Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Ne znam da li pratis kp, ali ponuda je nikakva. Gde su ti silni ljudi sto prodaju kartice i rigove? Normalnih oglasa mozes na prste da nabrojis.

Izgleda da jos dosta losih stvari mora da se desi, da bi dosao taj "finalni talas"
 
Ko je bio pametan ( a vjerovatno vecina) u decembru su izvukli finu lovu i sada imaju zalihe da se placa struja cak iz dzepa u nadi da ce se desiti neki novi uptrend, jos ima kakve takve racunice bez obzira na cijenu struje.

Naravno ja sam misljenja kao i ranije ako iskopano ne moze pokriti troskove struje da treba ugasit rigove ne vidim poentu kopat u minus jer za novac koji se dadne za El. energiju bolje je kupit taj coin koji se kopa, ali opet kazem nije jos doslo to vrijeme ostane koliko toliko ali je jos u plusu. Vjerovatno iako dodje taj momenat da nema vise nikakve isplativosti ljudi ce ugasiti, ali onaj ko je izvuku ili ti namirisali lovu od mininga tesko ce se rastat od rigova ili dati po nekim smijesnim cijenama. Vecina ocekuje uptrend i opet neku novu isplativost.
 
Naravno ja sam misljenja kao i ranije ako iskopano ne moze pokriti troskove struje da treba ugasit rigove ne vidim poentu kopat u minus jer za novac koji se dadne za El. energiju bolje je kupit taj coin koji se kopa
Ovo nije samo misljenje, nego puka cinjenica. Sve drugacije od ovog je cisto tracenje energije.
 
Da li neko zna sta se desava sa kupcima elektricne energije koji nisu pravna lica ili preduzetnici (vec fizicka lica), koriste garantovano snabdevanje(merna grupa) a potrose vise od 30000KWh godisnje? Da li ce EPS da prekine uslugu ili ne?
Vidim da salju za zadnje strane racuna ono obavestenje pa rekoh da pitam zna li neko sta se desava u slucaju da je u pitanju fizicko lice.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna sta se desava sa kupcima elektricne energije koji nisu pravna lica ili preduzetnici (vec fizicka lica), koriste garantovano snabdevanje(merna grupa) a potrose vise od 30000KWh godisnje? Da li ce EPS da prekine uslugu ili ne?
Vidim da salju za zadnje strane racuna ono obavestenje pa rekoh da pitam zna li neko sta se desava u slucaju da je u pitanju fizicko lice.

Prekinuće snabdevanje. Znam ljude kojima se desilo. Onda ideš na komercijalno snabdevanje.
 
Prekinuće snabdevanje. Znam ljude kojima se desilo. Onda ideš na komercijalno snabdevanje.



Hvala na odgovoru. To nije dobro, moracu vec da krenem da trazim alternativu. Mislim da su ovoj temi ljudi postavljali linkove ka drugim firmama koje se bave distribucijom i snabdevanjem el. energije, videcu da iskopam negde to.

edit: Nasao. Ima jedno 3-4 firme, poslao sam upite preko mejla pa cemo da vidimo.
 
Poslednja izmena:
komercijalno snabdevanje moze da bude i jeftinije od merne grupe (kako se pogodite)
 
evo jedan kalkulator za struju koji ja koristim za grejanje

ubacujete zelenu, plavu, crvenu i grupu potrosnju i imate proseke kada je ta potrosnja 2:1, 3:1, 4:1 radi lakseg pregleda kao i +1...+4 za kW snagu merne grupe radi lakseg poredjenja (iako je to otp +1000 din po kW)

mozda nekome koristi, cene su up to date, mozda ima jos nekih sitnih troskova za oba merna sistema al to je zanemarljivo...
 

Prilozi

  • struja.zip
    7.6 KB · Pregleda: 65
Poslednja izmena:
Cena za komercijalno najmanje x2 od garantovanog. Nema šta EPS da raskine ugovor, zakon tako definiše. Dobijete obaveštenje od distribucije da više nemate pravo na garantovano snabdevanje, imate 60 dana na rezervnom napajanju da nađete novog snabdevača (može biti i EPS), morate da dostavite potvrdu distribuciji da ste potpisali ugovor, ako ne dostavite, isključuju vas (tu su jako ažurni).

Inače, cene energije su stravično skočile u odnosu na prošlu godinu, bar 20%, tako da računajte da će skočiti i cena za garantovano, a mislim da komercijalno neće biti ispod 60e/MWh, što znači sa svim troškovima dođe na 20-ak din/kWh, u zavisnosti od toga kako vam odrede profil potrošnje.
 
utegao sam malo jos kalkulator struje, evo v1.1 :D

e sad dosao sam na jednu problematiku i isproveravao sam neke stvari, na mom strujomeru za domacinstvo se ocitavaju dve stvari VT i NT i sad kako oni znaju koji sam ja odnos potrosio VT naspram NT u odredjenoj boji tarife? interpoliraju ili sta? mislim, morali bi jer podataka nema...

da li to znaci da je bolje prebaciti se na jednotarifno merenje kad vec dodje na aproksimaciju ta potrosnja VT:NT po zelenoj, plavoj i crvenoj... aj ko ne ulazi u crvenu i nije toooliki problem ali ko ulazi, kako koj moj oni to odrede?
 

Prilozi

  • struja.zip
    8.4 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
^Gledaju odnos VT i NT i onda ti procentualno rasporede u zelenoj do 350kw itd.
Recimo, ako imas podjednako potroseno u VT i NT onda imas u zelenoj po 175kw a ukoliko imas 70:30% onda imas u zelenoj 245:105kw itd.
http://kalkulator.eps-snabdevanje.rs/kalkulator

Dvotarifno ti je isplatljivije dokle god koristis barem 20% struje u NT. Za mining koristis 33% sto znaci da je svakako isplaljivije.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi!

Imam mogućnost da dovedem ovde neke strance majnere pa bih zamolio za malu pomoć oko nekih pitanja.

Nisam siguran kolika je snaga koja bi se koristila ali rekao bih da definitivno premašuje onih 17,25kW pa me interesuje ako bi angažovana snaga prelazila tu neku odobrenu, da li to automatski znači da bi morali da idemo u komercijalnu potrošnju?

EDIT: Ok, sad vidim da bi i zbog potrošnje moralo da se ide na komercijalnu potrošnju jer je godišnji limit 30.000 kW/h što bi se ovde trošilo na mesečnom nivou.

Kako to da se reši, može li se nekako registrovati firma koja će da se bavi kopanjem?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi!

Imam mogućnost da dovedem ovde neke strance majnere pa bih zamolio za malu pomoć oko nekih pitanja.

Nisam siguran kolika je snaga koja bi se koristila ali rekao bih da definitivno premašuje onih 17,25kW pa me interesuje ako bi angažovana snaga prelazila tu neku odobrenu, da li to automatski znači da bi morali da idemo u komercijalnu potrošnju?

EDIT: Ok, sad vidim da bi i zbog potrošnje moralo da se ide na komercijalnu potrošnju jer je godišnji limit 30.000 kW/h što bi se ovde trošilo na mesečnom nivou.

Kako to da se reši, može li se nekako registrovati firma koja će da se bavi kopanjem?
Preko 17.25 kW u ovom slučaju ne možeš da priključiš, toliki je maksimum potrošnje na tom brojilu. Ako želiš veću odobrenu snagu moraš da se obratiš distribuciji, koja će proveriti kakvo je stanje na trafou gde je to brojilo priključeno, i ukoliko postoje mogućnosti, odobriti ti povećanje snage, zameniti limitatore u ormanu (i naplatiti ti to), I dalje ćeš plaćati novac za uvećanu odobrenu snagu - deo pri vrhu računa za struju. Svakako ako pređeš 30.000MWh ideš na komercijalno snabdevanje.

Što se tiče nove firme, isti ti je đavo, ako ne gradiš novi objekat za smeštanje opreme, i dalje si vezan za ograničenja u postojećem objektu. Ako gradiš novi objekat, treba ti projekat, treba ti puno papira, od distribucije odobrenje za priključenje koji je naravno najmanji deo svega (lokacijska, građevinska dozvola itd).

U svakom slučaju, najjeftinije je rentirati neke podrume sa priključkom za struju, uklapati se u 3-4 kW, da ne izađeš iz oblasti za garantovano snabdevanje.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
@daxyco

Ma nema šanse da se uklopim jer ovi bi da instaliraju nekih dvadesetak uređaja koji su dediceted za kopanje. Imaju 4 različitih tipova uređaja, npr. ovaj ASIC miner xeon 180 troši 2200W. Samo 10 takvih preskaču maksimalnu moguću odobrenu snagu koja je za domaćinstva 22,08kW mada je 17.25kW standard. 10 takvih uređaja bi trošila više od 15.000 kWh mesečno tako da tu nema nikakve šanse uklopiti se u 30k godišnje. A oni bi dvadesetak takvih...

Zar ne bi mogao da se zakupi neki poslovni prostor koji ima komercijalnu struju pa onda samo da se plati koliko struje treba? Neki magacin ili nešto što je pogodno za nekakvu radionicu? I takvoj delatnosti lako zatreba više struje nego što je ograničenje za domaćinstva...
 
Poslednja izmena:
To može naravno, npr. moja firma je godinama zakupljivala halu u krugu Ktitora, na kraju meseca smo dobijali fakturu na kojoj je bila i stavka utrošena struja, mislim da je to najjednostavnija opcija, e sad finansijski treba videti...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Naravno, ja i jesam tu da napravim procenu koliko bi to koštalo. Vidim da postoji opcija da se kod snadbevača (sad ih ima više) kupi struja u avansu pa bi možda na taj način mogla da se dobije bolja cena.
 
Verujte na reč, nema jeftinije struje nego za domaćinstva :)

Neki prolaze bolje od drugih, ali je daleko to od povoljnog. Recimo da je cena energije za domaćinstva oko 2.5 centi, dok je za komercijalne kupce 4.5, ili više. Ostali troškovi se mogu razlikovati, ali nikad dovoljno da nadoknadi tu razliku. Nama je na jednom skupu, doduše pre godinu dana, rečeno da su 2 kupca koja imaju pravo na garantovano snabdevanje prešla na komercijalno, u roku od 4+ godine. 2 od 3.000.000, realno je da ne može da se dobije bolja cena.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Uopšte nisi u pravu.

Naravno, uradio sam istraživanje i ovo su trenutne cene struje za domaćinstva:

Zelena zona 4,472 rsd; Plava zona 6,707 rsd; Crvena zona 13,415 rsd.

Cena je uprosečena za 2/3 dnevne i 1/3 noćne, jer pretpostavimo da bi mašine radile 24/7.

Kao što vidiš, čak ni zelena zona ne košta 2.5 centi, nego je 3.8 centi, plava je 5.7 centi dok je crvena 11.39 centi. I to je sve bez akcize, bez PDV-a i bez onih dodatnih troškova koji idu uz račun.
Naravno, od rudarenja nema ništa u zelenoj (pa i plavoj) zoni, ti kilovati će se vrlo brzo istrošiti tako se dolazi na crvenu koja uopšte nije jeftina.
 
Poslednja izmena:
A da uparis broila?Onda imas lufta do 3000kv (po 1500) dok neudjes u crvenu
 
Ma slažem se da postoje razne fore kojima možeš malo da doskočiš pa da bude jeftinije ali generalno nije struja jeftina za domaćinstva, to je generalna zabluda. Jeste ako trošiš siću ali sa već malo jačom potrošnjom je sasvim druga priča.
 
Uopšte nisi u pravu.

Naravno, uradio sam istraživanje i ovo su trenutne cene struje za domaćinstva:

Zelena zona 4,472 rsd; Plava zona 6,707 rsd; Crvena zona 13,415 rsd.

Cena je uprosečena za 2/3 dnevne i 1/3 noćne, jer pretpostavimo da bi mašine radile 24/7.

Kao što vidiš, čak ni zelena zona ne košta 2.5 centi, nego je 3.8 centi, plava je 5.7 centi dok je crvena 11.39 centi. I to je sve bez akcize, bez PDV-a i bez onih dodatnih troškova koji idu uz račun.
Naravno, od rudarenja nema ništa u zelenoj (pa i plavoj) zoni, ti kilovati će se vrlo brzo istrošiti tako se dolazi na crvenu koja uopšte nije jeftina.
Ne želim da zvučim prepotentno, ali znam o čemu pišem. To mi je struka. Cena električne energije je samo deo onoga što vidite na računu. Najveći deo je mrežarina za operatore prenosnog i distributivnog sistema. Zbog nekih žalbi pre par godina, agencija je naterala EPS Snabdevanje da pojednostavi račun, pa se to više ne vidi.

Na odmoru sam pa nemam vremena da tražim, ali izguglaj strukturu cene električne energije za domaćinstva, videćeš da je cena energije tek 20% od ukupne cene koju plaćaju.

Trenutna cena koju možete dobiti od EPS Snabdevanja za komercijalno snabdevanje je oko 45.5-46 e/MWh, odnosno 4.55-4.6 centi, ali koliko znam ići će na gore - tako idu i berze. A na to se dodaju troškovi koji su kod garantovanog snabdevanja skriveni. Oni zavise od naponskog nivoa, ali ako prepotstavimo da si na niskom naponu (stan, kancelarija i slično), troškovi su veći nego za domaćinstva.

Nisam upućen u prirodu potrošnje za računare, ali zbog elektronike u napajanjima mi deluje da faktor snage može da bude prilično nizak, pa mogu da ti traže kompenzaciju reaktivne energije, što je dodatni trošak.

Moj dobronameran savet, računaj cenu struje 9-10 centi, ako se tu ne uklapaš, nemoj ni ulaziti u posao. Drugi predlog sam već dao, traži podrume sa brojilom, pa u njima smeštaj opremu do nivoa da ne izađeš iz garantovanog snabdevanja.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Bogami, ja sam od jedne firme dobio ponudu na 61.10 €/MWh za 500 MWh godišnje. Nisam slao zahteve drugima jer sam pretpostavio da su cene slične.
Ima neka stavka koja se zove pristup sistemu za distribuciju i na nju ide skoro 50% cene od potrošene struje što je ludilo. Sad sam ih pitao šta je uopšte to. Po ovome ispada da bruto cena kilovata (sa svim troškovima i porezima) na tu cenu izađe na nekih 11,7 evrocenti.
 
Nije to ludo, to je realno :)

Cena za domaćinstva nije realna, i ispod je troškova proizvodnje energije, a kamoli tržišne cene. Ako ih ubediš da ćeš trošiti band (baseload), možda ti ponude nešto nižu cenu.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Da li može neko ko se razume u detalje oko obračuna i merne grupe da razjasni oko obračunske snage? O čemu se tačno radi, kako se naplaćuje itd. Konkretno pitam zbog značajne razlike u mesečnom računu a pri istoj potrošnji, kako je to moguće i od čega zavisi? Primer, mašine rade isključivo noću, dakle 8 sati dnevno i mesečno potroše skoro isto 1500-1600 kwh u nižoj, a u višoj tarifi skoro ništa (par desetina kwh, kad zakuca neka mašina pa se ne ugasi automatski u 8 već ostane preko dana da vrti na leru), dakle iznos za energiju je ispod 4000 din (~3700 za jeftinu, ~200 za skupu) i na to idu još akcize i takse. Ali u jednom slučaju stigne račun 5700 din što je ok, a u drugom čak 13400 din?!
Razlika potiče od obračunske snage, na prvom računu je 0.3 kw što ispadne 265 dinara osnovica, a na drugom čak 6.87 gde osnovica izađe preko 6000 din. O čemu se tu radi, zašto se razlikuje? Oba meseca ista količina struje potrošena.
 
Poslednja izmena:
Nije baš najjasnije objašnjeno, ali ja koliko sam shvatio nije fiksni koeficijent već zavisi koliki je pik, koliko vučeš maksimalno u jednom trenutku. I navodno se očitava s brojila, pošto na računu vidim postoji stavka i piše "novo stanje i onda ta cifra". I poklapa se sa snagom rigova koju vuku ukupno, nekih 6.7-6.8 kW, na svakom računu osim na poslednjem, ista je vrednost i kada su rigovi radili non stop i kada su radili samo noću (proletos recimo kad je isto isplativost bila loša). Na poslednjem računu tih 0.3 mora da je greška ili je zabagovalo brojilo.
Tako da to ispada fiksan trošak, broj kW pa puta 883 din pa akciza 7.5% na to, pa pdv 20 posto na ukupnu sumu. Što ispadne poprilično, fiksno skoro 8000 za pomenutu snagu pa plus potrošnja bez obzira koliko trošiš. Ispada da na mernoj grupi ako se malo troši, da je dosta nepovoljan odnos, 8 hiljada fiksno za obračunsku snagu a samo 5 hiljada za cenu potrošene struje. Po računici onda ispada jeftinije na običnom kućnom dvotarifnom brojilu, neka i sve kilovate računam u crvenoj zoni, po 4.4 din za noćnu tarifu to sa akcizama i pdv ispada 9000 din ukupno, ako sam u pravu?
 
Poslednja izmena:
Kod paljenja ti vrv u nekom momentu napajanja povuku svoj max na par sekundi pa puta broj mašina.

Možda da namestiš da se ne uključuju istovremeno.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma nije, pa kažem da se poklapa, ugrubo 0.8 kW po rigu. To je upravo to, uvek je i bilo između 6.5 i 7.
A i ne startuju se istovremeno nego u razmacima od 5 sekundi, tako je podešen rtc alarm u biosu zbog problema s par osetljivih osigurača, dešavalo se ponekad da neki padne kad se naglo uključi iako nije to neka snaga u pitanju, dva riga odjednom na utičnicu. Recimo kod čišćenja kad su počupani iz struje pa uštekam u utičnicu produžni na kome su dva riga. Tako da je sigurnije jedan po jedan, ali više mislim da je tu neki problem s osiguračima, jer ne verujem da pri paljenju dakle na leru povuče nešto značajno a pogotovo ne više nego pod punim opterećenjem. Onda bi ljudima padali osigurači kad uključe bojler, grejalicu, a tek ta peć...
Nego nešto tu trigeruje osigurač, ili je do loših matorih instalacija (nulovanje) otkud znam.
 
Nazad
Vrh Dno