Šta je novo?

Monitori sa VA panelima [nije tema preporuke za kupovinu]

@Snake1989

Kakav je "smearing" (ono o cemu smo pricali iznad, crni tragovi koji zaostaju kada se pomera mis levo-desno, primetljivo najvise u fps igrama)?

Sent from my MI 9T using Tapatalk

Nema toga, da je izrazeno odavno bi leteo ;)
 
Dell S3220DGF na akciji 413e, free shiping.

Kontam za klinca da uzmem ovaj model.
 
Stigao je CQ32G1.

Prvo sam probao sa starim DP kablom i bez podesavanja, definitivno postoji "trailing".

Kada sam zamenio kabl sa ovim iz pakovanja (doduse on je DP 1.2, kupicu DP 1.4 kabl), stanje se poboljsalo.

Takodje, Overdrive igra ogromnu ulogu (citao sam negde da uz FreeSync cackanje overdrive-a nema efekta, dezinformacija), na strong gotovo da nema trailng-a u Windowsu, ali u igrama je lose, medium je optimalno podesavanje.

MBR pretpostavljam da je ovo "low input lag", to moze da se menja samo kada je FreeSync iskljucen, ja sam ga tada stavio na "On", ukljucio FreeSync, ostalo je posivljeno ali pise "On", da li radi pojma nemam, input lag ne primecujem.

Posto sam presao sa monitora sa totalno drugacijim panelom, u igrama sam morao da podesim Gammu opet, npr u Elder Scrolls Online koji zna da bude poprilicno mracan sam morao da podignem Gamma nivo poprilicno.

Monitor je poprilicno svetao, po danu mi je podesavanje za osvetljenje 60%, mada ja generalno koristim nize osvetljenje i na monitoru i na telefonu, ali je bolje osvetljen od prethodnog Q3279VWFD8, njega sam preko dana stavljao na 80%.

Kada sam ga prvi put ukljucio i probao ESO/Overwatch, mislio sam da je totalni fail zbog trailing-a, ali nakon malo cackanja i zamene kabla je situacija dosta bolja.

Prvi utisak je dobar, boje su odlicne, input lag je dobar, mala zakrivljenost je ok za ovu dijagonalu. Uglovi gledanja su odlicni. Sve u svemu za 334e koliko je placen ne mogu da nadjem manu.

U prilogu slika Game Settings tab-a i video pomeranja cursora u Overwatch-u (ne obracajte paznju na mali fps videa, poenta je da ovo tamno oko cursora ne zaostaje, a zaostajalo je kad je bio plug&play).

https://photos.app.goo.gl/3nx1jhWruPiAVRUP6

IMG_20200505_153647.jpg
 
Poslednja izmena:
Stigao je CQ32G1.

Prvo sam probao sa starim DP kablom i bez podesavanja, definitivno postoji "trailing".

Kada sam zamenio kabl sa ovim iz pakovanja (doduse on je DP 1.2, kupicu DP 1.4 kabl), stanje se poboljsalo.

Takodje, Overdrive igra ogromnu ulogu (citao sam negde da uz FreeSync cackanje overdrive-a nema efekta, dezinformacija), na strong gotovo da nema trailng-a u Windowsu, ali u igrama je lose, medium je optimalno podesavanje.

MBR pretpostavljam da je ovo "low input lag", to moze da se menja samo kada je FreeSync iskljucen, ja sam ga tada stavio na "On", ukljucio FreeSync, ostalo je posivljeno ali pise "On", da li radi pojma nemam, input lag ne primecujem.

Posto sam presao sa monitora sa totalno drugacijim panelom, u igrama sam morao da podesim Gammu opet, npr u Elder Scrolls Online koji zna da bude poprilicno mracan sam morao da podignem Gamma nivo poprilicno.

Monitor je poprilicno svetao, po danu mi je podesavanje za osvetljenje 60%, mada ja generalno koristim nize osvetljenje i na monitoru i na telefonu, ali je bolje osvetljen od prethodnog Q3279VWFD8, njega sam preko dana stavljao na 80%.

Kada sam ga prvi put ukljucio i probao ESO/Overwatch, mislio sam da je totalni fail zbog trailing-a, ali nakon malo cackanja i zamene kabla je situacija dosta bolja.

Prvi utisak je dobar, boje su odlicne, input lag je dobar, mala zakrivljenost je ok za ovu dijagonalu. Uglovi gledanja su odlicni. Sve u svemu za 334e koliko je placen ne mogu da nadjem manu.

U prilogu slika Game Settings tab-a i video pomeranja cursora u Overwatch-u (ne obracajte paznju na mali fps videa, poenta je da ovo tamno oko cursora ne zaostaje, a zaostajalo je kad je bio plug&play).

https://photos.app.goo.gl/3nx1jhWruPiAVRUP6

Pogledajte prilog 284764

Low input lag ti ne radi, to je vrv bag sto stoji ON, kad je freesync ukljucen nece. Ja sam nasao neki settings na netu i u poredjenju sa out of the box je puno bolje
 
Aj podeli ako nije problem, pa da probam i taj.
 
Ja sam pre neki dan dobio AOC C24G1. Danas sam ga konacno stigao malo isprobati. Zadovoljan sam, ali bez overdrive nema sanse da ga koristim u igrama. Boli glava od motion blur-a. A takozvani trailing, ubija. :D Nikad nisam imao VA panel, uzeo sam na probu i zanima me da li se i kod TN panela 144hz+ pojavljuje tzv. trailing?
edit: Ili je on pojava samo kod VA panela?
 
Ja sam uzeo TV sa VA panelom, odziv piksela je kriminalan, sad vidim da i vi imate problema sa tim.. A C24G je navodno jedan od boljih monitora/panela, uzas.. Jos sam doneo odluku citajuci komentare i preporuke "strucnjaka" koji se vise ne pojavljuje na forumu. Vise necu da se prevarim u zivotu da kupim VA panel, dzabe crna kad je panel ogavan.
 
Poslednja izmena:
najizraženiji je kod levih VA panela,samsung je to dobro uštrojio iako je primetno i dalje da je tromiji.nema perfekcije,tj ima ali je staro 20+ godina,košta suludo,ima 30+ kg i neće ovuda naleteti nikad. :)
 
Update:

Ima i kod mene trailing-a, vidi se kad nesto crno (ili priblizno crno) putuje po ekranu. Nije strasno, podnosljivo je. Primetio sam u zamracenom dungeon-u u Elder Scrolls Online :D

Po slicnoj ceni (~334e) u HU se pojavio i AOC CQ27G2U, nije ga bilo kada sam ja porucivao, inace bih uzeo njega. Trebalo bi da ima bolji panel od ovog u CQ32G1.
 
Poslednja izmena:
@Mixer93
Na koliko si odvrnuo Overdrive? Meni je tako kao kod tebe kada podesim na Strong, na medium mi je bolja situacija.
 
Poslednja izmena:
Na strong drzim, jer na medium imam blago vidljiv motion blur a na strong nestaje. Jedina pojava na strong overdrive-u je ovo crnilo. Ali kazem, npr. u Apex-u je vidljivo a u nekim ostalim igrama ne primecujem.
 
U pravu si, kad bolje razmislim, bolje imati malo "crnila" nego motion blur.

Juce sam se igrao na medium, danas na strong, videcu sta cu da zadrzim. Bilo bi idealno kada bih mogao da podesavam po igri to, ali nazalost izgleda da je ovaj i-Menu poslednji put azuriran 2014-te i da nema drugog softvera za monitor..
 
Uporedio sam ga sad sa starim Samsung TN monitorom. Definitivno VA ima bolji ugao gledanja. E sad, što se tiče boja baš i ne vidim nešto mojim okom razliku. Čini mi se da VA ima veći spektar crne boje i kontrast samog prikaza je bolji. Ali neki wow skok u samoj reprodukciji nisam video. Možda da uzmem neki od 1000e monitor druga priča. Ovako, jedino 144hz može da prodaje ovaj monitor.
a57878eb1dc121b97fcec04073681758.jpg


Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
144Hz je i jedini razlog sto sam ga ja kupio. Da prethodni AOC Q3279VWFD8 podrzava 144Hz, ne bih ga menjao 5 godina, a ovako me uhvatila manija :)

Meni je reprodukcija bija dobra, naravno posle podesavanja, fabricki je bas lose podeseno.

Kod mene su boje ovako podesene:

-Contrast: 50
-Gamma: Gamma 1
-Warm preset za RGB (vrednosti su 35, 33, 50)

Sad, ja koristim F.lux da smanjim plavu svetlost jer me glava boli od nje, tako da mozda ova podesavanja ne piju vodu za koriscenje bez F.lux-a, mada sam ja uvek prvo podesim boje, pa nakon toga F.lux.

Evo slika jednog sarenog desktopa (bez F.lux zutila :D):
https://photos.app.goo.gl/btWWN6v2SzvhcgyZ7
 
Dobro to izgleda, ali kojim redosledom imas ove vrednosti? Ako ti je blue 50, green 33 a red 35 onda naravno da ti ubija plava boja oci. Flux ti u sustini nije ni potreban kad dobro podesis boje. Ja isto koristim naocare minus dioptriju sa zastitom koja uvek plavu boju menja za zuckastu. Tako da ja uvek gledam kao preko FLUX-a. :D
Sto se tice boja kod mene, ja sam naisao na neki preset sa https://pcmonitors.info/reviews/aoc-c24g1/.
Color Temp= User

R= 50

G= 42

B= 33
 
Ne, meni generalno smeta plava svetlost, koristim filtere na svim uredjajima (telefon, laptop, PC).

Boje su mi u tom redosledu kao sto si napisao, F.lux koristim jer mi je najlakse u njemu povecati/smanjiti temperaturu boja po potrebi, to menjam u zavisnosti od toga sto radim (rad, gaming, filmovi/serije), od doba dana i od trenutnog raspolozenja :D

Softver monitora mi je previze spor, vise puta u toku dana menjam to :D

Ne znam koji je panel u C24G1, posto je PPI isti kao na CQ32G1, a oba su zakrivljena i ista po specifikaciji (144Hz 1ms), moguce da su isti (tj. da je isti proizvodjac i serija, a razlicita velicina).
 
Poslednja izmena:
Zar Windows 10 nema opciju koja radi istu stvar kao i f.lux (Night Light, pod Display u Settings)?
 
Ima, ali FLUX ima vise opcija i generalno je bolji zbog toga.
 
Pošto sam neki dan uzeo AOC CQ27G2U red je da bacim neki utisak.

Prethodni monitor je Samsung SyncMaster P2370 koji je nedavno napunio 10 godina. Rešio sam da ga zamenim iz više razloga: display tehnologije su valjda dovoljno napredovale od ovog TFTa, loši uglovi vidljivosti, debeli bezeli i pre svega želeo sam veći monitor. Odlučio se za 27in, 1440p rezoluciju, VA panel zbog boljeg kontrasta i tako dođosmo do ovog monitora.

Prvo black uniformity: Slika 1
Naravno ovu sliku uzeti samo ilustrativno, jer je napravljena mobilnim tel. u night režimu. Situacija u realnosti nije ovako dramatična kako je prikazano na slici. Ipak najveći problem su nešto veće probijanje u donjem levom i gornjem desnom uglu ekrana. Efekat je gori što se više odaljiš od monitora, dok na nekoj udaljenosti od 1m na kojoj ja uobičajeno sedim probijanje bi bilo vrlo slabo primetno da nije ova dva svetlija ćoška. Već na 5% sivoj ujednačenost je odlična, ali valjda VA uzimamo zbog kvaliteta prikaza crne... Puštao neke tamnije scene u filmovima i probijanje u ćoškovima se dosta primeti, međutim rano je za osudu, vreme će pokazati da li ću se navići na ovo.

Nadalje uzeo da testiram kako izgleda 1080p 60Hz sadržaj na ovom monitoru, pa sam pustio sliku naporedo na stari i novi.

Tekst očekivano zamućen na AOCu. Međutim zamućenje uopšte nije strašno, šta izgubiš na oštrini dobiješ na veličini. Da moram komotno bih mogao da koristim monitor u ovom režimu. Na Youtube-tu i filmovima nisam primetio nikakvu značajnu razliku u oštrini slike.
Odziv monitora iznenađujuće dobar (na online testovima, nisam ulazio u igre za sad). Kada se overdrive postavi na strong odziv kao na starom monitoru. Minimalni ghosting i bez primetnog overshoot-a (na defaultnom podešavanju sa overdrive off ima dosta ghostinga). Mislio sam da će situacija biti gora na 60Hz

E onda najveću muku bijem sa podešavanjem boja. Odmah se primeti da je monitor značajnije svetliji od starog. Npr, na zaglavlju Firefoxa koje mi se činilo skoro pa crno na AOCu se lepo vidi da je teget (StariFF.png NoviFF.png).
Iako tamnije boje na starom monitoru su mi nekako prijatnije za gledanje, na novom mi deluju previše drečavo/prezasićeno.
Evo na primeru youtube logo-a: Stari-Youtube.png Novi-Youtube.png
Hmmm, dok sam kucao ovo reko aj u nekom color pickeru da proverim koja je zapravo boja youtube logo-a kad ono (255,0,0) dakle i treba da bude maksimalno crvena...
Tako da sam sad malo u rebusu sa podešavanjem boja. Bio bih zahvalan ukoliko neko ima link sa uputstvom kako kalibrisati monitor bez uređaja za to.

Toliko od mene za sada, nisam imao vremena da ga testiram više. Ako se i u igrama pokaže OK, od mene dobija prelaznu ocenu iako mi je zapao ne baš sjajan panel.
 
Rekao bih po tvom komentaru da si imao velika očekivanja kada si uzeo AOC monitor i naravno s pravom ali slika govori više od reči. Na Samsung monitoru nema takvog probijanja i slika je odlična. U pitanju je 27" Curved gaming monitor sa 240 Hz refresh rate i rezolucijom 1920 x 1080...

Послато са Mi 9 Lite помоћу Тапатока
 
Ja sam zamenio AOC C24G1 za BenQ Zowie XL2411P. Nisam pro igrac, ali 144hz na AOC-ovom VA panelu i 144hz na ovom Zowie TN panelu - nebo i zemlja u igrama.
 
Fala, Good to know, ja imam BenQ Zowie XL2411 i hteo sam da uzmem i 27 AOC CQ27G2U al isto je vrv ko 24" . Mislim da odustajem za sad od ovog AOC.
 
Pa vidi, ja imam oko za te detalje oko trailing-a crne boje npr. to mi odmah zapadne za oko. Neko kupi, pa kao to je normalno i pomiri se sa tim sitnicama. Ali ja nisam mogao, skoro mesec dana da se naviknem. Uglavnom, to je problem razlike izmedju TN i VA panela. Znaci za brze igre, po meni samo TN. Doslovno, ali doslovno sam bio odusevljen odzivom i ostrinom prikaza kod brzih pokreta u igrama - naspram onog AOC VA panela...
 
TN se ne kupuje, osim za eSports.

IPS je najbolja kupovina overall, ali kod nas je slaba ponuda 144Hz IPS monitora.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Pa vidi, kupuje se sve sto je u ponudi - a to svako za sebe odlucuje sta ce kupiti zar ne? :D Kazem, ja sam napravio dobar izbor iako vecinom ni ne igram igre. Ali kad ih igram, ne kolje mi oci trailing i motion blur.
 
Ma i ja bih odmah zamenio svoj CQ32G1 kada bih za slican novac mogao uzeti IPS 1440P 144Hz.

TN ne bih uzimao ni pod razno, nisam competitive gamer :D

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ako ne igraš igre što kupi monitor sa TN panelom?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Здраво свима. Да ли бисте препоручили монитор између 20000 и 28000 динара са IPS/VA панелом, FullHD, одзивом 1-2мс и 144Hz? До скоро је био доступан aoc24g1 за око 22000...
 
Nazad
Vrh Dno