Šta je novo?

Auto kamere

Meni nije jasno uopste zasto proizvodjaci kola ne stavljaju fabricki kamere za snimanje tokom voznje.
Evo imaju kamere za 360 stepeni gledanja prilikom parkiranja a nema fabrickih kamera za snimanje voznje...

A vidiš, ponegde su ove kamerice zabranjene. Možeš da platiš kaznu ako ih koristiš. Zbog toga se te kamere koje postoje za koješta po kolima, za sada ne prave da mogu da trajno snimaju.
U Nemačkoj i Belgiji su bile zabranjene, a sada su tu nešto iskomplikovali pa kao mogu da se koriste "pod određenim uslovima", nisam ispratio...
Menjano je nešto u fazonu, kamera snima looop, ali ga odmah briše, a ostvalja snimak samo u slučaju nesreće (što je opet bzvz, kada je to trenutak nesreće, verovatno samo u slučaju povećanih G sila)
Dakle, nije baš da sme uvek i svuda.

Letos sam išao kroz Austriju, i skinuo sam je.

Problem je ta neka zaštita prava na privatnost, koja kaže da ne može svako da kontinualno snima (nadzire) ljude oko sebe.
Npr. snimio si komšinicu koja ispraća komšiji nepoznatog muškarca iz kuće. :p


Kriv je UVEK onaj sto udari od pozadi IZUZEV ako nije bilo nepotrebnog i iznenadnog kočenja, a to bas treba muke i nauke da se dokaze.
Onaj iza mora da drzi odstojanje da u slucaju potrebe moze zaustaviti kola a da ne udari ona ispred.
S obzirom na stetu koja je napravljena, odnosno na silinu udara od pozadi, svakome normalnom je jasno ko je kriv.
Da li je "sluzbeno lice" duvalo u Dreger?

Pa nije baš pravilo.
Ako si npr. rikvercom naglo izašao sa parkinga ili sa ćuprije prema kući, pa te onda odalamio neko pozadi, moraćete oboje da dokazujete kada i koliko brzo si se ti to pojavio ispred ovog pozadi.

Posle ovog snimka kupujem bolju kamericu :) U novi auto takođe ubacujem i zadnju kameru. U pitanju je xiaomi yi smart dash cam. Nisam bio preterano zadovoljan video kvalitetom...
ps. uzivo je bilo mnogo gore :) (totalna steta)

http://cloud.tapatalk.com/s/5e47550689158/sudar(2)_001_001.mp4

Ajd daj snimak sa još jedno 10ak sec pre udara.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
@NShappy
Negde sam čitao da se u da li Nemačkoj ili Austriji kamere mogu koristiti, ali se ne sme snimak nigde objaviti, što ima logike. Onda kameru koristiš na način na koji je i zamišljena. Ukoliko dođe do saobračajne nezgode snimak ćeš proslediti sudu, a uvek možeš da koristiš snimke za lične potrebe (lepi predeli, interesantne situacije itd.)

Svakako je dobro pre putovanja u neku zemlju proveriti da li su dozvoljene ili ne.
 
Poslednja izmena:
Za nemacku gore navedeno vazi.
Dozvoljena je samo u privatne svrhe.

...riding on 720p...
 
Na YT ima dosta dashcam kompilacija sa snimcima iz Nemacke. Ako ne pokazujes tablice ili lica, mozda ne krsis nijedan propis?
 
Lako bih ja kupio kameru, ali da izvučem instalaciju zeznem garanciju i onda još da je skidam svaki dan da mi ne razbiju staklo da je maznu :( a pošto je retrovizor pun senzora šteta je i njega da skidam... :( saveti?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Zašto da se ne vidi? Moja 70mai je postavljena desno od retrovizora blago ispod, da ne ometa senzore i druge gluposti, a ja da je ne vidim - suvozač je vidi. Vidi se i ako neko želi da polupa šoferku za kameru od 4000 din neka mu.

A za ovo da ne može da se utvrdi ko je kriv, neka ga duvaju. Kvalitet snimka je sasvim dovoljan da nedvosmisleno kazuje o čemu se radi. Dobar advokat i želim sve najbolje. Pomno pratim epilog, molim te obaveštavaj nas šta se dešava.
 
Poslednja izmena:
Citroen nudi "Connected Cam" kao dodatnu opciju za neke novije modele.
Pozdrav
 
A za ovo da ne može da se utvrdi ko je kriv, neka ga duvaju. Kvalitet snimka je sasvim dovoljan da nedvosmisleno kazuje o čemu se radi. Dobar advokat i želim sve najbolje. Pomno pratim epilog, molim te obaveštavaj nas šta se dešava.

I lik povuče vezu da nisi pozadi bio obelezen i osvetljen, još ti napakuje da je zbog toga on doživeo povrede pa mu ti posle dokazuj prednjom kamerom da si upalio svetla/žmigavac/kočio.

Svima je lako da pričaju drugima kako da se ponašaju, sve dok se njima ne desi.
 
Zašto da se ne vidi? Moja 70mai je postavljena desno od retrovizora blago ispod, da ne ometa senzore i druge gluposti, a ja da je ne vidim - suvozač je vidi. Vidi se i ako neko želi da polupa šoferku za kameru od 4000 din neka mu.

A za ovo da ne može da se utvrdi ko je kriv, neka ga duvaju. Kvalitet snimka je sasvim dovoljan da nedvosmisleno kazuje o čemu se radi. Dobar advokat i želim sve najbolje. Pomno pratim epilog, molim te obaveštavaj nas šta se dešava.
kod mene baš mora na sred sajbne zbog ovog zatamnjenog dela
c375c6c70fb198d10b97f10491dfa618.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
I lik povuče vezu da nisi pozadi bio obelezen i osvetljen, još ti napakuje da je zbog toga on doživeo povrede pa mu ti posle dokazuj prednjom kamerom da si upalio svetla/žmigavac/kočio.

Svima je lako da pričaju drugima kako da se ponašaju, sve dok se njima ne desi.
Onda ni osoba koja je vozila iza nije bila osvetljena čim nije uočila vozilo. U obavezi je ovaj iza da drži bezbedno rastojanje. E, ako je ovaj naš stajao parkiran na nekom nezgodnom mestu je već pitanje.
 
Nećemo se baviti pronalaženjem krivca ili rupa u tumačenju zakona kada je očigledno da kolega sa foruma nije kriv. Snimak nedvosmisleno dokazuje da se on bezbedno zaustavio na osvetljenom delu puta i da je imao upaljena svetla. Što rekoste, dobar advokat i srećno na sudu.

Iz više izvora znam da se snimak sa kamere ne priznaje kao zvaničan dokaz na sudu tj. da neće ući u zapisnik kao prihvaćen dokaz ali isto tako sudije hoće da pogledaju snimak da bi donele odluku, pogotovo kada dokazuje nečiju nevinost. Drugar je imao incident u saobraćaju sa policajcima u civilu gde nije bio kriv ali sve dok sudija nije pogledao snimak, zapisnik i ceo postupak je postavljen kao da je on kriv. Tek uz advokata i snimak se izvukao da ne ispadne kriv...
 
Na sudiji je da li će prihvatiti snimak ili ne, u 99% slučajeva prihvate.
 
Ne moraju da prihvate, dovoljno je da pogledaju

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Da li ovu kameru 70Mai 1s ima smisla koristiti kao baby cam u automobilu? U smislu da se montira sa zadnje strane automobila i da snima ka unutra decije sediste (prikljucena na struju iz gepeka ili eventualno preko powerbanka). I onda da bezicno prenosi live snimak na telefon koji je montiran na nosac sa prednje strane automobila.

Da li je ovo ok resenje ili postoje neka bolja resenja za ovu svrhu, a da nisu mnogo skuplja od ove budzet kamerice? :)
Npr. kapiram da bi bolje resenje bila neka kamerica sa manjom potrosnjom, jer za ovakve svrhe nije bitan fps niti velika rezolucija. Jedino je bitno da kamera moze bezicno da posalje snimak na telefon u realnom vremenu i da ima malu potrosnju (jos ako bi imala bateriju sa autonomijom od par sati to bi bio pun pogodak za ovaj use case).
 
Poslednja izmena:
Pa jedino alo voziš autobus i ne vidiš šta se događa na zadnjem sedištu...
Smatram to izuzetno neodgovorno i opasno.
Jesi razmišljao da zakačiš ogledalo iznad dečijeg sedišta i da ga gledaš u retrovizoru?
 
Ni ja ne razumem što bi snimao bebu u automobilu?

Aj što postoji ogledalo i pogled preko ramena i što imamo uši...ali čisto sumnjam da se beba gadja kamenjem pozadi da treba neprestani nadzor.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Smatram to izuzetno neodgovorno i opasno.
Jesi razmišljao da zakačiš ogledalo iznad dečijeg sedišta i da ga gledaš u retrovizoru?

Kako je to opasnije od ove ideje sa ogledalom? Ideja je upravo da se imitira ovo sa ogledalom preko kamere, jer ta ogledala imaju gomilu problema.

@bakara
Cilj je upravo da se eliminise potreba za gledanjem preko ramena jer je to zapravo mnogo opasnije nego kada povremeno samo bacis pogled na ekran koji stoji pored unutrasnjeg retrovizora. Poprilicno se cesto mogu procitati vesti o saobracajnim nesrecama koje su kao uzrok imale upravo to sto je vozac bio okrenut ka decijem sedistu. Npr. prosle godine je kod nas covek pokupio kolonu dece na pesackom prelazu upravo iz tog razloga.

Naravno pricam o situaciji gde je decije sediste okrenuto naopacke pa se ne moze samo pogledati u retrovizor.
 
Postoje ogledala za zadnje sedište.
 
Znam, ali napisah gore da imaju previse mana ta ogledala i da je ideja ovog sa kamerom da se eliminisu neke od tih mana.
 
A šta hoćeš da postigneš? Da oosmatraš dete kako spava?
Ili da ti dete zatraži flašicu pa ti vidiš preko kamere da želi vodu/mleko, pa, pošto ne želiš da dovodiš nikog u opasnost i da se okreneš, ti mu telekinezom, uz pomoć kamere ofkours, dostaviš flašicu?
 
Znam, ali napisah gore da imaju previse mana ta ogledala i da je ideja ovog sa kamerom da se eliminisu neke od tih mana.
Kakve mane ima staro dobro ogledalo?
Ogledala se i dalje koriste u kolima.

Što ne bi stavio sedište za bebu napred?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
@Avijon
Ne nego kada primetis da nesto nije u redu zaustavices automobil na prvom bezbednom mestu. Ajde da ne skrecemo sa teme. Stvarno ne vidim poentu toga da ti odgovaram na pitanja ovog tipa. Ogledala za bebe na zadnjem sedistu postoje sto godina i ovo je samo ideja za poboljsanu alternativu.

Dakle, tema je da li postoji neka bolja kamerica koja bi se mogla koristiti u ovu svrhu a da nije mnogo skuplja od 70mai. Kad kazem bolja mislim pre svega da ima bolju autonomiju a da nije teza od 70mai. Ili da je laksa od nje a da ima istu autonomiju. Kvalitet snimka i fps mogu da se zrtvuju u zamenu za bolju autonomiju.

Ako sam dobro razumeo reviewe na netu 70mai ima oko 15 minuta autonomije.
 
Sirokougaono ogledalo je bolje resenje od kamere. Neki proizvodjaci ih serijski ugradjuju u svoje MPVje.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
O kakvoj autonomiji pričaš u temi za dvr kameru u kolima???
Stvarno su čudne tvoje ideje

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno