Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Da li može neko ko se razume u detalje oko obračuna i merne grupe da razjasni oko obračunske snage? O čemu se tačno radi, kako se naplaćuje itd. Konkretno pitam zbog značajne razlike u mesečnom računu a pri istoj potrošnji, kako je to moguće i od čega zavisi? Primer, mašine rade isključivo noću, dakle 8 sati dnevno i mesečno potroše skoro isto 1500-1600 kwh u nižoj, a u višoj tarifi skoro ništa (par desetina kwh, kad zakuca neka mašina pa se ne ugasi automatski u 8 već ostane preko dana da vrti na leru), dakle iznos za energiju je ispod 4000 din (~3700 za jeftinu, ~200 za skupu) i na to idu još akcize i takse. Ali u jednom slučaju stigne račun 5700 din što je ok, a u drugom čak 13400 din?!
Razlika potiče od obračunske snage, na prvom računu je 0.3 kw što ispadne 265 dinara osnovica, a na drugom čak 6.87 gde osnovica izađe preko 6000 din. O čemu se tu radi, zašto se razlikuje? Oba meseca ista količina struje potrošena.

to radim , radio zadnjih godinu dana i nikada mi se nije desilo da jednom racun bude 5000 , a drugi put 10 000 na primer. racun mi je za svaki mesec zadnjih godinu dana isti + - 10 posto mozda u zavisnosti kada slikaju strujomer. jedino sto mogu da napomenem da je eps_a strasno bolelo to kada imam utrosak skupe struje 13%. prosle godine dodje 1 da pogleda strujomer da vidi da li sam zaglavio uklopni sat , kad ono nema uklopni sat , to je onaj novi digitalni. konstatovao da je digitalan i otisao. sledeci mesec dosla druga dvojica, da provere isto, predpostavljam da prvome nisu verovali , pa su poslali dvojicu , kao provera na proveru :) ... kopam i dalje mada mizerno trosim 1000 1100kw mesecno...
 
Prilicno visoke cifre kod EPS-a!
Nasa prodajna cena je 0.063 sa sve 24/7 podrskom, osiguranjem, vpn i slicno.
Kad predjemo odredjenu kolicinu nasa prodajna cena ce pasti na 0.05 euro centi!
 
cerade kako napreduju asici, prodade li sta iz obecanih amerika :d sto prodajes kad kopanje kod vas badava?
 
cerade kako napreduju asici, prodade li sta iz obecanih amerika :d sto prodajes kad kopanje kod vas badava?

Prodajemo hosting za 0.05 euro centi :) pa ti vidi. U odnosu na ove cifre sto spominju gore stvarno badava :D
Bas deru u Srbiji sa cenom struje.

Kako tebi ide?
 
Cekaj ne razumem, prodajes za 0.05c, prodajes 0.063, prodajes badava? To neki americki fazon kako se prave pare? Asici rade na teslawat ili na struju? Pa sto prodajes kad struja badava? Sto ne kupis neke asice ili rigove pa da hostujes sam sebi za 1c? Meni ide super, kupio par hiljada asica, struja me izadje 2 centa sa troskovima, ne prodajem hosting vec sve pare stavljam u dzep! Moj savet ti je da prebacis hosting u venecuelu, izacice te jeftinije.
 
hahahah! U Venecueli je nesigurno! :)
Ako imas 1 MW i up moze 0.05euro centi.
 
ma pusti ti nesigurno, prebaci sve u venecuelu i tamo hostuj. Vidis da te deru sa cenom u amerikama.
 
jok, ja im reko cerad mi nudi hosting za 0.05 eura u amerikama, oni kazu ok evo ti na 0.02 samo nemoj ici u venecuelu. I ja pristade, mada mozda u venecueli mogu da uzmem na 0.01 moram da proverim.
 
Puno para markane, da vidis kakav sam ja poso napravio..
El znas onaj vetropark kod Alibunara?
nasao sam stotinjak rumunjskih cigana i dok su ovi bili dizali vetrenjace, ovi moji uporedo ispod kopali tunele
ko stalone u ovom novom rambu sto je napravio lavirint od tunela, si gledo?
ispod svake vetrenjace izvucena nula i faza i cao, ona se vrti a ovi pajseri misle vetrenjace satro prave struju za njih - BUDALE!
ne znam jel ima nekog od njih ovde na benchu, da slucajno ne vide ovo sto pisem pa da mi zeznu poso
Uglavnom, gledam sad kako da izvucem neke subvencije na zelenu energiju, ako to uspem imacu besplatnu struju + 15din po masini
metno sam skoro 5k asica, a ove godine planiram i da se sirim, ocekujem jos 10-15k asica da pazarim
A juce me zove zutokljunac Jihan, pita alo kizo el imas neko resenje za struju, ovi kinezi mi prave probleme moram da gasim masine ne znam sta da radim
reko nije problem Jihane brate moj po kremanskom prorocanstvu, doteraj te djunte od asica kod mene vamo na deliblatsku pescaru, znas da ocu da pomognem bratu u nevolji
A on kad je to cuo, sav srecan da mi se zahvali, nazove njegovog ortaka CZ-a - direktora na bajnansu i dadne mi 5-6 dojava za sledeci pump nekih shitova
sta cu, mnogo mi dobro ide
 
Ziv je mining umro nije

 
Screenshot_20200213_231829.jpg
Pozz ljudi, ako nekome ovo zvuci zanimljivo, mogu da ga spojim sa covekom koji moze ovo da vam pomogne da ostvarite..
Verujem da bi znacilo nekome ko ima farme :)
 
Поздрав, колеге.

Треба ми један савет од искуснијих.
Које је најбоље место где може да стане што више ригова?

Тренутно их држим по становима које изнајмим, и кад се месечна потрошња струје приближи цифри од 2.500 kWh месечно (до 30.000 kWh годишње), морам да узмем још један стан да не бих прешао ЕПС-ову границу. И притом ме одеру за црвену зону, а не исплати ми се да узимам нови стан на сваких 1600 kWh месечно.

Гледам углавном мање станове БЕЗ грејања (због мањих трошкова), у мање траженим деловима града.
Размишљао сам и о кућама, али ми некако нису сигурне, јер кад изнајмим стан довољно је ставити блиндирана врата (наравно, нису типа високо приземље, 1, 2 спрат...), док у кући може неко да упадне кроз прозор лагано.

Да ли постоји могућност да се у једном стану узме она мерна група (без црвене зоне)?
Али опет је ту ограничење инсталација (не стављам преко 2000W по утичници).
Или можда да закупим неки већи локал или халу?
 
Поздрав, колеге.

Треба ми један савет од искуснијих.
Које је најбоље место где може да стане што више ригова?

Тренутно их држим по становима које изнајмим, и кад се месечна потрошња струје приближи цифри од 2.500 kWh месечно (до 30.000 kWh годишње), морам да узмем још један стан да не бих прешао ЕПС-ову границу. И притом ме одеру за црвену зону, а не исплати ми се да узимам нови стан на сваких 1600 kWh месечно.

Гледам углавном мање станове БЕЗ грејања (због мањих трошкова), у мање траженим деловима града.
Размишљао сам и о кућама, али ми некако нису сигурне, јер кад изнајмим стан довољно је ставити блиндирана врата (наравно, нису типа високо приземље, 1, 2 спрат...), док у кући може неко да упадне кроз прозор лагано.

Да ли постоји могућност да се у једном стану узме она мерна група (без црвене зоне)?
Али опет је ту ограничење инсталација (не стављам преко 2000W по утичници).
Или можда да закупим неки већи локал или халу?
Po meni najbolje neki veci poslovni prostor/hangar van grada, em su ti svi rigovi na jednom mjestu i lakse ih je servisirati, em je mnogo jeftinije rentiranje, pogotovu ako platis 6 mjeseci+ unaprijed.


Mene interesuje sledece, s obzirom da su mi velike temperature u sobi gdje drzim rigove (imam 36 grafika), zelim da ubacim aksijalni ventilator na prozoru koji je na nekih 170 cm od poda, a na drugoj strani su vrata koja su stalno otvorena odakle dolazi svjeziji vazduh, prostorija je oko 20m2, dnevna temperetaura u sobi ide do 38-39 stepeni, preko noci padne do 33-34, koji bi mi ventilator preporucili?
Da li je ovako nesto dovoljno ili da uzimam nesto jace?
https://www.okov.me/mn/grijanje-i-h...ntilator-aksijalni-fi-250mm-38w-bijeli-awenta
 
Računaj da ti treba protok vazduha 300m³/h/kW.
40 x GPU = cca. 40 x 0.15kW = 6kW x 300m³/h/kW = 1800m³/h

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Mene interesuje sledece, s obzirom da su mi velike temperature u sobi gdje drzim rigove (imam 36 grafika), zelim da ubacim aksijalni ventilator na prozoru koji je na nekih 170 cm od poda, a na drugoj strani su vrata koja su stalno otvorena odakle dolazi svjeziji vazduh, prostorija je oko 20m2, dnevna temperetaura u sobi ide do 38-39 stepeni, preko noci padne do 33-34, koji bi mi ventilator preporucili?
Da li je ovako nesto dovoljno ili da uzimam nesto jace?
https://www.okov.me/mn/grijanje-i-h...ntilator-aksijalni-fi-250mm-38w-bijeli-awenta

Brate, ne znam sta da da ti kazem, mislim da ti takav ventilator nista ne bi pomogao, pogotovo sto ne izvlaci direktno napolje, nego u dr. prostoriju, pa onda napolje. Mozda bi ti temperature bile malo nize, ali...
-Ja sam stavio 2 rig-a sa po 6 kartica u jednu prostoriju i to pored otvorenog prozora + kada vidim da se temperature malo podignu, pustim klimu.
 
Brate, ne znam sta da da ti kazem, mislim da ti takav ventilator nista ne bi pomogao, pogotovo sto ne izvlaci direktno napolje, nego u dr. prostoriju, pa onda napolje. Mozda bi ti temperature bile malo nize, ali...
-Ja sam stavio 2 rig-a sa po 6 kartica u jednu prostoriju i to pored otvorenog prozora + kada vidim da se temperature malo podignu, pustim klimu.
Nisam dobro napisao, na ulazu u sobu gdje su rigovi su vrata od terase, a na drugoj strani sobe je prozor na koji bih stavio vent, tako da bi kroz vrata ulazio hladniji vazduh, a kroz ventilator bi izlazio topao vazduh vani (a ne u drugu sobu). :)

@miodragk hvala na savjetu, ima jedan vent od 300mm, 1660 m3/h mislim da bi taj bio dovoljan, oko 60 eura je.
 
Nisam dobro napisao, na ulazu u sobu gdje su rigovi su vrata od terase, a na drugoj strani sobe je prozor na koji bih stavio vent, tako da bi kroz vrata ulazio hladniji vazduh, a kroz ventilator bi izlazio topao vazduh vani (a ne u drugu sobu). :)

Ako je tako, onda mislim da bi imao dobre temperature, a mislim da je i promaja dovoljna.

edit:

Ventilatori ne mogu da skode, samo da pomognu.
 
Poslednja izmena:
Evo link sa ventilatorom koji ce ti sigurno raditi posao, koristi ga dosta rudara, ja imam u slicnoj prostoriji bas 36 grafika i odlicno radi posao, malo je bucniji ako imas komsije (kao huk od strujanja vazduha, jer je motor bescujan), ali ako to nije problem ...

Evo konkretno sada je spoljna temperatura 31 stepen, a u prostoriji sa rigovima je 34 stepena, znaci samo tri stepena vise nego napolju, a merac mi je bukvalno 30cm od napajanja od jednog riga, tako da je razlika mozda jos i manja ako bi se stavio merac na zid koji nije pored rigova, ali ja sam namerno tu stavio da bi mi bila tacnija temperatura kod rigova.
Inace moze se biti u prostoriji bez problema dok on radi (mislim na cackanje oko rigova), dok kada se ugasi ventilator temperatura ode na tih 38-39 stepeni i mozes biti samo par minuta unutra.

Mana ventilatora je sto nema brzine, a ni potenciometar, pa radi uvek na maksimalnoj brzini, a cesto nema potrebe.

https://www.kupujemprodajem.com/ugo...ni-ventilator-fi450-aspirante-/oglas/28995677
 
Poslednja izmena:
Evo link sa ventilatorom koji ce ti sigurno raditi posao, koristi ga dosta rudara, ja imam u slicnoj prostoriji bas 36 grafika i odlicno radi posao, malo je bucniji ako imas komsije (kao huk od strujanja vazduha, jer je motor bescujan), ali ako to nije problem ...

Evo konkretno sada je spoljna temperatura 31 stepen, a u prostoriji sa rigovima je 34 stepena, znaci samo tri stepena vise nego napolju, a merac mi je bukvalno 30cm od napajanja od jednog riga, tako da je razlika mozda jos i manja ako bi se stavio merac na zid koji nije pored rigova, ali ja sam namerno tu stavio da bi mi bila tacnija temperatura kod rigova.
Inace moze se biti u prostoriji bez problema dok on radi (mislim na cackanje oko rigova), dok kada se ugasi ventilator temperatura ode na tih 38-39 stepeni i mozes biti samo par minuta unutra.

Mana ventilatora je sto nema brzine, a ni potenciometar, pa radi uvek na maksimalnoj brzini, a cesto nema potrebe.

https://www.kupujemprodajem.com/ugo...ni-ventilator-fi450-aspirante-/oglas/28995677
Hvala na savjetu, uzeo sam ovaj https://www.kupujemprodajem.com//ug...-aspirante/oglas/28391304?filter_id=804326622
Mislim da bi mi taj bio previse, probacu sa ovim, pa ako vidim da ne radi posao kako treba mogu dodati jos jedan.
Moze li slika kako si ga zasarafio? Jer sad moram da nadjem neki lim i da rezem, pa bi mi znacilo da vidim kako si ti to odradio. Hvala.
 
OSB ti je najjeftinija opcija i rupa ubodnom testerom...
 
Bas tako, OSB ploca i isecena po meri prozora i u njoj napravljen krug za ventilator, ja sam jos dodao lim sa spoljne strane cisto da mi ne upada kisa kad ventilator ne radi ...


vent.jpg
 
Hvala puno, idem da to zavrsim i da testiram. :)
 
Ne mogu da editujem poslednju poruku pa neka je admin spoji ili izbrise.

Uglavnom zavrsio sam sve ali ventilator koji sam uzeo mi ne odgovara iz razloga sto je ovo vent koji ubacuje vazduh u sobu, dakle kad se postavi onako kako zaista treba (kao na slici kod kolege Kapuero) duva prema unutra, sjutra moram poci da zamjenim za vent koji duva prema vani, u prodavnici mi rekose da je to taj, ali ocigledno da ni oni nemaju pojma, ono sto me brine da li uopste imaju to sto meni treba, jer nije neka velika ponuda kod nas.
Tako da me interesuje ukoliko nemaju na stanju vent koji meni treba da li ista postizem time da ga okrenem da duva prema vani, da li se dobija isti protok vazduha ili tu postoje neke razlike?

Evo vent koji sam kupio -

https://www.kupujemprodajem.com//ug...e/oglas/28391304?filter_id=739441866#photoBig

A ovo je vent koji sam TREBAO kupiti -

https://www.kupujemprodajem.com//ug...e/oglas/47195557?filter_id=739441866#photoBig
 
Ako možeš lopatice da mu okreneš, duvaće ka spolja, ali po obliku lopatica nije za to projektovan. :)

Generalno, ako okreneš ceo ventilator, duvaće ka spolja, ali ti onda motor (ta crna budža) stoji napolju, plus kačenje ostaje spolja isto. Ako ti nije daleko prodavnica/čovek od koga si uzeo, zameni - najmanje cimanja u globalu.
 
Poslednja izmena:
Ako možeš lopatice da mu okreneš, duvaće ka spolja, ali po oblicu lopatica nije za to projektovan. :)

Generalno, ako okreneš ceo ventilator, duvaće ka spolja, ali ti onda motor (ta crna budža) stoji napolju, plus kačenje ostaje spolja isto. Ako ti nije daleko prodavnica/čovek od koga si uzeo, zameni - najmanje cimanja u globalu.
Nije problem i da bude vani, pokriven je taj dio iznad prozora tako da kisa ne bi pravila problem, kabal bih kroz dasku provukao unutra, ali me interesuje da li su lopatice iste kao i kod drugog modela.
Nije mi daleko poci cu sjutra, ali nisam siguran da imaju na stanju to i jeste problem, nadam se da ce biti da ne lomim glavu oko ovoga, inace su velike vrucine kod nas poslednjih par dana, temp u sobi dolazi do 40c... :)
 
Hehe, trebao si da im kazes da ti treba ventilator za izvlacenje vazduha iz prostorije, stvarno ne znam da li bi taj ventilator koji si kupio imao isti efekat ako bi se okrenuo da stoji spolja. Mada bi zbog bezbednosti bilo pametnije da se stavi onakav kakav i treba da bude, jer ako su gole lopatice u sobi morao bi da stavis i neku zastitnu mrezu.
 
Računaj da ti treba protok vazduha 300m³/h/kW.
40 x GPU = cca. 40 x 0.15kW = 6kW x 300m³/h/kW = 1800m³/h

Treba da prebacim 4-5 rigova u drugu prostoriju, veličine 2x3x2,5m. Rigovi troše svi zajedno ~4kWh.

Po ovoj gore računici mi treba ventilator koji izbacuje ~1200m3/h? Da li je uopšte bitna zapremina prostorije u računici?!

Ventilator će biti na prozoru, na visini 160-170cm, a na vratima će biti veliki lufter u donjem delu, nadam se da će biti dovoljno protoka vazduha...
 
Treba da prebacim 4-5 rigova u drugu prostoriju, veličine 2x3x2,5m. Rigovi troše svi zajedno ~4kWh.

Po ovoj gore računici mi treba ventilator koji izbacuje ~1200m3/h? Da li je uopšte bitna zapremina prostorije u računici?!

Ventilator će biti na prozoru, na visini 160-170cm, a na vratima će biti veliki lufter u donjem delu, nadam se da će biti dovoljno protoka vazduha...

Imaš dosta primera kako se prave kripto-mining farme. Bitno je da promaja prolazi kroz kartice. Znači: police, rigovi, sve zagradiš i na kraju napraviš kod kartica otvore da vazduh, koji glavni ventilator izbacuje, u prostor uđe baš tamo gde treba.
https://earnbitcoinbydoingsurvey.blogspot.com/2019/09/bitcoin-mining-containers.html

Može se i izračunati:
Na izlazu imaš ventilator 1500m[SUP]3[/SUP]/h
Otvor za ulaz vazduha je 1m x 1m = 1m[SUP]2[/SUP]
1500m[SUP]3[/SUP] vazduha će ti proći kroz otvor od 1m[SUP]2[/SUP] za 1 sat (3600 sek)
0.4m/s će biti promaja

Ako smanjiš ulazni otvor na 0.5m[SUP]2[/SUP] onda ti se jačina promaje duplira 0.8 m/s (zato treba pozapušavati nepotrebne otvore).

Aksijalnim ventilatorima ulazni otvor možeš smanjivati do polovine površine lopatica (ako smanjiš više, ventilator počne da se muči i smanjuje mu se efikasnost)

4kW nije neka velika snaga i ventilacija ti neće zadavati ozbiljniju glavobolju. To kako si napisao će raditi 100%.
Ovo sve sam ti napisao jer 4kW možeš staviti u kocku od 2m[SUP]3[/SUP]. Polica sa 5 nivoa, na svaki nivo po jedan rig, OSB pločama napraviš kutiju, isečeš otvor za ulazni vazduh samo kod kartica (10cm x 50cm x 5kom = 0.25m[SUP]2[/SUP]), 1200[SUP]3[/SUP]/h / 0.25m[SUP]2[/SUP] = promaja 1.33m/s) ventilator izbacuje vruć.vazduh, ... :)
 
Poslednja izmena:
Hvala @miodragk, napravićemo nešto da valja :)
 
Nazad
Vrh Dno