Šta je novo?

AMD Vega

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U tih 7 modela ulaze Instict i Pro Duo verzije i eventualno Dual Gaming verzija.

Znači najviše 4 modela, dva sporija i dva brža po meni, od početka tako pričam.

Što se cena tiče, ne znam da li pratite trendove u Evropi i SAD:

RX 470 169 evra ($159 USA)
RX 480 4GB je poodavno ispod 200 evra ($174 USA)
RX480 8GB sišao ispod 220 evra ($209 USA)

To može lako da se pretpostavi kolika će cena biti RX500 refresh-a ($169-$249), samim tim i male ($349-$449) i velike RX Vege ($499 - $599) odnosno dual kartice ($799)

Ovo je moja pretpostavka, zasnovana na kristalnoj kugli, u potpunosti neosnovana i ničim potkreljena.
 
Pa to je to, slazem se sa tvojom pretpostavkom, ja mislim najjaca VEga tu oko 550$ ($499 - $599) sve ostalo bi bilo iznenadjenje.
 
Novi čip sa 8 GB HBM2 i ~500mm^2 ne može da se prodaje za manje od $400. Mislim može, ali sa minimalnom zaradom. Verovatnije je $550+ imajuću u vidu da je cena 1080 pala na $500

Nego za sad se spominje samo Vega 10, a znamo da je to čip sa 64 CU. Možda bude i neka osakaćena verzija (56? CU), ali opet ostaje previlik jaz između P10 (36CU) i V10 (56/64 CU)
 
Poslednja izmena:
Debelo su se zeznuli sa HBM2.
 
Misliš da je to uzrok odlaganja? Ne verujem. Jer su pre 2 godine imali kartu sa HBM-om. Mislim da čak ni dostupnost nije problem, pošto su to male količine u poređenju sa karatama iz srednjeg i nižeg segmenta. Sigurno je da je malo skuplja od GDDR5(X), ali s druge strane, uštedeće 20-30W i imati mogućnost SFF modela (kao što je Nano). A bitno je i za Pro segment.
 
I dostupnost i cena, kad se na to doda da je nV sa jeftinijim GDDR5X praktično dostigla te brzine i bandwith sasvim je jasno da su (pre)rano ušli u priču sa HBM.
 
Poslednja izmena:
I dostupnost i cena, kad se na to doda da je nV sa jeftinijim GDDR5X praktično dostigla te brzine i bandwith sasvim je jasno da su (pre)rano ušli u priču sa HBM.

GDDR5X po performansama je još uvek ispod HBM-a i dosta daleko od MB2. Jednostavnost implementacije mu ide na ruku jer je kompatibilan sa GDDR5 dok je sve ostalo lošije. Neophodno mu je posebno napajanje na ploči za memeoriji (kao i do sada) dok toga nema kod HMB, komunikacija preko interpostera je na HBM dual 128 bit / stack + pseudo channel na HBM2...

Nvidia se kockala sa HMC i na kraju ipak prigrlila HBM, GDDR5X im je došao u pravom trenutku.

AMD je oduvek bio lider u inovacijama, pogotovo sa memorijom na grafičkim karticama tako da nisu prerano ušli već nisu imali dovoljno tržište. Videćemo kako će ići sa Vegom, možda grešim.
A i poprilično sam uveren da sporije Vege neće koristiti HBM2. Opet, možda grešim.
 
Problem je što neće karte videti bilo kakve benefite sa HBM2 u odnosu na to da imaju GDDR5X poput onog u 1080 Ti, a povećava im cenu proizvodnje. Možda neće biti totalni fail kao HBM u Fury, ali će opet biti skuplje i neće imati značaja u realnom radu.

GDDR5X u 1080 Ti ima čipove brzine 11Gbps koji na 352bit-a daju bandwith od 484 GB/s. Da su izbacili punu kartu sa 384-bit, bandwith bi bio još veći.

Uostalom:
Titan X (P) used 10 GB/s models while the 1080 Ti makes use of the new 11 GB/s memory chips which results in a cumulative bandwidth of 484 GB/s that’s going to be on par with SK Hynix’s HBM2 memory launching in Q2 2017.

With the new compression and tiled caching system, the bandwidth on GTX 1080 Ti can be boosted up to 1200 GB/s which is more than what’s achievable with HBM2 as of right now.
 
Veći bandwidth od toga ima prvi HBM sa 4 x 1 GB stack-om.

GDDR5X mora da komunicira sa 8 memorijskih čipova po 32/64 bit BUS-u (otud kumulativni BW) dok je kod HBM-a ka stack-u 128 bit odnosno 256 GB/s za HBM2.

Pa novi GP100 Quadro sa HBM2 ima 4 x 1.4 Gbps što mu daje 720GB/s bandwidth (prethodni Quadro je koristio 9 Gbps GDDR5X / 384 bit što mu je davalo 432GB/s).

Da ne bi zagađivali ovu temu, postoji tema o HBM memoriji.
 
Kakvog to značaja ima kada će bandwith u vegi najverovatnije biti 512GB/s?

A čak i da bude više, pitanje je kakvog će to uticaja imati na GPU performansi tog ranga. Hoće li uopšte biti iskorišćeno ili će biti ogroman fail ko hbm u fury? Baš me interesuje koliko će te HBM2 karte biti brže od GTX 1080 Ti. Hoće li uopšte? A proizvodnja će ih koštati više. O tome se radi.
 
Poslednja izmena:
Vega koja ce sada doci bice konkurent GTX 1080, i kad se pogleda bandwith GTX 1080 tu ce biti znatno ispred, Veci AMD -ov chip u 14nm procesu imace sigurno 16GB HBM2 a kad ce doci tesko je dati odgovor vjerovatno dok se dobro ustima 14nm proces.
 
Vega će izaći gotovo godinu dana posle 1080,tu se svaka priča završava što se tiče tog poređenja.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Pa izasla kad izasla, bitno je da postoji i da imaju savremenu ponudu i u tom segmentu.

Kupca koji uzima istu ne zanima kad je izasla, ako ne bude trosila 300+W i ako ce moci da ide na normalna napajanja(da ne mora napajanje od 700-800w za istu), gleda se perf/$.

Naravno i sirove performanse se gledaju, prvi uslov je da se ispune zeljene performanse, pa nakon toga se gleda sta je najbolje uzeti sa zeljenim performansama.

Nesto mi smrdi potez Nvidije da izbaci Titan X za 500$ manje, naravno nasumice pred izlazak Vege. Podseca me na intelov i3 od 65e, nekoliko meseci pre izlaska Ryzen procesora.

Koincidencije sve [emoji4]

P9 Lite TT
 
Pa nVidia je to svaki put uradila, 780-Ti - 290X, 980-Ti - Fury X.. Medjutim, ovoga puta AMD kasni godinu dana, malo je verovatno da ce imati nesto u tom rangu.
 
hm gledajuci pozicioniranje koje se pominje u temi .... gde svako ima svoju lestvicu cenovnim merdevinama :) rekao bih da AMD igra odlicnu igru .... moramo da se setimo da je AMD kao kompanije vredeo oko 1 milijardu pre godinu dana .... danas je to skoro 10 puta vise. Ja verujem da oni ni ne zele cenovni rat sad .... nego za dve tri godine kad stanu na noge .... do skoro im se predvidjao kraj ;) samo bi ****** na njihovom mestu u ovoj situaciji ulazio u neki cenovni rat .... samo im to treba da smanje sebi zaradu ...

a sto se izlaska tice .... pa i Nvidia je kasnila koliko se ja secam sa svojom 4xx serijom dok je AMD palio sa 5xxx .... sve je to ciklus povuci potegni
 
Poslednja izmena:
Znaci rx 490 se preskace?Nece ni biti kartice sa tim nazivom?

A ove rx 580 i rx 570 moje misljenje je da ce trositi nesto manje struje i imati 10 posto jace perfomanse od svojih prethodnika.....Nece to biti nista specijalno.....
 
Pa to je opste poznato da ce biti polaris rebrand sa nizom potrosnjom i malo vecim taktom :D

Mada i 470/480 malo trose kad se undervoltuju, zbog binovanja nasviran napon na svim chipovima do bola, tipa na 1.1V i preko, a gotovo svi mogu na 1V sa stock klokovima.

P9 Lite TT
 
Ok,nisam se lepo izrazio :D slazem se sa glasinama na netu po pitanju potrosnje i poboljsanja perfomansi na sledecoj seriji....

Da slazem se,kad budu izasle ima da se ceka jedno 3 meseca da dodjes do primerka ima rudari da ih kupuju samo tako :)....
 
Veličina je i dalje spekulacija i vodi se na osnovu primerka koji je Raja fizički prikazivao pre gotovo 4 meseca.

Interesantno je 4 GB glasina. Ako su spremni da otvoreno ponude i verzije sa toliko memorije to implicira da HBCC radi dobro posao.
 
Smaraju sa ovim prvoaprilskim šalama. Ne znam kome je to više smešno.

Mada je proteklih par dana bila rasprava na temu HBCC-a i "samo" 4GB HBM. I sa tehničke strane izgleda odlično. Ukratko - DX12/Vulkan omogućavaju mnogo bolju kontrolu i memory management, tako da se VRAM (a i hardver generalno) može efikasnije iskoristiti. Ali je to težak posao i niko neće da ulaže dodatne resurse. I da se ne bi oslanjali na developere napravili su hardver (kontroler) koji će raditi taj posao. AMD je prezentovao Deus Ex:MD koji lepo radi sa 2GB memorije i očigledno je da to funkcioniše. Manje više isto kao i intelov eDRAM u Iris Pro/Plus koji u kombinaciji 128MB eDRAM + DDR3/4 zapravao radi isti posao kao i GDDR5. Samo što će sad biti 4/8GB HBM + DDR3/4
 
Nije Vega, već modifikovani Polaris:

GPU: 16nm Polaris-derived GPU 40 Compute Units at 1172MHz

The GPU has features derived from AMD's Polaris technology, which in PC terms is basically the Radeon RX 480. Project Scorpio's GPU is 4.6 times more powerful than the Xbox One's. This GPU has 36 Compute Units versus the Scorpio's 40. But the dedicated RX 480 video card has 1266MHz, which is 94MHz faster than Scorpio's GPU. So I couldn't really believe Microsoft has squeezed that much frequency out of a console part.

@11:45
 
Poslednja izmena:
Scorpio
http://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2017/04/project-scorpio-4-840x327.png

Znači imaćemo Vega GPU sa 40CU i bar 200 MHz većim taktom od Polarisa.

Interesantno, ili je ovo "mala Vega" ili je u pitanju "otključani" Polaris 10 (i cela ona priča o 40 CUs kao celom čipu).

Treba proveriti informacije, odakle ti ovaj podatak?

EDIT: našao, svuda su se pojavile informacije pre sat vremena:

stplwqj3f0vv8q8crasy.png


Broj od 40CU znači 2560 SP ako je Polaris dizajn.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno