Šta je novo?

Koji procesor za gaming???

Milos.gtx

Poštovan
Učlanjen(a)
04.11.2015
Poruke
111
Poena
69
Pozzz drugari...sta mislite koji je proc i ploca POLOVNA uz njega najbolje da se uzme za novac od oko 150e

Moja konfiguracija

Amd A6 3650 2,6
Radeon Hd 7850 2gb
Ploca Asus f1a75
Ram 8gb
Napajanje LcPower 550W
 
Asus b350M koja nema hladnjake na VRM nikako nije ploča za overklok, pa čak ni za R3. Ima boljih b350 ploča. Može VRM na b350 pločama fino da se ugreje.

 
Na videu je Prime b350 plus, i uspeo je čovek da ugreje VRM do 120 stepeni kad je klokovao R7 na njoj iako ima hladnjake na VRM. Zaključak videa je: ako se klokuje na b350 pločama potrebno je da se obezbedi dobar protok vazduha preko hladnjaka na VRM, ako se prilazi naponu od 1.4V.
 
Dobro, ja sam govorio o drugom modelu, kako god za R7 i klok istog X370 je preporuka, eventualno za blazi klok neki b350 tomahawk kao overall top b350 ploca. A i iskreno ne treba ni divljati sa naponom, iskreno, osim neke psiholoske granice, ako ti cpu na 3.9ghz radi na 1.35v, ili cak ispod toga, a bilo je primera, ne vidim realnu poentu zarad 4.0ghz to dici na 1.4v?! Govorim za svakodnevno koriscenje, 3.9ghz (ako doguras i imas hladnjak, na r3 ti i ne treba afermaker) realno sweet spot. Isto se moze reci i za 3.7ghz, vecina r5 cpu-ova upravo na toj ploci to dostize bez dizanja napona, sto je odlicno. Isto vazi i za tomahawk.
 
Asus na svim B350 modelima ima istu naponsku sekciju, koja je sama po sebi sasvim dovoljna da se klokne neki r3 ili r5 procesor. Međutim na svojim jeftinijim mikro ATX modelima Asus nije stavio hladnjake na naponsku sekciju i zato bi ih bilo pametno izbegavati za ovekrlok. Imaju oni Strix i TUF mikro ATX modele koji imaju hladnjake na VRM, ali su dosta skuplji. ASRock AB350M Pro4 je bolji izbor, a mislim i da je jeftinija od Asus mikro ATX modela.
Ja lično imam upravo ovu Asus Prime B350 Plus koja je na videu, ona ima te hladnjake na VRM, ali nakon što sam pogledao ovo, sad razmišlljam kako da joj nabudžim neki ventilatorčić na hladnjake za VRM. Što bi se reklo: zlu ne trebalo.
 
B350 ploce ne sluze za OC 8/16 procesora, eventualno za OC na def. naponu.

Ako moze da uklopi 1200+B350+8GB u budzet, to je i bolja varijanta, 3.7GHz kao od sale izvlaci.
Plocu bez hladnjaka na vrm u 2017. ne bih ni razmatrao, kad bih uzimao za sebe. Ne zato sto procesori mnogo trose(zapravo dosta manje trose nego ranije), vec zato sto su pristupacne ploce sa hladnjacima, mala je razlika u ceni.

Za 60e ima AsRock A320M sa hladnjakom na naponskoj, doduse uz nju samo 1300X jer je zakljucan chipset.
 
Poslednja izmena:
Necu da idem na jeftinu varijantu, ova a320 ploca je dobra za r3, al ja bih poslije volio nekad r7 staviti i oc naravno odraditi, tako da cu najvjerovatjije se strpiti i skupiti jos malo i kupiti ovu b350 plocu r3 1200 8gb rama, koliko sam izracunao izaci ce me oko 300eur mozda malo i vise ako budem mogao uzeti kvalitetniju maticnu. Intel varijanta bi bila daleko skuplja za neke iste performanse, tako da intel otpada. Hvala svima na pomoci

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Na videu je Prime b350 plus, i uspeo je čovek da ugreje VRM do 120 stepeni kad je klokovao R7 na njoj iako ima hladnjake na VRM. Zaključak videa je: ako se klokuje na b350 pločama potrebno je da se obezbedi dobar protok vazduha preko hladnjaka na VRM, ako se prilazi naponu od 1.4V.

Ne možeš da porediš R3 oc i R7 oc.
Za R3 je dovoljna i A ploča, za R5 B ploča, a za R7 X ploča.
 
Necu da idem na jeftinu varijantu, ova a320 ploca je dobra za r3, al ja bih poslije volio nekad r7 staviti i oc naravno odraditi, tako da cu najvjerovatjije se strpiti i skupiti jos malo i kupiti ovu b350 plocu r3 1200 8gb rama, koliko sam izracunao izaci ce me oko 300eur mozda malo i vise ako budem mogao uzeti kvalitetniju maticnu. Intel varijanta bi bila daleko skuplja za neke iste performanse, tako da intel otpada. Hvala svima na pomoci

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Skontao si suštinu.. ,)
 
Ne možeš da porediš R3 oc i R7 oc.
Za R3 je dovoljna i A ploča, za R5 B ploča, a za R7 X ploča.

Na A ploči ne može da se overklokuje ništa jer na tom čipsetu zaključano overklokovanje, na B ploči može da se overklokuje opušteno i R7 ako se napon drži ispod 1.4V i ako se obezbedi dobro strujanje vazduha preko naponske sekcije, jer uglavnom sve imaju previše male hladnjake na naponskoj. B ploče koje nemaju hladnjake treba izbegavati, ako se neće koristiti kao A ploče, jer će svaki overklok da pregreje naponsku. Neke x370 ploče imaju naponske sekcije koje nisu ništa bolje nego na boljim b350 pločama, primer su Asus Prime B350 Plus i Asus Prime X370 A, koje su potpuno identične ploče, ako se izuzme razlika u čipsetu. Tako da x370 čipset nije garancija boljih napona i stabilnijeg overkloka.
I ajde lepo oni što nisu probali da overklokuju nešto na nekoj b350 ploči da ne teretišu u prazno i daju pogrešne savete čoveku.
 
Poslednja izmena:
Niti je R7 procesor za gaming, niti se za R7 uzima ploca od 80e.
 
Niti je R7 procesor za gaming, niti se za R7 uzima ploca od 80e.

Niti se OCuje .. 2 ,3 frejma da dobije na onih 60tak , otkad sam presao na Intela koja promena neverovatno , ne cuje se a radi.
Nek uzme i5 najjaci non K da saceka one ploce od 8 ,9 000 i ddr4 8 ili 16gb na 2666mhz i radice mu masina super , na stocku ima da kida amd-a kojeg hoces.
a sta im znaci ono kao VID dobar los? ? meni je 1.152 ,a vcore 1.180 u full loadu u nekoj igri i sl.
 
Nije u danasnje vreme toliki greh staviti high end cpu na mainstream plocu.

Znaci ako mi treba cpu od 300€ za posao, moram ga staviti na plocu od 200€?

Za vecinu stvari je mainstream ploca od 80€ dovoljna, pa cak i za OC R7 do recimo 3.7 - 3.8Ghz.

E sad, ko zeli danasnje izvan prosecne mogucnosti, tipa SLI&CF, OC >4Ghz @ 1.4V+ - 24/7, 2x M.2 in Raid 1, etc. Morace logicno i vise da plati. Ali njegov budzet je onda 1500€+ pa dodavanje 60-80€ na racun ploce ne predstavlja problem.
 
Niti se OCuje .. 2 ,3 frejma da dobije na onih 60tak , otkad sam presao na Intela koja promena neverovatno , ne cuje se a radi.
Nek uzme i5 najjaci non K da saceka one ploce od 8 ,9 000 i ddr4 8 ili 16gb na 2666mhz i radice mu masina super , na stocku ima da kida amd-a kojeg hoces...
Bravo.. i to sve za do 250€?
 
Niti se OCuje .. 2 ,3 frejma da dobije na onih 60tak , otkad sam presao na Intela koja promena neverovatno , ne cuje se a radi.
Nek uzme i5 najjaci non K da saceka one ploce od 8 ,9 000 i ddr4 8 ili 16gb na 2666mhz i radice mu masina super , na stocku ima da kida amd-a kojeg hoces.
a sta im znaci ono kao VID dobar los? ? meni je 1.152 ,a vcore 1.180 u full loadu u nekoj igri i sl.

Za 250e moze da uzme i5 8400, ako ga uopste i nadje i 4GB DDR4 za pasijans :)
 
 
Djuro, nemoj vise molim te, jos ce neko ozbiljno shvatiti...

Htedoh temu zatvoriti ali je primetno osetan pad trolovanja u ostalima, odlicna je za ispucavanje i bojim se da ako je zatvorim, imacemo opet haos u ostalima... sad budi pametan :)
 
Poslednja izmena:
Da uradim jedan update :) posto su mi svi predlozili da ne idem na neki stari intel vec da picim novi ryzen, odlucio sam umjesto 200 eur sto sam planirao potrositi zavaliti se mnogo vise. Sad planirao sam uzeti ryzen 3 1300x, plocu gigabyte ab350 gaming 3 i ram memoriju trident z ddr4 cl16 3466mhz (najjeftinija b-die koju sam mogao naci). Sad da li je mozda bolje uzeti msi tomahawk ili neku drugu? I da li ima potrebe da idem na ryzen 5 1500x koji je 60eur skuplji? Ja mislim da nema. Plan mi je kroz par mjeseci da ovu 6950 graficku zamjenim jednom rx480 iz riga da uzmem, kroz godinu kad zatreba da dodam isti ram, i onda jos kad procesor bude slab preci na ryzen 7

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Besmisleno je dati toliki novac za ram i uzeti najjeftiniji CPU.

Ryzen 1400+AsRock AB350(m) Pro4 + neki "obican" ram, po mogucstvu kit(2x4 ili 2x8GB) je bolja, a verovatno i jeftinija kombinacija.
Mozda cak i Ryzen 1600 uklopis, ne znam koja je razlika u ceni za ram i plocu.

Mozes i Asus Prime B350 Plus ili MSI Tomahawk.

Edit:

Ne gledati konfu iz mog potpisa, to je posebna prica :D
 
Poslednja izmena:
Nema.

B-die ne bih uzimao ni uz koji CPU ispod Ryzen 1600, ako je primetna doplata u odnosu na "obican" ram.
Gigabyte B350 ploce treba zaobici, napisao sam u postu iznad koje da gledas.
 
Hvala ivane na pomoci, ici cu na msi b350 tomahawk, ryzen 1500x, i ici cu ovu bdie memoriju, jer je samo 20eur skuplja od "obicne" 2400-2800mhz memorije, a i planiram raditi kroz godinu dvije upgrade na ryzen 7, tako da ce ta memorija doci do izrazaja kad uradim sljedeci upgrade. Hvala ponovo i javim se u overclockers forum kad dobijem komponente da ih malo nategnem
 
A gde je R5 1400 koji je 20$ skuplji od 1300X, a primetno je bolji CPU?

Za PC od 700$, 20% je malo manje od 3%, sto je prakticno nista, a dobija se primetno bolji procesor.
 
Na A ploči ne može da se overklokuje ništa jer na tom čipsetu zaključano overklokovanje, na B ploči može da se overklokuje opušteno i R7 ako se napon drži ispod 1.4V i ako se obezbedi dobro strujanje vazduha preko naponske sekcije, jer uglavnom sve imaju previše male hladnjake na naponskoj. B ploče koje nemaju hladnjake treba izbegavati, ako se neće koristiti kao A ploče, jer će svaki overklok da pregreje naponsku. Neke x370 ploče imaju naponske sekcije koje nisu ništa bolje nego na boljim b350 pločama, primer su Asus Prime B350 Plus i Asus Prime X370 A, koje su potpuno identične ploče, ako se izuzme razlika u čipsetu. Tako da x370 čipset nije garancija boljih napona i stabilnijeg overkloka.
I ajde lepo oni što nisu probali da overklokuju nešto na nekoj b350 ploči da ne teretišu u prazno i daju pogrešne savete čoveku.

Ne može overklok na A320 m. ploči Ryzen R3,5,7 linije, ali AM4 Athlon i A serije mogu bez problema .
 
Jeste da sam malo zakasnio, ali moram da pitam zasto korisniku skoCe niko nije predlozio da uzme i5 2500k/i7 2600k+P67/Z68/Z77 plocu i neki pristojan cooler? Takav combo sije sve Ryzene za te pare, jedino sto su komponente bez garancije.
 
Nazad
Vrh Dno