Šta je novo?

AMD Vega

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
..Ma idi bezi, kupuj sta ima u tom trenutku, tj. sta je najbolje za tebe i tvoj dzep...

Amin. Uvek bilo i biće. Imaš u džepu 100 evra ili 1000 evra i kupiš ono što je najbolje u tom trenutku za te pare.
Naravno, to treba da ti odgovara. Eventualno ako imaš moralnu obavezu prema nekome ili si izgubio opkladu ili si dao reč da ćeš kupiti neki i7-6800K ili neku AMD Pro Duo ili nešto slično pa onda prelomiš i kupiš da bi te i dalje cenili a ne gledali kao lele/00 sa punim ustima priče.

A za ovo ostalo polemisnje i teoretisanje (pala/00)

Ne valja kad se izbaci novi proizvod, ne valja kada se ne izbaci. Ne valja kada se prodaju grafike, ne valja kada ih niko ne kupuje. :)
Ne valja kad proizvođač zaradi pare, ne valja kada kupci profitiraju kupujući korišćenu karticu po super ceni i još sa garancijom.

Pre neku godinu smo preživeli R9 280X mining kartice, polovne bile 50% jeftinije (a i brže) od konkurencije i 90% super radile. Još i većina imala garaciju godinu i kusur. Lično preturio dosta njih.
Valjda ćemo da preživimo ovaj propali polovni Polaris dogodine koga i ovako niko nije ni kupvao jer su svi već bili kupili GTX970. :) Eto lično preturio brdo i Polaris kartica. Dogodine RX 470/480 za 130-150 evra da nas bog vidi.

Hajde da se "manete" rudarenja jer to u svetu niko ne radi niti bilo koga zanima :) nego da se vratimo na temu - Vega (koju i ovako niko neće da kupi jer svi več imaju GTX u svojim mašinama i kasni godinu dana a i biće sran*e za majning po $499).
Otvorite još jednu temu za rudarenje pa upoređujte tržišne i finansijske uspehe tamo.

Inače, po prvim najavama ova FE Vega će u startu biti oko $100 skuplja od najavljene cene.
 
Ja znam neke koji su se još pre par godina kleli u nV a rudnik pun AMD i dan danas :D

Liče mi na ovu današnju omladinu koja se predstavlja kao urbano emancipovana, nosi Ramones i Nirvana majice, kožnjak i martinke i Milana Mladenovića u srcu a posle ponoći Ceca, Seka i Šemsa ;)

@pvc
Nema veze ni sa kim ovde, pišem iskljucivo iz ličnog iskustva.

Ne bih da branim AMD (za koji otvoreno navijam, kao i za Windows 10, Partizan, Ferrari i Bengals-e tj. Volim underdog-ove) ali kaskali su za Intelom 5 generacija pa su došli na jednu zaostatka. Kasne za nV celu generaciju pa će možda da ponude i bolji proizvod sada. Podsećam gde je AMD na mapi poluprovodnika u odnosu na oba konkurenta. Nije pitanje nikada bilo da li žele nego da li mogu.

Nego ova Vega FE ima FP32 50% veći a FP16 tri puta veći od Fiji-ja? Kako se to čini stručnim komentatorima? Ima li šanse da ona gejmerska Vega, koja kasnije godinu dana i niko je neće kupiti, ima različitu strukturu GPU-a od FE?

EDIT: zaboravio sam da kažem da vas sve volim i da se ne nervirate bespotrebno nego da uživate u životu. :)
 
Poslednja izmena:
Da li ima ikakvih naznaka da ce amd da prikaze specs pre siggrapha, cekam vegu od marta, ryzen sam docekao i nije me razocarao(r5 1600 mi stize), ali zato vega mi mast vadi, do sada sam barem imao funkcionalan komp, ali sam "ostao" bez grafike posto je otisla nekom vrednom rudaru i sada je cekanje mnogo teze, avgust deluje tako daleko.
A ako sad uzmem 1080 ti za 750e i Vega bude za 600 sa istim performansama grrrr xD
 
Poslednja izmena:
kad ce se pojaviti vega kartice ?
 
nikako da nadjem i shvatim.. Ove Vega kartice, to je nasledna generacija RX 580 ili je to vise serija koja parira Nvidia Tesla modelima?
To su karte koje ce kostati 1000e.. Koliko ce biti jace u odnosu na RX 580 ?
 
Pa bice dosta jace od 580.

Bice vise modela, od oko 400-450e pa navise.
 
Pa bice dosta jace od 580.

Bice vise modela, od oko 400-450e pa navise.

Pitam cisto, da li je bolje sacekati mesec -dva pa uzeti Vega umesto GTX 1070.. PA poceti sa Vega rudariti..

edit: ipak Vega izgleda nece biti dobra po pitanju potrosnje.. evo sta kaze direktor marketinga iz MSI

“I’ve seen the specs of Vega RX. It needs a damn lot of power. We’re working on it, which is a start so the launch is coming closer.”
 
Poslednja izmena:
nikako da nadjem i shvatim.. Ove Vega kartice, to je nasledna generacija RX 580 ili je to vise serija koja parira Nvidia Tesla modelima?
To su karte koje ce kostati 1000e.. Koliko ce biti jace u odnosu na RX 580 ?

AMD Vega Frontier Edition su kartice pandan nVidia TITAN i Tesla. Naslednik AMD Pro Duo serije. Očekuju se kroz par dana na tržištu po MSRP cenama od $1.199 do $1.799.

AMD Vega RX (ime koje se najčešće pominje) su kartice pandan GTX1080(Ti) seriji i očekuju se najranije kroz mesec dana. Naslednik su AMD Fury X modela. Cene, potpuno neosnovane i ničim potrkrepljene, koje se pominju su od $649 pa na dole.

Pitam cisto, da li je bolje sacekati mesec -dva pa uzeti Vega umesto GTX 1070.. PA poceti sa Vega rudariti..

edit: ipak Vega izgleda nece biti dobra po pitanju potrosnje.. evo sta kaze direktor marketinga iz MSI

Citat je izvučen iz rasprave koja se vodila na temu AMD TDP cooling rating-a. Komentar je bio apropo informacije da su hladnjaci deklarisani na 300W na vazdušno odnosno 375W za vodeno hlađenje (np. Ryzen hladnjak za 95W R7 1800X je deklarisan na 125W TDP cooling power). Gde je taj komentar usledio. Na žalost sva korenspodencija je izbrisana ali na pitanje "da li je loša stvar?" gospodin iz MSI koji je komentarisao "zavisi od performansi koje dobijate zauzvrat :)".
U prevodu, čak i ako troši 20% više a ima 20% bolje performanse ne mora da znači da je loša stvar (GTX 1080Ti vs GTX 1080 je primer kako daleko veća potrošnja ne mora da donese daleko bolje performanse).

Vratilo se mracenje znao sam da ce kad tad lazni optimizam da iscezne xD

Ne valja kad se mrači, ne valja kad se priča realno, ne valja kada se hajpuje. Nikad udovoljiti narodu :)
 
Poslednja izmena:
po meni ovo deluje ko smece jedino ako mu bas ne spuste cenu dole dosta
 
1080 Ti nije Pro karta, mada se može koristiti i u te svrhe.
Skoro sam imao jedan problem i kontaktirao podršku proizvođača softvera. Bilo je: "Predlažemo vam da koristitie profesionalnu kartu sa profi drajverom. Hvala, doviđenja" :d
 
Ako proizvođač softvera naplaćuje svoj proizvod 1500€ godišnje (neki i mnogo više), zašto bi proizvođači hardvera uzimali manje :) Pri čemu se skoro uvek može naći besplatan ili jefitniji softver za taj posao. Tj. bolje kupiti Vega FE i Blender za 1500 €, nego 3DS max i polovnu GT 730 za taj novac :d
 
Poslednja izmena:
Ako proizvođač softvera naplaćuje svoj proizvod 1500€ godišnje (neki i mnogo više), zašto bi proizvođači hardvera uzimali manje :) Pri čemu se skoro uvek može naći besplatan ili jefitniji softver za taj posao. Tj. bolje kupiti Vega FE i Blender za 1500 €, nego 3DS max i polovnu GT 730 za taj novac :d

Pa iskreno moj plan je 1700 i 480/580 i blender/Godot kad prodje ovo ludilo sa rudarenjem..
Al ja mislim da sa blenderom Opensource Drajveri sljakaju sasvim dobro tj mislim da sam citao na nekom phronix postu ne secam se vise
 
To je kompletan review i to dosta detaljan. Može dosta zaključaka da se izvuče.
Ovako na prvu, sam Vega GPU mi deluje kao 'jack of all trades but master of none'.

Što se tiče testova u profesionalnom radu, performanse su negde oko Titan Xp, negde brži a negde sporiji. Quadro P5000 koji koristi GTX 1080 čip je uglavnom brži ali i je i 2x skuplji. P6000 koji koristi isti GPU kao i Titan Xp je još brži ali košta 4000+$. Fora je u tome što Geforce-ovi i Titani ne koristi drajvere profi (Quadro) karti dok Vega FE to ima. Zaključak je da se za profi upotrebu dobija dosta za 1000$ međutim po testovima i gledajući striktno performanse Vega FE je na nivou Quadro P5000 u kome se nalazi GP104 GPU, a gde su GP102, GP100 kao i najavljene Volte...

U gamingu je situacija prilično loša i performanse su ispod GTX 1080.
Ono što je evidentno je da karta ne dostiže ni blizu reklamirane klokove od 1600Mhz (a samim tim ni 13 TFLOPS), već u proseku ide na oko ~1440Mhz, pri čemu vuče ~280W. Po ovome može da se očekuje da gaming Vega dolazi sa vodenim hlađenjem kako bi dostigla veće klokove i samim tim performanse. Ovo može povećati performanse za ~10% ali i potrošnju na preko 300W.

Ostaje da sačekamo gaming Vegu koja izlazi krajem jula pa da vidimo kako onda stoje stvari.

Osim toga, ovde se govori da je GPU površine 564mm2 što znači da je težak preko 14 a možda i 15 m tranzistora:

http://wccftech.com/amd-radeon-vega-frontier-edition-review-pcb-die-shot/
 
Poslednja izmena:
U gamingu je situacija prilično loša i performanse su ispod GTX 1080.

Bliža GTX 1070 nego GTX 1080, što po mojoj nekoj proceni govori da gejming varijanta ove karte može biti maksimalno nekih 5-10% brža od GTX 1080.
 
I cemu onda izbacuju Vegu ako ne moze parirati Titanu, ko ce kupovati Vegu pored jakog Titana ? Izbacili su Vega Frontier Edition koja je koliko toliko ok za profesionalnu upotrebu, ali Vega za igrace je po meni FAIL......
 
Poslednja izmena:
Ovo nije gaming karta, iako se moze koristiti za gaming.

Po testovima se lepo vidi da Titan ima problema sa nekim pro softverom i da ga Vega razbija u tim slucajevima.

Sto se performansi tice, vidi se da je, u nekim slucajevima, dosta slabija od Nvidia modela, ali cena je daleko daleko niza.
Cena/performanse za profi koriscenje su na strani Vege i to primetno.
To sto se moze koristiti za gaming je samo bonus, nekome ce biti veliki, nekome i ne toliko.
 
Poslednja izmena:
Puno kasne, profi trzite ce dati 3x vise za kartu ako izadje kad treba sa dobrim driverom,... a sa gamerima su failovali zestoko.........
Inace NV bas zasto u profi delu DERACI ko sumanuta jer moze, da im je Vega prepreka sutra mogu da kresu cene bez problema
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno