Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Da li neko drzi otvoren prozor kao ulaz vazduha?
Sta ste stavili kao filter da ne ulazi krupno smece i insekti?
Ja planiram mrezicu za komarnik u ram.
 
Da li neko drzi otvoren prozor kao ulaz vazduha?
Sta ste stavili kao filter da ne ulazi krupno smece i insekti?
Ja planiram mrezicu za komarnik u ram.
Kupiš onu mrežicu koja se lepi na čičak traku samo, ne znam više koliko košta... radi posao super.
A inače što se tiče ulaza vazduha kroz prozor... ako nemaš promaju (nemam uslova da to napravim lako i brzo, za sada) ne vredi puno. Možda zimi na -10 radi nešto, ali sad na 25 stepeni već počinjem da razmišljam da palim klimu polako.
 
Ja sam pre desetak godina imao mrezicu za komarce na prozorima i bio je pakao u stanu, jednostavno vazduh se zadrzavao u sobi zbog mrezice, posle sam je skinuo i kupovao one elektronske uredjaje protiv komaraca i mnogo je bilo prijatnije u sobama, e sad, ako se ima ventilator na zidu za izbacivanje vazduha vazduh ce sigurno bez problema prolaziti kroz mrezicu, ali ukoliko nema ventilatora mislim da ce temperature otici samo gore sa mrezicom.
 
Imaću za početka jedan vent od 450mm 1300 obrtaja za izvlacenje. Ulaz vazduha je na drugoj strani tačno naspram i dosta je veći, 90x90cm uz mogućnost da bude 270x90cm da se prepravi prozor.
Možda je je bolja solucija šaluzina ili rešetka za ventilaciju na spoljnem prozoru?
Pre svega zbog kiše.

Na koje elektronske uređaje za komarce misliš tačno? Pitam zbog kuće.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Odosmo u off, mislim na Raid onaj sto ima dole izmenjivu bocicu sa tecnoscu, koja isparava i tera komarce, super stvar, godinama koristim i nocu spavam pored otvorenog prozora i komarci ni da pridju.
 
Veliki problem su i muve. Ne znam kakav komarnik imaš ali kroz moje prolazi vazduh.
 
Ljudi danas mi covek poveza ventilator koji izbacuje topao vazduh vani, i povezao mi je elektricar sve to lepo na termostat, al je fora sto se stalno ventilator vrti ne reaguje na termostat

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ljudi danas mi covek poveza ventilator koji izbacuje topao vazduh vani, i povezao mi je elektricar sve to lepo na termostat, al je fora sto se stalno ventilator vrti ne reaguje na termostat

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
Termostat je podešen na nisku temperaturu verovatno. Testiraj ga nekako.
 
Pa kako je onda lepo povezao kad nr radi kako treba?
 
Jer ja sam mu objasnio da mi je potrebno da kad u prostoriji bude preko +30c da se upali ventilator, kad padne ispod 30 da se gasi, e sad kontambda treba kontra da se poveze, moguce da termostat ne radi

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ima da se kupi Sonoff uredjaj sa dodatnim senzorom za temperaturu, on se namesti da radi taj posao ...
 
Jel izvodljivo sa termostatom, jer termostat na peci kad nabije tipa 20c on se gasi ako si tako podesio, meni treba da kad predje 30 da se pali vent ako me kapirate, moze li termostat u mom slucaju da zavrsi posao ili mora son off?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Postovanje svim clanovima foruma.

Moj poslovni partner i ja Imamo zelju da napravim mining farmu ove godine datum tacan ne znamo zato sto cekamo novu seriju grafickih kartica pa zelimo da vidimo rezultate/cene itd... trenutno ne zelimo da rizikujemo sa ovom aktuelnom serijom ( amd/nvidia) koje su trenutno pazljivo pratimo sta se desava, ali zelimo da se pripremimo maksimalno kad dodje vreme i zato zelimo da pronadjemo odgovore na nekoliko pitanja koja nam prolaze kroz glavu u vezi snabdevanja elektricnom energijom.

Ok neki podaci o samoj farmi sto je bitno da bi mi lakse dali odgovore.

Lokacija farme:
- opcija 1: Lokal u sirem centru grada. ( bio bi u nasem vlasnistvu ) - ( sta bi trebalo proveriti vezano za struju pre bilo cega u ovoj opciji ? )
- opcija 2: Montazna hala ( objekat ) u vojvodini. ( bio bi na nasem placu gde ima dozvola za gradnju ) ( sta bi trebalo proveriti vezano za struju pre bilo cega u ovoj opciji ? )
- Projektovana potrosnja bi bila od 8000 kwh do 10000 kwh kao pocetak a posle bi verovatno prosirli kapacitet ukoliko je tehnicki moguce.
( ne dajem detalje lokacije ocigledno ali ako su bitne neke informacije da bi mi dali odgovor slobodno pitajte )

Ono sto nas zanima jeste struja u opciji 1 i 2 pa sad ako neko ima iskustva, dakle sta mi mozete reci oko toga kako da prodjemo najeftnije moguce sto se tice same potrosnje struje? vecina ljudi sa kojim sam pricao govore da je merna grupa najbolja opcija za opciju 2 dok za opciju 1 ljudi su mi dali predlog da vidim sajtove kao sto su uvek zeleno i da potrazim slicno nesto tog tipa gde je cena struje fiksna i jeftinija. Ali opet tu ima mnogo pitanja, da li to uopste moze koje su cene kako ide protokol i gomila detalja jos pa ako neko vec ima neko slicno resenje i nasao se u slicnoj situaciji pre izgradnje farme bio bi veoma zahvalan ako mozete da podelite informacije samnom.

Sto se tice same konstrukcije, montiranja rigova, povezivanje i sve to nije nikakav problem zato sto vec posedujemo nekoliko rigova u plavim zonama, samo nas zanimaju informacije vezane za potrosnju elektricne energije kako i sta specificno za opciju 1 i opciju 2.

Ono o cemu sam jos hteo da porazgovaram ali to je mozda bolje da ostavimo za kasnije jeste diskusija o sledecim temama:
- Proizvodnja sopstvenih kablova za rigove.
- Koriscenje serverskih napajanja sa breakout tablama.
- Najbolja moguca ventilacija i protok vazduha u specificnim prostorijama.

To su neke teme generalno koje mene licno zanimaju i o tome bi isto zeleo da vodim razgovore i prikupim sto vise inofmacija. Sto se tice same konstrukcije remote control riga, wi-fi adapteri za struju, autorun posle nestanka struje ili restarta i tako neke lagodnosti sam vec proucio. Znanja bukvalno nikad dosta. Gledam jednog lika na YT sto ima ogromnu farmu sa generatorima itd...hteo bi bukvalno da im usisam znanje haha. Svako dobro ljudi pa eto ako mozete pomozite sa znanjem i informacijama.
 
Ova za lokaciju i struju na njoj ne mogu da ti dam neki odgovor pouzdan, jer opcija 2 ti je kao da gradiš neko manje fabričko postrojenje sa mašinama itd. tu morali bi svoj trafo da platite i tako se kačite na mrežu, nemam blage veze koliko to košta, koja je procedura i na kojoj količini potrošnje se isplati, kontam da već na par hiljada kartica. (Neka neko dupuni).

Ako je opcija 1 tu prvo moraš da znaš vrlo dobro kakve su instalacije, jer možeš da dođeš u situaciju da desetak rigova ti vuče previše ampera kroz instalacije i tu može da bude opasno. (Ovo se amerima dešava jer oni imaju 110V i nisu im baš instalacije projektovane kao kod nas).

- Proizvodnja sopstvenih kablova za rigove.
Ima čovek koji to radi iz NS je, kablovi kod kvalitetnijih napajanja su dovoljni, bitniji su konektori koji se koriste.
Ako bi išao na full serverska napajanja mislim da o ovome ne treba da razmišljaš.

- Koriscenje serverskih napajanja sa breakout tablama.
Serverska napajanja su najbolje moguće na šta možeš da nakačiš rig, oni su i napravljena da rade 24/7/365 pod full opterećenjem.

- Najbolja moguca ventilacija i protok vazduha u specificnim prostorijama.
Ventilacija, samo što veća promaja, svež vazduh od napolje i na drugo strani napolje, nikakve klime i bakrači to je sam ogromno bacanje struje a ne mogu da ohlade ni malo. (1 klima = 1 rig, pa ti vidi).
I kad je napolje +40C i to ohladi rigove koji idu do +70C, samo da se što brže vazduh menja, naravno najbolje je kad je i klima takva kao npr. na Islandu suv i hladan vazduch tokom cele godine.
Možete i da razmišlja o nekom ukopavanju tj. podrum gde bi recimo zidovi hladili još vazduh i nekim načinom dok vazduh stigne do rigova da se ohladi i onda samo topao izvlačite od hore napolje.
I još jako bitna stvar, filtriranje vazduha, ne mora neko super da bude tj. od ultra finich čestica, ali ne da vam uleću bube/ptice i štroka, to će za 3-6 meseci da sahrani rigove, kuleri na karticama ima da zaribaju.

Mislim pogledajte Genesis mining na Islandu, od njih neke fore možete da pokupite. Samo što njima je klima za mining milina.
 
Krenuo sam u adaptaciju lodje. Tu planiram da smestim dva riga. Lodja je sirine 1.70m i visine 3m Sa bocnih strana su zidovi, zadnja strana su vrata iz koje mogu uci u kuhinju i prednja strana je otvorena skroz, s' tim sto su preko nje resetke. Inace to je unutar zgrade. E sad, planiram da ubacim jednan podni ventilator kako bih terao topao vazduh od rigova. S' obzirom da planiram da 90% tog otvorenog dela oblozim mrezom (komarnik) da li ce to uticati na skupljanje toplote? To pre svega radim da bih masine sacuvao od prasine. Ima li neko od iskusnih rudara ko bi mi dao neki savet vezano za to. Da li neko ima bolja resenja za pomenuti prostor?

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk
 
Komarnik bas dosta smanjuje protok vazduha.
Probaj prvo bez.
 
Moze komarnik ali u tom slucaju ja mislim bi trebalo da kanalises vazduh napolje preko ventilatora koji je spojen sa alu cevkom (jedan kraj pricvrscen za vent, drugi kraj direktno za resetke; svez vazduh ce sam da ulazi jer topao vazduh izbacujes).
 
Sutra krecem sa radovima. Slacu slike kako mi je ispalo. Uzecu i jedan toplomer da merim temperaturu u prostoriji. Nadam se da ce ispasti ok. Hvala vam na savetima.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk
 
Potreban mi je jedan podatak od ljudi koji rigove drze na gajbi i koji placaju regularno struju. Moja ukupna potrosnja struje za celo domacinstvo ukljucujuci jedan rig u zimskom periodu iznosila je 9.000rsd. 988w mesecno potrosim. E sad, posto mi startuje jos jedan rig i moracu da palim i podni vent. Ocekujem da mi se mesecna potrosnja podigne na 1900w sa tim debelo ulazim u crvenu zonu. Granicnik za crvenu zonu je +1601w Da li neko zna kako se obracunava ta razlika? Odnosno koliko mogu da ocekujem uvecanje racuna. Ja mislim da se u slucaju da primera radi potrosi 1.900w. Racuna samo ta razlika izmedju 1.600-1.900w to je 300w po crenoj tarifi, ako se ne varam. Voleo bih neko ko ima iskustva da mi kaze da li je to tacno.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk
 
Zelena zona do 350kWh, plava od 351 do 1600kWh, crvena kada pređeš 1600kWh.

Šta potrošiš u zelenoj, plaćaš po ceni zelene tarife, šta potrošiš u plavoj po ceni plave, i šta potrošiš u crvenoj plaćaš po ceni crvene tarife. U tvom slučaju tih 300kWh. Nemam sad račun kod sebe pa ne znam koja je cena u crvenoj tarifi.

Najbolje da svih 1900kWh platiš po crvenoj tarifi, svašta :D
 
Zelena zona do 350kWh, plava od 351 do 1600kWh, crvena kada pređeš 1600kWh.

Šta potrošiš u zelenoj, plaćaš po ceni zelene tarife, šta potrošiš u plavoj po ceni plave, i šta potrošiš u crvenoj plaćaš po ceni crvene tarife. U tvom slučaju tih 300kWh. Nemam sad račun kod sebe pa ne znam koja je cena u crvenoj tarifi.

Najbolje da svih 1900kWh platiš po crvenoj tarifi, svašta :D
Upravo tako pogledaj na internetu non stop zeleno i vidi koja je usteda.

Sent from my XPERIA M2 using Tapatalk
 
I ja sam cuo za non stop zeleno ali mialim da na sajtu nema podataka o ceni vec samo kontaktom...i to se potpisuje ugovor ako se ne varam ako sam dobro procitao.
 
da vam skratim muke, kod zelenih vam se isplati ako placate struju vise od 28-30000 din, ispod toge se ne isplati
 
Kod njih je kilovat skuplji, ali nemaju crvenu zonu, tako da ko trosi do 2000kw/h skuplji vam je racun, ako trosite preko 2000kw/h onda jeftinije od EPS-ove ponude.
 
Verujem da je malo ko rešio taj problem buke i vrućine koje prave rigovi. Recimo da na jedno brojilo mogu da budu prikačena 2 riga ali recimo kako 4 riga staviti pod isti krov a da se ne udje u crvenu? Kako napraviti hladjenje kad je napolju 40 stepeni a ne umreti od vrućine i buke koje prave kuleri? Gde god da staviš rig smeta. Ko nema garažu sve ostalo je mikerenje i donekle mučenje. Ok isplati se cimanje ali kako sve ovo rešiti? Živim u zgradi i uvodjenke dodatnog brojila ne može, tako su mi u distribuciji rekli...iznajmljivanje je prostora skupo pa pojede ćar vajdu. Dajte neko rešenje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno