Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

E, trt sad...već je više puta rečeno da to zavisi pre svega od pokrivenosti game i varira od monitora do monitora, nema veze s tipom panela...ne može se generalizovati.
I po 100-ti put, boje se regulišu kalibracijom...kako zadaš parametre, takve će biti.
 
I po 100-ti put, boje se regulišu kalibracijom...kako zadaš parametre, takve će biti.
E, to je ono što ne može da se izvede. Skinuo sam onu skriptu sa rtings za moj monitor i slika je, gledano okom laika, gotovo ista kao i na posešavanjima sa Benchmark videa koja sam upotrebio od početka. Ali sam i, probe radi, otpanjivao boje na veće vrednosti, čeprkao po gamma podešavanjima, osvetljenjem i drugim zezancijama i šta god da sam probao kad uđem u RDR2 to nije onako... ne znam kako da opišem... VIVIDNO kao na IPS-u. Da se ne ponavljam, ali ne postoji način da to opišem osim što je nešto najbliže tome ta zezancija na Samsung telefonima.
Da ne bude zabune, ponavljam, reče je o MOM iskustvu sa IPS/VA panelima, s tim da sam imao/video mnoštvo IPS monitora i samo jedan VA, a to je ovaj koji imam sad.
 
Poslednja izmena:
ICC profili za kalibraciju koje skineš ne podržavaju sve aplikacije, samo Photošop i sl. Igre uglavnom ne podržavaju
 
Iz mog iskustva noviji VA monitori imaju izrazenije boje nego (narocito nesto stariji) IPS monitori...dole je Filips 325E1 a gore (nekada elitni) Dell U2412M

IPS Dell je jedino u (prilicnoj) prednosti sto se tice uglova gledanja,u svemu ostalom VA Filips ga sije....boje su zivopisnije,vise VIVID,narocito crna i bela boja,posto su mi monitori u manjoj i uglavnom stalno mracnoj prostoriji,na VA filipsu je crna zaista crna,dok na Dell-u izgleda kao neka tamno siva...
 

Prilozi

  • 20200807_132022.jpg
    20200807_132022.jpg
    114.5 KB · Pregleda: 150
  • 20200807_132040.jpg
    20200807_132040.jpg
    71.2 KB · Pregleda: 84
  • 20200807_131733.jpg
    20200807_131733.jpg
    280 KB · Pregleda: 100
  • 20200807_131747.jpg
    20200807_131747.jpg
    264.7 KB · Pregleda: 101
  • 20200807_132228.jpg
    20200807_132228.jpg
    225.7 KB · Pregleda: 163
Kupio Samsung G7 27'' prije desetak dana sasvim spontano jer je bio dobar deal, bukvalno 30% off, sa 600eur na 400eur. Monitor me je odusevio, kontrast, boje, inupt lag, nivo osvetljenosti, refresh rate pa i HDR koji je bolji nego sto sam ocekivao. Black smearing uopste da ne postoji na ovom monitoru u poredjenju sa tradicionalnim VA panelima. Inace, koristio sam PB287Q 4K monitor dugo, dugo vremena i ovo mi dodje ogroman upgrade na svakom nivou osim rezolucije, naravno. Uradio sam test onako side-by-side cisto da vidim kako se nosi jedan TN panel sa ovim Qled i toliko me je razlika iznenadila da sam se upitao kako sam uopste mogao da koristim PB287Q. Covjek i ne osjeti razliku dok stvarno ne postavi jedan monitor do drugog i sagleda situaciju, brutala.
Dizajn monitora sto se mene tice je fenomenalan i izradjen je s kvalitetnim materijalima, doduse malo sam se bio zabrinuo zbog 1000R curve-a ali za 2h sam se toliko navikao da kada sam se vratio na flat monitor sve mi je izgledalo konkavno, od obicnog web browsing-a do igara. Zbog ovog curve-a mi izlgleda monitor veci nego stari 28'' koji je flat, mogu misliti kako tek onda 32'' model djeluje, mada me on nije zanimao zbog niskog PPI-a cak sta vise i ovaj mi je na granici jer sam navikao na jako visok PPI (4K na 28'').
Licno nikakvih problema nemam sad za sad, nema mrtvih piksela, pretjeranog backlight-a (ovo moze biti i malo subjektivno), blur-a ili flickering-a i slicnih gluposti. Isto tako G-sync radi perfekto bez ikakve smetnje ukoliko se nalazite u G-sync range-u 60-240fps. HDR u igrama koje stvarno podrzavaju dobru HDR implementaciju poput Forza Horizon 4/5, Gears 5, SOTTR itd je vise nego solidan sto me je pozitivno iznenadilo kao sto sam i rekao. Sve u svemu ovo ce sada da mi bude main monitor dok ne izadje nesto slicno sa 4K rezolucijom sto bi bio po meni ultimativni all around monitor. Qled, 32'' sa 4K rez, sa bar 144hz i naravno 1000R. Tada bi i zaboravio na OLED zahtjev u monitorima koji sam imao vec dugo vremena.

Evo jedan SS
 

Prilozi

  • 20220102_002639.jpg
    20220102_002639.jpg
    82 KB · Pregleda: 129
@Leon4 Nije to za dzabe jedini VA monitor koji parira IPS monitora po nekolicini bitnih metrika xD. Jedan korak/stepen iznad svih drugih VA, jer je za sad jedini koji je ispravio neke boljke VA monitora.
 
I evo ga ljud moji Samsung Odyssey G8 najavljen. Bas sam sinoc pisao kako bi ovako nesto bilo po meni vrhunac monitora. Izgleda upgrade ce pasti prije nego sta sam i mislio 😁
 
Nacekaces se sobzirom da si uzoe g7 na debelom popustu....g8 nece biti ispod 2000evra zbog mini leds
 
pa dobro, krenes da skupljas novac :)
 
Nacekaces se sobzirom da si uzoe g7 na debelom popustu....g8 nece biti ispod 2000evra zbog mini leds

Pa mozda i ne jer sam odlucio dati 1500-2000 eur na monitor vec odavno (kada izadje nesto sto se meni licno svidja, kao ovaj G8) a G7 je kao sto sam i rekao kupljen onako spontano zbog popusta jer mi nije uopste bio u cilju 1440p monitor, ali vec kad je bio dobar deal uzeo sam ga i koristit ce se dok ovaj ne bude dostupan za kupovinu.
 
Od pre neki dan imam (izmedjuostalog) VA Philips 272E1 monitor i od mene svaka preporuka za njega ako nekome treba jeftiniji VA gaming monitor 27" 1080p 144hz


Boje odlicne (crna doduse nije bas "kristalno" crna ali primetno bolja nego na IPS monitorima),monitor je prilicno brz,nema nikakvog ghostinga,nema black smearinga,u zvanicnim specifikacijama monitor je sa 144hz ali imate mogucnost da ga poterate i na 165hz (mada ja licno ne primecujem neku bitnu razliku,tj sve posle 75hz mi je skoro isto),monitor se moze podesavati po visini....vecina VA panela su zakrivljeni,ovaj je ravan

Od mana bih naveo losije uglove gledanja (standardno za VA monitore) i nesto sto nema veze sa ovim modelom,vec uopste sa 1080p 27" monitorima,a to je da je ta 1080p rezolucija na toj velicini ipak manje ostra nego na manjim monitorima ili monitorima sa vecom (1440p ili 2160p) rezolucijom....npr,posto imam i 1080p 17.3 laptop i 32" 1440p monitor,primetim kako je na ta dva slika ostrija nego na ovom 27" 1080p....nije da nesto drasticno smeta u radu (narocito u igranju),ali eto ipak se primeti...
 
Baš i nije odlično jer će sada VA segment, kojim je Samsung dominirao, da preuzme kineska fukara i napravi još veći QC clusterfuck no što je sad...

AUO/Innolux, help!
 
Mislim da sam spazio moj buduci main monitor :)




Verovatno nije neki sampion brzine,ali samo da se negde pojavi za kupovinu i da nema mrtvih pixela...
 
Samo da nije 1000R kao oni elitni samsungivi monitori....na 1500R/1800R sam se vec navikao...
 
Da li neko ima ideju zasto tog monitora jos nema na IPON-u?....ili gde bi mogao da se kupi?

Zvanicno je u prodaji od aprila ove godine,vidim da ga ima u ponudi po nekim austrijskim i hrvatskim online sajtovima,ali na ugarskim sajtovima ni traga ni glasa (KP preprodavci reaguju kao da ih pitam za leteci tanjir)....nasi sajtovi su tek smehotresni,ovde se nikada nece ni pojaviti u prodaji..


 
Poslednja izmena:
Nema ni 32" 1440p IPS modela kao ni 4K IPS...pojave se kod Mađara vrlo kratko i nestanu...ne znam.
 
Nema ni 32" 1440p IPS modela kao ni 4K IPS...pojave se kod Mađara vrlo kratko i nestanu...ne znam.

Ima 31,5" IPS 1440p na IPONU i to po vrlo solidnoj ceni od nekih 430 eura...secam se da kad se pojavio pre godinu dana,cena mu je bila astronomskih 700 eura...

Mada,gledajuci recenzije po amazonu i newegg-u ovih M32 monitora,prosto me je strah obzirom koliko ima prituzbi na mrtve pixele i prejako probijanje pozadinskog osvetljenja..ljudi tvrde da su vracali po 3-4 primerka dok ne naidju na neki koji je ok...(?!)....nesto mi taj Gigabajt nikada nije ulivao poverenje,a sad razmisljam da kupim njihov monitor za 700-800 eura....ali kad nema sta drugo slicnih karakteristika...:(
 
Danas naleteo za 200e, korišćen 6 meseci u kancelariji, nisam mogao odbiti ponudu.

VA panel, 100Hz.

Screenshot_20220628-141755.jpg
 
Samo 100hz osvezavanje???....pih,kako uopste mozes da gledas u taj monitor? 😂
 
Od pre neki dan imam (izmedjuostalog) VA Philips 272E1 monitor i od mene svaka preporuka za njega ako nekome treba jeftiniji VA gaming monitor 27" 1080p 144hz


Boje odlicne (crna doduse nije bas "kristalno" crna ali primetno bolja nego na IPS monitorima),monitor je prilicno brz,nema nikakvog ghostinga,nema black smearinga,u zvanicnim specifikacijama monitor je sa 144hz ali imate mogucnost da ga poterate i na 165hz (mada ja licno ne primecujem neku bitnu razliku,tj sve posle 75hz mi je skoro isto),monitor se moze podesavati po visini....vecina VA panela su zakrivljeni,ovaj je ravan

Od mana bih naveo losije uglove gledanja (standardno za VA monitore) i nesto sto nema veze sa ovim modelom,vec uopste sa 1080p 27" monitorima,a to je da je ta 1080p rezolucija na toj velicini ipak manje ostra nego na manjim monitorima ili monitorima sa vecom (1440p ili 2160p) rezolucijom....npr,posto imam i 1080p 17.3 laptop i 32" 1440p monitor,primetim kako je na ta dva slika ostrija nego na ovom 27" 1080p....nije da nesto drasticno smeta u radu (narocito u igranju),ali eto ipak se primeti...

Ovom monitoru (iz nekog razloga) cena pala na samo 19.000 din (?!)....(ja ga platio pre par meseci 28000 din)

Za 19000 din,ovo je najbolji bestbuy u istoriji covecanstva....tj u kategoriji gamerskih 27incnih 1080p 165hz monitora...
 
Ovom monitoru (iz nekog razloga) cena pala na samo 19.000 din (?!)....(ja ga platio pre par meseci 28000 din)
Možda zato što za 23-25.000 možeš da kupiš 27" 1440p IPS, istina ne na 165, ali ekran... :) :)
 
Ne znam gde mozes da kupis 27" 1440p za samo 23 hiljade?...na IT svetu najeftinija su ova dva (Tesla monitor?)



Btw,mozda nekome bas treba VA panel a ne IPS?.....a i jos uvek zivimo u svetu sa vrlo "veselim" cenama grafickih karti,pa mozda nekome ne odgovara 1440p rezolucija jer ima slabiju grafiku?

Meni onaj pomenuti VA Philips radi odlican posao kao externi monitor za laptop.....tj i laptop mi ima 1080p a i 1060 6GB grafu koja je dosta dobra za 1080p,ali slabasna za 1440p
 
Da li neko koristi LC-Power LC-M29-UW-UXGA-100-C, 29" ultrawide curved monitor? U Gtronu je 31k din., Axe je odradio recenziju istog početkom godine i imali su uglavnom reči hvale za ovaj model. Koristi Samsungov VA panel, u specs-u za brightness piše da je 250 (±30), ali su tokom testiranja u standardnim modu izmerili ~325 cd/m², a u fps modu oko 350. Input lag je ~8.5 ms. Ako neko od vas koristi ili je imao prilike da testira ovaj model, da li je izražen black smearing i generalno kakvi su utisci?
 
To je ovaj monitor?

Screenshot_2022-07-26-10-28-42-17_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg
 
Hm... Sada i mene zanima kakav je :)
 
@DukeLander Našao sam i ovaj review na nekom nemačkom sajtu, i na njih je ostavio dobar utisak. Oni su prilikom testiranja zabeležili još veće vrednosti za brightness (383 cd/m²) na fabričkim podešavanjima, a posle kalibracije i čitavih 419 nita. Kontrast su izmerili na 3230:1. Svakako bi trebalo monitor videti uživo pre eventualne kupovine, ali po svemu sudeći deluje kao pristojan curved ultrawide (gaming) monitor sa VA panelom.
 
Nazad
Vrh Dno