DDR3 Memory Kit
        • VGA: Intel HD4600
        • MON: Samsung P2470H
        • HDD: CRUCIAL MX100 256GB + WD WD1001FALS
        • Case: Corsair 800D @ Seasonic X-850 SS-850KM
        • SND: microlab Solo 6C
        • TV: Samsug P2470H
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Razer DeathAdder Left-Hand Edition @ OCZ Alchemy Illuminati
      6. Videću sa uvoznikom da li će uvoziti ovaj model
        EX3200R
        Nadam se da hoće.

Poslato sa telefona

Member Avatar korisnika DukeofSerbia
        Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      8. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5-3470 + LC-Power LC-CC-95
        • MoBo: ASUS P8H61-M
        • RAM: ExeleRAM 2x 4 GB DDR3
        • VGA: ASUS ROG Strix RX 470 4G Gaming [@1.000 mV]
        • MON: Philips E-line 278E8QJAB [FreeSync 48-76 Hz]
        • HDD: Samsung 850 EVO 500 GB + Toshiba DT01ACA200 + Seagate HD103SJ
        • OPT: Lite-On iHAS122
        • Case: Fractal Design Core 1000 + Chieftec APS-450S / Logitech G103 + Razer DeathAdder 3500dpi
        • SND: ASUS Xonar DG + Logitech Z323 + Superlux HD681 EVO // KZ ED8 + ROCK Zircon + Plextone X41M
        • LAP: Acer TravelMate 5720G + KingDian S180 60 GB
        • TV: Sony KDL-32V4500; Samsung UE32EH4000
        • Ostalo: GameSir G3s; Logitech G27; ZTE V987; DVBSky S960; Canon LiDE 110; Canon LBP6020B
      9. @ getafix

Čestitam na kupovini . Nek te služi odlično! I hvala na opisu.

Otkucao sam da treba ignorisati Eberlea kada objavljuje rezultate input laga i odziva piksela. Nešto kod njega opasno ne štima
        i to svi ignorišu. Takođe je lupio ili mu je promaklo da VA i IPS nemaju nikakve veze osim što su LCD tehnologije . Sve ostalo
        Eberle radi profesionalno.

Da, unutrašnji crni ram kod VA panela generalno nije problem kao kod IPS-olikih panela koji ne prikazuju crnu boju pa onda još
        iluzija kontrasta dodatno „sa‘rani crnu“.

„Slomljena crna“ je inherentna VA panelu, ali samo ako gledaš pravo u ekran. Čim se glava pomeri malo u stranu, nestaje.
        Moj Samsungov TV iz Moje mašine što mi je monitor, ima baš izražen taj efekat, al‘ se namestim u stolici tako da ga eliminišem .
        Kad gledam TV program sa 2,5 m, problem ne postoji.

Treba biti pošten, VZ kao i EW modeli se ne reklamiraju za igranje. Za ono šta se marketiraju su odlični.

Za osvežavanje – zaista ne znam kod 23,8“ modela, ali kod 27“ manje-više ide do 75 Hz. Paneli jesu deklarisani do 76 Hz, al‘ ako
        nije stavljen i odgovarajući skalar, šipak.

@ Hector Ruiz

Hvala ti.
        Pojedinci brišu poruke (zloupotreba položaja je dozvoljena) koje nisu prekršile pravila foruma. Sayonara.

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      11. Moja mašina
        • Case: Fractal Design Core 1000 + Chieftec APS-450S / Logitech G103 + Razer DeathAdder 3500dpi
        • SND: ASUS Xonar DG + Logitech Z323 + Superlux HD681 EVO // KZ ED8 + ROCK Zircon + Plextone X41M
        • Ostalo: GameSir G3s; Logitech G27; ZTE V987; DVBSky S960; Canon LiDE 110; Canon LBP6020B
      12. Da otkucam koju u vezi BenQ EX3200R pošto je postao neka minimalna opcija za kupovinu .

Vrlo zanimljiv model. Prvi model BenQa koji ima Samsungov SVA panel. Do sada su koristili svoje AMVA+ ili ređe Innolux
        S-MVA panele (koji su i generalno ređi).
        S druge strane je Samsung Electronics jedan od najvećih kupaca AMVA3 TV panela...

Postoje je još dva modela sa ovim panelom u Evropi (što sam otkucao) i jedan broj modela čuvenih korejskih proizvođača
        koji se prodaju preko ebaya za ‘Meriku. Koga interesuje, jedan od primera:
        http://www.youtube.com/watch?v=-AWEELMWyWI

Postoji jedan dosta solidan test EX3200R.

Monitor mi deluje jako lepo. Nažalost ima crni ram, al‘ je bar matiran. Šteta što nije srebrne boje kao postolje i zadnji deo.
        Ima tri video ulaza sa potrebnim kablovima plus ulaz za slušalice. Naravno preko HDMI-ja radi na 120 Hz, a DP na 144 Hz.
        Na osnovu uputstva, komande OSD-a su na dodir … Dobra vest je da je dostupan Display Pilot za ovaj model pa se može
        lako upravljati iz Windowsa. Monitor ima PIP/PBP opciju što je meni lično odličan bonus zbog HD satelitskog risivera.
        Još jedan bonus je Cinema mod u kome monitor radi na 24p. Idealno za video materijal.

Da prokomentarišem hexus rezultate testa.
        sRGB pokrivenost boja je 96%. Vrlo dobro, ali ne i sjajno. Fabrička kalibracija boja i sive je vrlo dobra. Po pitanju uniformnosti
        boje i osvetljenja je isto jako dobar, mada ovo varira do pojedinačnog primerka. Njihov primerak nije imao očigledan BLB, što je
        generalno i dosta ređe kod VA panela. Osvetljenost je ispod deklarisane od 300 cm/m2. Izmereni kontrast nema veze sa mozgom,
        al‘ tako je to kad se koristi Spyder 4…

Input lag je nizak (12,4 ms). Što je panel veći sa više video ulaza, raste. U FreeSync modu na većim frekvencijama bi morao da je
        manji (oni su merili na 60 Hz). Po njima je bio odličan za SP igranje sa Fury X karticom.

I na kraju cena – u Germaniji je ~500 ojra. Preko je 516-570 (kod najjačeg prodavca koji ga ima u ponudi je ~545 ojra).

Cena do 500 e je ok, ali postoji jedan veliki problem i on se zove Acer XZ321Q. Predator model bez Predator imena. Ne znam
        kakav overdrajv imaju oba modela i kakva je kontrola kvaliteta. Po specifikacijama je Acer bolji zato što očigledno nudi više i
        još je nešto jeftiniji na Zapadu uz dužu i bolju garanciju, ali je u Mađarskoj skuplji (od 550 e).

Tražio sam test makar jednog modela sa tim SVA 31,5“ 1080p 144 Hz panelom i uspeo sam naći (modeli su nedostupni u Evropi).

Neki ViewSonic model
        Osvetljenost ekrana je definitivno malo slabija od deklarisane 300cd/m2.
        Kontrast nije 3.000:1. Max kontrast je u stvari 6:000:1 !!! Uglavnom je preko 5.000:1!!!
        sRGB pokrivenost je potvrđena ~94-97% u zavisnosti od moda (tipično za SVA panel).
        Input lag je izmeren 11-14 ms, dakle skoro isto kao na EX3200R.
        Odziv piksela je jako dobar za VA panel (potvrđeno je 4 ms GTG sa minimalnim overshootom) i ako BenQ nešto nije zeznuo na svom modelu...

Neki AOC Agon model (sa proširenom pokrivenošću boja, ~124% sRGB)
        Uniformnost osvetljenosti nije bila baš najbolja. Osvetljenost je deklarisana na 250 cd/m2, ali je veća (do ~270 cm/m2).
        Max kontrast je 5:000:1!!! Prosečno ~4.500:1!!!
        Input lag je izmeren 11-13 ms.
        Odziv piksela je i nešto brži i sporiji (zavisi od prelaza) od ViewSonica sa istim minimalnim oveshootom tako da su u suštini isti.

U direktnom odmeravanju sa EW2750ZL, koji ima najbolji mogući odziv piksela za AMVA+ panel, ovi SVA paneli su definitivno brži.
        Ne puno, ali jesu.

Definitivno Samsung odlično zna i radi svoj posao sa zakrivljenim Super-VA 144 Hz panelima za razliku od onih na 60 Hz
        i to ne samo po pitanju odziva piksela (drastična razlika), već i zato što ovaj 31,5“ panel očigledno ima 50-100% veći kontrast
        od deklarisanog !!!
        Menjao DukeofSerbia : 23.03.2017. u 15:04
        Pojedinci brišu poruke (zloupotreba položaja je dozvoljena) koje nisu prekršile pravila foruma. Sayonara.

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      14. Moja mašina
      15. Post Ultraširoki VA monitori

Pre poruke, ispravka za BenQ EX3200R – ima dugmad, a ne komande na dodir. Posle sam pronašao fotografiju na kojoj se lepo vidi.

Trenutno vlada prava manija na stranim forumima za ultraširokim VA monitorima (format 21:9) !

„Maniju“ je započeo LG Display sa svojim 29“ ultraširokim AH-IPS panelima još davne 2012-te. U toj 29“ ultraširokoj klasi imaju čak
        6 varijanti (2560x1080), od toga su dva zakrivljena. U klasi od 34“ imaju 8 panela (4 zakrivljena) i izuzev dva, svi imaju 3440x1440
        rezoluciju. Prošle godine su izbacili i dva panela od 37,5“ rezolucije 3840x1600 (odnos je 24:10).

Žurci se prvo pridružio Samsung Display sa svojim zakrivljenim Super-VA panelima – prvi panel je izašao 2014-te i još dva panela
        naredne dve godine. Svi su 34“ 3440x1440.

AU Optronics je izbacio dva ultraširoka AMVA3 panela 2015-te da bi prošle godine počeli sa proizvodnjom dodatna četiri. Svi su
        zakrivljeni i 35“. Dva panela imaju rezoluciju 3440x1440 i na 100 Hz su, dok ostala 4 imaju 2560x1080. Prošle godine su počeli
        proizvoditi i tri zakrivljena od 30“, ali priznajem da nisam naleteo na modele koji ih imaju.

Lično mislim, a ovo je i mišljenje mnogih, da je 29“ malo. To je de fakto 23“ 16:9 sa proširenom horizontalom. 34“ je ipak prava
        mera zato što je to 27“ 16:9 sa proširenom horizontalom.

Četiri modela su se apsolutno izdvojila od svih ostalih na stranim forumima. Mnogima je dosadilo da igraju lutriju sa IPS-olikim
        panelima (BLB i glow) i deo kupaca je rešio da okuša sreću sa VA panelima. Apsolutno je neverovatno da date veliki novac za
        prilično skupe ultraširoke modele, a onda dobijete (polu)defektan proizvod. Sledeća četiri modela i dominiraju na Geizhalsu u toj
        kategoriju, osim čuvenog ASUS ROG Swift PG348Q koji se uglavio između. Štaviše, ako uđete na Geizhals u kategoriju LCD
        monitora, oba 35“ modela se ne skidaju sa prva dva mesta već jedno nedelju dana! Zaista ogromna popularnost.

Modeli su sledeći (svi imaju 3440x1440 rezoluciju):
        ASUS Designo Curve MX43QV (SVA) (34“; 1800R; 100 Hz; FreeSync (48-100 Hz))
        Samsung C34F791 (SVA) (34“; 1800R; 100 Hz; FreeSync (48-100 Hz); QD)
        AOC Agon AG352UCG (AMVA3) (35“; 2000R; 100 Hz; G-Sync (30-100 Hz))
        HP Omen X 35 (AMVA3) (35“; 1800R; 100 Hz; G-Sync (30-100 Hz))

C34F791 i MX43QV imaju skoro isti SVA panel, samo je razlika u QD LED i W-LED pozadinskom osvetljenju.
        Agon AG352UCG i Omen X 35 nemaju isti AMVA3 panel.

Dva modela su FreeSync, a dva G-Sync koji je jako redak u kombinaciji sa VA panelom (o čemu sam kucao) i otuda izuzetna super
        popularnost ta dva modela. Krenimo do njih...

Za AOC Agon AG352UCG postoje profesionalni testovi i sad već dosta iskustava vlasnika. AUO treba da je sramota za teško smeće
        od panela koje proizvode! Teško je kriviti AOC kad je panel katastrofalno loš. Apsolutno je neverovatno da AUO nije implementirao
        svoju Color-shift Free tehnologiju za VA panele koju koriste od negde 2012-3! Takođe, kontrast od samo 2.000:1 je zaista neprihvatljiva
        vrednost za VA panel. Model je apsolutno za izbegavati. Bonus: epic fail od AOC-a (prisutno na svim kutijama) plus paradoksalno stoji
        da monitor ima WVA MVA ...
        Click image for larger version. 

Name:	69102a8d_9R07u9v.jpeg 
Views:	57 
Size:	94,5 KB 
ID:	225926

Za HP Omen X 35 nema profi testova i verovatno ih neće ni biti zbog HP politike, ali ima dovoljno iskustava vlasnika. Skuplji od Agona
        zato što ima dosta bolje kućište plus to je Omen, gamerzski monitor. Elem, definitivno je bolji od direktnog konkurenta, mada nije sjajan.
        Pratiću dalje komentare i iskustva vlasnika.

Za ASUS Designo Curve MX43QV postoje profesionalni testovi i solidna iskustava vlasnika. U suštini to je jedan jako dobar monitor i ja
        bih otkucao najbolji od svih ultraširokih VA modela. Ali, uvek čuveni ali, ASUS je napravio ogromnu dizajnersku grešku koja je odbila mnoge u
        startu od kupovine – monitor ima fiksirano postolje, što se još i može tolerisati. Epic fail leži u tome što monitor nema VESA rupe!!! Hellou!!!
        Ne brinite se, zato monitor ima bežični Qi punjač za mobilne telefone . Yea baby! Apsolutno meni i mnogima nije jasna logika – tolika skupa
        grdosija od monitora bez mogućnosti montaže na nosač...

Za Samsung C34F791 isto postoje profesionalni testovi i solidna iskustava vlasnika. Monitor prate određeni problemi sa kontrolom kvaliteta.
        Kucao sam o tome kako Samsung njonjavo implementira FreeSync (realno su najgori od svih), al‘ ovaj put su uspeli da prevaziđu sebe i to
        još u svom najskupljem modelu. Alal vera! Overdrajv isto njonjav (MX43QV ima dokazano bolji i to mereno osciloskopom). Pošto ima QD LED
        i time proširenu pokrivenost boja, kome treba sRGB može da zaboravi na ovom modelu pošto je na samo 94% dok C24FG70 sa istim QD LED-om
        ima 100% u sRGB modu. Oba SVA modela jedva dobacuju kontrast do 2.500:1, a nominalno ide do 3.000:1. Toliko o tome.

TL; DR
        Jeste da su mi monitori sa VA panelima omiljeni, ali tržište ultraširokih modela je zaista jako slabo i problematično. Neverovatno je da sad
        već preko dve godine stari Samsung S34E790C bolji od novih modela ! „Problem“ je što on ima jako blagu zakrivljenost, radi na „samo“
        60 Hz i nema podršku za Adaptive-Sync, a i cena mu je i dalje visoka (podsećanje da cene specijalnih monitora jako malo padnu) u odnosu
        na nove modele koji na papiru nude više.
        Menjao DukeofSerbia : 30.03.2017. u 22:32

Member Avatar korisnika Marezz
        Na forumu od
        Nov 2010
        Poruka
        869
      17. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 4460 @3.2GHz
        • MoBo: Gigabyte G1 Sniper B5 B85
        • RAM: Corsair Vengeance 2x4GB @1600MHz
        • VGA: MSI GAMING X RX 470 4GB
        • MON: DELL Ultrasharp 23" U2312HM
        • HDD: Samsung 850 EVO 250GB + WD Blue 1TB
        • Case: MS Industrial Black Widow, Thermaltake Sart SE 630W
        • SND: Realtek ALC898
        • Ostalo: Xiaomi Redmi Note 3 SD, Redragon Kala + A4Tech V7 Bloody
      18. Daj bre Vojvodo, iskopaj nesto dobro i za nas smrtnike a da je u rangu onog BenQ VZ i da ima Freesync

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
        Xiaomi Redmi Note 3 (SD) | LineageOS 14.1

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      20. Moja mašina
      21. Da postoji, otkucao bih i kupio davno, makar da postoji nešto i u najavi pa da se sačeka.
        Vidiš da se vrtim u krug kao m***n od decembra .

Ovo kucam o raznim VA monitorima i panelima zato što sam obećao da ću održavati temu, a u međuvremenu sam preuzeo
        i brigu o IPS-olikim. Na ovaj forum dolaze i iz inostranstva gde su ti monitori dostupni i ako nekome pomogne da donese
        pravu odluku, drago mi je. Plus puno gostiju foruma.

Hoću da pokažem da i ako imate poveći budžet, a tražite nešto specifično, u velikom ste problemu: ili dotično ne postoji ili ćešći
        slučaj da je izuzetno problematično .

Primer Nekrona i moj ovde najbolje odražavaju situaciju. Čak i sa povećom količinom novca si u problemu, a da čitaš po stranim
        forumima gde su pojedinci koji se daleko više od mene razumeju, „pukla“ bi ti glava .

Neću više kucati o mojoj situaciji pošto nije u redu, samo još najava onoga što sledi.

Jako duboko razmišljam da kupim od preko Sonijev UHD TV pošto su u mnogo čemu ispred monitora. Ovo je neoboriva činjenica
        kad su u pitanju VA paneli, čast izuzecima tipa C24FG70. Mada kad su u pitanju i IPS-oliki paneli, o čemu sam otkucao na temi,
        isto se ne bih kladio da Sonijevi IPS TV-i nisu ispred monitora. To mnogi i rade na stranim forumima (kupe na kraju TV za PC
        monitor) pošto im je pun ... precenjenih monitora praćenih lošom ili bolje otkucati odsustvom kontrole kvaliteta. U stvari, ovo
        drugo je i najveći problem .

Nije bez razloga na [H]ardforumu u podforumu Displays zalepljena tema „2015 Samsung 4k TV as a Monitor Set Up Guide“. Zato
        sam i ja bio pre 3 god. prešao sa nekog Dellovog TN monitora (za koji moram priznati da mi je bio jako dobar) na Samsungov
        najjeftiniji 32“ TV, ali koji ima nizak input lag (~22 ms). Tad je već naveliko Dell bio u ofanzivi sa svojim IPS modelima, ali me je
        glow „bacio“ na S-PVA TV...

Sve ovo sam otkucao zato što će sledeća poruka biti sigurno o Sonijevim VA TV-ima kao zamena za PC monitor. Slično kao što
        sam otkucao u IPS temi.

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      23. Moja mašina
      24. Thumbs up Sony VA FHD TV-i za PC upotrebu

Sledi poruka koju sam najavio. Koga interesuju Sony IPS TV-i, možete pročitati na temi o IPS monitorima. Ovde sam
        iskopirao dosta toga iz te poruke tako da se unapred izvinjavam na ponavljanju određenih delova.

A sad nešto sasvim „drugo“, a čemu sam već kucao pomalo u temi – VA televizori . Mnogi, npr. kao i ja već 3+ god,
        koriste TV-e za PC monitor. Ima svoje prednosti i svoje mane. Uvek sam kucao kako su inovacije za VA panele uvek bile
        u većim dijagonalama, a pogotovo u TV VA panelima koji su po mnogo čemu bolji od svojih monitor pandama. Bio red da
        konačno posvetim jednu, dve poruke i tome.

VA TV panele proizvode:
        AU Optronics (Tajvan) – AMVA3 i MVA
        *CSOT (NR Kina) – HVA
        Innolux (Tajvan) – S-MVA
        Samsung Display (Koreja) – SVA (nekada S-PVA**)
        Sharp (Japan) – ASV***

*skr. za China Star Optoelectronics Technology
        **S-PVA su bili čuveni paneli koje je proizvodila S-LCD Corporation, zajednička korporacija Sonija i Samsung Electronicsa.
        Sony je 2012. prodao svoj udeo SE-u koji je onda S-LCD preimenovao u Samsung Display i pretvorio u svoju filijalu.
        ***Jedini ne proizvode UHD panele po informacijama koje imam i oni su minoran proizvođač.

IPS-olike TV panele proizvode:
        *BOE (NR Kina) – ADS
        LG Display (Koreja) – S-IPS i AS-IPS

*skr. za Beijing BOE Optoelectronics Technology

Pretpostavljam da još postoje neke male kompanije u NR Kini koje prave male serije panela za njihovo tržište. Takođe sumnjam
        da TPV prave panele po licenci, ali samo za svoje Philips TV-e pošto proizvode pozadinska LED osvetljenja za njih. Čitao sam
        kako i Samsung Display proizvodi PLS TV panele (što sam i otkucao), ali za to nisam pronašao ni jedan opipljivi dokaz osim
        rekla-kazala. Ti „PLS“ paneli u njihovim TV-ima su u stvari ADS.

Sledeće ponavljam i uvek ću ponavljati , Sonijevi LCD TV-i jedini ne koriste PWM i zato ih apsolutno preporučujem kao zamenu
        za monitor. Istina je da sam primetio da jedna serija ima, ali samo na minimalnom pozadinskom osvetljenju i to ću napomenuti.

Dnevno podsećanje, PWM služi za regulaciju LED pozadinskog osvetljenja i kod određenih ljudi može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih
        problema. Takođe postoje ljudi na koje PWM negativno deluje, a da nisu ni svesni. I PWM na nižem nivou osvetljenja dovodi do artefakata
        kada se prikazuje pokretna slika (važi i za igre). BenQ je svojom uspešnom kampanjom to uspeo da eliminiše na PC monitor tržištu mada
        još uvek ponekad zaluta neki model sa PWM-om na sramotu proizvođača kao HP-a koji to uvek skriva da li im monitor treperi ili ne (namerni
        ili slučajni previd, ne znam).

Dalje, Sonijevi TV-i generalno imaju najbolje skalare (ovo je jako bitno što zbog gledanja videa, što zbog video igara), najbolji
        odziv piksela
        (čitajte najbolje odrađen overdrajv) i nemaju problema sa podrhtavanjem (judder).

Input lag je dobar, ali nije odličan kao na Samsungovim modelima koji je tu neprikosnoven. Nije mi jasno zašto je Sony posle modela
        sa niskim input lagom iz 2014. krenuo na gore kad su i proizvođač konzola. Glavni problemi njihovih TV-a su prenaduvane cene, mada
        često i padne čak brzo, loš marketing i verovatno najgora „pametna“ platforma u vidu Android TV-a zbog slabog MediaTek SoC-a i
        Sony bloatwarea, al‘ barem ne uvaljuju reklame. Pošto se kupuje kao zamena za monitor, koga briga?

Sve ovo (naduvane cene) je povezano sa TV biznisom koji gubi novac preko 10 god. Sony TV-e za evropsko tržište proizvodi Hon Hai
        Precision Industry, u narodu poznatiji kao Foxconn, kojima su prodali fabriku TV-a u Slovačkoj još davne 2010-te.

Preporučeni FHD (1920x1080) Sony TV modeli
        KDL-43W755C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz) (2015.)
        KDL-43W805C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz; 3D) (2015.)
        KDL-50W755C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz) (2015.)
        KDL-55W755C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz) (2015.)

Naveo sam modele koji još mogu da se kupe u maloprodaji u Srbiji. Na kp isto teško (poslednje zalihe).

W755C i W805C su potpuno isti modeli (43“, 50“ i 55“)! Sve imaju isto, samo je Sony deaktivirao 3D u 755 seriji. Relativno se lako
        reaktivira 3D u servisnom meniju (kome treba). Imaju najbolji AMVA3 FHD panel koji se nažalost više ne proizvodi. Čak bih otkucao
        da je to možda i najbolji FHD VA TV panel ikada. To su paneli koji imaju pravih 100/120 Hz, ali samo za TV program, ne i za PC
        upotrebu.

Nažalost, nema više vrhunskih FHD panela ni modela TV-a od prošle godine. Ko hoće bolje, mora da traži među UHD modelima.
        Ti Soniji modeli su poslednje zalihe. Ostali Sonijevi FHD modeli su za izbegavati zbog prenaduvane cene (između ostalog). Polažem
        nadu na osnovu specifikacija u novu WE750 seriju za 2017. god. koja je na papiru iskorak unapred u odnosu na WD750. Međutim,
        onda pročitate cenu od 700 € za 43“ i 800 € za 49“ u Germaniji i kažete „ko je ovde lud?!“

Sve preporuke su bazirane na osnovu Rtings testova, ali i iskustava vlasnika pošto ih ima jako puno i ona su jako dobra do odlična.
        Rtings su bez premca broj jedan sajt za testiranje TV-a. Nažalost, za razliku od testiranja monitora gde zaista postoji jako puno
        profesionalnih sajtova na raznim jezicima, za TV-e je situacija katastrofalna. Jedini ko još radi profi testove je Darko (hdtelevizija),
        ali on radi sam tako da limitirano testira modele. Još jedini sajt vredan pomena je nemački CHIP koji dosta šturo testira, ali barem
        rade (bolje išta nego ništa). Tu i tamo još zaluta neki test na nekom sajtu.
        http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/w800c

Sledeća poruka će biti u vezi Sony UHD VA TV-a iz 2016. i ovi novi modeli iz 2017.
        Menjao DukeofSerbia : 31.03.2017. u 13:36

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      26. Moja mašina
      27. Thumbs up Sony VA UHD TV-i za PC upotrebu

Ispravka
        Navedeni AMVA3 paneli u W755C i W805C nisu 10-bitni već 8-bitni.
        Slučajno sam iskopirao pogrešno , a kad sam primetio nisam mogao više ispraviti poruku.

Zahvalio bih se članu DieH@rdu čija poruka mi je skrenula pažnju / dala inspiraciju za sledeći „članak“.

Preporučeni UDH 4K (3840x2160) Sony TV model
        KD-43XD80xx (AMVA3) (8-bit+FRC; QD; HDR) (2016.)

Pažnja, modeli dijagonale od 49“ i 55“ imaju S-IPS panele!
        QD je skraćenica za Quantum Dot LED pozadinsko osvetljenje i ono je odgovorno za proširenu pokrivenost boja, naspram
        standardnog W-LED-a. Ovo je ogroman plus kod VA panela zbog horizontalne promene game.
        Pošto nema testova zakrivljenih modela (SC i SD serije), ne mogu ih preporučiti, a i da ima teško mogu preporučiti nekome
        zakrivljen TV (makar bilo i za PC upotrebu) pošto samo šteti za razliku od monitora. Dobre vesti su da je ta prevara skoro
        potpuno umrla ove godine (podsećanje da je druga prevara zvana 3D totalno umrla).

Sony Bravia KD-43XD8005 je fantastičan „mali“ 43“ UHD TV! On jeste mali zato što je nemoguće dobiti u tako maloj
        dijagonali tako napucan/vrhunski TV, a čak mu ni cena uopšte nije visoka za ono što nudi (700e) kad se pogleda konkurencija
        ili jadno i problematično tržište monitora.

Rtings je testirao baš 43“ VA verziju:
        http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x800d
        A ovo je i njihova video recenzija:
        http://www.youtube.com/watch?v=9KrXUqcbkAc

Pažnja
        Pošto su u pitanju veće dijagonale, veća je verovatnoća da je uniformnost sive loša tzv. efekat prljavog ekrana (dirty screen
        effect) kao i uniformnost crne zbog „oblaka“ (clouding), što je već fizičko oštećenje.

Sony UHD TV 2017.

Koliko sam pronašao, AUO je broj 1 snabdevač Sonija sa VA panelima kao što je i Sony njihov najveći kupac TV panela.

Vidite, Sony je imao odlične i popularne modele u 2014. i 2015, a onda su naprasno odlučili da u UHD klasama skoro potpuno
        pređu sa proverenih i dokazanih AMVA3 panela na IPS panele o čemu možete pročitati u IPS temi. To se naravno nije mnogima
        svidelo koji su kupili nove modele i shvatili da nisu VA. Primetio sam da su i određeni recezenti za to krtikovali. IPS je sasvim u
        redu dok ima odgovarajućeg osvetljenja, ali očigledno postoji populacija koja voli da gleda u mraku, a tu su IPS paneli katastrofalni
        zato što ne prikazuju crnu, već sivu plus loš kontrast.

Moja pretpostavka je da su dobili ponudu od LG Displaya koju nisu „mogli“ da odbiju, što me ne bi iznenadilo pošto su tako bili
        dampovali svoje e-IPS i AH-IPS panele (koji su nasledili e-) da bi osvojili kompjutersko panel tržište uz prilično srozavanje kvaliteta.
        Naravno, sve je krenulo od famoznog predstavljanja iPhone 4 (jun 2010-te) kada je Steve Jobs spomenuo IPS...

Krajem februara je Sony predstavio, a sad su već i postali dostupni, novi modele za 2017. Posle B (2014.), C (2015.) i D (2016.),
        eto nama i slova E (2017.). Glavna novost je da je u UHD klasama Sony skoro potpuno elimisao IPS panele! Eto, IPS je toliko sjajan
        da ih je Sony izbacio u 2017... Ovo ne znači da su modeli sa IPS panelima (D serija iz 2016.) loši, štaviše, odlični su, već da Sony
        ide iz jednog ekstrema u drugi. Samo najjeftinija XE800 serija ima IPS, a koliko vidim po CHIP testiranju, opet je 43“ verzija VA.
        Na osnovu dostupnih informacija, ti modeli su lakši 2 kg zato što nemaju interno napajanje, već eksterno („cigla“) i pošto je „nov“
        model, cena mu je neopravdano viša.

Sledeće serije imaju AMVA3 panele na 100/120 Hz:
        XE85xx (55“, 65“, 75“)
        XE9005 (55“, 65“, 75“)
        XE9305 (55“, 65“)
        XE9405 (75“)
        ZD9 (65“, 75“, 100“) – ovo je model iz 2016. i jedini koji još ima 3D.

Najskuplja serija, novostvorena A1 (55“, 65“, 77“), ima AM-OLED panele.

Izlgeda da je Sony nastavio da prodaje XD70 (49“, 55“), XD75 (65“) i XD83 (43“ i 49“) serije da popune „rupe“ u ponudi.
        Njih sam preporučio u IPS temi.

Rtings je već odradio dva detaljna testa.
        XE900 ima delimično PWM:
        The backlight does use PWM to dim, but only at very low backlight levels. It flickers at a relatively high frequency of 720 Hz so
        content appears quite smooth. It is possible to reduce the flicker frequency to 120Hz by increasing the 'Motionflow' -> 'Clearness' slider.
        Koliko vidim, samo kad je osvetljenje ispod 20%. Ovo je u suštini ok.

XE930 ima PWM:
        The X930E does have a flickering backlight, unlike most Sony TVs. It uses PWM to dim at a frequency of 960hz. This is both a multiple
        of 60Hz and very high, so it is unlikely to be noticeable even by those sensitive to flicker.
        Prilično slabo treperenje, verovatno neprimetno i za one koji su osetljivi, ali mi se ovaj trend kod Sonija ne dopada.

Ovo je isti problem i kod prethodnika XD930 i njega nisam preporučio.
        This TV isn't flicker-free, unfortunately (all other Sony TVs we reviewed in the last few years were), and this is more noticeable
        at a lower backlight level. The frequency of the flickering is high, though, so it isn't as noticeable as PWM on Samsung TVs.
        TL; DR
        Sony Bravia KD-43XD8005 je najbolja moguća kupovina za PC VA „monitor“ po pitanju uloženo/dobijeno dok ga još ima,
        ako ga i imaju uopšte prodavci na kp kao što ga reklamiraju, pošto ga preko nema!

Novi XE modeli imaju jezivo visoke cene i još je reč o zapadnim tržištima .
        Menjao DukeofSerbia : 31.03.2017. u 19:39

Member Avatar korisnika orange47
        Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        2.496
      29. Moja mašina
        • CPU: PowerPC 160Mhz
        • MoBo: A1200
        • RAM: 196Mb EDO
        • VGA: BVision
        • HDD: 120Gb, IDE
        • Case: Chieftec
        • SND: Paula
        • INET: Bez interneta
      30. a kako se to 'reaktivira 3D u servisnom meniju' i jel moze i na wd755 ?
        U+0C1C

Member Avatar korisnika DieH@rd
        Na forumu od
        Oct 2008
        Poruka
        4.753
      32. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600 + Hyper 212X
        • MoBo: ASUS ROG STRIX B350-F Gaming
        • RAM: 2x8GB Corsair Vengeance DDR4
        • VGA: Saphire Radeon RX 460 2GB
        • HDD: 128GB Samsung SSD, 3TB WD
        • Case: MS Industrial Black Widow + EVGA Supernova 550 G2 550W
        • TV: 4K
        • Ostalo: Lelekom ADSL
      33. Sve je to lepo i fino, ali 43XD8005 [i njegove varijacije 8077 i 8088] se vise ne mogu nabaviti preko narodnih uvoznika. Vec vise od mesec dana svakodnevno pregledam Argep listinge, i samo par webshopova ih prodaje koji nisu viable za nase ambiciozne nabavljace.

Uglavnom se cena drzala na 750e, pa je na kratko pala na 700e, a sad ga nema. 2017 naslednik 43XE8005 ima pocetnu cenu od 900e kod uvoznika, na prvi pogled su performanse identicne [nema jos detaljnih opisa], tako da je za sada kupovina tog modela dosta nepovoljna.

Inace, detaljnom opisu DukeofSerbia bih dodao samo da je XD8005 takodje i jedini dobri entry level HDR televizor. Daje vise nego dobru HDR sliku, sto se ne moze reci za entry 4K HDR modele koje Samsung nudi sa svojim ofrlje napravljenim 8bit panelima [KU63xx] bez wide color gamuta. Koga interesuje HDR gaming i HDR multimedija, uz odlican 10bit spektar boja, Sony je jedini choice za sada u 40-43" velicini. Ja kao PC korisnik koji ima i PS4 Pro definitivno zelim takvu velicinu panela, al kako mi se cini nije bas dobro sto je Sony jedini koji nudi proizvod koji mi odgvara. Ostali proizvodjaci dobre HDR modele ostvaljaju za 49"+ velicine panela.
        Menjao DieH@rd : 31.03.2017. u 22:18

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      35. Moja mašina
      36. Na YT-u je skoro nemoguće išta naći o Samsungu C27FG70 (pravi test ne postoji pošto je Samsung „genijalno“ svima
        poslao 23,5“ verziju) osim onog Nemca što ga je testirao i što me prilično odbilo od trgovine. 450e od preko je poštena cena,
        ali njonjavo implementirani overdrajv, a nema pravog testa… Verovatno na 120 Hz LBM mod radi fantastično kao u manjem
        „bratu“, ali treba imati mašinu za tako nešto. Slučajno sam tražeći neki drugi model naleteo na otpakivanje modela, pravo iz
        Koreje od nekog njihovog popularnog ‘tjubera.
        http://www.youtube.com/watch?v=doFLMmaGOzM

Problem je taj što je u Evropi i dalje nedostupan Acer XZ271, a predstavljen je još u avgustu! Za to vreme je G-Sync verzija
        (Predator Z271) koliko znam dostupna od samog starta (biće još malo godinu dana)… Neko je spomenuo MSI Optix G27c?
        Isto ko zna kada.

Pošto sam objavio recenziju od BenQ EX3200R i sad čekam nezavisnu potvrdu po pitanju performansi. Monitor se kupuje da
        traje i nadživeće daleko sve ostale komponente, tako da... Druga dva modela koja sam spomenuo da imaju isti taj zakrivljeni
        31,5“ SVA 1080p 144 Hz panel su:
        AOC Agon 322FCX
        ViewSonic XG3202-C

Sva tri modela imaju širok FreeSync opseg (48-144 Hz) i time LFC.

Ima dosta snimaka na YT-u o Agonu. Prodaja u Koreji (ispod 400e...) i promo materijal:

Lik iz Australije kupio tri komada za Eyefinity
        Click image for larger version. 

Name:	AOC Agon 322FCX 3x.jpg 
Views:	136 
Size:	228,6 KB 
ID:	226241 Click image for larger version. 

Name:	20170127_191805-e1485506415899.jpg 
Views:	135 
Size:	200,4 KB 
ID:	226243

I Agon i ViewSonic su dostupni u Australiji, NZ, Koreji i možda još tako nekoj azijskoj zemlji . Nema ih ni u ‘Merici.
        Verovatno zato što u Aziji nisu opterećeni pikselima i oštrinom .

Ostavljam spisak korejskih proizvođača monitora koje sam spominjao. Neki su manje, a neki puno više poznati. Nekog možda interesuje
        pa čisto da vidite šta se nudi, a za one u inostranstvu, mogu biti čak i solidna alternativa za kupovinu. Kupuju se skoro uvek na ebayu
        i naravno ne isporučuju za Srbiji i tako te banana države. Evo ga možda i najveći prodavac (naravno, iz Koreje je):
        Alphascan
        Crossover
        Hansung
        Microboard
        Newsync
        QNIX
        WasabiMango
        X-star
        Yamakasi

O BenQ PD3200Q (nadasve poznati 32“ AMVA+ 1440p panel) sam otkucao u drugoj temi pa ću ovde iskopirati.
        Preporučujem i novi BenQ PD3200Q.
        Drastično je bolji od prethodnika BL3200PT.

Našao sam izuzetno detaljan test.

Ne mogu da verujem da je BenQ odradio overdrajv vrhunski tako da se monitor može koristiti i sasvim solidno za igranje!
        I izgleda da mu je input lag ispod jednog frejma (5-7 ms mi zvuči apsolutno neverovatno) .

Kontrast mu je ~3.800:1 što je novi rekord za taj 32“ AMVA+ panel!

sRGB pokrivenost boja je ~107%. Fabrička kalibracija deluje da je sasvim solidna (Standard mod je najbolji).

Cena u Germaniji je ispod 500e što je jako povoljno. Preko se konačno pojavio, nažalost cena u odnosu na nemačku je +100e...
        Menjao DukeofSerbia : 04.04.2017. u 19:06

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        422
      38. Moja mašina
        • CPU: AMD FX 6300 @ 4.2 Ghz Turbo Core
        • MoBo: Gigabyte GA-990FXA-UD3 (rev. 4.0)
        • RAM: Corsair 2x4GB 1600MHz DDR3 Vengeance
        • VGA: MSI Radeon R7 260 OC
        • MON: Asus VW226Tl
      39. Evo i ja da se pohvalim da sam uzeo posle razmisljanja izmedju Benq VZ2470 i GC2870, Benq VZ2470.(doduse jos prosle srede sam ga uzeo)
        Trebalo mi je par dana da se naviknem na kontrast tog monitora,ali je sad sve u redu.
        Podesio sam osvetljenje na 50% i blue light na Web/internet modu za svakodnevan rad.Dok kod igara tipa Starcaft i kod filmova postavim blue light na multimedia modu.
        Koristim ga i za programiranje u notepad++ i dreamweaver ali samo u web/internet modu.
        Sto se tice uglova vidljivosti i kvaliteta zaista pokriva punih 180 stepeni bez ikakvog gubitka.
        Sto se tice rada sa operativnim sistemom,posle uporedjivanja izmedju win xp,7 i 10,najprijatnije deluje u desetci zbog dark moda.

Na forumu od
        May 2007
        Poruka
        1.995
      41. Moja mašina
      42. Thumbs up BenQ VZ2470H

Čestitam !

Za kalibraciju pokušaj sledeće što objavio Eberle kad ga je testirao:
        Picture Mode User

Brightness 200cd/m2 // 120cd/m2 // 100cd/m2 // 80cd/m2 // 50cd/m2
        75 // 40 // 31 // 23 // 11

Contrast 50

Sharpness 5

Gamma 3

Color Temp User Define
        Red 100, Green 93, Blue 87

Black Level 16

Hue/Saturation 50

AMA High

HDMI Range PC
        Varijacije među panelima postoje, ali poslužiće sasvim dovoljno.

Za osvetljenje ti je standard 120 cd/m2, ali opet i zavisi od svetla u kom se radi.

On je predložio AMA Premium (za overdrajv), ali znajući BenQ, High je najbolji.

Eto .

Member
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        422
      44. Moja mašina
        • CPU: AMD FX 6300 @ 4.2 Ghz Turbo Core
        • MoBo: Gigabyte GA-990FXA-UD3 (rev. 4.0)
        • RAM: Corsair 2x4GB 1600MHz DDR3 Vengeance
        • VGA: MSI Radeon R7 260 OC
        • MON: Asus VW226Tl
      45. Fala Duke,svakako cu ovo isprobati kad dodjem kuci.

Strana 6 od 27 PrvaPrva ... 234567891016 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •