Šta je novo?

AMD Vega

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Treba sve prebaciti i otvorite temu za Vegu .... :type:
 
Kazu da je brza od GTX 1080 U Doom-u pod OPEN GL, ne bi me cudilo u Vulkanu i DX 12, ali bude li i OPen gl nadmasila GTX 1080 onda su napravili odlican posao.

Sve vise se potvrdjuje glasine i nagadjanja od 4096sp i 1500+mhz taktovi sigurno je da koristi HBM2 tako da obecaje mnogo, da bar procuri neko poredjenje u nekoj DX 11 ili Dx 12 igri bilo bi mnogo toga jasnije.

Takt od 1500+ mhz jedino je bio moguc uz izmjenu arhitekture sto su i uradili druga stvar 4096 sp i takt od 1500+mhz donosi 12.5TFLOPs poklapaju se kockice bice jedan jako dobar chip

O uspjehu presudice cijena/performanse, performanse se mogu okvirno prognozirati iz svega navedenog, mislim da ce biti puno vaznija cijena ovog chipa, dzaba dobar chip ako ga papreno zacijene, a s obzirom na HBM2, 14nm proces sminkanje arhitekture moguce je da ce ga zacijeniti iznad trenutne cijene GTX 1080.
 
Nesto si pobrkao. Nije pod OpenGL vec je Vulkan. Za OpenGL se karta jos optimizuje.
Sto se tice cene, Raja je rekao da ciljaju da Vega bude pristupacna, pominjali su 4k masinu za 1000$ (citavu konfiguraciju) znaci
ne moze karta biti mnogo skupa.
 
Ako sam ja dobro razumio postavili su mu pitanje da li Vega moze biti brza od GTX 1080 pod OPENGL on je odgovorio yes

The answer to the question was yes, Vega 10 should still outperform the GTX 1080

Citava masina za 1000$ i to 4K unutra vega i ko zna kakav krs :d nije to bas realno, naravno vega ce biti ispod 1000$, ali je vece pitanje hoce li biti ispod 500$.
 
Poslednja izmena:
Ovaj video i nema ovde okacen. Ako nisi gledao pogledaj.



[ 1:15 ] One of the big things in Vega architecture preview were High-Bandwidth Cache & Controller. What sort of benefit can gamers expect from this technology?
[ From gaming perspective, they noticed that memory utilization in games is usually not higher than 50%. Vega will essentially be doubling your memory capacity ]

[ 3:00 ] If game requires 4GB of VRAM, in reality it will only use 2GB. Does it mean VEGA will actually allocate 2GB?
[ Yes, if game developers take advantage of that, they will be able to use higher resolution textures ]

[ 4:15 ] If memory efficiency is increasing, does it mean in the future gamers will need less frame buffer?
[ explains why bandwidth is more important than frame buffer size ]

[ 6:40 ] Asking how to re-educate consumers to understand high-bandwidth cache
[ Raja explains how memory change affects the market, consumers need to look at the bandwidth ]

[ 8:40 ] Will games at day one (Vega launch) consume less memory with Vega?
[ explaining how memory swapping speed will increase with Vega ]

[ 10:00 ] Why does Raja think there’s not much of a difference between ultra and normal settings?
[ games are developed for default settings, changing settings to ultra only makes artwork up-scaled ]

[ 12:00 ] What will it take to make developers develop texture for ultra settings?
[ it’s very hard to notice the difference in textures at higher resolutions, says Christmas 2017 will be interesting time, Raja’s goal for 2017 is to bring 4k fluidity to games ]

[ 14:00 ] Jokes about Raja’s 2017 ‘resolution’ being 4k. Is Raja’s goal to bring 1000$ PC to play 4K games?
[ explains what is needed to offer good 4k experience ]

[ 16:00 ] What is the overclocking potential of VEGA?
[ They are figuring it out themselves, we will know in the coming weeks ]

[ 16:20 ] Vega was built using the same Infinity Fabric as Ryzen is based around, and they already talked a little about their overclocking capabilities, will any of that knowledge translate into Vega?
[ CPU design and GPU are different ]

[ 17:00 ] What is Infinity Fabric?
[ It’s the way we connect different function blocks (IPs) ]

[ 18:00 ] Asking about improving efficiency using new technologies: Programmable Geometry Pipeline (removing polygons that are not visible in the game) Draw Stream Binning Rasterizer (removing unused pixels from the scene). How much performance could these technologies bring?
[ The benefit could be quite large. Vega is a big step in dealing with pixels that don’t matter. Their concern is how to be more efficient to offer better experience ]

[ 21:20 ] How consoles are changing PC gaming (Mantle and DirectX12). Is 2017 is going to be a big breakout for DirectX12? Why is AMD doing so well in DX12 compared to NVIDIA?
[ The most important reason is game optimization (especially console ports) ]

[ 25:25 ] DirectX11 was on you and your drivers, and DirectX12 is on the game developers?
[ Yes ]

[ 25:27 ] The only demo you let people see was Doom where it was beating 1080, but that was a Vulkan API. Would it still beat the pants off 1080 if that was running DirectX11?

[ Raja says doom only has OpenGL and Vulkan, but he thinks it WOULD at that resolution since it’s more GPU bound. Doom has some console optimizations, which are not available for OpenGL ]

[ 27:00 ] That was running Vega 10? Was it high-end Vega10 or entry-level Vega10?
[ Raja is laughing, but admits it’s Vega 10, he’s not ready to answer this question in detail ]

[ 27:37 ] NVIDIA is going away from multi-GPU SLI, but is AMD still committed to multi-GPU?
[ They definitely think there is room for it in the future. DX12 and Vulkan gives better access to multi-GPU ]

[ 29:00 ] Will VEGA work with FreeSync?
[ Yes it supports FreeSync ]

[ 29:50 ] Implementation of HDR standards is all over the place, is there a secret sauce added to FreeSync2 that will improve that HDR experience?
[ FreeSync2 has no secret sauce to make everything simpler ]

[ 31:50 ] One of the main features of FreeSync2 is to reduce lag, but will developers need to use any special API to make it seamless?
[ It will depend on what parameters they want to control, but yes, developers need to take responsibility for FreeSync2 ]

[ 32:35 ] If game support HDR, but it lacks FreeSync2 implementation, will we see still any benefits from FreeSync2?
[ Yes, we will see benefits in some cases ]

[ 32:50 ] FreeSync monitors are cheaper than G-Sync, does it matter to AMD how many units are sold vs competition?
[ We shouldn’t look at numbers, but they are happy about it. Overwhelmed by support for FreeSync ]

[ 34:50 ] NVIDIA is still not interested in implementing FreeSync. Does Raja think that the consumers who own FreeSync monitor and NVIDIA GPU will have a simpler choice to switch to AMD?
[ That’s what he would do, Vega is coming .. “your FreeSync panel investment will pay off” ]

[ 35:50 ] Do you think NVIDIA will support FreeSync at some point?
[ <claps hands uncontrollably and laughs> ]

[ 36:00 ] FreeSync2 monitors will be more expensive, so probably not as popular as FreeSync. What kind of share does AMD expect to gain with FreeSync2 over FreeSync?
[ There will be few key monitor announcements in Q1 2017, but it should help panel manufacturers to give them some marketing value ]

[ 38:20 ] Can you say where is VEGA being manufactured?
[ He can’t answer this question ] [ Raja says that PC should stand for Performance Computer ]

[ 40:00 ] Are enthusiast important to AMD right now?
[ Absolutely.. he mocks NVIDIA saying that they don’t like PC as much as AMD does ]
 
Poslednja izmena:
Znači pun pogodak što se tiče snage, ako su tačni grafici. A cena ovog čuda?
 
Au čega ćemo se onda sve nagledati do izlaska. Ludih par meseci čekanja CPU i još više GPU
 
Interesantno zbori francuz samo mu je izgovor engleskog jezika ocajan.
Vega dolazi navodno u maju, neki drugi izvori kazu u junu.

http://wccftech.com/amd-vega-gpu-radeon-graphics-may-launch/

Ako ste ispratili gornji video koji sam okacio mogli ste iz razgovora da shvatite da se radi o flagship karti i da je ona odgovor
na GTX 1080 ali da ce verovatno, tj. trebalo bi biti brza u 4k od GTX 1080.

Moje misljenje je da posle godinu dana, ukoliko stvarno bude na tom nivou uopste nece biti dobro.
DAS je u pravu sto se tice performansi, karta bi trebala da bude najmanje na nivou Titan X i brza a filipenko takodje sto se tice trzista, godinu dana vec ima da se kupi jedna
takva karta (GTX 1080) sa takvim performansama. Cak i da izbace cenovno prihvatljiviju ponudu, nVidia moze da spusti cene GTX 1080 i oni su opet na pocetku.
Sve to ako su prognoze o performansama tacne a nije daleko od toga.

Sa druge strane, bolje je da su prisutni svakako nego da ih nema uopste.
 
Cuo sam dosta Skota i Iraca, sa nekima sam licno razgovarao. Ni jedan nije pricao ovako kao ovaj lik, kao da zvace gumu - pravu, dok govori.
Meni vise deluje kao neko sa istoka ko je naucio engleski ali DAS ga prekrstio u francuza :D
 
Francuz sam napisao jer sam tako video da se neko sprda ovde na forumu.

A po naglasku bih rekao da je Indijac koji živi u Škotskoj :)
 
Off topic:

Skot je sigurno, po naglasku. Npr. Dzon Hana(skotski glumac) potpuno isto govori. Ja sam najvise imao problema sa engleskim sa Englezima i Ircima u okruzenju sa 15 nacija koji pricaju samo engleski. Gledam, slusam, i nemam pojma sta pricaju. Razumem Pakistanca, Cileanca ali ove svaku petu rec.
 
Škot najverovatnije. A što se Iraca tiče isto je kao i kod nas, što južnije ideš više se mrštiš dok slušaš sagovornika. Imam par kolega sa severa koji skoro da nemaju naglasak dok za par njih iz okruženja mi treba titl.

A za ove "godinu dana kasnije" kolege sa foruma pitanje:

Da li računate godinu dana od:
a) izlaska Founders edition
b) izlaska nereferentnih modela
c) vremena kada su se cene "stabilizovale"

:p
 
DAS je u pravu sto se tice performansi, karta bi trebala da bude najmanje na nivou Titan X i brza a filipenko takodje sto se tice trzista, godinu dana vec ima da se kupi jedna
takva karta (GTX 1080) sa takvim performansama.


Da se razumemo, meni nije drago što se to dešava i voleo bih da imamo direktno suprotstavljenu konkurenciju u istom vremenskom okviru jer bi to i za nas i za tržište bilo najbolje, da ne kažem nama najjeftinije. Ovo što AMD radi to je kao da polako napuštaju tržište, najpre je srednja klasa izašla posle 6 meseci, pa sada high end posle godinu dana (ajde, 10-ak meseci, da se pixel ne ljuti :) ), a ostalo ni ne postoji, ili donosi drastično manji profit. Dakle najpre 6 meseci pa 10-12 meseci, vremenski raspon se povećava.

Paradoks je u tome što kada je toliki vremenski raspon, to za nas kao kupce nema povoljan "konkurentski" efekat. To je kao da imaš oligopol (što i jeste u suštini), i dobrim delom i jeste uzrok ogromnih cena. Pošto se oni ne takmiče direktno, mogu da dignu cenu u nebesa, pa se mi onda prepiremo da li je 280 evra dosta povoljnije od 305 evra. Čak i ako spuste cene, to su neka simbolična spuštanja, daleko iznad nekog "realnog" ranga i umesto da se grafike tuku u opsegu od 200-220 evra za srednju klasu (ili 450-500 evra za visoku) one dolaze po 100+ evra (ili 150-200 za visoku klasu) većim cenama. Od takve konkurencije mi kupci slabo šta imamo. Najzad, na AMD to ima razorni i kumulativno-razorni efekat što se tiče zarade, sve više kaskaju. Ali dobro, ispašće opet da imam nešto protiv njih pa ću se ovde zaustaviti.


Škot najverovatnije. A što se Iraca tiče isto je kao i kod nas, što južnije ideš više se mrštiš dok slušaš sagovornika. Imam par kolega sa severa koji skoro da nemaju naglasak dok za par njih iz okruženja mi treba titl.

A za ove "godinu dana kasnije" kolege sa foruma pitanje:

Da li računate godinu dana od:
a) izlaska Founders edition
b) izlaska nereferentnih modela
c) vremena kada su se cene "stabilizovale"

:p

Pa vidi, nije da AMD nema svoju founders edition tj. referentnu kartu, izlazak nereferentnih modela posle 3-4-5-6 nedelja, te vreme potrebno za stabilizovanje cena, tako da ispada da pomeraj može da se posmatra konstantnim. Pogledaj uostalom izlazak RX 480, najpre su išle referentne, pa se čekalo na nereferentne, pa se čekalo stabilizovanje cena...Postoji u najmanju ruku analogija, ako ne i ekvivalencija.
 
Poslednja izmena:
Da se razumemo, meni nije drago što se to dešava i voleo bih da imamo direktno suprotstavljenu konkurenciju u istom vremenskom okviru jer bi to i za nas i za tržište bilo najbolje, da ne kažem nama najjeftinije. Ovo što AMD radi to je kao da polako napuštaju tržište, najpre je srednja klasa izašla posle 6 meseci, pa sada high end posle godinu dana (ajde, 10-ak meseci, da se pixel ne ljuti :) ), a ostalo ni ne postoji, ili donosi drastično manji profit. Dakle najpre 6 meseci pa 10-12 meseci, vremenski raspon se povećava.

Paradoks je u tome što kada je toliki vremenski raspon, to za nas kao kupce nema povoljan "konkurentski" efekat. To je kao da imaš oligopol (što i jeste u suštini), i dobrim delom i jeste uzrok ogromnih cena. Pošto se oni ne takmiče direktno, mogu da dignu cenu u nebesa, pa se mi onda prepiremo da li je 280 evra dosta povoljnije od 305 evra. Čak i ako spuste cene, to su neka simbolična spuštanja, daleko iznad nekog "realnog" ranga i umesto da se grafike tuku u opsegu od 200-220 evra za srednju klasu (ili 450-500 evra za visoku) one dolaze po 100+ evra (ili 150-200 za visoku klasu) većim cenama. Od takve konkurencije mi kupci slabo šta imamo. Najzad, na AMD to ima razorni i kumulativno-razorni efekat što se tiče zarade, sve više kaskaju. Ali dobro, ispašće opet da imam nešto protiv njih pa ću se ovde zaustaviti.

Sve ovo stoji što si naveo, pogotovo deo o cenama nV kartica koje opravdavate "dobrom kupovinom" u nedostatku konkurencije, ali ti i dalje pričaš o tome kako AMD neće da napravi nešto, da namerno odlažu predstavljanje najjače klase a situacija je takva da je AMD bio pred bankrotom pre par godina i da ovo što sada rade je ogroman napredak. Nakon izbacivanja poslednje high end kartice početkom Q2 2016. javno je objavljeno da je fokus na srednjoj klasi koja može da ima pomogne u stabilizaciji i očekivanju Vege ne pre početka ove godine. AMD već godinama ne praktikuje izbacivanje cele game GPU-ova u par meseci već ih osvežava jedan po jedan.

Što se tiče "razornog efekta" AMD nikada bolje nije poslovao u poslednje 4 godine i bolje na berzi stojao u poslednjih 10 godina. Krenuo je i da zarađuje i da vraća kredit pre vremena. Možda svetlost na kraju tunela, možda voz na kraju tunela ali daleko od toga da plaču u uglu sobe jer konkurencija ima više para. To što je velika razlika u odnosu na konkurenciju (bilo Intel ili nVidiju) ne znači da propadaju. Bilo bi glupo da se ljutim na sebe jer Bil Gejts ima daleko više para od mene ove godine nego što je imao prošle a pri tome sam ja više zaradio ove nego što sam prošle.
AMD da može sigurno bi napravio ali postoje ograničenja. Šta je trebalo, da odrade die shrink prethodne generacija i nafuraju šejdere i klokove kao konkurencija da bi samo nešto izbacili reda radi? Pa pojeli bi ih svojim komentarima ovde :)

Pa vidi, nije da AMD nema svoju founders edition tj. referentnu kartu, izlazak nereferentnih modela posle 3-4-5-6 nedelja, te vreme potrebno za stabilizovanje cena, tako da ispada da pomeraj može da se posmatra konstantnim. Pogledaj uostalom izlazak RX 480, najpre su išle referentne, pa se čekalo na nereferentne, pa se čekalo stabilizovanje cena...Postoji u najmanju ruku analogija, ako ne i ekvivalencija.

Ovo je bila šala na konto idealnog vremena za kupovinu kartice koje se ovde protežira i poređenja vrednosti kartice u različitim stadijumima bivstvovanja na tržištu.
Ako se priča o izlasku bilo koje kartice onda se gleda datum "izlaska" bilo paper launch ili tržišna prisutnost ali ako se priča o ceni i kupovini onda se primenjuje princip "niko nije lud da kupi karticu dok se cene ne stabilizuju prvih mesec - dva i ispitaju koje su kartice najbolje".
Moje zapaženje, možda sam već omatoreo, ali mi je smešno kada vidim kako je mesecima u GTX1070 temi jure klokovi, flešuju BIOS-i ili kako u RX470 se smanjuju voltaže, povećavaju limiti. Tako da za večinu ovih naših forumaša datum izlaska kartice je obično par meseci nakon predstavljanja od strane proizvođača dok se cene ne stabilizuju, nađu šeme kod švercera, utegnu taktovi i pronađu naponi.

Što se Vege tiče, ostajem pri tvrdnji da će najbrža Vega biti brža od najbrže nVidia konkurenta. Trenutni rezultati predstavljeni od strane review-era, ne AMD-a ;) se mogu tumačiti na više načina. Drago mi je što i dalje nema informacija od AMD-a.
Pre samo tri meseca po nekim procurelim vestima ZEN je bio na 2.8 GHz, boost na najviše 3 GHz, pa onda test 3 GHz vs i7-6900K na 3 GHz pa se eto od skoro pojavio na 3.4 GHz i to bez Turba koji se procenjuje na 3.7 GHz.

Suma sumarum. Kome je trebala kartica pre koji mesec ili sada mu je hitno ima samo jedan izbor, ostali mogu da sačekaju još malo pa da preseku odluku.
Ili možda niko više neće kupiti high end karticu jer već svi imaju GTX1080, kao što je slučaj bio sa GTX970 ;) :p
 
Što se Vege tiče, ostajem pri tvrdnji da će najbrža Vega biti brža od najbrže nVidia konkurenta. Trenutni rezultati predstavljeni od strane review-era, ne AMD-a ;) se mogu tumačiti na više načina. Drago mi je što i dalje nema informacija od AMD-a.
Pre samo tri meseca po nekim procurelim vestima ZEN je bio na 2.8 GHz, boost na najviše 3 GHz, pa onda test 3 GHz vs i7-6900K na 3 GHz pa se eto od skoro pojavio na 3.4 GHz i to bez Turba koji se procenjuje na 3.7 GHz.

Suma sumarum. Kome je trebala kartica pre koji mesec ili sada mu je hitno ima samo jedan izbor, ostali mogu da sačekaju još malo pa da preseku odluku.
Ili možda niko više neće kupiti high end karticu jer već svi imaju GTX1080, kao što je slučaj bio sa GTX970 ;) :p

Ti zaista veruješ da ih nvidia poklopiti odmah iza narednog ćoška, čak i da izbace u tom trenutku "brži" proizvod? Uostalom 1080 Ti i nivelacija cena 1070 i 1080 čekaju upravo to, iako su prvobitno bili planirani već za januar, a Pascal refresh čitave serije planiran za leto je praktično odložen/precrtan, jer nemaju potrebe za time. Uostalom slušali smo ovde bajke i o RX480, pa je odma sahranjen sa gtx 1060 da je na kraju ispao takav fijasko da nvidia ima više prodatih GTX 1080 primeraka nego AMD RX 480 i Rx 470 zajedno...

Što se tiče deonica i berze, to je čisto mešetarenje i gledanje u kristalnu kuglu koji za svoju pretpostavku imaju da će njihovi naredni proizvodi biti konkurentni. AMD-u se uvek naduvaju akcije kada radi hype mašina, a to se po pravilu izduva par meseci po izlasku proizvoda, to je posledica dobrog rada njihovog marketinškog odeljenja, ne i odraz proizvoda koje nude.
 
Poslednja izmena:
Uhhh Rx 480 sahranjen od GTX 1060, dajte ljudi pustite bajke karte unutar 5% i u DX 12 naslovima cak RX brzi...mislim ono... sta reci.
 
Ma pusti to. Pri tom niko osim AMD-a, nVidia-e i AIB partnera nema tačne podatke o prodaji. Možda i može da se izvede zaključak za USA i EU, ali šta je sa Kinom, Indijom, Južnom Amerikom... Ne kažem da tamo AMD prodaje više (znam da nVidia odlično posluje u Kini), već da ne znamo tačan odnos. Bilo je vesti da i jednima i drugima odlično ide prodaja, ali i da (AIB) imaju ogromne količine na zalihama.

A što se Vege tiče, ko zna šta će biti
http://www.trustedreviews.com/opinions/amd-2017-worth-the-wait
https://semiaccurate.com/2017/01/17/amd-talks-vega-high-level/

Izlgeda da će biti potrebno dosta posla da se uposli kako treba, a developeri ni stari GCN ne iskorišćavaju u potpunosti. Bar kada je PC u pitanju. Pa mi jurimo i5 Skylake i Polaris 10/GP106, dok na konzolama Jaguar i Pitcairn obavljaju isti posao :d
 
Za takve stvari imaš steama hw survay, čiji procenti (+/- par procenata) gotovo uvek poklope sa market share kvartalnim istraživanjima. Steam se koristi svuda u svetu, svako ko se igra, ima acc, čak i u Kini gde do nedavno nisu postojali sada su na ~13 miliona aktivnih acc-ounta, uglavnom zahvaljujući Doti, slično važi i za J. Koreju. Pri tome Kina je oduvek bila najače nV tržište. Ne trebaju ti tu AMD, nvidia i partneri da bi se stekla neka slika. Ko se igra, makar casual, ima steam acc.

Steam za prethodni mesec kaže:

DIRECTX 12 GPUS:

GTX 1080: 1.32% (+0.15%)
GTX 1070: 2.52% (+0.37%)
GTX 1060: 2.79% (+0.73%)
GTX 1050 Ti: 0.33% (+0.33%)

RX 480: 0.66% (+0.16%)
RX 470: ~0.23%
RX 460: ~0.24$

Ne znam kako bi ovo stanje nazvao drugačije nego onako kako sam nazvao. GTX 1080 je jača nego celokupna AMD-ova ponuda. GTX 1060 se samo u decembru prodala više nego RX 480 za svoj vek, a niži segmenti od te klase polako izumiru....
 
Poslednja izmena:
Da se razumemo, meni nije drago što se to dešava i voleo bih da imamo direktno suprotstavljenu konkurenciju u istom vremenskom okviru jer bi to i za nas i za tržište bilo najbolje, da ne kažem nama najjeftinije.

Slazem se. Ranije i jeste tako bilo, znalo se otprilike kada izlaze karte i od jednih i drugih a izbacivali su okvirno u istom vremenskom periodu. Ako se dese razlike onda su bile oscilacije od mesec do dva sto je zanemarljivo.
Da se razumemo, kasnila je i nVidia sa Fermi, 8-9 meseci ali su izbacili brzu kartu kako-tako i ispravili se sa serijom 5xx a izbacili su je cak pre AMD-ovog Cayman-a.

Poenta citave diskusije jeste vreme. Kasni dolazak na trziste a jos da se ne prati korak u performansama ce sigurno da se odrazi na perspektivu krajnjeg kupca. Ko je kupio GTX 1080 recimo taj nece kupovati VEGA-u. Koliki je procenat onih vernih fanova koji cekaju AMD-ov flagship? Verovatno toliko mali i mizeran da nije ni vredan pomena.

Jasno je da je korak sa nVidia-om tesko uhvatiti jer su kako generacije prolaze i kako se arhitektualno menjaju serije sve dalje i dalje. Ja sam ovo pricao jos pre 5-6 godina da ce da se desi, evo dokle je doguralo.

Moje misljenje je da je VEGA trebala da bude spremna kada i GTX 1080 ili nesto malo kasnije a da posle razmisljaju kako ce da refresh-uju chip i podignu performanse za sledecu seriju do sledeceg nizeg procesa i novije arhitekture koja bi trebala da bude pandan Volti. Bar su do sada pratili nVidia-in chip srednje klase i tako se odrzavali na trzistu, sada ispade da ni to ne mogu :(

Stvarno bi me prijatno iznenadilo da AMD izbaci neku zver koja ce postici i prestici performanse najjace nVidia karte ali za razliku od kolege na osnovu mog dosadasnjeg pracenja i poznavanja ove sfere nisam tako optimistican.
Opet i da se to desi nekim cudom mogucnosti da se situacija opet preokrene kod nVidia-e su velike. Lepo je onaj Skot Francuz :d izneo vidjenje sto je i neki realan scenario.

Videcemo.
 
Poslednja izmena:
Ti zaista veruješ da ih nvidia poklopiti odmah iza narednog ćoška, čak i da izbace u tom trenutku "brži" proizvod? Uostalom 1080 Ti i nivelacija cena 1070 i 1080 čekaju upravo to, iako su prvobitno bili planirani već za januar, a Pascal refresh čitave serije planiran za leto je praktično odložen/precrtan, jer nemaju potrebe za time. Uostalom slušali smo ovde bajke i o RX480, pa je odma sahranjen sa gtx 1060 da je na kraju ispao takav fijasko da nvidia ima više prodatih GTX 1080 primeraka nego AMD RX 480 i Rx 470 zajedno...

Što se tiče deonica i berze, to je čisto mešetarenje i gledanje u kristalnu kuglu koji za svoju pretpostavku imaju da će njihovi naredni proizvodi biti konkurentni. AMD-u se uvek naduvaju akcije kada radi hype mašina, a to se po pravilu izduva par meseci po izlasku proizvoda, to je posledica dobrog rada njihovog marketinškog odeljenja, ne i odraz proizvoda koje nude.


Pa nVidija i treba da ih poklopi što brže zarad svih nas koji kupujemo njihove proizvode ali ja to nisam niti rekao niti bilo šta insinuirao. Neka nivelišu cene koje su prenaduvane i neka izbacuju šta požele. I treba.
Ne znam koje bajke i od koga si slušao ali RX480 je odlično prošao na tržištu. Pa AMD je održao 30/70 % tržišnog udela zahvaljujuči delom njemu iako je imao ceo jedan segment (high end) i dve kartice manje od konkurencije.
I opet kažem, da nije bilo tog RX480 švercerski GTX1060 nikada ne bi bio dobra kupovina nego bi i za njega plaćali nV premiju od oko 350+€ ;)

Što se finansijskog dela tiče, izašli su izveštaji sve crno na belo. Kristalna kugla ti ne treba tu. A nešto i ne vidim da su se akcije izduvale nakon izlaska proizvoda. Ili je to opet neki hype i čuveni AMD marketing? :)

Za takve stvari imaš steama hw survay, čiji procenti (+/- par procenata) gotovo uvek poklope sa market share kvartalnim istraživanjima. Steam se koristi svuda u svetu, svako ko se igra, ima acc, čak i u Kini gde do nedavno nisu postojali sada su na ~13 miliona aktivnih acc-ounta, uglavnom zahvaljujući Doti, slično važi i za J. Koreju. Pri tome Kina je oduvek bila najače nV tržište. Ne trebaju ti tu AMD, nvidia i partneri da bi se stekla neka slika. Ko se igra, makar casual, ima steam acc.

Steam za prethodni mesec kaže:

DIRECTX 12 GPUS:

GTX 1080: 1.32% (+0.15%)
GTX 1070: 2.52% (+0.37%)
GTX 1060: 2.79% (+0.73%)
GTX 1050 Ti: 0.33% (+0.33%)

RX 480: 0.66% (+0.16%)
RX 470: ~0.23%
RX 460: ~0.24$

Ne znam kako bi ovo stanje nazvao drugačije nego onako kako sam nazvao. GTX 1080 je jača nego celokupna AMD-ova ponuda. GTX 1060 se samo u decembru prodala više nego RX 480 za svoj vek, a niži segmenti od te klase polako izumiru....

Ako ćemo da uzmemo čuveni Steam survey u koji se kunete kao merodavan jer "steam svi imaju" onda bi trebalo da nVidia ima skoro 95% tržišta grafika :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno