Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Pa za te pare je poklon, mislim na nemacku cenu.
Sinu zveknuo jedan od dual monitora pa smo gledali sada ovaj, presirok mu je za dual setup.
Narucio sam mu MSI Optix G27CQ4P jer se prethodna serija od 144 MHz odlicno pokazala kod mene.
Videcemo kakav je kada stigne.
 
Opa...Philips 32M1N5500VS, flat 32" 1440p 165 Hz VA monitor. Neverovatno, mislio sam da samo LG i Samsung imaju to. Ustvari, verovatno koristi isti panel kao LG 32GN600, slične su cene i karakteristika...
Deluje solidno i košta samo 385€ na Iponu...najs.
 
Poslednja izmena:
Drustvo ima li ko DELL 27" S2722DGM 165Hz QHD FreeSync i kakvi su utisci cena mi je ok, upario bih ga sa Radeonom rx 6700 xt. Kad se pojaca overdrive kaze da ghostinga nema trenutno sam na ips-u a pre toga sam imao Va i nedostaje mi crna sa Va panela.

 
Opa...Philips 32M1N5500VS, flat 32" 1440p 165 Hz VA monitor. Neverovatno, mislio sam da samo LG i Samsung imaju to. Ustvari, verovatno koristi isti panel kao LG 32GN600, slične su cene i karakteristika...
Deluje solidno i košta samo 385€ na Iponu...najs.

Uf,da je 2160p bio bi savrsen........ovako,1440p postaje polako "retro" :)
 
Pozdrav, kakvo je Vase misljenje o ,,ASUS TUF Gaming VG247Q1R” monitoru?
 
Sad samo kablove da izbegnem, samo me mrzi. 😁

Xiaomi 144Hz i Dell 100Hz.

IMG_20220901_121704__01.jpg
 
Zamenih svoj dual monitor setup za single 49" Samsung Odyssey G9. Prezadovoljan upgradeom.
 

Prilozi

  • 1668168661578.JPEG
    1668168661578.JPEG
    259.4 KB · Pregleda: 188
Tesko tvom vratu. :D
 
Ne znam kako je vama, ali ja već godinu dana imam LG 32GK650F-B (tek sam ga otplatio ratama) i iako je slika odlična, iako su boje realne, crna kako treba, još uvek mi nedostaje ono blesavo šarenilo i blještavost IPS ekrana. Toliko da se dvoumim da dam oglas da ovaj prodam i doplatim za neki kršten IPS monitor. Ma koliko blesavo zvučalo, smeta mi realnost boja u ozbiljnim igrama, sa IPS ekranom mi je RDR2 izgledao kao nešto nacrtano, i to mi se više sviđa nego kad su boje onakve kakve jesu.
 
Ti još nisi provalio da se ne radi o IPS panelu,nego o "gami" boja koje taj tvoj monitor ima...jednostavno boje su mu takve,nešto ispranije jer ima samo NTSC 72%....

Dok npr ovaj Filips,kao i većina novijih Filipsovih monitora ima NTSC 100,8%,i kod njega boje šljašte kao novogodišnja jelka iako je isto VA panel...


Ali kao što se tebi dopadaju izraženije boje,ima ljudi kojima se više dopadaju ispranije boje i za njih je npr taj tvoj monitor i slični monitori sa takvom gamom boja...
 
Da, koliko se sećam taj monitor nije "wide gamut"...što ja lično preferiram.
 
Ti još nisi provalio da se ne radi o IPS panelu,nego o "gami" boja koje taj tvoj monitor ima...jednostavno boje su mu takve,nešto ispranije jer ima samo NTSC 72%....

Gde si našao taj podatak?? Kad sam u G upisao model zajedno sa "color gamut" dobio sam detaljan test sa rtings.com (nisam našao taj podatak) i tada sam se setio da sam, čim sam kupio monitor, skinuo njihov ICC profil i nikada ga nisam upotrebio. Taman sam ga malopre prvi put "učitao", restartovao, pokrenuo RDR2, jer tu najbolje vidim razliku, i bio sam silno iznenađen!! Boje su znatno življe i sve izgleda gotovo isto kao što se sećam sa IPS monitora. Još uvek sam u blagom šoku kako ja to nisam isprčkao kada sam ga kupio...
Ali kao što se tebi dopadaju izraženije boje,ima ljudi kojima se više dopadaju ispranije boje i za njih je npr taj tvoj monitor i slični monitori sa takvom gamom boja...

To mi je jasno. Sad sam ponovo srećan kad u RDR2 vidim Dača i kad počne da me nervira ona njegova crvena maramica u džepu i crveni broš na lančiću od prsluka... :D :D Znam, znam, ali samo hoću da kažem da je sada razlika u koloritu poprilična u odnosu na ono kako mi je do sada bilo. Hvala ti na slučajnom podsećanju na nešto na šta sam skroz zaboravio i što će mi popraviti užitak u igranju. A i u NBA 2K23 ima takve razlike da mi gostujući dresovi Minesote ( drečavo zeleni ) konačno izgledaju onako kako sam navikao pre više od godinu dana. :) :)

Šta ću, sa godinama sve lenji i zaboravniji. I manje zahtevan. :)
 
@Arthur Morgan

I ja sam razmišljao da uzmem taj LG ali sam video pritužbe na dve stvari.

Jedna je da se slova i stvari uz levu i desnu ivicu ekrana, nekih par pixela, "gube" i postanu mutne pošto je panel ravan.
Druga je na oštrinu texta, ne zbog rezolucije već zbog subpixela na tom panelu...

Jedi li ti primetio nešto od toga?
 
Iskreno, ne.
Možda pomogne ova fotka što sam je snimio iz EZIO testa. U normalnoj upotrebi i igrama se ne primećuje ama baš ništa.
Kad sam ga uzeo čuo sam za "black smear" efekat kod VA panela, video kako to izgleda na YT, i, zaista, pokušavao to da izazovem kod mene, ali to nisam primetio u ama baš nijednoj igri. A što se oštrine teksta tiče, evo, ovo kucam na bar metar i po-dva od ekrana, slova su oko 3-4 milimetra visine i nemam ama baš nikakav problem Stripove i SK se mučim da pročitam, ali ne i bela slova na crnoj pozadini.

Jedina "mana" koju sam primetio ( sad kada su mi boje podešene kako treba to mi više nije mana ) jeste da se u Wordu, na beloj pozadini, samo prilikom skrolovanja teksta pojavljuju plavi artifakti oko slova koji nestaju onog trena kad se tekst zaustavi.

Ono što je mnogo bolje nego na mom starom IPS monitoru jeste kad uradim EIZO test nigde ni najmanjeg mogućeg probijanja osvetljenja po ivicama, svaka boja se apsolutno ravnomerno i istom "jačinom" vidi po celom ekranu, jedino su gradijenti samo na većim površinama slabiji sa prelazima, na manjim je sve kako treba. Kao na primer Windows 11 wallpaper. Gradijenti na velikoj površini su "krzavi" ( samo ako znaš šta treba da gledaš ), ali oni manji, u onoj traci, su savršeni. A to je jedina stvar na kojoj sam to primetio. I u Fotošopu radim sa gradijentima, pa to ne primećujem. Ili sam se, jednostavno, navikao na to, ne znam više ni sam, osim da mi to nije nikakav nedostatak.

Iskreno, zbog kolorita sam hteo da uzmem neki IPS ekran, ali sada kada sam konačno upotrebio ICC profil rtingsa, kad su boje opet kako volim ( i treba da budu ) ne pada mi na pamet da ga menjam. Više nego dobar za ono što mi treba.
 

Prilozi

  • slova.jpg
    slova.jpg
    342.6 KB · Pregleda: 142
Poslednja izmena:
Ja čekam da se pojavi neki kršteni (voleo bih Filips) VA monitor (zbog dobre crne i bele boje pošto monitor uglavnom koristim u mraku),32" veličina,2160p rezolucija,ravan i ajde neka ima 144hz (ili više) pošto je to sad IN......to će biti pravi monitor za budućnost....i naravno,da ne košta čitavo bogatstvo,nego da može da se kupi za nekih 500,600,700 eura max

Prosto neverovatno da nema,krajem 2022 godine,više takvih monitora,tj nema nijedan.....ima ovaj gigabajt


Ajde on je blago zakrivljen,to bi podneo....u ostalim svim karakteristikama odgovara tim mojom potrebama i željama.....ali prosto nemam hrabrosti da ga kupim (može da se nadje na KP za 750 eura) jer vidim po netu da ima mnogo pritužbi na kvalitetGigabajt monitora,tj mnogi primerci imaju mrtve pixele,kojekakva probijanja itd.....nikada mi se nije svidjao Gigabye ni kod drugih komponenti,a naročito ne kod monitora
 
Da MORAM da kupim monitor trenutno, ne bih razmišljao ni o čemu drugom osim o CORSAIR XENEON 32QHD . Ne samo zato što je svaki review koji sam video krajnje pozitivan, nego što još uvek nisam naleteo na Corsair proizvod koji nije vrhunskog kvaliteta. Naravno, MENI LIČNO, ni najmanje ne treba 4K, jedva sam se skrpio za hardver koji može da fercera u 1440p kako treba, tako da sam savršeno zadovoljan postojećim setup-om.

Ali, da nemam monitor teško da bih uzeo bilo šta osim Xeneona.

Dobro, možda i Viewsonic XG321UG ako bih imao 3.500€ na bacanje. :)
 
Xeneon je precenjen...ništa bolji od Gigabyte M32q, nema KVM i dosta je skuplji (na zapadu, kod nas je M32q iz nekog razloga bar 50% skuplji). Corsair naplaćuje brand i svetla, po običaju...

Ni ja nisam osetljiv na VA smear. Primećujem ga ali samo ako zastanem i specifično ga tražim, ili kod skrolovanja veće gomile texta. U igrama ili kad gledam video ili čitam, ne bode mi oči jer sam fokusiram na to što gledam.

Što se boja tiče, kad je monitor kalibrisan imaće i dobre boje, bez obzira da li je VA, video si i sam. E sad, može da smeta gamma shift ako se gleda sa strane ili je monitor baš širok ali ti gledaš sa poveće razdaljine pa ti verovatno ne dođe do izražaja...

@Ulrich

Upravo je Phillips najavljivao flat 32" 4K high refresh VA pre više od godinu dana, čini mi se, ali ga nisu napravili. Nisam ni video da su proizvođači panela spremili jedan takav, sve nešto sa krivom...možda i ima neki, ne znam.

Videh i ja da se žale na kontrolu kvaliteta kod Gigabajta ali, iskreno, ljudi se žale na to kod maltene svakog iole novijeg high refresh monitora, proizvođače jednostavno baš briga, izgleda, raja će da kupi sve šta ima 144+ Hz i u trendu je. Preči su im televizori, verovatno, tu su pare...
 
Xeneon je precenjen...ništa bolji od Gigabyte M32q, nema KVM i dosta je skuplji (na zapadu, kod nas je M32q iz nekog razloga bar 50% skuplji). Corsair naplaćuje brand i svetla, po običaju...

Ma, ne ložim se na reklame, i M32Q je nahvaljen na sva usta, samo kažem da još nisam naišao na Corsair peoizvod koji nije vrhunskog kvaliteta, pa ne sumnjam i da je Xeneon takav. Ali u ovoj prćiji u kojoj živim nemam gde da vidim dobre monitore "na delu". Kad uđem u "G" prodavnicu ili ono Batino udruženje izloženi su samo džinovski televizori i jeftini krš monitori sa svega par jeftinih 27-ca. Ako bih želeo da se lično uverim kako radi, na primer, M32Q morao bih da odem do Beograda u neki veliki trgovinski centar ili da ga naručim, treće ne postoji.

Usput, cena Xeneona je, trrenutno, zbog Black Friday, oko 350$, uobičajena cena mu je oko 440$, ali kod nas nema ispod 650€. Ista stvar kao i sa M32Q. Potpuno ludilo.
 
Izgleda kao dobar ultrawide VA monitor...i prethodnik, GB3466 je isto bio dobar. Generalno, Iiyama ima prostojne gaming monitore, i VA i IPS...

 
Valja li ista Asus TUF VG30VQL1A? U sustini, odgovara mi taj form factor, vodoravno bi bio u liniji sa 24" 16:9, a uspravno bi bio malo visi od 2x 16:9. Ravan panel bi mi verovatno vise odgovarao, ali mi deluje da su generalno svi drugi monitori ove dijagonale trash. Po display specification sajtu svi ti modeli imaju panel bit depth od 6bit+FRC. Jedino MSI Optix MAG301CR2 uz ovaj Asus TUF ima 8bit.

Stavise, MSI iako je jeftiniji (~300-350e, naspram 50k za Asus TUF u radnjama)ima prednosti u odnosu na Asus TUF. Specifikacije kazu da ima 10bit(8bit+FRC) depth, dok za Asus TUF se spominje samo 8bit, ali zato na papiru Asus TUF ima DCI-P3 / sRGB - 99% / 127% color coverage, dok MSI ima samo DCI-P3 / sRGB - 82% / 103%.

Jel ima neki drugi monitor na KP koji bi mogao da dodje u obzir? Jel preskup ovaj Asus TUF za ovo sto nudi, jel ima neke ocigledne mane? Vidim da pise HDR podrska, ali predpostavljam da posto nema dimming zone i posto mu je brightness ne preterano visok da to nece uticati na sliku znacajno(ili uopste).

Trenutno imam 23.5" VA AOC 24B1H i 23" IPS LG D2343P jedan iznad drugog. Oba su Full HD.
 
Pre oko 2 meseca sam uzeo Dell 2722dgm 1440p 165hz, upario sa rx 6700 xt hellhound, Monitor ima minimalno probijanje sa sve 4 strane koje se primecuje na crnoj pozadini dok ne izbaci sliku, boje su odlicne nisu penaglasene kontrast odlican Va, ranije sam imao ips monitoor, black smearing postoji u tamnim scenama ako tresete misa levo desno brzo, a naprimer kad igrate Doom Ethernal koji je mracan i brza igra ne primecujem uopste smear.
Sve u svemu za 38000 din odlican monitor, na zakrivljenje se navikne nije agresivno kao kod samsunga ali u pocetku je sve cudno narocito desktop.
 
Pih,samo 27" i nije 2160p....:(
 
E tako nešto za mene je cool....sad samo da se pojavi na iponu,možda posle nove godine....ili nekim čudom negde kod nas tamo na proleće ili leto...:(
 
Što se boja tiče, kad je monitor kalibrisan imaće i dobre boje, bez obzira da li je VA, video si i sam. E sad, može da smeta gamma shift ako se gleda sa strane ili je monitor baš širok ali ti gledaš sa poveće razdaljine pa ti verovatno ne dođe do izražaja...
Morao sam da se na kratko vratim na ovaj post što se tiče kolorita na monitorima. A i vrste panela.
Kada sam namestio RTINGs podešavanja boja na svom VA monitoru bio sam ( i još sam ) sasvim zadovoljan. A onda sam pre nekoliko dana, kupio jeftini Tesla televizor koji ima IPS panel. Naravno, nisam odoleo da povežem i kompjuter na njega i da se svojim očima, konačno, uverim u to kako izgleda slika na VA, a kako na IPS panelima, jedan do drugog. Razumljivo, kamera sa mog ubogog Samsun A70 ne može da dočara kako to "uživo" izgleda, ali mogu sa par slika bar donekle da dočaram ono o čemu sam pisao ovde.
A kako bih to sebi najbolje proverio, ako ne uz Red Dead Redemption 2. I tako...
11.jpg

Bar ovde se, u ovom žutom okviru vidi kako je na VA paneli crna boja ZNATNO jasnija i izraženija. Ne samo crna, nego oblaci i udaljene planine. Samo senka drveta i senke na šiblju desno dovoljno govore. Dok zemljani put deluje znatno jasnije i prirodnije od onoga na IPS ekranu, a i Arturova jakna je poprilično drugačija. Senke na VA panelu su ravnomernije, dok na IPS ekranu senka (dalekog) drveta deluje isprano dok senke iz šume su tamnije nego naVA panelu Bogapitajzašto.
A onda je dovoljno rotirati samo za 180 stepeni...
22.jpg

Počev od trave koja "blješti" zelenom, likom koji dole na IPS ekranu nosi plavu jaknu, a na VA isprani džins, da ne pominjem most na kojem na IPS ekranu prosto šljašti rđa. Jednostavno, na IPS ekranima sve "peče oči od boja", ali i opet ista stvar sa senkama - dok su na VA panelu ravnomerne i "daljinski" raspoređene kako treba, na IPS panelu su one bliže (pogledati ispod mosta) mnogo izraženije, dok ih u daljini gotovo da nema.

Kad se ovako laički pogleda nema ni trunke sumnje da je VA panel, ako je dobro kalibrisan, realno dosta bolji za igranje, pogotovo u igrama koje su pretežno u mraku. Ali, JA LIČNO sam "old school" dripac i igrač i meni trebaju boje da mi izbijaju oči, a šta je u daljini uopšte mi nije bitno. Kad igram RDR2 99% vremena provodim buljeći u Arturova leđa i pazim u šta puca. Da li na zečeve i O`Driskole pada Ray Tracing senka i kolike su im teksture mi je potpuno beznačajno sve dok ih tamanim kako treba Kad igram Witcher 3 - 99% vremena gledam gde Geralt mlati mačem i kuda jaše. Kada naiđu Ghoulovi ili Nekeri gledam kako da ih isečem što pre, ne zagledajući kako su osenčeni, kojih tekstrura ima u kojoj rezoluciji ili da li gore sa Ray Tracing efektima ili ne.
Malo odlutah, ali poenta je da razlika između VA i IPS panela jedte samo u ličnom nahođenju, Imam zaista dobar monitor na kojem se sve prikazuje realno i kako treba. Ali neki prokleti video đavolak mi iznutra ne daje mira, jer njemu lično IPS ono što želi. A ja mu samo udovoljavam. :) :)
Šala naravno.
 
Ja čekam da se pojavi neki kršteni (voleo bih Filips) VA monitor (zbog dobre crne i bele boje pošto monitor uglavnom koristim u mraku),32" veličina,2160p rezolucija,ravan i ajde neka ima 144hz (ili više) pošto je to sad IN......to će biti pravi monitor za budućnost....i naravno,da ne košta čitavo bogatstvo,nego da može da se kupi za nekih 500,600,700 eura max

Prosto neverovatno da nema,krajem 2022 godine,više takvih monitora,tj nema nijedan.....ima ovaj gigabajt


Ajde on je blago zakrivljen,to bi podneo....u ostalim svim karakteristikama odgovara tim mojom potrebama i željama.....ali prosto nemam hrabrosti da ga kupim (može da se nadje na KP za 750 eura) jer vidim po netu da ima mnogo pritužbi na kvalitetGigabajt monitora,tj mnogi primerci imaju mrtve pixele,kojekakva probijanja itd.....nikada mi se nije svidjao Gigabye ni kod drugih komponenti,a naročito ne kod monitora
Moj G27Q je apsolutno perfektan u svemu osim sto ima crveni subpixel po sred ekrana:D

Da ne poverujes, IPS koji ne isijava, savrseno uniforman, odlicni gradijenti, ma sve osim crvene tackice po sred srede.
Tako da, obidji gigabajt;)
 
Vec godinama sam na VA panelima (ultrawide zakrivljeni Samsung).
Kupih u Nemackoj Samsung Odyssey Neo G9 49" pre nekih mesec dana... bas sam bio zadovoljan pretodnim Odyssey RG9 modelom (120hz), dok nisam zamenio ovim cudovistem, koliko je preozbiljan HDR i kako konacno lepo local dimming radi, genralno je slika lepsa i boje i sve, preozbiljan monitor su napravili, za sada apsolutno nemam zamerki, cak nekako jos lepse prija ocima sto je jos osetno vise zakrivljen od prethodnog modela.
 

Prilozi

  • PXL_20221221_194354003.jpg
    PXL_20221221_194354003.jpg
    278.5 KB · Pregleda: 64
  • PXL_20221221_194845063.jpg
    PXL_20221221_194845063.jpg
    241.6 KB · Pregleda: 51
  • PXL_20221221_194900823.jpg
    PXL_20221221_194900823.jpg
    269.8 KB · Pregleda: 66
  • PXL_20221222_013127255.MP.jpg
    PXL_20221222_013127255.MP.jpg
    246.5 KB · Pregleda: 70
  • PXL_20221222_013140188.jpg
    PXL_20221222_013140188.jpg
    220.5 KB · Pregleda: 69
  • PXL_20221222_013148637.jpg
    PXL_20221222_013148637.jpg
    111.6 KB · Pregleda: 58
Moj G27Q je apsolutno perfektan u svemu osim sto ima crveni subpixel po sred ekrana:D

Da ne poverujes, IPS koji ne isijava, savrseno uniforman, odlicni gradijenti, ma sve osim crvene tackice po sred srede.
Tako da, obidji gigabajt;)
Nema ips glow uopšte? Nemoguće?
 
Nazad
Vrh Dno