Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Uzeo za 110 eura djaba :D
c32a402d3bd51c4c790fe4ae0b83adfa.jpg
b64fa913f4cf96339c2ab137c2b533d1.jpg


Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Крале

Да ли можеш да провериш на том монитору да ли има black crush (кад се брзо помера лево десно или горе доле па се губе светли пиксели)?
 
За све остале питање:

Препорука за 1080п монитор, раван ва панел, веса компатибилан, 23-25 инча, да подржава фрисинк, квалитетно позадинско осветљење,
и да нема недостатке типа black crush, превише лага, пробијања, мртвих пиксела итд?
 
Pre dve nedelje sam uzeo Philiphs 278E8 i iako je monitor u principu super (odlicne boje,odlican odziv,zakrivljenost je cool,odlican za igre i multimediju) monitor je imao previse izrazen clouding na par mesta (nesto slicno probijanju pozadinskog osvetlenja) i dva zaglavljena pixela (koja se nikako nisu mogli odglaviti sto fizicki sto softverski)......posto sam ga kupio preko interneta resim da pokusam da trazim drugi primerak istog modela,ali rekose mi da sam kupio poslednji primerka takvog Philipsa u Srbiji i da ih nema vise.....(?!)

Medjutim nekako se pre neki dan pojavi jos jedan primerak tog monitora...:p...kako smo fascinananto i ogromno IT trziste mi u Srbiji.....ja odlucim da uzmem njega i jos jednom okusam srecu....

..ljudi mi zamene monitor,medjutim i ovaj drugi primerak ima jednu falinku.......iako nema tako izrazen clouding kao onaj prvi,tj bolji je po tom pitanju,nema ni zaglavljnih/metvih pixela ali ima nekakvu anomaliju u vidu sive tackice nekih 10ak cm udaljen od desne ivice monitora ka sredini ekrana.....tackica je oko 2 milimetara u precniku i deluje kao da se nalazi u samom panelu (u unutrasnjosti ekrana,iza prvog "sloja" monitora gde se nalaze pixeli) ili kao da je neki trun ili tako nesto....sivkaste je boje i uvek se vidi na svetlim pozadinama.....nije bas nesto extremno upadljiva i da ne znam kako smeta,ali ipak vidi se.....

Sad opet nemam pojma sta da radim.....da li zbog toga da vracam opet nazad monitor?.....bas sam se smorio,jer osim tih gluposti,monitorom sam veoma zadovoljan......ali da od dva primerka ne ubodem ni jedan koji nema problema sa zaglavljenim pixelima ili anomalijama po ekranu....:mad:

Da li je moguce da je u danasnje vreme quality control monitora toliko los,pa da se tako cesto pojavljuju na trzistu monitori sa ovakvim falinkama?......ili ja mozda previse ocekujem,da monitor nema problema sa pixelima i ekranom,da nema previse probijanja pozadisnkog svetla,cloudinga itd,itd.......tj da li je danas nemoguce kupiti NOVI monitor (u nizem ili srednjem cenovnom rangu) bez svega toga?........i sta mislite da li da vratim monitor nazad,trazim pare i definitivno odustanem od Philipsa?
 
Poslednja izmena:
Krale

Хвала на одговору, али некако има превише видеа на нету на којима се види као последица контраста и гостинга, реицмо:
https://www.youtube.com/watch?v=Es9n7mk3zl0
https://www.youtube.com/watch?v=7mx9yeFUMz4
Ово можеш и сам да пробаш ако рецимо ставиш бенчмарк форум позадину црну са белим текстом и онда брзо мишем скрол доле горе. Опет можда је твој примерак специфичан, ја сам раније гледао да узмем тај монитор стварно је јефтин а ок, али ме ово одвратило, зато питам.

maxx79

Управо тако ;-)
То сиво је нешто што је највероватније прашина/прљавштина која је упала између предњег дела и самог панела, имао сам ја на једном таблету исто тако...

