Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^
Po bogatom iskustvu jednog profi fotografa, sa Nikon sto znaci i Sony kamerama posto je isti senzor, taj senzor se losije snalazi uslovima ambijentalnog svetla narocito kada ima vise izvora svetla u kadru, sto je potkrepio prakticnim promerima FF neki nikoni u poredjenju sa 6D, WB daleko bolji sa 6D. Naravno sve to moze da se koriguje u obradi, a proble nastaje kada se nesto fotka seriski kao sto je on radio nesto za neku fabriku koja se bavi preradom voca, konkretno tad se radilo o malinama, svetlo isto u celom pogonu a maline razlicite nijanse na svakoj fotografiji i generalno wb, i mesto da napravi jedan profil koji ce da primeni na svakoj fotografiji mora je svaku posebno da steluje zbog WB, 200 fotki, nakon nekog vremena radio je isti posao u istom to pogonu sa pozajemljenom canon opremom i nakon toga presao na canon, jasno ti je i zbog cega. Znaci covek je iskusan u svetu fotografije, pravi je profesinalac, i zantalija, i umetnik, nije neki salabajzer koji prica napamet i na osnovo nekih povrsnih poredjenja. Meni se licno ne dopada nista manje od MK4, 5Ds i sto kaze Gizmo ta ergonomija jednostavno je savrsena, zato mislim da ces se smoriti... Postoji i efekat mocnog izgleda na nekom dogadjaju, gde ti sa tim maleckim telom delujes kao neki pomocni fotograf naspram bilo koga sa Canon ili Nkon FF kamerom :p Sustinski nikako mi nije jasno sta ti je to trebalo u ovom trenutku pored MK4. E sad ja nisam hteo tebe da smorim ovom pricom, samo prenosimm sta sam cuo i sto smatram da je merodavno, uz dodatak nekog svog misljenja :p

Moja iskustva govore dosta drugacije. Da me ne shvatite pogresno, nisam ja otisao sa Canona, zato sto je Canon los, ali vrlo dobro znam mane tih tela. Npr bas to sto si naveo, Canon je poznat da ne moze da ubode wb i da stalno varira i menja. Dok npr Nikon nema taj problem, sto bi bio jedan od razloga zasto se u polivacke svrhe koristi Nikon. Ima mnogo konzistentiji jpeg. Sony niti znam niti me interesuje kako to radi, na to ne obracam paznju jer fotkam raw i samim tim mi nije bitno, ili ako bas moram, namestim rucno, i tu se nista nece razlikovati od Canona.

Sto se tice ambijentalnog svetla, nisam primetio razlike, koristeci bilo koji senzor, a koristio sam apsolutno sve (vrste, ne sva tela) ff i aps koji su trenutno dostupni. Jedino sto je kompletno drugacije je FF CCD senzor u M9.

Ergonomija... DSLR tela imaju svojih prednosti, ali je to vrlo diskutabilno i subjektivno. Znaci nije nesto sto moze univerzalno da se kaze, e to je najudobnije. Ako cemo sad da pricamo kome sta, meni je a7 kul jer imam male sake, ne deluje skupo, i staje u vecinu torbica/ranaca koji nisu predvidjeni za opremu. Nemam problem da stavim veliki objektiv i fotkam jer drzim aparat desnom, objektiv levom. Npr prosle godine sam radio pre-wedding i sesn sa a7 i nikon 85/1.4, bez ikakvih problema. Ne polivam tako da me taj deo ne interesuje.

Mocan izgled. Kao sto rekoh gore, sony ne deluje skupo, deluje kao kompakt od 300 evra. I to je nesto sto bas zelim. Ne upada u oci, ne skrece poglede, ljudi ne izgledaju kao da si uperio snajpersku pusku u njih. Skoro sam fotkao neku devojku sa 5d4 i 85/1.2, kad sam joj uperio to u glavu, 5 minuta joj nije bilo jasno sta se desilo, pa je onda gledala svoj odraz u prednjem elementu i onda se tek opustila ali video sam da joj i dalje nije bilo bas prijatno a da ne pricamo o mojim ledjima u celoj toj prici. Tako da ja taj deo sto ne izgleda mocno, stavljam pod plus.

Sve se svodi na to da meni odgovara sto je ovo malo. Uvek imam opciju da stavim grip, i navrnem 85/1.2. A sa druge strane isto tako mogu da stavim neku minijaturu od objektiva i stavim FF i tipa 50mm f2 u dzep.

I tu dolazimo do samog kraja i senzora od 42mp koji je fenomenalan. Uspeo sam boje da dovedem na ono sto volim, trebalo je malo privikavanja i verovatno ce trebati jos, ali to je to. Meni je to za stok odlicno. I to i sto ce aparat mnogo mnogo cesce biti sa mnom. Skoro da sam prestao da fotkam zbog toga sto me smara da nosim dslr.

Imao sam opciju da uzmem jos manji i jeftiniji milc, i da teram dva sistema, 6D i tipa a6000, i imao bi dva polu-proizvoda, dok ovako imam jednu spravu koju znam da zelim da imam pored sebe i vise mi je nego dovoljna.

I sad onaj najiskreniji deo, osnovni razlog je to sto me je smorio 6D, 5d3 i samim tim i 5d4 jer je to to isto samo eto malo bolje.
 
Poslednja izmena:
Sta znam, ovo bito za posao preneo sam iskustvo vaseg kolege koji zivi iskljucivo od fotografije, mozes zamislit kada je covek prodao sve od Nikona a imao je u to vreme najskuplje telo i sve najbolje objektive. Smorio je tebe AF kod 6D sa kojim si najvise radio, 6D i MK4 nebo i zemlja po tom mozda najvaznijem pitanju, + daleko bolji DR kod MK4... Aj videcemo vremenom kako ce sve to da izgleda u praksi, a sada kada si vec na sony kameri red bi bio da predjes i na adekvatne objektive koji pripadaju tom telu :p
 
@s16 mene zanima da li si probao neko novije fuji telo poput X-T2/X-T20, a pogotovo u kombinaciji sa 56mm 1.2 R (ili jos bolje APD)? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
^
Odlicno je ovo :) Dobro upakovan kadar...
 
Spojeno od 7 fotografija. Ostao mi bio uključen bracketing mod na aparatu pa sam se namučio da ih dovedem u red nekako. :)

Nekako mi sa leve strane fali malo prostora.
 
Poslednja izmena:
^ ATI odlicna!

sada kada si vec na sony kameri red bi bio da predjes i na adekvatne objektive koji pripadaju tom telu :p

Vrlo verovatno se to nece desiti, jer bas mi je to kul, sto ne moras, mozes, a ne moras :D Ne privlace me Sony objektivi, mozda par komada, al verovatno cu uzeti neke da imam kad zatreba, u zavisnosti od finansija i potrebe.


@s16 mene zanima da li si probao neko novije fuji telo poput X-T2/X-T20, a pogotovo u kombinaciji sa 56mm 1.2 R (ili jos bolje APD)? :)

Koristio sam par nedelja x-e1, x-e2 i kratko x-t1 (vise bila proba nego koriscenje), sa 35/1.4 i 56/1.2, i to daje stvarno fenomenalne rezultate. Da sam hteo aps-c definitivno bi to bio fuji, sve radi odlicno i ne drogiraju se cenama kao sony npr.
 
@s16 to je ono sto i mene brine posto koristim 5D mk II - to sto je to ipak APS-C, i taj 56 / 1.2 je u sustini slican sto se tice DOF sa 85/1.8, ali opet kada pogledam sto su ljudi kacili RAW files i JPEG SOOC to izgleda fantazija. Ostrina, detalji, dinamicki raspon, boje...
 
Krop senzor danas i onaj pre 5-6 godina su poprilicno drugacije stvari, napredak je veliki...
 
Respect za avatar :d
 
@zajebani: Laički gledano meni ovde ima dosta "šuma". Baš se primećuje na koži, pogotovo kada se zumira. Zar ne bi bilo bolje da si smanjio ISO i da je pri tom blic "opalio"?

Ja sam gomili takvih slika "odbacio" upravo zbog tog šuma. Čuvam RAW ali šta god da uradim on se primećuje.
 
Sta fali sumu?Nije kao da ce fotka ici na bilborde i zgrade.
 
Meni fotka ima efekat kao da ona pozira a iza nje green screen. Kako i zasto, pojma nemam ali takav utisak ostavlja na mene. :)
 
@zajebani: Laički gledano meni ovde ima dosta "šuma". Baš se primećuje na koži, pogotovo kada se zumira. Zar ne bi bilo bolje da si smanjio ISO i da je pri tom blic "opalio"?

Ja sam gomili takvih slika "odbacio" upravo zbog tog šuma. Čuvam RAW ali šta god da uradim on se primećuje.

Poenta fotografije nije tehnicka superiornost iznad granice nadrealnog. Sum uvek postoji i postojace, nije poenta da bude retushirana kao plasticna lutka. Poenta fotografije je emocija, prica, narativ...

Meni fotka ima efekat kao da ona pozira a iza nje green screen. Kako i zasto, pojma nemam ali takav utisak ostavlja na mene. :)

... a sa ovim moram da se slozim! ;)
 
@old_bookmaker
Pa nemoj to da radis, ako je fotka dobra u osnovi, kompozicija, svetlo, kroz adekvatnu obradu sve to moze fino da se spakuje. Blic na koristim, volim smek koji daje ambijentalno svetlo i uvek sam spreman na to da obradom sredim neodostatke koji se javljaju zbog prirode takvog svetla, blic pravi vizuelno uvek iste fotke, a to mi je bezvez, ne vezano za to sto ne volim kako fotka izgleda kade je blic osuri :p Fotka je eksponirana tako da moze u obradi da se sredi bas na ovaj nacin.

@mikiPSY
@Marti Misterija
Kapiram sta kazete, ali ne kapiram poentu ? Inace isto zapazanje imao je jedan profi fotograf na photography-on-the.net forumu, covek se bavi samo portretima i jedan je od vidjenijih clanova tamo, pita da li je Composite, ali kada sam mu prilozio ovaj primer obrade pre i posle covek se odusevo gotovom fotkom :) E sad ne znam kako je vi vidite u celini, da li vam je dobra, losa itd.
 
Poslednja izmena:
Fotografisanje van studija, u bilo kom ambijentu, urbanom ili vise prirodnom, po meni zahteva da fotograf integrise sve elemente. Poenta, po meni, je da postoji odnos, integracija, u ovom slucaju modela i inspirativnog okruzenja, ne iskljucivanje pojedinih elemenata. Zato i fotka izgleda kao da je composite, sto generalno niti volim, niti praktikujem. Recimo, mogao si da je postavis ispod onog svetla, uz zid, da iskoristis to svetlo, ostre senke, i da tim jakim kontrastima docaras atmosferu sveukupnog okruzenja, ali i njene emocije. Tako bi sve bilo u funkciji, sve bi bilo integrisano i po meni bi pricalo mnogo bolju pricu od ove tvoje realizacije, jer ovako izgleda vestacki istrgnuta iz okruzenja.
Eto, ja bih to tako! :)
 
Poslednja izmena:
^
Aaa lepo si to objasni, i meni su kao sto znas gotovo sve portretne fotografije gde su siri kadrovi upravo takve, preferiram takav pristu i sire kadrove, ovo su neki od primera...

Welcome to the new year :))) Happy New Year :))) by Nenad Ristic, on Flickr She is hiding... by Nenad Ristic, on Flickr On the castle... by Nenad Ristic, on Flickr She's waiting and thinking of me :) by Nenad Ristic, on Flickr

...ali mislim da se ne treba drzati necega ko pijan plota i da je daleko bitnija sloboda u kretivnom razmisljanju i realizaciji nego da se kreativnost podredi ustaljenim sablonima. Konkretno ova fotografija ima dobru kompoziciju, u finalnom izdanju dobro svetlo, ona kao model na zavidnom je nivou, obrada meni super. Znaci cak i ovako kada se plasticno analizira moze da se zakljuci da imamo jednu po svim bitnim parametetirima dobru portretnu fotografiju, koja je uz to potpuno u skladu sa nazivom bez obzira sto je naratvni kontekst moga da bude izrazeniji drugacijom postavkom kadara, a to sto ova 35ica sece i odvaja ovako dobro ja za to nisam kriv, kriv sam za postavku model u odnosu na pozadinu, al da nisam tako hteo ne bi tako ni uradio. U gomili besmislenih portretnih fotografija gde pozadina postoji tek da je ima, ovo je cista umetnost :D i mala skola kompozicije kadra.

I ova je isto takva. Dal stvarno mislis ili dozovljavas ove dve fotografije ka lose fotografije zbog svega sto si naveo ?

Color of night... by Nenad Ristic, on Flickr

Inace za ostale kolege, propratite ovo sto je Marti napisao i primenite u rada na portretnim fotografijama i imacete odlicne radove :)
 
Dao si odlicne primere kako se to lepo radi i kako se odlicno integrise model u okruzenje. Ja generalno veoma cenim tvoj rad i smatram da to sve ide u dobrom pravcu. Ova fotka koja mi se ne dopada jednostavno, po meni, ne prati taj trend. Ne mislim da sve treba da izgleda isto niti da covek drugima dosadjuje svojim stilom, jednostavno neke fotke su dobre, poneke bas i nisu, to je sasvim normalno. Naravno, sve je ovo subjektivno misljenje, niko nema tapiju na "istinu".
 
^
Slazem se u potpunosti, mi se uvek razumemo... Ni ove sto su dobri primeri kako se to radi ne bi bili dobri da nekada ranije nije bilo teznje da se izadje iz sabalona klasicne portretne fotografije, gde nista sem modela nije bitno, poenta je da izmedju ostalog kretivna sloboda dovodi do napredka :)
Ipak fotografija o kojoj diskutijemo nije teznja da se izadje iz nekog sablona vec je jednostavno drugacija od svih ovih primera, ali nije drugacija na losa nacn kao sto nije ni Color of night, ne moze da bude zbog svega sto sam naveo u predhodnom kometaru, samo je narativno nesto slabija od nekog drugacijeg resenja.
 
Pokrenuo sam diskusiju postavljenim pitanjem ali nisam imao vremena da pogledam odgovore.

@MM i @zajebani: Hvala na odgovorima. Ja sam tek od skoro u DSLR "vodama" i plivam što bi rekli u "dubokoj i hladnoj vodi". Mnoge stvari mi još uvek nisu poznate, kao naprimer za ovaj "šum" koji sam eto smatrao za manu, ali tu ste vi da date prave odgovore. Ako ništa drugo, počeću da posmatram "šum" na drugačiji načim. :)

Bežao sam od velikog ISO-a kao "đavo od krsta". Jasno mi je kako on funkcioniše u teoriji, bar ja tako mislim :D, ali rezultati mi se nisu sviđali. Nikako mi se nije sviđalo to što se na fotografijama pojavljivao "šum".

Znam da veliku ulogu u svemu igra i oprema ali to je manje više nebitno jer se "šum" svakako pojavljuje. Ne znam, možda sam očekivao da na opremi kakvu @zajebani koristi to neće biti toliko izraženo (čak i sam ISO na toj fotografiji nije preveliki i verovatno je "šum" tu zbog samog kadra, tj. noćne fotografije).

Zapravo, kad malo bolje razmislim, ja sam uglavnom fotografije posmatrao s glavnim pogledom na neki "objekat" (ljude, bilo šta, ...), a ne na fotografiju u celini. Kad kažem uglavnom, misli pre svega baš na onakvu fotografiju gde je, u ovom slučaju, osoba (žena) u centralnom planu. Shodno tome ja sam smatrao da taj centralni "objekat" treba da izgleda savršeno. Sve mi je ostalo bilo super ali mi je taj "šum" na neki način uvek skretao pažnju.

EDIT: Evo sad opet gledam. :) Čini mi se da je na RAW-u šum gotovo neprimetan (vidi se ali ne toliko). Mada, da se opet ogradim, moj monitor je prosečan 24" BenQ, star 4+ godina, pa možda ne vidimo fotografiju na isti način.
 
Poslednja izmena:
^
Ovo o cemu pises vise je vezano za obradu tako da sam ovaj tvoj odgovor preneo u temu "Obrada fotografija - Saveti, pitanja, nedoumice" i ostavio kometar koji mozda moze da ti pomogne ili dopuni razmiljanje na temu obrade i generalno fotografije :)
Zelim ti puno uspeha i srece u daljem radu. Postavi nesto sto si do sada fotka ne vezano za to da li je to dobro ili lose, jer sto kaze kolega @Sale83 "vise pari ociju je pametnije od jednog para"
 
I ova fotkica je dobila internacionalno priznanje hehe :p Jos jedna u best galeriji na photography-on-the.net forumu :)
`Best.jpg
 
Odlicna

Sent from ass
 
I ova fotkica je dobila internacionalno priznanje hehe :p Jos jedna u best galeriji na photography-on-the.net forumu :)
Pogledajte prilog 223619

Čestitam!

Nego, gledam jutros da namestim detetu pozadinu na Noka Lumia 520 i imam šta da vidim. Razmišljam se, odakle mi je ovo poznato i setim se tebe. :D

Slikao sam drugim telefonom iz ruke, čito da ti pokažem. :p

WP_20170303_10_02_53_Pro.jpg

Ideja vam je bila ista, pa sad kontaktiraj MS i ponudi im ovu tvoju na prodaju pošto je tvoja bolja. :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno