Šta je novo?

Koji procesor za gaming???

Milos.gtx

Poštovan
Učlanjen(a)
04.11.2015
Poruke
111
Poena
69
Pozzz drugari...sta mislite koji je proc i ploca POLOVNA uz njega najbolje da se uzme za novac od oko 150e

Moja konfiguracija

Amd A6 3650 2,6
Radeon Hd 7850 2gb
Ploca Asus f1a75
Ram 8gb
Napajanje LcPower 550W
 
Jeste, u pravu si. Isto kao sto je tvoj i7 slab za GTX980Ti ako nije overclockovan na 5Ghz i ako ti ram nije na 3Ghz. Jer pobogu, mora biti 100% iskorisceno!!!
 
Jeste, u pravu si. Isto kao sto je tvoj i7 slab za GTX980Ti ako nije overclockovan na 5Ghz i ako ti ram nije na 3Ghz. Jer pobogu, mora biti 100% iskorisceno!!!

Naravno, ne mora, ali, zar ne govorimo ovde o realnim rezultatima koje mozemo dobiti sa određenim procom i određenom gragikom. Da vide kolege, koje perfomanse mogu ocekivati sa tim raznim kombinacijama.

Radice i masine sa slabijim procesorom i jacom garfikom, ali, mozda ce neko dati đabe lovu za jacu grafu , nece imati bas toliko velike perfomanse koje ocekuje da ce dobiti. Recimo, meni su ovi rezultatu zapali za oci :

http://www.techspot.com/review/1325-intel-pentium-g4560/page4.html

U igri Civilizacion VI za koju na sajtu kazu da je.....Like most strategy games with an overhead camera angle, Civilization IV is extremely CPU demanding......sa procesorom g4560 imas SLICAN fps i za 1060 i 1050Ti grafom od oko 50 frejmova.

Druga igra Warhammer za koju kazu....Total War: Warhammer might offer low-level API support but this strategy game is still hogs the CPU due to the vast amount of units present when heading into battle......takodje, nesto malo manje slican fps i kod 1060 i 1050Ti grafe, 52f VS 43F.

U svim drugim igrama, razlika je mnogo visa u korist 1060 grafe, za oko 57%, 53%, 41% i 74%, bas velike razlike. Znaci, kada uparimo jedan g4560 i 1060 ili 1050Ti grafu, u najzahtevnijim cpu scenama, mozemo ocekivati vrlo slican fps, dok u nesto manje zahtevnim nesto malo visi za 1060 kartic. Dok u mnogo manje zahtevnim scenama razlike su oko 50%, dok u gpu scenama oko 75%.

Vidi se kako skaliranje pada sa sve vecom cpu zahtevnoscu. Tako da i sa 4560 i 470 kartom, mozemo ocekivati slican fps kao i sa 4560 i 1050Ti kartom u zahtevnim cpu situacijama. A, ne treba zaboraviti, da u svakoj igri postoje cpu bound scene. :trust:

I, onda, dođe covek i kaze , ....ej, bre, uzeo sam 50% jacu grafu, a opet nemam nesto visi fps u igrama. Kad pitas koji procesor imas, vidis koliko je sati, upravo se dogadja ova gore pomenuta situacion' itd.


EDIT: Samo pogledati fps za gtx1080 i 4560 u ovim cpu igrama, skoro isti kao i za 1060 karticu. :smash:
 
Poslednja izmena:

Svasta od tebe. :S:

@DeRadicci da li sam nesto pogresio u tumacenju ovih grafikona i testova ? Ako jesam, kazi, naravno da nisam PC master expert. Jel, to nesto mnogo lose, sto pricamo o ovim stvarima, razmenjujemo znanja i iskustva koje imamo sa nasim hardverom.

@Space Beer, ovakvo vidjenje situacije, mozemo primeniti i na jace procesore i jace grafike, gde ljudi daju mnogo vecu lovu, i gubici na 'frejmove i procente' , je jos vece.

Uostalom, ako nekog ne interesuje, nekog' drugog ce mozda interesovati.
 
Još samo da shvati da većinu ljudi koju kupuju procesor od 70€ i grafičku od 150€ stoli bojko za frejmove i procente
Bukvalno ovo.

Isto to sam napisao na ovoj ili nekoj povezanoj temi.
Bravo Pivce, shvatio si poentu zivota :D

Edit:

@jazavac12

Jedna od poenti foruma je diskusija, tako da ne vidim razlog sto ne bi raspravljali :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:

Sad ako odgovorim, ce' da bude da se nabedjujem . :d

Super sto si postavio ovaj test. Na rezoluciji 1440p. za gtx1060 karticu i g4560 kod gpu scena nema razlike. Ali, opet, cak i kod ove rezolucije u Warhammer, F1 2106 ( Heavy Rain ), BF 1, Mafia 3, Civilization VI, igrama koje su bas cpu, imamo bottlenck.
 
Poslednja izmena:
Naravno, ne mora, ali, zar ne govorimo ovde o realnim rezultatima koje mozemo dobiti sa određenim procom i određenom gragikom. Da vide kolege, koje perfomanse mogu ocekivati sa tim raznim kombinacijama.

Radice i masine sa slabijim procesorom i jacom garfikom, ali, mozda ce neko dati đabe lovu za jacu grafu , nece imati bas toliko velike perfomanse koje ocekuje da ce dobiti. Recimo, meni su ovi rezultatu zapali za oci :

http://www.techspot.com/review/1325-intel-pentium-g4560/page4.html

U igri Civilizacion VI za koju na sajtu kazu da je.....Like most strategy games with an overhead camera angle, Civilization IV is extremely CPU demanding......sa procesorom g4560 imas SLICAN fps i za 1060 i 1050Ti grafom od oko 50 frejmova.

Druga igra Warhammer za koju kazu....Total War: Warhammer might offer low-level API support but this strategy game is still hogs the CPU due to the vast amount of units present when heading into battle......takodje, nesto malo manje slican fps i kod 1060 i 1050Ti grafe, 52f VS 43F.

U svim drugim igrama, razlika je mnogo visa u korist 1060 grafe, za oko 57%, 53%, 41% i 74%, bas velike razlike. Znaci, kada uparimo jedan g4560 i 1060 ili 1050Ti grafu, u najzahtevnijim cpu scenama, mozemo ocekivati vrlo slican fps, dok u nesto manje zahtevnim nesto malo visi za 1060 kartic. Dok u mnogo manje zahtevnim scenama razlike su oko 50%, dok u gpu scenama oko 75%.

Vidi se kako skaliranje pada sa sve vecom cpu zahtevnoscu. Tako da i sa 4560 i 470 kartom, mozemo ocekivati slican fps kao i sa 4560 i 1050Ti kartom u zahtevnim cpu situacijama. A, ne treba zaboraviti, da u svakoj igri postoje cpu bound scene. :trust:

I, onda, dođe covek i kaze , ....ej, bre, uzeo sam 50% jacu grafu, a opet nemam nesto visi fps u igrama. Kad pitas koji procesor imas, vidis koliko je sati, upravo se dogadja ova gore pomenuta situacion' itd.


EDIT: Samo pogledati fps za gtx1080 i 4560 u ovim cpu igrama, skoro isti kao i za 1060 karticu. :smash:

Pozdrav svima,

Nešto u stilu ovakvog odgovora i mene zanima. Imam i3-3240 i RX-470 sa 4GB.
Jedino od igara što me zanima je da li i koliki je realan dobitak (ako neko ima informaciju ili link nekakvog testa) u WoW-u, raidovi od oko 20tak ljudi ako bi se u postojeću ploču stavio i5 3rd gen (max 3570) ili možda čak i7 ako ima smisla.
Da li i koliko WoW (MMO) dobija sa 4 core-a u odnosu na 2 kada je na ekranu 20tak ljudi, tj koliko je CPU demanding
 
@reviewsrb
Katastrofa kakve su gluposti pisane, isti fps sa rx 470 i pentiumom i 1050ti i pentiumom.

Danasnje igre su vise gpu bound, pogotovo u dx12, izuzev bf1 i slicnih bice neuporedivo bolje sa 470 nego sa 1050ti.

Ovo je cisto spinovanje stvari i zamajavanje, ta prica da svaka igra ima cpu bound situacije.
Naravno da ima, ali ih je uglavnom malo kad se sve ostalo uzme u obzir.

Reviewsrb, previse izvrces, ne valja ti to ako hoces da te ljudi shvataju ozbiljno.
Pentium i rx 470 su odlicna kombinacija, smanjis malo shadows i ostale cpu bound gluposti i igras u 99% slucajeva na 60+ fps sa grafickim podesavanjima znatno visim nego sa 1050ti.

Kao i sto je uz i3 6100 isla 470, a ne 1050ti, tako i uz ovaj procesor ide.
To sto si ti uzeo da poredis 2 ili 3 igre koje su bas cpu teske, pa na osnovu toga pises ovo i spinujes, je stvarno sramota, pogotovo jer sebe smatras nekim 'recenzentom'.

Edit:

Ako su i3 i i5 istog takta, na wowu ces osetiti malu razliku izmedju njih.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pentium g4560 i rx470 je losa kombinacija kako god okrenes,u dx11 dobijes masivan overhead dok je u dx12 situacija malo bolja ali daleko od perfektne,dalje po neznam koji put nije sve u frejmovima,kad krene da secka tu i tamo vidicete zta znaci cpu bound i nema tu mnosto opcija da bi rasteretio procesor kao sto ima za grafiku,uz g4560 ja preporucujem max 1050ti (pozeljno sa 6pin).
Da g4560 je super cpu za te pare,ako neko misli upariti rx470 s istim onda nek bolje ukljuci dodatna graficka podesavanja kao npr custom AA da cpu nebu stalno zakucan na 100%.
 
Poslednja izmena:
Koja kosta 20ak evra ispod Rx 470, a neuporedivo slabija karta.

Bravo, odlicna preporuka.

Najbolje da kupi top model 1050ti koja je cenovno u rangu sa 470-icama kad je vec tu :)

I kad mu padne fps u gpu bound situacijama i SP igrama, onda ce bas biti srecan sto je uzeo 1050ti.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ljudi prvo da shvate da nemaju svi OCD i da nije katastrofa ako na mahove FPS padne ispod 60. Lagano taj Pentium moze da tera 1060/470/480, ako se ja pitam moze i jace. Da, nece u svakoj igri, u svakom trenutku raditi 100%, ali u velikoj vecini ce sve biti u redu. I to nije kraj sveta. A ovo "locked 60" je namenjeno ljudima koji su ljubitelji hardvera pre nego softvera. Ocigledno se niste igrali `90-ih kada se lovio svaki frejm, bilo je zabavnije pet puta nego ovo danas.. Ijaoj, ne radi mi na 60 FPSa stalno, katastrofa, neigrivo..

Takodje, 1050-Ti je najgora karta za kupiti u tom rangu, nije ni toliko brza od obicne 1050 a za samo malo vise para dobije se 50% brza 470.
 
Poslednja izmena:
Da veliki problem je cena 1050ti kartica,mada ima ih i za 22k bez 6pin.
O kojim gpu bound situacijama pricas ti? rx470 u skoro svakom naslovu prebacuje 60fps pri maksimalnim detaljima u 1080p,g4560 cesto nemoze da je isprati...

@Nevis
Pa moze i gtx1080,samo sto te performanse neces videti,bacas pare.
Nesmeta meni ni kad padne ispod 40fps,samo da nema seckanja i trzanja :) (za MP ipak treba 60 zakucanih)
 
Poslednja izmena:
To sto ne moze da je isprati i da grafa nece biti na 100% ne znaci da je ne treba kupiti, ne mora da je istera u svakom trenutku, u gotovo svakoj igri, osim u onim biranim gde ima bottleneck(gta v,bf1,civ,aots), ce biti grafa lepo iskoriscena.

Igrice vise zavise od graficke, ima grafickih podesavanja nezavisnih od procesora, ozbiljnog bottlenecka sa rx 470 nema, desava se, ali je definitivno dobra kombinacija.


Ima i za 24k xfx 470, bas smo ti i ja o tome pisali u 470 temi, za 25-26k ima asus/pc/gb/ref kartica koje iako lose izvedbe nemaju pordjenja sa 1050ti, pogotovo bez 6-pin.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@rammadis
Ne znam baš kakav overhead ovde vidiš, ali se ne slažem s tobom. Jednostavno, pristojna RX470 je ~4k dinara skuplja od pristojne GTX 1050Ti (sa 6pin, mada ne znam šta će ti to), odnosno razlika u ceni je poprilično mala, a RX470 je ipak značajno bolja karta. S druge strane, razlika između Pentium-a G4560 i sledećeg boljeg procesora (i5 6400 pre svega, i3 i FX-ove ne bih uzimao u obzir) je ~16k dinara, odnosno, i5 je oko 3x skuplji procesor. Ima igara koje su procesorski zahtevne, ali sve one su i više nego igrive sa G4560, ako baš zaškripi, pomenuto gašenje senki rešava većinu problema. Uzeti 1050Ti pored RX470 ima smisla jedino ako imaš slabašno napajanje ili baš, baš ne možeš da se ispružiš još koju hiljadarku.

@Scorpio76
WoT i WoW imaju poprilično slabu multithread podršku tako da tu ne bi puno dobio prelaskom na i5.
 
Poslednja izmena:
Prica je koji procesor za gaming, nemojte zaboraviti.

Sta to znaci ? Moramo da budemo objektivni kada ocenujemo neki procesor koji treba da uparimo sa odredjenom grafom. Ako postoji cpu bound moramo i konstatovati situaciju. To je sustina cele price.

Posle toga , idu price, sta i kako ce neko odluciti. Saberes lovu, pogledas sta se moze odprilike dobiti sa tom lovom i krece se u pravljenje racunica, koji proc. i koja grafa.

G 4560 sigurno ne moze pokrenuti 470 grafu u fullu u cpu scenama i to je cinjenica. Kod gpu bound igara nema problema. Ako neko misli da igra takve igre, dobro ce pasovati. Ali, problem je sto usvakoj igri , koja je cak i gpu orjentisana postoje te procesorski zahtevne deonice, gde ce 4560 pokazati svoju slabost sa 470 karticom.

I, problem je, sto je lepo gore primetio @rammadis, dolazi do naglih padova fps-a i seckanja i pojava microstutteringa tokom igranja, sto nekome moze biti irintantno. pa, treba i o tome razmisljati.

G 4560 i 470 ce u skoro svakoj situaciju dati dosta bolji fps od 4560 i 1050Ti grafe.

http://www.techspot.com/review/1325-intel-pentium-g4560/page4.html

Medjutim, mozemo videti kod cpu bound igre Civilization VI da i 1060 (nesto jaca od 470 ) , daje slican fps kao i 1050Ti jer je bas procesorski zahtevna igra i 4560 ne moze poterati 1060 u fullu, dok 1050Ti sljaka u fulu, i onda obe grafe imaju slican fps zbog razlicite iskoriscensoti. Postavlja se pitanje, kakva bi situacija bila u drugim cpu igrama , WD 2, Witcher 3, GTA V, MP i takticko - strateskim igrama ?

Jos, postoji faktor, da moze da se javi i seckanje i microstuttrening i los frame time, sa 4560 i 470. U principu, dobice se visi fps sa 470 grafom u odnosu sa 1050Ti u igrama, ali, treba obratiti paznju i na ove gore stvari oko minimalnog fps-a. Ako, ne smetaju , posto je razlika mala u ceni ovih grafi, 470 deluje kao logicniji izbor.
 
Poslednja izmena:
U igrama koje su procesorski zahtevne, a nemaju dobru MT podršku biće padova FPS-a podjednako i na i3 i na i5/i7 jer jedan thread obavlja 80% zadataka, dok se ostatak raspodeli na ostale pa realan uticaj praktično ima jedino sirova snaga jednog jezgra.

@reviewsrb
Aj mi sad objektivno objasni nešto, imaš kintu okvirno da kupiš G4560, 8GB RAM-a i RX470, šta bi po tebi bio bolji izbor od navedenog?
 
Pa, rekao sam da je ta kombinacija naravno logicniji izbor sto se tice perfomansi.

Naravno, kada nekog savetujes da uzme neku komponentu, treba obratiti paznju na sve stvari i cinjenice. Zbog toga i kazem, postojace cpu problem u odredjenim igrama koji moze izazvati nizak minimalni FPS , sto moze prouzrokovati seckanje i micro stutter tokom igranja. Moram to naglasiti, da ne bi posle neko mozda rekao, zasto se ovo desava.

Dakle, sigurno je bolja kombinacija, ali, treba biti spreman, da je moguc i ovaj scenario opisan gore u nekim situacijama tokom igranja.
 
Poslednja izmena:


Evo dobar primer u gta5,ovde je 1050ti (uz g4560) brza,problem su amd-ovi driveri,nvidia je vec od 337.50 driver-a drasticno smanjila 3D-API overhead u dx11 i time cpu zauzece u igrama,amd je kontrirao sa mantle koji radi samo u par naslova.
U dx12 naslovima situacija ce se dosta poboljsati,cpu je max rasterecen i bolje ce iskoristiti 470cu ali i polaris je pod dx12 poprilicno ubrzan pa dodje na skoro isto,ostaju gpu bound igre.
 
G 4560 i 470 ce u skoro svakoj situaciju dati dosta bolji fps od 4560 i 1050Ti grafe.

Ovo je sustina kupovine graficke, pogotovo kad je tako mala razlika u ceni.



Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@reviewsrb
Pa o tome pričam sve vreme, objektivno :), za igranje u tom cenovnom rangu (a i u osetno većem) nemaš bolji izbor od G4560. Možda Zen malo promeni stvari, ali R3 Zen neće skoro.

@rammadis
To je primer samo G4560 i RX470, nema pomena 1050Ti. Koliko sam pratio testove, i novijeg datuma, manje-više je isti FPS s tim procesorom. U DX12 je razlika između RX470 i 1050Ti još veća nego u DX11 gde je oko 25% u korist RX470. U principu, RX470 se poredi sa 1060 3GB, 1050Ti joj je samo cenovno slična.
 
@toxicm
Da, vec sam rekao ( da li bese u ovoj temi ) da bi mozda neki AMD 'zencic' za oko 120 - 150E znatno promenio situaciju i bio idealna kombinacija sa 470 grafom ( mozda cak i 480 ili 1060 ). Sad je pitanje samo cekanja. Cak smo vodili raspravu, da li je i neki polovan I5 procesor bolji od novog g 4560.

U svakom slucaju, skoro smo razmotrili sve moguce situacije, pa neka svako sabere i oduzme sve pozitivne i negativne stvari, pa, neka odluci.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, uzeh asusovu 1060 6gb na i5 6400 2.7ghz. Da li preći na neki jači procesor pošto prošle godine kada sma uzimao nisma planirao da mi bude komp za gejming pa otuda i najslabiji i5. sad sam rešio da to unapredim ali mi deluje da procesor i nije ok za grafu i neki bolji gejming ugodjaj..
 
Opusteno, nije gtx 1060 procerski prterano zahtevna karta. Ja nemam nikakvih problema sa i5 3350p, usage karte i u cp zahtevnim naslovima i scenama u pojedinacnim igrama je uvek iznad 95%.
 
Ljudi imam sljedecu konfiguraciju:

proc: q9550 @ 3.4GHz
mob: asus p5qse2
ram: 8gb
graf: hd 6950

Hocu sad mali upgrade da uradim, planirao sam da ulozim nekih 200-250 eura za neki bolji procesor maticnu i ram, nasao sam ponudu MSI B150M + i3 6100 + 8 GB DDR4 za 200eur (polovno naravno) i ne znam da li se isplati preci na ovu platformu. Ovaj q9550 je stvarno ostario procesor i bio je odlican, sluzio me vise od 5 godina ali vrijeme je da se uzme nesto bolje jer ne moze ni ovu HD 6950 da isprati. Razmisljam sad da uzmem ovo, pa poslije kad skupim jos za konfu mogu lako da nabavim neki i7 za njega i bolju graficku. Sad trazim misljenje nekoga da li je bolje kupiti ovo, ili da skupljam jos pa da izletim ko covjek za neku noviju generaciju?
 
1300X za 120e, A320 ploca za 50-55e i 8GB za 60-70e bi bili bolja kupovina.

Sve novo, ziva platforma, quad core.
 
Sad cu malo da se zadam da vidim gdje mogu naci ove ploce i procesor, mada mi amd nikad nije bio za procesore, ali vidim sa ovim novim pariraju koliko toliko intelu
 
Ako ti nije problem OC, koji je presmesan na Ryzenu.

Mozes i R3 1200+B350 plocica, ne trebaju ti tu one skuplje, za R3 jeftinije ce super odraditi posao, tipa MSI B350 VDH, ASUS B350M-a i Asrock B350m Pro 4, one su oko 75-80e, cpu ima i za ispod 100e. Taman ostaje 70-tak evra za 8GB rama. CPU lagano sa stock coolerom bi bez problema trebao na 3.8-3.9ghz do 1.3-1.325v, ako budes imao srece sa silicon lutrijom i na manje. Za R3 Stock cooler je dovoljan.
Ovo su naravno cene u Srbiji, vidi kako tu stoje stvari u Bih.
 
Nazad
Vrh Dno