Зависи колико ти смета, мени би сметало много и ја бих заменио.
 
Ne moze da zameni, moze samo da vrati.

Sto se cloudinga/glowa tice, verovatno da nije realno ocekivati nista iole blizu savrsenom, ali sto se tih drugih gluposti tice, mislim da je prilicno neuobicajeno da dva uzastopna imaju takve mane. Mozda pomaze i to sto su dva poslednja (neko vratio).

Inace, ja sam na gigatron sajtu ostavio utisak za hp pavilion 32, i u minus koloni napisao da su mi poslali otpakovan monitor, iako sam insistirao na fabricki zapakovanom (sto su mi i potvrdili), i naravno da nije objavljen. Nisam psovao/vredjao, pristojno sam napisao zivu istinu.

Nista strasno, pisacu na drugim mestima.
Pilicari.
 
Poslednja izmena:
Pre dve nedelje sam uzeo Philiphs 278E8 i iako je monitor u principu super (odlicne boje,odlican odziv,zakrivljenost je cool,odlican za igre i multimediju) monitor je imao previse izrazen clouding na par mesta (nesto slicno probijanju pozadinskog osvetlenja) i dva zaglavljena pixela (koja se nikako nisu mogli odglaviti sto fizicki sto softverski)......posto sam ga kupio preko interneta resim da pokusam da trazim drugi primerak istog modela,ali rekose mi da sam kupio poslednji primerka takvog Philipsa u Srbiji i da ih nema vise.....(?!)

Medjutim nekako se pre neki dan pojavi jos jedan primerak tog monitora...:p...kako smo fascinananto i ogromno IT trziste mi u Srbiji.....ja odlucim da uzmem njega i jos jednom okusam srecu....

..ljudi mi zamene monitor,medjutim i ovaj drugi primerak ima jednu falinku.......iako nema tako izrazen clouding kao onaj prvi,tj bolji je po tom pitanju,nema ni zaglavljnih/metvih pixela ali ima nekakvu anomaliju u vidu sive tackice nekih 10ak cm udaljen od desne ivice monitora ka sredini ekrana.....tackica je oko 2 milimetara u precniku i deluje kao da se nalazi u samom panelu (u unutrasnjosti ekrana,iza prvog "sloja" monitora gde se nalaze pixeli) ili kao da je neki trun ili tako nesto....sivkaste je boje i uvek se vidi na svetlim pozadinama.....nije bas nesto extremno upadljiva i da ne znam kako smeta,ali ipak vidi se.....

Sad opet nemam pojma sta da radim.....da li zbog toga da vracam opet nazad monitor?.....bas sam se smorio,jer osim tih gluposti,monitorom sam veoma zadovoljan......ali da od dva primerka ne ubodem ni jedan koji nema problema sa zaglavljenim pixelima ili anomalijama po ekranu....:mad:

Da li je moguce da je u danasnje vreme quality control monitora toliko los,pa da se tako cesto pojavljuju na trzistu monitori sa ovakvim falinkama?......ili ja mozda previse ocekujem,da monitor nema problema sa pixelima i ekranom,da nema previse probijanja pozadisnkog svetla,cloudinga itd,itd.......tj da li je danas nemoguce kupiti NOVI monitor (u nizem ili srednjem cenovnom rangu) bez svega toga?........i sta mislite da li da vratim monitor nazad,trazim pare i definitivno odustanem od Philipsa?

Jel mozes da uslikas to? Ja bih se opkladio da imaju jos primeraka.

Inace ako ti se ne dopada vrati, prosto, sta te briga sta ko misli, tebi ne odgovara i to je to.
 
Jel mozes da uslikas to? Ja bih se opkladio da imaju jos primeraka.

Inace ako ti se ne dopada vrati, prosto, sta te briga sta ko misli, tebi ne odgovara i to je to.

Vrlo je tesko uslikati a da se vidi na slici onako kako se vidi kada gledas u monitor...ali ovako nesto(mora se kliknuti na sliku da bude veca),mozda za nijansu izrazenije kada se gleda live,slikano je sa nekih 10ak cm udaljenosti od ekrana.....ili vrlo slicno kao na onom youtube klipu (posto vidim da ima dosta "srecnika'' sa tom prasinom ili sta je vec)....primetno je na belim i svetlim pozadinama (kada npr nema texta,ili neceg tamnijeg)...prosto se vidi da se nalazi negde u dubini monitora,kao one 3d slicice iz zvaka......zvao sam i neke servise za monitore i objasnim im situaciju,oni kazu ''nema problema rasklopicemo monitor i ako je to prasina obrisacmo i ponovo skopiti monitor''....a meni je bedak da rasklapaju monitor star 2 dana....

20171221_155747.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=baocFZImNS4

Inace,99% da nisu imali jos primeraka monitora,jer sam zvao i druge prodavce (sve sa IT sveta) i svi su proveravali kod uvoznika i potvrdjivali da nema monitora na stanju......zvao sam i uvoznika (Com trade) nisu ga imali,i ne znaju kada ce ga ponovo imati.....odmah nakon sto se pojavio ovaj jedan (koji je sada kod mene) svi prodavci su potvrdjivali da imaju samo jedan na stanju....

Nego,kao sto sam vise puta spomenuo,monitor mi se zaista dopada,po svemu mi odgovara (osim po tim anomalijama) i onda mi je bedak ako mi vrate pare (nesto manje od 30K din) ne znam sta bih drugo kupio za tu sumu,a da budem isto zadovoljan monitorom...
 
Poslednja izmena:
Da jos dodam da su (bar za mene) boje na ovom VA Philipsu stvarno super,izrazenije i prirodnije nego na IPS Dell-u U2412M....narocito crna i bela deluju bolje na Philipsu,tj mnogo vise lice na ono kako bi crna i bela trebalo da izgledaju....

20171221_161717.jpg

20171221_162322.jpg

20171221_155913.jpg

20171221_162341.jpg


Takodje,sto vise testiram vidim da mi ovaj drugi primerak Philipsa ima stvarno minimalnog cloudinga,gotovo zanemarljivo,nesto u donjem levom uglu.......tj zadovoljan sam i time,pa se pitam ako ga zamenim da li cu naci primerak koji tako malo ''sija"

20171221_162214.jpg
 
Poslednja izmena:
Kakva je citkoca teksta izmedju ta dva monitora, da li je tekst jasniji ili mutniji na dell-u?
Ono se vidi kao fleka sto po meni nekako bode oci bas, sta ti je garancija da se nece pojaviti jos negde ili prosirit.
cini mi se nisam siguran mozda ce neko kaze nesto vise o tome ali mislim da sam citao da na VA ekranima zna da se pojavi ta takozvana "prasina".
 
Poslednja izmena:
Ja sam koristio taj Dell 5 godina i za citanje texta mi je bio OK,ali sada od kako koristim dve nedelje ovaj Philips cini mi se da je text na njemu citljiviji,nekako za nijansu jasniji.....tj kada pogledam ponovo u Dell-a vidim da mi Philips nesto vise opdgovara za citanje.......doduse malo sam se odaljio od monitora.....Della sam gledao sa nekih 60-70cm udaljenosti,a Philipsa sa nekih 90-100 cm....

Inace ona fleka je 90% verovatnice prasina....pratio sam ovo na youtube-u

https://www.youtube.com/watch?v=9y-i4nePHF8

http://craftsman-hambs.blogspot.rs/2010/04/dust-particles-inside-lcd-screen-how-to.html

Samo sto sam ja nasao onaj "'metak"' za deciji pistolj koji se lepi na vrhu,i sa tim sam uspeo da malo pomerim ''fleku'' ili bar deo fleke.....:)....ali plasim se da pritisnem jace da ne napravim neku glupost......mislim da bi trajno resenje bilo da se otvori monitor i da se ta prasina ocisti....ali pitam se ko to da uradi,da li neki nezavisni servis ili ovlasceni (Kim tec)
 
Poslednja izmena:
Primetna je razlika sto se tice pozadinskog probijanja, na ovom modelu i prethodnom, ovaj je osetno bolji kako deluje. :)
 
Da li neko ima iskustva sa ovim monitorom Acer V276Hlcbmdpx ?
 
Pomesao si mozda modele, ovaj nema kod nas da se kupi, uvezli su ga za mene.

Ne znam da li si već odgovorio ranije, gde si ga kupio, kako je bilo oko garancije/mrtvih piksela i slično budući da je uvezen samo za tebe? I da li si razmišljao o/upoređivao sa C32HG70?
 
pa kupio sam direktno kod distributera. koliko ja znam retko koji model ima garanciju za mrtvake tako da je sve stvar srece. 32" mi je preveliko, jedva sam i ovaj stavio na sto. prednosti 27" je ostrija slika i mislim veci FS2 raspon (48-144Hz). prednost 32" je sto je samo 50-100e skuplji a mnogo veci.
 
CT i mozda jos neki.
 
Imam Samsung C27HG70 i često na sivim pozadinama vidim isti efekat kao što je prikazano na slici na ovom linku u testu pod nazivom "Image Retention".
https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/chg70-curved-gaming-monitor
I u tom testu su dali monitoru ocenu 10, kao da je to ok. A nije mi jasno kako može biti ok, kad se na slici jasno vidi na nije ok. Zar ne treba cela slika da bude ravnomerno siva? Može li neko to da mi pojasni? I u komentarima je neko postavio pitanje u vezi toga, ali nisam baš razumeo odgovor. Da li je to normalno, ili monitor ima neki problem?
 
Imam Samsung C27HG70 i često na sivim pozadinama vidim isti efekat kao što je prikazano na slici na ovom linku u testu pod nazivom "Image Retention".
https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/chg70-curved-gaming-monitor
I u tom testu su dali monitoru ocenu 10, kao da je to ok. A nije mi jasno kako može biti ok, kad se na slici jasno vidi na nije ok. Zar ne treba cela slika da bude ravnomerno siva? Može li neko to da mi pojasni? I u komentarima je neko postavio pitanje u vezi toga, ali nisam baš razumeo odgovor. Da li je to normalno, ili monitor ima neki problem?

Mislim da nisi skontao šta Image Retention znači. Da si kliknuo na mali znak pitanja pored Image Retention naslova testa, pokazalo bi ti sledeće: https://www.rtings.com/monitor/tests/picture-quality/image-retention. Čak imaš i link koji kaže "Learn about Image Retention".
Ukratko, koliko statična slika ostaje "preslikana" na ekranu nakon određenog perioda, nalik burn-in efektu na AMOLED ekranima. Dobar monitor ne treba da ga ima uopšte, i ovaj Samsung je tu dobio 10 jer ne pati od toga. Ti si samo pogledao sliku, ne znajući šta ona ustvari kazuje...
 
Sve sam ja to video, ali nije mi jasno, ako monitor ne pati od toga, zašto je onda slika takva kakva jeste. Zar ne treba da bude podjednako siva po celoj površini? Ja na mom monitoru često to primećujem, pa me interesuje da li je to normalno ili nije.
 
pojasni malo kada to vidis i sta konkretno. LCD ne moze da ima IR, samo plasma i amoled.
 
Ma ima neravnomerno osvetljenje monitora. Na sivoj i plavoj se najlakse primeti. To sam i ja imao na nekom benq monitoru pre par godina.
 
pojasni malo kada to vidis i sta konkretno. LCD ne moze da ima IR, samo plasma i amoled.

Može i lcd, video ja na monitoru koji je godinama korišćen za video nadzor. Neki stari jeftini TN monitor. Kad ga ugasiš i dalje vidiš bledu sliku lokala, sve se vidi i zidovi i nameštaj. Ne kažem da je to i u ovom slučaju, ali moguće je u ekstremnim situacijama.
 
pojasni malo kada to vidis i sta konkretno. LCD ne moze da ima IR, samo plasma i amoled.

Vidim isto ono što je prikazano na slici na linku koji sam okačio. Znači na tako nekim sivo-crnim pozadinama se vide kao neke nepravilne pruge. Ne bude boja ravnomerna. I to vidim u raznim situacijama. Npr.
-kad se podiže windows, pa pre nego što dođe do onog plavog ekrana na kojem piše "welcome"
-kad pustim youtube video, pa prvih sekundu-dve pre nego što počne reprodukcija, znači dok učitava video
-u igrama na prelazu između loading ekrana i početka igre
I uglavnom tako na nekim prelazima, kad završava jedan sadržaj pa treba da krene drugi, onda u toj kratkoj pauzi bude obično sve sivo-crni i onda se to vidi.
Na primer ovde https://www.youtube.com/watch?v=Py5HM2jdnOw između 9:30 i 9:35 kod mene bi se videle te "pruge".
A kad npr. otvorim Paint, obojim pozadinu u sivo (ili bilo koju drugu boju) i prikažem full screen, onda bude lepo ravnomerno sivo.
 
probao sam, ja ne vidim nista od 9:30-9:35. cak sam i ugasio svetlo u sobi da bude skroz mrak. ne znam sta bih ti rekao ali ovaj monitor sigurno nema IR. jedina zamerka je na ujednacenost osvetljenja ali to se vidi samo u mracnoj sobi na skroz crnoj pozadini bas kako izgleda i na tom testu. u svemu ostalom monitor je vrhunski.
 
U pitanju je verovatno neujednačeno osvetljenje, što se primeti na crnoj pozadini. Svaki monitor ga ima, u manjoj ili većoj meri. Dokle god ne bode oči toliko da je nepodnošljivo, ćuti i trpi, ne možeš pobeći od toga...
 
Nisam možda dobro objasnio. Ne vidim ni ja to na tom youtube videu, nego vidim baš u igri, a video sam postavio samo da bih bolje objasnio u kojim trenucima u igri mi se to javlja. Znači ne javlja se tokom gameplay-a, nego na tim prelazima između loading ekrana i gameplay-a. Mislim nije to ništa strašno da ne mogu da podnesem, samo me je interesovalo šta je to i zbog čega se javlja.
 
Ima li smisla da vas pitam...
Da li ima dobrih xxVA monitora od 21-22"? Čitao sam temu u rikverc, i sve se vrti od 24" pa na gore.

U preuređenju stana, radna površina gde stoji računar je sada ispala veoma plitka, te se monitor gleda iz relativno velike blizine. 22" je tu puna kapa, ali nešto ne vidim da se trude da naprave dobre, a tako malo manje monitore. Pokušao sam da projektujem model nekog 24 i 27", i preveliko je za poziciju gde sedimo i radimo.

Igrice ne igra niko, multimedija se gleda na prikačenom velikom TV-u, (dakle, lag i slično, nebitno), ali se zato često sređuju fotografije (ne baš komercijalna priprema za štampu, ali kao hobi, to će biti najozbiljniji zadatak stavljen pred monitor).

Još jedan zahtev je da postolje omogućava da monitor bude što bliže zadnjem zidu. Sada se koristi Samsung 971p, nekada bio jako dobar, ali danas prevaziđen, plus što ga konektori pozadi guraju još 4-5cm dalje od zida.

Ali za sada, dajte predlog za bilo šta dobro od 22". Stand i postavka sada nebitna, sam ću posle da tražim šta najviše paše od ponuđenog.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno