Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Prvo je pitanje za šta ti je monitor primarno potreban??

IPS monitori imaju vernije i lepše boje, uopšteno, nešto prirodniju sliku. U odnosu na VA panele koje imaju svi jeftiniji "gejmerski" modeli, zbaog većeg kontrasta i brzog odziva. Uostalom, možda je to najbolje objašnjeno ovde na kanalu Hardware Unboxed.

A za, kako si naveo, 500€ i kod nas imaš sasvim dobar izbor monitora za ono što si naznačio kao najbolju kombinaciju. Recimo, za nešto ispod 400€ imaš MSI Optix G273QF 165Hz monitor sa G-Sync sertifikatom, ali ja bi, da imam 500€ za 27" monitor, najpre se izbečio za još par hiljadica i uzeo LG 27GL850-B 144Hz monitor sa nanoIPS tehnologijom. Za te pare, trenutno, ovde u Srbiji ne postoji bolji monitor te klase. A teško i da će uskoro biti.
Boje su boje. Kad se kalibrišu, i VA i IPS mogu da imaju top parametre što se slike tiče...štaviše, VA ima prednost jer može da ima iste parametre plus kontrast. IPS modeli takođe imaju prezasićene boje ako imaju široki gamut (što gro modernih modela ima).
Zvrčka je gamma shift kod VA panela zbog kojeg ljudi (netačno) pomisle da su "boje gore" nego na IPS...boje su boje i iste su, ali kod VA panela dolazi to te promene game zbog tehnologije izrade.

Nano IPS je shit jer ima očajan kontrast, još grđi nego standardno loš na IPS. Ima i drugih panela i monitora sa jednako brzim odzivom i boljim kontrastom nego LG i Dell Nano IPS modeli...

LG 32GK650F-B je trenutno na dobroj akciji ali je IPS.
Taj model je VA. Ako su napisali IPS, greška je.
 
Boje su boje. Kad se kalibrišu, i VA i IPS mogu da imaju top parametre što se slike tiče...štaviše, VA ima prednost jer može da ima iste parametre plus kontrast. IPS modeli takođe imaju prezasićene boje ako imaju široki gamut (što gro modernih modela ima).
Zvrčka je gamma shift kod VA panela zbog kojeg ljudi (netačno) pomisle da su "boje gore" nego na IPS...boje su boje i iste su, ali kod VA panela dolazi to te promene game zbog tehnologije izrade.

Ja, lično, nisam video razliku između VA i IPS panela, jer nikada nisam imao VA monitor, a od 100+ monitora na poslu su 95% stariji ili jeftini TN monitori i tek poneki IPS.
Ali sam na YouTube gledao kako mere raspone boja i druge stvari sa onim džidžabidžama koje stave na monitor (što se vidi i na OVOM videu koji je Benchmark radio za 32GK650F). Moje znanje o razlikama se svodi na ono što sam video na YouTube ili pročitao negde, a što je lepo i objašnjeno u onom HU videu.

Nano IPS je shit jer ima očajan kontrast, još grđi nego standardno loš na IPS. Ima i drugih panela i monitora sa jednako brzim odzivom i boljim kontrastom nego LG i Dell Nano IPS modeli.
Koliko sam razumeo, nanoIPS tehnologija ima ravnomernije i bolje rešeno osvetljenje, kao i bolji odziv piksela. A i Linus je to objasnio na primeru baš monitora kojeg sam pomenuo u prošlom postu...
 
Sa monitorima za sad iskacu Samsung Odyssey G7/G9 (jedini VA koji imaju najbrzi odziv, i manjak mrljanja crne), a za IPS iskacu Panda IGZO paneli na starom 2019 Aoc 24G2/starim MSi G241/starim Asus VG249Q (jedini IPS koji imaju veliki contrast). Ove dve grupe, pa sve ostalo. Za odyssey jedino ocajna kontrola kvaliteta kvari sliku (drugi hardware unboxed video)

Treba vrebati na bilo koje nove VA sa ovim next-gen samsung panelima. Za IGZO IPS je malo teza prica jer od kad je BOE kupio Pandu, zamenilu su panele (novi imaju losiji contrast, a bolji odziv), i Sharp naravno ima IGZO licencu, tako da ko zna sta je tu Panda radio pre, i IGZO se retko vidja van Apple-a, i najvise na laptovima (opet Apple i Dynabook(Toshiba) Tecra). tako da tu treba vrebati na slican razvoj dogadjaja kao sam unapredjenim next-gen VA, odnosno da li ce iskociti unapredjeni next-gen IGZO IPS.

LG najavljuje IPS Black novu tehnologiju, tako da je to mozda Odyssey momenat za IPS u skupljem rangu (~januar 2022)

 
Poslednja izmena:
Koliko sam razumeo, nanoIPS tehnologija ima ravnomernije i bolje rešeno osvetljenje, kao i bolji odziv piksela. A i Linus je to objasnio na primeru baš monitora kojeg sam pomenuo u prošlom postu...
Uniformnost osvetljenja nema toliko veze sa samim panelom, tj. tipom/proizvođačem, više zavisi od osvetljenja koje je primenjeno, kako je izvedeno i kontrole kvaliteta (koja je sve gora)...tako da Nano IPS tu nema inherentnu prednost ili mane u odnosu na druge panele. Možeš da uzmeš 2 Nano IPS monitora iz iste serije, da ih porediš i da jedan ima dobru a drugi očajnu ravnomernost osvetljenja/crne...bukvalno zavisi od primerka do primerka.

Što se brzine odziva tiče, Nano IPS jeste bio najbrži ali konkurencija nije spavala i sada ima jednako brzih (IPS) panela drugih proizvođača. Razlike su neprimetne golim okom...

Štaviše, kad bih sada kupovao high refresh 27" IPS monitor, ne bih ni razmatrao Nano IPS...
 
Sa monitorima za sad iskacu Samsung Odyssey G7/G9 (jedini VA koji imaju najbrzi odziv, i manjak mrljanja crne), a za IPS iskacu Panda IGZO paneli na starom 2019 Aoc 24G2/starim MSi G241/starim Asus VG249Q (jedini IPS koji imaju veliki contrast). Ove dve grupe, pa sve ostalo.
Istina je sve to, slažem se, ali čitava priča je počela od toga da čovek ima oko 500€ za monitor i razmišlja se da li da uzme sada ili da čeka, da li će biti nekih boljih modela kod nas ili ne?? A pošto ne verujem da iko od nas ovde zna šta će uskoro dolaziti u domaće trgovine, jednostavno mu se predoči razlika između vrsta panela, ukoliko to ne zna, on odabere ono šta mu treba i to je to.

Ukratko, ako je gejming primaran (mislim na monitore do 500€), onda je VA panel TRENUTNO bolji izbor, ukoliko su mu bitne i neke druge stvari, onda IPS panel nikako ne sme da se zaobiđe. Bar tako kažu pametniji likovi na internetu. Ponavljam, reč je o "budget" rešenjima, ne o monitorima najviše klase.

Ja, lično, jedva čekam ponedeljak ili utorak da mi stigne LG 32GK650F i svoj prvi VA panel, da se lično uverim u kvalitete i nedostatke takvih monitora. Neko je pominjao "black smear" problem kod VA panela (ne mogu sad da nađem ko i gde), ali sam video da ovaj LG ima "black stabilizer" funkciju, pa verujem da je i taj nedostatak rešen koliko toliko.
 
Ako si navikao na brže IPS ili TN monitore, VA će te razočarati...odmah da ti kažem. Možda i neće, ko zna, ali obično je tako kod ljudi koji pređu sa IPS na VA.
 
Ja mogu da kažem da prelazim sa LG 24GM79G koji ima TN panel tako da će šta god da uzmem 99% biti primetno poboljšanje. :) Sa druge strane nije mi ni preterano hitno pa zato sve čekam da naiđe nešto što će biti dobra kupovina...

Monitor će biti korišćen za gaming ali i za posao u značajnoj meri, a i taj gaming nije competitive CS ili tako nešto gde par milisekundi ima veliki uticaj na igru tako da mi je najbitniji "kvalitet slike", što će reći boja, kontrast, itd...

U startu sam mislio da je VA najbolje rešenje za ono što mi treba prvenstveno zbog gaming aspekta a i verovatno zato što do sada nisam imao monitor sa VA panelom dok sam IPS i TN promenio nekoliko pa ne znam tačno šta da očekujem, ali što više čitam vaše postove i članke po netu sve više naginjem ka nekom od "bržih" IPS monitora jer mi se čini da ću tako dobiti najbolji kvalitet prikaza...
 
Ako si navikao na brže IPS ili TN monitore, VA će te razočarati...odmah da ti kažem. Možda i neće, ko zna, ali obično je tako kod ljudi koji pređu sa IPS na VA.
Moj "najbrži" monitor je bio nedavno razbijeni AOC, IPS, 75Hz. I bio sam sasvim zadovoljan sa njim, brže od toga mi nije ni najmanje potrebno, jer ono što volim da igram su igre kao RDR2, Valhalla, Mass Effect, Witcher...uglavnom RPG i igre koje ne zahtevaju brzo osvežavanje. JEDINO što me je nerviralo tu jeste što kada, na primer, u RDR2 obučem Artura ili Džona u nešto što bi trebalo da bude crno odelo tek na trenutke deluje tako i uglavnom izgleda kao isprano tamno sivo. I koje god da sam podešavanje pokušao nisam mogao dobiti iole značajno poboljšanje. Zato se radujem što ću sa VA panelom imati bolji kontrast, pa da vidim na šta će sve to da liči.

A i nisam imao mnogo izbora. Zbog, godina, vida, rasporeda u sobi i udaljenosti od monitora (gotovo 2 ipo metra) jednostavno sve ispod 32" ne dolazi u obzir i trenutno mučenje kuckanja i gledanja u 24" TV u rezoluciji 1366x768 je bolno iskustvo. Zato što ne živim u Beogradu, primoran da kupujem na rate, nateran sam da koristim usluge svega tri domaće maloprodajne firme, a najjeftiniji i najjednostavniji 32" monitor ( IPS, 2560x1440, 75Hz...) u njima košta 35.000. Za samo 3.000 više je LG 32GK650F i ne verujem da bi iko iole tehnološki svestan pre izabrao bilo šta drugo osim ovog LG-a za te pare.

Jasne su mi mane VA panela, prvenstveno "black smear" efekat, ali to me uopšte ne dotiče, niti mi je bitno. Mislim da će mi mnogo više značiti kontrast i jače "crnilo" u igrama od bilo čega drugog.

Videću, još uvek nisam naišao na lošu recenziju ovog LG monitora, kažu da je mana to što su slabiji uglovi gledanja, ali, dođavola, ko još stavlja ispred sebe monitor postrance?? :) :) Naručio sam ga i sad mi je kasno da se pokajem i da želim, ali za bolje, jednostavno, nemam para. A i da imam sigurno ne bih dao više za monitor, jer mi bolje ne treba.

A i ovo mi mnogo toga pokazuje - https://www.gpucheck.com/compare-monitors/31.5-lg-32gk650f-vs-31.5-aoc-q3279vwfd8/
 
Poslednja izmena:
na papiru u teoriji nema nista bolje od Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSRXEN. 27" 1440p 240Hz. u domacim firmama je ~570 eur sto je prilicno blizu 500 eur, i mozda bude par desetina evra manje sad za Black Friday. VA brzi nego najbrzi IPS, i druge pogodnosti. Odlican za gaming, dok sa druge strane ne toliko dobre boje za profesionalni rad sa slikama/videom.

Najbolje ocenjena serija monitora na Rtings, takodje ovaj hardwareunboxed video ispod, jedino je kontrola kvaliteta upitna. Samsung resava stvari, sporo ali resava (4 meseca za flickering problem), tako da je malo veci rizik za kupovinu nego sa drugima, al ne nesto mnogo veci. Em svi monitori su kocka, em najskuplji 700+ eur cesce imaju problema.



Sa druge strane ono sto je dostupno kod nas sa hardwareunboxed najbolje od 1440p snimka su budzet varijante: Gigabyte M27Q, Gigabyte M32Q, Dell S2721DGFA i AOC CQ27G2U

 
Poslednja izmena:
Evo ja imam LG 32GK850F-B i mogu mozda da pomognem oko nekih pitanja.

Sto se mog utiska tice, ne bih mogao previse da pricam jer se nisam mnogo igrao sa podesavanjima, testirao i tako to, ali mogu naknadno nesto da proverim, slikam, snimim, pokazem ako nekome bude znacilo. Znam da nije identican kao 32GK650F, ali pretpostavljam da nije neka znacajna razlika.

Ukratko bih mogao da kazem da jesam zadovoljan, ali bi moglo sigurno i bolje. Pre ovoga sam bio na nekom matorom 32" TFT 1080p TV-u, ali i u potpuno drugacijem okruzenju, pa mi i nije bas za poredjenje. IPS nikad nisam koristio, tako da ni tu ne mogu da pored uopste.Mislim da mi laptop ima IPS, ali na njemu em sto se ne igram, em je 15".

Sto se same slike tice, dobra je, ok su boje, naravno i sama ta rezolucija, osvezavanje, sve je to ok. To kao razmazivanje boje ili sta god ja nisam primetio, a igrao sam i neke brze igre.

Pri igranju Metro Exodus-a u nekim bas mracnijim delovima sam imao bas problema u pocetku. Nikako nisam mogao da namestim sliku, a da mi odgovara. Ili je totalno mracno i nista ne vidim ili mi probija osvetljenje i izgleda bezveze. Onda sam napravio pauzu od igre, pa sam kasnije ponovo igrao i bilo je mnogo bolje (isti nivo) kad sam ponovo krenuo da podesavam... da li sam ubo dobro gamma podesavanje sa osvetljenjem i konstrastom, nemam pojma. Mozda ima i do toga sto je u drugom pokusaju bila Enhanced verzija igre. Nakon toga nisam imao problema (nivo je u prvom delu igre), tako da sam mozda resio problem na duze staze.

Sam monitor ima dosta nekih podesavanja po pitanju slike i po samim presetima deluje da moze bas brdo varijacija da se nabode.

Ono sto mi se ne svidja kod monitora je sto mi se cini da je to kao presijavanje koje se najvise primeti na full crnoj boji, malo izrazenije nego sto bi mozda bilo kod IPS panela. Da li je to donekle tako kod VA ili se ja samo tripujem jer nemam jos jedan monitor pored da uporedim, to vec ne znam. Pokusao sam da uporedim sa ekranom laptopa i deluje mi da je na njemu to manje izrazeno, ali je i on po sebi dosta manji, pa ne znam koliko je dobro za poredjenje. Ono sto sam definitivno primetio je da mi je na monitoru dosta tamnija full crna, a to pretpostavljam da je i ocekivano za VA zbog kontrasta itd.

Uglavnom, da ne bih presipao iz supljeg u prazno, kao sto sam rekao iznad, ako mogu nekako da pomognem na jedan od navedenih nacina, tu sam. Mozda necu ultra brzo da odgovorim, ali pre ili kasnije hocu :)
 
Sto se same slike tice, dobra je, ok su boje, naravno i sama ta rezolucija, osvezavanje, sve je to ok. To kao razmazivanje boje ili sta god ja nisam primetio, a igrao sam i neke brze igre.
Šta je "black smear" efekat možeš da vidiš OVDE u ovom klipu na 2:30 i pogotovo na 5:16, ali to nije nešto sa čime bi se ja opterećivao.
Pri igranju Metro Exodus-a u nekim bas mracnijim delovima sam imao bas problema u pocetku. Nikako nisam mogao da namestim sliku, a da mi odgovara. Ili je totalno mracno i nista ne vidim ili mi probija osvetljenje i izgleda bezveze. Onda sam napravio pauzu od igre, pa sam kasnije ponovo igrao i bilo je mnogo bolje (isti nivo) kad sam ponovo krenuo da podesavam... da li sam ubo dobro gamma podesavanje sa osvetljenjem i konstrastom, nemam pojma. Mozda ima i do toga sto je u drugom pokusaju bila Enhanced verzija igre. Nakon toga nisam imao problema (nivo je u prvom delu igre), tako da sam mozda resio problem na duze staze.
Već sam prikupio podešavanja koja su preporučili Benchmark, Hardware Unboxed, a sa jednog sajta sam skinuo fajl za podešavanja, samo još da provalim kako da ga aktiviram. :)
Sam monitor ima dosta nekih podesavanja po pitanju slike i po samim presetima deluje da moze bas brdo varijacija da se nabode.

Ono sto mi se ne svidja kod monitora je sto mi se cini da je to kao presijavanje koje se najvise primeti na full crnoj boji, malo izrazenije nego sto bi mozda bilo kod IPS panela. Da li je to donekle tako kod VA ili se ja samo tripujem jer nemam jos jedan monitor pored da uporedim, to vec ne znam. Pokusao sam da uporedim sa ekranom laptopa i deluje mi da je na njemu to manje izrazeno, ali je i on po sebi dosta manji, pa ne znam koliko je dobro za poredjenje. Ono sto sam definitivno primetio je da mi je na monitoru dosta tamnija full crna, a to pretpostavljam da je i ocekivano za VA zbog kontrasta itd.
Ja, eto, još uvek nisam video VA panel pa ne znam razliku sve dok se lično ne uverim, ali na YouTube postojimali milion klipova koji to pokazuju i dokazuju.
 
Znam sta je black smear, nego mi je pri pisanju poruke stao mozak, pa nisam mogao da se setim izraza, zato sam ga nazvao "razmazivanje boje", jer smatram da se tako nesto konkretno i desava. Doduse, trebao sam da kazem "razmazivanje crne boje". :) Ja ga do sada zaista nisam primetio, sto ne znaci da ga nema. Znajuci sebe, mislim da bih primetio da je bilo nesto iole izrazenije, a mozda samo nisam imao bas konkretan primer pri koriscenju koji bi smear stavio u prvi plan. Po tom pitanju mogu reci da sam zadovoljan, jer sam ocekivao da cu sa tim mozda imati problema, cak sam bio spreman da ako mi bas bude smetalo, da stavim monitor na prodaju, a u zamenu uzmem nesto drugo. To je i jedan od razloga, zasto sam isao na jos nesto jaci model, nadajuci se da postoji manja mogucnost za lose iskustvo u odnosu na neke jeftinije modele.

Ako mozes, bio bih ti zahvalan ako mozes da mi prosledis ta podesavanja, pa da se bacim jednom prilikom na to, mozda mi bude jos bolje iskustvo. Hvala :)
 
Poslao u konverzaciju...
 
Da li se isplati Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34 za 50000?
Vidim da je na akciji do 5.12 10000 manje.
 
Vredi max 300e, kojih 50+...
 
Da li se isplati Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34 za 50000?
Vidim da je na akciji do 5.12 10000 manje.
Taj monitor je u Nemačkoj 400+ evrića, tako da je ta cena OK.

Ali ako želiš da se igraš u 4K onda se nadam da imaš i jaku grafičku kartu. Inače, za te pare bolje ići na IPS panele.
Da, kod VA panela je izraženiji kontrast i boje su prirodne, ali meni lično strašno nedostaju one življe i jasnije boje koje daje IPS ekran, pa mi treško pada privikavanje na ovo.

Na tvom mestu pre bi uzeo LG-32QN600-B, 32 inča IPS, 1440p 75Hz, što je neki "sweet spot" današnjice... Sve one priče da se "oseća" razlika između 75 i 144Hz u igrama su običan placebo za naivne.
 
Eh, da si rekao izmedju 144 i 240hz pa nekako, ali izmedju 75 i 144h, hahaha.
I ja se razmisljam da li da ga uzmem jer takvi monitori se krecu u rangu 60-70k+ (kod nas). Ispod 50k slicnog monitora nema.
Ali se razmisljam da li mi uopste treba, mozda mi je overkill. Ja od 32" 1440p 75hz (onaj AOC kog nema vise) dodjoh do ovoga (duplo skupljeg).
 
Da li se isplati Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34 za 50000?
Za domace trziste, jos sa garancijom, vredi. Ja imam AOC CU34G2, isti panel kao taj Xiaomi samo 100Hz, a ne 144Hz. Taj panel je suvise spor za 144Hz refresh rate ali ako nisi suvise osetljiv na sporiji odziv na VA panelima kao i black smearing, bice ok. Pisao sam o svom monitoru par strana unazad pa procitaj utiske. I da, def. ce ti trebati jaka graficka ukoliko igras novije igre i navikao si na high/ultra.

Meni su boje odlicne na ovom panelu. Imao sam LG 29" IPS ultrawide pre ovoga i, da budem iskren, nakon sto sam ga (mukotrpno) kalibrirao boje su mnogo bolje nego na LG-ju. Takodje, Xiaomi vrv ima bolja fabricka podesavanja boja, sto AOC nema. Zatim, svi ovi 34" VA monitori imaju screen flickering kada igre padnu ispod 60Hz a koristi se G-Sync. Neke nemaju, ali vecina naslova ima. Ja sam to resio tako sto iskljucim G-Sync u NVidia control panelu za igre u kojima ima flickeringa. Za kraj, evo ti review od Hardware Unboxed, veoma su detaljni pa vidi da li ti odgovaraju performanse:

 
Eh, da si rekao izmedju 144 i 240hz pa nekako, ali izmedju 75 i 144h, hahaha.
Ne znam šta je tu smešno?? Imao sam AOC Q3279VWFD8 na 75 herca, sad imam monitor od 144 i ne primećujem ama baš nikakvu razliku kada, na primer, Mass Effecr ide na 75 ili 144 herca.

Da sam imao da se izbečim 30-ak soma momentalno u kešovini uzeo bih opet isti AOC bez trunke razmišljanja, ali sam imao izbor na rate između nekog Lenova i ovog LG-a za 3000 više i poprilično se zeznuo. Ali, svaka škola se plaća, pa i ova moja.
 
Neko sa strane će pročitati i uzeti zdravo za gotovo da nema razlike između 75hz i 144hz.
Refresh rate je samo preduslov za brz odziv, ako pikseli nemaju dobar odziv koji im omogućava da menjaju boje unutar refresh rate prozora onda ti džaba i 240hz.
Na ovom mom monitoru se oseti razlika između 144hz i 240hz tako da mogu da tvrdim da ili tvoj monitor nije dobar/dobro konfigurisan, nisi igrao nešto što zahteva brze reflekse ili si jednostavno omatorio.
 
Za sada ima R7 2700+RX 590 sa 16gb rama. Može Fifa da se pika na tih 144hz 😁 za kasnije ćemo da vidimo.
Iskreno jedino što mi nije po volji za ovaj monitor je što nema hdr.
 
HDR na mainstream monitorima je shit...imaju ga samo kao marketinšku stavku, na papiru. Ustvari, ni na papiru jer samo šačica zaista zadovoljava VESA HDR standarde...
Propisni HDR ćeš naći na iole pristojnim televizorima...
 
Neko sa strane će pročitati i uzeti zdravo za gotovo da nema razlike između 75hz i 144hz.




Ali je istina da sam omatorio i da ne igram igre koje zahtevaju brze reflekse, jer je Mass Effect nešto "najbrže" što igram. Kaunter sam igrao malo u početku, pre SOURCE-a, a ostalo Battle Royal đubre ne želim u blizini.

Ali u jednom od ovih videa Linus je dokazao razliku između 60 i 240 Hz, što je i normalno, tako da nemam ni želju ni nameru da ulazim u dalju raspravu, čestitam onima koji pobeđuju ljudsku biologiju oka.

A ovde je reč o VA panelima i tek sad shvatam razliku između VA i IPS panela. Ukratko - za godinu dana kad isplatim ovaj LG 32GK650F prodajem ga upola cene, za oko 20-ak hiljada i kupujem bilo kakav 32" 1440p IPS.
 
@jurodivi
Jesi li imao iskustva sa dotičnim panelom (LG 850gl, takodje ga koriste Dell i Lenovo malo drugačije "tjuniran" ) ili pišeš samo na osnovu yt "recenzija"?
Jer iz ličnog iskustva mogu da ti potvrdim da je uz MSI optix najbolja kupovina u EU do 500e - pritom mu je cena sada oko 300e (I za Dell s2721dgfa I za LG GL850) što ga čini no brainer opcijom... Ako želiš kvalitetan IPS nažalost moraš da zavučeš ruku malo dublje u džep.
Samsungov VA u Odisej seriji je možda "vrh ponude" na trenutnom tržištu ali prva serija tog modela im je imala velike probleme i povraćaj, što su možda ispeglali tek sa drugom.


I taj LG VA o kom pričate je ok kupovina ali nista više. MSI, kog nemate u Srbiji, nudi bolje modele. Čak bih se usudio da kažem i da je Dell S3220dgf bolja opcija od njega da nije onog screen flickeringa sa NV syncom
 
@Yojinbo
Када већ спомињеш MSI Optiflex тек прије 2, 3 дана сам налетио негдје на ову серију. Видим да може да се нађе на КП и за испод 450е, конкретно наредни модел Optix MAG342CQR. Какав је у поређењу са Iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 и Gigabyte G34WQC? Пошто се већ неко вријеме двоумим између ових модела па је улетио сад и овај MSI.
 
Ja sam jurio taj model, uz 322cqr jedno vreme i bili su mi 2. pik posle Mag optix 274qrf-qd, ali ih nije bilo na lageru krajem proleća. Gledaj samo da nije opcija sa "-V" na kraju jer su inferioniji modeli.
Koristi isti Samsung panel kao i Dell s3220dgf ali je bolje "tjuniran" po pitanju boja (i ne bi trebao da ima problema sa screen flickeringom kod NV sync-a) takođe kod "nedostatak" je i ne baš aktuelan hdmi standard, tako da je tu možda upitno koliko je future proof.
Inače znam da su se na Iiyama modele žalili na neke probleme koje su masovno pogodile VA/IPS seriju talk da je kratko bila povučena (hw problem je bio, korisnicima u DE/AT je uvazena reklamacije), da bi kasnije izbacili novu
Dell s2721dgfa mi je slučajno naleteo na akciji tada u Cyberportu za 345e i generalno sasvim sam zadovoljan (kao i panel lutrijom). Svakako je bolji panel od MX259q koji je važio za jednog od najboljih panela kada sam ga kupio (isti panel u famoznoj HP omen x25 seriji). Za neku mnogo bolju opciju duplo više mora da se izvali, ili pak na Samsung Odyssey ako može da se svari poprilično zakrivljen ekran van igara i filmova (ja nisam)



Offtopic...

Jel Dogzilla =DukeOfSerbia?!
Pošto je i on visio u istim temama i bio hw ekspert na osnovu recenzija i utisaka koje je sakupljao po netu, bez da je imao kontakta sa hardverom o kom je pričao... :D
 
Сад баш гледам ове друге моделе које помињеш и ни један од њих ми не одговара јер не упадају у то да су 34"&Curved&Ultrawide. Хвала за савјет за онај модел који сам окачио. Вјероватно ћу њега да гањам пошто је јефтинији од осталих модела које сам гледао а чини се да је или бољи или исти као остали поменути модели.
 
@maric62985 ne zaboravi na AOC CU34G2/BK

Tim iz Hardware Unboxed ga je u najnovijem poredjenju monitora stavio rame uz rame sa ostalima (iz prvog youtube snimka ispod), ne znam koliko je na KP, malo je jaca cena u domacim ~570 eur (od Xiaomi-a na primer)

Takodje, nemoj da te lose odradjena fizicka dugmad i interfejs za meni monitora odvrate od nekog brend-a, proveri da nisu mozda izasli sa softverskim ekvivalentom u windows-u, jer je recimo Viewsonic preko noci otisao od uzasnog do "najboljeg na trzistu" po tom pitanju (drugi youtube video)



 
Poslednja izmena:
Da li neko ima iskustva sa Samsung LC24RG50FQRXDU monitorom ? Trazim nesto do 20.000 i on mi je zapao za oko...
 
Nazad
Vrh Dno