Šta je novo?

Prostor za mining [cena struje, kolicina racunara, hladjenje prostorije]

Pitanje je dali ovde možeš da vraćaš u smeru struju.
 
mozda sam pogresio , neka moderatori oproste. ako ne brisanje, ovo ispade kao reklama za ove .. nisam obratio paznju mozda se kosi sa pravilima :(.

smisao onog posta gore je bio da se vidi cena struje koja moze da se uporedi sa nasim racunima.

e sada da odgovorm kratko DA , ali ima jedan ALi ali nije ekspress :)
pre par godina sam naleteo na youtube video. Zena je ugradila solarca u svom stanu, kostalo je 3500 evra komplet bez baterija. sistem ono sto ameri zovu ongrid , povezanoo sa mrezom proizvodis , trosis, ako ti fali uzmes iz sistema , ako ne trosis , vracas...tako kod nje radilo nekoliko meseci bez problema, dok nije otisla na odmor jun jul mesec, kako god nije je bilo oko mesec dana..
Rezultat ... dosli ljudi iz distribucije jer je imala veliki negativan saldo i upala u zivi pesak...
pravno izgleda nije regulisano, Ko zeli da ugradi neka ugradi i neka trosi struju nemilice, da uvek eps ima potrazivanja prema tebi :p. Ako prvo trazis dozvolu... nece ici, izgleda ne moze eps ovde da ostane kratak , bez obzira na sve pozitivnosti. Ovde ugradis ilegalno. Ako ne talasas ,proci ce (verovatno).
tako je bilo pre dve godine ne verujem da se nesto promenilo

potrazicu video , ali stvarno to davno bilo.

evo video https://www.youtube.com/watch?v=a2ItLTJTIzQ dosta sam pogresio u navodu , al necu da menjam tekst, pricao sam iz glave. prastajte na greske
 
Poslednja izmena:
macman, teško će to ići sa eps-om. Oni prate tvoju potrošnju, prosečnu mesečnu, godišnju, ... , pa ako ispadne da premalo trošiš, šalju kontrolu.
Teško je to da tempiraš potrošnju. Mogu da posumnjaju da kradeš struju, da te isključe, ... Nije to baš tako jednostavno.
 
stavi se to sve na papir i izracuna. samo da se ima volja , emocija i prostora.
mislim da vecina ovde vec razmislja uveliko u tom pravcu.
na kraju sto nas je vise , to ce lakse
 
Evo da ti ukratko ispisem ono sto znam zasigurno o ovoj temi jer sam se i sam zainteresovao i raspitivao pre par godina.
Ono sto nema na ovom snimku je cinjenica da su te kvote odavno dodeljene i da, posto nisu uopste povecavane, vec par godina unazad nije potpisan nijedan novi ugovor o povlacenoj proizvodnji elektricne energije putem solarnih panela. Trenutna kvota za proizvodjace do 30kw iznosi svega 2mw sto je smesno za jedan manji grad a ne za Srbiju.
Zasto je to tako moze se zakljuciti iz povlascene cene za proizvodnju elektricne energije koja je za proizvodjace (recimo 10kw) nesto preko 14 din po kw, sto ispada vise nego duplo od cene struje koju placamo u domacinstvu. ROI za sistem od 10kw je po toj racunici manji od 10 godina.
Sto se procedure tice to je 100 puta lakse od hidroelektrana, ne secam se svega ali znam da je trebala procena uticaja solarnih panela na pticji svet.
E sad, s' obzirom da ne mozes da potpises ugovor sa epsom o povlascenoj proizvodnji struje imas mogucnost da igras na 3 karte,
-jedna je ovo sto radi gospodja sa limitatorom ali to nema nikakvog smisla jer je cilj da ti rigovi rade 24/7 na struju koju sam proizvodis,
-druga je da rizikujes da se zakacis i pazis da ne prekoracis proizvodnju i da se nadas da te niko nece prijaviti, al za to je mala sansa kad stavis 70 m2 solarnih panela na krov, mislim da ti prica o velikom bojleru nece proci :D
-treca je da uradis offgrid sistem sa baterijama ali to, ko sto rece gospodja, drasticno povecava cenu cele instalacije.
Steta je sto smo mi zemlja u kojoj se u svakoj oblasti pravi neka "kombinacija" i svima ostalima se uskracuje mogucnost da koriste nesto na sta nas dogovor sa EU obavezuje i sto ce na kraju biti jedan od ozbiljnih problema sa EU.

Edit:
Sada sam nasao i spisak prizvodjaca i kolko su proizveli i koliko su fakturisali, cena po kw je preko 25 din.
 
Poslednja izmena:
Ja imam na kući 3 kW.
Instaliran je tkz limiter,tj ukoliko proizvodim više nego što trošim limitira se proizvodnja.

U nedelju sam napravio 10 kW preko panela.

Ako gledamo tako da preko dana je potrebno i hlađenje najviše, isplati se za kopanje relativno brzo.

Ako imate pitanja, stojim na raspolaganju [emoji846]

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Pa naravno da imamo pitanja, daj nam brojke?
Gledao sam da 3kw sistem kosta oko 6k eura, kolko se to brzo isplati, ako imas neku racunicu?
Posto imas limitator predpostavljam da nisi prolazio kroz nikakve procedure ni vadio nikakve papire?
 
:) na papiru , mnogo odgovara mojim zeljama - sistem od 3kw i uklapa se u moju racunicu i bez ovog limitatora :) moja prosecna kucna potrosnja je ok 1,5kw (nesto preko 1000kw mesecno) ako uzmem kao idealno tvojih 10kw na dan to je 0,4kw , gde smanjujem potrosnju za 1/3 to je onako grubo 36000 dinara manje na godisnjem nivou tj 360 000 za 10g.(a cena struje ide gore svake godine).

suntech solarni paneli 275w , 1,6 m2 kosta 100e 11komada bi bilo 3kw , nek budu 12 to je 3,3kw to su 1200 evra i imaju povrsinu 20 m2 (4m*5m) e sad pitanje koji invertor , da li bi bio dovoljan 5kw_ni i mppt controler od 60A e sada bez kablova nekako mi se cini da cena ne prelazi 3000e .. ili sam nesto propustio .. verovatno.
baj d vej u oglasima offgreed sistem 1,1kw 4 panela 4 baterije, invertor, controler, kablovi , drzaci... sistem kosta 1500e hm ...
 
Pa naravno da imamo pitanja, daj nam brojke?
Gledao sam da 3kw sistem kosta oko 6k eura, kolko se to brzo isplati, ako imas neku racunicu?
Posto imas limitator predpostavljam da nisi prolazio kroz nikakve procedure ni vadio nikakve papire?

Huh, tu cenu nipošto ne treba platiti....
Računajte cca 1200 do 1300 EUR/kW zavisi od vrsta krova, dužina kablova itd.
To je on grid sistem sa limitatorom.
Dozvole ili saglasnosti u ovom slučaju nisu potrebne.
Meni je na južnom krovu, dve vode, pa su dva panela u senci do 12 h.
10 panela nominalne snage 290W/kom
Dnevno (ukoliko i trošim tj ne radi limiter) pravim ovih dana oko 10 kW

Ako treba nekome kontakt gde sam ja nabavio, pišite PM.
 
:) na papiru , mnogo odgovara mojim zeljama - sistem od 3kw i uklapa se u moju racunicu i bez ovog limitatora :) moja prosecna kucna potrosnja je ok 1,5kw (nesto preko 1000kw mesecno) ako uzmem kao idealno tvojih 10kw na dan to je 0,4kw , gde smanjujem potrosnju za 1/3 to je onako grubo 36000 dinara manje na godisnjem nivou tj 360 000 za 10g.(a cena struje ide gore svake godine).

suntech solarni paneli 275w , 1,6 m2 kosta 100e 11komada bi bilo 3kw , nek budu 12 to je 3,3kw to su 1200 evra i imaju povrsinu 20 m2 (4m*5m) e sad pitanje koji invertor , da li bi bio dovoljan 5kw_ni i mppt controler od 60A e sada bez kablova nekako mi se cini da cena ne prelazi 3000e .. ili sam nesto propustio .. verovatno.
baj d vej u oglasima offgreed sistem 1,1kw 4 panela 4 baterije, invertor, controler, kablovi , drzaci... sistem kosta 1500e hm ...

Množiš snagu panela sa 0,8 u startu.
Posle još ako slučajno nešto pravi senku može ceo panel da ti izbaci (dimnjak, bandera itd)
Half cut paneli rade nominalno 330 W + ne ispada ceo panel ako ima senke nego samo pojedina polja. Ali košta cca 25.000 rsd/kom

Za inverter, Fronius je zakon po meni za on grid. Jednostavan u milion opcija.
3.6 kW je idealan za domaćinstva kao što je moje sa potrošnjom od 1000 kW mesečno.
Ja očekujem da mi se investicija isplati za 7,8 godina. Inverter ima 7 god garancije. Paneli traju oko 20 do 25 godina.
Nadam se uskoro nekom modelu kao što je na zapadu.
Proizvodiš i vraćaš u sistem, a na kraju godine se obračunava potrošeno proizvedeno i ukoliko je veća potrošnja samo se to plaća. Nažalost višak više ne plaća.
Onda se isplate veći sistemi, 8 do 10 kW. Pa se preko dana proizvede i noćna potrošnja.
 
kazi mi za panele su half cut poli ili mono kristaline?

juce sam razgovarao sa osobom koja namesta , kaze da eps zabranjuje sve "ongrid" sisteme (rece on strucno al ga ne zapamtih). ko ima ugovor dok ne istekne i te ugovore su im na stetu. e sada sa druge strane kaze da radi posao punim kapacitetom da se sve vise ljudi javljaju (sto u principu pozitivna stvar). preporucio mi je hibridni sistem, modularni (svi su oni modularni) , startni paket sa akumulatorima skladisnog kapaciteta 8kw. sa hibridnim invertorom 1800/3000w. oko 2000e (baterije su skoro 1000e kvak :().

kao neki zakljucak cena panela je manje vise ista , samo je njihova efikasnost/zilavost (malo)pojacana, dok je ostala aparatura doosta pojeftinila , mozda za 2,5x
da ima onaj ali taj startni paket koji mi se nudi ne odgovara za mining , vidim i sam.
 
Poslednja izmena:
Nadam se uskoro nekom modelu kao što je na zapadu.
Proizvodiš i vraćaš u sistem, a na kraju godine se obračunava potrošeno proizvedeno i ukoliko je veća potrošnja samo se to plaća. Nažalost višak više ne plaća.
Onda se isplate veći sistemi, 8 do 10 kW. Pa se preko dana proizvede i noćna potrošnja.

Pa to je glavni problem kod nas, to sto ti pricas nije prepoznato u nasem sistemu vec postoji samo pojam solarnih elektrana. A ti da bi bio solarna elektrana treba ti brdo papirologije, cak i kad bi dobio kvotu a to je nemoguce jer se kvota ne oslobadja cak iako neko od trenutnih povlascenih proizvodjaca odustane od ugovora.
Pusti mi kontakt gde si nabavljao opremu na PM.
 
ma :( prepoznato je u sistemu al kao " nema tu moga dela...ne moze"
 
ma :( prepoznato je u sistemu al kao " nema tu moga dela...ne moze"

Ja kolko znam nije definisano nijednim zakonom ili uredbom. Znaci ti kao fizicko lice mislim da ne mozes da napravis ugovor sa EPS-om.
A to da su im ugovori na stetu to je bullsheet, pogledaj na svakom racunu koji ti dodje stavku koju ti placas za obnovljive izvore snabdevanja, sto u prevodu znaci da to placamo ja, ti i ostali potrosaci a ne EPS.
Po meni bi napredak bio, a i imalo bi efekta, da dozvole ongrid sisteme i po ceni koju potrosaci vec placaju, znaci bez povlascene cene.
 
Čekamo taj momenat da dođe...
Ogromna ušteda bi mogla da se ostvari u termo elektrani, ali imali bi manji promet, manje uglja bi se trošilo pa bi bilo viška zaposlenih.
Verovatno se samo čuvaju radna mesta [emoji1787]
Da se vratilo na temu.
U proseku bi proizvodio oko 5 kW na dan zimi ako je sunčano predpostavljam preko ove količine panela što imam. To je preko dana tj skupa tarifa.
Da pi neko koristi rig samo noću? Jeftina tarifa? Da li se uopšte isplati tako?



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ma ne isplati se stavljati ako nemozes da vracas u mrezu a baterije skupe ko zara :S:
 
Da bi mogao da vraćaš, predislov je da imaš staro (recimo analogno) brojilo.
Ono može da se "vrti" unazad.
 
Da bi mogao da vraćaš, predislov je da imaš staro (recimo analogno) brojilo.
Ono može da se "vrti" unazad.
Ne sme da se vraća....zato je limiter koji ga koči ako nema dovoljne potrošnje.

Inverter ima zgodan signal izlaz, da se nešto uključi ako ima viška proizvodnje.

Postoji i ohmpilot uređaj.
Koji npr šalje 100w na grejač od bojlera ako je toliki višak. Naravno više ako je višak veći. Ali je cena Takva da se još ne isplati za domaćinstvo.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Ne sme da se vraca ali ko ima staro brojilo moze da vraca ali bitno je da potrosite sve sto proizvedete u toku meseca, da vam ne ocitaju brojilo a ono manje nego na proslom racunu.
 
Sto bi rekli naravno da može ali je illegal....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Колеге рудари, има ли овде да је неко од вас на ''комерцијалном снабдевању'' код ЕПС-а?
Ако има, колико вас на крају рачуна изађе цена по kWh (дин/kWh), када укупну цену поделите са бројем потрошених киловата?

Нашао сам већи простор у ком биx ставио све ригове, заједно са још неколико пријатеља (тамо је комерцијално снабдевање - категорија мали комерцијални купци), тако да сви буду на једном месту, па да видим да ли ми се исплати да то урадим или да наставим да изнајмљујем станове и уклапам се у потрошњу до 2500 kWh месечно (30.000 годишње) по стану. Овако за сваки морам да плаћам кирију, и остале рачуне поред струје који су фиксни.
 
nemo se zajebavate da gurate struju u zice da vracate,spalicete nekog kad bude dosao da popravlja mrezu
 
Jel ima neko prestavu koliko bih mogao da trazim za RX570 4GB?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
80e ako dobijes da znas da si super prosao.
 
Skoro sam stavio rx570 4gb u oglase za 90e
Polomise se ljudi, dolaze odma, daju 10e više jer sam je već rezervisano prvom koji je zvao, nisam mogao da verujem
Probaj 100e pa se dogovaraj dalje
 
Bas danas mi je stigao racun, u domacinstvu dve kuce, standardna potrosnja + 2 riga ( po 6 kartica rx 580) okruglo 1600kw. Inace crvena zona preko 19 din/kw. Na drugom brojilu imam jos 4 riga, sa minimalnom drugom potrosnjom, ulazim u crvenu zonu. E sad, da li se isplati povecavati potrosnju u crvenoj zoni odnosno dodati jos jedan rig?
 
nikako !!! (izvini za uzvicnike)

gasi po 1 rig ili ili po kartu skini (1. slu4aj) 6teluj , neka ti merilo bude do 1500kw po brojilu, bice ti lepse.

edit
polomise se ljudi te kupuju masivno i pokvarene i "neproverene" karte...
ja se malo li4no jedem za d()()pe sto nisam kupio 3-4* 480ce da zamenim ove moje 280ce (da da da jos kopaju i nisu prestajale) . bilo mi nekako mnogo 80e , a u stvari sam se vise plasio to koliko su ar4ene. (mada opet da neka otkaze "mogao" zameniti "bez" problema)

mislim da sada onaj ko kopa da nema potrebe da gura maksimalno, u sadasanja vremena.
bajdvej probaj malo da smanjis potrosjnu na prvom primeru , nekako mi se 4ini da je to vleika potrosnja samo sa 2 riga


pitanje za sve
nesto sam naucuo ali nisam siguran i nemam nacina da proverim -
da li je zakon o obnovljivim energijama promenjen u korist nas obicnih smrtnika , tj da li sada mozemo sada da krenemo masivno da postavljamo solarce "on grid" ?
 
Poslednja izmena:
Za uzvicnike nije problem ali ne kapiram koja je fora sa ovom cetvorkom, veoma otezava citanje.
Ono koliko sam ja upoznat jeste da je zakon o obnovljivim izvorima energije jos u fazi nacrta a javna rasprava je zavrsena 9. februara, kada bi trebalo da se usvoji ne bih znao.
Evo i nacrta zakona.
Sto se nas tice, kao pojedinaca, zakon je konacno predvideo kupca-proizvodjaca i konacno cemo moci da postavljamo on grid sisteme. Po kojim uslovima ne znam a nisam ni siguran da su te uredbe i donesene. Ono sto je za nas bitno je Clan 59 pa ako te interesuje mozes da procitas.
 
Do koje temperature okvirno smatrate za max dopustivu u prostoru? Dokle je bezbedno za rad kartica i napajanja?
 
Nazad
Vrh Dno