Šta je novo?

Fotografije - 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E pa spot meri samo u samom centru i na osnovu toga eksponira. Predlozio bih ti da proucis sve metering modes i kada se upotrebljavaju, ali generalno ako hoces da aparat proba da nadje neku sredinu za sve na fotki koristi matrix metering na Nikon, odnosno evalutive na Canon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U pravu si, uopste nisam razmisljao u tom pravcu. Reci cu drugaru da promeni na matrix

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Digitalna Fotografija Scott Kelby, procitao sam celu prvu knjigu i zakljucio da sve sto sam procitao vec znam iz prakse, to sam uradio bas da vidim kave se tu tajne kriju :p Edukacija je dobra ali ne treba podcenjivati sopstvenu inteligenciju, nije ovo neka nauka da treba neznam kakva literatura da se izucava, u literaturi a narocito u tutorijalima ne krije se znanje koje ce nas autroski rad uciniti posebni, moze samo da nas nauci da budem isti kao i svi drugi, najcesce lose kopije tih autora koj su postavili te tutorijale. Mada zaista ima korisnih knjiga koje pre svega pomazu u kreativnom razmisljanju, koje objasnjavaju zasto nesto treba raditi na odredjeni nacin, a ne kako.
Marti je sve lepo objasnio...
 
Poslednja izmena:
Da li bi bio ljubazan da navedeš te knjige, kad ih već i spominješ. :)

Evo nekoliko klasika, čija vrednost neće nestati u decenijama koje dolaze. Sve ove knjige ne kostaju kao polovan normalac i posebno preporučujem Brajan Pitersona i Bresona naravno, početnicima pogotovo, to je fenomenalno napisano štivo.

Henri Cartier-Bresson - The Decisive Moment
Bryan Peterson - Understanding Exposure
Bryan Peterson - Learning to See Creatively
Bryan Peterson - Understanding Composition
Robert Capa - Capa in Color
Galen Rowell - Mountain Light
Bruce Barnbaum - The Art of Photography
Ibarionex Perello - Chasing the Light
 
Marti jel imaju neke od tih knjiga kod nas da se kupe ili mora online da se poruci? Iskreno ne volim da citam knjige sa ekrana, tako da e izdanja me ne zanimaju preterano...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako me sećanje dobro služi, mislim da sam pre par godina video Brajana Pitersona na engleskom u nekoj našoj knjižari, za ostale zaista ne znam. Sigurnije je da poručiš on line i polovne ako treba, mada mi je jedan od omiljenih "sportova" kad sam preko da cunjam po antikvarnicama knjiga, neverovatno šta može da se pazari za smešne pare, a skoro da i nema razlike u odnosu na nove knjige.
 
Ja tražio Bressona na prošlom sajmu knjiga, nema. Bio je Peterson "Understanding Exposure" mislim da je koštala oko 4-5k. Kod polovnjaka sam našao Fotografski prirucnik za 3,5k...nisam hteo da je uzmem, nova je koštala svojevremeno toliko. Baš nekako siromašna ponuda knjiga. Jedino vredno što sam našao je knjiga od Vidoja Mojsilovića - Fotografija od ideje do realizacije. Kupio je za 500 din. :D

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko obrada moze da promeni sliku, nekako sam uvek voleo sliku onakvu kakva ispadne iz aparata ali vidim da cu morati malo da poradim na ucenju imam Lightrom i PS.Sta je lakse za nekog pocetnika naravno pocecu da slikam RAW i njih da obradjujem.
 
Lajtrum ti je laksi za pocetak.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Meni je LR nekako asocijacija za svadbarske fotografe, da na brzinu "srede" X fotografija za print na printerima. :)
 
Traume od "beograd nocu" slika, a? [emoji1] [emoji1] [emoji1]

Sva sreca pa sam za LR cuo davno pre njih.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
@ATI`
Svadbarske fotke se najcesce fotkaju u JPG te koje treba brzo printati :p PS je neophodan, a LR je komotniji za rad pre svega zbog Adjutsment Brush, mnogo toga moze da se koriguje selektivno i daleko je bolje tako nesto radti direktono na raw fajlu nego kasnije kroz PS... Zapravo sve sto moze da se uradi direktno na raw fajlu treba da se uradi, a sto ne moze za to sluzi PS, meni pre svega za fino podesavanje boje i dalju korekciju svetla, sto je u mom slucaju i najvazniji deo posla u obradi, sve ostalo je sredjivanje detalja, ali korekcija svetla i boja ima najveci efekat na konacni izgled fotografije.

@drdekzar
Iz aparata ispadne materijal koji u manjoj ili vecoj meri (zavisno od toga sta je konacni cilj) mora da prodje proces obrade. To je prosto tako u radu sa digitalnom fotografijom... Sve je projektovano od samog pocetka tako da senzor belezi sto bolji materijal za dalji rad u obradi... Cak i JPG fajlovi iz kamere prolaze kroz odredjeni stepen obrade zavisno od toga koji se rezim izabere i kako se podesi kamera, sto naravno moze da bude dobro i prihvatljivo samo ako je svetlo idealno ili ako je kamera dobro podesena u odnosu na uslove rada, sto neki zovu fotografska vestina a u stvari je nepotrebno gubljenje vremena (sem ako se ne fotkaju svadbe i veselja) na terenu :p Kada se radi sa RAW fajlovima potrebno je pored osnovnih parametra samo dobro podesiti ekspoziciju a sve ostalo se zavrsava u obradi, sto je daleko bolje resenje posto je spektar mogucnosti daleko veci i sve moze da se sredi na tenane, daleko bolje nego majmunisanje na terenu sa podesavanjima kamere, predefinisanih profila, WB itd.

Jedan prost primer... Recimo ovako nesto ne moze da se dobije samo podesavanjem kamere, apsolutno nemam nikakve sanse, vec samo svrsishodnom obradom uz koriscenje LR i PS. Nekome se mozda ne dopada ovakva obrada, to uvek moze da bude drugacije, svako prema svojim afinitetima, ali poneta je vise nego jasna, ne treba gubi vreme sa JPG fajlovima iz kamere, vec sve u RAW, tako ostaje vise vremena da se na terenu posvetimo necemu sto je zaista fotografska vestina a to je kreiranje kadrova :)
Sunset... Castello di Miramare by Nenad Ristic, on Flickr

Sto pre shvatite ovo to bolje za sve vas koji do sada niste shvatili ;)
 
Poslednja izmena:
@zajebani

Znam, odradim ponekad print za prijatelja na svadbi i kad upalim LR isto sam ko pogubljen. :D

Što se tiče JPG/RAW ja nisam još ni jednu fotografiju napravio u JPG tako da ne znam ni da li radi u aparatu. :D
 
^
Znam druze pricali smo jednom o tome :) Ovo sve sam napisao kolegi @drdekzar i zbog ostalih koji zive u ubedjenju da iz aparata dobijaju suvo JPG zlato koje je produkt njihove fotografske vestine :p a da je obrada najvece zlo. Ne znam ko je tu pricu prvi poceo da prosipa, ali ozbiljno se primila kod mnogih...
 
Poslednja izmena:
Nemislim ja da je JPG zlato:) samo se nisam do sad bavio ozbiljnije fotografijom.Sada zelim da to malo ozbiljnije radim i upravo sam u fazi kupovanja novog Tela i naravno poceo sam da razmisljam i u pravcu da se posvetim ucenju obrade.Za pocetak cu da krenem sa LR, jedno mozda glupo pitanje da li RAW mogu da prebacim na komp i uvezem u LR i obradjujem bez ikakvih dodatnih programa.Izvinjavam se unapred sto ovo nije bas za ovu temu, ako Moderatori misle da treba mogu otvoriti novu temu ili oni ovo da prebace.....
 
Kad slikas raw, dobijes tif fajl(on je u stvari raw), njega onda obradjujes u LR. Samo prebacis sa fotoaparata, importujes u LR i obradjujes, kad zavrsis obradu, eksportujes jpeg i to je to.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
@drdekzar
Naravno da mozes, to je jedini nacin. Pre svega instaliraj poslednju verziju LR, trudi se da kroz proucavanje opcija sto vise toga sam shvatis i kasnije korak po korak u zavisnosti od potreba primenjujes. Od tutorijala gledaj samo one koji objasnjavaju mogucnosti odredjenih opcija, ali ne i tutorijale koji te uce kako bi konkretno trebalo da obradjujes odredjeni tip fotografije, jer jednom kada upadnes u sablon koji kao pocetnik ne razumes vec ga samo slepo kopiras, iz toga se tesko izlazi. Bitno je da znas zasto nesto korigujes, a uvek postoji vise nacina kako ces to da uradis. Isto tako izbegni zlo zvano preseti, trudio se da shvatis boje i svetlo, a ne da ti neka opcija po automatizmu sve to definise. Prilikom eksportovanja fajlova za dalju obradu u PS koristi TIF, nikako jpg, ne radi se obrada na JPG fajlovima i ako naravno moze, sve to kad dodjes do PS ;)

@Sale83
Raw nije tif i ako je razlika zanemrljiva, zato je daleko je bolje sve sto moze odraditi prvo u LR direktno na raw fajlu...
 
Poslednja izmena:
Kako ne, pa kad ga prebacis na komp, po difoltu je tif.ili je bese crw...damn sad zaboravih

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Naravno da nije tif, to je raw fajl nevezano za to koja je ekstenzija, zato je i potreban program za razvijanja raw fajlova kao sto je LR ili CR koji je integrisan u PS...
 
Damn...failovah svetski.[emoji1]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ne, RAW fajlovi Canon aparata imaju ekstenziju CR2.
Upravo to, mada mislim da su stariji imali neku drugu ekstenziju. Samsung ima srw ili tako nešto. Raw format čuva dosta informacija specifičnih za fotku, a i sami aparat. Ljudi iz Adobe se trude da izvuku što više informacija iz toga kada učitavate te fajlove u LR, PS. Ne znam kako je sada, ali pre je raw format bio poprilično zatvoren i radio se reverse engineering da bi se provalilo kako software od samih proizvođača vuče te informacije. Po meni, najbolji workflow je LR > PS > LR > Export.
U LR odradite odmah inicijalne izmene (razvijete raw što približnije onom kako želite da izgleda), potom iz LR idete open in Photoshop, obradite šta i kako želite, sačuvate i opet će vam se pojaviti u LR kao kopija, i onda idete export (ovaj poslednji korak je bitan da se ne bi zezali da color profilima, pa da vam fotke ne izgledaju mnogo drugačije na različitim uređajima, ali ne zbog panela uređaja već problema sa color profile).
Moj workflow pošto nemam vremena je u 99.99% slučajeva LR > export. Kada uhvatim vremena vratiću se na fotke koje smatram da su ok pa ih malo srediti.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
^
LR > PS > LR > Export, sta ovo znaci ? Prvo se radi u LR, pa PS pa se vrati u LR i onda eksport gotove fotke ? Nadam se da nije ovo sto mislim da jeste...
 
Kolege hvala vam puno, trudicu se od sad da sve slikam u RAW formatu i ucim oko obrade.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 
^
LR > PS > LR > Export, sta ovo znaci ? Prvo se radi u LR, pa PS pa se vrati u LR i onda eksport gotove fotke ? Nadam se da nije ovo sto mislim da jeste...
U LR odradiš osnovno razvijanje da ga nazovem tako, onda desni klik open in Photoshop, tu odradiš šta si hteo i roknes Save i taj image ti se automatski pojavi u LR i onda ga odatle export. Nije to ništa što sam ja smislio - to je workflow koji je Adobe zamislio, a tako i nemaš problema sa color profiles. Pisao sam već šta se desi ako se ide direktno Save as iz Photoshop-a i pokazao na primeru kako na nekim telefonima zbog nepostojanja color profile lice osobe bude zeleno/sivo (naravno zavisi i od originalne fotke - nekad je manje izraženo, nekad više, zavisi kako se color profile taj preslika u sRGB).

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno