Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Zivim u stanu i imam jedan rig. Do sada su mi racuni za struju sa tim jednim rigom (RX570 x6) i podnim ventom, sa sve domacinstvom stizali oko 8500-9000din. Kao sto sam vec pisao ukupna potrosnja mi je 988kw na mesecnom nivou. Posto pustam u pogon i drugi rig. Plasim se da cu uci u crveno. Odnosno siguran sam da cu prelaziti 1600kw i samim tim racuni bi mi stizali po EPS kalkulatoru 21K. U tom slucaju to mi se ne isplati. Ne znam kako ostali koji zive u stanu i regularno placaju struju izlaze na kraj sa dva+ riga? Pritom, imam srece pa sam neku polu otvorenu terasu adaptirao za rigove. Inace da su u sobi, svakako da ne bi izdrzao od vrucine.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk
 
Zivim u stanu i imam jedan rig. Do sada su mi racuni za struju sa tim jednim rigom (RX570 x6) i podnim ventom, sa sve domacinstvom stizali oko 8500-9000din. Kao sto sam vec pisao ukupna potrosnja mi je 988kw na mesecnom nivou. Posto pustam u pogon i drugi rig. Plasim se da cu uci u crveno. Odnosno siguran sam da cu prelaziti 1600kw i samim tim racuni bi mi stizali po EPS kalkulatoru 21K. U tom slucaju to mi se ne isplati. Ne znam kako ostali koji zive u stanu i regularno placaju struju izlaze na kraj sa dva+ riga? Pritom, imam srece pa sam neku polu otvorenu terasu adaptirao za rigove. Inace da su u sobi, svakako da ne bi izdrzao od vrucine.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk

mislim da taj kalk nije tacan...
da uzmemo da ti rig trosi oko 850w na sat....dva riga sa po 6 kartica bi mesecno trosila oko 1200 kw mesecno...ostaje 400 kw do crvene zone...ono sto sve pretekne preko 1600 se placa po tarifi crvene zone....po mojo nekoj proceni racun preko 15k ne bi trebao da bude....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zivim u stanu i imam jedan rig. Do sada su mi racuni za struju sa tim jednim rigom (RX570 x6) i podnim ventom, sa sve domacinstvom stizali oko 8500-9000din. Kao sto sam vec pisao ukupna potrosnja mi je 988kw na mesecnom nivou. Posto pustam u pogon i drugi rig. Plasim se da cu uci u crveno. Odnosno siguran sam da cu prelaziti 1600kw i samim tim racuni bi mi stizali po EPS kalkulatoru 21K. U tom slucaju to mi se ne isplati. Ne znam kako ostali koji zive u stanu i regularno placaju struju izlaze na kraj sa dva+ riga? Pritom, imam srece pa sam neku polu otvorenu terasu adaptirao za rigove. Inace da su u sobi, svakako da ne bi izdrzao od vrucine.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk

Ubaci još jedan rig lagano.. naravno pod uslovom da undervoltuješ svaku karticu.. onda upada u plavu zonu ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zivim u stanu i imam jedan rig. Do sada su mi racuni za struju sa tim jednim rigom (RX570 x6) i podnim ventom, sa sve domacinstvom stizali oko 8500-9000din. Kao sto sam vec pisao ukupna potrosnja mi je 988kw na mesecnom nivou. Posto pustam u pogon i drugi rig. Plasim se da cu uci u crveno. Odnosno siguran sam da cu prelaziti 1600kw i samim tim racuni bi mi stizali po EPS kalkulatoru 21K. U tom slucaju to mi se ne isplati. Ne znam kako ostali koji zive u stanu i regularno placaju struju izlaze na kraj sa dva+ riga? Pritom, imam srece pa sam neku polu otvorenu terasu adaptirao za rigove. Inace da su u sobi, svakako da ne bi izdrzao od vrucine.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk

Od tih 933KWh rig ti trosi recimo pola, a pola ti je domacinstvo. Po toj logici sve i da ti rig trosi 500KWh dodavanjem jos jednog imaces oko 1450kwh a to je dosta daleko od 1600 gde pocinje crvena zona.
 
Glavna je i raspodela poyrosnje, nije isto ako ti domacinstvo potrosi na primer 400kwh u skupoj i 100kwh u jeftinoj, ili 100kwh u skupoj i 400kwh u jeftinoj, rigovi trose isto tj. 2/3 skupa i 1/3 jeftina, sa 2 riga lepo podesena potrosnja bi trebala da ti bude 12.000-15.000 din na nivou celog domacinstva i sa svim deratorskim dazbinama

Sent from my P8000 using Tapatalk
 
Sve i da uspe to oko zona i struje, ja ne znam kako uspeva neko normalno da zivi u stanu u kom radi dva riga? Meni je zbog nekih testiranja rig bio dva meseca u stanu i ono je bilo nepodnosljivo. Da stavim na stranu buku , toliko isusuje vazduh jedan rig da je nemoguce normalno funkcionisati, ne znam kako sa dva uspevate?????
Prosto je nezdravo toliko isusen vazduh udisati i ziveti u takvom prostoru, ili po ceo dan drzati neke isparivace vlage...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Elem, kad smo kod toga već, šta preporučujete za i da li preporučujete vlaženje vazduha u prostoriji gde su rigovi? Verovatno izuzetno suv vazduh ne prija ni njima i pogoduje stvaranju statičkog elektriciteta.
 
Preporucujem prostirku za ves, i da cele zime (kao ja) susite ves u kuci, necete imati nikakvih problema sa suvim grlom, imacete suv ves koji ne smrdi na cadj.
 
Imate i varijantu hostovanja rigova kod ljudi koji imaju uslove za to .
Sto se tice cene struje , naravno da je najbolje imati 1 rig na 1 brojilu i ne koristiti nista drugo na tom brojilu ali su to neki idealni uslovi koji podrazumevaju da imate nekretninu besplatno da tu niko ne zivi da je brojilo i prikljucak neko vec besplatno obezbedio itd ,

Ako zanemarimo te idealne uslove koji se ne mogu besplatno ponoviti , situacija je dosta jednostavna . cena KWH u Srbiji je okvirno sa manjim odstupanjima 11 do 12 dinara po utrosenom KWH ili uprosteno 9 do 10 euro centi .

Kako se dolazi do te cene komercijalne struje . Cena struje na velike kolicine na izvoru termo ili hidrocentrali je oko 50-56 eura za 1000 kw .

Na to se mora dodati nadoknada za distribuciju koju naplacuje EDS i koja je oko 3 dinara po KWH . Na sve to se dodaju odredjene dazbine po odobrenom KWH energije i na sve to se dodaje akciza od 7% i PDV od 20 %.

Dakle znam da je moje objasnjenje komplikovano ali ono daje sustinu . NEMOGUCE JE STRUJU DOBITI ISPOD ODREDJENOG IZNOSA MA KAKO SE TO RACUNALO :)

Dakle proizvodna cena struje je oko 6 dinara , distribucija da stigne do vas je oko 3 dinara , a na sve to ide akciza pa na sve to PDV.

Ono zelena zona je napravljeno za socijalnu kategoriju stavnistva kako bi se ljudi sa niskim primanjima zastitili i tu ako recimo potrosite 100 kw stici ce vam racun oko 1200 dinara , sto opet iznosi 12 din KWH :)

Obrni okreni sa malim odstupanjima i ukoliko ne trosite samu u jeftinijoj tarifi nocu od 24h do 8 ujutro . Platicete 11-12 dinara preko bilo kog dobavljaca samo su nijanse u pitanju

Ako udjete u crvenu zonu odrace vas sa nekih 17 do 20 dinara po kwh ali to je neka druga prica i neki drugi razlozi namenjeni kaznjavanju ljudi koji struju nekontrolisano koriste za grejanje
 
Samo kod nas ima obrnuta ekonomija - što više trošiš, više plaćaš :D
 
Samo kod nas ima obrnuta ekonomija - što više trošiš, više plaćaš :D

Ne to nije obrnuta ekonomija ,
Crvena zona postoji samo kod domacinstava ili kod sitnih preduzetnika koji su pojednostavljeno ubaceni u tu kategoriju .
Uvedena je jer su neka domacinstva nesavesno trosila struju zimi za grejanje a elektricna struja nije za to namenjena ,

Kad se radi o komercijalnim potrosacima sistem obracuna cene je racionalan i tu sto vise trosis i nacin na koji trosis te stimulise i dobijas povoljniju cenu .

Dakle raspitajte se za KOMERCIJALNU cenu struje i nacin obracuna.
Iznenadicete se ali cena je izrazena u eurima po srednjem kursu narodne banke srbije se pretvara u dinare i povoljnija je za nekoliko procenata od cene struje u regionu .

Tu vec imate i ozbiljne dobavljace i strane ukupno oko 80 registrovanih u Srbiji i sve je racionalno , naravno osim nekoliko sitnih hostaplerskih firmi koje pokusavaju da vas prevare terminima uvek zeleno i slicno a prodaju vam EPS struju uz proviziju :)

Dakle prvo se informisite ispravno , pokusajte da razumete nacin obracuna potrosnje i kad to uradite sve ce biti jasno

Imate i nacin prodaje u narodu poznat kao merna grupa za velike potrosace , ali je on isplativ u samo 1 jedinoj situaciji , to je kad od prvog do zadnjeg dana u mesecu trosite isti dozvoljeni njivo struje a nemate pikove i padove u potrosnji ,

Taj sistem je za nekoliko procenata povoljniji od komercijalnog snabdevanja koji isto mozete potpisati sa EPS om ili nekim drugim dobavljacem

imate sve te kalkulatore i cenovnike na netu da se ja sad ne ponavljam a mislim da su i ovde to objavljivali
 
Kako niko da spomene serverske rekove tj serverske ormane koji bi se napunili grafičkim kartama i koji bi se hladili sa već ugradjenim ventovima...

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jedan andervoltovan rig sa 6x rx 470 8gb trosi oko 600kW mesecno. Cisto info.
 
Evo ja da kazem moje iskustvo na jednom brojilu imam ukljucen 2 riga po 6 kartica gtx 1060 i tu mi je račun oko 7000 dok na drugom satu isto to plus zamrzivač oko 8000-8500 .

Послато са LG G6 уз помоћ Тапатока
 
Evo ja da kazem moje iskustvo na jednom brojilu imam ukljucen 2 riga po 6 kartica gtx 1060 i tu mi je račun oko 7000 dok na drugom satu isto to plus zamrzivač oko 8000-8500 .

Послато са LG G6 уз помоћ Тапатока

To je tacno onih 52eur/mesecno za 1KW koji je stalno ukljucen=720kw/h za 52eur
 
Evo ja da kazem moje iskustvo na jednom brojilu imam ukljucen 2 riga po 6 kartica gtx 1060 i tu mi je račun oko 7000 dok na drugom satu isto to plus zamrzivač oko 8000-8500 .

Послато са LG G6 уз помоћ Тапатока

Ne isplati se, iskljuci covece zamrzivac, mnogo trosi a nista ne donosi. :d
 
Treba mi savet. Kako sam dosad živeo u stanu gde nisam plaćao struju :) , mogao sam da uživam i da držim rigove kod mene. Nisam obraćao pažnju na to koliko troše itd. E sad, došlo je vreme da se selim na novu lokaciju, pa moram da vidim šta mi je najisplativije. Da li da držim te mašine kod mene ili da pronađem neku drugu opciju. Imam 4 mašine sa ukupno 19 grafika. To otprilike izgleda ovako:

Rig 1 - RX 470 x 4 kom
Rig 2 - RX 570 x 4 kom + RX 580 1 kom
Rig 3 - RX 570 x 4 kom
Rig 4 - RX 570 x 6 kom

Na svim rigovima je isto napajanje Chieftec APS-1000CB 1000W Full

Mogu da presložim to da imam praktično 3 riga sa po 6 grafika svuda. A jednu da ubacim u moj komp koji ionako ne koristim pa neka odatle radi. Kuća u koju se selim ima prostor gde bih mogao da ih držim (podrum :) ) ali ne znam kakva bi situacija bila sa strujom. Naravno sada ću morati da plaćam za sve. Odnosno za svu tehniku u kući i sl. Problem je što u toj kući postoji ta neka Merna Grupa o kojoj ja apsolutno blage veze nemam, pa mi treba savet ili nečije iskustvo dosadašnje koliko bi te mašine mogle da potroše na mesečnom nivou sa tom mernom grupom. Znam samo da je 5000 dinara za struju početna tarifa, odnosno to je ono što mora da se plati na mesečnom nivou i plus ono što se potroši.

Unapred zahvalan na odgovoru. Ako zatreba još neka informacija, slobodno pitajte :D
 
Treba mi savet. Kako sam dosad živeo u stanu gde nisam plaćao struju :) , mogao sam da uživam i da držim rigove kod mene. Nisam obraćao pažnju na to koliko troše itd. E sad, došlo je vreme da se selim na novu lokaciju, pa moram da vidim šta mi je najisplativije. Da li da držim te mašine kod mene ili da pronađem neku drugu opciju. Imam 4 mašine sa ukupno 19 grafika. To otprilike izgleda ovako:

Rig 1 - RX 470 x 4 kom
Rig 2 - RX 570 x 4 kom + RX 580 1 kom
Rig 3 - RX 570 x 4 kom
Rig 4 - RX 570 x 6 kom

Na svim rigovima je isto napajanje Chieftec APS-1000CB 1000W Full

Mogu da presložim to da imam praktično 3 riga sa po 6 grafika svuda. A jednu da ubacim u moj komp koji ionako ne koristim pa neka odatle radi. Kuća u koju se selim ima prostor gde bih mogao da ih držim (podrum :) ) ali ne znam kakva bi situacija bila sa strujom. Naravno sada ću morati da plaćam za sve. Odnosno za svu tehniku u kući i sl. Problem je što u toj kući postoji ta neka Merna Grupa o kojoj ja apsolutno blage veze nemam, pa mi treba savet ili nečije iskustvo dosadašnje koliko bi te mašine mogle da potroše na mesečnom nivou sa tom mernom grupom. Znam samo da je 5000 dinara za struju početna tarifa, odnosno to je ono što mora da se plati na mesečnom nivou i plus ono što se potroši.

Unapred zahvalan na odgovoru. Ako zatreba još neka informacija, slobodno pitajte :D

Prvo sto treba da uradis je da uzmes onaj merac potrosnje struje, ukljusis rigove, izmeris potrosnju i onda udjes na ovaj link http://www.elektrovojvodina.rs/sl/korisnicki_servis/cena-struje-za-domacinstva1 i pogledas gde se ti nalazis sa tom svojom potrosnjom i eto ti tvog mesecnog rashoda


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
mislim da bi ti bilo najisplativije da placas taj objekat iz koga izlazis, ako vec ne placas struju kao sto kazes


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako presložiš na tri riga, očekuj 50-60 eur po rigu sa mernom grupom. Ako ti ostanu ovakve konfiguracije ukupna cifra će biti malo veća.
 
Moze li malko detaljnije oko merne grupe i neki primer za tipa 5 rigova plus domacinstvo

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
merna grupa je sistem koji je predvidjen za velike potrosace i potrosace velike snage, tako se i naplacuje, standard svi znate kako izgleda pa evo neke razlike

merna grupa nema zone, zelena, plava, crvena, ne postoje, cena po kw/h je tek nesto malko niza od standardne plave zone i konstantna je... koliko god kw/h da potrosite, 1 kw/h je oko 5.8 din (prosek, skupa tarifa je 7.10, jeftina 2.30, malo jeftinije nego "plava")

ali zato merna grupa naplacuje angazovanu struju papreno, u datom mesecu belezi se peak koji je u tom mesecu nastao... recimo ja koristim mernu grupu za grejanje gde je peak draw oko 13 kw, 2x6 kw grejaci + 1kw pumpa i taj peak se placa ~850din po kw, zato na mernoj grupi niste ograniceni na 12kw (ili bese 17kw za domacinstva, zaboravih) peak draw vec mozete da vucete jako mnogo tipa 50kw...

merna grupa takodje nema mesecno zaduzenje ni tv pretplatu, ako brojilo ceo mesec ne radi racun je 0.00 (standardno brojilo je ~750 din mesecno ako ga ne ukljucite)

evo primera za moje grejanje

13 kw peak x 850 din = 11050
3500 kw x 5.8 din = 20300
akciza = +7,5%
pdv = +20%

total 40441

ako ste sad rekli "u j**ote", na tako veliku potrosnju jeftinije je nego da udjete u "crvenu", racunao sam davno i tacka isplativosti je bila na 3200 kw/h mesecno, ispod toga jeftinije je normalno brojilo, preko toga, merna grupa... eto :D
 
Poslednja izmena:
Mala ispravka, peek draw(maksigraf) ne sme biti veci od odobrenja, jer na racunu postoji stavka "prekomerno opterecenje", koja se ne pojavljuje ako ne prekoracis odobrenje, i 16 sati dnevno ti je vislja tarifa, a 8sati dnevno ti je niza tarifa, tako da nemozes prosto izracunati prosek od 5,8 din/kw...
Ostatak podataka je OK...
 
Zasto ne mozes, po toj racunici prosek je 5.5 din/kw, ako uzmemo da su crusaderove cene tacne.
Peek sme biti i veci od odobrenja ali se u tom slucaju javlja i stavka prekomerna struja a ona je prilicno visoka i drasticno podize racun.

@mihajlodc
U nasem slucaju ne treba strahovati od peek-a jer mineri i nemaju taj peek zato sto je potrosnja struje konstantna.
Ti treba da obratis paznju da ti nikad, pored rigova ne budu istovremeno ukljucena nekoliko potrosaca u kuci. Tipa, bojler, sporet, klima, zamrzivac u kompletu mogu da peeknu preko 10kw sto ce papreno da se pokaze na mernoj grupi. Taj peek se racuna ako ti to bude ukljuceno na tu potrosnju bar 15min.
 
Nazad
Vrh Dno