Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Ja bih na temu hlađenja dodao samo da je po mom mišljenju najpametnije jednostavno se osloboditi od toplog vazduha.
Leto sam progurao bez ikakvih problema.

20160824_194643.jpg
 
Poslednja izmena:
Razmisljao sam na svaki prozor da stavim po ventilator, koja je cena, od koliko w? Kvalitet? predlog za neki
 
ne treba ti na svaki prozor. treba ti jedan koji izvlaci vruc vazduh iz prostorije,i drugi koji ubacuje svez,po mogucnosti hladan.
 
Merna grupa, sa distributivne mreze, dakle bez trafo-a (EPS/snadbevanje ...bem li ga vise kako sta zovu):

Maksigraf u toku meseca vam baci da u peek-u trosite recimo 10kW, 15-tak rigova (naravno ako se bavite ovim poslom to je i kontinuirana potrosnja, te ne odstupa od peek-a ni prosecna puno) .... to puta 1000din

16 sati "skupe" struje *30 dana u mesecu * cena skupe struje u zelenoj zoni, po danasnjim racunima 5.8din * potrosnja

8 sati "jeftine" *30 dana * cena jeftine struje u zelenoj zoni, po danasnjim racunima 1.5 din * potrosnja

Saberete sve i to nista sto vam ostane .... :)

U sustini za ovaj primer to bi znacilo 10kW *1000= 10k din
16*30*5.8*10= 27 840 din
8*30*1.5*10 = 3 600 din

Sve je to cirka 41 500 din ili ti za ove koji oce u jevropu 340e
Za kolege sa pogonom ispod 10 kW a koji racunaju da je i crena zona ok, nek zaracunaju opet.

Hladjenje: Tunel, bez premca ...lako ostvariv sa stalizicom(iz prodavnica, rafovi), prostor sa strana zatvoriti ciradom/ sofisticiranije pleksiglasom .... na jednom kraju rupa s resetku na drugoj vent sa bar 2k RPM d uvlaci vazduh, obavezno staviti neki filter, prasina nije dobra ni u krevetu:trust:

I eto ga mali pogoncic ko secer za pocetak :-D

Uglavnom mislim da klime nisu resenje, jer masine prave aktivno toplotu, sto znaci da klima treba stalno da duva, sto opet znaci da na onom primeru iz merne grupe, fali malo kW ... malo vise.

Da mali dodatak, da bi ste mernu grupu uveli(ne racunam cenu rada majstora, ako majstor niste, ili ga nemate u familiji) treba racunati na izmedju 300-400e u samom startu za pratecu opremu
 
Poslednja izmena:
Merna grupa, sa distributivne mreze, dakle bez trafo
Jel to pricas iz licnog iskustva za cenu ili...
Da je tvoja racunica tacna , maltene svako ko trosi preko 500kw mesecno bi mu se isplatilo da predje na mernu grupu(ako uzmes za reper da te cena kw na dvotarifnom brojilu kosta prosecno 7.6-8,3 dinara ako se drzis plave zone).
Aktuelni cenovnik epsa bez akciza i pdv-a:
http://www.eps-snabdevanje.rs/kupci/Documents/20160818_Odluka o regulisanoj ceni EE za GS.pdf
Mene zanima do koliko se placa obracunska snaga a od koliko prekomerna?
Dodatne stavke na tom racunu (akciza , naknade , da li ima jos nesto...)?
 
Ajde ovako, koliko ja razumem tebe ja cu odgovoriti, iako nisam specijalizovana osoba za tumacenje racuna EPS-a, i sam znas kakvi su.

Prekomerna snaga u obracunu merne grupe nema, jer je tebi zadat vrh maksimetrom na mesecnom nivou koji ti placas, a da li nakon tog vrha koji uredja pokaze, ti iskljucis sve uredjaje/masine , do distribuciju ne zanima ... naravno ti posle toga placas potrosnju kW kolika god ona bila. Dakle ta granica obracunska/prekomerna je zadata samim uredjajem. Recimo ti pustis u pogon navedenih 15 rigova i to prilikom ukljucenja povuce sa mreze 10kW i u toku celog meseca ne predje tu vrednost (i ne bi ni trebalo, sem da naidjes na ultrahard block-ove ili predjes na kopanje BTC-a :smash:) cak i da bude neplaniranih restarta, ili nestanaka struje, ti nemas reaktivnu komponentu u vidu napajanja za masine i tebi ce vrh potrosnje ostati za taj mesec tih 10kW.
To je ono sto mnozis sa 1000 din.
Ostalo je potrosnja koju ti gledas kao potrosac iz zelene zone, sad za cene mi nemoj drzati rec, al mislim da su prilicno aktuelne.
Akcize, naknade nemam pojma iskreno, mislim da mozda imas tu neku naknadu dal 700 il 1200 din bez obzira da li potrosio 1w mesecno.
E sad ovaj detalj za 500kW i nije bas ...vec od 1500kW pocni da se premisljas o MG, naravno treba uracunati i troskove ugradnje iste.

