Šta je novo?

Koji procesor za gaming???

Milos.gtx

Poštovan
Učlanjen(a)
04.11.2015
Poruke
111
Poena
69
Pozzz drugari...sta mislite koji je proc i ploca POLOVNA uz njega najbolje da se uzme za novac od oko 150e

Moja konfiguracija

Amd A6 3650 2,6
Radeon Hd 7850 2gb
Ploca Asus f1a75
Ram 8gb
Napajanje LcPower 550W
 
Jeste da sam malo zakasnio, ali moram da pitam zasto korisniku skoCe niko nije predlozio da uzme i5 2500k/i7 2600k+P67/Z68/Z77 plocu i neki pristojan cooler? Takav combo sije sve Ryzene za te pare, jedino sto su komponente bez garancije.

Zato sto smo u 2017-oj godini?

Da razjasnim: to je mrtva platforma u smislu da jeste jaka ali je sw sa ne podrzavanjem ubija tj gusi...
Imam je i znam o cemu pricam
 
Poslednja izmena:
De ne sije. Svaki ide na 4.4 i kao takvi siju Ryzene samo tako. O igrama govorim naravno.
 
Netacno.

IPC je slabiji na Sandyju i dodatna jezgra na Ryzenu, kao i DDR4, ce nadoknaditi tih 400-500MHz razlike.
Cene polovnih i cene novih komponenti nisu za poredjenje svakako.
 
Frekvencija procesora je počela da se smanjuje po važnosti još od prvog dual core, bar što se proizvođača tiče. To im je sada u dalekom drugom planu.
 
bya bya sama
Nisam probao, jer na asus ploči ne postoji ta opcija za igp-u.
Možda probam neki dan na msi b350 pošto je msi uvek imao te opcije za overklok igp na apu procesorima.
 
Da li je moguce da masina iz potpisa (ne gledajuci GPU) tera sve igre sa max 50% zauzetosti procesora?
Hteo bih nesto da unapredim i sad gledam da je proslo vec 6 godina od kako je izasao taj komplet, a i dalje nije bottleneck u novim igrama (DOOM, GTA V, Wolfenstein i sl.).
Secam se da ranije nije bilo teorije da mi CPU izgura vise od par godina, pre nego sto ga vreme pregazi. A sad ispadne da je i dalje dovoljno snazan za sve. Istina, platforma jeste stara, ali ne nailazim na problem u smislu podrske...
E sad, ima li potrebe da menjam CPU tj. platformu ili da idem samo na jaci GPU?
 
Pa pazi donja granica gde bih ja gledao za upgrade, i sto po meni ima smisla je GTX 1060 3GB. Ona je 220e, i dobrih je 70-tak procenata brza od r9 270x, ako je to uopste i moguce tako racunati, ogromna je to razlika. Kao sto rece covek gore gtx 1050 ti bi ti bila top match uz taj cpu, ali ne znam, nije to po meni vredno upgrade-a, tih 30% gde bi morao da ulozis sigurno 70tak evra, i to samo ako brzo prodas tvoj r9 270x, to bas i nece lako ici.

Sto se tice GTX 1060 3gb(pa i 6gb) nisu to ni blizu toliko cpu zahtevne karte, kao recimo AMD konkurenti (rx 570, rx 580), dosta one bolje rade sa slabijim/starijim cpu-ovima od AMD-a, sto jako dugo nije bio slucaj, obicno je to bilo na strani AMD-a. Ono sto sam ja pogledao recimo taj tvoj i7 920 bootleneckuje GTX 1060 za 5-10% zavisno od igre/scene, sto je prihvatljivo. Cak to fino i radi u BF 1 MP, npr. Eto to ne bi bio los izbor, ali da trebas da razmisljas u pravcu nove platforme itekako treba, recimo za 2-3 meseca kad stignu jeftinije ploce za Intel Coffee lake, moci ces nabaciti i5 8400+b360/h310 ploca za oko 250e, sto je super deal. A i tad ce Ryzen refresh biti tu pred vratima, pa ces imati izbora, sigurno vise nego sad, mada sada je to ok.
Mozes i sam videti po netu, u dosta igara nema prakticno nikakvog bottlenecka, u onim bas cpu zahtevnim igrama/scenama, tipa delovi Witchera 3 ili novi AC, to je maks 10%, sto je ok.

Ja licno bih uzeo GTX 1060 3GB, pa nesto kasnije i novu platformu, samo pazi na onih 250e imas i sumanute cene za DDR4 ram, ali tako je kako je.
Naravno uvek postoji mogucnost da klokas taj i7, ako vec nisi, dosta bi znacilo.
 
Poslednja izmena:
Pise u potpisu. Dignut je i7 sa 2.6 na 3.6 ghz i tako radi od prvog dana. Uspeo sam ja njega da dignem i na 4.0, ali trazi (jos) veci napon jezgra, a ne dobijam puno u performansama...
Sa ovih 1ghz sam dobio lep perfomance gain (koliko sam primetio da mi se smanjio cpu load u igrama).

Sto se promene platforme tice, nije problem dati i vise. Cak bih i gledao na tu varijantu. Uzeo bih sada gtx 1060 6gb, a onda zamenio mb+cpu+ram i tu bih dao oko 500 - 600 evra (za te tri komponente) za nesto polovno. Ako gledam novo, isao bih do cifre koja mi omogucava da budem miran narednih par godina i da samo menjam gpu... Pa, ako treba dati i dosta i vise za mb+cpu+ram, nije problem... Ono sto je bitno, ostao bih na intelu.
 
Poslednja izmena:
Pa nista kazem i5 8400+b360/h310 ploca+16gb ddr4 rama za koni mesec ces moci za ispod 400e da uzmes. Sad bi morao z370 plocu, tipa Asrock z370 pro4 to bi bilo tipa 450e. Ako imas 500-600e evra, ti onda mozes bez problema i i5 8600k i plocu tipa Asrock z370 killer sli+plus neki aftermarket hladnjak, kvalitetniji. Uklopio bi se i cak ostalo malo para. Stim sto bih ja pre uzeo i7 8700 neko otkljucan i5 8600k ali dobro.

Sto se grafe tice 3gb model je mnogk isplativiji trenutno od 6gb modela, razliku u novcu bih ostavio za kasnije, voltu npr. Ne znam u ovom trenutku ja ne bih dao 300+evra za gpu, 6 meseci pre novih karti.

Ono sto bih ja u tvom slucaju uradio, samo bih zamenio gpu, klokao i7 koliko moze i ostavio pare sa strane, dosta novih stvari ce biti u 2018-oj godini. Ali to sam samo ja.
 
To je i neko moje razmisljanje. Sa i7 na 3.6 ili 3.8 ghz imam (relativno) dosta snage da ne moram da "trcim pred rudu" i sad menjam platformu.
Ono sto cu uraditi je da zamenim gpu i da budem miran dok se neiskristalise 2018.
Mozda me bas jako zasvrbi, pa uzmem i7 8700k (obavezno k), ali tek kada ploce malo odu dole...
 
Poslednja izmena:
Ma da, povuci to koliko mozes da bas ne silis sa naponom i da su temperature ok i to je to, verovatno je tih pomenutih 3.8ghz sweet spot.
I gledaj da te ne zasvrbi za i7 8700k:d
 
Nazad
Vrh Dno