Šta je novo?

AMD Vega

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moje zapaženje, možda sam već omatoreo, ali mi je smešno kada vidim kako je mesecima u GTX1070 temi jure klokovi, flešuju BIOS-i ili kako u RX470 se smanjuju voltaže, povećavaju limiti.

Vidi, ova stvar nikako nije ista.
Ovamo juris vise klokove i perfomanse, .....onamo, juris manje temperature i nemogucnost visih perfomansi, jer, nemas ni overklok potencijal. ;)
 
Poslednja izmena:
Hehe, da li je to danas odjednom postalo normalno da se smanjuju voltaze umesto da se jure klokovi:d Bolje jedno vruce pivo...
 
A opet, ljudi koje ja znam ne koriste Steam. Pri tom, siguran sam da niko ne kupuje GTX 1080 da bi igrao DOtu. I gde je 500.000.000 neprijavljenih pirata :D

Poverovaću da bilo koji vlasnik grafičkih karti tog ranga, a da mu ona služi između ostalog i za igranje, nema barem jednu igru na steam-u, nije probao neki f2p naslov sa steama ili neki naslov koji se negde delio besplatan, niti da je upalio steam barem jednom za vreme ovih novogodišnjih rasprodaja. Isto tako ne verujem da ogromna većina onih koji iskeširaju 200-300e+ za grafičke karte čekaju po pola godine pirate da razbiju recimo neki naslov koji ih interesuje, a ima denuvo.

Ima onih koji nemaju uslova niti za jače karte, niti za originale, ali takvi ne kupuju RX 480, već vijaju polovne karte iz prethodnih generacijama po oglasima i od njih nemaju nikakve koristi ni AMD, ni nvidia, ni gaming industrija...

Što se tiče market share-a, oni koji ne veruju steam-u, imaće uskoro kvartalni izveštaj od jon peddie-a, pa ćemo videti :)
 
Poslednja izmena:
I opet kažem, da nije bilo tog RX480 švercerski GTX1060 nikada ne bi bio dobra kupovina nego bi i za njega plaćali nV premiju od oko 350+€ ;)

Po čemu si to zaključio? AMD je zacenio svoju punu 480 taman tu negde koliko je sporija od gtx 1070, nema tu priče o nekom ratu cena, samo je na trenutak popunio prazan segment.
 
Sjecam se aprila prosle godine kad je @Das kacio link kako izlazi GTX 1080Ti, 1 april valjda :D izgleda doce april i 2017g i ko zna hoce li je biti na trzistu :d

Sto se tice prodaje RX 480 pa da se ta karta ne prodaje kako pojedinci tvrde kako je onda AMD izgura na 30% trzista pri tome imaju 3 karte dok je Nvidija popunila sve segmente pocev od GP 102, 104, 106, 107 chipova.
 
Sjecam se aprila prosle godine kad je @Das kacio link kako izlazi GTX 1080Ti, 1 april valjda :D izgleda doce april i 2017g i ko zna hoce li je biti na trzistu :d

Moguće mada ne verujem jer ne kačim tek tako svaku nerealnu objavu za koju se iz aviona vidi da nema veze sa realnosti:)
Mada eto GTX 1080 nije bio u aprilu nego u maju :D

Uhhh Rx 480 sahranjen od GTX 1060, dajte ljudi pustite bajke karte unutar 5% i u DX 12 naslovima cak RX brzi...mislim ono... sta reci.

To sve stoji ali poenta sahranjivanja nije u tome već u činjenici da je AMD išao na kartu srednje klase nadajući se da u ovom segmentu konkurent neće skoro ništa izbaciti (jer je obično prolazilo po ~4 meseca dok nVidia ne izbaci kartu srednje klase posle high end-a) A onda se posle samo 2,3 nedelje desio GTX 1060 i pokvario zabavu.

Tako da za večinu ovih naših forumaša datum izlaska kartice je obično par meseci nakon predstavljanja od strane proizvođača dok se cene ne stabilizuju, nađu šeme kod švercera, utegnu taktovi i pronađu naponi.

Pa to važi i za jedne i za druge tako da šala na račun godinu dana kasnije ne stoji ;)

Što se Vege tiče, ostajem pri tvrdnji da će najbrža Vega biti brža od najbrže nVidia konkurenta.

Kladim se da ovde ima začkoljica, tj. da ako se Vega pokaže kao brža of 1080 a (solidno) sporija of skuplje GTX 1080 Ti tada ćeš reći kako je sve u redu, to se i očekivalo.

Trenutni rezultati predstavljeni od strane review-era, ne AMD-a ;) se mogu tumačiti na više načina. Drago mi je što i dalje nema informacija od AMD-a.

WTF ?! Ovo nije of AMD-a ?

http://ve.ga/rx/

https://www.youtube.com/watch?v=Ku5OMWYVKSs

Piše From AMD u gornjem desnom uglu :D

I opet kažem, da nije bilo tog RX480 švercerski GTX1060 nikada ne bi bio dobra kupovina nego bi i za njega plaćali nV premiju od oko 350+€ ;)

How yes no. A GTX 1070 za 400 evra.
Ja kažem da bi GTX 1060 bio jeftiniji da je RX 480 ispao bolji.

Suma Sumarum vezano za Vegu a na osnovu onoga što (ni)je AMD prikazao je to da je 'Francuz' realno analizirao stvari i poklapa se sa onim što sam pre toga pričao. A to je da ako sa Vega-om jure GTX 1080 onda to samo može da znači još jača kontrola GPU tržišta of strane NVidia-e.
 
Poslednja izmena:
Kljucni element, posle godinu dana.

Da, to je realnost na terenu. Godinu dana Nv nema konkurenciju u high segmentu ( kada bi gledali i na 980Ti vs FuryX, onda i vise vremena, ali , je danas jos vise izrazena, zbog 1080 kartice ), i ne postoji borba sa cenama izmedju odgovarajucih kartica.

Kao sto je kolega i rekao, i ja se secam. Nv i AMD su ranijih godina, skoro uvek u slicno vreme izdavali svoje high kartice. Ovih godinu dana su previse. I, opet ce , po mom misljenju, NV sa 1080Ti da bude daleko ispred AMD-a.
 
Istina kasne za Nv, ali Vega je nova arhitektura nesto sto je potrebno AMD-u bolje je da kasne ali da izbace dobar proizvod, nema sumnje da AMD moze parirati nvidiji trebaju da "otresu" Dp segment iz svoji chipova kao sto nvidija radi i tu su rame uz rame.

Vi ste vec prihvatili vijest da ce Vega tek u junu, ali jos je aktuelan ROADMAP na kome je Vega u Q1, mislim da AMD bolje zna kad ce izbaciti Vegu nego neki novinarcic /Francuz-skot/ sta je vec ili Mohamed sa wccftecha i slicni novinarcici....
 
Iskreno sa rx-om su malo pozurili sa lansiranjem pa je bilo bagova u startu i softver nije bio na nivou sto se videlo kroz narednih 6 meseci u kojima su se polako ali sigurno poboljsavale all-around performanse karti.

S obzirom na istoriju na cpu i gpu trzistu, duze vreme oni jure
Intel na cpu i nvidiju na gpu trzistu(do rx serije), bolje im je i sa Zenom i Vegom da malo odloze launch i to bude potpun/priblizno potpun proizvod prvog dana nego da zure. My 2c

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Svakako igraju protiv 2 jaka igraca nemaju pravo na gresku, znaju to ljudi iz AMD-a, ali sa druge strane trebaju da budu ponosni sto su jedina kompanija koja pravi CPU, GPU i na kraju APU.

Pitanje je recimo sta bi bilo da nvidija radi na projektu kakav je ZEn arhitektura, pitanje j da li bi bili fokusirani na GPu sektor da rade uporedo i na procesoru za dekstop, ovako oni su fokusirani na GPU i samo imaju AMD kao konkurenta i doziraju arhitekturu prema tome, cim AMD izbaci nesto, oni ce uzvratiti i tako u krug.

Za nas korisnike bitna je konkurencija, da ne moze jedna kompanija da divlja sa cijenama, da nije RX 480 pitanje je kakve bi bile cijene GTX 1060 i ostali kartica, nvidija se ne stidi da zacijeni singl gpu 1000+$ sreca pa postoji AMD, i opet napominjem bitno je da izbace dobar proizvod, za kasnjenje moze im se oprostiti.
 
Poslednja izmena:
Interesantno trziste.

Amd se spremao da izbaci rx seriju, kao najbolji perf/$, eto od nvidije 1060 za slicnu cenu.

Sad pred izlazak Zen-a intel naprasno izbacio i3 za 64$(pentiumac sa ht).

Stvarno je bezobrazluk sta rade kada su se iz amd-a probudili i disu im za vratom, a pre toga nista.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Opet bajke oko perf/$...

RX 480 8gb je zadržao sličan perf/$ ratio koji je postavio GTX 1070, koji je izašao pre RX serije. Taman je karta tu negde sporija, koliko je jeftinija. Nije tu izbačeno ništa epohalno što se tiče perf/$, osim što je karta uglavljena u tom trenutku nepopunjen segment.
 
Poslednja izmena:
Opet ti sa pricom da su to bajke, dve nedelje ranije je izasla 1070 od 480 i to je apsolutno nebitno, cene rx 480 su najavljene dosta ranije.
Edit:
Ne mogu naci nigde ikakvu vest o ceni za 1070 pre aprila/maja, a secam se tacno da sam ja januara uzeo r7 360 da me sluzi dok za leto ne izadje rx serija po dobroj ceni.
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zašto ramo ignorišeš rudare.. pa tu je kamara Rx karti završila i "pocrkaće" u rudnicama,a steam-a videti neće.

Kod jakih "mađara" se čekalo po mesec-dva na 15-20 karti. Azija "progutala" ko zna koliko, brdo.. ne zalaziš u mining podforum, pa ti taj deo tržišta deluje sitno.
 
Koga zanima
https://www.youtube.com/watch?v=I-wFVIlMY_0&feature=youtu.be

Na temu performansi - veoma je lako zaključiti performanse određena karte na osnovu konfiguracije čipa, ako se znaju za bar jedan čip iste arhitekture. Čim je izašla 1080, i videlo se da je Pascal po kloku manje više isti kao i Maxwell, ali i da te karte imaju znatno veće klokove, moglo se pretpostaviti i za sve ostale karte, u ±10% . Ja sam pretpostavio da će 1060 imati nešto više od 50% performansi 1080. Delimično zbog toga što je malo više od pola čipa (ROPs), delimično što skaliranje nije u potpunosti linearno. Isto i za 1050Ti, da će biti u rangu 960.

Što se Vege tiče, referenti su Polaris 10 i Fury. Kad bi AMD duplirao P10 čip, bez ikakvih drugih promena, dobio bi čip u rangu GTX 1080 ili brži. Mislim, imamo 480 CF testove nema tu mnogo dileme. Ili kad bi smanjili Fury X u 14nm i držali na 1300-1400 MHz. Ne znamo šta je od toga moguće ili urađeno, ali činjenica je da je GPU po prirodi skalabilan i da se relativno lako određen čip može smanjiti ili povećati, do granice koje postavljaju proces i tržište (cena). AMD kaže da će Vega imati veće klokove od prethodnih generacija, ali ne znamo da li je to 1300MHz ili 1600 MHz. Verovatno bliže ovoj prvoj vrednosti, ali videćemo.

A što se cene i prodaje tiče, ovo je segment za entuzijaste i tu mnogo više utiče markseting i naklonost kupaca nego sirove performanse. 980 Ti jeste bio brži od Fury X po istoj ceni, ali čak i da je AMD smanjio cenu za 10%, na npr. 600$, prodaja ne bi bila veća. Ali bi njihova zarada bila manja. Takođe i 390X i Fury su imali bolji ili isti odnos cena/performanse od 980 (kojoj je smanjena cena nakon izlaska Fury-a, i posle još malo pre Pascala), ali je GTX prodat u više primeraka nego te 2 karte zajedno. Zato na taj segment ne treba gledati isto kao i na 150-300$ rang.
 
Poslednja izmena:
Vidim moram opet da puno da se objašnjavam. Pa da počnem :)

Vidi, ova stvar nikako nije ista.
Ovamo juris vise klokove i perfomanse, .....onamo, juris manje temperature i nemogucnost visih perfomansi, jer, nemas ni overklok potencijal. ;)

Hehe, da li je to danas odjednom postalo normalno da se smanjuju voltaze umesto da se jure klokovi:d Bolje jedno vruce pivo...

