Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Ok, ima jedna razlika, sad vidim da mi je promaklo. Osvetljenost ekrana je na 23,8“ modelu 250 cd/m2, a na 27“ je 300 cd/m2.
Tako stoji i u zvaničnim specifikacijama panela.

Ima na Tom‘s Hardware-u test VZ2470H (linkovan iks puta ;)). Christian Eberle što radi njihove testove monitora zna svoj posao
i cenjen je (inače je VA fanboj kao i ja :) – kontrast ispred svega, he he). Jedino treba ignorisati njegove rezultate po pitanju
input laga i odziva piksela pošto merenja definitivno jesu jako čudna i nepouzdana. To je neki koncenzus i po forumima. Sve
ostalo radi kako treba pa se njegovi testovi koriste u diskusijama.

Što se tiče testa, izgleda da 27“ vezija panela definitivno ima veći kontrast (preko 4.000), iako po specifikacijama imaju isti (3.000:1).

VZ2470H je pohvaljen na hardforumu i ima novu i superiornu verziju panela u odnosu na sve ostale AMVA+ modele monitora,
a o tome sam već kucao na temi.
 
32“ AMVA+ modeli

U ovoj poruci sam detaljno objasnio situaciju sa 32“ AMVA+ modelima pa ću je i ovde iskopirati zato što zaslužuje
da bude i ovde za arhivu. O Omenu 32 i Pavilionu 32 sam već kucao detaljno.

Pre poruke…

Ne mogu da verujem da uvoznik Philipsa ili već kako ide da nije uvezen Philips Brilliance BDM3270QP koji se već jedan period
prodaje po nižoj ceni po EUropi :wall:. Vidim da na kp ima za samo 435 €. Da nema problema o kojima će te pročitati ispod (zato je
garancija od 3 god. jako bitna, zato mi je malo rizično preko kp-a), kupio bih ga bez razmišljanja! Da znam da će pojaviti (ha ha,
nema šanse :() makar cena bila i do 510-520 € (računam neki manji RUC), čekao bih. Jeste, postoji Pavilion 32 sa istim panelom
koji čak ima i FreeSync, al' nije to to. Ipak je profi monitor nešto drugo.

Na sledećem linku možete videti primer bandinga od strane kupca na Amazon UK. Ovo stavljam unapred pošto sam ga spominjao ispod.

Sledi poruka.
-------

Ovi modeli imaju po jedan ili dva frejma input laga u zavisnosti ko je testirao. To je normalno zato što je veći panel,
što veće rezolucije sa što više video ulaza, input lag raste i tu nema ‘leba pošto nisu igrački modeli.

Specifični problemi ovih panela vezani za kontrolu kvaliteta. Dakle, šta se može dogoditi:
1. banding
2. mrtvi/zaglavljeni pikseli
3. efekat prljavog ekrana (dirty screen effect aka DSE)

Stavke 2. i 3. su više vezane za veličinu ekrana. Banding je najveći problem.

Mane AMVA+ u odnosu na IPS-olike panele:
1. Odziv piskela nije na nivou najboljih IPS-olih, ali je za umereno igranje sasvim dovoljno.
2. Horizontalni uglovi gledanja su dosta dobri, ali vertikalni se ne mogu nositi sa najboljim IPS-olikim.
3. Inherentna odlika VA panela je horizontalna promena game.
To znači da dolazi do gubitka zasićenja boja u uglovima i kad se se gleda pravo u ekran u uglovima dolazi do
stapanja nijansi crne tzv. efekat „slomljene crne“ (black crush), ali ako se pomeri malo u stranu, efekat nestaje.
Oba problema su prilično minimalizovana na modernim AMVA+ panelima i da bi se primetio blagi gubitak zasićenja
boja u uglovima treba zaista imati odličan opažaj.
Ni izbliza nije efekat kao na TN panelima koji pate od vertikalne promene game.

Prednosti u odnosu na IPS-olike panele:
1. BLB je minimalan do nepostojeći kod VA panela i zaista treba dobiti teški škart za razliku od IPS-olih panela gde je
to normalna pojava. Mnogi novi vlasnici VA monitora su u stvari konvertiti sa IPS-a zato što im je bila muka od lutrije
sa BLB-om i glowom (strani forumi su prepuni takvih slučajeva).
2. Ne postoji IPS glow.
3. U proseku 3x veći kontrast i duboka crna. IPS-oliki paneli u stvari prikazuju sivu, a ne crnu. Ovo u suštini nije bitno
ako se ne konzumira video sadržaj ili igraju tamne igre.

Po pitanju preciznosti i pokrivenosti boja nema razlike, ali zbog spomenute horizontalne promene game, kvalitetni IPS-oliki
paneli su tu ipak u (blagoj) prednosti. Bez obzira, na dpreview postoje korisnici koji koriste VA monitore i za profi rad u
Photoshopu.

Predložena četiri modela:
AOC Q3277PQU
ASUS PB328Q
BenQ PD3200Q
Philips Brilliance BDM3270QP

Krenimo od najnovijeg modela – BenQ PD3200Q za kojeg nema testova. Njegov prethodnik je čuveni i jako popularni
BL3200PT (koji se i dalje prodaje, ima puno testova), koji nažalost ima određene mane (slabija fabrička kalibracija,
ispodprosečan kontrast (za AMVA+ panel), ispodprosečna osvetljenost, ne baš dobar overdrajv, imao je u početku
prenaduvanu cenu), a i relativno je pogođen problematičnom kontrolom kvaliteta. Da li sve to važi i za nov model?
Nemam pojma (osim uobičajenih problema sa kontrolom kvaliteta samog panela koji pogađa sve modele).

ASUS PB328Q je fabrički OC-ovan na 75 Hz (al' izgleda samo preko DP kabla). Model je odlično fabrički kalibrisan
i ima bolje specifikacije od navedenih. Znam da se koristi za profi rad u Photoshopu. Nažalost, ASUS mu i dalje drži
prenaduvanu cenu u Evropi, dok je preko okeana već poduži period smanjena.

Zaboravio sam staviti AOC Q3277PQU. On blizanac Philipsovog modela. TPV je vlasnik obe kompanije i proizvodi ih.
Q3277PQU je najomiljeniji monitor na čuvenom francuskom sajtu Les Numeriques. Najjeftiniji od svih. Ima ispodprosečan
kontrast (za AMVA+ panel) i fabrička kalibracija bi mogla biti bolja.

Za Philips Brilliance BDM3270QP postoji nekoliko testova. Ima bolje specifikacije od navedenih (pogotovo natprosečno
visok kontrast), dosta dobar overdrajv (faster je najbolji) i fabrički je vrlo dobro kalibrisan (dobije sa papir sa izveštajem
fabričke kalibracije!). Ima jedinstvenu MultiView funkciju (PIP/PBP) poznatu sa televizora. Nekome bonus, nekome ne.
https://youtu.be/jugcEhmJYq4?t=431
Veliki problem ovog modela su kapacitivne komande na dodir za upravljanje monitorom koje su zeznute za upotrebu.
Bilo je i žalbi da crknu posle nekoliko meseci (zato postoji garancija od 3 god. koju imaju svi navedeni modeli).
Dobre vesti – Philips kao da je znao za problem pa se na isporučenom CD-u dobije program SmartControl kojim
se može upravljati monitorom direktno iz Windowsa i mirna Bačka.

TL; DR
BenQ PD3200Q je mačka u džaku.
AOC Q3277PQU nije bolji od blizanca Philips Brilliance BDM3270QP (osim komandi za upravljanje, ali se to zaobiđe
isporučenim programom).

ASUS PB328Q (sa prenaduvanom cenom) i Philips Brilliance BDM3270QP su moja preporuka u klasi 32“ 1440p.

Dodatak
Lik na videu ispod je vrlo dobro opisao Philipsa (na stranu što koristi amaterski Spyder 4 za kalibraciju) sa svim prednostima
i manama. Sve odlike panela se odnose i na druge AMVA+ modele. Razlika je u kućištu, OSD-u i MultiView funkciji. Lik je još
jedan konvertit sa IPS-olikog monitora. I taj Philipsov model ima dosta YT videa. Moja jedina zamerka je što se žalio kako
kućište nije bez rama (bezel less). U stvarnosti to je ogroman plus. U komentaru ispod videa je otkucao da monitor ima
matiran ekran. AMVA+ paneli imaju tzv. polusjajan ekran (negde se može pročitati i polu-matiran) gde je nivo mata ~12%.
Dovoljno je matiran da nema odraz, a da s druge strane ne degradira sliku (što je matirani premaz jači, više degradira kvalitet
slike). To je najbolji kompromis po pitanju sjaja i mata.

[YOUTUBE]tMvNgDH6Pew[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Vidim da se kod našeg uvoznika pojavio ovaj Benq model :
BENQ 32" EW3270ZL LED monitor?
Da li se može preporučiti?


Poslato sa telefona
 
U ovoj poruci od 28.2. sam ga prokomentarisao (primetio sam ga čim se pojavio):
Kod nas se pojavio novi BenQ EW3270ZL po 100 ojra većoj ceni u Germaniji što ne liči na BenQ uopšte...
Pored dva HP-a sa najverovatnije istim panelom (odnosi se na verziju) koji još imaju i FreeSync, apsolutno ne vredi
za novac koji se prodaje.

Pojavio se samo tri dana posle evropske obznane! Članak na PCM-u.

Meni je apsolutno neverovatno da je uvoznik odmah uvezao ovaj model pored toliko drugih modela BenQ-a za koja postoje tržište.
Apsolutno nula logike :wall: :crash:.

EW3270ZL jedino novo nudi dizajn u odnosu na proverene konkurentske 32“ AMVA+ modele. Svi imaju isti panel (proverio sam u
međuvremenu) – Omen 32 i Pavilion 32 nude FreeSync, a AOC, Philips, ASUS i druga dva BenQ modela imaju kućišta sa kojima je
moguće manipulisati plus Philips dolazi fabrički kalibrisan.

Verovatno BenQ računa da će se naći kupci koji se „lože“ na dizajn.
 
Cek, sad mi je pukao mozak, nista ne kapiram.
Nije samo razlika izmedju vz modela benq u velicini, nego u osvetljenosti (sto mi nije bitno) i kontrastu? Panel, odziv i te ostale stvari su iste?
 
VZ2770H i VZ2470H

:d

Razlika je u veličini panela i u osvetljenosti, kao što sam i otkucao :):
23,8“ - 250 cd/m2
27“ - 300 cd/m2

Sve ostale specifikacije su iste: kontrast, odziv piksela, sRGB pokrivenost, dubina boja (pravi 8-bitni panel) i tako to.

Jedino na testovima, ponavljam testovima, ne specifikacijama, 27“ je imao kontrast i preko 4.000:1.
23,8“ panel sam viđao na iiyama modelima da je mereno do ~3.500:1.

Zaključak: kontrast je deklarisan na 3.000:1, ali postoji velika verovatnoća (kod 27“ skoro sigurno) da će kontrast biti dosta veći.

Još slika VZ2770H (ostavio bih od manjeg modela, ali se u Kini ne prodaje nikako, prevelika dizajnerska konkurencija u tom segmentu...):

BenQ VZ2770H 10.jpg BenQ VZ2770H 11.jpg BenQ VZ2770H 12.jpg BenQ VZ2770H 13.jpg BenQ VZ2770H 14.jpg
 
Au bre DukeofSerbia, kako si me nalozio sad za ovaj model! :D Da ima Freesync i da je crn, mislim da bi ga odmah kupio.. Ovako sa crnim periferijama se ne bi uklopio :S

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Samsung C24FG70FQU

Na forumu sam nekoliko puta otkucao da je Eizo Foris FG2412 iz sad već daleke 2013. godine najbolji igrački LCD monitor ikada.
Ima Sharpov 23,5“ MVA panel koji kad se pojavio 2013. bio daleko ispred svoga vremena po mnogim parametrima. Čak je i danas
po nekima i dalje ispred. Nažalost, Sharp je puk‘o sopstvenom krivicom... Elem, i dan danas na stranim forumima taj model izaziva
kontraverzne i često žestoke rasprave. Ja sam u kampu koji smatra da to jeste bio najbolji igrački monitor ikada (do pojave ovog
novog Samsunga, sad mi više nije) bez obzira na mnoge mane.

Zašto je FG2412 jedan od najkontraverznijih monitora ikada? U pitanju je škart monitor :). Dobro ste pročitali. TL; DR – monitor je
napravljen od delova koji nisu prošli striktnu kontrolu kvaliteta za neki 5.000 $ Eizo monitor za satelitsko osmatranje. Pogađate koja
je verovatnoća za ispravan primerak…

AUO faktički ima monopol u klasi igračkih 144 Hz panela sa svojim 1440p AHVA i 1080p i 1440p TN panelima što je dovelo do nestajanja
kontrole kvaliteta (za to je glavni krivac LG Display koji je masovno dampovao svoje 1080p AH-IPS panele na tržište).

Bile su potrebne pune tri godine da se pojavi panel (koji i dalje ima neke parametre slabije) i monitor koji je skinuo FG2412 sa trona.
Samsung je uspeo da napravi skoro savršen 24“ Super-VA panel sa ne baš najboljim overdrajvom – na prvi pogled. Jeste, nije savršen,
ali koji monitor jeste?

Samsung jeste kriv što i dalje njonjavo implementira FreeSync mada ću otkucati da su potpuno pošteni po tom pitanju i ne skrivaju
u uputstvima za svoje monitore da kada se aktivira FreeSync da se mogu dogoditi određeni „stvari“ (navedene su koje) pogotovo u
Ultimate modu. I naravno, uspeli su uprskati overdrajv u običnoj/FreeSync upotrebi.

Ovde sam već citirao PCM koji je jasno objasnio kako da se koristi monitor za igranje, ali ignorantske mase po internetu ignorišu.
Konačno je jedal lik na hardforumu (geok1ng), sa čuvene VA teme (link sam ostavio kad sam otvorio temu), koji se sigurno razume
jako dobro u monitore i panele, otkucao istinu:
You could not be more wrong. the FG70s are the best gaming monitors ever build using a TFT tech:
125% RGB gamut thanks to quantum dots,
perfect sRGB mode,
144Hz refresh rate,
ULMB using a scanning full array local dimming :p
and Freesync.
Samsung nailed it .
And they will milk gamers launching 1440p (CH711) and 4k (UH750) displays with the same feature set over the next months. :mad:
Source? the videos i saw at 100-120Hz did not have those said artifacts. And even then, i still back my claim:

- best color gamut of any gaming monitor
- best motion blur control
-state of art contrast
-best brightness with LMB on of all gaming monitors

I would pick them over any other monitor in this thread for pro gaming.
I lost some time on youtube watching morons showing ghosting and artifacts on the FG70 at the wrong settings:
videos with freesync on,
videos with LMB off,
even videos where the GPU refresh rate did not matched the panel refresh rate ( and a comment which explained how to
CRU to fix the issue was downvoted!)

It is not rocket science to discover how to best use a LMB VA monitor: just find the refresh rate and LMB setting with optimal blur:

At 120Hz and fastest response time it beats handdly the DEll S2716DG, a 2016 TN with LMB:
C24FG70-blur.png

Ipak i vojvoda nešto zna ;).

Dodaću da 125% sRGB pokrivenost boja pomaže VA panelu da se prilično minimalizuje horizontalna promena game.

TL; DR
Samsung C24FG70FQU je sigurno bez pogovora najbolji igrački 1080p FreeSync monitor.
Posle dodatnih analiza, ovo je i trenutno najbolji igrački monitor na tržištu bez obzira na rezoluciju, dijagonalu i tip panela.

Po meni nije slučajno što Samsung koristi FG u imenu – omaž bivšem kontraverznom kralju :smoke:.

Kupio bih ga, novac nije problem. Prvo, veličina od 23,5“ mi je malo malo. Veći problem što skoro uopšte ne igram igre koje profitiraju
od preko 100 Hz, a i treba hardver koji bi to gurao. Zbog nekoliko igara tipa RRRE, P. Cars, TF2, Dota 2 i sl. mi ne vredi.
 
Poslednja izmena:
Au bre DukeofSerbia, kako si me nalozio sad za ovaj model! :D Da ima Freesync i da je crn, mislim da bi ga odmah kupio.. Ovako sa crnim periferijama se ne bi uklopio :S

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Da je bar ''silver''.. nije mi jasno zasto ga proizvode samo u smarackoj ''sneg'' beloj boji. Mada sam vise odustao zbog rezolucije ali i boja mi je opasno smetala ali je cena bila bas ''magnet'', nasao sam za 24.5k din.

@ Vojvoda

Zaboravio si da ishejtujes ovaj 27'' VZ jer je ''lazni bezel-less i ima crne trake koje dosta pogorsavaju utisak o kontrastu i prikazu crne'' :)
 
Poslednja izmena:
@dukeofserbia E sad mi je napokon sve jasno :D

Javicu sta sam uradio kroz 10 dana
 
@dukeofserbia
sad vidis sto sam ja merkao ovaj Samsung, al na Amazon.fr je 340e sa shippingom kod nas je 470e....
 
FG70

Samsung je napravio apsolutnu zver od monitora. Nikako da otkucam o najavljenim modelima (biće valjda danas), ali G-Sync
verzija automatski znači +150-200 €. G-Sync i ovako ne radi sa ULMB (ili G-Sync ili ULMB), a Samsungova LMB implementacija
je apsolutna superiorna u odnosu na Nvidija ULMB. Najavljeni modeli sa SVA 144 Hz 1440p QD panelima – cenu ne smem ni da
zamislim pa još u kombinaciji sa G-Sync :d...

Nema šanse da će biti nešto jeftinije, samo je pitanje koliko skuplje: od 150-200 € samo za G-Sync modul pa na više kako raste
rezolucija i veličina panela pa još HDR :shock:.

Da prokomentarišem PCM recenziju, tačnije njegove zaključke:
Excellent out of the box setup with vivid and varied shade representation – the QD technology provided a generous
colour gamut without entering true wide gamut territory. The sRGB emulation mode is also excellent
//
Some loss of saturation towards edges and bottom of screen – but a relatively minor amount for a VA panel of the size
Kao što sam otkucao, zbog QD-a (~125% sRGB pokrivenost boja), ovaj model ima najmanju moguću horizontalnu promenu game
u istoriji VA panela!

Good static contrast over a range of settings, including with the ‘Warm2’ Low Blue Light setting active which provided good depth
to dark shades. The screen surface was light and free from obtrusive graininess, helping brighter shades appear relatively smooth
//
Minor ‘black crush’, but a level of detail maintained throughout the screen that puts non-VA panels and in fact many VA panels to shame
„Slomljena“ crna isto minimalna i deluje da je na istorijskom minimumu za VA panel.

Impressively strong pixel responsiveness overall and very low input lag made good use of the 144Hz refresh rate.
An effective strobe backlight mode and FreeSync capability also features whilst strong 60Hz pixel responsiveness is good for console gamers
//
Some overshoot, particularly noticeable at or around 100Hz. This plus some flickering on the desktop with FreeSync active
made for a less than stellar implementation of the technology
Overshoot (tzv. „izokrenuti duhovi“ aka artefakti) u normal modu. LMB je skroz druga priča što je i on objasnio.

The curve added to the experience in a subtle way, without being unusual or difficult to adapt to. The stand offered good ergonomic
flexibility and the OSD was nicely laid out with a good range of features
//
Somewhat redundant ‘dish’ stand base and quite some depth to the monitor due to the hinged stand neck design. The ‘Arena Lighting’
feature was gimmicky and incomplete (no static ‘always on’ option) and the monitor is quite expensive for a Full HD model currently
Cena...

Ah, cena…

C24FG70
Na Amazon uk je 320 € (verovatno su imali dosta vraćanja)…
Na Amazon de je 365 €…
U MediaMarktu mađarskom je ~380 € i to je najniža cena preko. Kod svih ostalih je veća (~430 je max).
U ExtremeDigitalu koji je njihov najjači IT lanac je ~422 €.

Cena na kp-u je 380-400 e :).

Dnevno podsećanje da je garancija u Mađarskoj na sve Samsungove monitore samo 1 god.

Najniža cena kod nas je ~440 ojra (54.540 rsd)…
Al‘ dve godine garancije u odnosu na Mađarsku.

C27FG70
Na Amazon uk je ~425 €.
Najniža cena u Nemačkoj je 453 € + slanje.
U MediaMarktu mađarskom je ~440 € i to je najniža cena preko.
Na kp-u sam našao za 422 e, al‘ to je sigurno zastarela cena. Kod ostalih je 450 e.

Mislim da je jasno gde ovi sa kp-a kupuju ;).

Svako neka iznese zaključak za sebe.

P. S.
Firmver – oktobar i novembar su najbolji, decembar je šit.
 
Poslednja izmena:
Acer V6 V276HLCbmdpx

Postoji još jedan model u Srbiji koji ima isti panel kao VZ2770H, EW2750ZL i EW2775ZH.

U pitanju je Acer V6 V276HLC i ima ga na nemačkom sajtu i tamo (Germaniji) je naširoko dostupan.
Izašao u januaru 2016.

Acer je bukvalno prekopirao specifikacije panela. Čak isto i troši kao VZ2770H – 26 W :).

Direktno poređenje sa VZ2770H
Ima VGA, DVI i DP što je vrlo neobičan izbor video ulaza. Dobije se samo VGA kabel.
Crno kućište. Nema spoljno napajanje. Ima kabl menadžment iza na nosaču. Ima VESA rupe.
Ima veći nagib (-5 do +25 stepeni). I ima zvučnike (2x 2W).
3 god. garancije kao i BenQ. Jeftiniji 100 din od VZ2770H ovde na Bench šopu gde su najjeftiniji.
Baš slučajna razlika u ceni. Možda zato što je 100 g lakši :d.

Ne znam kakav je overdrajv i naravno nema FreeSync.

Bela kućišta su najbolja, sam kucao zašto, al‘ ako neko preferira crna, to je ok. Barem je matirano.

Staviću model na listu preporučenih kad bude izašla osvežena pošto nudi dovoljno razlike u odnosu na VZ2770H.
 

Prilozi

  • Acer V6 V276HLCbmdpx data sheet.pdf
    828.2 KB · Pregleda: 65
Poslednja izmena:
Ajde Vojvodo, kupi vise taj BenQ pa nam prenesi utiske :D

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Moja situacija

Stvar je u tome što od decembra tražim šta da kupim i vrtim se krug kao kr##en :S:.

Želeo bih da mi monitor ima FreeSync, al‘ to je skoro nemoguće. Samsungovi F VA FreeSync modeli imaju prenaduvanu cenu
i izuzev FreeSynca, BenQ VZ modeli ih demoliraju. Jeste, C27F591 ima ~119% sRGB pokrivenost boja pa je horizontalna
promena game manja (na 27“ AMVA+ je pokrivenost ~105%), ali za 100 € više apsolutno ne vredi kad je VZ2770H u svemu
ostalom bolji. Kupio bih bez razmišljanja C24FG70, al‘ sam otkucao zašto mi ne odgovara. C27FG70 je nedostupan i ako se
ikada pojavi, cena će biti ko zna koliko visoka. Od preko mi je prevelik rizik.

Još jedna opcija u glavi koja mi se vrti je Samsung S32F351. Kucao sam, da ima FreeSync, već bih ga davno kupio.
Mada opstaje opcija da ga kupim i pokušam hakovati...

Onda imamo uvoznika BenQa koji je odmah posle evropske premijere uvezao EW3270ZL umesto EX3200R koji se prodaje od
decembra u Evropi i koji bi time bio jedistveni model na tržištu. Jeste SVA panel 1080p rezolucije na 31,5“, ali je na 144 Hz,
dosta je zakrivljen i ima FreeSync u jako širokom opsegu (48-144 Hz). Kad može LG da prodaje svoje 1080p ultraširoke…
Al‘ to je previše logično :wall:.

Vidim juče da je Pavilion 32 poskupeo kod najjeftinijeg prodavca za 21 e i sad mu je cena skoro kao Omena 32.
Da ne znam da su isti, Omen je pošteno cenjen u Srbiji, ali zato Pavilion nije. Pošto su ti modeli isti, cene su prenaduvane.

AOC u Srbiji je ostao u najjeftinijem segmentu i to do kada?
Acer je isto generalno žalost (ima brdo FreeSync modela).
Iiyama se uopšte ne uvozi iako se prodaje svuda po Istočnoj i Centralnoj Evropi.
Ista priča sa ViewSonic koji se nekada prodavao.
Philipsov top model (BDM3270QP) nedostupan, a i generalno im je ponuda slaba.

Monitor sa TN panelom je apsolutno neprihvatljiv za moje potrebe.

IPS-oliki monitor bi mogao proći. Da vidimo tu situaciju.

Dell SE2717H (to je ujedno i jedini Dellov FS model!) ima FreeSync u relativno slabom opsegu ala svi Samsungovi F VA i PLS
modeli (48-72 Hz) i kao oni je deklasiran od konkurencije HP 27es, 27ea i Philips E-line 276E7QDSW modela plus SE2717H ima
samo 1 HDMI ulaz što je apsolutno neprihvatljivo za mene*. Da jedan od ta tri modela ima FS, kupio bi ih bez obzira što nisu VA.

Na kraju ostaju ultraširoki modeli.

VA modeli su jako skupi i ostaje samo uvoz od preko, al‘ čuvena garancija od godinu dana na Samsungove modele, a treba još dati
prodavcu 800 i više ojra… I don‘t think so. Čak i da zaluta neki model do Srbije, treba zver od kompjutera za 3440x1440. Potencijalnu
cenu ne želim ni komentarisati.

Ostaju još LG ultraširoki modeli. 34UM68-P ima tradicionalno za LG dosta širok FreeSync opseg (40-75 Hz) i uz malo hakovanja i sreće
se može dobiti LFC. Ne znam šta se dešava u Srbiji, ali mu je cena apsolutno nenormalna (ako ga ima uopšte na stanju) – ista kao
34UC79G-B (ako i njega ima na stanju) :wall:! Njega samo od preko. Opet čitajući Prad test, meh – BLB, IPS glow, osvetljenost i
kontrast vidljivo niži od deklarisanog, jači matirani premaz ekrana, crno sjajno kućište (LG baš forsira ovaj tip kućišta), input lag
od 24 ms, slab odziv piksela... Reklamira se kao monitor kao namenjen igračima, a performanse gore od VA monitora koji se i ne
reklamiraju da su za igranje.

TL; DR
Da je jedan od sledećih dostupan u Srbiji, kupio bih ga: Samsung S32F351, Philips Brilliance BDM3270QP ili BenQ EX3200R.

Na kraju najbolje kupiti najjeftiniji BenQ VZ2770H sa 3 god. garancije i čekati dok se nešto ne pojavi za 2-3 god. u klasi 27-32“
sa FreeSyncom.

Ili kupiti neki bolji VA TV. Sony 43W755C ili 805W su poslednji vrhunski Sony FHD TV-i, al‘ su bili ili ostali skupi (poslednje zalihe
plus Sony ime). Jedino Sonijevi LCD TV-i nemaju PWM.

*Treba mi i za HD satelitski risiver. Da pojasnim – jedan HDMI ulaz se lako zaobiđe sa 2,5 $ HDMI svičerom na Aliju. Problem je
što kod FreeSync modela em to ne fukcioniše em overklok (FS modeli su overkolokavani u tom modu) ako se koristi svičer.
 
Poslednja izmena:
Ja imam BenQ VZ2470H.

Razmišljao sam se 2 meseca šta da kupim, pošto mi je stari dobri Samsung 223BW lagano izdisao.
Prvo sam hteo da ostanem na 16:10, ali obzirom na ponudu (na kraju samo Dell U2415 mi je dolazio u obzir) i cenu sam odustao. Da je cena kao u Nemačkoj može, ali po ovoj neću :smash:
Pa sam mislio P2414 ili U2414. Odustao zbog IPS-a i krenuo u potragu za nekim VA. Prestao sam poznanicima da pricam zašto mi se ne sviđa slika na njihovom novom LG-u od 49"+ ili zašto mi je na mojoj maloj plazmi (37") slika daleko bolja - gledaju me čudno :).
Ovo je prva "tehnička" stvar koju sam u životu kupio zbog izgleda. Kompjuter mi je u dnevnoj sobi pa se monitor uklapa sa belim stolom. Samo moram da promenim sada i periferije...
Jedini test kada sam kupovao je već navedeni, sve je lepo i stručno, ali sam zbog ovoga nešto bio rezervisan:
AMVA is an IPS variation so the VZ's 22ms result is on par.

U svakom slučaju uštedeh ja solidno, plaćen 19,600 din i za tu cenu je neverovatna kupovina.
Crna je stvarno crna i onaj lažni crni okvir ne smeta odn. ne narušava kontrast. Kada je prikaz crne boje na ekranu često ne mogu da vidim gde prestaje slika i počinje okvir. Postoji "Black crush" u određenoj meri, koji je utoliko izraženiji ukoliko znate da postoji, inače teško da bi neko "normalan" i primetio. Za nekoga ko je prešao sa TN-a gamma shift je bez veze pominjati.

Nažalost ne igram ništa već dugo vremena, pa ne mogu da komentarišem brzinu odziva. Od kada sam ga kupio kopka me nešto da instaliram, čisto da probam, ali mi je integruša na i3-6100 privremeno rešenje već 1,5 god. U normalnom radu i filmovima ne nalazim problem sa odzivom.

Prihvata bez problema osvežavanja do 71Hz, ali preko toga, kada zadam promenu, ništa se ne dešava. Kao da sistem ni ne šalje poruku monitoru da pomeni osvežavanje. Nisam siguran da li je do monitora, win8 ili graf.

Za sada sam prezadovoljan. Ako šta mogu da pomognem, pitajte...
 
Poslednja izmena:
Videću sa uvoznikom da li će uvoziti ovaj model
EX3200R
Nadam se da hoće.

Poslato sa telefona
 
@ getafix

Čestitam na kupovini :party:. Nek te služi odlično! I hvala na opisu.

Otkucao sam da treba ignorisati Eberlea kada objavljuje rezultate input laga i odziva piksela. Nešto kod njega opasno ne štima
i to svi ignorišu. Takođe je lupio ili mu je promaklo da VA i IPS nemaju nikakve veze osim što su LCD tehnologije :). Sve ostalo
Eberle radi profesionalno.

Da, unutrašnji crni ram kod VA panela generalno nije problem kao kod IPS-olikih panela koji ne prikazuju crnu boju pa onda još
iluzija kontrasta dodatno „sa‘rani crnu“.

„Slomljena crna“ je inherentna VA panelu, ali samo ako gledaš pravo u ekran. Čim se glava pomeri malo u stranu, nestaje.
Moj Samsungov TV iz Moje mašine što mi je monitor, ima baš izražen taj efekat, al‘ se namestim u stolici tako da ga eliminišem :).
Kad gledam TV program sa 2,5 m, problem ne postoji.

Treba biti pošten, VZ kao i EW modeli se ne reklamiraju za igranje. Za ono šta se marketiraju su odlični.

Za osvežavanje – zaista ne znam kod 23,8“ modela, ali kod 27“ manje-više ide do 75 Hz. Paneli jesu deklarisani do 76 Hz, al‘ ako
nije stavljen i odgovarajući skalar, šipak.


@ Hector Ruiz

Hvala ti.
 
Da otkucam koju u vezi BenQ EX3200R pošto je postao neka minimalna opcija za kupovinu :d.

Vrlo zanimljiv model. Prvi model BenQa koji ima Samsungov SVA panel. Do sada su koristili svoje AMVA+ ili ređe Innolux
S-MVA panele (koji su i generalno ređi).
S druge strane je Samsung Electronics jedan od najvećih kupaca AMVA3 TV panela...

Postoje je još dva modela sa ovim panelom u Evropi (što sam otkucao) i jedan broj modela čuvenih korejskih proizvođača
koji se prodaju preko ebaya za ‘Meriku. Koga interesuje, jedan od primera:
[YOUTUBE]-AWEELMWyWI[/YOUTUBE]

Postoji jedan dosta solidan test EX3200R.

Monitor mi deluje jako lepo. Nažalost ima crni ram, al‘ je bar matiran. Šteta što nije srebrne boje kao postolje i zadnji deo.
Ima tri video ulaza sa potrebnim kablovima plus ulaz za slušalice. Naravno preko HDMI-ja radi na 120 Hz, a DP na 144 Hz.
Na osnovu uputstva, komande OSD-a su na dodir :(… Dobra vest je da je dostupan Display Pilot za ovaj model pa se može
lako upravljati iz Windowsa. Monitor ima PIP/PBP opciju što je meni lično odličan bonus zbog HD satelitskog risivera.
Još jedan bonus je Cinema mod u kome monitor radi na 24p. Idealno za video materijal.

Da prokomentarišem hexus rezultate testa.
sRGB pokrivenost boja je 96%. Vrlo dobro, ali ne i sjajno. Fabrička kalibracija boja i sive je vrlo dobra. Po pitanju uniformnosti
boje i osvetljenja je isto jako dobar, mada ovo varira do pojedinačnog primerka. Njihov primerak nije imao očigledan BLB, što je
generalno i dosta ređe kod VA panela. Osvetljenost je ispod deklarisane od 300 cm/m2. Izmereni kontrast nema veze sa mozgom,
al‘ tako je to kad se koristi Spyder 4…

Input lag je nizak (12,4 ms). Što je panel veći sa više video ulaza, raste. U FreeSync modu na većim frekvencijama bi morao da je
manji (oni su merili na 60 Hz). Po njima je bio odličan za SP igranje sa Fury X karticom.

I na kraju cena – u Germaniji je ~500 ojra. Preko je 516-570 (kod najjačeg prodavca koji ga ima u ponudi je ~545 ojra).

Cena do 500 e je ok, ali postoji jedan veliki problem i on se zove Acer XZ321Q. Predator model bez Predator imena. Ne znam
kakav overdrajv imaju oba modela i kakva je kontrola kvaliteta. Po specifikacijama je Acer bolji zato što očigledno nudi više i
još je nešto jeftiniji na Zapadu uz dužu i bolju garanciju, ali je u Mađarskoj skuplji (od 550 e).

Tražio sam test makar jednog modela sa tim SVA 31,5“ 1080p 144 Hz panelom i uspeo sam naći (modeli su nedostupni u Evropi).

Neki ViewSonic model
Osvetljenost ekrana je definitivno malo slabija od deklarisane 300cd/m2.
Kontrast nije 3.000:1. Max kontrast je u stvari 6:000:1 :shock:!!! Uglavnom je preko 5.000:1!!!
sRGB pokrivenost je potvrđena ~94-97% u zavisnosti od moda (tipično za SVA panel).
Input lag je izmeren 11-14 ms, dakle skoro isto kao na EX3200R.
Odziv piksela je jako dobar za VA panel (potvrđeno je 4 ms GTG sa minimalnim overshootom) i ako BenQ nešto nije zeznuo na svom modelu...

Neki AOC Agon model (sa proširenom pokrivenošću boja, ~124% sRGB)
Uniformnost osvetljenosti nije bila baš najbolja. Osvetljenost je deklarisana na 250 cd/m2, ali je veća (do ~270 cm/m2).
Max kontrast je 5:000:1!!! Prosečno ~4.500:1!!!
Input lag je izmeren 11-13 ms.
Odziv piksela je i nešto brži i sporiji (zavisi od prelaza) od ViewSonica sa istim minimalnim oveshootom tako da su u suštini isti.

U direktnom odmeravanju sa EW2750ZL, koji ima najbolji mogući odziv piksela za AMVA+ panel, ovi SVA paneli su definitivno brži.
Ne puno, ali jesu.

Definitivno Samsung odlično zna i radi svoj posao sa zakrivljenim Super-VA 144 Hz panelima :smash: za razliku od onih na 60 Hz
i to ne samo po pitanju odziva piksela (drastična razlika), već i zato što ovaj 31,5“ panel očigledno ima 50-100% veći kontrast
od deklarisanog :zgran:!!!
 
Poslednja izmena:
Ultraširoki VA monitori

Pre poruke, ispravka za BenQ EX3200R – ima dugmad, a ne komande na dodir. Posle sam pronašao fotografiju na kojoj se lepo vidi.

Trenutno vlada prava manija na stranim forumima za ultraširokim VA monitorima (format 21:9) ,)!

„Maniju“ je započeo LG Display sa svojim 29“ ultraširokim AH-IPS panelima još davne 2012-te. U toj 29“ ultraširokoj klasi imaju čak
6 varijanti (2560x1080), od toga su dva zakrivljena. U klasi od 34“ imaju 8 panela (4 zakrivljena) i izuzev dva, svi imaju 3440x1440
rezoluciju. Prošle godine su izbacili i dva panela od 37,5“ rezolucije 3840x1600 (odnos je 24:10).

Žurci se prvo pridružio Samsung Display sa svojim zakrivljenim Super-VA panelima – prvi panel je izašao 2014-te i još dva panela
naredne dve godine. Svi su 34“ 3440x1440.

AU Optronics je izbacio dva ultraširoka AMVA3 panela 2015-te da bi prošle godine počeli sa proizvodnjom dodatna četiri. Svi su
zakrivljeni i 35“. Dva panela imaju rezoluciju 3440x1440 i na 100 Hz su, dok ostala 4 imaju 2560x1080. Prošle godine su počeli
proizvoditi i tri zakrivljena od 30“, ali priznajem da nisam naleteo na modele koji ih imaju.

Lično mislim, a ovo je i mišljenje mnogih, da je 29“ malo. To je de fakto 23“ 16:9 sa proširenom horizontalom. 34“ je ipak prava
mera zato što je to 27“ 16:9 sa proširenom horizontalom.

Četiri modela su se apsolutno izdvojila od svih ostalih na stranim forumima. Mnogima je dosadilo da igraju lutriju sa IPS-olikim
panelima (BLB i glow) i deo kupaca je rešio da okuša sreću sa VA panelima. Apsolutno je neverovatno da date veliki novac za
prilično skupe ultraširoke modele, a onda dobijete (polu)defektan proizvod. Sledeća četiri modela i dominiraju na Geizhalsu u toj
kategoriju, osim čuvenog ASUS ROG Swift PG348Q koji se uglavio između. Štaviše, ako uđete na Geizhals u kategoriju LCD
monitora, oba 35“ modela se ne skidaju sa prva dva mesta već jedno nedelju dana! Zaista ogromna popularnost.

Modeli su sledeći (svi imaju 3440x1440 rezoluciju):
ASUS Designo Curve MX43QV (SVA) (34“; 1800R; 100 Hz; FreeSync (48-100 Hz))
Samsung C34F791 (SVA) (34“; 1800R; 100 Hz; FreeSync (48-100 Hz); QD)
AOC Agon AG352UCG (AMVA3) (35“; 2000R; 100 Hz; G-Sync (30-100 Hz))
HP Omen X 35 (AMVA3) (35“; 1800R; 100 Hz; G-Sync (30-100 Hz))

C34F791 i MX43QV imaju skoro isti SVA panel, samo je razlika u QD LED i W-LED pozadinskom osvetljenju.
Agon AG352UCG i Omen X 35 nemaju isti AMVA3 panel.

Dva modela su FreeSync, a dva G-Sync koji je jako redak u kombinaciji sa VA panelom (o čemu sam kucao) i otuda izuzetna super
popularnost ta dva modela. Krenimo do njih...

Za AOC Agon AG352UCG postoje profesionalni testovi i sad već dosta iskustava vlasnika. AUO treba da je sramota za teško smeće
od panela koje proizvode! Teško je kriviti AOC kad je panel katastrofalno loš. Apsolutno je neverovatno da AUO nije implementirao
svoju Color-shift Free tehnologiju za VA panele koju koriste od negde 2012-3! Takođe, kontrast od samo 2.000:1 je zaista neprihvatljiva
vrednost za VA panel. Model je apsolutno za izbegavati. Bonus: epic fail od AOC-a (prisutno na svim kutijama) plus paradoksalno stoji
da monitor ima WVA MVA :d...
69102a8d_9R07u9v.jpeg

Za HP Omen X 35 nema profi testova i verovatno ih neće ni biti zbog HP politike, ali ima dovoljno iskustava vlasnika. Skuplji od Agona
zato što ima dosta bolje kućište plus to je Omen, gamerzski monitor. Elem, definitivno je bolji od direktnog konkurenta, mada nije sjajan.
Pratiću dalje komentare i iskustva vlasnika.

Za ASUS Designo Curve MX43QV postoje profesionalni testovi i solidna iskustava vlasnika. U suštini to je jedan jako dobar monitor i ja
bih otkucao najbolji od svih ultraširokih VA modela. Ali, uvek čuveni ali, ASUS je napravio ogromnu dizajnersku grešku koja je odbila mnoge u
startu od kupovine – monitor ima fiksirano postolje, što se još i može tolerisati. Epic fail leži u tome što monitor nema VESA rupe!!! Hellou!!!
Ne brinite se, zato monitor ima bežični Qi punjač za mobilne telefone :wall:. Yea baby! Apsolutno meni i mnogima nije jasna logika – tolika skupa
grdosija od monitora bez mogućnosti montaže na nosač...

Za Samsung C34F791 isto postoje profesionalni testovi i solidna iskustava vlasnika. Monitor prate određeni problemi sa kontrolom kvaliteta.
Kucao sam o tome kako Samsung njonjavo implementira FreeSync (realno su najgori od svih), al‘ ovaj put su uspeli da prevaziđu sebe i to
još u svom najskupljem modelu. Alal vera! Overdrajv isto njonjav (MX43QV ima dokazano bolji i to mereno osciloskopom). Pošto ima QD LED
i time proširenu pokrivenost boja, kome treba sRGB može da zaboravi na ovom modelu pošto je na samo 94% dok C24FG70 sa istim QD LED-om
ima 100% u sRGB modu. Oba SVA modela jedva dobacuju kontrast do 2.500:1, a nominalno ide do 3.000:1. Toliko o tome.

TL; DR
Jeste da su mi monitori sa VA panelima omiljeni, ali tržište ultraširokih modela je zaista jako slabo i problematično. Neverovatno je da sad
već preko dve godine stari Samsung S34E790C bolji od novih modela :S:! „Problem“ je što on ima jako blagu zakrivljenost, radi na „samo“
60 Hz i nema podršku za Adaptive-Sync, a i cena mu je i dalje visoka (podsećanje da cene specijalnih monitora jako malo padnu) u odnosu
na nove modele koji na papiru nude više.
 
Poslednja izmena:
Daj bre Vojvodo, iskopaj nesto dobro i za nas smrtnike a da je u rangu onog BenQ VZ i da ima Freesync :D

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Da postoji, otkucao bih i kupio davno, makar da postoji nešto i u najavi pa da se sačeka.
Vidiš da se vrtim u krug kao m***n od decembra :S:.

Ovo kucam o raznim VA monitorima i panelima zato što sam obećao da ću održavati temu, a u međuvremenu sam preuzeo
i brigu o IPS-olikim. Na ovaj forum dolaze i iz inostranstva gde su ti monitori dostupni i ako nekome pomogne da donese
pravu odluku, drago mi je. Plus puno gostiju foruma.

Hoću da pokažem da i ako imate poveći budžet, a tražite nešto specifično, u velikom ste problemu: ili dotično ne postoji ili ćešći
slučaj da je izuzetno problematično :(.

Primer Nekrona i moj ovde najbolje odražavaju situaciju. Čak i sa povećom količinom novca si u problemu, a da čitaš po stranim
forumima gde su pojedinci koji se daleko više od mene razumeju, „pukla“ bi ti glava ;).

Neću više kucati o mojoj situaciji pošto nije u redu, samo još najava onoga što sledi.

Jako duboko razmišljam da kupim od preko Sonijev UHD TV pošto su u mnogo čemu ispred monitora. Ovo je neoboriva činjenica
kad su u pitanju VA paneli, čast izuzecima tipa C24FG70. Mada kad su u pitanju i IPS-oliki paneli, o čemu sam otkucao na temi,
isto se ne bih kladio da Sonijevi IPS TV-i nisu ispred monitora. To mnogi i rade na stranim forumima (kupe na kraju TV za PC
monitor) pošto im je pun ... precenjenih monitora praćenih lošom ili bolje otkucati odsustvom kontrole kvaliteta. U stvari, ovo
drugo je i najveći problem :crash:.

Nije bez razloga na [H]ardforumu u podforumu Displays zalepljena tema „2015 Samsung 4k TV as a Monitor Set Up Guide“. Zato
sam i ja bio pre 3 god. prešao sa nekog Dellovog TN monitora (za koji moram priznati da mi je bio jako dobar) na Samsungov
najjeftiniji 32“ TV, ali koji ima nizak input lag (~22 ms). Tad je već naveliko Dell bio u ofanzivi sa svojim IPS modelima, ali me je
glow „bacio“ na S-PVA TV...

Sve ovo sam otkucao zato što će sledeća poruka biti sigurno o Sonijevim VA TV-ima kao zamena za PC monitor. Slično kao što
sam otkucao u IPS temi.
 
Sony VA FHD TV-i za PC upotrebu

Sledi poruka koju sam najavio. Koga interesuju Sony IPS TV-i, možete pročitati na temi o IPS monitorima. Ovde sam
iskopirao dosta toga iz te poruke tako da se unapred izvinjavam na ponavljanju određenih delova.

A sad nešto sasvim „drugo“, a čemu sam već kucao pomalo u temi – VA televizori :smoke:. Mnogi, npr. kao i ja već 3+ god,
koriste TV-e za PC monitor. Ima svoje prednosti i svoje mane. Uvek sam kucao kako su inovacije za VA panele uvek bile
u većim dijagonalama, a pogotovo u TV VA panelima koji su po mnogo čemu bolji od svojih monitor pandama. Bio red da
konačno posvetim jednu, dve poruke i tome.

VA TV panele proizvode:
AU Optronics (Tajvan) – AMVA3 i MVA
*CSOT (NR Kina) – HVA
Innolux (Tajvan) – S-MVA
Samsung Display (Koreja) – SVA (nekada S-PVA**)
Sharp (Japan) – ASV***

*skr. za China Star Optoelectronics Technology
**S-PVA su bili čuveni paneli koje je proizvodila S-LCD Corporation, zajednička korporacija Sonija i Samsung Electronicsa.
Sony je 2012. prodao svoj udeo SE-u koji je onda S-LCD preimenovao u Samsung Display i pretvorio u svoju filijalu.
***Jedini ne proizvode UHD panele po informacijama koje imam i oni su minoran proizvođač.

IPS-olike TV panele proizvode:
*BOE (NR Kina) – ADS
LG Display (Koreja) – S-IPS i AS-IPS

*skr. za Beijing BOE Optoelectronics Technology

Pretpostavljam da još postoje neke male kompanije u NR Kini koje prave male serije panela za njihovo tržište. Takođe sumnjam
da TPV prave panele po licenci, ali samo za svoje Philips TV-e pošto proizvode pozadinska LED osvetljenja za njih. Čitao sam
kako i Samsung Display proizvodi PLS TV panele (što sam i otkucao), ali za to nisam pronašao ni jedan opipljivi dokaz osim
rekla-kazala. Ti „PLS“ paneli u njihovim TV-ima su u stvari ADS.

Sledeće ponavljam i uvek ću ponavljati :), Sonijevi LCD TV-i jedini ne koriste PWM i zato ih apsolutno preporučujem kao zamenu
za monitor. Istina je da sam primetio da jedna serija ima, ali samo na minimalnom pozadinskom osvetljenju i to ću napomenuti.

Dnevno podsećanje, PWM služi za regulaciju LED pozadinskog osvetljenja i kod određenih ljudi može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih
problema. Takođe postoje ljudi na koje PWM negativno deluje, a da nisu ni svesni. I PWM na nižem nivou osvetljenja dovodi do artefakata
kada se prikazuje pokretna slika (važi i za igre). BenQ je svojom uspešnom kampanjom to uspeo da eliminiše na PC monitor tržištu mada
još uvek ponekad zaluta neki model sa PWM-om na sramotu proizvođača kao HP-a koji to uvek skriva da li im monitor treperi ili ne (namerni
ili slučajni previd, ne znam).

Dalje, Sonijevi TV-i generalno imaju najbolje skalare (ovo je jako bitno što zbog gledanja videa, što zbog video igara), najbolji
odziv piksela
(čitajte najbolje odrađen overdrajv) i nemaju problema sa podrhtavanjem (judder).

Input lag je dobar, ali nije odličan kao na Samsungovim modelima koji je tu neprikosnoven. Nije mi jasno zašto je Sony posle modela
sa niskim input lagom iz 2014. krenuo na gore kad su i proizvođač konzola. Glavni problemi njihovih TV-a su prenaduvane cene, mada
često i padne čak brzo, loš marketing i verovatno najgora „pametna“ platforma u vidu Android TV-a zbog slabog MediaTek SoC-a i
Sony bloatwarea, al‘ barem ne uvaljuju reklame. Pošto se kupuje kao zamena za monitor, koga briga?

Sve ovo (naduvane cene) je povezano sa TV biznisom koji gubi novac preko 10 god. Sony TV-e za evropsko tržište proizvodi Hon Hai
Precision Industry, u narodu poznatiji kao Foxconn, kojima su prodali fabriku TV-a u Slovačkoj još davne 2010-te.

Preporučeni FHD (1920x1080) Sony TV modeli
KDL-43W755C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz) (2015.)
KDL-43W805C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz; 3D) (2015.)
KDL-50W755C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz) (2015.)
KDL-55W755C (AMVA3) (10-bit; 100/120 Hz) (2015.)

Naveo sam modele koji još mogu da se kupe u maloprodaji u Srbiji. Na kp isto teško (poslednje zalihe).

W755C i W805C su potpuno isti modeli (43“, 50“ i 55“)! Sve imaju isto, samo je Sony deaktivirao 3D u 755 seriji. Relativno se lako
reaktivira 3D u servisnom meniju (kome treba). Imaju najbolji AMVA3 FHD panel koji se nažalost više ne proizvodi. Čak bih otkucao
da je to možda i najbolji FHD VA TV panel ikada. To su paneli koji imaju pravih 100/120 Hz, ali samo za TV program, ne i za PC
upotrebu.

Nažalost, nema više vrhunskih FHD panela ni modela TV-a od prošle godine. Ko hoće bolje, mora da traži među UHD modelima.
Ti Soniji modeli su poslednje zalihe. Ostali Sonijevi FHD modeli su za izbegavati zbog prenaduvane cene (između ostalog). Polažem
nadu na osnovu specifikacija u novu WE750 seriju za 2017. god. koja je na papiru iskorak unapred u odnosu na WD750. Međutim,
onda pročitate cenu od 700 € za 43“ i 800 € za 49“ u Germaniji i kažete „ko je ovde lud?!“ :wall:

Sve preporuke su bazirane na osnovu Rtings testova, ali i iskustava vlasnika pošto ih ima jako puno i ona su jako dobra do odlična.
Rtings su bez premca broj jedan sajt za testiranje TV-a. Nažalost, za razliku od testiranja monitora gde zaista postoji jako puno
profesionalnih sajtova na raznim jezicima, za TV-e je situacija katastrofalna. Jedini ko još radi profi testove je Darko (hdtelevizija),
ali on radi sam tako da limitirano testira modele. Još jedini sajt vredan pomena je nemački CHIP koji dosta šturo testira, ali barem
rade (bolje išta nego ništa). Tu i tamo još zaluta neki test na nekom sajtu.
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/w800c

Sledeća poruka će biti u vezi Sony UHD VA TV-a iz 2016. i ovi novi modeli iz 2017.
 
Poslednja izmena:
Sony VA UHD TV-i za PC upotrebu

Ispravka
Navedeni AMVA3 paneli u W755C i W805C nisu 10-bitni već 8-bitni.
Slučajno sam iskopirao pogrešno :S:, a kad sam primetio nisam mogao više ispraviti poruku.

Zahvalio bih se članu DieH@rdu čija poruka mi je skrenula pažnju / dala inspiraciju za sledeći „članak“.

Preporučeni UDH 4K (3840x2160) Sony TV model
KD-43XD80xx (AMVA3) (8-bit+FRC; QD; HDR) (2016.)

Pažnja, modeli dijagonale od 49“ i 55“ imaju S-IPS panele!
QD je skraćenica za Quantum Dot LED pozadinsko osvetljenje i ono je odgovorno za proširenu pokrivenost boja, naspram
standardnog W-LED-a. Ovo je ogroman plus kod VA panela zbog horizontalne promene game.
Pošto nema testova zakrivljenih modela (SC i SD serije), ne mogu ih preporučiti, a i da ima teško mogu preporučiti nekome
zakrivljen TV (makar bilo i za PC upotrebu) pošto samo šteti za razliku od monitora. Dobre vesti su da je ta prevara skoro
potpuno umrla ove godine (podsećanje da je druga prevara zvana 3D totalno umrla).

Sony Bravia KD-43XD8005 je fantastičan „mali“ 43“ UHD TV! On jeste mali zato što je nemoguće dobiti u tako maloj
dijagonali tako napucan/vrhunski TV, a čak mu ni cena uopšte nije visoka za ono što nudi (700e) kad se pogleda konkurencija
ili jadno i problematično tržište monitora.

Rtings je testirao baš 43“ VA verziju:
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x800d
A ovo je i njihova video recenzija:
[YOUTUBE]9KrXUqcbkAc [/YOUTUBE]

Pažnja
Pošto su u pitanju veće dijagonale, veća je verovatnoća da je uniformnost sive loša tzv. efekat prljavog ekrana (dirty screen
effect) kao i uniformnost crne zbog „oblaka“ (clouding), što je već fizičko oštećenje.

Sony UHD TV 2017.

Koliko sam pronašao, AUO je broj 1 snabdevač Sonija sa VA panelima kao što je i Sony njihov najveći kupac TV panela.

Vidite, Sony je imao odlične i popularne modele u 2014. i 2015, a onda su naprasno odlučili da u UHD klasama skoro potpuno
pređu sa proverenih i dokazanih AMVA3 panela na IPS panele o čemu možete pročitati u IPS temi. To se naravno nije mnogima
svidelo koji su kupili nove modele i shvatili da nisu VA. Primetio sam da su i određeni recezenti za to krtikovali. IPS je sasvim u
redu dok ima odgovarajućeg osvetljenja, ali očigledno postoji populacija koja voli da gleda u mraku, a tu su IPS paneli katastrofalni
zato što ne prikazuju crnu, već sivu plus loš kontrast.

Moja pretpostavka je da su dobili ponudu od LG Displaya koju nisu „mogli“ da odbiju, što me ne bi iznenadilo pošto su tako bili
dampovali svoje e-IPS i AH-IPS panele (koji su nasledili e-) da bi osvojili kompjutersko panel tržište uz prilično srozavanje kvaliteta.
Naravno, sve je krenulo od famoznog predstavljanja iPhone 4 (jun 2010-te) kada je Steve Jobs spomenuo IPS...

Krajem februara je Sony predstavio, a sad su već i postali dostupni, novi modele za 2017. Posle B (2014.), C (2015.) i D (2016.),
eto nama i slova E (2017.). Glavna novost je da je u UHD klasama Sony skoro potpuno elimisao IPS panele! Eto, IPS je toliko sjajan
da ih je Sony izbacio u 2017... Ovo ne znači da su modeli sa IPS panelima (D serija iz 2016.) loši, štaviše, odlični su, već da Sony
ide iz jednog ekstrema u drugi. Samo najjeftinija XE800 serija ima IPS, a koliko vidim po CHIP testiranju, opet je 43“ verzija VA.
Na osnovu dostupnih informacija, ti modeli su lakši 2 kg zato što nemaju interno napajanje, već eksterno („cigla“) i pošto je „nov“
model, cena mu je neopravdano viša.

Sledeće serije imaju AMVA3 panele na 100/120 Hz:
XE85xx (55“, 65“, 75“)
XE9005 (55“, 65“, 75“)
XE9305 (55“, 65“)
XE9405 (75“)
ZD9 (65“, 75“, 100“) – ovo je model iz 2016. i jedini koji još ima 3D.

Najskuplja serija, novostvorena A1 (55“, 65“, 77“), ima AM-OLED panele.

Izlgeda da je Sony nastavio da prodaje XD70 (49“, 55“), XD75 (65“) i XD83 (43“ i 49“) serije da popune „rupe“ u ponudi.
Njih sam preporučio u IPS temi.

Rtings je već odradio dva detaljna testa.
XE900 ima delimično PWM:
The backlight does use PWM to dim, but only at very low backlight levels. It flickers at a relatively high frequency of 720 Hz so
content appears quite smooth. It is possible to reduce the flicker frequency to 120Hz by increasing the 'Motionflow' -> 'Clearness' slider.
Koliko vidim, samo kad je osvetljenje ispod 20%. Ovo je u suštini ok.

XE930 ima PWM:
The X930E does have a flickering backlight, unlike most Sony TVs. It uses PWM to dim at a frequency of 960hz. This is both a multiple
of 60Hz and very high, so it is unlikely to be noticeable even by those sensitive to flicker.
Prilično slabo treperenje, verovatno neprimetno i za one koji su osetljivi, ali mi se ovaj trend kod Sonija ne dopada.

Ovo je isti problem i kod prethodnika XD930 i njega nisam preporučio.
This TV isn't flicker-free, unfortunately (all other Sony TVs we reviewed in the last few years were), and this is more noticeable
at a lower backlight level. The frequency of the flickering is high, though, so it isn't as noticeable as PWM on Samsung TVs.

TL; DR
Sony Bravia KD-43XD8005 je najbolja moguća kupovina za PC VA „monitor“ po pitanju uloženo/dobijeno dok ga još ima,
ako ga i imaju uopšte prodavci na kp kao što ga reklamiraju, pošto ga preko nema!

Novi XE modeli imaju jezivo visoke cene i još je reč o zapadnim tržištima :zgran:.
 
Poslednja izmena:
a kako se to 'reaktivira 3D u servisnom meniju' i jel moze i na wd755 ?
 
Sve je to lepo i fino, ali 43XD8005 [i njegove varijacije 8077 i 8088] se vise ne mogu nabaviti preko narodnih uvoznika. Vec vise od mesec dana svakodnevno pregledam Argep listinge, i samo par webshopova ih prodaje koji nisu viable za nase ambiciozne nabavljace.

Uglavnom se cena drzala na 750e, pa je na kratko pala na 700e, a sad ga nema. 2017 naslednik 43XE8005 ima pocetnu cenu od 900e kod uvoznika, na prvi pogled su performanse identicne [nema jos detaljnih opisa], tako da je za sada kupovina tog modela dosta nepovoljna.

Inace, detaljnom opisu DukeofSerbia bih dodao samo da je XD8005 takodje i jedini dobri entry level HDR televizor. Daje vise nego dobru HDR sliku, sto se ne moze reci za entry 4K HDR modele koje Samsung nudi sa svojim ofrlje napravljenim 8bit panelima [KU63xx] bez wide color gamuta. Koga interesuje HDR gaming i HDR multimedija, uz odlican 10bit spektar boja, Sony je jedini choice za sada u 40-43" velicini. Ja kao PC korisnik koji ima i PS4 Pro definitivno zelim takvu velicinu panela, al kako mi se cini nije bas dobro sto je Sony jedini koji nudi proizvod koji mi odgvara. Ostali proizvodjaci dobre HDR modele ostvaljaju za 49"+ velicine panela.
 
Poslednja izmena:
Na YT-u je skoro nemoguće išta naći o Samsungu C27FG70 (pravi test ne postoji pošto je Samsung „genijalno“ svima
poslao 23,5“ verziju) osim onog Nemca što ga je testirao i što me prilično odbilo od trgovine. 450e od preko je poštena cena,
ali njonjavo implementirani overdrajv, a nema pravog testa… Verovatno na 120 Hz LBM mod radi fantastično kao u manjem
„bratu“, ali treba imati mašinu za tako nešto. Slučajno sam tražeći neki drugi model naleteo na otpakivanje modela, pravo iz
Koreje od nekog njihovog popularnog ‘tjubera.
[YOUTUBE]doFLMmaGOzM[/YOUTUBE]

Problem je taj što je u Evropi i dalje nedostupan Acer XZ271, a predstavljen je još u avgustu! Za to vreme je G-Sync verzija
(Predator Z271) koliko znam dostupna od samog starta (biće još malo godinu dana)… Neko je spomenuo MSI Optix G27c?
Isto ko zna kada.

Pošto sam objavio recenziju od BenQ EX3200R i sad čekam nezavisnu potvrdu po pitanju performansi. Monitor se kupuje da
traje i nadživeće daleko sve ostale komponente, tako da... Druga dva modela koja sam spomenuo da imaju isti taj zakrivljeni
31,5“ SVA 1080p 144 Hz panel su:
AOC Agon 322FCX
ViewSonic XG3202-C


Sva tri modela imaju širok FreeSync opseg (48-144 Hz) i time LFC.

Ima dosta snimaka na YT-u o Agonu. Prodaja u Koreji (ispod 400e...) i promo materijal:

Lik iz Australije kupio tri komada za Eyefinity :smash:…
AOC Agon 322FCX 3x.jpg 20170127_191805-e1485506415899.jpg

I Agon i ViewSonic su dostupni u Australiji, NZ, Koreji i možda još tako nekoj azijskoj zemlji :(. Nema ih ni u ‘Merici.
Verovatno zato što u Aziji nisu opterećeni pikselima i oštrinom ;).

Ostavljam spisak korejskih proizvođača monitora koje sam spominjao. Neki su manje, a neki puno više poznati. Nekog možda interesuje
pa čisto da vidite šta se nudi, a za one u inostranstvu, mogu biti čak i solidna alternativa za kupovinu. Kupuju se skoro uvek na ebayu
i naravno ne isporučuju za Srbiji i tako te banana države. Evo ga možda i najveći prodavac (naravno, iz Koreje je):
Alphascan
Crossover
Hansung
Microboard
Newsync
QNIX
WasabiMango
X-star
Yamakasi

O BenQ PD3200Q (nadasve poznati 32“ AMVA+ 1440p panel) sam otkucao u drugoj temi pa ću ovde iskopirati.
Preporučujem i novi BenQ PD3200Q.
Drastično je bolji od prethodnika BL3200PT.

Našao sam izuzetno detaljan test.

Ne mogu da verujem da je BenQ odradio overdrajv vrhunski tako da se monitor može koristiti i sasvim solidno za igranje!
I izgleda da mu je input lag ispod jednog frejma (5-7 ms mi zvuči apsolutno neverovatno) :zgran:.

Kontrast mu je ~3.800:1 što je novi rekord za taj 32“ AMVA+ panel!

sRGB pokrivenost boja je ~107%. Fabrička kalibracija deluje da je sasvim solidna (Standard mod je najbolji).

Cena u Germaniji je ispod 500e što je jako povoljno. Preko se konačno pojavio, nažalost cena u odnosu na nemačku je +100e...
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da se pohvalim da sam uzeo posle razmisljanja izmedju Benq VZ2470 i GC2870, Benq VZ2470.(doduse jos prosle srede sam ga uzeo)
Trebalo mi je par dana da se naviknem na kontrast tog monitora,ali je sad sve u redu.
Podesio sam osvetljenje na 50% i blue light na Web/internet modu za svakodnevan rad.Dok kod igara tipa Starcaft i kod filmova postavim blue light na multimedia modu.
Koristim ga i za programiranje u notepad++ i dreamweaver ali samo u web/internet modu.
Sto se tice uglova vidljivosti i kvaliteta zaista pokriva punih 180 stepeni bez ikakvog gubitka.
Sto se tice rada sa operativnim sistemom,posle uporedjivanja izmedju win xp,7 i 10,najprijatnije deluje u desetci zbog dark moda.
 
BenQ VZ2470H

Čestitam :d!

Za kalibraciju pokušaj sledeće što objavio Eberle kad ga je testirao:
Picture Mode User

Brightness 200cd/m2 // 120cd/m2 // 100cd/m2 // 80cd/m2 // 50cd/m2
75 // 40 // 31 // 23 // 11

Contrast 50

Sharpness 5

Gamma 3

Color Temp User Define
Red 100, Green 93, Blue 87

Black Level 16

Hue/Saturation 50

AMA High

HDMI Range PC
Varijacije među panelima postoje, ali poslužiće sasvim dovoljno.

Za osvetljenje ti je standard 120 cd/m2, ali opet i zavisi od svetla u kom se radi.

On je predložio AMA Premium (za overdrajv), ali znajući BenQ, High je najbolji.

Eto :).
 
Fala Duke,svakako cu ovo isprobati kad dodjem kuci.
 
Nazad
Vrh Dno