Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

Ako ne igraš igre što kupi monitor sa TN panelom?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Ako je meni pitanje upuceno - Zato sto ponekad odigram FPS igre i to je jedino sto igram. Ugao gledanja meni ne igra nikakvu ulogu, nisam neko ko lezi ispred monitora ili gleda stojeci u monitor ili ne znam sta slicno. Neke velike razlike osim ugla gledanja i crne boje izmedju TN i VA panela nema. Osim naravno odziva koji je na strani TN-a. Sazvakana tema, kazem- meni je TN topcina naspram VA panela.
 
Sta su,koji andrak i pravili taj VA panel,kad je TN od pre 20 godina topcina....:)

A i neke velike razlike osim ugla gledanja,crne boje izmedju IPS i VA panela i nema,tako da mu je sve to isto....kupis koji prvi naleti i "teraj"....
 
TN ne može po kvalitetu slike (budžet varijanta 200-300€) da se poredi sa kvalitetom prikaza boja VA a o IPS da ne pričamo... Ko je imao jedan pired drugog, zna o čemu pričam. Dovoljno je samo bela boja koja je kod TN zapravo "siva"... Ovo je po meni klasično opravdavanje pogrešne kupovine...
 
I ja se pitam kako je monitor sa TN panelom ispred monitora sa VA panelom koji je po kvalitetu između TN i IPS al ajde možda i ja naučim ponešto [emoji3]

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Sta su,koji andrak i pravili taj VA panel,kad je TN od pre 20 godina topcina....:)

A i neke velike razlike osim ugla gledanja,crne boje izmedju IPS i VA panela i nema,tako da mu je sve to isto....kupis koji prvi naleti i "teraj"....
[emoji106][emoji16]
 
Pa zanimljivo je koliko neko moze da bude zatupljen svojim stavom - a da ne procita sta sam ja napisao. Za moje potrebe i zelje (potreba a ujedno i zelja mi je da kad ukljucim igru- nemam neke crne tragove pri naglim pokretima ili kad smanjim overdrive na low-medium dobijem nezeljeni slow motion utisak). Nadam se, da ste bar toliko ozbiljni da ne svodite svako misljenje koje se kosi sa vasim - na licni napad na vas.

edit: Imao sam uporedo na stolu i VA i TN. Nisam neko ko ima puno dodira sa raznim komponentama. Ali sam uporedio, i opet da se ne ponavljam jer ionako pojedini botovi ne citaju vec botuju.
A i bas bih voleo da naidjete na neke redovne igrace fps igara... koji su imali iskustva sa TN i VA. Sta koga briga da li ti imas bolju belu ili crnu... ako ti druge potrebe ne zadovoljava neki panel?

@TosaNS - mozda bi i mogao da naucis nesto jer iz tvog posta zakljucujem da ili ne znas da stvarno ima razlike izmedju VA i TN panela. Ili u stvari, zakljucujem da ti razliku u monitorima svodis samo na prikaz boje i mozda ostrine (diskutabilno)??? Mozda bi mogao da malo proucis vise o panelima, zagrebes ispod povrsine pa onda trolujes ovako bez veze totalno.
 
Poslednja izmena:
Ja svaki dan gledam u moja dva monitora Philips 278e8 (VA panel i 75mhz) i Dell U2412M (IPS Panel i 60 mhz).......

Taj Dell je svojevremeno bio jedan od premijum Dellovih modela,i iskreno Philips mi je u svemu bolji osim u uglovima gledanja....znaci,na Philipsu su boje zivlje i "jarkije",crna i bela su primetno bolje,igre uglavnom igram na Philipsu jer je odziv bolji a ima i FreeS.....probijanje pozadinskog svetla ima vise na IPS panelu,mada ima pomalo i na Philipsu,ali sam iza zalepio LED belu traku,pa se skoro i ne primeti (a i daje jos bolji kontrast).....jedino je Dell primetno bolji u uglovima gledanja,kada se pomerim od centra Philipsa,boje se malo menjaju,dok kod Della je uvek isto odakle god da ga gledam....
 
radi se o tome da je mnogo veća razlika između jeftinih VA i elitnih VA panela dok je kod IPS-a mnogo manja.u prevodu jeftin monitor sa IPS panelom će da bude superiorniji pogotovo u odzivu nego VA koji su po pravilu jako tromi (jer su refabrikovani TV paneli) dok je kod viših klasa stvar mnogo ujednačenija...teorijski maksimumi svake od ovih tehnologija su nebitni u ovoj priči,samo šta nas zapada u robi koju nam valjaju.

TN,čak i elitni je smeće,uvek je i bio.ako je do svakog nanosekunda uzmi CRT...a ako ćeš da prođeš jeftino otvori četvoro očiju,sedi i presaberi se šta ti je zaista bitno i spremi se na kompromise.
 
@Mixer93 pogrešn ti zaključak al ajde da se ne nastavljam dalje, poenta mog pisanja je bila da ti skrenem pažnju da su monitori sa VA panelom kvalitetniji i imaju lepšu sliku od monitora sa TN panelom. Lično sam imao prilike da se uverim u to prilikom nedavne kupovine monitora gde sam "zagrebao ispod površine" i shvatio koja je prednost jednog a koja drugog. Tvoje nerazumevanje onog što sam napisao ne znači da mi je namera bila trolovanje nego upravo da ti skrenem pažnju da pišeš gluposti.

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Hvala ti sto mislis na mene, ali ne moras. Opet si potvrdio da razliku svodis na "lepšu sliku". Meni je to dovoljno, nadam se i ostalima koji prate temu i pokusavaju da nauce nesto novo.

I da se operem jednom za svagda, ja nisam rekao da VA ne valja. Niti da je TN bolji od VA. Ko nije slep, ima postove gore pa nek pretrazi i procita pazljivo. Pozdravljam.
 
Evo malo poredjenje izmedju AOC CQ32G1 i AOC Q3279VWFD8.

Generalno, CQ32G1 je dooosta bolji monitor, jedine prednosti IPS "brata" (jer su dosta slicni monitori, AOC 32" 1440p i oba su cenovno entry level za to sto nuxe) je to sto ne postoji "smearing" iliti zaostajanje crnila pri pomeranju misa levo-desno u igrama u tamnim scenama i nesto bolji uglovi gledanja. Input lag je dobar na oba, ne primecujem neku razliku kad je overdrive na strong na CQ32G1. Ivice mnogo tanje na CQ32G1, ali to se vidi i na slikama.

Sad kad koristim oba u isto vreme mogu najbolje da vidim razliku (prethodno sam i mislio da je tako, sad sam 100% siguran da nije placebo).

CQ32G1 ima prilicno bolji prikaz boja (pogotovo crne koja je dosta slicna OLED crnoj), uglovi gledanja su dosta dobri iako je VA panel i osvetljenost je mnogo bolja i naravno glavna prednost 144Hz u odnosu na 75Hz.

U principu, za ~100e razlike se dobija dosta bolji monitor za gaming, za druge namene naravno nema i nekog smisla.IMG_20200617_225618.jpeg
https://photos.app.goo.gl/rqP5iw8MDFD8gW8y9
 
to 100e je dve petine cene,i nikako nisu u klasi.vwfd8 je sa sve garancijom bio i za 180e na oglasima.
 
180e nije bio nov ni u kom trenutku.

Procentualno gledano razlika je velika, da, ali gledano na cene svih komponenti u konfiguraciji i nije neka razlika, ljudi na mnogo vece gluposti bace i mnogo vise od 100e (npr skupe ventilatore, hladnjake, kucista, ploce).

Po meni je monitor broj jedan, ja sam uzeo Q32VWFD8 jos kad sam imao 470 i mnogo mi je bolje iskustvo bilo na 32" 1440p sa low/medium podesavanjima u odnosu na 23" 1080p sa high/ultra..
 
Poslednja izmena:
Da li si probao da im zamenis mesta odnosno da promeniš kako su priključeni na grafiku? Ne znam koju grafiku imas i šta imaš od portova ali kao neko ko radi sa 2 monitora konstantno zadnjih 10ak godina često se primeti razlika između monitora koji je na npr. HDMI portu i onoga na DVI portu (ili nekom drugom). Slika na identičnim monitorima bude različita.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
to ti je jer si vrv imao nvidia grafičku i kačio na hdmi,nvidia godinama po defaultu koristi tv profil za hdmi pod prepostavkom da kačiš tv ne monitor.svaka digitalna konekcija je ista,sve su to nule i jedinice.
 
Grafike su razne, od Intel integracija preko nVidia i ATI do HP, Dell I Fujitsu docking station-a (pravi dock a ne ovi USB C). Niau uvek bili oba porta digitalna, neki put je bio i DVI + VGA. Ali i zadnje vreme uglavnom DVI+HDMI ili DP+HDMI i skoro uvek je na istom monitorima sa istim podešavanjima samih monitora bila razlika.

Iskreno nikad nisam gledao profile na grafičkoj, baš ću da pogledam u utorak kad budem išao u kanc.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Da li si probao da im zamenis mesta odnosno da promeniš kako su priključeni na grafiku? Ne znam koju grafiku imas i šta imaš od portova ali kao neko ko radi sa 2 monitora konstantno zadnjih 10ak godina često se primeti razlika između monitora koji je na npr. HDMI portu i onoga na DVI portu (ili nekom drugom). Slika na identičnim monitorima bude različita.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
Koristim samo HDMI i DP.

Kad sam slikao IPS je bio na HDMI, VA na DP, sada su oba preko DP kablova povezana.
 
Ima li neko na forumu iskustva sa Dell S3220DGF modelom?

Koliko sam mogao da nadjem u pitanju je panel identican na Samsungovom C32HG70 modelu od pre koju godinu.
Nema nesto puno zvanicnih testova, ali Dell je za sada vrlo hvaljen od korisnika i eventualno kao jedina mana se spominju problemi sa G-Syncom u nekim slucajevima, koji se daju resiti. (eventualno ppi zbog 32" je mozda "problem" ali i to je rekao bih subjektivno)

Mogao bih verovatno da ga nabavim za ~360e, a u tom cenovnom rangu bas i nema nesto puno 1440p 144hz opcija.
Generalno me interesuje neka dobra all-around opcija/alternativa sto za igre (ne moraju fast paced shooteri), sto za filmove (multimediju), tako i za rad prevashodno u office-u. Najverovatnije bih i konzolu kacio na isti.
Ili bolje sacekati da cene za bolje IPS modele padnu pa onda uzeti u razmatranje ponudu na trzistu? Koliko vidim od IPS-a (1440p/144hz) jedino Asus VZ27AQ i LG 27GL850 su iole dobre opcije (pri cemu je LG bolji all-around i sljaka bolje na 60hz)

Nije mi nesto hitno, mx259h moze da posluzi ali kako je u planu nov desk krajem godine odradio bih i upgrade na 1440p 144hz monitor. (kad je bal...)
 
Ne kupujem u Srbiji vec direktno od Dell-a u AT sa dodatnim popustom... ;) Inace mu je cena 400e trenutno jer je na nekoj akciji.

Mene vise interesuje ima li alternativa u toj klasi 27"/32" ili boljih VA/IPS opcija?
I kao sto rekoh da li je ok ovaj VA panel ili pak sacekati neki pad cena za IPS modele VG27AQ/27GL850 tj 83a?
 
Od VA alternativa ima onih flat LG GK650f i 850f...možda i neki AOC iz srednje/više klase. Ovaj Dell važi za dobar monitor, koliko sam video...

Što se IPS modela tiče, porediš različite stvari...plus, pomenuti modeli se teško nalaze i imaju loš kontrast čak i za IPS.
 
Znam i kao sto rekoh u pitanju je isti panel kao i kod c32hg70 modela (iz iste fabrike u Kini) - doduse po onome sto sam mogao da nadjem na netu kod Samsunga je QC nesto bolji (zato i idu sa hdr600 rejtingom, da ne kazem gimmick-om), plus taj famozni flickering sa G-syncom na koji se zale (i koji moze u nekim slucajevima da se manuelnim podesavanjima resi)
Od tih LG modela rekao bih da se Dell bolje kotira, mislio sam da ima jos nesto od ponude, ali ocigledno da je to to i sledeci stepenik je ova G7 serija, a u tom cenovnom rangu bolje mi je da ganjam Qled TV od Samsunga...

Kakva je situacija sa Asus VG27WQ-om? U pitanju VA 165hz panel, doduse u 27" izvedbi, cenovno su isti rang...
 
Lično, radije bih LG 32GK850 nego Dell, jedan od najboljih gaming VA monitora.

Asus je dobar, navodno...
 
Da li je model Benq EW277HDR dobar izbor u kategoriji oko 200 evra.Generalno jako pozitivno ocenjen ali model je star dve godine možda se pojavilo nešto sličnog kvaliteta.
Nema u prodavnicama samo na kp za 195evra

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=1YDAIdbrtdk&feature=emb_logo

Ima ovaj model Iiyama PROLITE X2783HSU-B3 za 24k MVA panel nema korisnih recenzija na netu
Možda neki Philips ili Samsung sa kurvom ali su uglavnom stariji modeli koji još samo kod nas mogu da se kupe
 
^
Ja sam imao iskustva sa BenQ EW2775ZH, proslo mi je kroz ruku nekoliko modela tada (pre ~3 godine) u cenovnom rangu oko 200-250e, sto sa IPS, sto VA panelima, koji su vazili kao dobra kupovina. (Samsung C24f390, Benq, Philips 246e7qdab, HP 24es....)

Na kraju sam zavrsio sa Asus MX259h modelom koji je po meni tada imao najbolji panel.
 
Hvala Jožinmbo

Razmišljao sam o VA panelu najviše iz radoznalosti i filmovi bi trebalo da su malo umiveni.Mada radim sa fotografijom za to je bolji ips.
Kada bi mogao normalno da se kupi ovaj Benq,verovatno bi naručio pa možda i ako mi se ne svidi postojala bi mogućnost zamene.Gledam 27" a možda i onaj AOC 32" sa tim da bih ga onda šrafio na zid mada mi se to i ne radi

A izgleda da je bolji izbor monitora bio pre dve godine nego danas barem niža srednja klasa
 
Da li neko ima Aorus CV27F-EK?
Razmisljam se da ga kupim, cena mu je oko 250e. Dosta je hvaljen ali opet vise verujem nekome ko ga ima.
 
Danas mi stigao AOC 24G2U i malo se razocarah sa tim kako izgleda 1080p na 24", pogotovo sto sedim na nekih 50cm od monitora.
U igrama mozda ne bi bilo problem, ali surf i citanje teksta bas se vide pikseli.
Razmisljam da ga vratim i uzmem neki 1440p 144hz monitor i kao pristupacno resenje jedino se nasao AOC CQ27G2u?
Sta mislite o tom monitoru? Nisam hardcore gamer, ali igrao bih FPS igre popust CSGO, i neke novije poput Horizon Zero Dawn itd.
VA paneli mi deluju skorz ok, nisam nesto zahtevan po tom pitanju, samo da nije TN panel.
Imam GTX 1080ti graficku, tako da ne bi bilo problema da pokrene igre u 2k rezoluciji.
 
Prvi put cujem da nekome ne izgleda ok 1080p rezolucija na 24" monitoru…...pa ta rezolucija na tolikim monitorima je bila standard vec godinama….

Zamisli kako bi ti tek bila 1080p na 27" monitoru,sto danas mnogi ljudi gledaju…:)
 
To je mozda zato sto vec neko vreme koristim samo 14" laptop sa IPS FullHD rezolucijom, verovatno mi je zato bilo cudno kad sam ga prvi put upali. Ok ne mogu da gresim sad sam se malo navikao. Svestan sam da cu se vremenom svakako navici.
Nego primetio sam odmah jedan mrtav piksel u gornjem desnom uglu, isplati li se menjati samo zbog jednog piksela?
 
Nazad
Vrh Dno