Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako sam shvatio otvaranje RAW-a u LR je kao u CameraRAW u PS?
 
U LR odradiš osnovno razvijanje da ga nazovem tako, onda desni klik open in Photoshop, tu odradiš šta si hteo i roknes Save i taj image ti se automatski pojavi u LR i onda ga odatle export. Nije to ništa što sam ja smislio - to je workflow koji je Adobe zamislio, a tako i nemaš problema sa color profiles. Pisao sam već šta se desi ako se ide direktno Save as iz Photoshop-a i pokazao na primeru kako na nekim telefonima zbog nepostojanja color profile lice osobe bude zeleno/sivo (naravno zavisi i od originalne fotke - nekad je manje izraženo, nekad više, zavisi kako se color profile taj preslika u sRGB).

Sta se desava sa maskicama i svim ostalim sto se uradi u PS ? Dali to ostaje zabelezeno kao sto bi se recimo snimio tif koji je pre toga eksportovan iz LR, ili se sve stopi u jednu gotovu fotku bez mogucnosti za naknadnu korekciju kroz vec postavljene maske, lajer-e itd.

@ATI`
Mislim da je sustinski isto stim da je daleko lakse koristiti LR, lakse je selektivno korigovati odredjene delove fotografije pomocu Adjutsment Brush i ostalih alata koji se nalaze neposredno ispod histograma, sto je gotovo uvek nepohodn na fotografijama gde preovladjuje prirodno ambijentalno svetlo. Znaci to sto te LR podseca na svadbarski alat pa ga zato izbegavas i nije bas pametno, posto je CameraRAW zapravo ista stvar :p raw mora prvo da prodje kroz neki od programa za razvijanje raw fajlova, kod nekih se obrada najcesce tu i zavrsava...
 
@zajebani

To sam više u šali napisao :p Čim budem imao vremena probaću da se igram u LR pa ću te smarati sa ponekim pitanjem ako se ne snađem. :D
 
Sta se desava sa maskicama i svim ostalim sto se uradi u PS ? Dali to ostaje zabelezeno kao sto bi se recimo snimio tif koji je pre toga eksportovan iz LR, ili se sve stopi u jednu gotovu fotku bez mogucnosti za naknadnu korekciju kroz vec postavljene maske, lajer-e itd.

@ATI`
Mislim da je sustinski isto stim da je daleko lakse koristiti LR, lakse je selektivno korigovati odredjene delove fotografije pomocu Adjutsment Brush i ostalih alata koji se nalaze neposredno ispod histograma, sto je gotovo uvek nepohodn na fotografijama gde preovladjuje prirodno ambijentalno svetlo. Znaci to sto te LR podseca na svadbarski alat pa ga zato izbegavas i nije bas pametno, posto je CameraRAW zapravo ista stvar [emoji14] raw mora prvo da prodje kroz neki od programa za razvijanje raw fajlova, kod nekih se obrada najcesce tu i zavrsava...
Ako hoćeš da sačuvaš, onda da, pametnije je tiff pošto ovo samo iskoristi PS, i kada snimiš PS vrati sve kao merge-ovan layer.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
^
Tako sam i mislio, zato sam i napisao "Nadam se da nije ovo sto mislim da jeste..."
Nema tu ako hoces da sacuvas, to tako mora, ne moze obrada da se odradi u dahu ako hoces da to ima neki dublji smisao od obicnog preletanja preko raw fajla :p Ne znam da li si nekada video slikara koji svoje delo zavrsi za 30min ili jedan dan, sustinsko mozda, ali detalji i sitne korekcije uvek uslede u nekom od narednih dana.
Meni je fotografija zanimljiva izmedju ostalog zato sto ima te dve razlicite kreativne faze, rad na terenu, i rad u obradi... Jedna bez druge ne mogu, tako da ova druga gde krativnost dolazi do izrazaja na drugaciji nacin od rada na terenu, vezana za obradu, nikako ne moze da se smandrlja u dahu :p Ja sustinski kada imam inspiracije da sredim neku fotku sve sto je bitno odradim u prvih sat vremena ali zato u naradnih par dana uvek uslede sitne korekcije, i tako sve doko nisam 100% zadovljan, na taj nacin znam da sam dao svoj trenutni maksimum i uvek tako, tako se izmedju ostalog napreduje i uci kroz spostveni rad a ne sto Marti kaze kroz "šuplje zvečeće kante" tu je mislio na "internet mudraci i YT akademici" :p

@ATI`
Slobodno kolega, tu smo da se pomazemo :) Mada videces sve je isto samo lakese za rad...
 
Poslednja izmena:
Jer odradi PS automatika ok posao kod stich-ovanja toliko fotki?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nije radjeno u PS, sve je radjeno u LR sem manjeih korekcija u PS...
 
Meni PS nikad nije prvio problem u spajanju fotografija za razliku od PTGui-a koji zna baš da zabrlja.
 
Sve sem LR i PS je izmisljanje vruce vode i put u pogresnom pravcu, pre svega zbog navikavanja na programe koji ne mogu sve sto moze PS. Ima dobrih programa ali su uvek u nekom segmentu inferiorni, ovo je full prica...
 
Sve sem LR i PS je izmisljanje vruce vode i put u pogresnom pravcu, pre svega zbog navikavanja na programe koji ne mogu sve sto moze PS. Ima dobrih programa ali su uvek u nekom segmentu inferiorni, ovo je full prica...
Baš tako, digao sam ruke od svih drugih.
 
Mnogo njih zazire pre svega od PS, a za to su krivi YT tutorijali u kojima se najcesce koriste kompleksne metode za jednostavne korekcije, program jeste kompleksan, ali istina je da uz adekvatnu primenu par osnovih alata moze cudo da se napravi, samo treba malo razmisliti a ne slepo pratiti tutorijale :p
 
Malena je ko med. Fotka cista desetka !
 
03a9b7bb857a896eef9e936d29832eb9.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@mikiPSY
Hvala kolega ;)

@ATI`
Dobar je kucov, da nije ovog drveta u drugom planu bio bi odlican, a kolege pre tebe na popravni hehe :p
 
Nema popravnog...ko zna gde je Sima sad..[emoji12]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno