Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

To zavisi koji si model monitora imao. Kada sam video Samsung Odyssey G7 bio sam ubeđen da je to IPS monitor koliko dobro izgleda slika. Danas svaki VA monitor ispod 40-50.000 nema šanse da bude ni blizu IPS monitoru iste cene ŠTO SE BOJA TIČE. Da, bolji je kontrast, bolja je crna, ali za odziv i input lag nisam siguran,. A o spektru boja ne vredi polemisati. Svaki VA monitor od, na primer, 30.000 dinara može samo da sanja raspon boja koji ima IPS monitor iste cene. To ni ja nisam znao do skoro dok nisam malo pretraživao baš rtings.com.


Danas kupovina monitora ispod 27 inča i 2560x1440 je, po meni, besmislena. Takođe, ako želiš nivo boja kao kod IPS monitora, onda je wide-gamut VA monitor pod obavezno, ali njihova cena fino prelazi 50.000.

Ja imam ovog Filipsa


I on se reklamira da ima wide color.....meni on ima fantastične boje,prilično izrazene i jake,nikako mi ne deluju isprano....kolor gamut mu (typical) NTSC 102%, sRGB 123% ,što znači da su mu boje prilično jake....

Savet za Tibora koji traži monitor,gledaj po karakteristikama monitora da su mu NTSC i sRGB što veći,jer to ti je garancija da monitor ima jako izražene boje.....što su te vrednosti manje,boje će biti bledje i ispranije.....to isto važi i za IPS i za VA monitor,nema veze koliko monitor košta.......ovaj pomenuti Filips mislim da ne košta više od 35.000 din,a rekao bih da nema baš puno IPS monitora koji imaju izraženije i jače boje od njega....

Najbolje bi bilo da sam vidiš u nekoj prodavnici pa proceni sam....

Btw,od nedavno imam i


Koji košta 650,700 eura i što se tiče izraženosti boja Gigabajt je možda samo za nijansu bolji od pomenutog Filipsa,a duplo je skuplji....
 
Poslednja izmena:
I on se reklamira da ima wide color.....meni on ima fantastične boje,prilično izrazene i jake,nikako mi ne deluju isprano....kolor gamut mu (typical) NTSC 102%, sRGB 123% ,što znači da su mu boje prilično jake....
To sam mu i ja savetovao, što veći wide-gamut boja ako želi "vivid" prikaz na monitoru. Jeste da su boje tada nerealne, ali su lepše za gledanje.
Savet za Tibora koji traži monitor,gledaj po karakteristikama monitora da su mu NTSC i sRGB što veći,jer to ti je garancija da monitor ima jako izražene boje.....što su te vrednosti manje,boje će biti bledje i ispranije.....to isto važi i za IPS i za VA monitor,nema veze koliko monitor košta.......ovaj pomenuti Filips mislim da ne košta više od 35.000 din,a rekao bih da nema baš puno IPS monitora koji imaju izraženije i jače boje od njega....
Problem kod ovog modela nekome može da bude što je samo 75Hz i što mu je osvetljenje 250 cd/m2 pa samim tim mislim da ne može baš da istera boje kao iole bolji IPS. Da ne pominjem da mnogi ne vole zakrivljene monitore. Ali ne sumnjam da mu je prikaz sasvim solidan.
 
Nisam mu predložio taj koji imam ja,samo sam naveo kao primer da ima prilično izražene boje iako je VA monitor....

Od Philipsa koji ima otprilike sve to što on taži i noviji je monitor bih mu preporučio


Nisam ga video uživo,ali trebalo bi da je prilično dobar monitor.....samo problem je što se trenutno (a i zadnjih par meseci) nigde ne može naći
 
Nisam mu predložio taj koji imam ja,samo sam naveo kao primer da ima prilično izražene boje iako je VA monitor....
Razumeo sam, samo sam dodao ono što bi mu mogla biti mana.

A što se ovog Evnia monitora tiče, koliko sam razumeo Tiboru ne treba 32 inča monitor, već neki od 27 inča. I prosto me je zapanjilo da je kod nas JAKO TEŠKO naći iole bolji VA panel a da nije zakrivljen.

Da sam na njegovom mestu razmišljao bih samo o Gigabyte M27Q ili Philips Momentum 27 . Ali, ako baš želi VA panel i ne smeta mu zakrivljen ekran tu postoji jedan problem. Dobar VA panel od 27 inča ne može da se nađe ispod 40.000 dinara. A, opet, vrhunski VA kao što je Odyssey G7 može da se nađe za nešto preko 50.000. Nekako, u tom rangu između 35 i 50.000 IPS ekrani više nude od VA monitora iste cene. Bar se meni čini tako po onome što sam malo ispratio u zadnje vreme.
Ja, nekako, verujem tom RTINGS sajtu što se monitora tiče, njihove recenzije idu u sitna crevca, a oni, opet, kada biraju najbolje monitore retko stavljaju VA panele u te kategorije.
 
Ne bih isao preko 27 inca jer mi ne treba veci ekran ali mora a bude 2k i bar 144hz a i sedim realtivno blizu.

No za sada odlazem kupovinu jer sam danas predao zahtev za novo radno mesto pa cu da vidim kako prodje razgovor.

Ako dobijem dobru ponudu onda prelazim u novu firmu pa cu sacekam sa kupovinom a onda verovatno cu kupim nesto kvalitetnije zbog ociju.

Inace @Arthur Morgan video sam taj Gigabyte M27Q ali sam procitao da se malo vise greje nego sto bi trebalo. I jos je cena veca na KP nego u radnji na G.
 
Naručio sam BenQ EW3270U, 32" 4K...60 Hz, ofkorz, high refresh 4K su mi skupi.

Zadnjih par dana sam se lomio između njega i Iiyama XCB3494WQSN-B5, 34" ultrawide VA sa 120 Hz. Prelomio sam i rekao nek' ide život...pomoglo je i što me je BenQ koštao 10-ak hiljada manje...

Ako nekom treba ultrawide monitor za posao i casual gejming, ta Iiyama deluje kao odličan izbor. Fabričke boje su vrlo tačne, prema testovima, ima pristojan sRGB mod, USB A i C, KVM, čak i LAN port...odziv standardno za VA, ništa posebno ali radi posao.

Da ne bude da radim za Iiyamu, pošto ih često hvalim, lol, žale se da GB2770QSU (27" 1440p 165Hz IPS) ponekad ima burn-in...
 
Poslednja izmena:
@Arthur Morgan

Izvini ja sam podpuno to M zanemario i gledam na sajtu ma to je to, i vidim da pise to G ali ne fermam ja nista.

Nije ni cudo kada ionako imam za 25-ti sledeci mesec zakazano kod oftamologa da vidi sta mi nije uredu sa ocima.
 
Gigabyte M27Q X je zver, 27" 1440p, dobre boje, 200Hz sa 10bita, BFI, super odziv i latencija , koštao napolju 500€ i manje ALI ga nema nigde !!!
:-(
Sad tražim dalje...
 
Stigao mi je BenQ EW3270U...32" 4K 60Hz VA.
Ogroman je, sunce ti...znao sam da će biti ali drugačije je kad ti je pred facom. Prelazak sa 27" 1080p na ovo čudo je vizuelni šok.
Kad se zavalim u stolicu udaljen sam blizu 90cm pa mi lepo staje u vidno polje, taman. Moram jedino da ga spustim malo, moraću da nabavim neki nosač pošto ima samo tilt, avaj.
Nema šanse da držim na nativnom skaliranju, previše je sitno a vid mi nije dobar. Na 125% jedva, na 150% odlično. Kad si napravim đozluke, preći ću na 125%...

Imao sam sreću s mojim primerkom, bez zezancija s pixelima, samo neko minimalno probijanje svetla u donjem levom ugu, jedva primetno. Uniformnost je dobra, koliko videh na brzinu. Deluje kao da ima blagi glow generalno., siva mi je nešto svetlija nego na starom monitoru...možda i tripujem, ipak su različiti monitori, a crna boja je crna, tu nema šta.
Odziv je primetno bolji nego na starom monitoru. Ovaj model je hvaljen kao veoma brz 60Hz VA monitor, ako gledamo tabele sa odzivom i overshootom, na 60Hz ima bolji odziv od gomile gejming VA monitora (pa i nekih IPS) na 60Hz...ja ionako nisam osetljiv na ghosting pa me nije teško zadovoljiti po tom pitanju.
Za sada nisam aktivirao VRR. Zezaću se s tim kad promenim sistem uskoro. Range je ionako veoma mali, 40-60Hz, pa može da se desi da odmogne ako ne mogu da ispumpavam stabilnih 60 fps...srećom, ne igram zahtevne igre sem par njih a tu pomaže DLSS.

Iskopirao sam postavke sa kalibracije na RTINGS, malo petljao sa bojama, za sada mi deluje ok. Videću još malo da cinculiram i da na'vatam nekog da mi iskalibriše kako treba.
Prvi utisci su dobri, predstoji mi navikavanje...
 
Meni je sad monitor mali postao, kako se covek brzo na dobro navikne :D
Trebao sam uzeti 34" ipak i kucati je na zid kao tajnu veceru.
Neka je sa srecom!
 
Iskopirao sam postavke sa kalibracije na RTINGS, malo petljao sa bojama, za sada mi deluje ok. Videću još malo da cinculiram i da na'vatam nekog da mi iskalibriše kako treba.
Prvi utisci su dobri, predstoji mi navikavanje...
Jedan lik nije mogao nikako da se navikne... :) :)
 
Prelazak sa IPS na VA za igre je bolan, heh. Ja već 8-9 godina imam VA monitor i navikao sam...a pošto mi je soba polumračna, IPS glow bi mi smetao.
 
Da li neko ima iskustva sa BENQ EX240N (VA panel)?
Posebno me zanima kolika je minimum brightness za ovaj model?
 
Da li neko ima iskustva sa BENQ EX240N (VA panel)?
Otišao sam na BENQ sajt iz čiste radoznalosti, tamo piše da ima HDR10 što me je fino nasmejalo. Panel je sličan mom s tom razlikom što taj ima osvetljenje od 250 nita (moj 350 zbog veličine) i sa kolornim rasponom od 72% NTSC šanse za HDR su mu kao da dobijepš na Lotou a da to ne igraš uopšte.
Ne znam šta voliš da igraš, ali ako igraš pucačine nećeš uživati u tome ni sa 165Hz osveženja. Jednostavno, kod jeftinih VA panela nije "smearing" najveći problem, već opšta zamućenost prilikom kretanja, što se lepo vidi i u videu dva posta iznad.
Zato skuplji VA modeli kao što je Samsung Odyssey G7 imaju fantastičnu sliku, poprilično blizu OLED kvaliteta, ali su jeftiniji...pa, kako se uzme. A sa 72% NTSC imaćeš realne boje, ali ni blizu kvaliteta IPS monitora iste cene.
 
Otišao sam na BENQ sajt iz čiste radoznalosti, tamo piše da ima HDR10 što me je fino nasmejalo. Panel je sličan mom s tom razlikom što taj ima osvetljenje od 250 nita (moj 350 zbog veličine) i sa kolornim rasponom od 72% NTSC šanse za HDR su mu kao da dobijepš na Lotou a da to ne igraš uopšte.
Ne znam šta voliš da igraš, ali ako igraš pucačine nećeš uživati u tome ni sa 165Hz osveženja. Jednostavno, kod jeftinih VA panela nije "smearing" najveći problem, već opšta zamućenost prilikom kretanja, što se lepo vidi i u videu dva posta iznad.
Zato skuplji VA modeli kao što je Samsung Odyssey G7 imaju fantastičnu sliku, poprilično blizu OLED kvaliteta, ali su jeftiniji...pa, kako se uzme. A sa 72% NTSC imaćeš realne boje, ali ni blizu kvaliteta IPS monitora iste cene.
Imam AOC24G2, koji sam uzeo vise za kancelarisjku upotrebu nego za igre. Medjutim, meni ne odgovara jako osvetljenje, niti IPS isijavanje. Kod AOC je cak i minimalno osvetljenje previse jako za mene.
Zato trazim VA panel, kao BENQ EX240N (i u ovom cenovnom rangu) i to prvenstveno za kancelariju.
 
E, to je u redu, samo ne znam čemu će ti za kancelariju monitor sa osvežavanjem od 165Mhz i 1 ms GtG ??? Verovatno što je danas gotovo nemoguće naći VA panel da nije zakrivljen.

Ali sa 72% NTSC nije baš za ozbiljan rad u grafičkim aplikacijama.
 
Ljudi a šta mislite za one Ultra Wide monitore 34 izdužene ? Kakva su vam iskustva? Kažu da se baš ne poklapa rezolucija kada se gledaju filmovi,pošto sa leve I desne strane ostane crna pozadina.Mahom svi filmovi su u rezoluciji 1920×1080. Nekako mi to smeta majku mu..
 
E, to je u redu, samo ne znam čemu će ti za kancelariju monitor sa osvežavanjem od 165Mhz i 1 ms GtG ??? Verovatno što je danas gotovo nemoguće naći VA panel da nije zakrivljen.

Ali sa 72% NTSC nije baš za ozbiljan rad u grafičkim aplikacijama.
Da, tesko je naci nisko budzetni VA, i da nije zakrivljen. Uglavnom su skuplji modeli za igrice.
U medjuvremenu sam nasao i ASUS VA247HE isto sa VA panelom, pa se dvoumim izmedju ova dva.
 
Kakav je Philips 272E1GAJ? Da li je previše za kanc. upotrebu?
 
Imam dilemu cime zameniti Samsung CF 791 koji je delimicno izdahnuo nakon 6 godina ozbiljne exploatacije (otisla leva led traka i ceka mogucu/nemogucu zamenu), pa dok se ceka (a to moze da potraje) treba mi neka ideja i "brzinska" zamena za pomenuti CF791 (samo da preporuka nije u stilu uzmi CJ791), ako moze nesto sto bi cenjeni clanovi foruma rekli - trenutni "best buy" u ovom ultrawide 34" segmentu?
 
"Best buy" je svakako Samsung Odyssey OLED G8.

Dobro, mala šala. "Best buy" je ono za šta ti treba monitor, koja vrsta panela, do koje rezolucije i osvežavanja, a onda i do koje cene. Neki generalni "best buy" ne postoji.

A i Moma će ti reći da si omašio temu, jer postoji već "Šta da kupim" deo foruma. :)
 
Koliko vam se greju monitori,tj koliko budu vruci posle par sati rada?.......da li je uopste normalno da monitori (i ekran i iza ekrana) budu onako topli/vruci na dodir?

Ja na to ranije nisam obracao paznju,medjutim vidim da Gigabyte M32UC je najtopliji monitor koji sam do sada imao,nesto bude topliji od svih drugih
 
Moj LG je potpuno hladan. Nema čak ni mlaku površinu pozadi, a ni kroz otvore se ne oseća nikakva toplina.
 
Moj se greje jako malo...me znam da li osvežavanje od 60Hz ima veze s tim, heh.
Zanimljivo, prethodni BenQ se grejao više, iako je imao manji panel.
 
Da,ocigledno osvezavanje (i mozda brightnes) zaista uticu na grejanje monitora.....sad sam npr sa 144hz smanjio na 60hz (i nesto smanjio brightnes) i monitor je primetno hladniji...

Svasta,nikada mi ne bi palo na pamet da ako hocete high refresh monitor,jos 2160p,to se mora platiti sa dodatnom vrucinom......mada,ovih dana ima ionako milion stepeni napolju i unutra pa mozda i to dodatno zagreva monitor (kao i sve komponente)
 
Porucio sam Gigabyte G34WQC, izgleda da nema leka Samsungu CF791. :rolleyes:
 
Nakon prelaska na OLED, sve ostalo deluje presmešno. Iskreno savetujem svima da ne kupuju ni IPS ni VA monitore nego da nastave da koriste ono što trenutno imaju dok se cene OLED monitora malo ne stabilizuju. Ako baš mora da padne kupovina, ne zaluđujte se skupim high end VA i IPS monitorima nego kupite neki najjeftiniji koji će služiti kao prelazno rešenje do stabilizacije cena.
 
Nazad
Vrh Dno