Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Peak, ne peek :)

Na grafikonu je to najveća/najviša tačka (npr. kao kod bitcoina cena u decembru od 20k).
 
Zato sada mozete uzeti komercijalno snabdevanje i nema maksigrafa a cena ista
 
^Da, to je ona zelena zona ili uvek zeleno bese.
Problem je sto covek vec ima uvedenu mernu grupu pa ne znamo da li je u mogucnosti da menja to.

@nebeski
Nadovezao sam se samo na prethodni u kome je isto pisalo, nisam ni obratio paznju.
Dobro je da uvek ima neki lektor na forumu, veoma doprinosi zajednici.
 
Zar nije to "non stop zeleno" skuplje od merne grupe? Ja sam računao preko onog njihovog kalkulatora, unosio podatke sa računa za struju i izlazilo je skuplje, nekoliko hiljada ako se dobro sećam. Za 6-7 rigova
 
Mala ispravka, peek draw(maksigraf) ne sme biti veci od odobrenja, jer na racunu postoji stavka "prekomerno opterecenje", koja se ne pojavljuje ako ne prekoracis odobrenje, i 16 sati dnevno ti je vislja tarifa, a 8sati dnevno ti je niza tarifa, tako da nemozes prosto izracunati prosek od 5,8 din/kw...
Ostatak podataka je OK...

dobro, da, sigurno postoji neko ogranicenje ali je poenta da je dosta vece od kucnog brojila... a ako rigovi rade 24/7 (kao sto rade) kako bi ti izracunao prosek lol :D

inace cene za mernu grupu sa racuna iz marta su 7.117 skupa i 2.372 jeftina, bez pdv, dakle prosek je 5.535 (inace ove cene na 3. decimalu u zemlji gde nema ni prve su vrlo lol :D)

882.760 je naknada po kw peak draw sto za rigove nije strasno, nek ima neko 5 rigova po 900w (4.5kw draw iz zida) to je 3972 din vise al se ne ulazi u crvenu, ukupna potrosnja tih rigova na 30 dana je 3240 kwh

merna grupa:
potrosnja 17933
naknada 3972
ukupno 21905

regularno brojilo:
potrosnja (zelena 1533)+(plava 8211)+(crvena 21976) 31720
naknada 750
ukupno 32470


aj sad recimo da ostvarite jos peak draw 5kw preko to vam dodje 4413 din vise a to je otp to, klima 1kw, audio video komp zezalice 1kw, sporet 1kw, bojler 1kw, svetlo and stuff 1kw, dakle ako se malo obrati paznja (ako se sprema nesto 2 ringle i rerna ne ukljucuje se bojler etc) merna grupa je super za mining, znam da kad sam ja prelazio na mernu grupu bilo je zezanja i moralo je malo da se podmaze, sad ne znam kakva je situacija sa tim menjanjem tarifa, ako neko ima sveze informacije i meni bi bilo korisno...
 
Poslednja izmena:
Ogranicenje ti je koliki su ti osiguraci koje ti dodeljuju iz EPSa, 16-25-32 ampera po fazi, u mom slucaju 32A, i samim tim odobrenje je 22kw na sve tri faze, i pise u zaglavlju racuna. Preko toga zaracunavaju prekomerno opterecenje. Sveze informacije: prosli mesec 10420kw/h=93200din
 
Gde se snabdevate sa ventilatorima, ugradnim, za vetilaciju prostorije? Može preporuka za firmu ili model i na pp ako je zabranjeno. Treba mi prečnik oko 40 cm, 30-50. Ugradio bih ga na osb ploču.
Protok vazduha što veći, buka i cena što manja :D odnosno da ima što optimalniji odnos ove tri stavke
 
Pecnik 35-45cm, potrosnja 50w, protok zadovoljavajuci, cena 1500-2000din, model: polovni ventilator spoljne jedinice klime...
 
To dobro zvuči :) ali gde to da nađem? Google, kupujem prodajem i kupindo mi nisu pomogli. Pošalji mi privatnu poruku ako znaš ko prodaje
 
Ja stavljam one podne, dosta su jaci i veci od stubnih. Imas ih u Elementi, model Prosto, ima vise modela razlicitog precnika pa mozes da odaberes.
 
Da li su ok za 24/7 rad? To nisu industrijski ventilatori? U uputstvu pise da su za kucu i kancelariju, da se ne ostavljaju sami da rade...?
 
Vidim da se pise o mernoj grupi pa rekoh da dam real life primer (masine nisu na posebnom brojilu vec je racun zbirni za potrosnju rigova i regularnu kucnu potrosnju od oko 300 KWh mesecno). 28x RX570/580 + 4x GTX1080.

Sa racuna:

Broj dana: 33
Maxigraf(obracunska snaga): 7,63 (KW) , cena 882,760 po KW
Aktivna energija VT : 2350 KWh, cena 7,117
Aktivna energija NT : 1220 KWh, cena 2,372
Reaktivna energija : nesto sitno/nebitno
---------------------------------------------
Suma x PDV (1.2) x akcize (1.075) = 34000 din

Ima tu negde i trosak garant. snabevaca i naknada za povlascene poizvodjace el. energije koja izadje oko 300-600din. Znaci racun je oko 34500 din. Maxigraf (Obracunska snaga) je bitna stavka jer je to peak power u bilo kom 15min. intervalu u toku meseca. Sto znaci ako rigovi dele brojilo sa drugim uredjajima nije dobro paliti jos i bojler, masinu za ves, masinu za sudove, rernu/ringle itd. u isto vreme. Svaki dodatni registrovani kilovat se mnozi sa 883dinx1.2x1.075 sto je efektivno +1140din na toj stavci u racunu.
Prebacivanje na mernu grupu ukupno kosta oko 75000-80000din (ukljucena cena novog brojila, staro odnosi EPS) i bez "veze" u EPS moze da potraje duze vreme.

Racun za potrosnju na regularnom trofaznom dvotarifnom brojilu bi u ovom slucaju iznosio oko ~47000din. Svaki novi rig na mernoj grupi(+800W) donosi dodatnih +5000 din na racunu, dok na regularnom brojilu to iznosi +10000din (~duplo).

Eto toliko, nadam se da je nekome bilo korisno. :)
 
Poslednja izmena:
Ja stavljam one podne, dosta su jaci i veci od stubnih. Imas ih u Elementi, model Prosto, ima vise modela razlicitog precnika pa mozes da odaberes.

http://www.elementa.rs/proizvod/56601/podni-ventilator-40cm
https://www.kupujemprodajem.com/Aksijalni-ventilator-fi400-premente-40729139-oglas.htm

Dobio sam preporuke i za ove aksijalne da su odlični, cene su slične ali specifikacije (kojima nešto ne verujem) su veoma različite. Dakle meni treba da se montira lako na osb ploču sa 4 šrafa i da izbacuje vruć vazduh van prostorije.
Oba su fi 40cm, e sad, uživo ih još nisam video ali po slikama (konstrukcija, broj lopatica, potrošnja) meni taj sa kp deluje dosta ozbiljnije, dok po specifikacijama ispada da je sobni Prosto u svemu bolji lol, manje bučan ispod 60 dB vs 68 dB, da ima veći protok 4000 kubika na sat vs 3500 i da duplo manje troši, 90 W vs 180. Meni to ništa nema logike. Ako onaj troši 180 W to mi deluje kao ozbiljan motor, a u taj naznačeni protok nemam poverenja.
Može li neko pametniji, iskusniji da prokomentariše? Ono mi je na drugom kraju grada ali iscimao bih se ili poručio kurirskom.

Prebacivanje na mernu grupu ukupno kosta oko 75000-80000din (ukljucena cena novog brojila, staro odnosi EPS) i bez "veze" u EPS moze da potraje duze vreme.

Ja imam samo jedno pitanje, koliko je to duže vreme? :) Okvirno
 
Zar nije to "non stop zeleno" skuplje od merne grupe? Ja sam računao preko onog njihovog kalkulatora, unosio podatke sa računa za struju i izlazilo je skuplje, nekoliko hiljada ako se dobro sećam. Za 6-7 rigova

Jel ima neko da koristi non stop zeleno..ja sam debelo u crvenoj zoni 43-44 000 din mi racun i po kalkulatoru na njihovom sajtu da predjem na njih trebao bi da ustedim 5-6000 dinara ..ja ih zvao da mi izracunaju oni mi posalju ono ispadne isto ko sto sad placam EPSu ..ja ih pitam kako kad na sajtu ispadne mnogo manje oni kao to stoji od ranije i nije tacno...izem ti firmu koja mesecima ne moze da updatuje sajt..
 
@Gadjan

Ja sam kupio od tih sa KP aksijalni od 45cm, za izvlacenje vazduha, prostorija u kojoj je postavljen ventilator ima 7 rigova, povrsine 12kvadrata, pre ugradnje ventilatora oko 6h ujutru sa otvornim prozorom i vratima je bila obicno oko 43-44 stepena, i to pre dva meseca, kada nisu bile ovolike temperature, sada po ovom vremenu (oko 30 stepeni) u 14h temperatura u prostoriji bude oko 34 stepena, sto je skroz podnosljivo za rigove, potrosnja je oko 230-235w, sigurno ce se povecati temperatura u prostoriji kada i napolju ode gore temperatura, ali mislim da ce odraditi svoj posao kako treba.
 
http://www.elementa.rs/proizvod/56601/podni-ventilator-40cm
https://www.kupujemprodajem.com/Aksijalni-ventilator-fi400-premente-40729139-oglas.htm

Dobio sam preporuke i za ove aksijalne da su odlični, cene su slične ali specifikacije (kojima nešto ne verujem) su veoma različite. Dakle meni treba da se montira lako na osb ploču sa 4 šrafa i da izbacuje vruć vazduh van prostorije.
Oba su fi 40cm, e sad, uživo ih još nisam video ali po slikama (konstrukcija, broj lopatica, potrošnja) meni taj sa kp deluje dosta ozbiljnije, dok po specifikacijama ispada da je sobni Prosto u svemu bolji lol, manje bučan ispod 60 dB vs 68 dB, da ima veći protok 4000 kubika na sat vs 3500 i da duplo manje troši, 90 W vs 180. Meni to ništa nema logike. Ako onaj troši 180 W to mi deluje kao ozbiljan motor, a u taj naznačeni protok nemam poverenja.
Može li neko pametniji, iskusniji da prokomentariše? Ono mi je na drugom kraju grada ali iscimao bih se ili poručio kurirskom.



Ja imam samo jedno pitanje, koliko je to duže vreme? :) Okvirno

Duze vreme moze da bude oko 2 ili cak 3 meseca :). Zavisi od vise faktora, zato je bolje imati "coveka" gde treba ;).

Sto se tice tih ventilatora ne zaboravi da je najvazniji faktor pouzdanost u 24/7 radu, ako nameravas da to radi non-stop. Iz tog ugla posmatrano ovaj ventilator sa KP je miljama ispred standardnih kucnih varijanti sto imas da nadjes po prodavnicama. Imas i sajt firme koji su drugi vec pominjali (jakka grupa) gde mozes da nadjes slicne aksijalne ventilatore (dvobrzinske 50W/100W) kao i alu flex creva i propratnu opremu za ventilaciju.
 
Ne znam jesam li kacio kutiju sto sam sebi pravio
5bfc1693d91af3b2256e27805c588425.jpg

6926b667c20a09e6e36929c4a84e6519.jpg

91da5cf5c2c31754c97bc499389c1e3e.jpg


Uglavnom vani temp 34C u prostoriji 35-36 u kutiji 37C.
Gpu0 59c 53% fan (580 saphire pulse elpida 1175/1950 880mV)
gpu1 61C 57% (580 xfx elpida mem 1100/1750 925mV)defeknta ne da veci klok
gpu2 54C 48%(580 saphire pulse samsung mem 1175/2120 875mV)
Gpu3 58C 53% (570 msi armor micron mem 1175/2220 900mV)
Gpu4 60C 55% (570 msi armor micron mem 1175/2230 900mV)
Gpu5 53C 48% (580 saphire pulse samsung mem 1175/2120 880mV)
Gpu6 62C 57% (570 msi armor micron mem 1175/2220 900mV)

570ke su 8gb, a 580 4gb. Ja zadovoljan kako funkcionise


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Gle samsung pulsaru, radi i ne znoji se :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ni malo, totalno opustena.
I sa msi sam zadovoljan s obzirom koje klokove trpi.
I da, zaboravio sam staviti xfx kopa 26Mh/s, sap 580 elpida 29, sap samsung 580 30,4 i msi dere 31,4.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja kupio 17 x 580ki, sve elpide :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Odosmo u off :)
Imam jedno pitanje za sve. Drug ima jednotarifno brojilo u pomoćnoj kućici i tu bi stavio rigove, e sad, može li da se zameni brojilo za dvotarifno i koliko bi me to koštalo?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To je dosta jeftino ali moras da kupis uklopni sat, trebalo bi da se raspitas u lokalnoj distribuciji jer taj uklopni sat samo oni smeju da ti namestaju.
 
Ok hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobio sam pre neki dan najavu od EPS-a da će mi dići cenu struje od 1.12. Spadam u male komercijalne kupce i imam dvotarifno brojilo. Poskupljenje je oko 28 %. Ima li još neko sličnih najava? Po mojoj matematici 1 kwh me košta oko 10.5 dinara, kada krajnju cifru podelim sa brojem kilovata. Ima li predloga za druge dobavljače? Koje cene imate?
 
Uff, znači industrijska struja za male rudare ćao zdravo..
 
vecima su digli jos u oktobru
 
Kradimire, može li ceo tekst? Ili slika teksta koji su ti poslali?
 
Zahvaljuju se na saradnji, obaveštavaju me da će se godišnji ugovor koji imam automatski produžiti i usput, usklađuju cenu sa uslovima na tržištu. Od 1.12. 1 MW će me koštati 67.83 EUR u višoj i 46.01 u nižoj tarifi. Za jednotarifna brojila će biti 61.05. Do sada mi je 1 kW bio oko 10.5 dinara kada se sve sabere. Sada će biti 28% više, odnosno verovatno malo manje kad se dodaju sve prateće stavke i pdv.
 
Nazad
Vrh Dno