Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

DukeofSerbia

Slavan
Učlanjen(a)
13.05.2007
Poruke
2,002
Poena
390
Pisao sam na drugim temama o VA panelima i da se ne bi ponavljalo i bilo rasuto...
Nadam se da će naći dobri moderator da je zalepi kao što ima zalepljena tema o monitorima sa IPS/PLS/AHVA panelima.

Postoje tri vrste/grupe panela i četiri velika proizvođača panela koji poslednje dve godine imaju blizu 100% tržišta.

Proizvođači panela

LG Display (Koreja) – bivši LG Philips; LG Electronics je vlasnik 37,9% akcija.
Samsung Display (Koreja)
AU Optronics (Tajvan) – deo BenQ Group.
Innolux (Tajvan) – paneli nekada pod imenom ChiMei, skr. CMO.

Panel tehnologije

1. TN+Film – AUO i Innolux ih još jedino proizvode i razvijaju.

2. IPS je marka LG Displaya. Ostali imaju sličnu tehnologiju. Mnogi monitori uopšte nemaju IPS panel već konkurentski,
ali proizvođači iz nekog razloga opet stave IPS i time (ne)svesno reklamiraju LG Display. Npr. široko rasprostanjeni
27" 2560x1440 144 Hz paneli uopšte nisu IPS već AHVA. Još gore je kad se VA monitorima pogrešno stavi da su IPS
kao npr. na AMD FreeSync stranici!

IPS (LG Display) varijante: e-IPS, S-IPS, H-IPS, AH-IPS.
PLS (Samsung) uključujući i AD-PLS varijantu.
AHVA (AUO)
AAS (Innolux), izuzetno retki.

3. Moderni VA paneli:
AMVA+ (AUO)*
S-MVA (Innolux)
SVA (Samsung)

Spomenuću još Sharpov MVA koji je istorija iako je bio dosta napredan po nekih parametrima. Mogu se još naći u čuvenom,
ali i problematičnom Eizo Foris FG2421 i u HKC X3.

*Tehnički postoje AMVA i AMVA+ paneli, ali ja sam kucao samo sa + pošto su skoro svi svi +.

Panel je bitan deo monitora, ali nije jedini. Softver i elektronika igraju isto bitnu ulogu. Zato isti panel u dva različita modela
ima različite rezultate po nekim parametrima plus je nemoguće fizički da postoje dva potpuno ista panela.
Sva tri VA panela se razlikuju. Generalno (govorim pre svega o 23-28" panelima) je kontrast deklarisan na 3.000:1.
SVA paneli imaju najslabiji kontrast, uglavnom 2.200-3.000:1, AMVA+ uglavnom imaju veći od deklarisanog i do 4.000:1,
a S-MVA od 2.500 do 3.000:1. Po pitanju odziva je SVA generalno najbolji, AMVA+ malko zaostaje, S-MVA je slabiji.
AMVA+ generalno ima najbolje uglove gledanja i mahom imaju ~100% sRGB pokrivenost, SVA i S-MVA mahom 92-99%.

Samsung je za poslednjih godinu i nešto dana potpuno stao iza svojih VA panela i najviše su napredovali. Potpuno su se posvetili
razvoju i promociji zakrivljenih VA panela. AUO VA paneli generalno evoluiraju što sa novim panelima i revizijama starih. Oni su ipak
specifični pošto i dalje razvijaju sve tri panel tehnologije paralelno, a opet sa druge strane njihovi AMVA3 TV paneli sa FALD-om
su još od 2014. godine najbolji LCD TV paneli. Dakle, TV divizija je jako uznapredovala, monitor ne baš. Innolux je pao u zapećak
po pitanju kompjuterskih VA panela. Monitori sa njihovim Super-MVA panelima, ravni 23,6" (zakrivljeni su SVA) i 28"
(ti VA paneli su uvek S-MVA) su za izbegavati za video igre.

Još jedna bitna informacija: sva tri navedena proizvođača panela za monitore su ujedno i proizvođači TV VA panela.
Postoje još dva velika proizvođača TV panela (isto VA). To su kineske kompanije CSOT (China Star) i i BOE.
LG Display očigledno pravi IPS TV panele.
 
Poslednja izmena:
Ne postoji najbolji panel i monitor plus stanje na tržištu

Ponoviću ono što uvek otkucam – ne postoji najbolja LCD panel tehnologija i samim time idealan monitor niti će ikada postojati
pošto svaka panel tehnologija ima svoja inherenta ograničenja. IPS/PLS/AHVA paneli su preplavili tržište i postali preovladavajući.
Nažalost, masovnost je dovela i do skoro bukvalnog nestajanja kontrole kvaliteta. Proizvođači tačno znaju da samo deo kupaca
vraća monitore i pošto je to uračunato u troškove, jeftinije je nego da se ulaže u kontrolu kvaliteta.

Situacija je zaista žalosna. Kupite monitor za do 200 evra/dolara, odgovor "šta se žališ, budžetski monitor". Kupite monitor od
1.000+ evra i opet isti problemi. Apsolutno su sve kategorije pogođene bez izuzetaka! Čuvena panel lutrija. Ponekad se dogodi
da su paneli sasvim u redu, ali da je problematičan firmver monitora. Nažalost, potrošači "gutaju" škart i marketing
(ipak je marketing najbitnija stavka) pa smo došli dotle da je samo bitno da se udari "gamerz" na monitor, nema veze što je TN,
a cene preko 400 €/$!

VA paneli imaju najveći potencijal. Ako se odziv uspe rešiti tj. dovesti do neke određene mere, a najnoviji SVA paneli pokazuju da može,
može se očekivati preokret na igračkom tržištu. VA kompjuterski paneli su uvek bili niša (za razliku od TV panela gde su apsolutno
dominantni) i uspeli su da prežive IPS potop dok su TN paneli najveće žrtve IPS-a i konkurencije. Još uvek opstaju u najjeftinijem
segmentu i za tvrdokorne igrače kojima je odziv na prvom mestu.

Prednosti iliti zašto VA, a ne TN ili IPS?

Glavna prednost VA panela su duboka (prava) crna i superioran kontrast. I VA panel sa najslabijim kontrastom ima skoro duplo bolji
od najboljeg IPS-a! Prosečno imaju 3x bolji kontrast (ovo baš ne važi za sve AMVA+ 30"+ panele). Da spomenem da najbolji VA TV
paneli već imaju kontrast od preko 8.000:1... Zbog ovoga su VA paneli bez premca za gledanje filmova i videa zato što je kontrast
najvažnija stavka za kvalitet videa, ali i za igre koje imaju atmosferu ili puno tamnih scena kao npr. Batman Arkham ili Dark Souls igre.

Dalje, moderni 1080p VA paneli imaju pravu 8-bitnu dubinu boja. "Ali moj monitor sa TN/AH-IPS/PLS panelom isto prikazuje
16,7 miliona boja."
Malo sutra. Svi, ponavljam svi 1920x1080 IPS/PLS/AHVA paneli ima 6-bit+A-FRC dubinu boja (da ne bude
zabune, ovo nije a priori negativno), al' to vam niko neće reći, dakle na nivou TN panela baš kao što im je i kontrast na nivou TN-a.
To je cena silaska IPS-a među široke narodne mase uz već pomenuto ukidanje kontrole kvaliteta.

AMVA+ paneli generalno imaju ~100% sRGB pokrivenost boja.

Takođe VA paneli ne pate od IPS žara (glow), skoro uopšte nemaju problema sa pozadinskim LED curenjem/probijanjem
(ovo je rampantno kod IPS/PLS/AHVA monitora) i sem nekoliko modela monitora iz 2015, ne koriste PWM i time su bez treperenja.

Uglovi gledanja na VA panelima su vidno bolji od TN-a, ali nikada neće biti kao na IPS konkurenciji i zato nisu za profesionalni
kritičan grafički rad i bilo koji rad gde je potrebna preciznost boja. To je primarna namena IPS panela. Ovo ne znači da nije
nemoguće koristiti monitor sa VA panelom i za fotu obradu. Moguće je, ali samo određeni modeli.

Još jedna bitna stvar, a o kojoj se ne priča puno je premaz ekrana. Večita rasprava: sjajan ili matiran. Odgovor apsolutno nije
crno-beli zato što oba premaza imaju i mane. Generalno moderni VA paneli, naročito AMVA+ dolaze sa izuzetno lagano matiranom
površinom, jedva da je i imaju pa deluju kao da su polusjajni. Ovo je i najbolje rešenje za kompjuterske panele.
 
Poslednja izmena:
Mane iliti za koga nije VA

Inherentna negativna odlika VA panela je tzv. slomljena crna (black crush). To je povezano sa ponašanjem VA game i predstavlja
gubitak kontrasta u tamnim uglovima kada se gleda pravo u ekran (dođe do stapanja tamnijih nijansi) dok se sa strane detalji vide.
Ovo je na većini modernih AMVA+ i SVA panela prilično minimizovano.

Ahilova peta VA panela je odziv piksela tačnije prelazak crno-belo-crno dovodi do vidljivih tragova. Ovo je solidno suzbijeno, ali ono
što verovatno nikada neće su sivo-crni prelazi. Tehnički može, al' onda izbije drugi problem. Dakle, nije problem opšte u odzivu, već u
određenim prelazima. SVA paneli su dosta napredovali po ovom pitanju za poslednjih godinu i nešto dana. Naravno, nikada neće doći na nivo
TN panela, ali su IPS paneli ako ne dostižni, a ono na korak. Sivo-sivo (G2G) je marketinški trik zato što tu pikseli imaju skoro najbrži odziv.

Na sledećem videu možete videti razliku između SVA i PLS panela. Momak je vlasnik čuvenog pcmonitors sajta i aktivni član overclock.net foruma.

[YOUTUBE]tN5_fYzBVPQ[/YOUTUBE]

Šta sledi (2017)?

U 2017. treba očekivati još veći nalet monitora sa VA panelima. Nažalost, inovacije su uglavnom rezervisane za panele preko 31" i naravno,
to će da košta pogotovo u Samsungovom slučaju. Postoji nada da će AUO i dalje imati izuzetno kompetitivne cene svojih panela.

Samsung je već prošle 2016. godine krenuo u totalnu ofanzivu po pitanju SVA zakrivljenih panela. Znamo da imaju spreman 31,5"
zakrivljen (1800R) 2560x1440 144 Hz panel. Takođe u januaru će se pojaviti i njihov prvi zakrivljeni (1800R) ultraširoki monitor
(3440x1440) od 34" na 100 Hz plus FreeSync.

Međutim, u 2017. bi se konačno trebali početi pojavljivati monitori sa AMVA+ panelima na 144 i 200 Hz i u rezolucijama većim od 1080p
pošto postoje. Dakle:
30" zakrivljen (1800R) 2560x1080 / 60 (?) i 200 Hz verzije
30" zakrivljen (2000R) 3440x1440 144 Hz
31,5" zakrivljen (1800R) 2560x1440 144 Hz
35" zakrivljen (2000R) 2560x1080 200 Hz (na 144 Hz postoji jedan BenQ-ov model)
35" zakrivljen (1800R) 3440x1440 100 Hz
 
Poslednja izmena:
Monitori preporuke

Sve preporuke su bez obzira da li je model dostupan u Srbiji, ako nema ima ih u Ugarskoj. Zaista je šteta što niko ne uvozi japanske
iiyama monitore, al' šta je tu je.

Preporuke su bazirane na osnovu tema na hardforumu i overclock.netu, profi recenzija na engleskom, nemačkom, francuskom, ruskom
i korejskom i utiscima kupaca na amazonima, neweggu i sl. Linkovi su na kraju. Rezolucije su 1920x1080, a osvežavanje 60 Hz ako nije
drugačije navedeno.

Napomenuću da se većina monitora sa AMVA+ panelima klokuje do 75 Hz bez problema, a SVA do 72 Hz.

Uslovna preporuka ne znači da je monitor loš, već da su specifično namenjeni.

Skoro svi monitori sa VA panelom na jednom mestu pa možete sami dalje tražiti po parametrima.

24"
BenQ VZ2470H (AMVA+) (trenutno broj 1.)

Uslovno preporučeni:
BenQ GW2470H (AMVA+) (jako varira kvalitet panela)
iiyama ProLite X2483HSU-B2 (AMVA+) (B1 je bolji, al' ih nema više)
iiyama ProLite XB2483HSU-B2(DP) (AMVA+) (B1 je bolji, al' ih nema više)
Samsung C24F390FHU (SVA) (zakrivljen; FreeSync)
Samsung S24E510C (SVA) (zakrivljen; prethodnik gore navedenog)
Samsung C24FG70 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 144 Hz) (idealan igrački na papiru, ali izuzetno problematična kontrola kvaliteta)

27"
Acer Predator XZ271 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 144 Hz) (trenutno verovatno najbolji igrački VA monitor)
Acer Predator Z271 (SVA) (G-Sync verzija, nema ULMB)
BenQ EW2750ZL (AMVA+) (trenutno broj 1. za "sve u jedan" upotrebu)
BenQ EW2775ZH (AMVA+) (naslednik gornjeg, isti panel)
BenQ VZ2770H (AMVA+) (isti panel kao gornji)
iiyama ProLite X2783HSU-B1 (AMVA+)
iiyama ProLite XB2783HSU-B1 (AMVA+)

Uslovno preporučeni:
Dell SE2716H (SVA) (zakrivljen)
HP elitedisplay 27c (SVA) (zakrivljen) (poseban pomen zato što ima sjajan + antireflektivni premaz)
Samsung S27E650C (SVA) (zakrivljen, nije skroz bez PWM-a)
Samsung C27F390FHU (SVA) (zakrivljen; FreeSync)
Samsung C27F591FDU (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 72 Hz)
Samsung C27FG70 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 144 Hz) (idealan igrački na papiru, videćemo)

28"
Uslovno preporučen:
BenQ GC2870H (S-MVA)

Jedini monitor sa S-MVA panelom koji je za uslovnu preporuku. Monitor ima GB-r-LED pozadinsko osvetljenje umesto uobičajenog W-LED-a
i time postiže proširenu gamu boja (wide colour gamut – 99,6% sRGB i 84,4% AdobeRGB). Da ima TV tjuner mogao bi se prodavati kao
vrlo dobar TV zbog izuzetno duboke crne, visokog kontrasta (skoro 5.000:1), boja i odlične uniformnosti slike.

Preko 29"
Uslovno preporučeni:
AOC Q3277PQU (AMVA+) (32"; 2560x1440) (blizanac Philips modela)*
ASUS PB328Q (AMVA+) (32"; 2560x1440; 75 Hz)
BenQ BL3200PT (AMVA+) (32"; 2560x1440)
HKC NB32C (SVA) (31,5"; zakrivljen; 144 Hz) (izuzetno jeftin u Nemačkoj)
HP Envy 34c (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440)
HP Omen 32 (AMVA+) (32"; 2560x1440; FreeSync; 75 Hz)
Philips BDM3270QP (AMVA+) (32"; 2560x1440) (blizanac AOC modela)*
Samsung S32E590 (SVA) (31,5"; zakrivljen)
Samsung C32F391 (SVA) (31,5"; zakrivljen)
Samsung S34E790 (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440)
Samsung V32F390 (SVA) (31,5"; zakrivljen; FreeSync) (TV monitor)

Jako bitna napomena: navedeni AMVA+ 32" 2560x1440 panel je odličan. Problem je izuzetno loša kontrola kvaliteta.
Dakle, ako se ubode ispravan primerak, monitori sa tim panelima su odlični.

*AOC i Philips su marke TPV-a.
 
Poslednja izmena:
Linkovi

Najbolja tema o VA panelima i monitorima na netu na [H]ardForumu. Može se jako puno toga naučiti iz prve ruke.
Na forumu ima dosta tema o mnogim modelima monitora.
Takođe, sve preporuke i za overclock.net podforum za monitore.

TFT Central i PC Monitors su nezaobilazni za profi recenzije monitora i ako vas interesuje dosta duboka tematika monitora i panela.
Zanimljivo, oba su britanski sajtovi.


Appendix – TV VA paneli

Ako ste prosečan PC igrač tj. kao konzolarni igrači, dakle sasvim vam je ok da igrate na 60 Hz i da imate ok input lag, definitivno je bolje
da kupite neki od odličnih TV modela sa VA panelima npr. sve preporuke za Sony W755C modele iz 2015. koji imaju 100/120 Hz AMVA3 panele.
Jeste, situacija je toliko loša.

Nažalost, nemoguće je naći Sony modele iz 2014. konkretno W8B i W85B koji su verovatno najbolji igrački 1080p LCD TV-i ikada.
W8B (2014.) je postao W755C (2015.). Navešću da ovi modeli kao i svi Sonijevi iz poslednje tri (?) godine ne trepere tj. ne koriste PWM
što je jako retko među televizorima ostalih proizvođača.

Verovatno najbolji sajt za TV-e je američki Rtings. Sve što su otkucali u vezi TV-a se može primeniti na monitore, a možete čitati
na sledećem linku.
 
Svaka cast za trud, potrebna je ovakva tema.
 
Poslednja izmena:
Svaka čast!
Baš mi je drago da si napravio ovakvu temu u kojoj si i sumirao preporuke... Ja već mesecima razmišljam o novom, većem monitoru i ne ide mi se na IPS od kako sam prošle godine iskusio VA tehnologiju putem Sony TV-a.
Jednostavno, razlika je više nego primetna i između najboljeg IPS-a i solidnog VA panela - po meni... Nisam ušao u dom gde bi me neki IPS zadivio - monitor ili TV.
Šteta što ih je tako teško pronaći...

Hvala!
 
Svaka čast, baš sam rado pročitao ovaj vodič u trenutku kada tragam za novim monitorom.


Može li dodatna informacija za BenQ GC2870H koga navodiš kao uslovnu preporuku. Svestan sam da nije igrački monitor, ali ja se i ne igram mnogo. Nije mi posebno važan brzi odziv piksela, ali ako u igrama ostaju duhovi po ekranu, ne vredi, nije za mene. Samo toliko mi je dovoljno, da nema duhova u relativno brzim igrama.
 
Ako ste prosečan PC igrač tj. kao konzolarni igrači, dakle sasvim vam je ok da igrate na 60 Hz i da imate ok input lag, definitivno je bolje
da kupite neki od odličnih TV modela sa VA panelima npr. sve preporuke za Sony W755C modele iz 2015. koji imaju 100/120 Hz AMVA3 panele.
Jeste, situacija je toliko loša.

Nažalost, nemoguće je naći Sony modele iz 2014. konkretno W8B i W85B koji su verovatno najbolji igrački 1080p LCD TV-i ikada.
W8B (2014.) je postao W755C (2015.). Navešću da ovi modeli kao i svi Sonijevi iz poslednje tri (?) godine ne trepere tj. ne koriste PWM
što je jako retko među televizorima ostalih proizvođača.

Ja se ipak daleko, daleko radije igram na XB271HU nego na 50W756C. Potonji mi služi isključivo za filmove i sport, eventualno upalim neku arkadicu. Ne može ništa da zameni ispeglano 144/gsync iskustvo, a i same boje su mi lepše na monitoru.

Za nešto više ipak ćemo morati sačekati da se OLED spusti u neku normalniju cenovnu klasu.
 
I od mene velika pohvala Duke-u za ovu temu, trud i pristup!
Pošto sam i sam u potrazi da monitorom i/ili TV-om, znači mi ovako nešto, posebno jer na forumu ima uopšteno malo podataka i preporuka, posebno za monitore veće od 24".
Ako iko ima neka konkretna lična iskustva ili kakvo znanje koje želi da podeli i nadoveže se, bilo bi još bolje. :)
 
Vredi li kupiti Dell SE2216H VA monitor? Igranje igara mi uopste nije bitno, treba mi za programiranje. Najvaznije je da bela i svetle boje ne budu bljestave jer mi to strasno zamara oci.
 
Duke koji ti uze na kraju?

Bolje da nisam citao temu, sad sam tek izgubljen u izboru mada mi onaj omen nekako deluje kao najlogicniji izbor zbog konektora, vesa mounta i ostalog.

btw za 630 dolara 40 inca? link Pa kod nas da bude i 650e to bi po svemu sudeci bio bas pristojan silazak medju mase uslovno receno, bar na osnovu sadasnjih cena...
 
Ja imam legendarni Dell U2312HM i zadovoljan sam kvalitetom slike u globalu, lepe i prirodne boje, uglovi gledanja... Jedino sto mi smeta je ips glowing. Najvise je izrazen kod mracnih scena u filmovima i igricama. Ako je scena bas mracna, prosto je negledljivo od glowinga.

Tako da, posto nijedna od ovih tehnologija nije savrsena, mozda je najbolje (ko moze da priusti) imati jedan monitor sa IPS/PLS/AHVA panelom i jedan VA bazirani televizor za filmove i igrice.

A sad, sta izabrati, a da pokrije sve potrebe... to ne bih znao reci.
 
Posedujem TV sa VA panelom, Sony 32W705B, slika zaista jeste prijatnija zbog manje isijavanja nego na ISP varijanti, ali licno ne bih nikada mogao da koristim 32" TV kao monitor, pa cak ni za gejming, 24" mi je prosto plafon za klasicno mis/tastatura/monitor na stolu iskustvo.
Meni je suludo da sam taj TV platio oko 390e pre 3 godine, a da hocu da kupim VA monitor sa panelom slicnog kvaliteta 27" bih platio vise od ovoga.
 
DukeofSerbia hvala ti što si odvojio vremena da napišeš ovako kvalitetan tekst,posle čitanja teksta neke stvari su mi daleko jasnije.
Na našem tržištu ima stvarno veliki izbor monitora a tek kod Mađara i svi proizvođači imaju jak marketing pogotovo za gejming monitore nikada nije bilo teže odabrati pravi monitor nego sada....
 
Posle mesec i nešto dana...

Prvo da odgovorim pa onda ogromno ažuriranje :smoke:.
Svaka čast!
Baš mi je drago da si napravio ovakvu temu u kojoj si i sumirao preporuke... Ja već mesecima razmišljam o novom, većem monitoru i ne ide mi se na IPS od kako sam prošle godine iskusio VA tehnologiju putem Sony TV-a.
Jednostavno, razlika je više nego primetna i između najboljeg IPS-a i solidnog VA panela - po meni... Nisam ušao u dom gde bi me neki IPS zadivio - monitor ili TV.
Šteta što ih je tako teško pronaći...

Hvala!
Pogledaj novi spisak preporučenih modela. Tržište VA monitora ide na bolje, al' većinom u 31"+ kategoriji.

Svaka čast, baš sam rado pročitao ovaj vodič u trenutku kada tragam za novim monitorom.


Može li dodatna informacija za BenQ GC2870H koga navodiš kao uslovnu preporuku. Svestan sam da nije igrački monitor, ali ja se i ne igram mnogo. Nije mi posebno važan brzi odziv piksela, ali ako u igrama ostaju duhovi po ekranu, ne vredi, nije za mene. Samo toliko mi je dovoljno, da nema duhova u relativno brzim igrama.
Pročitaj nove preporuke. Za početak ima S-MVA panel, a oni imaju probleme sa odzivom, a onda je povrh svega BenQ odradio očajno overdrive :crash:.
Za igranje samo određeni modeli sa AMVA+ ili SVA panelom.

Ja se ipak daleko, daleko radije igram na XB271HU nego na 50W756C. Potonji mi služi isključivo za filmove i sport, eventualno upalim neku arkadicu. Ne može ništa da zameni ispeglano 144/gsync iskustvo, a i same boje su mi lepše na monitoru.

Za nešto više ipak ćemo morati sačekati da se OLED spusti u neku normalniju cenovnu klasu.
Taj model ima što sam spomenuo:
Npr. široko rasprostanjeni 27" 2560x1440 144 Hz paneli uopšte nisu IPS već AHVA.
OLED još ima dosta problema i nisam siguran da će skoro doći na tržište monitora.
Postoje sad već dovoljno dobri VA monitori sa G-Sync/FreeSync, visokim osvežavanjem i uskoro će ih biti još.
Al' da su cene premijum, jesu...

Vredi li kupiti Dell SE2216H VA monitor? Igranje igara mi uopste nije bitno, treba mi za programiranje. Najvaznije je da bela i svetle boje ne budu bljestave jer mi to strasno zamara oci.
Za programiranje samo IPS/AHVA/PLS i da monitor nema PWM.
 
Duke koji ti uze na kraju?

Bolje da nisam citao temu, sad sam tek izgubljen u izboru mada mi onaj omen nekako deluje kao najlogicniji izbor zbog konektora, vesa mounta i ostalog.

btw za 630 dolara 40 inca? link Pa kod nas da bude i 650e to bi po svemu sudeci bio bas pristojan silazak medju mase uslovno receno, bar na osnovu sadasnjih cena...
Taj Philips je nova preporuka ;). Nema ga još ni u Mađarskoj pošto je nov. Od 700 € u Nemačkoj, ali je ponuda dosta limitirana.
Ako hoćeš veliki igrački monitor, pročitaj nove preporuke.

HP Pavilion 32 za 55.700 je top izbor kod nas*!

*pod uslovom da imaš Radeon grafičku koja podržava FreeSync i da je dovoljno jaka za 1440p ako igraš moderne AAA igre.
Ja imam legendarni Dell U2312HM i zadovoljan sam kvalitetom slike u globalu, lepe i prirodne boje, uglovi gledanja... Jedino sto mi smeta je ips glowing. Najvise je izrazen kod mracnih scena u filmovima i igricama. Ako je scena bas mracna, prosto je negledljivo od glowinga.

Tako da, posto nijedna od ovih tehnologija nije savrsena, mozda je najbolje (ko moze da priusti) imati jedan monitor sa IPS/PLS/AHVA panelom i jedan VA bazirani televizor za filmove i igrice.

A sad, sta izabrati, a da pokrije sve potrebe... to ne bih znao reci.
Upravo to. Nema najbolje, kompromisi su neophodni, samo se mora znati primarna namena monitora.

Posedujem TV sa VA panelom, Sony 32W705B, slika zaista jeste prijatnija zbog manje isijavanja nego na ISP varijanti, ali licno ne bih nikada mogao da koristim 32" TV kao monitor, pa cak ni za gejming, 24" mi je prosto plafon za klasicno mis/tastatura/monitor na stolu iskustvo.
Meni je suludo da sam taj TV platio oko 390e pre 3 godine, a da hocu da kupim VA monitor sa panelom slicnog kvaliteta 27" bih platio vise od ovoga.
Tržište TV panela je veće nego monitora.
VA paneli su niša na kompjuterskom tržištu, a na TV tržištu su ogromna većina
(mada je LG Display u ogromnoj ofanzivi na TV tržištu, zatrpavaju tržište).
Dakle, čista ponuda i tražnja.

Ja koristim 32" Samsung TV kao monitor :). Koriste drugi i od 40". Sve je subjektivno.
Meni je 27" donja granica jedva prihvatljivog.

DukeofSerbia hvala ti što si odvojio vremena da napišeš ovako kvalitetan tekst,posle čitanja teksta neke stvari su mi daleko jasnije.
Na našem tržištu ima stvarno veliki izbor monitora a tek kod Mađara i svi proizvođači imaju jak marketing pogotovo za gejming monitore nikada nije bilo teže odabrati pravi monitor nego sada....
Kod nas baš ponuda i nije najbolja :S:. Nema iiyama monitora, AOC se povlači, nedostaju neki bitni modeli kod određenih
proizvođača. Malo tržište i mala kupovna moć.
 
Boja kućišta monitora

Tema o kojoj se skoro nigde ne može pročitati, ali je jako bitna. Boja kućišta utiče na naš doživljaj dubine crne. Ubedljivo najgora
kombinacija je crna boja pa još sjajna koja prilično ubija dubinu crne, onda ide matirana verzija crne koja je bolja, pa siva kućišta, a ubedljivo
najbolja su bela kućišta. Još jedna jako loša kombinacija su crni monitori koji imaju kućišta bez ivice, ali proizvođači namerno ne stave u promo
materijal i da panel ima unutrašnju crnu "zonu" (ovo je postalo rašireno kod ekrana mobilnih telefona) što dodatno "ubija" doživljaj.

Generalna namena panela

Ovo sam zaboravio navesti kada sam originalno otkucao temu. Iako se zna otprilike koji tip panela je za šta, ostaviću sada listu. Lista je
generalizovana zato što uvek postoje anomalije.

TN+Film
+ kompetitivno igranje gde je brzina odziva kritična tipa CS: GO, Dota 2, LoL, WoT i sl.
- sve ostalo

PC master rasa ismeva Mac korisnike kako ih Jabuka dere, ali šta ćemo sa TN gamerz monitorom sa cenom od preko 700 evra u Srbiji
(u Nemačkoj od 600)! Neviđeno deranje neobaveštenih gamerza. Dodaću da postoje gamerz TN monitori koji uopšte nemaju dobro
implementiran overdive. Ako ne igrate kompetitivno igre, ne postoji ni jedan razlog za kupovinu TN monitora!

IPS/AHVA/PLS
+ svaki/profi posao sa bojama gde je potrebna preciznost
+ programiranje
+ video igre
+ video i HD televizija u osvetljenoj prostoriji
- video igre sa puno tamnih/mračnih scena
- video i HD televizija u mračnoj prostoriji

Monitori sa ovim panelima su generalno najbolji za "sve u jedan upotrebu". Za neodlučne i neodređene, ovo je najsigurnija kupovina.
Nažalost, a o čemu sam kucao, ti paneli imaju i najgoru kontrolu kvaliteta ili bolje otkucati, i ne postoji, ovo pogotovo važi za AHVA panele.
Ovi paneli su jako skloni izbijanju LED svetla, IPS žar (glow) je neminovan i u kombinaciji sa lošom crnom koja je u stvari siva i niskog kontrasta
imaju ta dva minusa.

VA
+ video i HD televizija pogotovo u mračnoj prostoriji
+ igračke konzole
+ nezahtevno PC igranje
+ video igre sa puno tamnih/mračnih scena
- svaki/profi posao sa bojama gde je potrebna preciznost
- programiranje
- brže video igre

Dopuna o panelima

Samsung isto pravi PLS TV panele. Dakle, nije samo LG Display jedini sa IPS TV panelima. Istina, PLS TV paneli su dosta ređi i do sada
sam ih viđao samo u određenim Samsung TV-ima.

Takođe, TPV isto pravi VA panele, ali su izuzetno retki pošto imaju samo jedan 39,5" panel (naišao sam na jedan model Philipsa koji je
ujedno i preporučen).

Zaboravio sam staviti kod oba Samsungova FG70 monitora da imaju Quantum Dot pozadinsko osvetljenje koje je odgovorno za proširenu
gamu boja.
 
Poslednja izmena:
Novosti

Kao što sam bio otkucao "inovacije su uglavnom rezervisane za panele preko 31"... Da objavim šta se dešava i šta sledi u vrlo bliskoj budućnosti.

Nova preporuka za ultraširoki monitor koji treba da se uskoro počne prodavati (sad je samo prednarudžba). Skup, ali i po svoj prilici
vredi. Za ovaj model vlada ogromno interesovanje ne samo zato što "svi" čekaju konačno ultimativni ultraširoki VA monitor već i zato
što ASUS verovatno najbolje implementira overdrive (napomena da ASUS ima jednu od najgorih kontrola kvaliteta kad su u pitanju
monitori, po nekima i najgoru). Profi test na čuvenom pcmonitors.info.
ASUS Designo Curve MX34VQ (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440; FreeSync; 100 Hz)

Glavni konkurent mu je sa istim, ali još zakrivljenijim SVA panelom i Quantum Dot pozadinskim osvetljenjem (125% sRGB i 92% AdobeRGB
pokrivenost boja) i zbog toga je još skuplji. Dostupan je nekih mesec dana:
Samsung C34F791 (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440; FreeSync; 100 Hz; Quantum Dot)

Žurci skupih ultraširokih VA monitora će se pridružiti sledećeg meseca još jedan monitor i to sa G-Sync modulom koji retko postoje u
kombinaciji sa VA panelima i zato je cena još viša nego prethodna dva...
HP Omen X 35 (AMVA3) (35"; zakrivljen; 3440x1440; G-Sync; 100 Hz)

I još jedan ultraširoki igrački monitor koji je u prodaji već jedan period i deluje da je sasvim ok. Izuzetno detaljna i profi recenzija
na hdtelevizija.
AOC Agon AG352QCX (AMVA3) (35"; zakrivljen; 2560x1080; FreeSync; 200 Hz)

I jeftinija varijatna sa istim panelom (prethodni model) koji se već prodaje poduže. Kome treba budžetski veliki ultraširoki VA monitor,
nema bolje. Profi recenzija na pcmonitors.info (inače ih ima nekoliko profi).
AOC C3583FQ (AMVA3) (35"; zakrivljen; 2560x1080; FreeSync; 160 Hz)

U prodaji se pojavio još jedan monitor sa famoznim AMVA+ 32" 1440p panelom i to iz poznate BenQ EW serije:
BenQ EW3270ZL (AMVA+) (32"; 2560x1440)

Ako vam treba UHD VA monitor, preporuka za sledeći model od čak 40" sa TP Vision panelom i nadprosečnim kontrastom.
Profi recenzija na pcmonitor.info.
Philips BDM4037UW (TPV VA) (40"; zakrivljen; 3840x2160; 4.000:1; sjajan panel sa blagim antireflektivnim premazom)

Pojavio se i dosta popularni HP Omen 32 kod nas. Cena od 60,7k. Da li vredi za te novce? Apsolutno. Za više novca teško. U Mađarskoj je
jedva jeftiniji, u Nemačkoj ide od 450 ojra tako da... Kome treba 32" 1440p VA panel jedina prava cenovna konkurencija su mu AOC Q3277PQU
iz Mađarske za ~410 € (al' to je monitor za profi upotrebu, a ne igranje) ili HP Pavilion 32 kod nas. Omen 32 ima FreeSync koji ide do 75 Hz
(GeForce kartice generalno ne mogu preko 60 Hz), mada sam na drugoj temi otkucao da su inženjeri HP-a to odradili kako ne treba – umesto
da je FreeSync funkcija kao kod svih proizvođača, oni su to napravili kao mod... Kod nas još postoji HP Pavilion 32 od 55,7K (ako ga ima) koji
je prethodnik Omena 32. Zvanično nema FreeSync, ali ga u stvarnosti ima – jasno stoji u uputstvu da je FreeSync sertifikovan i vlasnici su isto
potvrdili. Čak ima i nalepnicu na monitoru. Kada se aktivira ide na 70 Hz. Zašto HP to ne reklamira, verovatno da bi bolje prodavali "igrački"
Omen 32 na kojem je veća margina... Postoji još i Envy 32 koji ima B&O zvučnike i FreeSync na 70 Hz. Ni jedan od tih HP-ovih modela nema
izlaz za slušalice što je po meni propust. Ta tri monitora imaju po HP-u WVA+ panel koji ne postoji, a onda u uputstvu stave AMVA+ :).
Mala tajna: FreeSync na tim monitorima se lako "hakuje" tj. proširi se opseg sa fabričkih 48 – 70/75 Hz na ~35 – 75 Hz i time se dobije i LFC.
 
Poslednja izmena:
Jubilarna 1.600 poruka :)

Preporuke

Prvo da krenem od najkraće liste – 28". Nažalost posle dosta čitanja i nekoliko testova i iskustava, ne preporučujem
ni uslovno BenQ GC2870H. BenQ je loše odradio overdive. Da je panel sjajan i da ima TV tjuner, bio bi odličan 28" TV
bez obzira na loš overdrive. Ovako... Dokaz da su loše odradili overdrive je preporuka za model sa istim panelom na
osnovu prad.de testa:
iiyama ProLite X2888HS-B2 (S-MVA) (5.000:1)

Nova lista modela od 27". Dodata su dva nova uslovno preporučena, dva izbačena i drastično smanjene preporuke.
Na osnovu dodatnog informisanja, BenQ je čačkao po overdriveu EW2775ZH modela iako je prethodnik EW2750ZL
imao savršen za AMVA+ panel...

Acer Predator Z271 (SVA) (zakrivljen; G-Sync, nema ULMB; 144 Hz)
BenQ EW2750ZL (AMVA+)
BenQ VZ2770H (AMVA+)
Samsung C27F591 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 72 Hz; 119% sRGB)

Uslovno preporučeni:
Acer Predator XZ271 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 144 Hz)
ASUS VN279QL(B) (AMVA+) (ima PWM)
BenQ EW2775ZH (AMVA+)
iiyama ProLite X2783HSU-B1 (AMVA+)
iiyama ProLite XB2783HSU-B1 (AMVA+)
Samsung S27E650C (SVA) (zakrivljen; ima PWM)
Samsung V27F390 (SVA) (27"; zakrivljen; FreeSync; 72 Hz; DVB-T2/C tjuner; ima PWM?)
Samsung C27F390 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 72 Hz)
Samsung C27FG70 (SVA) (zakrivljen; FreeSync; 144 Hz; Quantum Dot)

Potpuno nova lista preporučenih modela od preko 29". 5 modela je izbačeno, a 8 dodato. Min. cene u Mađarskoj kod velikih
i poznatih trgovaca tipa MediaMarkt i sl. Tako bi otprilike trebalo da je i na KP-u. Šteta što su kod nas cene određenih marki
i modela prenaduvane, što se više ne uvozi AOC i što je generalno ponuda jako slaba (malo tržište)...

Preporučeni:
ASUS Designo Curve MX34VQ (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440; FreeSync; 100 Hz)
(~600 €) ASUS PB328Q (AMVA+) (32"; 2560x1440; 75 Hz)
(60.700 rsd) HP Omen 32 (AMVA+) (32"; 2560x1440; FreeSync; 75 Hz; ima PWM?)
(55.700 rsd) HP Pavilion 32 (AMVA+) (32"; 2560x1440; FreeSync; 70 Hz; ima PWM?)
Philips BDM4037UW (TPV VA) (40"; zakrivljen; 3840x2160; 4.000:1; sjajan panel sa blagim antireflektivnim premazom)
(~230 €) Samsung S32F351 (VA) (31,5"; 5.000:1; skoro sjajan panel sa blagim antireflektivnim premazom)

Uslovno preporučeni:
(~700 €) AOC Agon AG352QCX (AMVA3) (35"; zakrivljen; 2560x1080; FreeSync; 200 Hz)
(~550 €) AOC C3583FQ (AMVA3) (35"; zakrivljen; 2560x1080; FreeSync; 160 Hz)
(~410 €) AOC Q3277PQU (AMVA+) (32"; 2560x1440) (blizanac Philips modela)*
(~500 €) BenQ PD3200Q (AMVA+) (32"; 2560x1440)
(~470 €) Philips BDM3270QP (AMVA+) (32"; 2560x1440) (blizanac AOC modela)*
(~315 €) Samsung V32F390 (SVA) (31,5"; zakrivljen; FreeSync; 72 Hz; DVB-T2/C tjuner; ima PWM?)
(~780 €) Samsung S34E790 (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440)
(~880 €) Samsung C34F791 (SVA) (34"; zakrivljen; 3440x1440; FreeSync; 100 Hz; Quantum Dot)

Jako bitna napomena: navedeni AMVA+ 32" 2560x1440 panel je odličan. Problem je izuzetno loša kontrola kvaliteta. Dakle, ako se
ubode ispravan primerak, monitori sa tim panelima su odlični. ASUS PB328Q je najskuplji, ali i definitivno najbolji model sa tim panelom,
koristi se za profi foto/grafički rad što je izuzetno retko za monitor sa VA panelom. Za igranje oba HP modela zbog FreeSynca,
uglavnom za vlasnike Radeon kartica koje to podržavaju.

*AOC i Philips su marke TPV-a.

Nova najjeftinija preporuka za 29"+ je nov model Samsunga – S32F351. Nedostaje mu izlaz za slušalice. Monitor je specifičan zato što
sam prilično siguran da ima TV VA panel (ne znam proizvođača) i po Samsungu ima kontrast od čak 5.000:1 (min. je 4.000:1)! Zanimljivo,
ovo je jedini S model nove F serije koji ima VA panel pošto svi odreda imaju PLS. Jeftin je zato što su zakrivljeni VA paneli kod Samsunga
= premijum cena, a i TV paneli su očigledno jeftiniji nego za monitore. Monitor je beo što je ogroman plus, ima nizak input lag, odličan odziv
za VA panel i skoro sjajan panel sa blagim antireflektivnim premazom što je najbolja moguća kombinacija. Sve preporuke da se koristi i za
igračku konzolu ili HD digitalni risiver. Ono što meni nije jasno zašto Samsung uporno izbegava FreeSync u 32" modelima dok manje dijagonale
imaju bez obzira da li su PLS ili SVA paneli. Jedini 32" model koji ima FreeSync ima i DVB-T2/C TV tjuner (V32F390) zato što je to logično :wall:!
 
Poslednja izmena:
Zasto je benq ew2775ZH sada uslovno preporucen? ZBog automatskog podesavanja nivoa osvetljenja?

Na us sajtu za ovaj 32" samsung stoji da ima freesync. link
 
Taj Iiyama ProLite X2888HS-B2 stvarno izgleda fino, a i cena mu je super ovde, ali radi se o modelu za centralnu Evropu, ni jedan jedini test na engleskom. Kakav je generalno što se tiče boja i uglova? Može li da prođe za ne-kompetitivno igranje?
 
Isceprkah sada sve, ono sa sajta samsunga za freesync nije tacno, u pravu si. Videh i za overdrive kod benq-a, nisam primetio iz prve... Kako stoje stvari ew2775zh naslednika u 27" nece dobijati? iiyama preko severne grane ili?
 
Zasto je benq ew2775ZH sada uslovno preporucen? ZBog automatskog podesavanja nivoa osvetljenja?

Na us sajtu za ovaj 32" samsung stoji da ima freesync. link
Šta piše u korisničkom uputstvu na strani 33 :)?
To što sam otkucao u vezi FreeSynca i Samsunga je sto posto tačno.
Samsungovi sajtovi u vezi monitora su poznati po netačnim informacijama, pogotovo američka verzija. Na evropskim verzijama
nigde nema da ima FreeSync zato što ga i nema. Da ga ima, monitor bi bio već u mom vlasništvu, ovako mi je u najužem izboru ;).

Pogledaj UK sajt za V32F390. Šta stoji u zaglavlju? 32" Curved Tv Monitor AMD FreeSync. Ako kreneš listati, ne samo da se FreeSync
ne reklamira već u specifikaciji stoji N/A iako stoji jasno u zaglavlju. A onda preuzmeš korisničko uputstvo i pročitaš stranice 67 i 68...

Da ne ponavljam što sam otkucao u vezi HP-a i njihovih monitora - Pavilion 32 ima FreeSync i radi na 70 Hz, al' se to ne reklamira,
pretpostavljam da bi bolje prodavali skuplji gamerz Omen 32.

Naveo sam zašto je EW2775ZH uslovno preporučen (inače ga više i nema kupiti kod nas). BenQ je promenio overdrive na gore umesto
da je ostao isti sa modela EW2750ZL koji ima perfektan za AMVA+ 27" panel.

Kad je u pitanju implementacija overdrivea, ASUS je najbolji, a u AMVA+ svetu iiyama isto vrlo dobro radi. Samsung generalno isto dobro
do odlično odrađuje na svojim SVA monitorima, mada su prilično za.rali sa top igračkim modelom (FG70). O tome ću dodatno otkucati u novitetima.

Isceprkah sada sve, ono sa sajta samsunga za freesync nije tacno, u pravu si. Videh i za overdrive kod benq-a, nisam primetio iz prve... Kako stoje stvari ew2775zh naslednika u 27" nece dobijati? iiyama preko severne grane ili?
E sad pošto sam ono otkucao dok si ti ovo :)...

iiyama samo preko. Meni preko nije problem zato što sam u Subotici za ~50 min i samo bih kupio da lično pregledam monitor da nije škart.
Kod nas kupovina preko interneta zato što se može bezuslovno raskinuti ugovor na daljinu do 15 dana.
Kod nas se prodaje Benq VZ2770H za koji znam da je odličan monitor (generalno taj 27" AMVA+ panel je odličan, uz čuvenu ogradu da škart uvek postoji).
Jedino ne znam kako je BenQ implementirao overdrive. Ako je kao u EW2750ZL, onda ga šije, a taj model je odličan.
Otkucaću kasnije detaljnije plus moju situaciju pošto nikako da kupim :wall:.

Moj trenutni izbor se suzio na:
BenQ VZ2770H (ovde u Bench šopu)
Samsung S32F351 (iz Ugarske)
HP Pavilion 32 (atom)

Još mi se u pozadini motaju dva Samsunga: C27F591 i V32F390. Biće rešeno do kraja vikenda.
 
Poslednja izmena:
S-MVA

Taj Iiyama ProLite X2888HS-B2 stvarno izgleda fino, a i cena mu je super ovde, ali radi se o modelu za centralnu Evropu, ni jedan jedini test na engleskom. Kakav je generalno što se tiče boja i uglova? Može li da prođe za ne-kompetitivno igranje?
Nemoj da te brine to što neki monitori nemaju testove na engleskom jeziku. Postoji dovoljno sajtova na drugim jezicima koji su
skoro u rangu tftcentrala, a po mnogo čemu i ispred pcmonitor.info, a koji je u samom vrhu u engleskom govornom području.
Prad.de je posle tftcentrala najbolji sajt za testiranje monitora. E sad, pretpostavljam da ne znaš nemački pa koristi prevodioca,
iako ima grešaka u mašinskom prevodu.

Što se tiče monitora, vertikalni uglovi gledanja loši. Gubitak kontrasta kada se gleda sa strane, ali ne i boja. 100% sRGB.
Po pitanju boja je odličan. Delta ispod 1 za balans sive uz brutalan kontrast od 5.000:1. Njihov test primerak je imao lošu
uniformnost osvetljenja po desnoj strani (što je uvek lutrija), ali je zato uniformnost crne odlična.
Za igranje pogledaj stranu 6. Po njihovom subjektivnom utisku, dobar je za uobičajeno igranje.
Morao bi lično da se uveriš da li ti odgovara odziv ekrana.
 
Što se tiče monitora, vertikalni uglovi gledanja loši. Gubitak kontrasta kada se gleda sa strane, ali ne i boja. 100% sRGB.
Po pitanju boja je odličan. Delta ispod 1 za balans sive uz brutalan kontrast od 5.000:1. Njihov test primerak je imao lošu
uniformnost osvetljenja po desnoj strani (što je uvek lutrija), ali je zato uniformnost crne odlična.
Za igranje pogledaj stranu 6. Po njihovom subjektivnom utisku, dobar je za uobičajeno igranje.
Morao bi lično da se uveriš da li ti odgovara odziv ekrana.

Par retkih korisničkih ocena na engleskom kažu da nema vidljivog ghostovanja, a nisam ga primetio ni kad je neki poljak igrao CS, ali to je ipak YouTube. I sve ocene su za B1 model, B2 je valjda isti? :S: Kontrast je deklarisan na 3000:1. Sasvim je malo skuplji od BenQ VZ2770H, ali dobiješ sve konektore i inč dijagonale više, zauvar što bi rekla moja baba.

Uglavnom nisam ovako neodlučan kada biram, ali u moj sledeći monitor treba da gledam narednih 10 godina, nije nešto što se često menja.
 
I sta na kraju valja a da ima kod nas da se kupi za nekih 20-25k? Freesync, 24" minimum, i da je dobar za FPS igre..
 
I sta na kraju valja a da ima kod nas da se kupi za nekih 20-25k? Freesync, 24" minimum, i da je dobar za FPS igre..
Koje FPS igre? SP i MP je ogromna razlika.

Uslovna preporuka.

Otkucaću kasnije o ovom monitoru koji je 2. i 4. najprodavaniji monitor na Tmallu (samo su dva AOC-a ispred na 1. i 3. mestu),
koji je ubedljivo najveća kineska internet prodavnica (B2C).

Par retkih korisničkih ocena na engleskom kažu da nema vidljivog ghostovanja, a nisam ga primetio ni kad je neki poljak igrao CS, ali to je ipak YouTube. I sve ocene su za B1 model, B2 je valjda isti? :S: Kontrast je deklarisan na 3000:1. Sasvim je malo skuplji od BenQ VZ2770H, ali dobiješ sve konektore i inč dijagonale više, zauvar što bi rekla moja baba.

Uglavnom nisam ovako neodlučan kada biram, ali u moj sledeći monitor treba da gledam narednih 10 godina, nije nešto što se često menja.
U istom smo košu pošto i ja od novembra tražim šta ću kupiti, ali za naredne 3, max 4 godine.

B1 i B2 modeli nisu isti zato što nemaju isti panel ;). B1 revizija ima klasičan 28" S-MVA panel (M280HKJ-L30) kojeg ima i BenQ GW2870H i
taj panel ima kontrast od 2.500:1 i sRGB od samo 92%, dok B2 revizija ima S-MVA panel (M280HKJ-L50) koji ima B+R&G LED pozadinsko osvetljenje
i time proširenu pokrivenost boja (125% sRGB i 86% Adobe RGB) plus je kontrast 5.000:1 bez obzira što se reklamira kao 3.000:1.
L50 je sigurno drastično bolji panel. Taj panel ima i spominjani BenQ GC2870H, al' kao što sam otkucao, BenQ je odradio jako loše overdrive
dok kod iiyame deluje da su dobro odradili.

TL; DR – M280HKJ-L30 je krš panel.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno