Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Čestitam :d!

Za kalibraciju pokušaj sledeće što objavio Eberle kad ga je testirao:

Varijacije među panelima postoje, ali poslužiće sasvim dovoljno.

Za osvetljenje ti je standard 120 cd/m2, ali opet i zavisi od svetla u kom se radi.

On je predložio AMA Premium (za overdrajv), ali znajući BenQ, High je najbolji.

Eto :).

Gledam sad ova podesavanja i meni ovo malte ne sve na multimedija modu podrazumevano.
 
Vreme je za novu krug novosti iz Vertical Alignment sveta :).

HP Pavilion 32 je skuplji od Omena 32! Samo u Srbiji je tako nešto moguće :wall:! Umesto da je bar jedno 50 evra jeftiniji,
neee, on je još i skuplji! Pavilion 32 treba da se prodaje po max ceni do 55-56k (čak i računam solidan RUC). Ne
preporučujem kupovinu oba modela u maloprodaji u Srbiji dok cena Paviliona 32 ne padne za 7-8k. Kraj priče.

AOC AGON AG352UCG je pre izlazka novih Ryzen 5 procesora bio najtraženiji u IT hardveru na Geizhalsu :zgran:! I dalje
je bez prekida broj 1 po popularnosti na monitorima od kako je krenula prodaja. Nema šta, AOC je ubo zlatno koku –
1440p UW, G-Sync, VA i „jeftin“. Koga interesuje, može da pročita PCMonitors.info i TFTCentral testove. Model
ipak nije toliko loš kao što se inicijalno činilo na osnovu reakcija na forumima, ali nije ni sjajan.

Pređimo na Samsung koji „gura“ VA inovacije sa svojim Super-VA (SVA) panelima.

Jedna prelepa fotografija Samsunga CF34F791 sa OC.net foruma. Nažalost, monitor ima nove prijavljene probleme
sa kontrolom kvaliteta – pored poveće količine mrtvih piksela i problematične FreeSync implementacije, novi problem
je crkavanje zvučnika :(
C34F391.jpg

Dolazi sve više dobrih vesti u vezi najboljeg igračkog monitora, ali i za mnoge druge stvari odličan – C24FG70. Definitivno
poslednja revizija firmvera (januar-februar) je dosta ispeglala probleme sa brljavljenjem overdrajva. Ostavljam link ka
jednom lepo odrađenom korejskom amaterskom testu i direktnom poređenju sa poznatim, ali prilično starim BenQ-om XL2420T.

Samsung je obznanio „nov“ model C27H580. Vest je detaljno objavio PCM. Ovo znači da je Samsung preskočio G, i sa
F (2016.) će ići na H oznaku za modele u 2017-toj. U pitanju je ništa drugo nego famozni C27F591 u plavom kućištu
(što je korak u nazad po pitanju boje) kojega PCM preporučuje za kupovinu, ali ja ne i objasnio sam zašto – što zbog
prilično prenaduvane cene u Srbiji i zato što je po većini parametara lošiji od BenQ-a VZ2770H. Dok mu cena ne padne
(a neće), za ignorisati.

Nikako da otkucam šta je Samsung spremio za ovu godinu, ali nema veze pošto je prva nova serija predstavljena i
zvanično u Evropi – CH711, dostupna u dve dijagonale od 26,9“ i 31,5“. Vest je detaljno objavio PCM. Sve pohvale
što kućišta nisu crna. Specifikacije panela:
(SVA) 2560x1440; zakrivljen (1800R); QD LED; FreeSync

Ovo je direktan napad Samsunga na 27“ 1440p tržište gde dominiraju IPS-oliki paneli (uključujući i njihov PLS). Međutim,
tu su profesionalni monitori (imaju ergonomska kućišta) i po ceni po kojoj će se prodavati, biće teško, osim ako profi test(ovi)
ne pokažu da je monitor zaista odličan. Drugi napad je na 32“ 1440p AMVA+ modele koji su isto profesionalni (izuzev ta dva
HP modela). Ti modeli se već duže vreme prodaju ispod 500 ojra (izuzev PB328Q) tako da sam skeptičan. Nisam siguran da
li su QD, zakrivljenost i FreeSync dovoljni (pogotovo što ga Samsung njonjavo implementira) da opravdaju premijum cenu.
Sve u svemu, test(ovi).

Mislim da je svima jasno da će Samsung Electronics i (njihova filijala) Display maksimalno promovisati SVA dok, koliko vidim,
za PLS više nema novih planova – što ima, ima, po pitanju panela. Ovo su odlične vesti zato što je i AU Optronics dosta
toga najavio sa svojim AMVA panelima (ali i AHVA, što je za IPS temu), a o tome više u nekoj narednoj poruci.
 
Poslednja izmena:
Koliko moze da kosta C27H711 kod nas kada se pojavi? Vrv oko 100k?
 
Vreme je za novu krug novosti iz Vertical Alignment sveta :).

Jedan lik, Amerikanac, sa OC.net foruma ima Samsung S34E790C, ali ima generalno viška novca pošto ima PS4 i zver od
kompjutera. Bukvalno zver nad zverima :zgran: kakvu skoro sigurno nema niko ovde na forumu, a vala ni tamo, a to ćete videti
u sledećoj poruci kada otkucam šta se na kraju desilo. I rešio tako (ovo je bilo krajem marta) da kupi novi ultraširoki monitor,
pa još VA zato što je S34E790C „zastareo“, o čemu sam kucao („samo“ 60 Hz i nema Adaptive-Sync). I tako, odlučio se da
kupi HP Omen X 35. Ostavljam fotografije oba modela. Omena nije podešavao pre fotografisanja već kako izgleda slika
po prvom paljenju. Nastavak sutra :D.

Omen X 35 i S34E790C 1.jpg Omen X 35 i S34E790C 2.jpg Omen X 35 i S34E790C 3.jpg Omen X 35 i S34E790C 4.jpg

ASUS Designo Curve MX34QV ide prilično nizbrdo po popularnosti. Kao što sam i otkucao, odluka ASUS-a po pitanju ergonomije
će im se debelo obiti o glavu. Jedan konkurentski domaći sajt/forum (imaju YT kanal) ga je testirao i po njima je jedina zamerka
to što nema USB hub. Zar je moguće da ne smeju da kritikuju ASUS za jednu od najvećih omaški u istoriji monitora? Bitno je da
monitor ima u bazi Qi bežični punjač… Ako hoćete da vidite dobru video prezentaciju monitora, ima ih solidno na YT-u, a meni
lično je ova na italijanskom najbolje odrađena.
[YOUTUBE]YsxPB0xvehw[/YOUTUBE]

Philips je pre nekoliko dana predstavio dva nova modela sa VA panelima, kao i dosta modela sa IPS-olikim panelima, što je za
drugu temu. Krenimo od VA modela koji je odmah moguće kupiti, za sada je šire dostupan u Austriji i Nemačkoj. U Mađarskoj
je za sada dostupan preko čuvene alze i to za samo ~230 e.

Philips E-line 278E8QJAB (SVA?) (27“; zakrivljen (1800R); 1920x1080; FreeSync; sRGB 130%)

Šteta što je TPV odlučio da pređe sa superiorne bele na crnu boju kućišta, al‘ šta je tu je. Sjajna je od nazad sigurno, a za
napred ne znam. Stavili su u specifikaciji da ima W-LED pozadinsko osvetljenje što apsolutno nema šanse da je tačno zato
što je sRGB pokrivenost boja čak 130% :zgran: što je ogroman bonus za VA panel! Pošto se ne reklamira da ima QD LED kao neki
drugi Philipsovi modeli, onda ima GB-r-LED. Uostalom i reklamira se kao „ultra wide-color“ (živeo američki engleski iako se ne
prodaje u ‘Merici). Ima FreeSync, ali nije objavljen opseg. Međutim objavljeno je da panel podržava osvežavanje 49-75 Hz,
pa pogađam 48-75 Hz što je standard kod mnogih modela. Ono što meni nije jasno koji je panel u pitanju? Dobro poznati
SVA ili možda novi najavljeni AMVA3 zakrivljeni na 75 Hz koji po TFTCentralu kreće u proizvodnju od jula. Da li je možda
proizvodnja krenula ranije? Ovaj model direktno napada Samsung C27F591 od kojega je 40 € jeftiniji u Nemačkoj. Pošto se
generalno Philipsovi monitori u Srbiji prodaju po cenama kao u Nemačkoj… Ostaje samo da se pojavi makar jedan profi test
i da vidim da li vredi. Philips (TPV) generalno jako dobro implementira overdrajv (SmartResponse kako ga zovu) i čisto sumnjam
da mogu gore implementirati FreeSync od Samsung Electronicsa. „Na papiru“ ima sve što (mi) treba po izuzetno povoljnoj ceni!

Philips Brilliance X Line 349X7FJEW (SVA) (34“; zakrivljen (1800R); 3440x1440; FreeSync (40-100 Hz); 100 Hz; sRGB 117%)

Jeste, piše Jevrejin na kraju :d. Ovaj model izgleda apsolutno prelepo i najlepši mi je ultraširoki model bez obzira da li ima
AH-IPS ili VA panel, a i dobio je reddot 2017 nagradu. Ima isto proširenu sRGB pokrivenost boja uz dosta dobar FreeSync
opseg. Trenutno je samo u prednarudžbi i cena je očekivano visoka (900+ ojra). Ima podešavanje visine, VESA rupe, PIP/PBP
mod sa dva različita izvora, zvučnike, izlaz za slušalice i USB 3.0 hub (4x; jedan je za brzo punjenje). Dakle, ima sve što
treba i „na papiru“ je savršen. Naravno, stvarnost je nešto drugo i nadam se makar jednom profi testu. Ako nema nekih
problema i ako je TPV odradio posao kako generalno zna, ovaj model će napraviti totalnu pometnju u UW klasi!

Za cenu Samsunga C27H711 kod nas – verovatno 85-90k za očekivati, pošto su kod nas Samsungovi premijum zakrivljeni
modeli, dodatni premijum. Javiću kad krene prodaja u Germaniji koja je cena, pošto je sad tek u prednarudžbini kod nekoliko
prodavaca i to često nema veze sa onim što će biti, al‘ treba očekivati 500-600 ojra raspon.
 

Prilozi

  • Philips E-Line 278E8QJAB leaflet.pdf
    869.2 KB · Pregleda: 137
Poslednja izmena:
ASUS Designo Curve MX34QV ide prilično nizbrdo po popularnosti. Kao što sam i otkucao, odluka ASUS-a po pitanju ergonomije
će im se debelo obiti o glavu. Jedan konkurentski domaći sajt/forum (imaju YT kanal) ga je testirao i po njima je jedina zamerka
to što nema USB hub. Zar je moguće da ne smeju da kritikuju ASUS za jednu od najvećih omaški u istoriji monitora? Bitno je da
monitor ima u bazi Qi bežični punjač… Ako hoćete da vidite dobru video prezentaciju monitora, ima ih solidno na YT-u, a meni
lično je ova na italijanskom najbolje odrađena.
[YOUTUBE]YsxPB0xvehw[/YOUTUBE]

Ja se zaljubio u monitor za to kratko koliko sam ga koristio. Apsolutno nisam nasao nijednu zamerku, doduse nisam imao dodira sa konkurentima, ali nista mi nije zasmetalo. Sto tone po popularnosti?
 
Da nastavim sa pričom šta je lik sa OC.neta dalje uradio. Bio je nezadovoljan slikom Omena i posle podešavanja, a u međuvremenu je u
lokalnom Microcentru (Omena X 35 je kupio preko amazona) kupio i Samsunga C34F791. Ima se, može se... Al‘ u stvari postoji rok za
vraćanje, pa što ne isprobati. Nije ni prvi ni poslednji koji je to učinio – naručite dva ili više modela kod različitih prodavaca i onda zadržite
najbolji primerak, a ostale vratite. I posle po domaćem internet prostoru pojedinci šire lažne vesti kako se samo ovde prodaju defektni
monitori što sam sad već efektivno oborio na iks primera. Elem, lik je bio stavio na ebay da prodaje S34E790C i prodao ga je ekspresno.
Evo fotografija i plus da vidite koju zver nad zverima od kompjutera ima.
Omen X 35 S34E790C C34F391 1.jpg Omen X 35 S34E790C C34F391 2.jpg Omen X 35 S34E790C C34F391 3.jpg

Otkucao je da mu se devojka „šokirala“ kad je ušla i videla na stolu šta sve ima :d. Elem, posle testiranja sa kompjuterom i PS4, razočarao
se u nove modele i onda je morao da kontaktira lika kojem je prodao „starog“ Samsunga da poništi prodaju. Novi modeli vraćeni i sad traži
nov model, a neće da ide na AH-IPS ultraširoke modele, pogađate zašto (BLB i glow). Lepo sam otkucao da je tragedija da je „stari“ model
bolji od novih.

Ovo je ponovo dokaz što mesecima tvrdim i dokazujem, možete imate keša kol‘ko hoćete i opet ne možete kupiti monitor, a da budete
skroz zadovoljni. Uvek se nešto mora žrtvovati. Objaviću na IPS temi da vidite tek šta je pravo „ludilo“ sa panelima i kontrolom kvaliteta!
Uvek može gore ;).

Samsung je predstavio još jedan nov model sa VA panelom. Baš su u velikoj ofanzivi.

Samsung U32H850 (S-MVA) (31,5“; 3840x2160; FreeSync; QD LED)

Vest je objavio PCM, ali je ponovo pogrešno proglasio Innoluxov Super-MVA panel da je AAS koji je IPS-oliki panel. Eto, dogodi se ponekad
i najboljima u struci. U pitanju je jedan prosečan panel osim proširene pokrivenosti boja. Samsung Electronics je promenio pozadinsko LED
osvetljenje – umesto originalnog GB-r su stavili QD. Model je direktan naslednik U32E850R. Taj model sam stavio kao uslovnu preporuku
u IPS temi. Kao što vidite, umesto E (2015.) je H slovo (2017, F je 2016.) u imenu, od napred su potpuno isti (okvir/ram), ali je totalno
drugačiji panel – umesto PLS-a, sad je S-MVA. Još jedan dokaz gde Samsung Electronics polaže svoje nade kada su u pitanju monitori.

Za ASUS Designo Curve MX34QV sam otkucao u čemu je glavni problem ovog modela (ergonomija):
Ali, uvek čuveni ali, ASUS je napravio ogromnu dizajnersku grešku koja je odbila mnoge u startu od kupovine – monitor ima fiksirano postolje,
što se još i može tolerisati. Epic fail leži u tome što monitor nema VESA rupe!!! Hellou!!! Ne brinite se, zato monitor ima bežični Qi punjač za
mobilne telefone :wall:. Yea baby! Apsolutno meni i mnogima nije jasna logika – tolika skupa grdosija od monitora bez mogućnosti montaže na nosač...
Ostavljam dva profi testa od starih znalaca: PCMonitors.info i ==DEAD==.

Šteta zbog katastrofalne greške ASUS-a jer bi se model prodavao kao „vrući kolači (palačinke?)“.


@ c-p-r

Jeste, 278E8QJAB nema VESA rupe, to sam preskočio. Bitno je da je solidno kalibrisan, ima relativno uniformnu sliku i osvetljenje, dobro
odrađen ovedrajv i da nije FreeSync bagovit. Nikada neće postojati savršen monitor, a bez VESA rupa i sa crnim kućištem mogu živeti :).
Sad samo da se pojavi test, makar nizozemski hardware.info, oni jako puno modela „samo provuku“ kroz kalibrator i osciloskop. Ko zna
tumačiti rezultate, njemu i više nego dovoljno.
 

Prilozi

  • HP Omen X 35 data sheet.pdf
    325.7 KB · Pregleda: 30
  • Philips Brilliance X Line 349X7FJEW leaflet.pdf
    827 KB · Pregleda: 35
Poslednja izmena:
Za ASUS Designo Curve MX34QV sam otkucao u čemu je glavni problem ovog modela (ergonomija):

Ostavljam dva profi testa od starih znalaca: PCMonitors.info i ==DEAD==.

Šteta zbog katastrofalne greške ASUS-a jer bi se model prodavao kao „vrući kolači (palačinke?)“.

Nisam video u prvom postu. Ne znam, meni je to totalno irelevantno za takav monitor jer nikad ne bih 34" uparivao sa vise monitora da bi mi bilo bitno da ih nesto cinculiram u krug oko sebe.
Ali opet to sam samo ja. Valjda je poenta tih zakrivljenih monitora da ti budes u centru ispred njega, ne da pravis multimonitor setup.

Daleko od toga da bi VESA podrska bila minus, ali eto meni je npr za takav monitor totalno opciona. Za manje monitore gde mi je logicniji multimonitor setup bih totalno rekao da, treba da ima.
 
Poslednja izmena:
@ Duke

Ne sugerisem da si preskocio (po meni bi prakticno svaki model danas morao imati vesa kacenje, kao i onaj asus sa fiksiranim postoljem...) nego meni bi taj model legao za drugu konfu ali treba mi VESA pa zbog toga komentarisem. To implicira da cu mozda na onaj phillips pls za koji sam kacio pogresan klip... HP Omen 32 nije flicker free a sve je imao... Onog phillipsa sa 10bit ekranom nema kod nas a ex3200r se pojavio na sajtu benq-a za Srbiju ali 5" za 250-300e vise, pa mozda ali za glavni monitor... :)
 
Tema je dogurala do jubilarnih 10k pregleda. Lepo. Sledeće je Road to 100k po uzoru na Tvič strimere :smash:.

BenQ VZ2770H je nedostupan već jedno vreme iako se uredno reklamira u maloprodajama Srbije da ga ima :S:.
Još jedan model koji je rasprodat posle pohvala na forumu...

Preporučujem odličnu amatersku prezentaciju HP Omen X 35 od strane Nemca koji je već poznat po testovima oba
Samsungova FG70 modela. Momak je apsolutno fenomenalno odradio recenziju i još je snimao u 4K rezoluciji! Superiorna
prezentacija u odnosu na gomilu jako popularnih „pro“ IT Tjubera koji generalno nemaju pojma o monitorima. Vidi se da
momak zna šta priča, a ne da ponavlja/prepričava marketinški materijal. Takođe je koristio Spyder5 koji nije baš dobar
kolorimetar, al‘ pošto je amaterski test, nemam zamerku. Možete potpuno ignorisati koji model predstavlja i gledati kao
odličan edukativni video u vezi panela i monitora. Što se tiče monitora – dizajn i izrada su odlični!
[YOUTUBE]lswbtAcFi9w[/YOUTUBE]

Još jedan Amerikanac sa OC.neta – ima se, može se (pogledajte šta još ima sa strane).
HP Omen X 35 i dva UW ASUS-a.jpg

I još fotografija od jednog Italijana, isto sa OC.neta (c-p-r je postavio već jednu njegovu fotografiju):
HP Omen X 35 1.jpg HP Omen X 35 2.jpg HP Omen X 35 3.jpg

Cena na američkom amazonu počela regularno da pada ispod hiljadarke. Pritisak AOC-a… Bez obzira na sve, AGON AG352UCG
je i dalje najpopularniji, samo što ga nema za kupiti skoro uopšte u Evropi zato što se očigledno TPV koncentrisao na ‘Meriku.
U međuvremenu ga je testirao i čuveni nemački PRAD.

Da se vratim „malo“ u prošlost na CES 2017 na kome je ASUS predstavio jako zanimljive monitore i posle toga *kriket*.
Nas interesuje sledeći model:

ASUS ROG Strix XG27VQ (SVA) (27“; 1920x1080; 144 Hz; FreeSync)

„Ali vojvodo, nigde nije objavljeno da je VA model u pitanju.“ Prosto – svi 16:9 zakrivljeni paneli su VA, jedini IPS-oliki su AH-IPS
29“ i 34“ UW modeli, a pošto takav panel nema, sve jasno. I konačno će ASUS početi prodavati pod „Republic of Gamer“ imenom
i modele sa Adaptive-Syncom (FreeSyncom), ali pod Strix podimenom. Swift su G-Sync modeli. Konkurencija u tom segmentu je
već žestoka i ako ASUS ne izbaci ekstra model tipa da je overdrajv dobro odrađen i da nema brljanja sa FreeSyncom, mada tu
puno leži i odgovornost na AMD-u, neće ništa postići.

Marketing je najvažnija stvar pa u stilu mnogih modernih mega korporacija, najava najave :p. U sledećem „broju“ ću predstaviti
dosta novih modela koji nam dolaze od TPV-a. Jeste, ta dva Philipsa su bila samo početak.


@ Erik011

Primetio sam tvoj potpis sad kad si spomenuo da si ga kratko koristio, a „sekira“ ga je testirala :d.

Potpuno si mašio poentu ;). Ne znam zašto uopšte spominješ više-monitorsku postavku kad je to potpuno nebitno niti je iko
spomenuo. Svi (?) monitori u toj 34“ i 35“ UW klasi imaju podešavanje visine, a neki i rotiranje (kako se već swivel prevodi),
to je obavezno za takve grdosije od panela. Ako već nema, onda su VESA rupe obavezne zbog monitor „ramena“. O čemu
se radi, pogledaj sledeći video:
[YOUTUBE]kMzHo172V2Q [/YOUTUBE]

Zato je MX34VQ epic fail od monitora. Ergonomija = nula. Tako je to kad marketinški stručnjaci odsečeni od stvarnosti projektuju
proizvod o kome nemaju pojma. Kome trebaju podešavanje visine i VESA rupe? Qi bežični punjač i harman / kardon® zvučnici su
najvažniji :wall:! Ni USB hub nije bitan iako ga ima svaki konkurentski model. Spomenuti David Zhang je isto testirao taj model, mogu
slobodno otkucati, jako dobro i odmah je u startu rekao šta ne valja: „...but with terrible stand and lack of VESA mounting...“
[YOUTUBE]6G619ujzJvo [/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
U zivotu mi nije trebalo nesto tako kao ta ruka. Ne vidim ni 2% populacije koja ce koristiti tako nesto. Ni swivel nije preterano koristan feature, u zivotu nisam koristio isti. Govorim iz perspektive nekog ko ima veliki sto.
Jedino sto bih mogao da se slozim, podesavanje visine je minus. Zakrivljeni paneli se stavljaju direktno ispred tebe jer je to poenta takvog monitora, te svi ti "minusi" osim visine jednostavno padaju u vodu. Zvucnici su mi nebitni, ali bih pre uzeo taj punjac nego swivel i vesa mount kod takvog monitora, jedan manje usb kabl. A tek efekat kada ti klijent dodje u kancelariju npr, a ti minimalno kablova, do jaja dizajn i punis telefon tako sto ga stavis samo na monitor... ne uzimas u obzir vau efekat.

USB hub imam na dell-u, nikad u zivotu ga nisam koristio... vecina modela ima usb hub iza monitora sto je apsolutno beskorisno, 3x pre cu da pruzim ruku do front panela kucista.
 
32“ 1440p AMVA+

Iako sam najavio šta sledi, vanredne vesti u vezi 32“ AMVA+ 1440p modela.

BenQ PD3200Q se pojavio u Mađarskoj i cena kreće od 520 e. U suštini je samo malo skuplje od Germanije. Taj model
je jeftiniji preko od EW3270ZL, koji ima cenu kao kod nas i koja je prenaduvana u odnosu na nemačku (što je neobično
za BenQ), što nema nikakve logike :S: zato što nema govora koji je bolji i daleko praktičniji model!

Nemački PRAD je danas objavio test HP Omen 32. Konačno ga je neko testirao.

Pozitivno
Monitor definitivno ne koristi PWM! Zašto je HP poslao pogrešan odogovor… Jako je dobro fabrički kalibrisan (jedino se
mora smanjiti previsoka osvetljenost) izuzev više game. sRGB pokrivenost boja je skoro 100%. Kontrast je blago nat-
prosečan. Nema problema sa probijanjem LED pozadinskog svetla. Sve manje-više standardno za AMVA+ panel. Zbog
čudnog kućišta i loše ergonomije nije za profi rad.

Negativno
Meni sa podešavanjima je razočaravajući. Reklamira se za igranje i za to je epic fail. Model je testiran sa očigledno
bagovitim Catalyst drajverima zato što je FreeSync radio u opsegu od samo 48-60 Hz što nikako nije kako treba (ide
do 75 Hz). Odziv piksela je slab i overdrajv definitivno nije dobro odrađen. Ono što meni nije nikako jasno je ogroman
input lag. Do sada je bilo slučajeva da je PRAD nekim modelima izračunao veliki input lag, a da drugi kao TFTCentral ili
hardware.info nisu ili se desilo vice versa. S druge strane, biće da je istina pošto je PCMag testirao Pavillion 32 (pod-
sećam da su to dva ista modela veštački podeljena) i izmeren je input lag od 40,6 ms. Takođe bi input lag trebao biti
niži u FreeSync modu, a ne vidim da su tako testirali.

TL; DR – zbog svega navedenog, čak i da nije bagovitog drajvera (ovo bi se moralo rešiti vraćanjem na Catalyst 16.11.5
pre ovih ReLive, za one koji imaju problemsa sa FreeSyncom), model ne vredi. Dobro je da se nisam pre koji mesec zaleteo
i kupio Paviliona 32...

Zbog svega navedenog, na stranu problem sa cenom u Srbiji, čak i da padne, Omen 32 ne vredi. Ko traži u toj klasi model,
Philips Brilliance BDM3270QP je najbolja kupovina praćen novim BenQ PD3200Q. ASUS drži prenaduvanu cenu PB328Q
modelu u Evropi. AOC Q3277PQU vredi jedino ako se može naći jeftinije od „blizanca“ Philips modela.
 

Prilozi

  • HP Omen 32 datasheet.pdf
    637.7 KB · Pregleda: 32
  • Philips Brilliance BDM3270QP leaflet.pdf
    956 KB · Pregleda: 120
  • BenQ PD3200Q datasheet.pdf
    672.3 KB · Pregleda: 53
  • AOC Q3277PQU specs.pdf
    783.9 KB · Pregleda: 68
Poslednja izmena:
Duke,
imas li dobru ideju o tome da li je pametno pokusati uparivanje 1440p monitora i laptopa koji ima samo hdmi i intel hd 4000, ako nema mogucnosti vracanja para?

Na internetu se mogu naci svedocanstva i uputstva o tome kako ga naterati da radi na tipa 55hz, ako nece na 60, ali ja to citam na potpuno povrsnom nivou, a i niko ne tvrdi da na svakom laptopu radi, nego, kao, najcesce radi na intel hd 4000+

Imas li neke smernice, sta tacno gledati, i kako utvrditi pre kupovine?

Benq pd3200q mi je interesantan, konkretno...
 
Duke, hvala ti puno na svim postovima vezanim za monitore! U potrazi sam za novim monitorom i zbog negativnih komenatara vezanih za BenQ GW2470H sam gotovo odustao od VA panela, a onda sam naisao na tvoje postove i preporuku za BenQ VZ2470H. Dvoumim se izmedju njega i Philips 246E7QDSW (PLS) i u velikoj sam dilemi. Oba su veoma primamljiva.

Video sam da si rekao da za programiranje treba uzeti IPS/PLS, a ne VA. Ako nije problem, mozes li da objasnis zasto?
 
Duke, hvala ti puno na svim postovima vezanim za monitore! U potrazi sam za novim monitorom i zbog negativnih komenatara vezanih za BenQ GW2470H sam gotovo odustao od VA panela, a onda sam naisao na tvoje postove i preporuku za BenQ VZ2470H. Dvoumim se izmedju njega i Philips 246E7QDSW (PLS) i u velikoj sam dilemi. Oba su veoma primamljiva.

Video sam da si rekao da za programiranje treba uzeti IPS/PLS, a ne VA. Ako nije problem, mozes li da objasnis zasto?

Ima jak kontrast u odnosu na IPS. IPS / AMVA=1000:1 / 3000:1.
Ja ga koristim za programiranje.Osvetljenje na 50% i Blue Light postavljen na Office mod.Odlican je sa win10 i dark modom.
Monitor je odlican,kao sto sam i rekao u prethodnom mom postu.
Postavicu i slike kasnije.
 
Odgovori

@ Rio

Ovo je pogrešna tema za to. Podforum Grafičke karte je za tvoj problem.
I imam skoro nula iskustva sa Intelovim integrušama na laptopu.


@ Marko_26

Za sva pitanja u vezi kupovine 24“ monitora, postoji tema Koji 24“ TFT?

U vezi programiranja, to zaista pripada ovoj temi. Postoje dva razloga zbog kojih se generalno
ne preporučuju monitori sa VA panelima za to:
1) Pikseli u VA panelima su postavljeni tako da je slika malo manje oštra u odnosu na IPS-olike panele.
Ovo nekome može predstavljati problem ako se isuviše naviklo na IPS-oliki panel, a opet nekome ne.
2) Zbog duboke crne i velikog kontrasta, dugotrajno gledanje bele pozadine sa crnim tekstom nije baš
najbolje za glavu i oči. Rešenje je to što je Sasa012 otkucao, a to je da se koristi crna pozadina sa
belim slovima, a ako ne, onda makar Low Blue Light mod pogotovo uveče.


@ rammadis

To šala pošto si stavio :)? Dva člana foruma u roku od mesec dana su kupila BenQ VZ2470H.

getafix je ostavio poruku 22.03. da je kupio.
Sasa012 je ostavio poruku 13.04. da je kupio.
 
Sasa i Duke, hvala na odgovorima.

U pravu si, pitacu tamo. Dodjoh do ovog podforuma sa gugla i videh zakacene teme za IPS i VA monitore, pa ne znadoh gde da pitam.

Aha, razumem. U tom slucaju, mislim da mi to ne bi predstavljao veliki problem posto i sada (na starom laptopu i prastarom Yuraku monitoru :D) koristim Stylish ekstenziju sa tamnim stilovima, tamne teme i slicno.
 
Nova nedelja i nova summa summarum novosti i dešavanja iz VA sveta. I nisam zaboravio novosti od TPV-a. Biće ;).

Sećate se modela Philips E-line 278E8QJAB? Preko ga i dalje ima samo alza po istoj ceni (~225e). Na nemačkom
amazonu gde je odmah dostupan mu je cena otišla sa 260 na čak 310 ojra i time je postao skuplji od Samsunga
C27F591! Nikako nije dobra vest. Nadam se da će za mesec-dva model postati naširoko dostupan.

BenQ je predstavio svoj nov model iz čuvene „filmsko-stilske“ EW serije – EW2770QZ. Kao što znate, u pitanju
su modeli sa njihovim AMVA+ panelima. Nažalost, ako pogledate Overview i Features stranicu, jasno je da se
nigde ne spominje kontrast što je znak za uzbunu. I zaista, u specifikacijama stoji da je u pitanju IPS panel tip,
a u stvari je AHVA (AU Optronics IPS-oliki panel). Nije mi jasno zašto je BenQ rešio da ukalja AMVA+ EW seriju :(.
Šteta…

HP je posle dve godine izbacio naslednika P222va. U pitanju je biznis monitor i kao takav ima 3 god. garancije.
Pojavio se pre nedelju dana i odmah je dostupan i kod nas (za neverovati!) i ima ga baš ovde na Bench šopu.

HP ProDisplay P223 (VA) (21,5“; 1920x1080; PWM?)

Ne znam koji je panel (S-MVA ili AMVA+). P222va ima ogroman kontrast od preko 4.400:1 u standardnom modu,
sasvim solidno je kalibrisan u sRGB modu sa jako dobrim uglovima gledanja. Čak je i odziv piksela sasvim ok za 60
Hz VA panel. Izuzev promenjenog dizajna kućišta i baze, ti bi modeli morali biti jako slični. Cena mu je viša nego
odlazećeš modela i ako HP nije eliminisao PWM, nula razloga za kupovinu umesto P222va.

Kod nas u maloprodaji se pojavilo dosta modela AOC-a. Posle kuknjave na forumu da se povlače, uvoznik je uvezao
kontigent... Nažalost, većinom (?) su u pitanju stari modeli koji koriste PWM za regulaciju LED pozadinskog osvetljenja.
Koliko mi je poznato, svi proizvođači monitora (izuzev HP-a) jasno objave koji monitor je flicker free (ne treperi).
Jedan model mi je zapao za oko:

AOC M2470SWH (S-MVA) (23,6“; 1920x1080) (sjajan ekran; PWM)

Kod nas se ovaj model pogrešno reklamira da je IPS što je neverovatno da se nije u stanju prepisati specifikacija.
AOC jasno ističe da ima MVA panel. Pošto je 23,6“, onda je Innolux S-MVA (zakrivljeni su SVA). Zanimljivost je da
je ekran po svoj prilici sjajan ili makar polu-sjajan. Monitori sa sjajnim VA panelima se ne mogu čak izbrojati ni na
prste jedne ruke :(… Jedan član na hardforumu ga je letos hteo kupiti i posle nije ništa javio tako da nema informacija
kakav je. I pre nego što neko posmisli „ali u pitanju je član foruma, a ne profi test“, otkucaću da postoje likovi na tom
i OC.net forumu koji imaju kolorimetre, tako da…
 

Prilozi

  • HP ProDisplay P223 Datasheet.pdf
    594.4 KB · Pregleda: 35
  • AOC M2470SWH Productsheet.pdf
    810.4 KB · Pregleda: 79
Poslednja izmena:
BenQ GW2470

Na drugim temam se ponovo pokrenulo pitanje u vezi BenQ GW2470 modela pa ću ovde preneti da bude.
Kod BenQ monitora na kraju:
H = HDMI
M = multimedija (zvučnici + audio ulaz)

Dakle:
GW2480H – 2x HDMI
GW2480HM – DVI-D, HDMI, zvučnici, audio (linijski) ulaz
Oba modela imaju VGA ulaz i 3,5 mm audio (slušalice) izlaz.

Što se tiče tog modela, on je na lošem glasu zbog određenih sporih crno-sivih i sivo-sivih prelaza (vidiljivo u igrama
tipa Batman Arkham ili Dark Souls serijalima) i to je tačno. Međutim, to nije fer prema tom monitoru zato što se monitor
ne reklamira za igranje već za zabavu i posao i on to radi jako dobro. Svaki model monitora koji se kritikuje za nešto da
ima manu, a ne reklamira se za to, je po meni promašena kritika. Jeste, uvek treba navesti mane, što i sam navedem,
ali treba uvek imati u vidu za šta se model marketira. Da ne ponavljam iksti put, ne može za sve da bude najbolji, to je
nemoguće.

Postoje određene zabune sa VZ2470H modelom, pa ću i to preneti ovde. Npr. VZ2470H uopšte nije naslednik GW2470
modela:

1) VZ, GW i EW su različite serije.
2) VZ2470H je u stvari izašao pre GW2470 modela, samo se počeo prodavati u Evropi sa godinu dana zakašnjenja u
odnosu na Aziju pa je zato GW „stariji“.
3) Uopšte nemaju isti panel. Jesu AMVA+, ali nisu iste revizije. Taj panel „bez rama/okvira“ (edge 2 edge) u VZ modelu
ima više nego duplo bolji odziv piksela! To je jasno iz internih AUO dokumenata i o tome sam već kucao ovde. To je je-
dini model na tržištu koji ima tu verziju panela. Svi ostali kao dosta iiyama modela imaju isti panel kao i GW2470 samo
što iiyama radi bolje overdrajv (generalno su po tome jedni od najboljih bez obzira na tip panela).
4) I VZ2470H je odlično fabrički kalibrisan za razliku od GW2470H.

Postoje barem dva profesionalna testa ovoga modela. Čak ga je i domaći SK opisao i on je generalno ok mada je jasno
da se nije radilo sa kolorimetrom:
Reprodukcija – držite se Standard profila
Ovo nije tačno, pošto je Standard mod dosta slab (totalno promašena (previsoka) gama sa visokom deltom za boje).
Najbolji su sRGB i Movie mod po pitanju kalibracije.
Vidljivi su blagi artefakti u brzim pomeranjima objekata po ekranu.
Ako se koristi AMA Premium (što je veliko ne na svim BenQ monitorima), overshoot je priličan iliti artefakti – pogrešno
nazvani duhovi kod nas. Na AMA High nema artefakta, ali zato postoje tragovi na određenim crno-sivim i sivo-sivim
prelazima. Zaključak autora je sasvim tačan (ako preferirate VA panele sa njihovim inherentnim prednostima i manama):
Ako vam kod kupovine monitora nije presudan veliki broj konekcija ili USB hub, ako vam nije potrebna mogućnost podešavanja
visine ili rotacija ekrana, ako nemate kolorimetar za idealno podešavanje reprodukcije, ako ne igrate igre, ako vam u životu nije
preko potrebno da potrošite veliku sumu novca da biste imali kvalitetan proizvod, onda je BenQ GW2470 savršeno rešenje za
vas, za nas... Za sve. Definitivno best bang for the buck.

TL; DR – dokle god je u sRGB ili Movie modu, kalibracija je sasvim solidna i za ono što je namenjem (maretiran) je vrlo dobar.
 

Prilozi

  • BenQ GW2470H Datenblatt.pdf
    170.6 KB · Pregleda: 31
  • BenQ GW2470HM Datenblatt.pdf
    255.5 KB · Pregleda: 35
Poslednja izmena:
Da nastavim sa novostima, ali sa premijum VA modelima.

Samsung Electronics je predstavio dva osvežena („nova“) modela:

Samsung C24FG73 (SVA) (23,5“; 1920x1080; 144 Hz; LMB; FreeSync; QD LED; 125% sRGB)
Samsung C27FG73 (SVA) (27“; 1920x1080; 144 Hz; LMB; FreeSync; QD LED; 125% sRGB)

Jedva je prošlo pola godine i eto nama osveženih modela. Previše je to brzo… Elem, odmah upada u oči potpuno
novo i bolje postolje. Slična postolja su već koristili u modelima iz 2015-te pa su promenili prošle godine na tanjirasta.
Takođe na osnovu pisanja Nemca, osveženi model dolazi sa konačno sređenim/ispeglanim firmverom, dok će navodno
vlasnici FG70 serije imati besplatnu nadogradnju u Samsungovim servisnim centrima. Ovo je sve nezvanično na osnovu
mejla… Vest je na OC.net temi preneo neki naš lik (nažalost pismenost mu nije na nivou) koji je vlasnik C24FG70 modela.
Citiram:
Ok i have just received the email and it says that in the new firmware that is in cfg73 completely removed the purple
artefacting its from samsung in germany. Fhey also replied that all cfg70 owners are entitled for firmware upgrade.
Sve u svemu, ako je Samsung to konačno rešio za vijek vijekova, to su onda fantastične vesti! Osveženi modeli bi se
trebali početi isporučivati u Evropi do kraja ovoga meseca kako za sada stoji.

Acer je bez ikakvih fanfara, potpuno nečujno pustio u prodaju naslednika Predatora Z35 koji je jedan ok model, ali se
i nije baš proslavio. Koga interesuje, možete pročitati izuzetno detaljan test od strane TFTCentrala. Neverovatno je
da je od svih tržišta pušten prvo limitirano u prodaji u Kanadi…

Acer Predator Z35P (AMVA3) (35“; 3440x1440; 120 Hz (OC); G-Sync (30-120 Hz))

Model ima isti panel kao HP Omen X 35 i AOC AGON AG352UCG i sva tri imaju G-Sync module. Jedan kvebeški Kanađanin
sa OC.neta ga je kupio, a u međuvremenu još jedan novi član foruma. Link ka temi. Model ima veliki potencijal da napravi
popriličnu pometnju na UW 1440p tržištu tako da ću pratiti situaciju. U PDF fajlu su preliminarne specifikacije sa nekog
nemačkog šopa.

Vest je izašla na r/ultrawidemasterrace. Ostavljam da se čitaju ignorantski komentari. Top komentari za arhivu ;):
VA panel / pass.
Found a fan of IPS glow, scanlines and light bleed. :)

Kad već spominjem uvek nezaobilazni OC.net forum da i završim sa njim. Na temi o HP Omen X 35 došlo je do nepotrebne
svađe zato što isti likovi kucaju iste dosadne poruke. Baš se bilo prilično zaoštrilo. Citiraću po meni najbolju poruku što
kucam i ja stalno (podvlačenja moja):
Nobody needs to justify their purchase, I'm sure most people bought it from retailers where we can easily return the
product if we wanted to. It's not like we bought the monitor and now we're stuck with it so we feel the need to justify
the big purchase, come on... I mean we can even say the same about people who bought the IPS panels instead. For
a $1,000 monitor it should not have washed out colors out of the box? Ok then how about for a $1,000 monitor it should
not have any glow, and it wouldn't have if they just used one of those fancy polarizers that many high end IPS panels
used
, and yet they didn't so I should have to just live with it instead? Hardware design flaws on the Omen? What about
those scan lines everyones been complaining about on the X34 and PG348?
Now I haven't checked that thread in over
a year so maybe it's been fixed already but the last time I did many people were starting to claim that the scan lines
are a design flaw of those monitors and cannot be fixed. I would hope I don't spend $1,000 on a monitor only to have
scan lines in my games. It's been said so many times already that there is no perfect monitor, which sucks because we
dump so much money and yet just end up having to pick our poison.

TL; DR – nema tog novca za koji se može kupiti savršeni monitor pošto ne postoji i mora se živeti sa inherentnim prednostima
i manama koje ima svaka od tri LCD tehnologije. Uvek kupovati monitor prema sopstvenim potrebama i prioritetima.
 

Prilozi

  • Acer Predator Z35P Datei.pdf
    416.4 KB · Pregleda: 48
Poslednja izmena:
Uh, ovaj C24FG73 deluje fantasticno. Vidim da je aktuelni model kod nas od 57 crvenih pa navise, kapiram da ce i ovaj biti tako nesto. Da je 27' 2K bio bi idealan i na duze staze mada bih mogao i sa ovim da se malo osvezim.
 
@DukeofSerbia : svaka ti čast na ovim postovima, zadovoljstvo ih je čitati. Samo nastavi.
 
Evo da se pohvalim da sam ponosni vlasnik monitora BenQ VZ2470H. Monitor izgleda fantasticno. Dvoumio sam se izmedju ovog i Philips-ovog PLS monitora, ali je kontrast presudio u korist BenQ-a.

Hvala Sasi, a posebno Duke-u na postovima i ovoj temi.
 
Sad kada sam sakupio pare za 43XD8005, vise ga bas nema nigde kod nas u okolini. :-/



Domaci listinzi su fake, kontaktirao sam firmu koja ga listuje na eponudi i priznali su da ga vise nemaju, nude u zamenu XE80 seriju koja ima ne samo IPS, vec los IPS.

Kod madjara, em nema u radnjama em su narodni uvoznici malo pritisnuti od strane policije ovih dana.

Kod nemaca ima na amazonu za 800e, al nemam nacina da to nabavim. Isto vazi za UK [600funti] i USA [600$].


Mrka kapa izgleda. Posto je 43XE8005 sa IPS-om koji je lisiji od IPS-a u 49XD80, izgleda da cu morati cekati prolece 2018. godine i nadati se da ce 43XF8005 biti bolji... i nadam ne ludo skup.



Ima li neke alternative za nabavku ovog modela?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno