Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

A kako ćeš znati kad ti trebaju?
Kad počnu da ispadaju zubi, pojave se krvarenja, jave se problemi sa koncentracijom, počnu lakše/češće da se lome kosti...

U "lekarskim rezultatima" to ne piše, a specifično svaki vitamin ne verujem da iko radi, jer ne može preko državnog osiguranja, privatno osiguranje to ne pokriva, a sami da plaćate sigurno ne radite jer su cene "muške" :D
 
Poslednja izmena:
А како ћу знати који ми требају? Ако је толико битно, сигурно би било свуда чланака о томе а једино што видим је да се препоручује правилна исхрана богата овим и оним. Мислим да за витамине и остале додатке чланци постоје само у издању фирми које их и продају тј у блиској су вези са бодибилдингом и продајом свега за ту намену. Ако гуглаш за сурутку или по имену које је постало уобичајено, 99% резултата води на трговину а ниједан на лекарске или здравствене сајтове.
Зато више волим да поједем шаргарепу, јабуку, лимун, купус или попијем пиво и тако додам понеки витамин. Иначе ми кости још нису ослабиле (мада хрскавице јесу) и видим као соко (осим кад дуго гледам у монитор овог лаптопа) а ни концентрација ми још не недостаје. Шта сам оно хтео да кажем ... ;)
 
Deficit nekog vitamina i minerala se po pravilu primecuje iz sopstvenog iskustva i iz informacija sta su posledice nedostatka i kako se uocavaju. Isto vazi i za minerale.

Uz uravnotezenu ishranu i uobicajen sedeci lifestyle ne bi trebalo da bude problema. Cim se uvede fizicka aktivnost potrebe se menjaju.
 
А како ћу знати који ми требају? Ако је толико битно, сигурно би било свуда чланака о томе а једино што видим је да се препоручује правилна исхрана богата овим и оним. Мислим да за витамине и остале додатке чланци постоје само у издању фирми које их и продају тј у блиској су вези са бодибилдингом и продајом свега за ту намену. Ако гуглаш за сурутку или по имену које је постало уобичајено, 99% резултата води на трговину а ниједан на лекарске или здравствене сајтове.
Зато више волим да поједем шаргарепу, јабуку, лимун, купус или попијем пиво и тако додам понеки витамин. Иначе ми кости још нису ослабиле (мада хрскавице јесу) и видим као соко (осим кад дуго гледам у монитор овог лаптопа) а ни концентрација ми још не недостаје. Шта сам оно хтео да кажем ... ;)
Znaćeš kada napraviš veliki deficit.
Uravnoteženom ishranom unosiš dovoljno, ali ko ima takvu ishranu kada se pogleda prosek tokom cele godine...

Za surutku nemoj da guglaš, nego gledaj na pubmed-u. Istraživanja koliko hoćeš. Ja ti iz prakse mogu reći da ljudi od 7 do 77 poprave transferaze za par nedelja korišćenja one vode sa minimalnom količinom surutke.

Za vitamine grešiš. Suprotno je. Smanjuju sve koncentracije (žalio sam se pre neki dan na Opti-Men iz EU vs USA u srodnoj temi) i hoće da ih izbace iz slobodne prodaje, da moraju na recept da idu (jedna stavka u poznatom Codex Alimentarius-u). Tako mogu da dižu cene vitaminima u nebesa, a bolesti će imati mnogo više zbog deficita, pa će ih onda lečiti svojim lekovima.
 
Jel' bese za B6 je Bayern ili neki tako veci hteo da se stavi da mora na recept? Znam da je bio neki B vitamin, za koji tada nije bilo poznata kolicina u kojoj je stetan, valjda :)

Jesi nasao alternativu za Opti-men? Ili bolje neki jaci B complex samo? Nikad nisam hteo da uzimam ceo multi-vitamin, kada bi nasao alternative da nece da se medjusobno potrisu supstance (tipa A/E uz masnu veceru, rastvorljivi uz dorucak sa malo masti.. malo namerno preterujem u primeru naravno)
 
Ne sećam se ko je pravio problem baš za B vitamine, ali se sećam da je i toga bilo, ali bilo je i za vitamin C.

Nisam našao alternativu, uzimaću Opti-men sa iHerb-a ubuduće ili Vitacost (ali bih morao da proverim prvo koje su doze).
P.S. Stižu u ponedeljak od njih neke stvari da isprobam (hrom i EGCG za mršavljenje, kao i johambin), Ca+Mg+Zn i omega 3 (MyProtein-u nesta ovelikih pakovanja od hiljadu komada, a ovo mi hitno treba).

Imaš B-50 i B-100 (25$ 250 tableta) kompleks od Now Foods i još nekih firmi. Imaš i ostale pojedinačne vitamine, ali kad sve skupiš koštaće prilično. Možda i ne bude po gramu aktivne supstance, ali bi morao da uzmeš velika pakovanja za svaki (zbog isplativosti), ali će i trajati duže (koliko oksidišu ne znam).
 
Yohimbine mislim da zvanicno (niko ne gleda..) ne sme da se uvozi kod nas?
 
Jest' da nisu vitamini ali gde nabavljate "neskodljive" plasticne boce za visekratnu upotrebu?
Ne one "sportske" vec vise kao obicne flase samo da su bezbedne... za vodu i čaj mi treba.
 
Jest' da nisu vitamini ali gde nabavljate "neskodljive" plasticne boce za visekratnu upotrebu?
Ne one "sportske" vec vise kao obicne flase samo da su bezbedne... za vodu i čaj mi treba.
Sve to vremenom krene da se degradira i otpušta u tečnost koju nosi. Ako ti vec ne treba sportska i/ili ti treba i za čaj/kafu najbolje je da uzmeš termos. On ti je najzgodniji za držanje, nošenje, estetski, drži temperaturu...

Kući koristim staklene flaše.
 
A inox celicne, da li one valjaju sa zdravsteve strane i valjaju li aluminijumske?
Problem staklenih je sto se lako razbijaju, termos meni trebaju od 1-1,5l i imaju sirok otvor a treba mi klasicni uski...
Moje potrebe su nesto malo specificne...
 
Imaš sa uskim otvorim, ali ne toliko velike zapremine da ja znam. Inox i aluminijum su bolji, duže im treba da počnu degradaciju. Stako možeš da koristiš koliko hoćeš, ali da, mogu se slomiti.
 
Apropo ambalaze i toksina, staklo je kralj u odnosu na sve ostalo postojece: aluminijum, sve plastike medju kojima standardna PP-5, i ove modernije Eastman Tritan™ itd.
Po meni vredi se pomuciti sa staklom, nosim stakleni shaker oblozen debelim silikonom.

Mana stakla - lomljenje i tezina.
 
Ја увек имам у собама бар по флашу чесмоваче и од скоро сам почео да користим стаклене. Јесте тешко и ломљиво али немам неки проблем са тим. Јесте да се лакше опере али ми је некако било боље са пластичним. Њих сам мењао на сваких пар дана а ове стаклене баш и немам превише а и не планирам да их мењам. Па су још и мање, пластика је била 2л па дневно углавном једном или два пута допуним, ове стаклене морам такорећи сваки час.

Како у тим пластичним опстаје оригинал садржај ко зна колико а за овакву употребу се не препоручују? Па је тај оригинал свакакав, масно, кисело, слатко, алкохол, киселине ... није ваљда да додир са ваздухом све промени?
 
Ne samo za re-upotrebu (zbog razvoja bakterija) vec se generalno ne preporucuju zbog ispustanja hemikalija u sadrzaj.

Kao i sve danas sto se gura da ide niz dlaku i laksim putem, povrsno i bez obzira na posledice sta ce biti sutra pa tako i koriscenje jednokratne ambalaza. Truje nas na sitno ali sa odgodjenim manifestacijama pa je prihvatljivo zarad lakoce rukovanja.


edit: Ko je obratio paznju i uporedi ukus zna da ukus iz stakla i iz PET flasa nije isti. Npr. ko se seca mogao je da uporedi ukus Coca Cole iz stakla 1L flase i iz PET 2L. Nebo i zemlja.
 
Poslednja izmena:
Pivo e mozda jos bolji primer da je velika razlika izmedju stakla, limenke, plastike i tocenog sve je prica za sebe.
 
Ma da, plastika.


Nego kakav je Vitacost?
Kapiram da je ON OptiMen pouzdanije resenje od Alpha Men by MP, ali je ovaj drugi jednostavniji i nesto jeftiniji za porudzbinu ko vec porucuje nesto sa MP.
 
Poslednja izmena:
Jesi nasao negde te staklene sa silikomom preko? Ja bi to rado koristio, ako nisu 2kg naravno.

Vitacost je OK kao firma, ali je skuplji od iHerba uglavnom. Radi TopCashback valjda, doduse.
 
Mislim da cu rizikovati da lomim 48 staklenih flasa za tu cenu :)
Ima li negde kod nas?
 
Nema.
Uzeo sam preko nemackog Amazona za Austriju. Najblize nama postoji uvoznik BlenderBottle za CRO ali tada nisu uvozili glass verziju, valjda jer je nepopularno.
 
Zaboravih ali videvsi Zehin post setih se da postoje i na Aliexpressu iste/slicne varijante.
A to isto videh i radnji proteini.si ili tako nekako za ~900din. Mislim da je u Delta sitiju ali imaju i sajt pa proverite gde ima.
 
Poslednja izmena:
Da li znate sta znace neke od oznaka na dnu plastične boce za visekratnu upotrebu, navodno zdrava i BPE Free boca...

Zanimaju me kruzne oznake sa brojevima i strelicom, ima ih dve na ovim fotografijama.

Jedna oznaka ima strelicu koja kao da pokazuje 21 a druga kružna oznaka ima oko strelice brojeve 1 i 8 ili broj 18 dok strelica u krugu pokazuje 4? (da li je moguce da to pokazuje datum proizvodnje, 21.04.2018.?)

Takodje sta znaci broj 1 na boci a sigurno ne oznacava zapreminu boce jer ona prima 1,5 litar? (da li je moguce da je to oznaka 1 za PET (PETE) – polietilen teraftalat ?! Iako nema trougla u kome bi trebalo da se nalazi broj 1 da je ta oznaka...)

Sta znaci simbol vinske čase i viljuške? (da li mozda znaci da je za upotrebu u ishrani... sto bi rekli za " 'iće i piće "?)

Fotografisano sa orginal Camelbak flase za visekratnu upotrebu...

Imaju li ovakve plasticne boce za visekratnu upotrebu rok upotrebe?
Da li se u njima sem vode moze drzati sok (limunada, narandza, citrusni sokovi znaci kiseli i mozda agresivni napitci po plastiku), topao caj (topa ali ne vruć niti vreo, vec prijatan za drzanje bez ikakve neugode za drzanje boce, case, solje sa tako toplim cajem), topla bistra supa i sl. ?
 

Prilozi

  • 20181106_124808.jpg
    20181106_124808.jpg
    1.1 MB · Pregleda: 74
  • 20181106_124845.jpg
    20181106_124845.jpg
    1 MB · Pregleda: 68
  • 20181106_124848.jpg
    20181106_124848.jpg
    1 MB · Pregleda: 62
  • plastika_tihi_ubica.jpg
    plastika_tihi_ubica.jpg
    89.8 KB · Pregleda: 68
  • Camelbak.jpg
    Camelbak.jpg
    35 KB · Pregleda: 59
Te kruzne oznake obicno budu datum i vreme proizvodnje, broj 1 najverovatnije oznacava tip plastike i to je PET. Viljuska oznacava je da po nekim prehrambenim standardima bezbedno za koriscenje.

Za ovo poslednje vidi po netu sta pisu za PET ambalazu.
 
Za ovo poslednje vidi po netu sta pisu za PET ambalazu.

Ako je PET (PETE) onda je TOKSIČNO, postoji mogućnost, da ispuštaju teški metal antimon i hemijsku materiju EPA, koja ometa delovanje hormona. Takve boce mogu ispuštati i kancerogene spojeve. Ono sto nisam siguran da je PET je sto oznaka nije u trouglu a trebal bi biti izuzev ako proizvodjac nije hteo da "prikrije" da je boca od PET ambalaze...
 
Нема више теме о флашама?

Мене и даље занима ово. Ако се све и свашта пакује у пластичну амбалажу, од кока коле која јелте раствара и камен, преко сирћета, зејтина, разних млечних производа и ако се рецимо храна често пакује у пластичне посуде па иде у фриз или замрзивач ... и ако је све то отровно и канцерогено, зашто се то уопште ради? Сокови, пиво, сирће немају рок употребе неколико дана што значи да су у пластичној флаши и месецима. Да ли је то ОК?

До скоро сам користио пластичне флаше, пио чесмовачу из њих и мењао их на неколико дана уз редовно прање. Сада користим стаклену од вотке (jбг, ипак брже попијем пепси твист него вотку) али нисам превише задовољан. Један од разлога што сам престао да користим пластичне је што се грлић брзо усмрди, оперем пар пута и мењам. Сада се исто дешава са стакленом, оперем и опет брзо добије непријатан мирис. Чак сам пар дана користио чашу и нисам пипнуо устима ... и опет се усмрди. Наравно, лакше је опрати стакло него пластику али ми се то не свиђа. На крају ћу да потражим неки бокал и чашу и тако користим. Или се вратим на твист.
 
Tesko da moze lepo da se opere flasa sa uskim grlom. I jos sa onim sitnim navojem za cep od votke.;)

Postoje wide-mouth flase bas iz tog razloga.
 
Па није мени проблем да оперем, делује да је навој чак и шири него на твисту. Проблем је што се усмрди за један дан а само сипам у чашу.

Нема одговора на питање које су ситуације у којима пластична амбалажа постаје опасна. Да ли је то употреба од рецимо недељу дана уз свакодневно прање или не сме уопште вишекратно или је то неки дужи период? И како се онолико тога продаје у пластици а канцерогено?
 
PET toksican... neko cita puno interneta razne vudovite zorke, mame protiv svega i slicne "izvore". Verujem i ja da je PET donekle toksicna plastika ali to nije potvrdjeno u ovom momentu. PET je nazovi ekoloska plastika koja je opet nazovi bezbedna. A to oko ispustanja teskih metala, ometanje hormona i ta cuvena kancerogenost, kad krenes listati sta sve zadovoljava sva tri kriterijuma onda zavrsis u sumi, u zbunu, na kisi umres jer se smrzo. Man'te se gluposti gospodo.

Ono sto ne treba raditi sa polimerima a sto svi mi cesto radimo je ne treba ih zagrevati, a pogotovo ne topiti. Sto cigane ne sprecava da tope pvc oblogu bakarnih kablova sto ukradu...

Sto se kancerogenosti tice, sva testiranja se vrse na pacovima a oni jelte nisu ljudi. To je industrija ko i svaka druga, jako neprecizna i odokativna u merenjima ali neko zaradjuje od toga pa nek se vrti para. Na ljudima je nemoguce izmeriti pravilno sta je kancerogeno a sta nije iz mnogo razloga. Mala je sansa da neko fasuje tumor jer je pio iz PET flase, toliko toga preceg ima sto moze pokrenuti bolest. Nasi ljudi zaziru od pet boca a farbaju kola u garazi bez respiratora, rade u industrijskom postrojenju bez odela i pratece zastite, pijani rade na neobezbedjenoj gradjevini itd.
 
Nazad
Vrh Dno