Šta je novo?

Auto kamere

Da li neko koristi 70mai prednju i zadnju kameru i hardwire kit i kakva su mu iskustva? Ako dobro kapiram, povezana preko hardwire kit-a, obe kamere ce da snime ako se desi neki event tipa udarac u kola?
Pitam za ovako nesto. Unapred hvala!
Ako nekog interesuje, postoji delay od skoro 15 sekundi od eventa u parking modu(neko je udario kola) dok kamera pocne da snima. Realno neupotrebljivo. Takodje, ovak komplet ne podrzava nikakav motion detection ili buffered snimanje(da ti da 5 sekundi pre i posle eventa) u parking modu.
 
Mene zanima kakve su realno Garmin kamere? Gledao sam review, čitao specifikacije, cenovno mi odgovaraju, ali ne nalazim realna iskustva. Ne bih se baktao nekim kinezima ako ne moram.
Teško je odgovoriti, jer ono što ti tražiš i očekuješ od kamere nije podjednako važno nekom drugom. Meni je bila bitna veličina i da bude što diskretnija pa sam kupio Mini 2 model. Sa ostalim karakteristikama sam se pomirio i sasvim sam zadovoljan.
 
Count , izvini što ću reći ali video je glupost.
Kamera služi da snimi situaciju. Ko očekuje broj tablice, da mu snima noću kao po danju i slične napredne fore za malo para, taj se zeznuo.
Nije nemoguće, samo to nisam našao kod ovih modela za 50-100e.

Da vam kamera izigrava čuvara auta ne biva jer ona zapravo nije aktivna sve vreme. Tek kada dobije signal od senzora za potres, ona počinje snimanje.
Tu se vode inženjeri logikom, počinje da snima pa će uhvatiti u kadru tog nekog ko je napravio problem jer ne može baš instant da umakne.
Možda postoje skuplji modeli koji to rade profi ili na Tesla automobilima. Ovi jeftini - ne.

Ja tražim kameru koja će da snima dok vozim, za ne daj bože jer smo takav sistem unutar durštva stvorili da je haos na sve strane, kako na putu tako i na sudu.
Ako nekog interesuje, postoji delay od skoro 15 sekundi od eventa u parking modu
Ovo je baš korisna informacija.
Samo dokazuje zašto ta kamera košta toliko koliko košta.
 
 
Count , izvini što ću reći ali video je glupost.
Kamera služi da snimi situaciju. Ko očekuje broj tablice, da mu snima noću kao po danju i slične napredne fore za malo para, taj se zeznuo.
Nije, video je odlican jer te spasava bacanje para za skuplje modele koji daju isti kvalitet kao jeftiniji.
Zato sam i uzeo Viofo v3 jer daje najbolji odnos cena/kvalitet a trebalo je skoro 2 meseca istrazivanja da dodjem do toga, dok ovde pogledas video i dobijes za 10 min isti info.
I odlicno se vide tablice, odlicno snima nocu sa sve speed i gps...
 
Count , izvini što ću reći ali video je glupost.
Kamera služi da snimi situaciju. Ko očekuje broj tablice, da mu snima noću kao po danju i slične napredne fore za malo para, taj se zeznuo.
Nije nemoguće, samo to nisam našao kod ovih modela za 50-100e.

Da vam kamera izigrava čuvara auta ne biva jer ona zapravo nije aktivna sve vreme. Tek kada dobije signal od senzora za potres, ona počinje snimanje.
Tu se vode inženjeri logikom, počinje da snima pa će uhvatiti u kadru tog nekog ko je napravio problem jer ne može baš instant da umakne.
Možda postoje skuplji modeli koji to rade profi ili na Tesla automobilima. Ovi jeftini - ne.

Ja tražim kameru koja će da snima dok vozim, za ne daj bože jer smo takav sistem unutar durštva stvorili da je haos na sve strane, kako na putu tako i na sudu.

Ovo je baš korisna informacija.
Samo dokazuje zašto ta kamera košta toliko koliko košta.
Kapiram ovaj priča o vrlo ograničenom asortimanu, sigurno ima boljih
Pošto sam i ja u potrazi za takvom kamerom malo sam se raspitivoao pa me je ovo razočaralo jer gledajuči snimke po youtubu itd izgledaju bolje. Naj više me zanimaju kamere koje idu umesto unutrašnjeg retrovizora jer su naj manje upadljive. Takođe mi je važnija rezolucija nego cake ili rikvercs kamere.
Rikverc kamera je dobra u slučaju da neko udari od pozadi ali ako se to već dogodi biće dovoljno (i previše) blizu da snimi tablicu. Ne treba mi za parkiranje. vozim preko 50 godina i mogu da parkiram bilo koje vozilo uključujuči i šlepere.
Mislio sam čak i da neku GoPro ali bih morao da je skidam na javnim parkinzima.
 
@DukeLander
jesi prilikom kupovine Viofo v3 dobio i gps ili si ga kupio posebno?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi nemojte sada u "sitna crevca" ali @DukeLander je dao lep primer... "autoban" ...Nemačka ne Srbija...??
Zar treba sada isto to da vam piše samo sa 130km/h i uleti ti neko ispred i smanji na 80 ... bzv. ??
@DukeLander
jesi prilikom kupovine Viofo v3 dobio i gps ili si ga kupio posebno?
To je bundle, trenutno je 102€.

Screenshot_2022-08-19-11-48-14-20_b5f6883d2c20a96c53babc0b4ac88108.jpg
 
Posto vidim da nekima nije jasno i mesaju neke stvari a i kolega mod revnosno brise postove, da objasnim, mozda vam bude od koristi ako krenete put Nemacke:
Nemacki autoputevi oznake A (autobahn) i B (Bundesstraße) nemaju ogranicenja brzine.
Postoji samo jedno pravilo: pravilo desne strane (ne desne ruke).
To znaci da vozis sto "desnije" dokle god je bezbedno.
Takodje se vise gleda retrovizor nego ispred sebe.
Posto su kamioni uvek u zadnjoj desnoj, koristis traku 2,3,4.
Ako vozim 200 u 4 traci i Bakara mi izleti iz trake 3 i ne uspem da zakocim i udarim ga, bez kamere i svedoka ja sam kriv jer moze reci da je isao u traci 4 a ne da je nesmotreno izleteo iz trake 3 ugrozavajuci mene.
To je najveci uzrocnik nesreca u Nemackoj (kao i menjanje trake bez prethodne provere pa te udare bocno iako normalno vozis pored njih) i zato se kamere prihvataju kao dokaz.
Ne samo na autoputu, vec svugde gde se branis od prevare.
Zato sam i kupio kameru da ne razmisljam jer sam imao par vrlo zeznutih situacija.
Madjari su uveli da ako imas situaciju, posaljes snimak miliciji i oni kaznjavaju prekrsioca na snimku. Takodje i tebe ako si i ti prekrsio neko pravilo.
Tako da je pozeljno i kod madjara drzati se pravila.
 
Nemacki autoputevi oznake A (autobahn) i B (Bundesstraße) nemaju ogranicenja brzine.
To sto autoban nema ogranicenje brzine ne znaci da je dozvoljeno udariti u auto ispred sebe.
Postoji samo jedno pravilo: pravilo desne strane (ne desne ruke).
To znaci da vozis sto "desnije" dokle god je bezbedno.
Takodje se vise gleda retrovizor nego ispred sebe.
Pravilo "desne strane" nije da vozis sto "desnije"
to pravilo daje prvenstvo vozilima koji nailaze sa tvoje desne strane.

Ako vozim 200 u 4 traci i Bakara mi izleti iz trake 3 i ne uspem da zakocim i udarim ga, bez kamere i svedoka ja sam kriv jer moze reci da je isao u traci 4 a ne da je nesmotreno izleteo iz trake 3 ugrozavajuci mene.
Ako vozis 200 u toj traci i ne uspes da zakocis i udaris nekog to znaci da nisi prilagodio voznju uslovima saobracaja.

Na autobanu bez ogranicenja brzine je preporucena brzina kretanja od 130km/h tako da moze da se vozi koliko hoces ukoliko ne ugrozavas druge.

interesantno je kako si ti sve propise podredio svom nacinu voznje, potpuno ignorisuci ostale ucesnike i njihove potrebe.
 
Vazi, Bakara, bolje znas i od nemackih auto skola...
 
Kakve su to nemačke auto škole?

Citiraj mi slobodno nemačka pravila uvek sam otvoren da naučim nešto novo.
 
Kakve su to nemačke auto škole?

Citiraj mi slobodno nemačka pravila uvek sam otvoren da naučim nešto novo.
Imas Google pa kreni polako. Doduse mogao si pre lupanja gluposti, manje bi se blamirao.
Takodje pun yt snimaka sa autobahna, sve se lepo vidi koliko i kako se vozi.
No tema nije Autobahn vec je bio primer gde kamera spasava vozaca koji nije ucinio prekrsaj.
Mogao bih napraviti par snimaka sa Viofo sa pol. filterom, taman da procenite kvalitet.
 
Lepo je Duke objasnio pravila i "pravila", odnosno zdravorazumsko razmišljanje.

Kad kaže pravilo desne strane, ne misli na pravilo kad ti neko dolazi sa desne strane na raskrsnici, nego pravilo koje važi verovatno svuda u svetu, a to je da ideš uvek "desnijom" trakom, ako ne obilaziš nekoga. Nećeš da ideš skroz levom trakom 130, ako imaš npr. srednju u kojoj se uglavnom tom brzinom vozi, a krajnja leva je za veće brzine ili preticanje.
Kod nas je to omiljen sport dobre količine vozača - 80 km/h i cepaj levom trakom, a ispred nikoga, pa se obilaze desnom trakom, jer ne reaguju na audio-vizuelne signale od vozila iza njega.

Onaj ko vozi preko 130 km/h i udari nekoga ko mu je izleteo iz desne trake, nije kriv, ako ima video snimak kao dokaz.
Ono što može da bude i uglavnom jeste problem, je isplata od strane osiguranja, jer oni ne pokrivaju štetu ako je brzina bila veća od 130 km/h iako vozač nije krivac u nesreći.

Problem je što dosta ljudi iz ovih krajeva slabo znaju i poštuju pravila, pa kukaju kako su "tamo preko" sve ludaci i kako nemaju pojma kako se vozi. Najbolji smo u vožnji (kao i u svemu ostalom) u odnosu na ostatak neiskusnog sveta. 🙃

Meni je trebalo malo vremena da se naviknem na njihov stil vožnje, odnosno da više poštuju pravila od nas i sad još više primećujem koliki je haos na našim putevima.
 
Imas Google pa kreni polako. Doduse mogao si pre lupanja gluposti, manje bi se blamirao.
Takodje pun yt snimaka sa autobahna, sve se lepo vidi koliko i kako se vozi.
Umesto vređanja i spuštanja priče na lični nivo očekivao sam bar link do zakona gde piše da na autobanu nekažnjeno možeš udariti sporije vozilo i to nemačko pravilo "desne strane"
 
Covek ti je lepo objasnio iznad.
Zao mi je sto shvatas kao vredjanje, ali ovo je cista glupost:
Pravilo "desne strane" nije da vozis sto "desnije"
to pravilo daje prvenstvo vozilima koji nailaze sa tvoje desne strane
Maximalno si se potrudio da seciras, spinujes i omalovazavas moj post.
Blamiras se jer je bukvalno svaka tvoja stavka pogresna.
Forsiras nekaznjeno udaranje vozila, to niko nije rekao vec je tvoj spin.
Nekaznjeno udaras vozilo koje uleti ispred tebe u tvoju traku iz sporije tj desne strane jer ti si odgovoran za bezbednost ako menjas trake a ne ostali ucesnici.
Da si bolje analizirao google pretragu kao sto nisi, menjanje trake na levo se tretira kao da se prikljucujes sa sporednog puta na autoput.
Takodje autoban NEMA ogranicenja niti preporucene brzine. Gde je opasno voziti bez ogranicenja, stavlja se tabla max 120 km/h, ili vremenska (od 22h do 6h) ili meteoroloska ogranicenja ili se resava aktivnim digitalnim/pasivnim znacima (Unfall, Stau, Baustelle).
130 kmh je tzv "pravna" preporucena jer se poteze samo na sudovima u slucaju kada dozvolis da dodje do suda, kao i u bilo kom slucaju, i o tome bih mogao romane da pisem ali nije tema.
20+ godina vozim po Evropi i 8 god svakodnevno 50+ km na autobanu bez ijednog jedinog prekrsaja + sin je na nemackom vozackom = kao da sam i ja jer mu sve objasnjavam, tako da jednostavno nemoj, batali, nema smisla...

I bez sale, ako vozite po EU (mislim na severnu EU) obavezno kamere, svugde se priznaju kao dokaz i spasavaju vas puno muka.
Kolega je imao Brakecheck situaciju gde ga je neki krele provocirao na autoputu,nazvao odmah miliciju, pratio lika, nasla ih milicija, pokazao je snimak, liku 4000€ kazna i momentalno oduzimanje dozvole. Snimak uzet kao dokaz. Bez kamere tesko da bi ista ucinio...
 
I bez sale, ako vozite po EU (mislim na severnu EU) obavezno kamere, svugde se priznaju kao dokaz i spasavaju vas puno muka.
Ulecem ovako klizeci sa podpitanjima u zustru raspravu, a samo citam i pratim. :LOL:


Da li se priznaju i obicni snimci ili iskljucivo snimci koji imaju gps i prikazanu brzinu vozila?
Ova Viofo a 119 mi je jako zanimljiva, ali opet gledam i kamere koje imaju i zadnju kameru, kao na primer a129. Ono o cemu razmiljam jeste koliko zapravo dati para na istu? A da pritom ne brinem da li ce mi neko razbiti prozor i ukrasti je. :rolleyes:

I da li zapravo postoji bilo koja kamera koja snima normalno u parking modu?
 
I da li zapravo postoji bilo koja kamera koja snima normalno u parking modu?
Ja sam ovo saznao za Garmin Mini 2.

Jedan lik je rekao da ce automatski sacuvati snimak (da se ne bi presnimio) 15 sekundi pre i nakon (30 sekundi ukupno) incidenta ("impact").
I prikazao je kada je skliznuo s puta po snegu. Kamera stalno snima tokom voznje ali moze da se izda naredba da snimi neki momenat i onda ona zastiti tih 30 sekundi od presnimavanja, u slucaju da zaboravite da skinete snimak sa kartice.

E sad drugi kaze za parking mod da samo jak udar u auto aktivira snimanje ali nisam sve poslusao, pa ne shvatam da li ce isto snimiti 30 sekundi, 15 pre i 15 nakon incidenta?
Naglasio je da ne snima kretanje ispred auta, isto tako ako neko ogrebe i sitne kontakte.

Sve u svemu osim Tesla auta nema idealnog video nadzora za auto. Lako njima kad ima silnu elektroniku koja moze da pomogne procesiranje videa.
 
Tesla ima i debele baterije pa kamera može da radi 100%. moj 55A bi pojela za noć.
 
Nekaznjeno udaras vozilo koje uleti ispred tebe u tvoju traku iz sporije tj desne strane jer ti si odgovoran za bezbednost ako menjas trake a ne ostali ucesnici.
Da si bolje analizirao google pretragu kao sto nisi, menjanje trake na levo se tretira kao da se prikljucujes sa sporednog puta na autoput.
Takodje autoban NEMA ogranicenja niti preporucene brzine. Gde je opasno voziti bez ogranicenja, stavlja se tabla max 120 km/h, ili vremenska (od 22h do 6h) ili meteoroloska ogranicenja ili se resava aktivnim digitalnim/pasivnim znacima (Unfall, Stau, Baustelle).
130 kmh je tzv "pravna" preporucena jer se poteze samo na sudovima u slucaju kada dozvolis da dodje do suda, kao i u bilo kom slucaju, i o tome bih mogao romane da pisem ali nije tema.
20+ godina vozim po Evropi i 8 god svakodnevno 50+ km na autobanu bez ijednog jedinog prekrsaja + sin je na nemackom vozackom = kao da sam i ja jer mu sve objasnjavam, tako da jednostavno nemoj, batali, nema smisla...

I bez sale, ako vozite po EU (mislim na severnu EU) obavezno kamere, svugde se priznaju kao dokaz i spasavaju vas puno muka.
Evo direktnog primera gde je lika spasila kamera, jer je "izletac" izjavio policiji da je on sve odradio po PS i da nije on kriv. I ne bi bio da nije bilo kamere.
Posle pregleda snimka inspektori su zakljucili da je crni bmw 100% kriv jer nije dovoljno samo izbaciti zmigavac vec se moras uveriti da menjanjem trake nikoga ne ugrozavas, sto ovde nije slucaj.
Inace je lik vozio 190 km/h, gde zbog snimka kamere nije bilo potrebe da se poteze "pravna" brzina.



Evo i snimaka sa Viofo A119 v3, raw snimci noc i dan sa polar. filterom.
Skinuti fajl i pogledati na kompu jer Mega player degradira snimak + bufferuje:


Inace Viofo ima fenomenalan mikrofon, ako je to nekome bitno.
 
Već par godina imam Mini 0806 car dash kameru, i radila je odlično. Mislim i dalje radi ok, ima samo jedan problem.

Kamera je daklarisana da ima super kondenzator umesto baterije, što bi trebalo da znači da ta "baterija" neće brzo crći na temperaturama u kolima i sa mnogo puni/prazni ciklusa.
Kapacitet je mali, tek toliko da zatvori fajl kada izgubi napajanje. Što i jeste namena baterije tj. super capacitor-a.

E izgleda da je i on crk'o. Kamerica nikada ne prijavljuje da je završila punjenje "baterije", a po gubitu napajanja izdrži samo par sec do potpunog gašenja. Poslednji video fajl koji se snima u trenutku gašenja, ne može se otvoriti. Bzvz, ako bude neko srnj, udes nešto, i ugasim auto ili se sam ugasi, neće biti snimljen taj poslednji trenutak?!? Bzvz... :(

Bilo je podešeno da pravi 5min segmente, pa sam u najgorem slučaju gubio do 5 poslednjih minuta. Sada sam setovao na 1 min segmente, pa eto, moram se setiti da u slučaju udesa, bar 1 min ne gasim auto?!?

Suviše je sve minijturno da bih otvarao i menjao taj supercap. Ovako, će koristim kako je sada, pa šta bude... Ići ću polako na nabavku nove kamerice.
 
Neka mišljenja o ovoj?
 
Već par godina imam Mini 0806 car dash kameru, i radila je odlično. Mislim i dalje radi ok, ima samo jedan problem.

Kamera je daklarisana da ima super kondenzator umesto baterije, što bi trebalo da znači da ta "baterija" neće brzo crći na temperaturama u kolima i sa mnogo puni/prazni ciklusa.
Kapacitet je mali, tek toliko da zatvori fajl kada izgubi napajanje. Što i jeste namena baterije tj. super capacitor-a.

E izgleda da je i on crk'o. Kamerica nikada ne prijavljuje da je završila punjenje "baterije", a po gubitu napajanja izdrži samo par sec do potpunog gašenja. Poslednji video fajl koji se snima u trenutku gašenja, ne može se otvoriti. Bzvz, ako bude neko srnj, udes nešto, i ugasim auto ili se sam ugasi, neće biti snimljen taj poslednji trenutak?!? Bzvz... :(

Bilo je podešeno da pravi 5min segmente, pa sam u najgorem slučaju gubio do 5 poslednjih minuta. Sada sam setovao na 1 min segmente, pa eto, moram se setiti da u slučaju udesa, bar 1 min ne gasim auto?!?

Suviše je sve minijturno da bih otvarao i menjao taj supercap. Ovako, će koristim kako je sada, pa šta bude... Ići ću polako na nabavku nove kamerice.

Pa, khm, nisam izdržao...

Sutra poručujem supercap.
Nema ovakvih na legerima.

Zamenuo sam supercapacitore (koje nije baš lako naći u ovoj dimenziji...)

I... Radi, kao, ali...
Sada zatvori snimak, ali posle dan-dva ne voženja, pogubi podešenja.
Plus što povremeno nešto hoće da se zaglupi, pišti i piše neki error. Onda jedan reset i opat radi normalno.

Malo dalje se udubio, u kameri ima još jedna mikrobaterija, MS621FE. Litijumska punjiva, predpostavljam da je za memoriju za podešenja i interni sat. Ima jedva 2.4V (trebalo bi 3)
Poručio sam i to, i bla.bla.bla... Nadam se da će opet raditi, neko vreme. Poručio sam je u januaru 2018. Nije baš toliko davno. 3xGUNĐ!
Al' ajd' sada, ozirom na kojim temperturama radi, možda i nije čudo da su umrli baš supercapacitori i litijumska mikrobaterija.
 
Vise puta sam zazalio sto nemam instaliranu auto kameru, s'obzirom da cesto i mnogo vozim. I sada mi se vuce neki slucaj u sudu, covek podneo laznu prijavu protiv mene prosle godine, panduri mu poverovali i odmah mu dali moje podatke da naplati od mog osiguranja. Ja to stopirao, trazio zapisnik sa uvidjaja, kad oni napakovali gomilu izmisljotina... Ja napisao prituzbu unutrasnjoj kontroli mupa i trazio da pogledaju snimke sa kamera u raskrsnici i da se uvere da nema nikakve moje krivice jer sam stajao u raskrsnici. Unutrasnja kontrola poslala prituzbu onima na koje sam se zalio, oni meni obavestenje da je sve u redu. Sudiji za prekrsaje sam predocio dokaze i naveo svedoke i sad cekam da se to zavrsi i da protiv svih njih podnesem krivicne prijave. I uostalom, mozda ih svu cetvoricu i tuzim za otstetu i dangubu.
Ali, mnogo bi mi bilo lakse da sam imao autokameru i da na snimku postoji pokazivac brzine, nego sto se to oteze u nedogled na sudu. Svakako takve situacije dovode do stresova.

E sad, gledam ovu kamericu 70mai pro plus+ sa retrokamerom, ako je neko ima voleo bih da cujem misljenje i utiske. Meni se cini da malo izoblicava sliku na oba kraja, skroz levo i skroz desno do haube, pa me interesuje da li format slike i koliko moze da se povecava ili postoji neka mogucnost da se i kamerica bar malo usmerava lavo-desno ? I ako ne 70mai, koja bi druga po vasem misljenju bila interesantna, a slicnog kvaliteta ? Za parking mi ne treba, ionako je to poseban problem, niti moze sve da snimi.
 
Zaista nije bitno da li kamera izoblicava uglove kao i to da to bude 4k snimak, to je samo kamera za slucaj nezgode i bice sasvim dovoljno da imate bilo kakav snimak u svrhu rekonstrukcije dogadjaja. U opste nije bitan filmski kvalitet, kao i kod klasicnog video nadzora.

Ako vam treba kvalitetan snimak trazite akcionu kameru, one imaju veliku rezoluciju i visok FPS i bitrejt.
 
Nazad
Vrh Dno