Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Kakvo je vase misljenje o Benq monitorima?
Za klasicni deciji surf i poneka igrica.
Ne znam kakvi su sada, ali ja jedan od 24 inča rabim još od 2010. godine, sve se nadam da će početi da pokazuje znakove zamora, da bih mogao da ga promenim, ali on ni makac, radi kao prvog dana...
Naravno sigurno da sad ima 1000 puta boljih, ali trenutno me ne svrbe pare da ga menjam...
 
Poručio sam Gigabyte M32UC,pa kako Bog da :)

Nalete na neku ugarsku akciju
 
Stigao Gigabyte M32UC (tj ja sam isao po njega) i prvi utisak je WOW! :)

Prvo mi je najveca frka bila da nema neke falinke (preveliko probijanje,mrtvake.kojekakve anomalije),ali hvala Bogu nista od toga,sve je normalno i OK

Drugo,posto sam presao sa VA 32" 1440p 75hz na VA 32" 2160p 144hz (oba blago 1500r zakrivljena) znao sam sta mogu da ocekujem sto se tice slike,pa ne mogu bas da kazem kako je razlika "nebo i zemlja",ali definitivno 2160p rezolucija je nesto mnogo gotivnije i lepse......jos uvek se divim kako vecina igara detaljnije,ostrije i fotorealisticnije izgleda......npr jedan screenshot iz NFS Heat....stim sto slika ne moze da docara bas pravi dozivljaj...0008.jpg

Boje su vrlo dobre kao i na Philipsu 325E1,crna je bas crna,bela bela tako da tu nisam doziveo neki s(h)ok.......koristim monitor uvek u mraku ili polumraku pa mi tamne scene u igrama i filmovima deluju sasvim OK....sve boje su jake i izrazajne kao sto volim....

Ja inace nisam bas nesto zaludjen sa osvezavanjem kod monitora,meni je i 75hz bilo OK,ali moram da priznam da je sada na 144hz ipak sve nekako fluidnije i "tecnije klizi" po ekranu....mislim,nije ni ovde bas "nebo i zemlja" ali ipak primeti se pozitivnija razlika

Malo je bedak sto mi je vecina filmske kolekcije u 1080p rezoluciji,pa cu sada morati da skidam 2160p sadrzaj da bi slika u filmovima bila bas kristalno ostra,ali ipak ova 2160p rezolucija ne skalira lose 1080p,sto je tacno 4 puta manje,pa je vrlo gledljivo i tako....

I da,ovaj 2160p 144hz monitor pogonim sa vremesnom 1080ti grafikom.....naravno,nema smisla ni da pokrecem neke bas novije igre,ali ono sto me trenutno zanima od igara su uglavnom nesto stariji naslovi sa kojima se 1080ti (i Ryzen 3600) solidno nosi.....postigne 50-100fps zavisno od igre,detalja itd. (npr Need For Speed The Run iz 2012 pici na 143fps :p)......ali u svakom slucaju,moracu uskoro da predjem na nesto mnogo jace...prvo sam mislio 3080,ali vidim da su 4080 grafe dosta brze,pa cu sacekati njihov pad cena......taman dok se izigram sa ovim starijim igrama :)
 
Poslednja izmena:
Evo da podelim moje iskustvo.Ja kupio Filips 32 inča zakrivljen monitor.Izgleda dobro fizički i po stilu ali mi ipak smetaju boje tj toplina boja tj tkz kandeli ako ne grešim.Imao sam pre njega Benq 27 inča isto Va panel. Verovatno mi je potrebno vreme da se sada naviknem na ovaj novi Filips..Inace filmove odlično prikazuje i multimediju.Jos nešto što zapažam jeste da mi je nekako na Benq bila oštrija slika a možda je i zbog toga što je on 27 u odnosu na 32 inča iako je gustina piksela na ovom novom filipsu veća.I da.. ono što mi najviše smeta a koliko vidim skoro većina monitora ima takav problem je sa probijanjem svetla na tamnoj pozadini.Ali to se primećuje kada je zatamnjena prostorija ili je slabije svetlo.Monitor sa poslao nareklamaciju zato što mi je monitor u garanciji, ali čisto sumnjam da će prihvatiti ovo kao kvar..koliko vidim skoro svi monitori manje ili više imaju taj odsjaj..Evo slike..
 

Prilozi

  • 20230529_224303.jpg
    20230529_224303.jpg
    107.1 KB · Pregleda: 117
Ovo što se vidi na slici je čak šta više i odlično! Sasvim normlana stvar.
 
Evo da podelim moje iskustvo.Ja kupio Filips 32 inča zakrivljen monitor.Izgleda dobro fizički i po stilu ali mi ipak smetaju boje tj toplina boja tj tkz kandeli ako ne grešim.Imao sam pre njega Benq 27 inča isto Va panel. Verovatno mi je potrebno vreme da se sada naviknem na ovaj novi Filips..Inace filmove odlično prikazuje i multimediju.Jos nešto što zapažam jeste da mi je nekako na Benq bila oštrija slika a možda je i zbog toga što je on 27 u odnosu na 32 inča iako je gustina piksela na ovom novom filipsu veća.I da.. ono što mi najviše smeta a koliko vidim skoro većina monitora ima takav problem je sa probijanjem svetla na tamnoj pozadini.Ali to se primećuje kada je zatamnjena prostorija ili je slabije svetlo.Monitor sa poslao nareklamaciju zato što mi je monitor u garanciji, ali čisto sumnjam da će prihvatiti ovo kao kvar..koliko vidim skoro svi monitori manje ili više imaju taj odsjaj..Evo slike..
Zalepi led traku na zadnju stranu tv uz obod i nećeš više primećivati probijanje ni u mraku...
 
Ovo što se vidi na slici je čak šta više i odlično! Sasvim normlana stvar.
Da ,ali to je kada se gleda direktno..Birao sam najbolju poziciju i podesio mobilni telefon,pošto kamera na telefonu zna da prenaglasi probijanje..Sva živa svetla popalio.. mislim u sobi..Predhodno Benq monitor Va panel 27 inča nije imao uopšte probijanja..Evo drugih slika..
 

Prilozi

  • 20230529_231410.jpg
    20230529_231410.jpg
    152.5 KB · Pregleda: 102
Ako mi prihvate reklamaciju super, (u šta čisto sumnjam) a ako kažu da su jednostavno takvi paneli ,razmišljam da ga više ne šaljem na reklamaciju.Inače ovi iz servisa su mi čvrsto obećali da će izvršiti sve testove.Tražili su mi ove slike da im priložim,tako da su i oni to videli.Sada čekam onaj zakonski rok da mi jave..Inače u razgovoru sa drugim ljudima koji poznaju panel tehnologiju na monitorima mi rekoše da su jednostavno svi monitori manje vise takvi , negde manje negde više,bilo da se radi o VA panelu ili IPS. Čak se žale i po zapadnoj Evropi,pun You tube sa istim slučajevima po belom svetu..Koliko sam čuo po saznanju da jedino Najnoviji paneli sa ,"Mini oled" tehnologijom jedino nemaju probijanja .To je zato jer je na mini oled tehnologiji rađeno svetlo za svaki plksel pojedinačno,a na ovim ostalim najobicnijim led osvetljenje po celoj dužini panela.Ali zato Mini oled , panel je za sada astronomski preskup.
 
Nikad nisam mislio da ce kupovina monitora biti ovako komplikovana :D Probao sam i VA i IPS, isto sam imao situaciju kao ti, sa dell s2722dgm stim sto sam ga vratio u zakonskom roku od 14 dana, sa IPS slicna prica jednostavno glow je prisutan i to je to negde vise negde manje. Uzeo sam na kraju DELL Alienware 27'' AW2723DF i tu cu da se zadrzim neko vreme dok ne padnu cene oled monitorima, mada i oni koliko sam video imaju neki problem sa textom i skrolovanjem.
 
Ja sam se zeznuo jer sam ga kupio direktno u radnji a ne online na netu,tako da nemam prava da ga vratim.Zavisi sada od dobre volje servisera.Ali opet je džabe ako su svi paneli takvi.Jedan lik mi rece,menjali mu pa dobio još gori 🙂 ,daleko da se čoveku smejem na muku,tako da..Isto se žale ljudi na televizore.. Ips panel ima najživlje boje i najbolji ugao gledanja ali ima probijanje svetlosti.Za to sam znao i ajd rekoh sebi da uzmem VA panel..on je kao zlatna sredina i kao ima manje probijanja.Međutim..isto s*anje.. i ovo probija.. Ne znam da li sme ovde da se reklamira,ali ima ga taj Filips u prodaji u svim radnjama,skoro je izašao..Evo ga..
 

Prilozi

  • philips-322e1c-00-mva-75hz-vga-hdmi-dp-curved-zakrivljen-monitor-cene.jpg
    philips-322e1c-00-mva-75hz-vga-hdmi-dp-curved-zakrivljen-monitor-cene.jpg
    39.6 KB · Pregleda: 96
Ima li neko Dell S3222DGM, kakva su iskustva, pogotovo po pitanju GSync kompatibilnosti? Po netu se pominje treperenje...
 
Auuu ljudi da znate da već počinjem da gubim nerve.Još malo pa će proći 30 dana od kako sam poslao monitor na servis.Kog đavola im toliko treba pitam se?Reklamirao sam zbog glow bleedinga..kao da to nije uobičajena mana majku mu..Zvao servis,kažu zovi prodavca..zovem prodavca kažu mi zovi servis.. Mnogo smo komplikovani.I šta tu ima da se popravlja?Koliko znam on se menja..pošto sam ga uzeo a nije prošlo ni mesec ipo dana..Koliko mi je poznato kada se pojavi glow, onda se vraća monitor proizvođaču ,a dobijaš zamenu..Nema tu popravke sem da ga fabrika ponovo reparira..Šta će mu raditi??Da ga utrljavaju krpom gde probija svetlost..da mi daju led svetlo da ga zakačio oko monitora..?Pa te štoseve i ja znam .Po stranim sajtovima u glavnom menjaju monitor..Nema tu šta oni da popravljaju ako je takav panel.Dakle problem se rešava tako što dobijaš monitor sa najnižim stepenom probijanja i to je to..Tako je svuda u svetu..msm tako rešavaju reklamacije...
 
Uf očito da je led tehnologija sa pozadinskim osvetljenjem osuđena da ide na smetlište istorije.Ne znam da li ste videli ovaj snimak (Nadam se da sme da se objavi)..Zamisli,otvorili dvadeset novih zapakovanih monitora da bi testirali i svi oni probijaju..Neki manje a neki više,ali u glavnom smeće..Nećemo dobiti kvalitetan tv ili monitor dok bar ne padnu cene drugim tehnološkim rešenjima kao Oled ili Mikro oled.Za mikro oled ćemo čekati još 20 godina da bi običan smrtnik mogao da ga kupi ,ali da bar pojeftini Oled.Vidite ovo..20 monitora iz fabrike a sve smeće do smeća..20 komada testirali..
 
Mislim da danas ne postoji monitor bilo ips ili va a da nema bar malo probijanja (ips glow-a) ili cloudinga (što je tipično za zakrivljene monitore)...

E sad,ako se to vidi samo u mraku i na skroz crnoj pozadini a ne vidi se mračnim scenama nekog filma ili igre,onda ne bi trebalo da je toliko strašno i iritantno za većinu korisnika....ali ako baš smeta u tim situacijama,onda je za reklamaciju...
 
To se podrazumeva..prihvatljivo je samo ako je neprimetno..Niko neće u totalnom mrkom mraku da skoncentriše pogled tu gde probija.Moj nekadašnji Benq je tako probijao da to niko ne bi primetio..slabo.Kada se pojavi crna boja kao da si isključio monitor..to je prihvatljivo.Hteo sam reći da ne smeju da vam odbijaju reklamaciju ako se ipak vidi.Ozbiljan servis to karakteriše kao "defect"panel".Pošto negde na ovom forumu u nekoj temi se neko žalio da su mu odbili reklamaciju.Ako vam odbijaju smesta da se žalite (ako vam na uređaju nisu prošli 6 meseci) ili da vam zamene ili da vam vrate novac. U suprotnom je to prevarantska firma.Meni je rečeno iz servisa da je loša kontrola kvaliteta i da to spada pod defect" i da će uvoznik vratiti ova moj monitor proizvođaču.Filips je ostao samo brend,i ostali neki drugi monitori,čak i samsung..Rekoše mi i za televizore..Čisto da kažem ljudima da ne smeju da vas tako lako zavlače sa pričom da je eto to kao baš normalno..Ozbiljni uvoznici i firme vraćaju vam novac bez problema.. Sad moram da tražim neki model koji ima prihvatljiv glow..Ko ima pozitivna iskustva sa nekom markom neka da savet..iskreno izludeo sam ovih 20 dana.Zgadio mi se život.Oled" je tata mata,ali još su skupi mnogo..jos malo kao dobar komp..Dođe mi da probam ponovo Benq.Sa njim imam pozitivna iskustva..
 
Pa ja recimo imam pozitivna iskustva bas sa Philipsom (imam 3 modela)....prvi model (Philips 278E8) sam reklmirao imao je preveliko probijanje,dobio sam drugi isti takav on je imao manje probijanje ali je imao neke fleke i trunje u panelu (?!) i treći put dobijam taj model i taj primerak je bio odličan,i evo služi već 5 godina bez ikakvih problema.....pre 2-3 godine sam kupio Philips 325E1,primerak je bio odličan (ima samo minimalno probijanje na crnoj pozadini) i pre nekih godinu dana kupujem Philips 272E1GAEZ (da ga koristim kao externi monitor za laptop u vikendici) i takodje sam uboo odlican primerak,nema nikakvih problema....

Inace sva ova tri Philipsa su VA monitori,najvise sam ih kupovao zbog crne boje jer monitor koristim najčešće u (polu) mraku,pa tako crna izgleda crnje nego što bi to bio slučaj sa IPS-om
 
Probijanje svetla i IPS glow su različite stvari i izgledaju drugačije. Ono prvo može da se desi bilo kom (LCD) monitoru i varira od primerka do primerka. A kako je svima kontrola kvaliteta postala zadnja rupa na svirali, više ti ni monitor od 1000€ nije garancija da ćeš dobiti panel bez anomalija i zezancija.
Delom je uzrok i to što su veliki igrači poput LG-a i Samsunga (čiji su paneli bili u gro gaming VA monitora na tržištu svojevremeno) prestali da sami proizvode LCD panele i prešli na OLED. Sada VA panele proizvode CSOT i AUO, možda poneki pravi i Innolux, a kontrola kvaliteta je čista lutrija...

Nego...kod nas se pojavio Iiyama GB3467WQSU sa verovatno najbržim odzivom na 34" VA panelu. Skup je, 560€ (ni u Mađarskoj nije bio mnogo jeftiniji, skoro ista cena), ali ako neko hoće ultrawide VA monitor za gejming, ovaj je dobar izbor.

 
Treba mi savet od nekoga ko je u ovom svetu, koliko je pametna ideja menjati IPS monitor za VA ili TN? Imam monitor iz potpisa i hteo bih menjati za neki 27 inca 2k rezoluciju 144hz, 155hz ili 165hz. Jeste da imam ovu graficku koju imam ali nesto me je kvrcnulo u tintaru da menjam prvo monitor a posle bih i kompletnu konfiguraciju radio iznova naravno ne sad nesto preterano ali skromno jace nego trenutni racunar.

I da pitam oko onog problema gde se na snimku vidi kako crna treperi, ima naziv ali ne mogu sada da nadjem taj snimak da bih objasnio na cega mislim. Jel to podlozno za sve VA i TN panele posto kod mene to nisam video da se desava na IPS? Hvala
 
Poslednja izmena:
Probijanje svetla i IPS glow su različite stvari i izgledaju drugačije. Ono prvo može da se desi bilo kom (LCD) monitoru i varira od primerka do primerka. A kako je svima kontrola kvaliteta postala zadnja rupa na svirali, više ti ni monitor od 1000€ nije garancija da ćeš dobiti panel bez anomalija i zezancija.
Delom je uzrok i to što su veliki igrači poput LG-a i Samsunga (čiji su paneli bili u gro gaming VA monitora na tržištu svojevremeno) prestali da sami proizvode LCD panele i prešli na OLED. Sada VA panele proizvode CSOT i AUO, možda poneki pravi i Innolux, a kontrola kvaliteta je čista lutrija...

Nego...kod nas se pojavio Iiyama GB3467WQSU sa verovatno najbržim odzivom na 34" VA panelu. Skup je, 560€ (ni u Mađarskoj nije bio mnogo jeftiniji, skoro ista cena), ali ako neko hoće ultrawide VA monitor za gejming, ovaj je dobar izbor.


Da u pravu si.Loše sam se izrazio.. Glow je nešto drugo..to je kao sjaj .. to je boljka Led tehnologije ..mislim da pikseli pokazuju to isijavanje tu i tamo.Tačnije mislio sam na probijanje svetlosti.Stranci ga definišu kao bleeding" nešto kao krvarenje..Za taj bleeding imaš garanciju ..msm probijanje pozadinskog svetla.Ali ne mogu da verujem da je moj Benq kojeg sam koristio punih osam godina bio toliko kvalitetan i kada sam ga prodao kao polovan, čovek je zadovoljan..Retko kod nas na You tubu ovi što prave recenzije otkrivaju mane.Jedino mi je ovaj Bencmark tu i tamo onako možda ozbiljniji.Ovi ostali da ih ne imenujem izgleda podležu pod pritisak sponzora,pa kao da prećutkuju..Tako da mnogo ne verujem ni različitim našim kanalima koji vrše recenziju IT tehnologije..To je moje iskustvo..
 
Treba mi savet od nekoga ko je u ovom svetu, koliko je pametna ideja menjati IPS monitor za VA ili TN? Imam monitor iz potpisa i hteo bih menjati za neki 27 inca 2k rezoluciju 144hz, 155hz ili 165hz. Jeste da imam ovu graficku koju imam ali nesto me je kvrcnulo u tintaru da menjam prvo monitor a posle bih i kompletnu konfiguraciju radio iznova naravno ne sad nesto preterano ali skromno jace nego trenutni racunar.

I da pitam oko onog problema gde se na snimku vidi kako crna treperi, ima naziv ali ne mogu sada da nadjem taj snimak da bih objasnio na cega mislim. Jel to podlozno za sve VA i TN panele posto kod mene to nisam video da se desava na IPS? Hvala
Ja lično možda bi sada probao IPS panel.Izbeg,o sam IPS jer sam kao čuo da VA nema boljku sa pozadinskim osvetljenjem,što je čista laž..I VA probija..E sad jeste bolji kontrast i bolja crna ali ..ne znam ..IPS ubedljivo ima najbolje boje..Posle mog iskustva..u dilemi sam..Samo molim boga da mi se opet ne padne neki šit..jer mi je muka više da se zezam sa reklamacijama..Naručiću preko neta.. jer jedino tako imam mogućnost da vratim ako nešto zezne..U prodavnici da..ali pod uslovom da ga testiramo u mraku..što čisto sumnjam da će prodavci to dopustiti..
 
Kazu da je najbolji VA panel Dell S3422DWG. Najbolji VA panel, UW, za gaming. :D
 
Treba mi savet od nekoga ko je u ovom svetu, koliko je pametna ideja menjati IPS monitor za VA ili TN? Imam monitor iz potpisa i hteo bih menjati za neki 27 inca 2k rezoluciju 144hz, 155hz ili 165hz. Jeste da imam ovu graficku koju imam ali nesto me je kvrcnulo u tintaru da menjam prvo monitor a posle bih i kompletnu konfiguraciju radio iznova naravno ne sad nesto preterano ali skromno jace nego trenutni racunar.

I da pitam oko onog problema gde se na snimku vidi kako crna treperi, ima naziv ali ne mogu sada da nadjem taj snimak da bih objasnio na cega mislim. Jel to podlozno za sve VA i TN panele posto kod mene to nisam video da se desava na IPS? Hvala
Ja imam LG 32 inča VA panel 144Hz i koristim kolorni profil trings.com za koji kažu da je najpribližniji realnom koloritu. Ako pod "treperenjem crne" misliš na "smearing" to jest, ostavljanjem tragova crne prilikom kretanja, ja to zaista nisam primetio kod mene. Ako i postoji onda treba baš baš da se zagledaš, da znaš šta tražiš, ali ako želiš da uživaš u igranju opušteno to nećeđ primetiti.
Ali mogu da ti pokažem koliko toliko jasnu i vifljivu prestavu razlike između VA i IPS panela na svom primeru u RDR2 - na slikama levo je moj PC monitor, a ovo veće pored je jeftini IPS TV. Jeste da na fotografijama nije baš najtačnije, ali razlika je jasna - na VA panelima ( izuzimam wide-gamut modele kao što je Odyysey G7 ) boje su smirenije, realnije. dok je crna poprilično crna, ne jako tamno siva kao na IPS modelima. Na fotografiji levo se na samom Džonu Marstonu vidi razlika u intenzitetu boja, dok se na ovoj drugoj kad pogledaš senke vidi se koliko su izraženije, koliko je kontrast bolji na VA panelima.
Verovatno ti ovim nisam mnogo pomogao, ali mislim da je dovoljno da se shvati da je sve stvar ličnog ukusa i potreba.
 

Prilozi

  • 01.jpg
    01.jpg
    284.2 KB · Pregleda: 43
  • 02.jpg
    02.jpg
    318.1 KB · Pregleda: 40
Treba mi savet od nekoga ko je u ovom svetu, koliko je pametna ideja menjati IPS monitor za VA ili TN? Imam monitor iz potpisa i hteo bih menjati za neki 27 inca 2k rezoluciju 144hz, 155hz ili 165hz. Jeste da imam ovu graficku koju imam ali nesto me je kvrcnulo u tintaru da menjam prvo monitor a posle bih i kompletnu konfiguraciju radio iznova naravno ne sad nesto preterano ali skromno jace nego trenutni racunar.

I da pitam oko onog problema gde se na snimku vidi kako crna treperi, ima naziv ali ne mogu sada da nadjem taj snimak da bih objasnio na cega mislim. Jel to podlozno za sve VA i TN panele posto kod mene to nisam video da se desava na IPS? Hvala

Ja sam dugo vremena istovremeno koristio i IPS i VA monitor,i ono gde je IPS bio neuporedivo bolji su uglovi gledanja....kada gledaš iskosa slika na IPS-u se skoro uopšte ne menja,dok na VA monitoru postaje bledja ili boje se nekako promene...

Ali čini mi se da je to jedina prednost IPS-a u odnosu ma VA,pogotovo ako monitor koristiš u mraku ili polumraku....napominjrm da se radi o novijim VA monitorima....tj skoro sve drugo meni je bilo na VA monitoru bolje....boje,kontrast,pa čak i odziv

U svakom slučaju,najbolje bi bilo akp možgš sam da pogledaš oba monitora,pa da vidiš koji tk više odgovara...
 
Uglovi gledanja mi uopste nisu bitni jer sedim ispred racunara ako hocu da gledam film ili seriju tu je hdmi povezan za grafickom do tv-a pa tako gledam.

Ono sto me je razmazilo kod IPS monitora je upravo te jace boje i gledajuci slike od @Arthur Morgan slika na monitoru mi je nekako izbledela. Ali opet slika moze donekle da prikaze stanje i opet sve zavisi koja su podesavanja na monitoru a koja na tv, ono sto nisam napisao i tv mi je ips pa za filmove nije problem ali ne znam za monitor.

Najbolje ce biti sto predlazete VA pored IPS ista scena pa uporediti.
 
Ali čini mi se da je to jedina prednost IPS-a u odnosu ma VA,pogotovo ako monitor koristiš u mraku ili polumraku....napominjrm da se radi o novijim VA monitorima....tj skoro sve drugo meni je bilo na VA monitoru bolje....boje,kontrast,pa čak i odziv
To zavisi koji si model monitora imao. Kada sam video Samsung Odyssey G7 bio sam ubeđen da je to IPS monitor koliko dobro izgleda slika. Danas svaki VA monitor ispod 40-50.000 nema šanse da bude ni blizu IPS monitoru iste cene ŠTO SE BOJA TIČE. Da, bolji je kontrast, bolja je crna, ali za odziv i input lag nisam siguran,. A o spektru boja ne vredi polemisati. Svaki VA monitor od, na primer, 30.000 dinara može samo da sanja raspon boja koji ima IPS monitor iste cene. To ni ja nisam znao do skoro dok nisam malo pretraživao baš rtings.com.

Ono sto me je razmazilo kod IPS monitora je upravo te jace boje i gledajuci slike od @Arthur Morgan slika na monitoru mi je nekako izbledela. Ali opet slika moze donekle da prikaze stanje i opet sve zavisi koja su podesavanja na monitoru a koja na tv, ono sto nisam napisao i tv mi je ips pa za filmove nije problem ali ne znam za monitor.
Danas kupovina monitora ispod 27 inča i 2560x1440 je, po meni, besmislena. Takođe, ako želiš nivo boja kao kod IPS monitora, onda je wide-gamut VA monitor pod obavezno, ali njihova cena fino prelazi 50.000.
Naravno, one fotografije koje sam postavio ne dočaravaju potpuno situaciju. Moj VA panel ima raspon boja od 94% sRGB spektra. I kad god bi "odšrafio" boje na njemu nisam bio ni blizu toj "jarkosti" boja kao na jeftinom IPS TV-u. A pošto nameravam da se vratim na IPS, te sam se nameračio na LG 32GP850-B, neka malo viša kategorija IPS panela, pa možeš da pogledaš kako izgleda odličan nano IPS monitor pored vrhunskog VA panela.


Uglavnom, sve zavisi od ukusa. Lično, da G7 nije zakrivljen i da nije težak 14kg, te ne mogu da ga stavim na moj nosač monitora, ne bi razmišljao koji je najbolji 32" model a da nije OLED.
 
Ma gledao sam i tog LG-a ali 27 inca model ali mi puno para da dajem. Ovo sa snimka od gore nema razlike cak G7 mi se cini boljim.
 
Ma gledao sam i tog LG-a ali 27 inca model ali mi puno para da dajem. Ovo sa snimka od gore nema razlike cak G7 mi se cini boljim.
Pa i jeste bolji, Samo što je zakrivljen i previše težak za moj držač monitora, pa ga ne uzimam u obzir, iako je samo nekih 50ak evra skuplji od ovog LG.

Ali je stvar u tome da ako želiš "vivid" boje na VA panelu takvi monitori su mnogo skuplji od IPS panela koji mogu to da izvedu. Uostalom, i ovaj momak u videu kaže da Odyssey G7 ima vrhunski panel, ali da situacija u srednjem i nižem segmentu nije ni blizu tako blistava. Kad sam kupovao sebi monitor hteo sam da uzmem neki AOC IPS od 32 inča za nekih 35.000, a onda videh da je ovaj LG bio na popustu i koštao 38.000 iako mu je redovna cena bila oko 56.000 tada. I kada sam prvi put pokrenuo Red Dead Redemption 2 bio sam poprilično iznenađen. Mislim, trava je bila tamno zelena, kakva i jeste u prirodi, a ne blještavo zelena kao na IPS monitoru. Suva trava je bila bledožuta kakva i jeste u prirodi, a ne žuta kao na IPS panelu. Nebo, odeća, sve je bilo realno, čak je i crvenilo Arturovog lica ( glavni lik u RDR2, ako ne znaš ) bilo realno, a ne kao pritajeni indijanac sa IPS panela. Naravno, sve zavisi od igre do igre, šta god sam poredio na monitoru i TV-u, nema primetnih razlika izuzev kod Witcher 3 i RDR2, a to su dve moje omiljene igre koje igram i igraću bar jednom godišnje. Sve je na strani VA panela osim prokletih boja, a ja više volim kad su boje "drečave" nego realne.

Uglavnom, ako želiš dobru sliku punog kolorita sa VA panelom tako nešto nije nimalo jeftino. Moj monitor ima 8-bitni panel ( 16,7 miliona boja ) sa 72% NTSC spektra ( 93% sRGB po rtings.com merenjima ) i prelazak na 32GP850-B koji ima 10-bitni panel (1,07 bilion boja ) sa 98% DCI-P3 spektra za mene će biti ne WOW, nego WWWWOOOOOOOWWWWWWW iskustvo. Pa, kad otpanjim Red Dead Redemption 2.... :)
 
A onda kad vidis oled, smorices se. :p
 
Video sam kod ortaka OLED TV i dovoljno mi je jasno o čemu je reč. :)
 
Nazad
Vrh Dno