Da ste bar malo pažnje obratili u toj RX470 temi na dobitak smanjenjem voltaže videli bi da je to upravo stabilni klokovi i veća margina za oveklok. :)


Po čemu si to zaključio? AMD je zacenio svoju punu 480 taman tu negde koliko je sporija od gtx 1070, nema tu priče o nekom ratu cena, samo je na trenutak popunio prazan segment.

Ako me sećanje dobro služi, AMD je objavio cenu za RX480 pre nego što je nVidia objavila za GTX1070 tako da je upravo obrnuta situacija.

To sve stoji ali poenta sahranjivanja nije u tome već u činjenici da je AMD išao na kartu srednje klase nadajući se da u ovom segmentu konkurent neće skoro ništa izbaciti (jer je obično prolazilo po ~4 meseca dok nVidia ne izbaci kartu srednje klase posle high end-a) A onda se posle samo 2,3 nedelje desio GTX 1060 i pokvario zabavu.

nVidija je ovde odradila odličan posao sa GTX1060 zato i kažem da su kupci najviše dobili baš zahvaljujući RX480. A da li se AMD "nadao da će da ućari par meseci" ili nije to je već subjektivna stvar. Polaris ih održao, zato njemu hvala.


Pa to važi i za jedne i za druge tako da šala na račun godinu dana kasnije ne stoji ;)

Ali se u "vašem" taboru deleko više praktikuje, evo dosta dokaza baš u ovom postu ;)

Kladim se da ovde ima začkoljica, tj. da ako se Vega pokaže kao brža of 1080 a (solidno) sporija of skuplje GTX 1080 Ti tada ćeš reći kako je sve u redu, to se i očekivalo.

Ne, nego ću reći realno stanje stvari kao što sam i do sada govorio za sve arhitekture, kartice, GPU-ove, akcije, tržišni udeo.
Na stvari gledam realno i ne kroz obojene naočare kao neki ovde iako sam uvek privržen underdog-u.

Pre će biti da će krenuti "AMD slagO" i "mi nismo tako razumeli". AMD neće dozvoliti da ima slabiju karticu od GTX1080 Ti. Ako bude potrebno napraviće dual rešenje nalik na Mi25.

WTF ?! Ovo nije of AMD-a ?

http://ve.ga/rx/

https://www.youtube.com/watch?v=Ku5OMWYVKSs

Piše From AMD u gornjem desnom uglu :D

Izvinjavam se, nisam video da je AMD okačio ovaj DOOM demo pre dve nedelje ali je ovo isto, odnosno i manje od testiranja Polaris eng. primerka pre godinu dana.
Nema ni naznaka o modelu, frekvenciji, potrošnji, već samo demo koji daje naznake koliko brzo bi mogao da radi u jednoj igri sa jednim endzinom, ne i kako radi.

How yes no. A GTX 1070 za 400 evra.

Pre "godinu dana", referentna ili ne ili "kada su se cene normalzovale"? :D :D :D

Ja kažem da bi GTX 1060 bio jeftiniji da je RX 480 ispao bolji.

Slažem se, ili bi bio skuplji da je RX 480 bio lošiji ili da ga nije bilo, o tome pričam.

Opet bajke oko perf/$...

RX 480 8gb je zadržao sličan perf/$ ratio koji je postavio GTX 1070, koji je izašao pre RX serije. Taman je karta tu negde sporija, koliko je jeftinija. Nije tu izbačeno ništa epohalno što se tiče perf/$, osim što je karta uglavljena u tom trenutku nepopunjen segment.

Zašto porediš samo 8GB model kada je AMD stavio naglasak na perf/$ na $199 model koji je upravo 4GB? Porediš dva segmenta koji nikako ne mogu da imaju isti perf/$ i još uzimaš slabiju karticu iste generacije. Što ne ubaciš full GTX1080 i full RX480 8GB u kalkulaciju? Ista priča gore sa DAS-om o GTX1060 i friziranjem cena.

Evo opet se vraćamo na "cena na izlasku", "referentna", "kada su se cene stabilizovale". Na izlasku je RX480 imao daleko bolje perf/$ nego GTX1070, pogotovo upoređujući referentnu sa Founders edition verzijom. Stvari su se još više popravile u proteklih 6 meseci za AMD koji je dobio boost u drajverima i izlaskom nereferentnih modela kod oba proizvođača. Danas u najboljem slučaju može u inostranstvu da se nađe GTX1070 za oko 400 evra dok je RX 480 4GB oko 190 evra. GTX1070 je brža do 50% od RX480 4GB a košta više od dve iste.

Ubedljivo najbolja kartica danas po pitanju perf/$ je isto Polaris - RX470 4GB. Prati je GTX1060 3GB.
 
Ubedljivo najbolja kartica danas po pitanju perf/$ je isto Polaris - RX470 4GB. Prati je GTX1060 3GB.

GTX1060 od 3GB je prevara i neupotrebivo smeće, osim ako se neko u 2017. ne igra u 720p rezoluciji, karte od 4GB su na granici upotrebljivosti, čak i na 1080p. Ne da su najbolje karte po perf/$ (1060 3gb i 480 4gb), nego su bacanje para niz vodu za taj cenovni rang, jedino 470 ima nekog smisla zbog svog cenovnog položaj. A sve su to naravno tržište i prodaja potvrdili.

Zašto ramo ignorišeš rudare.. pa tu je kamara Rx karti završila i "pocrkaće" u rudnicama,a steam-a videti neće.

Kod jakih "mađara" se čekalo po mesec-dva na 15-20 karti. Azija "progutala" ko zna koliko, brdo.. ne zalaziš u mining podforum, pa ti taj deo tržišta deluje sitno.

1. Na globalnom planu rudari čine do par procenata.

2. Karte koje kupuju rudari idu na direktnu štetu AMD-u i partnerima. Po pravilu uvek dođu periodi kada tržište polovne robe bude masovno pretrpano kartama iz rudnika (kada rudari prelaze na nove karte ili kada se uspaniče zbog pada valute), te karte obaraju vrednost polovne robe i to dovodi do toga da mnogi umesto da kupe novu AMD-ovu kartu u radnji, kupe jeftinog polovnjaka.... Takođe te karte crkavaju češće nego što bi trebale, tako da gube više na rma procesima nego što bi to inače gubili.

3. Verovao ili ne, na kompaniju negativno utiče i to kada u kraćem periodu nastane velika navala i dođe do nestašice proizvoda na rafovima. Tada dođe do inflacije cena, od kojih profit vide samo trgovci, ne i proizvođač, a obični kupci, osim ako ne odluče da sačekaju smirivanje tržište, po pravilu se odlučuju za konkurentski proizvod.

4. Nestašica je bila prouzrokovana i time što je to praktično bio paper launch, gtx 1060 iako je stigla kasnije, prva je uspela da osvoji tržište jer su isporučili daleko više kartica za launch, nego što je to uspeo amd i za tili čas su podmirili i osvojili tržište.
 
Poslednja izmena:
Slazem se apsolutno da je 1060 3Gb zabluda bez obzira na njenu cijenu 3GB za 1080p nije ono sto gejmerima treba. rezoluciju ispod 1080p realno i ne posmatram vise 2017 godina je vecina ljubitelja PC gaminga ima bar 1080p monitore.

Sad kad su se cijene stabilizovale mislim da Rx 470 i 480 kao i GTX 1060 6Gb i GTX 1070 imaju dobar performance/price kostaju tacno onoliko koliko i daju za taj ulozeni novac. Daj boze da vega bude sljedila taj performance/price odnos .

Mislim da ce biti dvije kartice na vega 10 chipu: jedna slicni performansi kao GTX 1070 (nadam se za ispod 400e) i jedna koja ce se tuci sa GTX 1080 ta jaca vega zavisice sigurno od performansi bude li i 1% brza od GTX 1080 nece biti jeftinija, bude li ispod nivoa GTX 1080 onda bi se moglo ocekivati neki 50$ niza cijena.

Sto se tice Vega 10 chipa vjerovatno je tacno da je osnova 4096 Sp vidi se iz one kratke prezentacije da je AMD morao raditi neke izmjene same arhitekture kako bi ovladao visim taktovima, kombinacija nove arhitekturalne promjena sa 14nm procesom (njegovom zreloscu) pokazace se kroz performanse.
Jasno je da ce kartici koja ima 4096sp trebati neki 1400+ Mhz da udje u borbu sa GTX 1080 uz pomoc HBM2 vjerovatno na 1440 i 2160p cak i da bude mizerno brza, kako je neko ovde napisao i 5% je sahranjivanje ;)
progovara se cak i o 1500+Mhz sto bi zasigurno smjestilo VEgu 10 iznad nivoa GTX 1080 pogotovo na vecim rezolucijama.
 
Mi ovde raspravljamo o (našim) cenama, a u USA se uz popuste mogu naći nereferentne RX 470 4GB za 140$, RX 480 4GB za 160$ ili RX 480 8 GB za 210$

Na temu Vege - ako taj čip stvarno ima 520-530 mm^2, onda će tu biti minimum 80 CU-a. Ovako na prvi pogled, u te dimenzije i 14nm bi moglo da se smesti duplo više nego u Havaje. Dupli Polaris 10 ili Fiji u 14nm bi zauzimali između 350 i 400 mm^2.

Druga zanimljivost je Xbox Scorpio. Zna se da ima 6 TFlopsa, a pošto je konzola, teško da radi na više od 1000 MHz (PS4 Pro je na 910 MHz). Pri tom je Bandwidth 320 MB/s, a nije HBM. Tako da je magistrala ili 384 ili 512-bitna uz GDDR5 ili 256-bit uz GDDR5X. Ovo drugo je, čini mi se, verovatnije. Kako je čip u PS4 Pro unapređeni P10, ovaj u Scorpio je sigurno još "unapređeniji", tj. vrlo verovatno (naj)slabija Vega. Po specifikacijama miriše na konfiguraciju Havaja, tj. 44 CU, manje više.
 
GTX1060 od 3GB je prevara i neupotrebivo smeće, osim ako se neko u 2017. ne igra u 720p rezoluciji, karte od 4GB su na granici upotrebljivosti, čak i na 1080p. Ne da su najbolje karte po perf/$ (1060 3gb i 480 4gb), nego su bacanje para niz vodu za taj cenovni rang, jedino 470 ima nekog smisla zbog svog cenovnog položaj. A sve su to naravno tržište i prodaja potvrdili.
Da, GTX1060 je po meni najslabiji proizvod koji je nVidija izbacila u poslednjih par godina. Ne znam zašto samo nisu ostavili 6GB na okrnjenom čipu 1152 i sputili joj malo taktove. Bila bi ubedljivi best buy sa performansama između 470 i 480 odnosno GTX970 i 980.

1. Na globalnom planu rudari čine do par procenata. Slažem se. Zanemarljivo

2. Karte koje kupuju rudari idu na direktnu štetu AMD-u i partnerima. Po pravilu uvek dođu periodi kada tržište polovne robe bude masovno pretrpano kartama iz rudnika (kada rudari prelaze na nove karte ili kada se uspaniče zbog pada valute), te karte obaraju vrednost polovne robe i to dovodi do toga da mnogi umesto da kupe novu AMD-ovu kartu u radnji, kupe jeftinog polovnjaka.... Slažem se

Takođe te karte crkavaju češće nego što bi trebale, tako da gube više na rma procesima nego što bi to inače gubili. Ovde se ne bih složio pošto svi rudari koje znam maksimalno čuvaju svoje grafike, undervoltuju ih i hlade bolje nego što bi se hladile u prosečnom kućištu ili maltretirane oveklokom i hrane ih strujom iz kvalitetnih napajanja. Danas bih radije kupio polovnu, dve godine staru, karticu od poznatog rudara nego od home user anonimusa.

3. Verovao ili ne, na kompaniju negativno utiče i to kada u kraćem periodu nastane velika navala i dođe do nestašice proizvoda na rafovima. Tada dođe do inflacije cena, od kojih profit vide samo trgovci, ne i proizvođač, a obični kupci, osim ako ne odluče da sačekaju smirivanje tržište, po pravilu se odlučuju za konkurentski proizvod. Odlično sročeno. Proizvođač tada neretko pokušava da podigne i ubrza proizvodnju pa se dešava da mora u FAB-u da zakupi ili okupira dodatne kapacitete što još više diže cenu.

4. Nestašica je bila prouzrokovana i time što je to praktično bio paper launch, gtx 1060 iako je stigla kasnije, prva je uspela da osvoji tržište jer su isporučili daleko više kartica za launch, nego što je to uspeo amd i za tili čas su podmirili i osvojili tržište. True. I dalje ne mogu da prežalim što sam prodao GTX970 i čekao par meseci da za malo više para dobijem bolji proizvod

...
 
O ovome nisam razmišljao
http://cdn.videocardz.com/1/2017/01/AMD-VEGA-10-specifications-1000x546.jpg

64 CU i 12 TFlopsa govore da je takt (bar boost) na oko 1450 MHz. A ovo je model za HPC. U prethodnim iteracijama (Havaji, Fiji), gaming karte su imale oko 100-150 MHz veće klokove. Tako da je moguće da se sa "samo" 64 NCU takmiče sa GP102. Ali mi je i dalje 530mm^2 previše za tako "malo" jedinica.
 
Bilo je to, trenutno se nagađa da će Vega imati 4096 procesora na visokom kloku. Ima smisla jer su u prethodnim serijama povećavali broj procesora, sada je red na klokove i poboljšavanje IPC-a.
Da, na prvi pogled deluje čudno jer bi čip imao isti broj jezgara kao Fiji. A Fiji ima oko 9m tranzistora a Vega će po svemu sudeći imati oko 13m (pod pretpostavkom da je čip površine 500+ mm2 u 14nm, a uzimajući u obzir da GP102 ima 12m za površinu od 470mm2 u 16nm). Dakle, ~50% više tranzistora uz isti broj procesora, ali ostalo je moglo da ode u poboljšavanje arhitekture, ulaganje u postizanje većih frekvencija, HBM2 interfejs itd..
Setimo se da je Tonga imala isti broj procesora kao Tahiti ali je težila 5m u odnosu na Tahiti-jevih 4.3m.
Znatno veći takt uz redizaj arhitekture, deluje kao da tu može dosta da se izvuče..zato i kažem - ne bi trebalo očekivati 'samo' GTX 1080 performanse.
 
Poslednja izmena:
Moglo bi se ocekivati i vece performanse od GTX 1080, ali morala bi Vega sa 4096Sp da radi bar na 1400+mhz, pitanje je da li ce to uspjeti, definitivno Polaris ne moze na 1400+ izmjene koje su radili na arhitekturi mozda im to omoguce, ali to je sve mozda vidicemo kad procuri malo vise informacija, po najavama singl precision performanse su jake i iznad GTX 1080 kako ce se odraziti na gaming tesko je precizirati, ali ja bar ocekujem performanse GTX 1080 a sve preko bilo bi odlicno.
 
O ovome nisam razmišljao
http://cdn.videocardz.com/1/2017/01/AMD-VEGA-10-specifications-1000x546.jpg

64 CU i 12 TFlopsa govore da je takt (bar boost) na oko 1450 MHz. A ovo je model za HPC. U prethodnim iteracijama (Havaji, Fiji), gaming karte su imale oko 100-150 MHz veće klokove. Tako da je moguće da se sa "samo" 64 NCU takmiče sa GP102. Ali mi je i dalje 530mm^2 previše za tako "malo" jedinica.

Bilo je to, trenutno se nagađa da će Vega imati 4096 procesora na visokom kloku. Ima smisla jer su u prethodnim serijama povećavali broj procesora, sada je red na klokove i poboljšavanje IPC-a.
Da, na prvi pogled deluje čudno jer bi čip imao isti broj jezgara kao Fiji. A Fiji ima oko 9m tranzistora a Vega će po svemu sudeći imati oko 13m (pod pretpostavkom da je čip površine 500+ mm2 u 14nm, a uzimajući u obzir da GP102 ima 12m za površinu od 470mm2 u 16nm). Dakle, ~50% više tranzistora uz isti broj procesora, ali ostalo je moglo da ode u poboljšavanje arhitekture, ulaganje u postizanje većih frekvencija, HBM2 interfejs itd..
Setimo se da je Tonga imala isti broj procesora kao Tahiti ali je težila 5m u odnosu na Tahiti-jevih 4.3m.
Znatno veći takt uz redizaj arhitekture, deluje kao da tu može dosta da se izvuče..zato i kažem - ne bi trebalo očekivati 'samo' GTX 1080 performanse.


Ta informacija o 4096 SP se vuče još od onog LinkedIn job Profila od marta prošle godine (što bi neki rekli pre godinu dana :p) i baš bih se iznenadio da ostanu na tome uz trenutni izgled CU-a.
Po poslednjim nezvaničnim, nepotvrđenim, glasinama die size je od 475 do 530mm2 (malo više od GP102 ali daleko manje od GP100), takt je 1528 MHz ali su SP-ovi rađeni u "V9 arhitekturi" i izgledaju dosta drugačije od dosadašnjih GCN izdanja,
Sva nagađanja die size-a dolaze od slike GPU-u koju je Raja držao pre dve nedelje u rukama. Da li je to bila Vega i koja (mala, velika, HPC) niko pojma nema...

Ako uporedimo ove nepotvrđene glasine sa Fury X-om dobijemo isti broj SP sa 50% većom klokom na duplo više i brže memorije koji teško da može da isporuči 50% bolje rezultate u recimo Vulkan DOOM-u 4K koje smo videli.

Tonga je nešto što me tera da češam glavu svaki put kada se setim. Nisam pristalica teorija zavere ali mi se čini da nikada nismo videli ceo Tonga čip u akciji i ovde ne mislim na R9 380X koji je izašao dve godine nakon prestavljanja prve Tonge.

U Vegu možda zapakuju (natutkaju) više SP kao što je bio slučaj sa HD4870 kada su svi bili sigurni da ima 640 pa se ispostavilo da je konačan broj 800 a možda kroz redizajn SP-a postignu bolje rezultate. nVidia je kroz dva redizajna SMX-a od gubavog Fermija dobila ultra brzi i efikasni Maxwell koji je prerastao u još brži Pascal.

https://www.overclock3d.net/news/gp...ed_all_of_vega_s_architectural_improvements/1
 
Poslednja izmena:
Ako je ovaj leak za ROCm tačan, HPC Vega mora raditi na ~1450 MHz. Ne postoji drugi način da 4096 core čip dostigne 12 TFlopsa. A kad je taj deo specifikacije u pitanju, uvek je na kraju bilo tačno. I za Polaris 10 AMD je pre predstavljanja, zavnično najavio da 36 CU čip ima >5 TFlopsa. Što je odmah povlačilo da će takt biti ispod 1300 MHz, jer bi u suprotnom bilo bar 6 TFlopsa :) Ako HPC karta radi na tom taktu, gaming verzija sigurno radi na većem.

To takođe povlači da je u Scorpio možda ubačen 36 NCU čip na 1300 MHz?

nVidia je od Maxwell-a koristila čipove za manje jezgara, ali na visokom taktu. S druge strane, AMD je gurao veću količinu na nižem. I ako se uporede npr. P10 i GP106, vidi se da AMD može da ubaci mnogo više jezgara/tranzistora po mm^2. Ali ako 64 NCU Vega zauzima 530mm^2, to znači da joj treba ~30% više mesta u odnosu na Fiji. Tj. da AMD možda sada primenjuje istu taktiku.

Teško je uporediti ove dve arhitekture jer ne postoje 2 čipa sa istom konfiguracijom na istom taktu. Npr. RX 470 i GTX 980 su slični, ali GTX ima duplo više ROP-ova. I ako postoji prednost nVidia-e, nije veća od 10%. To bi značilo da je 4096 Vega (sa 96 ROP jedinica?) na 1500-1600MHz zapravo u rangu Titan X Pascal-a (3584:224:96 na ~1500MHz)
 
Ako Vega zaista ima samo 4096 SP na povrsini od 530 mm2 koja je oko 12 % odsto manje od Fury-a postavlja se pitanje na cega je AMD utrosio toliki prostor jer je kod Polarisa 10 uspeo na 1.5 puta manjoj povrsini od 7970 da smesti 15 % vise jedinica.
 
Vjerovatno su malo razvukli chip da na bude na maloj povrsini ogroman broj tranzistora tu je vjerovatno veci broj Rops u odnosu na Fiji XT
 
A moguće i da će biti DP čip, obzirom da Fiji to nije bio (1:16) a tu može dosta da ode što se vidi na primeru GP100 -> GP102
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno