Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Bas danima kopam i razmisljam na ovu temu. Svidja mi se AOC CU34G2/BK na konto 34ki UW, mada u 34 postoje lepe opcije sa IPS panelima, doduse uz dosta kinte... Malo me brine tu kako igre izgledaju kada nisu optimizovane za UW, ali kada jesu deluje sjajno (open world, npr RDR2 i sl.). Sta mi je jos super je usteda prostora vs 2x32, pritom bi meni licno koriscenje bilo jednostavnije zbog dualnih masina koje bi nakacio na monitor(e), kao sto mi je i sada sa single 32kom. 32 IPS high-ref. su prakticno nepostojeci kod nas za naci, nazalost... a to mi je nekako bila inicijalna zamisao. :)
Ne bih bas mogao da poredim 1x34" UW i 2x32"... U sirinu je razlika skoro 21cm, dok je u visinu skoro 6.5 cm... Mislim, nije sada bas nebo i zemlja, ali nije ni malo... Jedina, cini mi se, prednost jednog od 34" je cena... Rekao bih da je dosta povoljnije uzeti jedan takav nego dva od 32". Nisam bas pazljivo gledao cene ovih od 34", ali mi takav zakljucak pada na pamet na osnovu secanja koje imam o svemu.
 
U pravu si kada gledamo od 'nule'. Ja vec imam jedan 32 IPS@75hz i jos jedan 32 za office upotrebu je spot-on, bez razmisljanja. Prostorno, kao sto vec rekoh, usteda je na 1x34 svakako (desk space), sto moze da mi igra ulogu, ali ne obavezno... Sta mi je isto ok u korist 34ke jeste sto kada budem koristio za gaming monitor, necu morati da gledam u 'spoj' dve 32ke ili da se smaram da se prebacujem na singl 32 i da fizicki premestam po stolu monitore.
U ovoj mojoj dilemi sada cenovno je slicno - oko 500/600eur je npr. 32 VA@144/165 a za iste novce recimo moze da se uzme ovaj AOC 34 VA@144. Naravno za IPS panele je cena skoro x2. U sustini, da postoji dostupan 32 IPS@144 ne bih se dvoumio za 2x32 setup. :)
 
Da, kad tako postavis pricu, ima logike [emoji16]

Ides lepo na 38" UW i resio si skoro sve probleme[emoji1]

E sad kolike su cene, nisam gledao, mozda se ne isplati.
 
Uh, nikako. Pricamo o skoro 2k eur i pritom ocajnom izboru kod nas. :) Inace ispada da AOC, Xiaomi, Gigabyte za svoje budzetne 34UW koriste isti panel - tako da se svodi sve na sta je dostupno i sta ti se dopada po pitanju izrade. Ne gori mi nigde jos uvek, informisacu se jos malo, pa cu videti sta je jos opcija... Nije vise VA vs IPS, nego puna saka parametara za razmotriti. :)
 
ispada da AOC, Xiaomi, Gigabyte za svoje budzetne 34UW koriste isti panel

Lenovo, MSI i LC Power takođe...
(Skoro) svi ti 1500R ultrawide 144Hz monitori koriste isti tip Samsung TPV panela (Samsung panel ali sa custom LED osvetljenjem koje svaki "proizvođač" podesi po želji).
U jednu ruku, jeste isti đavo ali opet ima dovoljno razlike u implementaciji (i podešavaju overdrive-a), da ne pominjemo očajnu kontrolu kvaliteta kod svih pa ima varijacija u prikazu čak i kod istih modela...
 
Poslednja izmena:
Nemam ništa protiv, ali opet je limitirana ponuda. Možda Ipon da pročačkam detaljno.

@jurodivi

Tako je. Ovo je za AOC prilično izraženo kroz sve testove koje sam gledao. Overdrive na strong je neupotrebljiv, praktično. Ne znam da li imaš neku preporuku na temu, a da nisam već nekako sam zaključio? :)
 
Poslednja izmena:
dada, sad sam pogledao i slaba je generalno ponuda... nisam ulazio u detalje, ali ovo mi dodje kao najjeftinija varijanta, a da nije neki polu no name, a rekao bih da je ok ovako na prvi pogled....

Ne znam kako bi se racunala cena, ali verujem da ne bi islo preko 1200e... svakako dosta para i tesko da se isplati...

LG 38WN75C-B
 
...osim svega što si naveo - 60hz. :) Moj cilj je i da bude gaming monitor, a da služi i za rad od kuće (dok je situacija takva).
Ova izvedba ima nahvaljen 'out of the box' color accuracy i poboljšano osvetljenje u odnosu na AOC/Xiaomi/Gigabyte 34UW. Jedino što prve serije navodno imaju flickering i zahtevaju update FW. Kod nas se navodno može nači za ~620eur.

https://iiyama.com/sr_rs/proizvodi/g-master-gb3466wqsu-b1/
 
Znam, odmah sam to primetio, ali rekoh mozda si svestan toga, a i nisam bio siguran da li trazis monitor sa vise herca ili ne.

Sad pogledah, imas ovaj Xiaomi za ispod 500e, cenim mozda ~450-460e https://www.mi.com/global/monitor34/
I ovaj Lenovo za tipa 520e - https://www.lenovo.com/us/en/access...w-10G193403G034inch-Monitor-HDMI/p/66A1GCCBUS

Nisam gledao recenzije, nego reko cisto te neke varijante da ti predocim... Cene su okvirne, mozda preko nekih uvoznika moze cak i malo povoljnije...

Ima i ovaj, ali je on jos nesto malo skuplji, pa ne znam da li isplati u odnosu na prethodna dva https://www.lc-power.com/en/product/pc-monitors/curved-screens/lc-m34-uwqhd-144-c/ i neki Acer, ali je ravan ekran, ne znam dal te to interesuje. Doduse, Acer je jos skupji.
 
Xiaomi sam pominjao gore kroz postove, to ti je ono AOC/Giga/Nixeus itd. panel. Svi sta istim problemima, manje ili vise - flickering i smudging u nekoj meri. Ispada Xiaomi jos i najbolji po pitanju izrade a i cene... mada je realno skuplji nego je bio/trebalo da bude.

Ali nasao sam mozda konacno bestbuy (za mene) - https://iiyama.com/gl_en/products/g-master-gb3461wqsu-b1/
Za razliku od onog gore modela je IPS panel i jeftiniji je nekih 8k. Sta je bitna razlika, zbog koje ne znam da li ce mi se dopasti, monitor je flat. :) Tako da cu otici veceras da pogledam uzivo izlozbeni primerak, da vidim kako deluje sa nekih 1m razdaljine. Ukoliko me ne odbije to i IPS glow (ako uspem da vidim dovoljno isti) za tu neku lovu (550e) mislim da ne mogu da pogresim.
 
Poslednja izmena:
Dada, videh to za xiaomi i ostale, ali reko ne skodi da okacim.

Srecno sa kupovinom, samo se nadam da ces naci bas taj model izlozen.
 
I ja sam u tom fazonu...ultrawide je ok ako zaista možeš da iskoristiš tu širinu, ja nisam smislio kako bih i za šta. Za moje (da kažem, normalne) potrebe bi mi više značio vertikalni prostor jer me nervira skrolovanje kroz web stranice. A 32" je ionako šire od 27"...

Čak se razmišljam da uzmem 32" 4K 60Hz monitor jer bi mi prostor i oštrina više značili nego high refresh za šačicu modernih igara koje igram...

4K je super u igrama ali ces koristiti lupu u mogim situacijama, na primer podesavajuci Afterburner. Ni Steam nije bas radjen sa 4K a umu. Sve je super dok ne naidjes na program koji ne skalira rezoluciju a takvih legacy softvera je Windows prepun.

Nadam se da ce LG pristojno zaceniti 42 incha oled i da nece biti preko 1000 evra. Dati 500 evra na ove krseve od panela je blasfemija.
 
To se skaliranjem u display opcijama lako resi...
Da i dalje neke aplikacije lose skaliraju, ali velika vecina radi bez problema... Bar je moje iskustvo takvo.

Koristim vec dve i po godine 4k laptop od 15" i retko sam imao problema tog tipa.
 
Skaliranje radi, ali najbolje je ako nije potrebno dirati, nego nativno samo, razume se.

Bio sam da pogledam Iiyamu, onaj prodavac nesrećni je toliko smotan da sam samo uspeo da uključim monitor i vidim logo. Toliko o Giga*onu i njihovom stručnom kadru... gura nesrećnik USB sa slikama u port na monitoru. Rekoh, rođo, ne radi to tako... Odlučio sam da ako uzmem, naručim online svakako, da mogu da vratim ako se predomislim.
Inače, flat je ok sa nekih 1m razdaljine, barem mi deluje tako. Dobra ergonomska podešavanja, tanke ivice... pristijna izrada. Ako pazarim, imam Dell 27P koji je odličan za upariti pored 34ke, tako da mi je to recimo zanimljiva opcija, narocito ako 27 okrenem vertikalno za IDE.

Šta sam shvatio i razočaran sam, ali nisam trebao da očekujem drugačije, nema u ponudi 38UW bilo kog mid-range tipa. Ima na prste jedne ruke sa sve KP i to su cene 200k+. Tako da suma svega, VA paneli su 'te jedno te isto' za budžetne 34UW, IPS ima ovaj i još po neki za 100ak k. Ako želim UW bez da odrešim kesu nerealno, onda moram da izaberem između ova dva. Gledao sam i 35UW, isto tanka priča jako... eto.
Samo da dopunim - pričamo o high refresh rate izboru.
 
Poslednja izmena:
Pa navikao covek da se flash ubada u TV, pa sto ne bi moglo u monitor [emoji1]

Da si znao, pa da poneses laptop ako imas.
 
Ma imam dva, nego sam 'nosio' dete, pa zaboravim i glavu, a ne laptop... :) Narucio sam Iiyamu sinoc, stize sledece nedelje. Prenecu utiske, mozda u IPS temi, posto se na kraju na tom panelu zalomilo. Hvala momci za sanity check ovih dana. :)
 
Da li neko ima Xiaomi Mi Curved Gaming i kakva su iskustva u ne igrackom modu?
 
Видим да се већ неко вријеме води слична дискусија па да се и ја укључим пошто имам дилему око куповине новог монитора. Планирам да узмем неки 34" ultrawide монитор и избор је пао на наредна 3:
  1. https://iiyama.com/gl_en/products/g-master-gb3466wqsu-b1/
  2. https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/cu34g2x-bk
  3. https://mi-srbija.rs/tv/monitori/mi-zakrivljeni-gaming-monitor-34
Сваки савјет је добродошао!
 
Bez previse razmisljanja uzmi pod brojem 1. I uzivaj. Ako mozes idi proveri ga uzivo zbog panel lutrije, ja sam iz drugog biranja ubo solidan primerak.
 
Па и мени се чини да је он најбољи. Какве проблеме са панелима могу да очекујем? Шта је то на шта треба да обратим пажњу када будем узимао?
 
Sva 3 imaju isti panel. Mada, po nekim testovima, Xiaomi ima najsporiji odziv pixela...lično, uzeo bih prvi ili drugi. Možda i Gigabyteov model koji je praktično isti. Isti đavo, u suštini, hrpica monitora ima taj panel i skoro iste karakteristike, LC Power, Lenovo i MSI takođe imaju po jedan ovakav...Gledaj cenu, garanciju i ergonomiju.
 
Iiyamu imaš i IPS/144hz, doduše non-curved. Ja sam na kraju uzeo taj model, a istu dilemu sam imao (jer je panel isti na ovim VA). Cena je ista, u principu za svaki izbor.
 
Мени искрено само закривљени игра улогу, тако да тај равни отпада...
 
Obično ne volim zakrivljene ekrane ali za ultrawide bih definitivno uzeo curved, pogotovo ako je VA...
 
Meni je to što je flat u jednu ruku super, a sa druge strane činjenica je da blaga zakrivljenost doprinosi perifernom vidu. Opet, zavisi od upotrebe, navike i položaja sedenja. U igrama mi ne smeta uopšte što je ravan panel, u radu bi moguće pomoglo, jer nekada moram da se malo tiltujem ka ćošku za nešto što se baš tu nalazi... IPS probijanje je isto nešto izraženije na krajevima.

VA opcije su svakako legitiman izbor, jedino što su varijacije mizerne i nema prave alternative za sada, osim tog jednog prepakovanog panela. Pa se svodi ns to ko ga je bolje iskoristio. Nailazio sam na zamerke da nije pravi 144hz, već 120hz overclocked, pa i ghosting i sl. Tako sam odabrao IPS na kraju, koji je sjajan što se toga tiče.
 
Da li se isplati kupovina ovog monitora?
SAMSUNG Gaming monitor 24 CRG5 Zakrivljen - LC24RG50FQUXEN 144hZ

Uz Ryzen 5 3600, RX 580 4GB i 16gb ram? Sad imam 60Hz monitor.

Za oko 23 000 ima da se nadje.
 
@Gedora
Da dodam i moje mišljenje pošto sam isto jurio /jurim monitor...
Generalno izbor je loš na tržištu prevashodno zbog lošeg QC-a. Šta god da izabereš moraš da VA-IPS ideš na neki kompromis koji je dodatno otežan ložim QC-em gde se nije ništa promenilo u zadnje 4-5 godine...
Što mi je facinantno I neprihvatljivo posebno ako treba da se izdvoji više - 400e+ na high end panel, gde dolaziš u situaciju da je bolja opcija kupiti TV nego monitor....

Ja sam izbor sveo na Dell s3220dgf (va, Samsung panel) i s2721dgfa (ips, LG gl850 panel).. Kako god da okrenem imaju svoje nedostatke, prvi sam imao na kratko i odličan je jedino ostaje upitno da li normalno radi gscync/vsync sa novim grafičkim, ovaj drugi pak ima standarde ips boljke... Dell makar ima dobru podršku tako da mogu da se igram panel lutrije dok ne zabodem bolji primerak (isto kao i Amazon)
Takodje je I Msi optix mag27qrfe-qd u opticaju bio ali kod švaba na testu nije prošao najbolje (za razliku od Hw koji u poslednje vreme prilično hvali Msi produkte) i zaključak je bio da taj AU Optronics ne vredi 100-150e od LG gl850 panela...


Moja preporuka je da sačekaš ako nisi u žurbi do leta jer će iskočiti još par modela pa onda sumiraj situaciju...
 
@Yojinbo kada sam pisao ono gore, vec sam pazario Iiyamu 34UW IPS/144Hz, tako da sam, za sada, resio dilemu... Ovo mi je prvi UW, zadovoljan sam generalno. Uvek ima +/- stvari, standardno. Mislim da sledece sto bih voleo, a za to cekam opet ponudu da postane 'ovozemaljska' ili da mozda moj 'standard' poraste - 38UW. Mislim da bi to objedinilo onaj lepi vertikalni prostor 32ke sa vise horizontalnog prostora. Medjutim, stvarno nisam hteo sada da dajem 200k din za tako nesto... bice bolje ponude, verujem.
 
Ima li korisnika Mi 34 monitora? Jel ima nekih mana?
 
Nazad
Vrh Dno