Ako obmanjujem javnost neka me bolji poznavaoci isprave :)
 
Poslednja izmena:
vec od 1500kW pocni da se premisljas o MG
Verovatno si mislio na kWh? ;) Meni je covek iz distribucije prosle godine rekao da je minimalna merna grupa 8kW... Onda sam zvao druga koji ima MG u stanu, pa sam racunao po sada starim cenama (VT 6din kWh, NT 2din kWh, zaokruzeno na gore zbog PDVa), i ispalo je da nije bilo isplativo imati MG, a vuci recimo 4-5 kW snage. Naravno, isplativo je ako se ima rigova i rashladne opreme koja zbirno vuce dozvoljenu snagu.

Medjutim, ono sto mene buni i dalje jeste ono sto se moze procitati na www.enel.co.rs. Sajt jeste da deceniju nije azuriran :D, ali navodi i grupe sa manjom snagom. Ako neko ima iskustva iz prve ruke, za npr MG od 5 kW da podeli ovde, bio bih mu zahvalan. :)
 
Mislim da si masio za nekih 50% , tj. da bi cena za 10kw non-stop potrosnje 30 dana bez peak-ova I padova bila na mernoj grupi oko 65000 dinara.(posebno brojilo samo za rigove)
I ja bi' voleo da neko ko realno koristi uzme racun u ruke i ispravi nam kalkulacije... :)
 
Verovatno si mislio na kWh? ;)

Apsolutno :)

I hvala na dopuni za minimalnu snagu za mernu grupu, moguce da je to jedan od uslova ... meni nije trebala za ispod 10kW, pa se nisam ni zainteresovao za taj detalj.
A 50% promasaj bas i nije Vladane, inace bih mogao da pakujem kofer :)
 
Obracunska snaga 834din * maksigraf
Visa tarifa 6.72 * potrosnja
Niza tarifa 2.24 * potrosnja
Takse i Rtv oko 500din
Akciza 7.5% od ukupnog zbira
Slag na tortu <PDV> 20% na sve ispred izracunato
Podatci su sa racuna poznanika koji je MG koristio za TA pec(oko 2000kw mesecno), kaze da je do nedavno imalo smisla, ali sada se trudi da sat vrati na stari nacin obracuna(siroka potosnja).
 
Tom logikom sam otprilike I dosao do 65000 dinara
@Molex
gde ces bre , ostavi kofere:) , lopovi su to.
 
je jos ako koristis kuci ,treba da pazis da u istom trenutku ne ukljucis velike potrosace da ti ne izmere onaj interval od 15 minuta(bojler ,pegla , rerna , ringla, usisivac I eto ti taj mesec 5-8000 dinara vise)
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li se može koristiti EPS kalkulator za okvirne cene? Za 10.000Kw/h potrošenih, mesečni račun je oko 52.000din
 
U nasoj dimenziji ne, 10.000kw u plavoj zoni je oko 100.000din. A crvenu da ne spominjem...
 
Mislim da i ova kompanija prihvata snabdevanje fizičkih lica električnom energijom.

Pozovite, raspitajte se.

http://www.e-nergia.rs/

011/655-80-19

Danas sam pricao sa njima, moguce je i da se udruze vise njih iz razlicitih delova zemlje pod jednim ugovorom (podeljenim obracunom za svako merno mesto) i jedinstvenom cenom, sto nas je vise i sto vise trosimo, manja je cena struje.

Rudari Srbije ujedinite se :D
 
Moram popuniti obrazac planirane potrošnje u narednih 12 meseci, na osnovu toga daju ponudu... ja ću računati nekih 1.000MW za godinu dana, valjda nas se može sakupiti za toliko

70GPU normalnih ti je oko 90MWh godisnje sa masinama, odnosno 7.5MWh mesecno. Normalan GPU je polaris, ostalo je skupo za legalnu potosnju. I sa polarisom sada 1/4 kopas za struju.
 
Dobih odgovor:

Za ukupno potrošenih 1.000 MWh godišnje, cena je 42€/MWh + troškove pristupa distributivnom sistemu + akciza 7,5% + 20% PDV + naknadu za obnovljive izvore energije koja trenutno iznosi 0,093 RSD/KWh

Može li neko upućeniji da izračuna koliko su troškovi pristupa? Koliko mi se čini to zavisi od grada do grada pa recite iz svog iskustva...
 
to je veoma isplativo (mada je to cena kao merna grupa)
 
Dobih odgovor:

Za ukupno potrošenih 1.000 MWh godišnje, cena je 42€/MWh + troškove pristupa distributivnom sistemu + akciza 7,5% + 20% PDV + naknadu za obnovljive izvore energije koja trenutno iznosi 0,093 RSD/KWh

Može li neko upućeniji da izračuna koliko su troškovi pristupa? Koliko mi se čini to zavisi od grada do grada pa recite iz svog iskustva...

Cena istog u EPS-u je 44.66eur/MWh sto ce reci da je ovo povoljnije u startu.
 
Ako neko stvarno ima ideju da pravi neku grupnu varijantu za struju/prostor. Ja sam za.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
70GPU normalnih ti je oko 90MWh godisnje sa masinama, odnosno 7.5MWh mesecno. Normalan GPU je polaris, ostalo je skupo za legalnu potosnju. I sa polarisom sada 1/4 kopas za struju.

1/4 ako si na kucnom brojilu i ne ulazis u crvenu.
Ako si na M.G. ili pod ugovorom, najmanje 1/3 ide za struju, trenutno.
 
Pa ne vidim zašto, ljudi rade i mnogo komplikovanije stvari grupno pa uspevaju...

Kapiram da misliš na natezanje tipa "nisam ja toliko potrošio struje" ili "moje mašine ne zauzimaju toliko prostora" ali mislim da je to sve rešimo...

Uostalom moguće i da ja živim u nekom lepom svetu u svojoj glavi, koji na žalost nema veze sa realnošću ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
samo da proverim. ja koliko sam skontao ako se rigovi drze u plavoj zoni tj nisu u crvenoj onda su slicni troskovi po rigu merna grupa i plava zona....

vise razmisljanje da li je bolje sve drzati u 2/3/4 stana u plavoj zoni ili na jednom mestu sve sa mernom grupom
 
samo da proverim. ja koliko sam skontao ako se rigovi drze u plavoj zoni tj nisu u crvenoj onda su slicni troskovi po rigu merna grupa i plava zona....

vise razmisljanje da li je bolje sve drzati u 2/3/4 stana u plavoj zoni ili na jednom mestu sve sa mernom grupom

Pa nije bolje jer za te stanove pored zakupa (koji mozda ne placas) imas i informatiku i jos nekih drugih troskova x broj stanova. 1/4 za struju je sa mernom grupom i oko 10KW instalirane snage, odnosno 7.5MWh mesecne potrosene energije. Da pojednostavim matematiku, kada sve troskove MG sabijemo samo kroz energiju, izadje oko 8.5 dinara po KWh energije. Dakle u tih 8.5 din je uracunato sve, i fiksni i svi drugi troskovi. To je default, dogovorljive su cene od slucaja do slucaja. dakle 10KW dodje racun oko 64K dinara a tih 70GPU-a kopa oko 70$ dnevno na ethu. Saberes, oduzmes i imas matematiku trenutnu. Kada kazem GPU mislim na Polaris a ne na gerijatriju.
 
Poslednja izmena:
Moram dodati da je udruživanje moguće, imamo jednu cenu, a svako sklapa ugovor zasebno i dobija račun samo za svoje merno mesto... mora ispoštovati rok plaćanja i potrosnja za godinu dana, ne da neko odustane za dva-tri meseca

Mislim da je pvakav dogovor ostvarljiv, ima nas već četvorica. MG je dobra ali treba vremena i para da se to uvede...
 
Mislio sam samo na struju (nema ostalih troskova, zakupa, interneta) - jer se u tim stanovima vec zivi i dakle besplatno stoje rigovi. Jedino se placa struja naravno.

Dakle racunam oko 8,5din za MG i to koliko vidim nije drasticna razlika od plave zone (nisam sad siguran koliko je prosecna cena kad je racun u plavnoj zoni.pogledacu kad dodjem kuci)...
 
Nazad
Vrh Dno