Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Primetio sam da gro ljudi koji se baš žale na ghosting kod VA monitora su ljudi koji su prešli na VA sa IPS ili TN monitora...što ne treba da čudi nikog.
Ne znam da li je to slučaj i sa ovim, samo kažem.
 
Primetio sam da gro ljudi koji se baš žale na ghosting kod VA monitora su ljudi koji su prešli na VA sa IPS ili TN monitora...što ne treba da čudi nikog.
Ne znam da li je to slučaj i sa ovim, samo kažem.
Jel primetis nna svom monitoru ghosting ? Ne kazem da nema kod mene al je skoro neprimetno . Meni vise smeta backlight na IPS monitoru . Treba da menam monitor smara 60hz . Igrao sam na 3 ips na 144hz ne bi ja to . Pre cu opet VA panel ponovo
 
Primetim ako zaista tražim i fokusiram se na to...ali to mi nije fokus, je li, kad igram nešto gledam šta se dešava u igri, ne buljim u ekran da vidim kako se ponašaju senke i slično, pa uglavnom ne primećujem. Pomaže i što mahom ne igram brze igre...
Plus, monitor mi je na 60 Hz, verovatno bi bilo još manje primetno na bržem monitoru.

Ako si već probao 3 IPS monitora i smetaju ti te stvari kod njih, uzmi opet VA, nema mnogo filozofije...
 
Poslednja izmena:
Čitajući temu poručih monitor 32M1N5500VS/00, deluje da je ono sto mi treba.
Hvala Jurodivi na skretanju pažnje, stiže za vikend nadam se :D
 
I mene bas zanima kakav je 32M1N5500VS/00?

Izgleda da od nekog krstenog VA 32' 2160p 144hz nema nista,tj takav ne postoji na ovoj planeti (?!) a ko zna da li ce ikada postojati,pa cu mozda morati da se zadovoljim sa tim 32M1N5500VS/00
 
Stigao je monitor sinoć, instalirao sam drajver/kolorni profil i Freesync radi kako treba.
Odigrao sam par partija World of Warships i oduševljen sam. Smearing nisam primetio,
kad probam neku pucačinu obratiću pažnju ali to slabo igram.
Možda preblizu stoji, daljina rukohvata ali utisak dok gledam gigantske brodove je filmski :D
Kao manu izdvojio bi da nema podešavanja po visini i swivel ali pošto će ići na zid uskoro ne smeta mi.
Takođe, ta sisica kojom radiš navigaciju kroz monitor je po meni bezveze, ali kad jednom podesim sve neću je više dirati.
Uglovi gledanja su dobri po meni, ne lape boje drastično kako se pomeram levo desno/gore dole.
Priključen mi je i Dell Ultrasharp 29" koga jašem od 2013-te. Dell je oštriji i lepših boja, ali je manji i samo 60Hz.
Dodaću još zapažanja kako vreme prolazi ali ako prvi utisak zadovoljan sam.
 
OO pa gde si kolega kapetane ako hoćeš diviziju javi:) bainsmit_steel....inače wows je baš malo zahteva moraš da testiraš na nečemu jačem...meni gruva 230 fps na maks podešavanjima tebi sigurno oko 100 120. Savet postavi v sync u brodićima i neće biti cepanja slike uopšte...
 
A kakve su mu crna i bela? Da li su baš crna i bela a ne neke nijanse sive?....kakve su kad se gledaju u mraku?

Da li ima nekog probijanja svetla na tamnoj pozadini?

I da li ima ghostinga,što često zameraju novijim VA monitorima?
 
@Lazni_Kazanova

Kako se vide leva i desna ivica slike? Nije zamućeno, nisu "progutana" slova ili elementi prozora...?

Pitam jer jedini drugi 32" flat VA sa 165Hz su LG-jevih par modela i neki su se žalili da im se ivice slike jednostavno izgube, izblede...
 
Nisam video nikakvo zamućenje/anomalije. Danas kad me prožvaće Gazela obratiću naročito pažnju.
Uslikaću ako treba. Čak i na par videa na tubu ne spominju da mu išta na tu temu fali.
 
20230330_171558 (1).jpg
Nista nema od pomenutih problema, nadam se da vidi.
 
Za vikend bindzjem neke filmove pa javljam za mrak. Crna je bas crna, bela za nijansu tamnija nego na IPS-u. Možda jer sam stavio gamu na 2.4 umesto na 2.2, vise mi tako prija očima. Probijanje je skoro neprimetno, u odnosu na Dell-a IPS 90% manje.
Ghosting, monitor ima razne modove ali se nisam sa njima igrao. Igram brodove i tu koliko god da sam brzo rotirao kameru nisam video taj efekat. Držim na 144Hz.
 
Mada,tog monitora vise nema na IPON-u.....nasi ugarski porodavci kazu da je nedostupan....mozda je Kazanova kupio poslednji primerak :)
 
Stigao je monitor sinoć, instalirao sam drajver/kolorni profil i Freesync radi kako treba.
Odigrao sam par partija World of Warships i oduševljen sam. Smearing nisam primetio,
kad probam neku pucačinu obratiću pažnju ali to slabo igram.
Možda preblizu stoji, daljina rukohvata ali utisak dok gledam gigantske brodove je filmski :D
Kao manu izdvojio bi da nema podešavanja po visini i swivel ali pošto će ići na zid uskoro ne smeta mi.
Takođe, ta sisica kojom radiš navigaciju kroz monitor je po meni bezveze, ali kad jednom podesim sve neću je više dirati.
Uglovi gledanja su dobri po meni, ne lape boje drastično kako se pomeram levo desno/gore dole.
Priključen mi je i Dell Ultrasharp 29" koga jašem od 2013-te. Dell je oštriji i lepših boja, ali je manji i samo 60Hz.
Dodaću još zapažanja kako vreme prolazi ali ako prvi utisak zadovoljan sam.
Panel Type IPS VA LCD
300 cd/m² 550 cd/m²
1000:1 3000:1
HDCP, 99% sRGB color gamut, 99% Rec 709 color gamut NTSC 100.8%, sRGB 120.6%, Adobe RGB 89.9%*
2560 x 1080 at 60 Hz2560 x 1440 @ 144 Hz, DP: 2560 x 1440 @ 165 Hz
96 93.24 PPI
kada uporedim Philips deluje bolje za boje..nije mi jasno na sta mmislis da su bolje boje
 
Možda je navika u pitanju, u ovaj Dell sam gledao 10 godina.
 
Možda je navika u pitanju, u ovaj Dell sam gledao 10 godina.
ostiji jeste malo zbog PPI ali sada ne znam za boje ovaj da napiru deluje bolje ali ima i onaj deo IPS vs VA koji se reklamira

iu
 
Gle,ovaj Gigabajtov 32" 2160p VA 144hz monitor se sada našao na benchmark testu......iako je na tržištu već skoro godinu dana.....


Zanimljivo da primerak koji je bio na testu imao statički kontrast od samo 2395:1.....dok npr primerak sa testa RTINGS-a 2,776 : 1.....osetno više i približnije fabričkim specifikacijama 3000 : 1



Znači postoji i neka "lutrija" sa kontrastima,pored lutrije sa mrtvim pixelima,flekama,mrljama.......bzvz za VA monitor kome bi kontrast i crna trebalo da budu najači aduti...

Btw,u Ugarskoj se sada može kupiti za osetno manje para nego što se pominje u benchmarkovom testu....ali brate,šta da radim ako mi stigne iz Ugarske sa 5 mrtvih pixela(ili još gluplje jednim) po sred ekrana znajući Gigabajtov quality control....:(
 
Gle,ovaj Gigabajtov 32" 2160p VA 144hz monitor se sada našao na benchmark testu......iako je na tržištu već skoro godinu dana.....


Zanimljivo da primerak koji je bio na testu imao statički kontrast od samo 2395:1.....dok npr primerak sa testa RTINGS-a 2,776 : 1.....osetno više i približnije fabričkim specifikacijama 3000 : 1



Znači postoji i neka "lutrija" sa kontrastima,pored lutrije sa mrtvim pixelima,flekama,mrljama.......bzvz za VA monitor kome bi kontrast i crna trebalo da budu najači aduti...

Btw,u Ugarskoj se sada može kupiti za osetno manje para nego što se pominje u benchmarkovom testu....ali brate,šta da radim ako mi stigne iz Ugarske sa 5 mrtvih pixela(ili još gluplje jednim) po sred ekrana znajući Gigabajtov quality control....:(
Jel' planiraš upgrade računara, pošto se sa ovim komplonentama koje si napisao u my gear baš i nećeš naigrati u 4k rezoluciji 160FPS.
Ne trolujem, imam više-manje sličnu mašinu kao tvoja (bolja matična, više rama, bolja GPU, ali suštinski tu je to...) i svestan sam da su ove performanse sanak pusti, samim tim i nema neke potrebe za ovakvim monitorom.
Naravno ako su igre uopšte prioritet...

Lično mislim da se ne bih navikao na monitor od 32 inča, već mi je 27 ili 24 ipak sweetspot.
 
Da svakako,mozda ne bas odmah apgrejd ali polako vremenom bi me nerviralo što nemam više fps u igrama sa tim 2160p monitorom,pa bih kupio 3080 ili možda čak i 4080 grafiku...

..procesor sam već uzeo 5700x ali se pitam da li da ga zadržim,pošto nema neke baš spektakularne prednosti u odnosu na 3600,bar za moje neke potrebe.......tj razmisljam da ostanem još neko vreme sa 3600/b450 konfiguracijom dok ne predjem na 7600x/b650 kofu.....(kad još padnu cene)

Btw,neke igre sa kojima se u zadnje vreme zaludjujem su nešto starije,pa bi njih pokretala koliko toliko OK i 1080ti u 2160p rezoluciji :)
 
Poslednja izmena:
Da svakako,mozda ne bas odmah apgrejd ali polako vremenom bi me nerviralo što nemam više fps u igrama sa tim 2160p monitorom,pa bih kupio 3080 ili možda čak i 4080 grafiku...

..procesor sam već uzeo 5700x ali se pitam da li da ga zadržim,pošto nema neke baš spektakularne prednosti u odnosu na 3600,bar za moje neke potrebe.......tj razmisljam da ostanem još neko vreme sa 3600/b450 konfiguracijom dok ne predjem na 7600x/b650 kofu.....(kad još padnu cene)

Btw,neke igre sa kojima se u zadnje vreme zaludjujem su nešto starije,pa bi njih pokretala koliko toliko OK i 1080ti u 2160p rezoluciji :)
Pa ima sigurno 10-15% razlike zavisnosti od situacije do situacije...
Uostalom tako je već godinama, aktuena generacija procesora je 10-15% brža od prethodne...
Sad da li se to oseti u svakodnevnom radu, ne znam... Verovatno se oseti, ali zavisi šta radiš.
 
"3 godine garancije! GIGABYTE M32UC nema 3 day pixel damage warranty, upravo proverili. Sustinski nigde necete dobiti zamenu za jedan mrtvi piksel, ako je par komada i na nezgodnom mestu sasvim sigurno da ce da se reklamira, ali i u tom slucaju mora da se ceka standardno kao i za svaku reklamaciju 45 dana zakonski rok (u praksi dve, tri nedelje ovisno o prevozu). Nama do sada niko jos nije vratio/reklamirao monitor."

Sad sam proverio sa jednom COOL ugarskim prodavcem i ovo mi je napisao što se tiče garancije i mrtvih pixela....znači,ako se potrefi da po sred ekrana ima 1 (možda i dva) dead pixel- to mi je što mi je,nema garancije i vraćanja...

A znajući sebe,izludjivalo bi me da stalno gledam u taj mrtvi pixel u sred ekrana :(

Btw,apdejtovao sam My Gear
 
"3 godine garancije! GIGABYTE M32UC nema 3 day pixel damage warranty, upravo proverili. Sustinski nigde necete dobiti zamenu za jedan mrtvi piksel, ako je par komada i na nezgodnom mestu sasvim sigurno da ce da se reklamira, ali i u tom slucaju mora da se ceka standardno kao i za svaku reklamaciju 45 dana zakonski rok (u praksi dve, tri nedelje ovisno o prevozu). Nama do sada niko jos nije vratio/reklamirao monitor."

Sad sam proverio sa jednom COOL ugarskim prodavcem i ovo mi je napisao što se tiče garancije i mrtvih pixela....znači,ako se potrefi da po sred ekrana ima 1 (možda i dva) dead pixel- to mi je što mi je,nema garancije i vraćanja...

A znajući sebe,izludjivalo bi me da stalno gledam u taj mrtvi pixel u sred ekrana :(

Btw,apdejtovao sam My Gear
Šta je bre ovo 1998-99?!?
Clipboard01.jpg

Glede panela monitora, vazda je bila lutrija...
 
Šta je bre ovo 1998-99?!?
Pogledajte prilog 384427

Glede panela monitora, vazda je bila lutrija...

Pa to mi je retro konfiguracija (1996-1999) koju koristim paralelno sa modernom konfiguracijom......a pošto će se moderna konfa menjati,retro neće onda rešio nju da stavim u my gear :LOL:


Znam ono za monitore,ali takva je situacija ako se kupuje na KP od ugarskih prodavaca....a sa domaćom kupovinom možeš da vratiš monitor ako ti se ne svidja bilo šta u roku od 14 dana (naročito ako te nerviraju mrtvi pixeli),samo što tog monitora (kao i bilo kog drugog 32" 2160p VA) nema kod nas i pitanje je da li će ih ikada i biti (?!)
 
Kakvo je vase misljenje o Benq monitorima?
Za klasicni deciji surf i poneka igrica.
 
"3 godine garancije! GIGABYTE M32UC nema 3 day pixel damage warranty, upravo proverili. Sustinski nigde necete dobiti zamenu za jedan mrtvi piksel, ako je par komada i na nezgodnom mestu sasvim sigurno da ce da se reklamira, ali i u tom slucaju mora da se ceka standardno kao i za svaku reklamaciju 45 dana zakonski rok (u praksi dve, tri nedelje ovisno o prevozu). Nama do sada niko jos nije vratio/reklamirao monitor."

Sad sam proverio sa jednom COOL ugarskim prodavcem i ovo mi je napisao što se tiče garancije i mrtvih pixela....znači,ako se potrefi da po sred ekrana ima 1 (možda i dva) dead pixel- to mi je što mi je,nema garancije i vraćanja...

A znajući sebe,izludjivalo bi me da stalno gledam u taj mrtvi pixel u sred ekrana :(

Btw,apdejtovao sam My Gear
Ne daju da vratis jer im 15% monitora sto izadje sa trake i zavrsi u kutiji ima dead pixel/subpixel :D
Ja imam stuck subpixel i stalno je crven jelte... ne primecuje se u normalnom koriscenju, bas moram da se fokusiram da ga primetim gde se nalazi na ekranu.
Jeste bedak, ali ne smeta toliko.
 
Nazad
Vrh Dno