Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Garancija i cena

Zanimljivo kako BenQ ili već ko ih uvozi u Srbiji bez problema daje garanciju od 3 godine i cene monitora su im manje-više iste po Evropi.
Dokaz da ne moraju cene biti veće nego u Evropi.

HP Omen 32 i Pavilion 32 imaju samo godinu dana garancije u Americi i za dve ili tri godine se mora doplatiti.
Omen 32 ima tri godine garancije u Nemačkoj i Mađarskoj. Zašto ovde ima samo dve, ne znam. Da ima tri godine, 5.000 razlike bi vredelo
u odnosu na Pavilion 32. Ovako bolje npr. potrošiti te novce na jaču grafičku tj. umesto RX 470 kupiti RX 480 pošto je bolja za 1440p.

Samsung monitori imaju ovde dve godine garancije, u Nemačkoj 2 ili 3. Pažnja – Samsung monitori u Mađarskoj imaju samo jednu godinu garancije,
za dve ili tri se doplaćuje! Zašto? Ne znam. Neki prodavci na KP-u to i navode, a neki ne.

Novosti

MSI je u decembru obznanio svoj prvi monitor i naravno je gamerzski – Optix G27C. I panel nije superpopularni igrački AHVA :).
Nedostupan u Evropi, u 'Merici počela prodaja. Ima sad već prilično učestali 27" zakrivljeni SVA 1080p 144 Hz panel. Inicijalni
izveštaj govori da ima dobro odrađen overdrive i to je dokaz da je Samsung uprskao stvar na svom top igračkom modelu sa
svojim panelom. Neverovatno...
MSI Optix G27C (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 144 Hz; 110% sRGB)

NR Kina

Pošto sam bio jedan od pionira na ovom forumu po pitanju kineskih mobilnih telefona :) i sam dalje imam potpuno ispravan i funkcionalan
ZTE V987, da vidimo šta je popularno u NRK po pitanju monitora, najveće svetsko kompjutersko tržište od 2012. Izvor je njihov najjači
IT sajt, zol.com.cn. Ovo očigledno ne znači prodaja, kao što ni popularnost na geizhalsu ne znači, ali nam daje predstavu čemu naginje
entuzijatsko tržište koji i ima dosta veću platežnu moć.

Top lista najpopularnijih monitora:
1. HKC G27 (SVA) (27"; zakrivljen; 1920x1080; FreeSync; 144 Hz; 110% sRGB)
2. Samsung C24FG70 (SVA) (23,6"; zakrivljen; 1920x1080; FreeSync; 144 Hz; Quantum Dot)
3. HKC G4 Plus (SVA) (23,6"; zakrivljen; 1920x1080; FreeSync; 144 Hz; 110% sRGB)
...
10. Samsung C27F591 (SVA) (27"; zakrivljen; FreeSync; 72 Hz; 119% sRGB)

Jasno ko dan, top tri monitora imaju VA panele, konkretno SVA zakrivljeni.

Tmall je najveći kineski sajt za internet prodaju gde prodaju samo poznate kompanije (B2C), deo čuvene Alibaba Group, što pretpostavljam
i znate. Top lista po prodaji:
2. Samsung C24F396
4. Samsung C24F396
8. Samsung C27F391

Na Tmallu apsolutno dominiraju tri proizvođača: AOC, Samsung i 松人.
 
Poslednja izmena:
Koje FPS igre? SP i MP je ogromna razlika.


Uslovna preporuka.

Otkucaću kasnije o ovom monitoru koji je 2. i 4. najprodavaniji monitor na Tmallu (samo su dva AOC-a ispred na 1. i 3. mestu),
koji je ubedljivo najveća kineska internet prodavnica (B2C).


U istom smo košu pošto i ja od novembra tražim šta ću kupiti, ali za naredne 3, max 4 godine.

B1 i B2 modeli nisu isti zato što nemaju isti panel ;). B1 revizija ima klasičan 28" S-MVA panel (M280HKJ-L30) kojeg ima i BenQ GW2870H i
taj panel ima kontrast od 2.500:1 i sRGB od samo 92%, dok B2 revizija ima S-MVA panel (M280HKJ-L50) koji ima B+R&G LED pozadinsko osvetljenje
i time proširenu pokrivenost boja (125% sRGB i 86% Adobe RGB) plus je kontrast 5.000:1 bez obzira što se reklamira kao 3.000:1.
L50 je sigurno drastično bolji panel. Taj panel ima i spominjani BenQ GC2870H, al' kao što sam otkucao, BenQ je odradio jako loše overdrive
dok kod iiyame deluje da su dobro odradili.
Online FPS naravno :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Jel postoji nesto od ovoga a da nije u asus/acer izvedbi sa g syncom posto sve je vise manje freesync...
 
Jel postoji nesto od ovoga a da nije u asus/acer izvedbi sa g syncom posto sve je vise manje freesync...
ASUS ima samo nekoliko VA monitora i samo jedan ima FreeSync.
Samo Acer pravi VA monitore koji imaju G-Sync uz dva Lenovo modela.
Samsung će navodno u budućnosti izbaciti jedan model navodno i HP Omen X koji izlazi sledećeg meseca.

Ako hoćeš G-Sync, monitori sa AHVA i TN panelima imaju najbolju ponudu.

Online FPS naravno :)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Bez obzira što su za mene VA monitori najbolji, nisu u svemu.
Da ne kucam kako i zašto...

Za tebe LG 23MP68VQ-P, ovde na Bench šopu za 22.000. 23" AH-IPS panel sa FreeSync opsegom 40-75 Hz.
Verovatno se može hakovati do ~35-37 Hz i onda se dobije LFC. Za više detalja ako hoćeš, ima tema o IPS monitorima pa mogu otkucati.
 
Poslednja izmena:
@DukeofSerbia
Au.. zar bese IPS nije bas dobar za video igre? Pogotovo za brze pucacine, zbog ghostinga, bleedinga i kojekakvh horora.. Imam sad IPS iz potpisa i nisam bas zadovoljan..

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Na temi „Spisak monitora sa IPS panelima“ si bio isto pitao ovo i odgovorio sam ti u januaru isto. Izbor ti se svodi na:

LG 23MP68VQ-P (AH-IPS) (23"; FreeSync (40-75 Hz))
LG 24MP68VQ-P (AH-IPS) (23,8"; FreeSync (40-75 Hz))
Samsung C24F396FHU (SVA) (23,6"; FreeSync (48-72 Hz))

Niko te ne sprečava da poručih preko neta Samsung pa da ga vratiš, al' nema šanse da je bolji za FPS MP igre.
Kucao sam na drugim temama, isto igram takve igre na mom Samsung TV-u (TF2, CS: GO, CoD BOII MP) i ima
dovoljno slika na Steamu na mom profilu gde sam bio i prvi bez obzira na sve mane tog VA TV-a, al' da se ne lažemo,
nije to to zbog motion blura i tragova (input lag je inherentan TV-ima), pogotovo u CS: GO.
 
Ako je to najbolji budzetski izbor, ja onda stvarno nemam reci.. Ko bi kupio nesto takvo ukoliko je ovo ispod tacno? Uzas!

"LG 23MP68VQ-P (AH-IPS) (23"; 1920x1080; FreeSync (40-75 Hz))

Monitor nažalost ima crno sjajno kućište plus još jedan lažni E2E (bez rama) panel pošto ima unutrašnji crni "ram" i tako kombinovano
izuzetno ubijaju doživljaj crne. sRGB pokrivenost je izuzetno loših 86%, uz ne baš precizne boje, ali je to potpuno nebitno za igrače.
FreeSync se može hakovati i uz malo sreće da se spusti na ~35-37 Hz i time se dobije LFC. Panel ima nadprosečan kontrast (za IPS)
od preko 1.100:1. Input lag je nizak. Nema PWM."
 
Duke valja li sta panel S27D590C modela od samsunga ovih dana posto je prilicno mator vec?
 
Odličan model koji za čudo nema PWM što je pozitivno iznenađenje za Samsung iz 2014.

Ako se može naći u dobrom stanju (nov ne postoji osim ako nije neka zaostala zaliha), preporuka.

Na Prad.de testu je nahvaljen poprilično i dobio je samo jedan minus za ergonomiju (čuveni Samsungov džojstik), što dovoljno govori.
 
I dalje trazim monitor pa procitao ovu temu i mislio aj nema glow-a i odziv je verovatno ok,zainteresovan bas za Benq VZ2470H koji je prosao odlicno na tomshardware (jos naveo dobar odziv),danas gledam ocene (ponovo) i na youtube naletih na ovaj klip https://www.youtube.com/watch?v=J3UBVsvGYEE ,mozda ce AHVA resiti taj problem ali AMVA+...ne hvala.

Edit: sad vidim da AHVA uopste nije VA panel vec jos jedna IPS varijacija...
 
Poslednja izmena:
AHVA je AUO konkurent LG Display IPS-u i Samsung PLS-u. Tri vrlo slične tehnologije, ali nisu iste (razlikuju se kako su pikseli postavljeni).
Zajednički su im izuzetno široki uglovi gledanja i IPS „glow“.

Što se tiče panela, da ponovim: to što dva monitora imaju isti panel ne znači ništa zato što firmver i elektronika isto igraju izuzetnu ulogu
pogotovo kada je u pitanju odziv. Zato sam i povukao EW2775ZH sa liste preporučenih.
Dalje, to što dva monitora imaju isti panel za krajnjeg kupca ne znači da ga imaju pošto mnogi paneli imaju revizije tako da nisu isti.

Dakle, VZ2470H i GW2470H nemaju isti panel. VZ2470H ima noviju i superiorniju reviziju panela i to je jasno ko dan iz internih AUO dokumenata
i iz iskustva na hardforumu je preporučen kao najbolji VA 24“ monitor (potvrđena je Tomova recenzija). GW2470H je izuzetno problematičan model
– kvalitet varira od nemam problema do jako loše, postoji tema, nije priča napamet.

Otkucao sam i objasnio dovoljno detaljno šta je Ahilova peta VA panela. Ako ne možeš to tolerisati, traži monitor sa TN panelom ili bržim AH-IPS.

Svi bi mi voleli da postoji LCD tehnologija da je odziv brz kao na TN/AHVA, da ima široke uglove gledanja kao AH-IPS/PLS/AHVA, da ima kontrast
i duboku i uniformnu crnu bez izbijanja LED-a kao VA i boje kao na najboljim AMVA+/AH-IPS/PLS/AHVA panelima. To ne postoji niti će postojati.

Nemoj ovo shvatiti kao ličnu kritiku. Problematika monitora je izuzetno duboka i široka. Male sitnice znaju biti ogromne razlike :wave:.
 
Nista cekam na OLED monitore (kad se cena spusti na prihvatljiv nivo naravno),dotle cu koristiti TN.

OLEDs are thinner, generally use less power, are more durable, provide better contrast, pure blacks, deeper color, wider viewing angles, and response times up to 100 times faster than competing technologies

Jedini problem izgleda sto im nije neki vek trajanja,3x manji trenutno,kao i burn in,mada resice i to valjda kad se omasovi.
 
Poslednja izmena:
Nije tema o OLED-u, al' ću samo kratko dodati - ne nadaj se previše.
To što si citirao je samo pozitivna strana medalje (marketing) - OLED ima gomilu drugih problema.

Možda za 4-5 god. se i pojave OLED monitori "masovnije", a verovatnije nikada.

Videli smo šta se dogodilo sa famoznim Dellovim 30" UHD OLED monitorom od samo 4.999 $ :smash:.

Da od OLED panela nema ništa dokaz je da samo LG Display ulaže u to.
---

Dopuna iz istorije i budućnost

Da otkucam malo istorije pošto je spomenut sad već istorijski model – ne znam koliko se sećate, ali Samsung je u prošlosti
imao čuvene S-PVA panele koji su bili izuzetno kvalitetni na TV tržištu. To je bio zajednički posao sa Sonijem. Onda je to puklo,
pa je Samsung u monitore ugrađivao AUO AMVA panele (u svoje TV-e ih ugrađuju na veliko i dalje), a onda su odlučili da ponovo
krenu, ali sa zakrivljenim VA panelima pod novim imenom – SVA (ovo S bi trebalo da bude skr. za Super), da bi prošle godine rešili
da se potpuno posvete SVA panelima pa su ih poprilično zakrivili.

Ovo su dobre vesti zato što se i AUO trgao, nažalost u 31“+ kategoriji, dok su 24-27“ paneli samo revizije – nula inovacija. Ovo nije
loše samo po sebi zato što su 24“ i 27“ AMVA+ paneli na vrhu po nekim parametrima, već što nikako da izbace na 144 Hz ili makar 100 Hz,
a na žalost nema najava. Možda se i trgnu pošto je Samsung pokazao da i te kako postoji tržište za takve panele, a opet AUO ima svoje
AHVA igračke panele pa ih donekle i razumem. Jedino je Innolux beznadežan slučaj :(… Sve same bombe od panela (sem tog jednog
spomenutog izuzetka).
 
Poslednja izmena:
Prvo novosti – AUO je u januaru započeo proizvodnju potpuno novorazvijenog AMVA+ panela (dakle, nije revizija
ni jednog postojećeg) kojeg sam i najavio:
31,5" zakrivljen (1800R) 2560x1440 144 Hz

Jasno ne žele da budu konkurencija sopstvenim AHVA 27" 1440p 144 Hz panelima...

Najava 1: Narednih dana ću objaviti ultimativnu listu VA monitora po kategorijama (budžetsko igranje,
"sve u jedan" upotreba, ultraširoko igranje, profi rad i itd.) uz propratne komentare koliko treba.
Najava 2: To ću isto uraditi i za IPS/PLS/AHVA monitore iako već postoje odlične liste, da bude jasnije.
Najava 3: Ako me ne bude mrzelo, dakle ne obećavam da ću i odraditi :), veliko iznenađenje u podforumu
"Šta da kupim od monitora"...

Sledi potpuno revidirana lista i modela od 24" (tehnički nisu 24"). Svi imaju 1920x1080 rezoluciju. Lista je revidirana
posle dodatnog ekstezivnog čitanja recenzija i iskustava korisnika i preporuka Kanađanina. Izuzetno relevantan super
test budžetskih 24" 1080p monitora nizozemskog hardware.info (zeleno = VA; crveno = IPS; plavo = TN) koji isto
rade izuzetno profesionalno i detaljno (na prste jedne ruke se mogu naći sajtovi koji rade overshoot merenje!).

24" (revidirana lista)
BenQ VZ2470H (AMVA+) (23,8")
Samsung C24F390 (SVA) (23,6“; zakrivljen; FreeSync (48-72 Hz))

Uslovna preporuka:
iiyama ProLite XB2483HSU-B1(DP) (AMVA+) (23,8")
Samsung C24FG70 (SVA) (23,5“; zakrivljen; FreeSync (70-144 Hz (DP) ili 62-119 Hz (HDMI)); 144 Hz; Quantum Dot)

Najbolji „sve u jedan“ upotrebu je BenQ VZ2470H i objasnio sam zašto.
Samsung C24F390 je preporučen za budžetsko FreeSync igranje i za amaterski rad sa bojama. Zvuči suludo, ali je na
hardware.info super testu pobedio za foto upotrebu (brojke ne lažu) i dobio je nagradu za najbolji monitor, a zbog FreeSynca
je sasvim ok za umereno igranje.
iiyama ProLite XB2483HSU-B1(DP) je uslovno preporučena kome je potreban pivot zato što ima stariji AMVA+ panel od BenQa.
B1 verzija modela je bolja nego nova B2 (bolje odrađen overdrive).
Samsung C24FG70 ima vrhunski 144 Hz SVA panel sa Quantum Dotom i backlight strobing (zato i ima visoku cenu) koji nažalost
ima očajan firmver. Čini se da novije verzije monitora imaju bolji firmver, al' još to nije kako treba. Ako Samsung ispegla firmver,
ovo će postati ultimativni VA monitor u 24" kategoriji. Koga interesuje postoji ogromna tema na overclock.net forumu.
 
Poslednja izmena:
Nisam primetio da je AOC obzanio nov monitor na bazi tog potpuno novog AMVA+ panela…
AOC Agon AG322QCX (AMVA+) (31,5; zakrivljen; Adaptive-Sync (48 – 146 Hz); 144 Hz)

Kontrast od 2.000:1 ne uliva poverenje.

Drugi model je sa sada već prilično raširenim 27“ 1080p SVA 144 Hz panelom. Valjda će AOC odraditi kako treba overdrive:
AOC Agon AG272FCX (SVA) (27; zakrivljen; Adaptive-Sync; 144 Hz)

Cena prvog 519 funti, a drugog 389 funti u UK sa PDV-om. Oba monitora još uvek nisu formalno FreeSync sertifikovani.

Kod nas se pojavio novi BenQ EW3270ZL po 100 ojra većoj ceni u Germaniji što ne liči na BenQ uopšte...
Pored dva HP-a sa najverovatnije istim panelom (odnosi se na verziju) koji još imaju i FreeSync, apsolutno ne vredi za novac koji se prodaje.
 
Sta kazu ljudi kako se pokazao C24FG70FQU ? Neki problemi na koje treba obratiti paznju?
 
27" SVA 1080p 144 Hz

MSI Optix G27c se prodaje za samo 300 $ u ‘Merici… U Evropi je najavljena cena od 400 €
i ne zna se kada će se pojaviti :crash:.

Acer Predator Z271 je isto nedostupan u Evropi, dok je G-Sync verzija (XZ271) dostupna bez problema.
Neverovatno :wall:.

Vesti od preko uz obaveznu napomenu da Samsungovi monitori iz nekog razloga imaju samo godinu dana garancije
i da se za dve ili tri doplaćuje. Kako je to moguće u EU, uopšte mi nije jasno.

Samsung C24FG70 je samo ~380 €. Po toj ceni se i pojavio na kp.
Samsung C27FG70 je samo ~390 €. Vidim da se pojavio za 422 na kp…
Da nije mušičavog firmvera, za te novce apsolutno vredi. Moja spekulacija je da je cena 27“ modela pala zato što se
zna za problem i da ima dosta vraćenih primeraka i da možda postoji problem na relaciji Samsunga i prodavaca.
Cena je dosta niža nego u UK i Nemačkoj tako da sumnjam na to.
Ovi modeli dolaze fabrički kalibrisani i sa papirom na kome je rezultat kalibracije. Ovo je za pohvalu pa se slika može
relativno lako doraditi ako nemate pristup profesionalnoj kalibraciji.

Al‘ Samsung i kljakavi firmver (overdrajv)...
https://www.youtube.com/watch?v=nmPJ0grYmQE

Bez obzira na sve, C24FG70 je najbolji igrački 24“ FreeSync monitor na tržištu bez obzira na rezoluciju i tip panela*.
Decembarska verzija je definitivno bolja u odnosu na prethodne i ljubičasti tragovi na 144 Hz su dosta suzbijeni.
*Osim za baš izuzetno tvrdokorne kompetitivne FPS igrače.

Profi test pcmonitors.info sa nekoliko video snimaka. Može se jako puno toga naučiti.

Kao što je i otkucao Nekron, C24FG70 se pojavio i kod nas i to ovde na Benchu za 57k. Da li vredi? I da i ne.
Ako je decembarska verzija i ako pročitate PCM recenziju i pogledate njegove video snimke, morate sami proceniti.

Meni se u glavi vrte sva tri modela, ali ko zna kada će se Optix G27c i Predator Z271 pojaviti u Evropi,
ovde skoro sigurno neće doći, pitanje da li će i do Mađarske. Paneli su potpuno isti dok C27FG70 ima
backlight strobing i Quantum Dot, al‘ i firmver igra ogromnu ulogu.
 
Nista mi nisi pomogo ahahah :p salim se, ali dalje se lomim, u principu sam za U2417H (znam ips u VA temi) ali on mi nije nikakav upgrade u odnosu na U2311h, samo je noviji, led backlight itd, i dalje to ips i dalje to 60hz, ovaj samsung stvarno deluje pre ****no sem zakrivljenosti ekrana, problem je sto ga nema niko izlozenog da ga vidim uzivo, mislim da je 24 malo za krivu da moze i da smeta....taj overdrive jeste problematican al realno dal se vidi u radu? ne znam....svi snimci su prilicno zoomed in dal ti to vidis bas kad gledas ceo ekran....nisam pametan. Inace steta sto je 27inc verzija 1080p samo :( preveliki su to pikseli.

PS I da freesync mi je ne bitan skroz nvidia sam klan, konfa u decp
 
Poslednja izmena:
Samsung SVA

Seti se šta sam kucao o VA panelima: inovacije su rezervisane za 31“+ :). Samsung je napravio ogroman iskorak ispod te veličine
sa ova dva panela. Ljudi ne shvataju da je 1080p tržište i dalje ubedljivo najveće tržište iz raznih razloga. Pogledaj samo tržište Kine,
već sam objavio šta se tamo najviše prodaje i šta je popularno. Samsung je sa tim SVA panelom (27“ 1080p 144 Hz) ubo zlatnu koku.
Izvršili su najdirektniji i najefikasniji mogući napad na 144 Hz tržište. Po meni je priča o pikselima lov na veštice i situacija uopšte nije
crno-bela kao što se predstavlja. Čak i PCM govori o tome.

Samsung je počeo da proizvodi sledeći panel:
31,5“ zakrivljen (1800R) 2560x1440 144 Hz

Kao što vidiš, to je „potpuno isti“ panel kao AUO AMVA+ o kojem sam nedavno pisao. Mora da postoji debeli razlog zašto ni Samsung
ni AUO ne nude 1440p u manjoj dijagonali. Za AUO i razumem da ne bi bili sopstvena konkurencija svojim AHVA i TN 1440p panelima,
ali Samsung? Nema nikakvih najava da će se ikada pojaviti 27“ VA 1440p. I uvek imaj na umu da se najbolji (vrhunski) VA paneli (UHD)
ugrađuju u TV-e, a na monitor tržište šta dođe.

Dalje, mislim da ne razumeš poenu Adaptive-Synca ;). Ako imaš zver, kao ti, koja gura bez nekih problema na 144 Hz, on gubi smisao
zato što je veće osvežavanje, cepanje slike je manje, na 144 Hz ga skoro uopšte i nema. G-Sync i FreeSync imaju najviše smisla pri
nižim frekvencijama, dakle sa mašinom kao mojom. Dalje, na stranim forumima ljudi sa GeForce grafičkim karticama kupuju FreeSync
monitore bez problema kao ASUS MG279Q ili razne VA FreeSync modele, em što su jeftiniji, em što ne postoji ekvivalentni G-Sync modeli.
Iz nekog razloga korejski proizvođači (a čini mi se i kineski) monitora bojkotuju G-Sync. Za Samsung se i ne čudim pošto su ih zeleni tužili,
al‘ da ne dužim...

Što se tiče konkretno ovih Samsunga, znaš i sam da ne postoji savršen monitor, nešto se dobije, nešto se mora žrtvovati, sve je stvar
prioriteta i tolerancije na mane. Sa PCM recenzije u vezi odziva piksela (detaljno je objasnio u tekstu i videu):
This is related to the refresh rate, specifically, so if you are not using FreeSync and the monitor is set to a static 144Hz you will
not see this extent of overshoot regardless of frame rate.
I neko ga je isto pitao na YT snimku:
So this overshoot wouldn't be a problem with freesync disabled and hertz set as 144?
PCM: Correct.
I razlika 24“ i 27“ modela:
Note that the 27" version has significantly slower pixel response times in places, so has more conventional trailing even
if much less overshoot overall.
...
The 27" model has slower pixel responsiveness but weaker (less noticeable) overshoot. So it's a trade-off which some users would
prefer and others would dislike.

Ili ovaj video Nemca (i pročitaj njegove komentare isto) ako ga nisi video koji odlično odslikava razliku između IPS-olikog panela (AHVA) i SVA sa QD:
https://www.youtube.com/watch?v=l2AGMFXAx90

I nemoj da te brine zakrivljenost ekrana, nije TV gde samo šteti. To je minoran bonus na 24“.

P.S.
Kupiš monitor na daljinu (internet) i vratiš ga pre isteka 14 dana ako nisi zadovoljan ;).
Kompromisi, kompromisi, kompromisi...
 
Cekam da mi jave sutra samo serijski br onog sto imaju u magacinu ako nije sept idem da zagrziem metak, pa cemo videti kakav je :D
 
@Duke: Interesuje me kom tipu panela pripada TV Toshiba 32L2433DG?
 
Vidim da su se pojavili monitori sa sledećim SVA panelom:
31,5“ zakrivljen (1800R) 1920x1080 144 Hz

Modeli su Acer XZ321Q i BenQ EX3200R i oba imaju FreeSync (48-144 Hz). Cena je im preko skoro ista.
Acer Predator Z321Q ima G-Sync.

Samsung C27F591 – jedan prodavac u Srbiji mu je skinuo cenu koja je sada prihvatljivija, ali bi morala biti niža.
Nekih ~110 € je skuplji od BenQ VZ2770H. Zakrivljen ekran = premijum cena plus ima FreeSync (48-72 Hz)
i to bi bilo to. Da li vredi toliku razliku u ceni? Jako teško pošto BenQ ima panel koji je superioran po nekim parametrima...


@Sasa012

Pogrešna tema. Ovo nije tema namenjena televizorima ;). Kad već pitaš, za taj model ne postoje specifikacije
kao i za većinu budžetskih modela.
 
Samo da kazem da sam odustao od Samsung C24FG70FQU, niko od domacih ne zna kad su proizvedeni a niko nece da otvori kutiju dok ne kupis, da se vidi samo na poledjini, prevelika lutrija za cenu koju drze sad kod nas 460+e a preko moze da se nadje za 300e.....suludo
 
Novosti

Ha ha, ne verujem… Ako nema zaštitnih nalepnica da se pokidaju prilikom otvaranja, ne vidim razlog zašto ne bi proverili.
Jedina opcija je da kupiš preko interneta i onda vratiš ako je nije novija verzija i ne mogu ti ništa zato što je zakon takav.
Monitor hvata trakciju na stranim forumima bez obzira na mane zato što su „alternativa“ TN sa bezobraznim cenama i
IPS-oliki paneli sa kojima je garantovana BLB i glow lutrija (vraćaš nazad model dok ne dobiješ koji ga ima u nekoj
prihvatljivoj meri) :crash:.

Vesti za tebe ;), ali i ostale.

-------
Samsung je imao prezentaciju u NR Kini za vikend. Videću da otkucam... Obznanili su dosta novih modela, naravno
svi su zakrivljeni SVA osim jednog ravnog i imaju QD. Najavljeni su i G-Sync modeli kao i 27“ 1440p SVA panel!
Ma nije moguće, taman kad sam se žalio da ih nema ni u najavi, kad ono kao grom iz vedra neba :banana:.

Pronašao sam HP ProDisplay P222va kojeg preporučujem u klasi za najbolji budžetski model do 22“. U sledećoj poruci
sam ga opisao, pa ću ovde iskopirati:
Poseban pomen za HP ProDisplay P222va za 16.000 koji ima AMVA+ panel sa brutalnim kontrastom od preko 4.000:1,
izuzetno dubokom crnom, ima pravi 8-bitni panel i boje su dosta dobro fabrički kalibrisane, dobri uglovi gledanja i po odzivu
piksela je malo bolji od Samsunga. Zato što je VA panel, ne pati od IPS glowa i mala je verovatnoća da će se dobiti model
sa izbijanjem LED pozadinskog svetla. Obratiti pažnju da nema HDMI već VGA i DisplayPort ulaze, ali se dobiju oba kabla.
Ako je stopke dobro odradio, nažalost koristi PWM...

Još dve žalosti su da HP Pavilion 32 i Omen 32 koriste PWM :(. Konačno je jedan Nemac dobio zvanični odgovor
od HP-a. Meni lično ne smeta, ali postoje ljudi koji imaju zdravstvene probleme sa PWM-om. Ovo je ogroman minus
za HP da se proizvodi monitor u 2016. koji ima PWM! I uvek mora neka sitnica da pokvari potpuni užitak :S:...
 
Poslednja izmena:
Ako je ovo za HP Omen i PWM tacno onda im od srca zelim najgoru prodaju u istoriji! Pa da ne povjeruje covjek sta sve djubrad izbacuje u 2017oj! Polazem velike nade u Samsung i njihove nove modele...
 
27" 1080p AMVA+ ili SVA

Da otkucam nešto u vezi BenQ VZ2770H kojeg ću i najverovatnije kupiti. Taj model ima potpuno isti panel kao
i EW2750ZL – AU Optronics M270HVN02.3 (AMVA+) i imaju isti overdrajv (odličan za VA panel). Ta dva modela
su izašli u isto vreme (~maj 2015.). Iz nekog razloga, BenQ je počeo prodavati VZ model tek od letos u Evropi,
iako je bio dostupan u Aziji (NR Kina, Tajvan i tako to) celo vreme. U isto vreme su povukli EW2750L i izbacili
nov model (EW2775ZH) koji ima unapređeno kućište. Panel je isti. Nažalost, BenQ je bez razloga dirao savršen
overdrajv i nova verzija ima sporiji odziv piksela i zato ga ne mogu preporučiti.

Postoja dve detaljna testa EW2750ZL modela: PCM na engleskom jeziku i PlayWare na korejskom.
Sve važi i za VZ2770H osim dizajna kućišta.

Koja je razlika između EW i VZ modela osim u dizajnu kućišta?
EW modeli su marketirani za gledanje videa – imaju zvučnike (2x 2W), MHL konekciju preko HDMI ulaza, Cinema mod
i Super Resolution funkciju. Takođe se na slikama skriva lažni unutrašnji crni ram kod 2750 modela (kod 2775 se vidi).
VZ modeli su marketirani da su dizajnirani da zadovolje oči.

Uz VZ modele BenQ isporučuje beli punjač i kablove.

Ovi modeli se bez nekih većih problema overklokuju na 75 Hz. Imaju polu-sjajan ekran koji je najbolji kompromis između
matiranog i sjajnog ekrana. sRGB pokrivenosti boja je ~105% i dolaze sa vrlo dobrom fabričkom kalibracijom. Imaju
izuzetno nizak input lag (~5-6 ms). Garancija je 3 god. i cena je na evropskom nivou. Za ono za šta se marketiraju
su perfektni i još se može sasvim solidno i igrati.

Malo fotografija vlasnika VZ2770H modela iz NR Kine gde je popularan ;):
vz2770h 2.jpg BenQ VZ2770H kancelarija.jpg vz2770h 6.jpg vz2770h 4.jpg vz2770h 7.jpg

Samsung C27F591 ima prenaduvanu cenu i osim upitne proširene sRGB pokrivenosti boja i FreeSynca ne nudi više ništa
(zakrivljenost panela je bonus, ali ništa bez čega se ne može živeti). C27F390 je isto skuplji od VZ2770H (napolju imaju
istu cenu), ima lošiji panel od 591 modela koji generalno ima slabiji panel od VZ2770H.

Samsungovi monitori generalno kao i Dellovi imaju prilično naduvane cene u Srbiji.

Zašto se ne uvozi S32F351 iako stoji na sajtu Samsunga Srbije od kako se pojavio u januaru u prodaji u Evropi, nemam pojma.

P. S.
Videću da do kraja dana otkucam Samsung novosti koje sam najavio, kao i novosti u vezi najboljeg igračkom monitora aka C24FG70 :d.
 
@DukeofSerbia, taj BenQ stvarno fino deluje, steta sto nema Freesync.. Jel ima nesto dobro kao taj model a da ima Freesync i da slicno kosta?
 
Da li su benq 24 i 27 iz vz serije skroz isti modeli, sem razlike u velicini?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@ Marezz

Nema :(! Kupio bih davno.

BenQ je priča za sebe. Skoro totalno su operisani od toga: imaju „čak“ 4 modela sa FreeSyncom (plus još jedan
nedokumentovan), od toga su tri XL igračka TN modela. Tužno i žalosno. Bar da ima neka najava da će se pojaviti,
ali nema ništa.

Jako me je razočarao Samsung što namerno ne stavljaju FreeSync u 32“ modele osim u model sa TV tjunerom što nema
nikakvog smisla (kucao sam o ovome)! Samsung (Acer im je skoro uz rame, ali oni guraju jako i G-Sync) je posle LG-ija
najveći promoter FreeSynca.

I dalje se vrtim u krug da li da kupim čak i Pavilion 32, ali najverovatnije neću, već ću VZ2770H i onda ću pokušati
da hakujem FreeSync. Možda nekim čudom proradi pošto je monitor izašao posle pojave FreeSynca :). Verovatnoća
je skoro nikakva, al‘ ako ga i ne dobijem, živeću bez njega.


@ Balzak

Tako je. Razlika je samo u veličini panela. Ostale zvanične specifikacije su im iste.

Čak se i reklamiraju zajedno.
 

Prilozi

  • BenQ VZ2x70H Data Sheet.pdf
    398.9 KB · Pregleda: 81
Hvala na odgovoru, dopao mi se ovaj model, i hocu da probam va panel, posto mi trenutni zadaje poteskoce sa nekim igricama zbog 4k rezolucije i skaliranja u nekim programima. S obzirom da su isti modeli, a kako si ti naveo najbolji "all around" videcu samo dal mi treba 27 ili cu ici na drugu 24"


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno